PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sjah zag tewaterlating van Perziës eerste tanker door prinses Margriet Nog twaalfhonderd onrendabele panden zonder electra in Zeeland BILT NALUISTERRIJKE ONTVANGST TE ROTTERDAM SOCIALISTEN EISEN BURGERLIJK HUWELIJK PRINS ALBERT SLECHTS NAAR TOP ALS RUSSEN WESTEN IN BERLIJN ERKENNEN VERWACHT).. 202e jaargang - no. 119 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok, ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7,00 p kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 23 mei 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Schip overwon weifeling na een minuut „Ik noem U Mohamed Reza Shah en wens U behouden vaart". Met heldere stem sprak prinses Margriet deze doopformule uit voor het eerste schip van Perziës tankervloot, dat op de werf van Verolme op Rozenburg wordt gebouwd. Door de kolossale erepoort in de vorm van een opgaande zon met een welkomst groet in Perzische lettertekens, het geheel geflankeerd door een tweetal gouden leeuwen, hadden even tevoren Perziës sjah, naar wie deze tanker is genoemd, en zijn gastvrouw en gastheer, koningin Juliana en prins Bernhard, het terrein van de werf be treden. Nadat prinses Margriet de doopformule had uitgespro ken, besprenkelde champagne de boeg waarmee de heilwens be zegeld werd. Toen overhandigde de sjah een bijltje aan de prin ses, die met forse slag de verbinding doorsloeg. Eerst na een aarzeling van ongeveer een minuut begon er beweging in de tanker te komen, maar toen gleed hij naar het natte élement. Prinses verrast met zeiljacht Het schip meet 83.000 toil, is ruim 202 meter lang en 26 meter breed. De voortstuwingsinstallatie werd gele verd door de N.V. Koninldijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen. Het harmoniegezelschap „Uitspan ning na inspanning" liet het volkslied van Perzië en daarna het Wilhelmus over de werf klinken. Met enige wel gekozen woorden overhandigde de lieer Verolme daarna aan de sjah het bijltje waarmee de prinses de laatste beletselen had weggenomen. Aan de prinses bood hij tot haar grote ver rassing een geschenk aan in de vorm van een zeiljacht van de vrijheids- klasse. De naam van het jacht is eveneens „vrijheid", maar dan in het Perzisch. Met de „Erasmus", die het hoge ge zelschap van Rotterdam naar Rozen burg had gevaren, begaven de vorste lijke personen (behalve prinses Mar griet, die per hofauto naar Soestdijk terugreed) zich vervolgens naar (jui chend) Maassluis. Daar stonden auto's gereed voor vertrek naar het paleis in Amsterdam. „Fleurig" stadhuis Tevoren hadden de koningin, die een robe, imprimé op een terra- kleurig fond, en een.turltoóise hoed droeg en de sjah en de prins die beiden waren, gekleed in marine uniform, een luisterrijk bezoek aan Rotterdam gebracht. Overal wap perde het rood-wit-blauw en dui zenden stonden langs de route die het hoge gezelschap, dat in een open hofauto was gezeten, na een tocht door het Hollandse polderland via Hillegersberg naar het Rotter damse stadhuis maakte. Naast de auto staande. luisterden de bezoekers na aankomst op het stad huisplein naar het Perzische volks lied, dat de Marinierskapel ten gehore bracht. Langzaam gingen op de stad huistoren de standaards omhoog. Er volgde een inspectie van de erewacht, die werd gevormd door een in gala uniform gestoken compagnie van het korps mariniers met net vaandel en de vaandelwacht. Voordat de burge meester de gasten begroette bood het veertienjarige dochtertje van de wet houder van openbare werken, Marie- tje Bavinck, de koningin bloemen aan. Zie slot pag3 koL 1 Het bestuur der Belgische socialisti sche (oppositie) partij lieeft na een vrijdag gehouden bijeenkomst een verklaring uitgegeven, waarin liet er bij de regering op aandringt er op toe te zien dat aan het sluiten van het kerkelijk huwelijk tussen prins Albert en de Italiaanse prinses Paola, die te Rome zal geschieden, de bur gerlijke voltrekking in België vooraf zal gaan. Hieraan wordt toegevoegd dat, indien do getroffen regelingen, waarin een dergelijke voorziening' ontbreekt, niet worden aangevuld, de socialisten zich het recht voorbehouden de regering hierover In de volksvertegenwoordi ging vragen te stellen. In de verklaring wordt gezegd dat het huwelijk van de kroonprins een politieke handeling is, die het gehele Belgische volk aangaat. „De natie heeft het recht van (le kroonprins te verwachten, dat hij de geest der Belgische staatsinstellingen zal eerbiedigen door in zijn land het burgerlijk huwelijk te sluiten, zoals dab door grondwet en wetten san België wordt voorgeschreven. Indien de koninklijke familie anders han delt zal zij geen bijdrage leveren tot versterking van de banden tussen haar en het Belgische volk", aldus de door het socialistische partijbestuur uitgegeven verklaring. Het partijbestuur doet in dezelfde verklaring een beroep op alle so cialistische parlementsleden en op de leden der socialistische organi saties om zich tot nader order te onthouden van het aanvaarden van taken bij de regelingen voor het kroonprinselijk huwelijk. Ook verzoekt het hen geen zitting te nemen in comités, die bij derge lijke regelingen betrokken zijn of die zich bezighouden met het in zamelen van gelden voor het aan bieden van geschenken aan het prinselijk paar. In de verklaring wordt gesproken over het „gevoel van onbehagen", dat bij het Belgische volk zou zijn ontstaan als gevolg van het vo- rehvermelde. Z. K. M. de Sjah van IranH. II M. de Koningin en Z. K. H. §f de Prins hebben vrijdag een g bezoek gebracht aan Rotter- dam. Foto de inspectie van de H erewacht voor het Rotterdamse stadhuis. Militair aan bekomen verwondingen overleden De 20-jarige soldaat P. J. Bitter Uit Hilversum, die woensdag ernstig werd gewond bij het ongeval met de militaire vrachtauto te Harderwijk, is donderdag in het Piusziekenhuis te Harderwijk aan zijn verwondingen overleden. Sch. 55 won haringrace De eerste „Hollandse Nieuwe" is gisteren binnengebracht. De Scheveningse logger Sch. 55 „Noorderkroon" heeft de ha ringrace gewonnen. Het schip liep om even over half tien de Scheveningse haven binnen met 110 kantjes aan boord. Uit deze eerste aanvoer is gister avond te Amsterdam een vaatje aan geboden aan de Sjah van Perzië. De aanbieding werd door oud-schip per B. Rog en zijn vrouw verricht namens de rederij Van der Toorn. Debat over regerings verklaring op woensdag De voorzitter,, van de Tw.eede Kamer is van plan de" beraadslaging over de in de vergadering van dinsdag af te legden regeringsverklaring niet die zelfde middag te doen aanvangen. Hij zal voorstellen, déze beraadslaging te houden op woensdag 27 en donderdag 28 mei. Het is de bëdöëling de regeringsver klaring op dinsdag 26 mei over de beide radiostations uit te zenden. MINISTER VON BRENTANO IN GENÈVE: Kroesjtsjew dreigt weer met apart vredesverdrag voor Oost-Duitsland De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Von Brentano, heeft vrijdag te Genève tot ver slaggevers gezegd dat erkenning van de juridische positie van de westelijke mogendheden in Ber lijn een voorwaarde is voor het houden van een topconferentie. De Duitse minister zei dat er tussen zijn regering en die der drie grote westelijke mogendhe den geen formele overeenkomst over dit punt bestaat. Een over eenkomst is ook niet nodig om dat de betrokken landen hier over gelijk denken. Z. K. M. de SjahH. M. de Koningin, Z. K. H. de Prinsen de heer en mevr. Van Walsum op het balkon van het Rotterdamse stadhuis. Tot nu toe zijn er te Genève nog geen echte onderhandelingen gevoerd, zei de Duitse minister en hij voegde er aan tóe, te hopen dat volgende week zal worden begonnen met be sprekingen over concrete punten. Premier Kroesjtsjew van de Sowjet- Unie heeft de Westduitse ambassa deur Sn Moskou op een receptie me degedeeld dat zijn land een vredes verdrag met Oost-Duitsland zal slui ten wanneer de conferentie van mi nisters in Genève faalt. De Sowjetpremïer deelde ambassa deur Kroll mede dat de westelijke mogendheden het recht verliezen in West-Bei-Iijn të blijven wanneer het vredesverdrag wordt getekend. De ministers van buitenlandse za ken van de „Grote Vier" zijn vrij dag in Genève slechts 70 minuten bijeen geweest. Op deze vergade ring. die door Gromyko werd voor gezéten, hebben alle vier minis ters korte redevoeringen gehou den. De Amerikaan Herter gaf een uiteenzetting over het weste lijke standpunt ten aanzien van de Europese veiligheid, waarbij hij meedeelde dat de Verenigde Sta ten de kwestie van algemene ont wapeningsmaatregelen niet onver brekelijk aan de kwestie der Duit se hereniging hebbeü. verbonden. Wij zijn bereid het algemene de bat over de ontwapening op elk gëwenst tijdstip voor een daartoe geschikt forum te hervatten, zei hij. Her ter legde er nogmaals de nadruk óp dat de hereniging van Duitsland een „conditio sine qua non" van de westelijke voorstellen was. De Russische minister Gromyko sprak slechts vier minuten. Hij las o.a. de tekst van een nienw artikel voor een ontwerp-vredesverdrag met Duitsland voor, waarin wordt ver klaard dat West- en Oost-Duitsland hun rechten en plichten, voortvloei end uit het lidmaatschap van inter nationale economische organisaties, kunnen handhaven. AANSLUITING ALLEEN MET RIJKSSTEUN Voor aanleg zou 6,25 miljoen nodig zijn DE AANSLUITING VAN de onrendabele gebieden in Zeeland aan het elektriciteitsnet vormt door de hoge kosten een bijzonder moeilijk en in gewikkeld probleem voor de P.ZJB.M. Gedurende de jaren 1954 tot 1958 werden 938 percelen buiten herverkavelingsverband aangesloten, alsmede 524 percelen in het herverkavelingsgebied. Volgens vrij recente gegevens zijn er thans echter nog ongeveer 1250 percelen, die aangesloten moeten worden. En daar de gemiddelde aansluitingskosten per perceel worden geraamd op rond 5000, betekent dit in totaal een kapitaal van circa 6'/i miljoen gulden. Een definitieve oplossing van het probleem der on rendabele gebieden mag daarom slechts verwacht worden van het tot stand komen van een rijksregeling. Momenteel is een ontwerp-wet in voorbereiding. Naast de rijksbij drage zullen bij het tot stand ko men van een nieuwe regeling ook de provincie, de gemeente, de P. Z.E.M. en uiteraard de belangheb benden in de aansluitingskosten bijdragen. Het gebied buiten de kom van een gemeente kan men als onrendabel .beschouwen «en gebied derhalve^ waar de aansluiting meer kosten met zich brengt dan normaal. Overigens moet men hierbij niet uit het oog verliezen, dat de aansluiting van een perceel dicht bij de kom gemakke lijker en goedkoper geschiedt dan van een perceel ver in de polder, waar duizenden guldens mee gemoeid zijn. Zo is het tevens begrijpelijk dat men, naarmate de elektrificatie .verder yeprtgang vindt* pp steeds moeilijker aansluitbaar percelen zal stuiten. Bij de bepaling van de garantie-ver bruiken voor de aansluitingen werkt de P.Z.E.M. met gemiddelden, waar bij de percelen zijn onderverdeeld in groepen: arbeids- en middenstands woningen, alsmede boerderijen. Aan de hand van cijfers uit het verleden weet men het gemiddelde verbruik, waarbij aangestuurd wordt op een bepaald niveau, dat zeker niet onre delijk genoemd kan worden. Aan de hand van hierna opgemaakte tabellen worden de bijdragen geregeld. Garantie-percentage Wanneer men omstreeks 1930 ga randeerde, dat het verbruik 20 van het aanlegbapitaal was, dan geschiedde de aansluiting zonder meer. Dit percentage is thans op 12 gesteld. Kan een eigenaar dit percentage niet garanderen, dan moet hij zelf bijdragen in de kosten, waarbij hij op stenn kan rekenen van het P.Z.É.M.-fonds onrendabele voorzieningen en van de gemeente. De bijdrage uit het (Zie slot pag. 5 kol. 6 Acht doden en acht. gewonden vorm* den de droeve balans van de grote brand, welke een tehuis voor ouden van dagen ié Kongsberg ten westen van Oslo in de as heeft gelegd. De brand ontstond doordat een van de oudjes ijl bed rookte. De foto toont de brandweer in actie bij het brandende gebouw waarin 36 ouden van dagen een kamer hadden. KORTE PREDIKATIE DE VIER MUREN Pinksteren ligt weer achter ons. Hoe hebt U dit feest gevierd? Werkelijk pinksterfeest vieren is n.l. niet, dat je je gevoelens eens flink laat op warmen en je tot allerlei vage emoties opschroeft. Wél dat je je door Gods Geest laat bezielen en leiden tof de gehoorzaamheid aan Christus; dat je je laat omsmeden tot deelgenoot en getuige vcm de ware vrede en het ko mende Rijk van enkel licht en liefde en je dus tot je werkelijke bestem ming laat brengen. Wie éenmadl echt Pinksteren gevierd heeft, weet zich opgenomen in die maélifógê „Gods- stroom dei' genadé', die zijn instel ling, denken, spreken en handelen to taal omvormt en richt op Jezus Chris tus en door Hem op Gods Koninkrijk en de pgttste. De Heilige Geest, brengt samenGod wil bovenal door dë gemeenschapde Gemeente gehoorzaamd, bemind en geprezen zijn. In de heus niet volmaakte eerste christen-gemeente hebben we een prachtige spiegel voor ons van de ware gemeente: ,fEn zij bleven vol harden bij het onderwijs der aposte len en de gemeenschap, het breken van het brood en de gebeden" (Hand, 2 42). Wanneer Christus het funda ment van. Zijn gemeente is 1 Cor. 3 11) en de Gemeente het hierop ge bouwde geestelijk huis (1 Pe. 2 5), dan zijn de vier muren van dit huis: het ondenoijs der apostelen Gods Woord, dat verkondigd, geloofd en waargemaakt wordt de gemeen schap het samen geloven en leven der gelovigen, die met een individua listisch christendom zouden dood lopen! het breken van het brood vooral de Avondmaalsvieringen! en de gebeden die het contact betekenen met de levende Heer. De eerste christengemeente volhard de in het onderwijs der apostelen, de gemeenschap, het breken van het brood en de gebeden. Volharding is n.l. het onmisbare cement, dat de muren voor instorten bewaart. Het gaat hier om vier muren. Wie b.v. in de gebeden meent te volharden, maar het Avondmaal vemoaarloost, schaadt het eigen geloofs- en dus gebedsle ven, doch ook dat van de gemeente, die alleen kan functioneren als ge meenschap rondom de Heer dus rondom Woord, Avondmaal en gebe den én met elkaar. Wélke muur of muren brokken in uw leven en in dat van uw gemeente af? Laten wij volhardend geloven in de Heilige Geest, die levend maakt en ons meeneemt in de richting van Gods Koninkrijk, ondertussen bou wend aan de versteviging van de mu ren van Christus' gemeente. Schoondijke P. A. L. BRINKMAN Geldig tot hedenavond NOORDOOSTELIJKE WIND Droog en overwegend zonnig weer. Dezelfde temperaturen als gisteren of Iets lagere, matige tot krachtige noordoostelijke wind. ZON EN MAAN 24 mei Zón op 4.35 onder 20.39 Maan op 22.41 onder 6.39 25 mei Zon op 4.34. onder 20.40 Maan op 23.33. onder 7.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1