PREDIKBEURTEN STOOMVAART MIJ. „ZEELAND" VERHOOGT DIVIDEND TOT 12 PCT. Vernieuwde ontsnannings- §ebouw ..Vre<ler»<!i" oennen-1 Jongen uit Bergen op Zoom op Oosterschelde verdronken WALCHEREN landde in Marseille Britse torpedobootjager ramt patrouilleboot van IJslandse kustwacht MIDDELBURGSE JEUGD LEGDE VERKEERSEXAMEN AF Geen zelfstandige exploitatie van tehuis te Noordgouwe ZATERDAG 23 MEI 1959 PROVINCIALE ZE E U W S E COURANT JAARVERSLAG 1958 Modernisering vloot heeft volle aandacht Het exploitatieoverschot over 1958 van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" Koninklijke Néderlandsche Postvaart N.V. te Hoek van Holland heeft, dank zij een stijging van de bruto exploitatieontvangsten, waarte genover de exploitatiekosten een ver mindering te zien gaven, 4.786.448 4.189.453) bedragen. Met inbegrip van 693.833 433.344) voor inte rest en koersverschillen op beleggin- rin, bedroeg de bedrijfswinst 5 430.281 4.622.797). Op de vloot en andere activa wordt 196.634 30.661) afgeschreven. Aan de re serve voor vlootvernieuwing wordt weer f 2.220.000 (onv.) toegevoegd. Voor belasting wordt gereserveerd 1.567.000 Cf 1.275.000). Hierna re sulteert een winst van 1.446.647 (f 827.186). Voorgesteld wordt een dividend van 12 pet (10 pet), en een toevoeging aan de reserve voor vloot vernieuwing ad 949.000 424.000). Gezien de leeftijd van de twee thans in bedrijf zijnde motorschepen, die beide reeds in 1939 zijn gebouwd, is het noodzakelijk aandacht te schen ken aan de toekomstige modernise ring van de vloot. Het streven moet er daarbij op gericht zijn de financie ring zoveel mogelijk uit eigen midde len te doen geschieden. Met het oog hierop en mede gelet op de sterk ge stegen vervangingswaarde van de vloot, wordt het gewenst geacht tijdig de noodzakelijke voorzieningen voor dit doel te treffen d&or middel van toevoeging aan de reserve voor vloot vernieuwing. Een nauwe samenwerking met de Britse spoorwegen waarborgt een handhaving en versterking van de po sitie van de route Hoek van Holland- Harwich. Voor ernstige averijen werd de maatschappij gespaard. In augus tus werd de kiel gelegd van het be stelde motorpassagiersschip. Ver wacht wordt dat het schip einde 1959 zal worden opgeleverd. Het passa giersvervoer was vrijwel gelijk aan dat van 't voorafgaande jaar. Er viel eén kleine verschuiving te constateren van de tweede haar de eerste klasse Het transito-vervoer handhaafde zich op het peil van het vorige jaar. Het vervoer van begeleide auto's vertoon de een niet onhelangrijke toename en de gemiddelde opbrengst per passa gier was iets hoger, die per vervoer de auto lager. De uitkomsten van het vrachtvervoer zowel ln het uitgaande als in het in komende verkeer gaven een stijging te zien, waartoe in het bijzonder het vervoer van vers vlees en van groente en fruit bijdroeg. Door een toenemende mechanisering, alsmede door het uitrusten van de mo torschepen met luiken, welke hydrau lisch geopend en gesloten kunnen worden, is bereikt, dat in de voor het laden en lossen beschikbare tijd meer lading, wordt verwerkt. In het postvervoer viel een achter uitgang te constateren. Over het Donderdagavond heeft de directeur van de inrichting „Vrederust" te Ber gen op Zoom. dr M. van Beek, offi cieel het gerestaureerde ontspan ningsgebouw geopend. Het gebouw, dat tijdens de Duitse be zetting nogal te lijden had gehad, was geheel vernieuwd. Spreker hoop te dat het vele laren zal mogen die nen voor ontspanning van de pa tiënten en opwonendén. De personeelsvereniging was de eer ste die van dit hernieuwde gebouw gebruik maakte. Onder leiding van dokter Zitman werd de laarvergade ring gehouden welke vlot werd afge werkt, omdat daarna een feesteli.ike bijeenkomst zou volgen De penning meester had een batig saldo in kas; de secretaris kon een gunstig geluid laten horen Voor de aftredende be stuursleden werden gekozen dokter H. R. Peiter als voorzitter, daar dok ter Zitman zich wegens drukke werk zaamheden niet meer herkiesbaar had gesteld. In de vacature hoofd ambtenaren werd gekozen dokter C A. Vethoen; ln de vacature huishou delijk personeel mej. G, v. Geffen; in de vacature gediplomeerde verple gers de heer P M. de Keyzer, en verpleegsters zuster P. Melse; in de vacature administratief en economi sche dienst A. A. Groot Nibbëlink en voor de afdeling tchnische dienst de heer H. Heusevelt. Tot de aftrenden voorzitter werd 'n woord van dank gericht. Onder het motto „Van minstreel naar kleinkunst" werd daarna een aardig programma gegeven door de cabaret club van de studenten van de Vrije Universiteit uit Amsterdam Het was een zeer goed verzorgd programma. Vormingsdagen personeel Kmderzorg oo Hedenesse Het personeel van Klnderzorg uit Middelburg zal, verdeeld ln twee groepen, In 1unl enkele vormingsda gen hoiiden op Hedenesse. Het pro gramma voor beide groepen omvat o.a. een bespreking over onderont wikkelde en ontwikkelde gebieden en de grens hiertussen en de vertoning van een algemene samenvattende film hierover. Verder zal de eerste groep, die van 10 tot 13 juni op He denesse verblijft, een inleiding beluis teren van ds N. O. Steenbeek uit Amersfoort over het onderwerp „Jeugdzorgwerk In vluchtelingen kampen" en een excursie maken naar het R.iG te Ruiselede bij Gent. De tweede groep komt van 17 tot en met 20 1uni aan de beurt. Voor deze groep houdt mej. mr. P. G. Prins uit Den Haag een inleiding over „Inter nationale Kinderbescherming" Voorts vermeldt het programma voor deze groep een excursie naar het meisjes gesticht „Sinte Margaretha van Cor- tona" te Antwerpen. Verder ver meldt het programma voor beide groepen sport en ontspanning. lopende boekjaar wordt opgemerkt dat, ongeacht de gang van zaken met betrekking tot het' vervoer, met een achteruitgang van de fi nanciële resultaten rekening dient te worden gehouden. Deze achter uitgang zal worden veroorzaakt door lagere interestopbrengsten alsmede door de te verwachten verminderde inkomsten uit hoofde van de overeenkomst met de Brit se spoorwegen, terwijl ook reke ning moet worden gehouden met het fiscaal aspect. Het verslag vermeldt verder, dat met de Britse spoorwegen overeenstem ming is bereikt inzake een nieuwe overeenkomst, ter vervanging van het op 31 december 1958 afgelopen con tract. Dit Is van belang, omdat de fi nanciële resultaten van het bedrijf mede afhankelijk zijn van de in deze overeenkomst vastgelegde samenwer king tussen de door Britse spoorwe gen geëxploiteerde nachtdienst en de door de Mij. Zeeland geëxploiteerde dagd'enst. Sinds de verplaatsing van de Stoomv. Mij. „Zeeland" naar Hoek van Holland in 1946 Is steeds meer gebleken aldus de directie dat de Britse nachtdienst en de Neder landse dagdienst elkaar aanvullen en verstevigen. De betekenis en reputatie van de route Hoek van Holland-Har wich in het internationale passa giers- en goederenverkeer is daardoor gestegen. Droevig einde van zeiltochtje Vrijdagmiddag is op de Oosterschel de bij Bergen op Zoom bij het zeilen een tragisch ongeluk gebeurd, waar van de 18-jarige W. v. d. B. uit Ber gen op Zoom het slachtoffer is ge worden. De jongen was op de werf van de watersportvereniging bezig zijn kano op te schilderen toen de 16-jarige J. van B kwam vragen of hij zin had mee te gaan varen. De beide jongens voeren in de opgetuigde roeiboot van de oudste jongen de Schelde op. Er stond echter een sterke stroming, waarover Van de B. zich ongerust maakte. De jongens besloten koers te zetten naar de baggermolen, die daar ligt voor de aanleg van de dam men voor de nieuwe haven van Ber- ;en op Zoom. Op een gegeven ogen- ilik sloeg het bootje echter om en de beide jongens raakten te water. De jongste kon niet goed zwemmen en raakte spoedig door de sterke stroom in moeilijkheden. Van B. zag hem voor zijn ogen verdrinken. Met veel moeite slaagde hij er zelf in de schorren van het Noordland bij Halsteren te bereiken, waar hij in elkaar zakte. Toen de jongens 's avonds niet op de werf terugkeerden, maakte men zich daar ongerust en waarschuwde de politie. De rijkspolitie van Halsteren vond Van B., die later via schorren en slikken een dijk bereikt had. Hij vertelde toen wat er gebeurd was. Omstreeks acht uur ontdekte de po litie het stoffelijk overschot van de jongste knaap op de schorren. MIDDELBURG Hoofdprijs viel in Souburg Op koninginnedag werden er tijdens de feestelijkheden op de Markt te Middelburg ca, 2500 ballonnen, die verkocht werden ten bate van de pad vindersband, gelijktijdig gelost. Ge durende 20 dagen kregen de vinders de gelegenheid de adreskaarten terug te zenden. Bij sluiting van de wed strijd bleek dat er 499 kaarten terug gekomen waren. De vindplaateen liepen zeer uiteen. Er kwamen 88 kaarten uit Neder land, 295 stuks werden op verschil lende plaatsen ln België gevonden, 96 uit Frankrijk, 15 uit Duitsland, 2 uit Luxemburg en 2 uit Zwitserland. De verste ballon kwam in de buurt van Marseille terecht en zweefde dus ca. 900 km door het luchtruim. Aar dig was, dat de vinder erop schreef, dat deze ballon op 1 mei 1959 om 17.35 uur arriveerde. In 24 uur werd deze grote afstand dus afgelegd! De padvinders zullen alle adreskaar ten die teruggezonden zijn, bij de af zenders thuisbezorgen, dus ook bij degenen die buiten de prijzen vielen;1 Wie een dergelijke kaart in zijn- brie venbus vindt wordt verzocht aan de afzender eens een ansichtkaart van Middelburg te zenden en de vinder te bedanken voor zijn medewerking. De hoofdprijswinnaar woont in Sou burg. Deze prijs wordt zaterdag 6 juni bij betrokkene thuisbezorgd door de Middelburgse padvindersband: In verband met vakantie kan de band eerst op die datum een mars door Souburg maken. Wie dus geen bericht kreeg weet zeker, dat zijn adreskaart niet opge zonden werd In totaal zijn er .dertig prijzen beschikbaar gesteld. VLISSINGEN Werkplaats voor gemeentelijke sociale werkvoorziening in 1958 Uit het jaarverslag over 1958 van de werkplaats voor de gemeentelijke ale werkvoorziening te Vlissin- blijkt, dat de gunstige ontwikke ling van de laatste jaren zich ook in vergelijking met 1957 weliswaar iets minder gunstig, maar hieraan zal de gewijzigde conjunctuur niet vreemd zijn. Het saldo per 31 december be droeg 9710.16. Het verslagjaar werd begonnen met 43 man, waarbij er gedurende 1958 25 werden bijge plaatst. Achttien arbeiders werden echter weer afgevoerd, zodat het aan tal arbeiders per 31 december 50 be droeg. Tijdens het verslagjaar slaag den verder 9 arbeiders van de werk plaats met een werkkring in het nor male leven. Verder wordt er op ge wezen, dat in de werkplaats, die thans 2Vz jaar in gebruik is, de te kortkomingen meer naar voren ko-, men, Zowel de leden van de commis sie van bijstand voor de werkplaats als die van de commissie sociale werkvoorziening, zijn van méning, dat zo spoedig mogelijk tot nieuw bouw dient te worden overgegaan. Door het gemeentebestuur is hier voor bereids de nodige grond gere serveerd. O.- EN W.-SOUBURG Vlijt en Volharding huldigde dirigent De dirigent van de Souburgse fanfa re „Vlijt en Volharding", de heer A. L. van Wallenburg is donderdag avond, tijdens een. speciale bijeen komst gehuldigd. Onder zijn-uitste kende leiding is „Vlijt en Volharding" op het concours te 's-Heer Arends- kerke er namelijk in geslaagd een eerste prijs met lof te behalen in dé hoogste ere-afdeling fanfare. Burge meester A H. Stemerding sprak zijn grote waardering uit voor het werk van de heer Van Wallenbuig én me moreerde dat vooral de grote team geest „Vlijt en Volharding" tot der gelijke prestaties in staat stelde, ünige leden van de fanfare overhan digden de directeur enkele cadeaus, terwijl de voorzitter, de heer A. de Pagter hem een enveloppe met in houd aanbood. Mevrouw Van Wal lenburg werd verrast met een fraai bloemstuk, terwijl ook de vereniging namens het gemeentebestuur een bloemstuk kreeg aangeboden. Een der aanwezige dames bood namens de het afgelopen jaar heeft voortgezet. De financiële resultaten waren in VAN ONZE ADVERTEERDERS Nieuwe slijterij in Vlissingen geopend De heer C. F. Dekker heeft vrijdag middag in het pand Nieuwendijk 51 te Vlissingen een nieuwe slijterij ge opend. Voor deze opening bestond zeer grote belangstelling van de zij de van leveranciers en collega's. De heer Dekker Is namelijk tevens ho teleigenaar en voorzitter van de Vlis- singse bond van hotel- en restaurant houders. Het pand, dat met een schat aan bloemen was versierd, is geheel gerestaureerd en van een nieuwe be- :immering voorzien. Ook de keurig opgemaakte etalage trekt onmiddel lijk de aandacht. Achter de winkel is een groot pakhuis en een ruime kelder voor de opslag van dranken ge legen. Eerste Daf by dealer voor Walcheren gearriveerd De Walcherse dealer van de Daf-600 personenauto, de gebrs. Van Fraas- sen te Vlissingen, ontving donder dagavond de eerste auto. Na enkele proefritten is de wagen vrijdagmid dag in dó showroom opgesteld, waar deze al direct grote belangstelling trok, Dat er metterdaad ook veel belangstelling op Walcheren voor de ze nieuwe auto bestaat, bewijst de wachtlijst met 50 adspirant-kopers. Hotel-café-restaürant jMaldegem" werd heropend Vrijdagmiddagis tijdens een zeer drukbezochte receptie,' waaróp onder meer een aantal vertegenwoordigers van de „Horeca" afdeling Vlissingen aanwezig waren, - het hotel-café-res- taurant „Maldegem" op het Beurs plein te Vlissingen heropend. De eige naar, de heer Charles van de Berg, kreeg ter gelegenheid van de herope ning vele bloemstukken aangeboden. Men is thans doende de hotelruimte aanzienlijk; te moderniseren. De Britse torpedobootjager „Chaplet" heeft vrijdagochtend het 72 ton me tende vaartuig „Odlnn" van de IJs landse kustwacht geramd, nadat hij tevoren herhaaldelijk op hinderlijke wijze om het partouilleschip was ge varen. Dit is meegedeeld door de ge zagvoerder van de „Odinn". Volgens hem werd zijn vaartuig van achteren opzettelijk aangevaren, waardoor de reddingboot werd vernield en de rai ling werd beschadigd. Er deden zich echter geen persoonlijke ongelukken voor. Dit is de eerste maal dat er sprake is van een aanvaring in de visserij oorlog tussen Engeland en IJsland, die ontstond toen Usland vorig jaar september besloot zijn visserijgren- zen van vier tot twaalf mijl uit de kust uit te breiden. Een woordvoerder van het ministerie van marine in Londen maakte later bekend dat de botsing een gevolg schijnt te zijn van een verkeerde ma noeuvre van het IJslandse schip. Het incident deed zich voor toen de „Odinn" en de „Chaplet" dicht naa&t elkaar naar de Britse treiler „St.- Jüst" voeren. De Odinn" probeerde toen voor de „Chaplet" langs te va ten, doch raakte het Britse schip. echtgenotes der muzikanten èen en veloppe met inhoud aan voor het aanschaffen van muziek. De heer Van Wallenburg dankte allen tot slot ook namens zijn vrouw en sprak daarbij de wens uit voor een verdere foede samenwerking. Het erelid, de eer J. Bruggeman sprak nog de hoop uit dat het met „Vlijt en Vol harding" steeds „crescendo" mag gaan. Na dit officiële gedeelté werd nog eeri muzikale rondgang door de gemeente gemaakt. Schietwedstrijd Walcherse Jagersvereniging te Oostkapelle De „Walcherse Jagersvereniging" hield dezer dagen een schietwedstrijd te Oostkapelle, waaraan twintig ja gers deelnamen. De uitslag was als volgt: personele baan: 1. M. Kleine- oier jr., Biggekerke, beker; 2. C. de Bree, Oostkapelle, beker; 3. C. Wat- tel, Oostkapelle, medaille op voetstuk; 4. W. Klemepier, Koudekerke, ^me daille; 5. J. Wiegel, Middelburg, me daille; 6. J. Boone, Koudekerke, lau wertak; 7. J. Klok, Oostkapelle, lau wertak; 8. C. de Jonge, Middelburg, lauwertak. Vrije baan: 1. M. Kleinepler jr., Big gekerke; 2. W. Kleinepier, Koude kerke; 3. C. de Jonge, Middelburg; 4. C. de Bree, Oostkapelle; 5. C, Wat- tel, Oostkapelle; 6. J. Wiegel, Mid- burg; 7. J. de Jonge, Middelburg; 8. J. Klok, Oostkapelle; 9. W. Mange, Vlissingen; 10. J. Boone, Koudekerke; 11. J. Daalhuizen, Oost-Souburg. Burgerlijke stand VLISSINGEN Beyallen; J.; Boersma-Elzlnga <3: A. Le- nos-van Winkel hof z; W. Schreüder- Borst z; F. J. Tabak-Fekaar d;. M. A. de Bruijne-Donze z: J. F. M. Boos-van Bettèn z; J. de Koning-Stroo z; A. C. C. van Akkeren-den Boer d; C. M. dé Regt-Simpelaar d; M. K. Meijer-Tet- teroo z; A. Sturm-Louws z. Öndertrouwd: Ch. J. Scheers jaar en M. Pols 22 jaar. W. de Feijter 23 jaar en W. Millenaar 19 jaar. J. Meerman 27 jaar en P. de Vries 27 Jaar. S. Hageman 22 jaar en A. Bakker 20 Jaar. Getrouwd: P. de Kraker 24 jaar en S. J. Mesker 22 jaar. C F. Roelse 20 Jaar en G. H, M- C G v. d. Heuvle 19 jaar M-. Vis. 24- jaar en J. C. v. d. Berge 19 jaar. D. de Wit 57 jaar en G. C. Schutjt 5G jaar. L. L. Vermaat 23 jaar en P. A. Sommeijer 22 Jaar. Overleden: W- de KonJng 44 Jaar e.v. J. .L Jansen. ZATERDAG 23 MEI. Adventisten. Vlissingen 9.15 ds. Smit, 10 Bijbelstudie; Middelburg 10 Bij belstudie, 11 ds, Smit. Interkerkelijk Avondgebed. Vlissin gen (Engelse kerk) 7.308 uur; Mid delburg (Koorkerk) 7.308 uur. Evang. op G. G. Arnemuiden ds. Grismgt. ZONDAG 24 MEI 1959. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 en 2.30 ds. Theunissen; Arnemuiden 10 2.30 ds. Verweij; Biggekerke 9.30 2 ds. R. Abbing; Domburg 10 en 7 ds. van Vliet; Gapinge 2 ds. de Boer; Grijnskerke 10 ds. v. Woer den, 2.30 ds. Wisse; Kleverskerke 2 ds. van der Wind; Koudekerke 10 ds. Hoffman, 7 ds. v. Duyne, Vliss. straat 2.30 ds. v. 't Hof; 't Zandt 10 ds. v. d. Schoot, 10.15 jeugdkerk, 7 jeugddienst; Meliskerke 2.30 ds. van t Hof; Middelburg Nieuwe kerk 9 ds. Aalders, 10.30 ds. Enker (H.A.), 7 ds; v. d. Linde: Engelse kerk 10 ds. Wisse; Kcorkerk 10 ds. van Houte; NieuW- en St. Joosland 10 en 2.30 ds. v. Haarlem; Souburg 9.30 en 11 ds. v. Duyne, 7 ds. v. Dullemen; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Richard: Serooskerke 10 ds. v. d. Wind, 2.30 ds. Wieringa; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Kok; Veere 10 ds. Wieringa; Vlis singen St. Jacobskerk 10 ds. Kloos terman, 5 ds. Rothfusz; Engelse kerk 9.30 kerk voor jongeren: Johannes- kerk 9.30 ds, Rothfusz (H.D.), 1 ds. v. d. Schoot; Havendorp 10 ds. Met- ting van Rijn; Vrouwenpolder 10 ds. de Boer; Westkapelle 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek; Zoutelande 9.30 en 2.30 ds v. Dullemen. Geref. Kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Pontier; Domburg 10 ds. Dondorp, 2.30 kand. Rietveld; Gapinge 9:30 en 2 ds. Boot; GrijDskerke 10 en 2:30 drs. Vlaardingerbroek; Koudekerke 10 en 2.30 drs. Elshout; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. van Heesen; Middel burg Hofpleinkerk 9.30 ds! Ytsma, 2.3Ó en 5 ds. Wentzel; Noorderkerk 9.30 ds. Wentzel, 5 ds. Ytsma; Oost en West-Souburg 9.30 en 2.30 ds. Bohlmeijer; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. de Groot; Serooskerke 10 en 2.30 ds. van Wouwe; St. Laurens 10 en 7 ds. v. d. Berg; Veere 10 en 2.30 ds. Streefkerk; Vlissingen 9.30 en 5 drs. Verschoor; Vrouwenpolder 10 en 2.30 ds. Homburg; Westkapelle 9.30 lees- dienst, 2.30 ds. Dondorp. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 9.30, 2 en 6 lees- dienst; Meliskerke 9.30, 2 en 6.30 leesd.; Middelburg 9.30, 2 en 6.30 leesd.; Oostkapelle 10 en 2.S0 leesd.; Vlissingen 9 30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle 9.30, 2 en 6 leesd.; Zou telande 10, 2.30 en 7 leesd. Ohr. Geref. Kerk. Middelburg 9.30 en 3 ds. v. d! Molen; Vlissingen 9.30 leesd., 5.30 ds. v. d. Molen. Ver. van Vrijz. Hervormden en Re- monstr. kring. Middelburg 10 ds. v. Houte; Vlissingen (Bejaardentehuis) 10.45 afscheid ds. v. d. Wall. Evang. Luth. Gem. Middelburg 10.30 ds. Allan; Vlissingen 9 ds. Allan. Donnsgez. Gent. Vlissingen 10 ds. de de Boer. Herst. Apost. Zendingsgem. Vlis9in- sren (Bakkersga.ng) lO en 4.30 dienst. Herst. Anosfc. Zendingskerk. Vlissin gen (Kasteelstraat) 1 Oen 5 dienst. Leger des Heïls. Middelburg 10 Heil- samenk., 4 openl. samenk., 7 verlos- singssamenk.; Vlissingen 10 Heilsa- menkomst. Evang. op G.G. Vlissingen (kazerne Willem 3) 10 en 5 ds. Grisnigt. Geref. Gem. in Ned. Middelburg (vei ling) 9.30 en 6.30 ds. Aangeenbrug, 2 leesdienst. DOKTERSDIENSTEN. Middelburg: dokter J. Z. S. Pel, Rouaan- se-Kaaï II, tel. 2535: Vlissingen: dokter A. M. Kostense, Paul Krugerstraat 240, tel. 3933; Veere, Serooskerke en Oostka pelle: dokter G. Schep. Serooskerke, tel. 212: Zoutelande, Koudekerke en Westka pelle: dokter L. Sloos. Koudekerke, tel. 231. Apotheek Middelburg: Nonhebei, Lange Delft 133, tel. 2538; Vlissingen: D- H. van de Kleinemulder, Singel 9, tel- 2730. Volgende week vrydag laatste groep Vrijdagochtend en -middag stond Middelburg in het teken van de jeugdverkeersexamens. Onder de kri tische ogen van zeven politieagenten en vier leden van de afdeling Middel burg e.o. van het Verbond voor Vei lig Verkeer legden ongeveer 324 leer lingen uit de zesde klassen van zeven lagere scholen uit Middelburg het praktische gedeelte van het veilig- verkeersexamen af. Dit praktische gedeelte bestond uit een route, die door het centrum van de Zeeuwse hoofdstad was uitgezet, aangegeven door witte pijlen, die de zesdeklas- sertjes per fiets moesten afleggen. Op kruisingen en andere moeilijke punten hadden politieagenten postge vat, die op eventuele verkeersfouten letten en hiervan aantekening hielden Begin en eindpunt van deze rit was voor de Schouwburg. Met een tussen poos van enkele minuten startten hier de jeugdige examenkandidaten onder het waakzaam oog van de commissaris van politie te Middel burg, de heer M. A. Reneman en de voorzitter van de afdeling Middel burg e.o. van het Verbond voor Vei lig Verkeer, de heer E. .Visscher. Voordat men echter kon vertrekken werden eerst de rijwielen nauwkeu rig op gebreken onderzocht. (Advertentie) Zondagsdienst Taxi's MiddPiburg T U IVAl HKKICN cel 1200 VAN DOESEJ.AAR, tel «138 Maandagavond komt de raad van Breskens bijeen. De beknopte agenda bevat onder meer het punt: „nieuw bouw visserijschepen" In het prae- advies wordt verwezen naar een door het E.T.I. uitgebracht rapport inza ke mogelijkheden tot het verlenen van financiële steun bij deze nieuw bouw. B. en W. zijn met het E.TJ. van mening, dat het garanderen van rente en aflossing van opgenomen gelden de nieuwbouw kan bevorderen. Omdat deze zaak eerst nog aan Gede puteerde Staten voorgelegd moet worden, stellen B. en W. voor in prin cipe akkoord te gaan met deze wijze van financieren. Zo spoedig mogelijk zal een definitief voorstel volgen. Lezing voor N.I.V.E. over reproduceren van documenten Vrijdagmiddag gaf de heer T. H. van der Heulen, organisatiedeskundige bij de N. V. Philips Gloeilampenfa briek te Eindhoven en waarnemend voorzitter van het Nederlands Ge nootschap voor documentatie en re gistratuur voor de afdeling Zeeland van het Nederlands Instituut voor Efficiency in de bovenzaal van het Nederlands Koffiehuis te Middelburg een overzicht van de mogelijkheden tot hët reproduceren van documen ten. In een interessante inleiding besprak de heer Van der Meulen vooral de technische mogelijkheden van de ver schillende systemen, die in de handel zijn om documenten, brieven, con tracten of tekeningen te vermenig vuldigen. Het vermenigvuldigen van deze stukken is voor sommige bedrij ven bepaald noodzakelijk geworden. Vaak is slechts één exemplaar van deze stukken voorhanden, terwijl voor de goede gang van zaken meer dere nodig zijn. In de laatste jaren zijn dan ook verschillende systemen tot ontwikkeling gebracht, die ieder hun specifieke voor- en nadelen heb ben. Voor kleine bedrijven zijn deze reproduceerapparaten meestal onren dabel, omdat zij slechts een klein aantal uren per week worden ge bruikt en de aanschaffingskosten erg hoog zijn, zo bleek uit de woorden van de heer Van der Meuïen. Aan het einde van zijn lezing beantwoord de spreker nog verschillende vragen. Kweekschoolexamens Bij de in 1959 te houden eindexamens van de tweede leerkring van de rijks- en bijzondere kweekschool te Middel burg zijn als gecommitteerden aan gewezen: J. van der Worp, te Heiloo. voorzitter; M. C. Capelle, te Nieu wendijk: A. Crul, te Made; C. M. Da niels, te Bergen op Zoom; N. van Dil len, te Rijsoord: G. W. Kruk. te Doe- tinchem; K. Nijhuis, te Zierlkzee; C. Oudesluys, te Amersfoort; A. Taal. te Monster; I. van Noppen, te Middel burg; H. G. Stam. te Middelburg; me juffrouw J. Trapman, te Ottoland; J. A. Louwers. te Leende: W. C. de Man. te Dordrecht: A. A. Leenhouts. te Middelburg: L. C. Velthuizen, te Goes: mr. L. G. Woif. te Goes (herexamen); voor het examen in het vak spreek- onderwijs: mejuffrouw R. Wagenaar te Bergen op Zoom. Evangelisatieschip „Febe" kreeg motorpech Het evangelisatieschip van het Leger des Heils. de „Febe", heeft vrijdag op de Oosterschelde ter hoogte van Ouwerkerk een bang uur beleefd. Terwijl 't schip irt een straffe wind voer, viel de motor uit en was niet meer op gang te krijgen. Voordat het gevaarlijk kon worden kreeg de „Fe be" hulp van het m.s. „Rinus" van de schipper M v. d. Marei uit Vianen, die de „Febe" naar de haven van Zijpe heeft gebracht. Minimumprijsregeling voor groene kruisbessen Nu de oogst van kruisbessen begint heeft het Centraal bureau van tuin bouwveilingen weer de minimum prijsregeling ingesteld. Deze regeling zal van kracht worden op 25 mei a.s. en geldt alleen voor groene kruisbes- sen. die een sortering van 15 mm en op hebben en niet rijp zijn. De minimumprijs bedraagt 30 cent. Bij eventuele doordraai zal voor de kwaliteit I een vergoeding worden toegekend van 24 cent en voor de kwaliteit 13 18 cent. Voor afwijkende kwaliteit wordt geen vergoeding ge geven. Zowel van de kwaliteit I als n zal een heffing worden geheven van 1 cent per kilo. In tegenstelling tot voorgaande ja ren, toen regen of wind roet in het eten gooiden en van het praktische gedeelte een extra zware opgave maakten, zat ditmaal het weer mee. Een heerlijk zonnetje zorgde ervoor dat de meeste leerlingen het meer als een vrije ochtend dan als een zwa re examenopgave beschouwden, hoe wel er in het parcours verschillende moeilijke punten waren. Gelukkig werd er over het algemeen goed opgelet; de Middelburgse jeugd gaf een kleine demonstratie hoe men zich in het verkeer behoort te gedra gen. De examenkandidaten, die aan de start verschenen hadden reeds" enige weken geleden het schriftelijk ge deelte met goed gevolg afgelegd. In de afdeling Middelburg en om streken, die uitgezonderd Vlissingen alle gemeenten op Walcheren omvat, was het totaal aantal examenkandi daten bij het schriftelijk gedeelte 1200. Hiervan vielen verschillende leerlingen af wegens een onvoldoende of wegens verhuizing, zodat 1006 jon gelui ook het praktisch gedeelte mo gen afleggen. Enige dagen geleden werd in Domburg en Souburg dit praktisch gedeelte aan 366 kinaeren uit de omgeving afgenomen. Volgen de week vrijdag wordt in Middelburg het laatste gedeelte van dit praktijk examen gehouden. Dan zijn onder anderen leerlingen van scholen uit Koudekerke, Biggekerke, Seroosker ke, Veere, Nieuw- en Sint-Joosland en Sint-Laurens, alsmede nog vijf andere scholen uit Middelburg aan de beurt. Het algemeen bestuur van het zie kenhuis te Noordgouwe heeft zich vrijdagmiddag tijdens een vergade ring op het stadhuis te Zierikzee, akkoord verklaard met een der voor stellen van de commissie, die tot taak had mogelijkheden te onderzoeken om te komen tot de stichting van een tehuis voor hulpbehoevende en chronisch zieken in het voormalige ziekenhuis te Noordgouwe. Dit voor stel omvat een verzoek aan de stich ting Verpleeg- en Rusthuizen in Mid den-Zeeland om de exploitatie van een dergelijk tehuis ter hand te ne men. Hiermede verwierp het algemeen be stuur een besluit van het dagelijks bestuur, dat had voorgesteld het te- huls zelfstandig te gaan exploiteren. De meerderheid van de vergadering was van mening, dat de hieraan voor de gemeente verbonden financiële consequenties een te grote rol zou den gaan spelen. Algemeen was men van mening, dat deze zaak thans met spoed moet worden voortgezet, om dat het tot- stand komen van dit tehuis hoogst noodzakelijk wordt ge acht. De heer Van Benthem en Jutting 80 jaar Op acht juni viert de heer J. W. van Benthem en Jutting, de enige nog in leven zijnde oprichter van de Boek verkopersbond, zijn 80e verjaardag. In verband hiermee hebben zijn Zeeuwse en oud-Zeeuwse vrienden het plan opgevat op die dag van hun waardering blijk te geven voor wat hij vroeger voor de Zeeuwse boeken vrienden heeft gedaan. Hiervoor is een huldigingscomité, be staande uit mej. mr. Anne Bolle, mej. dr. Ha. C. M. Ghijsen, de heien B. P. Carriëre, H. J. Van Geuns en dr. B. D. H. Teilegen Azn., in het leven ge roepen. Tot viermaal toe werd de heer Van Benthem en Jutting gekozen tot lid van het bestuur van de Nederlandse Boekverkopersbond. Gedurende twee van deze perioden vervulde hij de functie van penningmeester. In 1947 erkende de N.B.B. zijn verdienste door hem het erelidmaatschap aan te bieden. Zijn boekhandel te Middel burg werd door oorlogshandelingen verwoest en de wederopbouw na 1945 heeft hij als gevolg van zijn leeftijd en zijn gezondheidstoestand niet meer geheel zelf kunnen voltooien. Sedert 1949 wordt de heer Van Bent hem en Jutting te Overveen. Temeuzense scholiere kampioen-zangeres De 17-jarige ulo-scholiere Greta de Haan uit Terneuzen heeft deze week in Haarlem de eerste prijs voor ama teurzangeressen gewonnen. Zij kwam uit in de finale van wedstrijden, ge organiseerd door 't Nederlands Thea terbureau. Aanvankelijk had zij met 100 meisjes naar een plaats in deze finale gedongen. De jury en het Haarlemse publiek vonden Greta het meisje met de beste stem. Het bete kent voor haar waarschijnlijk een optreden voor radio of televisie. Marktberichten AMSTERDAMSE AARDAPPELTERMIJNMARKT. Amsterdam, 22 mei. Op de heden gehou den aardapeltermijnmarfe'. is men weder- niet tot zaken kunnen komen- De stemming was voortgezet kalm- De weekomzet beliep 6 «ontraden VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG. 23 mei. Aardappels: Vroege aardappels, grote 64—87, drielingen 66—85, kriel 62— 74. Fruit: Aardbeien per doos I 55—76, n 44—71. Groenten: Sla ri 4—10. Bos- kroten 31—44. Bospeen 40—60 Andijvie 16—41. Postelein 1526. Rabarber 7—IS. Spinazie 22—46. Radijs 7—14. Spitskool 36-40. Asperges 1.08—2.57. Prei 14—23. Bloemkool 6 st. p. kist 85-54. 8 st. p. kist 20-39, 10 st. p. kist 15—21, 12 st. p. kist 10—16. Tuinkers 39—40. Komkom mers A 36—50, B 26—45. C 27—37, D 23— 31. Waspeen 41—70. VTSMLTN VEERE. Aangevoerd: 269 kg exportgarnaleu 2.46— 2.89; 29 kg schar 20—31 27 kg bot 16; 58 kg tong 1.01—2.40; 94 kg rog 23—36; 8 kg wijting 20; 3 kg griet 54; 2 kg paling 1.T3; 13 kg doorgedraaide vis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 15