Fitter bij aanleg waterleiding onder één ton aarde bedolven ZEEUWSE GRAANHANDEL NIET ENTHOUSIAST OVER BENELUX UNIEKE NACHTWEDSTRIJDEN VOOR BEVELANDSE BRANDWEER „SCHAKENDE" SCHILDER TOT 9 MAANDEN VEROORDEELD Moeder ZATERDAG 23 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RECHTBANK MIDDELBURG Officier van oordeel dat aannemer veiligheid niet geheel in acht nam Op maandag 22 september j.l. deed zich bij de aanleg van buisleidingen aan de zogenaamde „Tweede verkorting" te Axel een ongeval voor, dat het leven kostte van de 45-jarige waterfittér C. H. uit Zaamslag. Met nog een collega was het slachtoffer in een zogenaamd strikgat een werk- put bezig met verbindingen van waterleidingbuizen aan te leggen, toen één der wanden van het strikgat instortte. H. werd onder de vallende grond bedolven en vond de dood. De kantonrechter te Terneuzen, die van oordeel was, dat de aannemer van dit werk, K. L. uit Hontenisse, niet voldoende veiligheidsmaatregelen genomen had, veroordeelde L. tot een boete van f 100, Gisteren diende deze zaak in hoger beroep voor de Middelburgse recht bank. „Waarom bent U in appèl ge gaan?", vroeg de president mr. P. van Empel, aan L. „Omdat ik door mijn jarenlange ervaring ervan overtuigd ben, dat ik onschuldig ben", verzekerde deze. „Heeft U ervaring met dergelijke moderne werkmetho den?", wilde de president nog weten, waarop L. bevestigend antwoordde. De uitvoering van het werk had hij overgedragen aan zijn zoon, daar hij de laatste tijd wegens ziekte weinig op het werk kwam. Voor het maken van verbindingen voor de buizen werd de sleuf bij de verbindingsplaatsen groter uitgegra ven tot strikgaten,' teneinde het voor de fitters mogelijk te maken te wer ken. De 34-jarige zoon van verdach te, die dus het werk uitvoerde, ver klaarde opdracht te hebben gegeven om de sleuf drie draglinebakken breed te graven, omdat ae sleuf af kalvingen vertoonde. Ook de strikga ten werden daarbij vergroot. Stutten niet nodig Voordat de fitters in het strikgat daalden, keken ze of er scheuren waren. Werden die ontdekt, dan werden de gravers gewaarschuwd om de zaak vlak te graven. De uit voerder achtte het niet nodig, dat er gestut werd. „Het bleek later toch van wel", merkte de president op. Want plotseling was een laag van 800 tot 1000 kg aarde op de fitter gestort, die er onder kwam en stikte. Dé technisch ambtenaar D. de J. van de arbeidsinspectie, die als getuige gehoord werd, had bij het onderzoek vrij ernstige inkavelingen bemerkt. Op de vraag van de president wat daartegen gedaan had kunnen wor den, zei deze deskundige, dat tot een diepte van 1.40 meter rechtstandig naar beneden gegraven kan worden. Gaat men dieper, dan moet het gat taludvormlg gemaakt of gestut wor den. In bijzondere omstandigheden ook op geringere diepte kun nen extra veiligheidsmaatregelen noodzakelijk zijn. Ook de hoofdamb tenaar W. L. S. van de arbeidsinspec tie was van oordeel, dat het betref- Advertentie) STAATSEXAMEN (H.B.S. of Gymn.) De kortste en voordeligste opleiding RESA - HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) Eerste volle grond- aardbeien aangevoerd Op do veiling te Kapelle zijn vrijdag middag de eerste volle grond-aardbei- en aangevoerd. Het waren verschil lende kwekers die deze primeur had den. Voor de eerste kwaliteit werd een prijs betaald, welke varieerde van 40 tot 50 cent per doos van 2 Va ons. Volgende week mag een redelijk aanbod van volle grónd-aardboien verwacht worden. Over het geheel beloven de aardbeien een goede oogst te geven, maar een malse regenbui is op korte termijn wel gewenst. De glasaardbelen, waarvan er gisteren enkele honderden kratten op deze veiling werden aangevoerd, zullen na volgende week vlug af gaan nemeh. Tijdens liét vrijdagmorgen te Goes gehouden praktische gedeelte van liet verkeersexamen voor lagere scho len moesten de kandidaten o.m. een verkeerslicht „nemen", Foto P.Z.O.). fende strikgat een grotere helling had moeten hebben. Wel voldoende De getuige P. S. van H., opzichter bij de Waterleidingmij. „Zeeuwsch- Vlaanderen" was daarentegen van mening, dat voldoende veiligheids maatregelen waren genomen. „Ik had er zeker op gewezen, als dit niet het geval was geweest", ver zekerde Van H., al gaf hij toe nog grotere voorzichtigheid te hébben betracht na het ongeval. De aannemer L. was ten laste ge legd de bepalingen van de veilig heidswet overtreden te hebben, als mede niet voldaan te hebben aan de bepalingen van de arbeidsinspectie. „Aan dit laatste moet men voldoen", merkte mr. J. L. Andreae, de officier van justitie op. Mr. Andreae verweet verdachte overigens geen grove nala tigheid. ,,L». heeft geen voldoende aandacht besteed aan de overdiepte. Er is in het algemeen vrij stijl ge graven en geen talud gehouden, iets dat dus gemakkelijk de afbrokkeling in de hand kan werken", aldus de I officier. i Het niet opvolgen van de inspectie- voorschriften vergroot het risico, waarvoor men dus ook de verant woording op zich neemt, zo vervolg de de officier. L. was niet met die voorschriften op de hoogte, maar had dit door zijn ervaring moeten zijn, meende de officier, die tot slot vroeg het vonnis van de kantonrechter te bevestigen. Niet op de hoogte De raadsman van L., mr. H. G. van der Waals uit Rotterdam, wees er aan het begin van zijn zeer uitvoe rige pleidooi op, dat de dagvaarding bijzonder onnauwkeurig is. Pleiter be toogde, dat zijn cliënt niet op de hoogte behoefde te zijn van van de voorschriften. Hij was van oordeel, dat het aanhouden van de voorschrif ten onmogelijk als uitgangspunt voor een strafrechtelijke veroordeling ge nomen kon worden. Bovendien heeft het grondwater, dat na het ongeluk ln het strikgat opwelde, de grond in het gat afgebrokkeld, zodat het ta lud steeds steiler werd. Dit achtte de raadsman te meer van belang, daar het onderzoek enige tijd na het on geval begon. „Afkalvingen ziet men immer van te voren", aldus mr. Van der Waals. „In dit ongelukkige geval kwam het echter plotseling en in een zeer grote hoeveelheid". Hij was van oordeel, dat er meer ge detailleerde gegevens nodig zijn om de waarde van de navolging der voorschriften te bepalen. Het ongeval bewijst volgens mr. Van der Waals niet, dat zijn cliënt te kort geschoten is. Nadat hij nog nader op de gezagskwestie was in gegaan, meende Iiij tot slot, dat de feiten niet voldoende vaststaan. De rechtbank zal uitspraak doen op 3 juni a.s. JAARVERGADERING TE OOSTBURG Modernisering outillage vraagt volle aandacht Do Vereniging van Zeeuwse Graan handelaren was vrijdagmorgen in ho tel „Mabesoone" te Oostburg bijeen voor haar 43e jaarlijkse algemene vergadering. In zijn openingswoord zei voorzitter O. Duvekot dat 1958 geen Jaar is geweest van schokken de gebeurtenissen in liet graanvak. Hij was van mening dat de ontwik keling sterk uitgaat in de richting van rationalisatie, waarbij men volle aandacht moet geven aan het moder niseren van de outillage on het zo efficiënt mogelijk werken, om niet achter te komen bij de ontwikkeling die door de coöperatieve handel wordt gedemonstreerd. De Benelux is, zo vervolgde de heer Duvekot, hoe goed ook bedoeld, lang niet altijd wat er van mocht worden verwacht en maar weinig geschikt om de Euromarkt met optumsme te gemoet te zien. Hij noemde de han delspolitiek der E.E.G.-partners zo uiteenlopend, dat voor een agrarisch land als Nederland nauwelijks aan leiding bestaat om de verwachtingen hoog te spannen. Spr. hoopte echter dat het toch mogelijk zal blijken om door aanpassing de plaats te behou den waarop de graanhandelaren his torisch aanspraak kunnen maken. Een van de artikelen voor Zee land van bijzondere betekenis de brouwgerst, gaf het afgelopen jaar nogal wat deining. Het genoegen Van de handelaren daalde, toen bleek dat door regen de kiemkracht van verschillende partijen hevig terugliep. Een zwarte dag in de historie van de brouwgerst noem de hij de 11e september, toen plot seling de restititutie van f4,op f 2,werd verlaagd en twee dagen later zelfs geheel ingetrokken, Het meest Ingrijpende gebeuren noemde hij de overeenkomst tussen het Landbouwschap en het C.B.K. om 40.000 ton gerst te contracteren vóór 15 juli op basis van een telersprijs van f28,50. Op een bijeenkomst te Den Haag ging de coöperatie, in prin cipe hiermee akkoord, maar de parti culiere handel was daartoe niet be reid. Een daaropvolgende vergade ring te Goes leidde tot een definitie ve afwijzing van het voorstel en ook van de suggestie om de export aan de levering van het C.B.K. te ver binden. Het wachten is nu, volgens de heer Duvekot, op de uitnodiging van het C.B.K. om over de condities te komen praten. Hij sprak de hoop uit dat deze acceptabel zullen zijn, hetgeen hij min of meer verwachtte, te meer nu het CJ3.K.-pIan door de handelaren feitelijk is getorpedeerd. De overleden leden G. B. Termónt te IJzendijke en J. P. Verburg te Kort- gene, werden enige ogenblikken in stilte herdacht. Er was een schrijven binnengekomen van een der leden, die voorstelde een advocaat aan te stel len om de belangen van de leden te behartigen. Gezien de financiële con sequenties hieraan verbonden, werd besloten het voorstel nader te be studeren. Jaarverslag Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer E. Zuidema, bleek dat de ver eniging 92 leden telt, waaronder 1 erelid en 10 buitengewone leden. Naar het oordeel van de secretaris is het gewenst aanvullingen en wijzigingen aan te brengen in de bepalingen van de Rotterdamse Korenbeurs. Op een kortgeleden te Goes gehóuden verga dering bleek men voor deze ideeën niet voldoende steun te kunnen krij gen, daar een onvoldoend aantal Zeeuwsé leden op die vergadering aanwezig was. Uitvoerig ging het verslag in op de duisternis rondom de Euromarkt met bijbehorende regelingen als bijv. de vrijhandelszone. Ondanks alle fraaie redevoeringen, zo vervolgt het ver slag, over Benelux, Deltaplannen e.d. willen wij in het midden laten of de Vele inwoners van s-Heer-Ar ends- kerke hebben vannacht hun bedden later dan gewoonlijk Opgezocht om het spektakel van de nachtelijke brandweerwedstrijden ie kunnen vól gen. De wedstrijden duifrden tot in de ochtend. (Foto P.Z.C.). graanhandel bij al deze ontwikkelin gen gebaat is. De penningmeester werd gedechar geerd voor zijn beheer. De contribu tie werd opnieuw vastgesteld op f 20 per jaar. De aftredende bestuursle den C. Duvekot, Goes (voor Zuid- Beveland), ir. A. de Bruyckere, Oost burg (voor West Zeeuwsch-VIaande- ren), E. de Graaff en G. K. J. Krij ger, beiden uit Poortvliet (voor Tho- len en Slnt-Philipsland) en E. Zuide ma, Middelburg (voor Walcheren) werden allen herkozen. Beslóten werd de volgende jaarvergadering in Ka pelle te houden. Tevoren was het gezelschap, bestaan de uit een zeventigtal leden, op het raadhuis ontvangen door burgemees ter mr. K. Hoekzema. In zijn toe spraak memoreerde de burgemeester een stukje geschiedenis over de we deropbouw van Oostburg en de goede samenwerking tussen het bedrijfsle ven en de overheid. Verder over de bouw en inrichting van het raadhuis „waarover nogal wat stof is opge waaid", aldüs mr. Hoekzema, „maar nu dat stof is ópgetrokken, is er in ieder geval een aardig raadhuis over gebleven". Voorzitter Duvekot dankte de burge meester Voor de bijzonder prettige ontvangst, diê de verwachtingen van de handelaren verre had overtroffen. Hij sprak zijn respect uit voor het geen men in Oostburg na de grote oorlogsverwoèstingen had weten te bereiken. Na een palihglunch te Schoondijke brachten de graanhandelaren een be zoek aan een bierbrouwerij in Eeklo (B.). VOOR 100 PROCENT PARAAT Achttien korpsen in actie te s-Heer Arendskerke UITSPRAKEN RECHTBANK MIDDELBURG De rechtbank te Middelburg heeft vrijdag de 26-jarige P. H.'van T. uit Eindhoven veroordeeld tot een gevangenisstraf van 9 maanden, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, 3 maanden on voorwaardelijk, alsmede toezicht van het Nederlands Genootschap tot reclassering met ais bijzondere voorwaarde toezicht van een psychiater. zijn voertuig veroordeeld tot een boete van 100 in totaal. De of ficier van justitie was in hoger beroep gegaan, omdat hij van oordeel was, dat hier tevens een ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen, op zijn plaats was. De officier eiste dan ook behalve een boete van 100 een ontzegging van de rijbe voegdheid met inbegrip van bromfietsen gedurende zes maanden. De rechtbank veroor deelde Van P. conform deze eis. De chauffeur W. C. M. van E. uit Westdorpe was door de Terneuzense kantonrechter veroordeeld tot een boete van 20, omdat hij in de Veer- straat te Zaamslag met zijn vracht auto niet behoorlijk was uitgeweken voor een hem tegemoetkomenue auto. Van E. had appel aangetekend tegen dit vonnis. De officier vroeg bevesti ging van het vonnis van de kanton rechter, maar de rechtbank achtte de overtreding niet bewezen, zodat Van E. vrijgesproken werd. De Vlissïngse mevrouw A. H.P., die Snelle opperman mag zes maanden niet op motor Verdachte had in augustus van het vorige jaar hij woonde toen nog in Middelburg een Zeeuws-Vlaams meisje geschaakt. De officier van justitie had een gevangenisstraf geëist van 6 maanden, waarvan 3 voorwaarde lijk met toezicht en bijzondere voorwaarde, alsmde 3 maanden onvoorwaardelijk. De Vlissïngse opperman F. C. van P. raasde op 23 oktober van het vo rige jaar met zeer gróte snelheid op zijn motor van Yerseke naar Vlis- singen, zonder dat zijn voertuig was voorzien van vóór- én achtervèrlich- ting. Even voorbij de kom van Lewe- dorp reed hij met een vaart van 110 km met een geweldige klap op een personenauto in. De kantonrechter te Middelburg had de motorrijder wegens het ontbreken van de verlichting op De vaag tegen de nachtelijke hemel afstekende huizen van de Dorpsstraat te 's-Heer Arendskerke vormden vannacht het decor van een unieke en spectaculaire nachtelijke wedstrijd van de brandweerkorpsen op Zuid en Noord-Beveland. De Beveiandse spuitgasten hebben daar het bewijs geleverd, dat zij ook in de nachtelij ke uren voor de volle honderd procent paraat zijn. Snel en kordaat traden zij op en zonder aarzelen stortten de gehelmde en gelaarsde brandweerlie den zich in het „strijdgewoel". Vele inwoners van 's-Heer-Arendskerke volgden het verloop van de wedstrijd met spanning. De brandweerwedstrijden van van nacht werden gehouden ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de vrijwillige brandweer in 's-Heer- Arendskerke. Een en ander stond on der auspiciën van de Vereniging van Bevelvccrdenden der Vrijwillige Brandweren op Noord- en Zuid-Beve- Jand. Niet minder dan 18 korpsen, verdeeld over 9 groepen, namen aan de wed strijden deel. De korpsen traden met 2 tegelijk op, waarbij een groep dienst deed als „haler" en een als „blusser". In ruim .een half uur kre gen de „duo's" de taak een brand te blussen. Verondersteld werd dat verschillende huizen aan de Dorps straat, schuin tegenover het gemeen tehuis, door bommen waren vernield. In drie huizen brak brand uit, welke panden dus het „object" vormden voor de spuitgasten. Tijdens het blus sen sloegen de vlammen over naar een belendend perceel dat eveneens in vlammen opging. De jury, bestaande uit de brand weercommandanten G. van Ooijen van de „Schelde" uit Vlissingen, O. Berrevoots uit Zierikzee. L. W. Hamelink uit Zaamslag, H. Nij- hoff uit Fijnaart, J. Slagter uit Klundert, instructeur-monteur van Kritiek van sportfederatie op B. en W. van Goes Tijdens een vrijdagavond in „Natio naal" te Goes gehouden vergadering van de Goese sportfederatie, waarbij momenteel 14 sportverenigingen met in totaal 3000 leden zijn aangesloten, werd ernstige kritiek geuit op het college van B. en W, van de ganze- stad. De voorzitter, de heer A. J. Wijnands, gaf een uiteenzetting van de brief wisseling die tussen het federatiebe stuur en B. en W. van Goes is ge voerd. Het Goese college heeft tot tweemaal toe een verzoek om een on derhoud afgewezen. B. en W. willen pas gaan praten als zij hun stand punt hebben bepaald voor de in de toekomst te treffen maatregelen ten opzichte van de sportvelden, zo werd medegedeeld. Hiervoor is een reorga nisatie op til. De vergadering aan wezig was een 8-tal afgevaardigden van de aangesloten verenigingen toonde zich zeer teleurgesteld over het Goese college. Men vond het on redelijk dat B. en W. vooralsnog wei geren een onderhoud te hebben met het bestuur van de Goese sportfede ratie. Tijdens deze bijeenkomst ver klaarde voorzitter Wijnands met Idem dat de federatie als overkoepe lend orgaan moet worden gezien van de Goese sportverenigingen. Zij is geenszins een oppositieorgaan, maar een lichaam dat de schakel moet vor men tussen de gemeente en de sport verenigingen, zo zei hij. Hij deelde voorts mede, dat het ledental spoedig zal stijgen. Advertentie) Vooi- hellere Baby-huidje "TBABYDERMK^ door de kantonrechter was veroor- deeld tot een boete van 50, daar zij zonder vergunning in het bezit was van een pistool met zes scherpe patronen en daartegen appèl had aan getekend, werd door de rechtbank eveneens veroordeeld tot diezelfde boete. Die veroordeling gebeurde te vens conform de vordering van de officier. de Inspectie Brandweer te Breda, A. Swieb en onder-brandweercom mandant A. L. de Vin uit Terneu zen, lette nauwgezet op de hande lingen van de brandweerlieden. D© wedstrijden duurden van 10 uur gisteravond tot vanmorgen zes uur. Vanavond zaterdag zul len tijdens een B.B.-bindingsavond in de Prins van Oranje te Goes de prijzen worden bekendgemaakt. ONTVANGST. Bij de officiële ontvangst die het ge meentebestuur van 's-Heer-Arends- kerke tevoren aanbood, kon burge meester D. M. Vermet naast enkele andere genodigden het hoofd van het bureau opleidingen van het ministe rie van binnenlandse zaken, afdeling brandweer, de heer D. Meenhorst, verwelkomen, alsmede de districtsin specteur van het brandweerwezen de heer H. M. A. van Schendel. De burgemeester pleitte voor een gro te waardering voor de brandweer korpsen. Tevens memoreerde hij het 25-jarig bestaan van het plaatselijk vrijwillige brandweerkorps. De heer A. A. Schuit, burgemeester van Kortgene en voorzitter van de Zeeuwse Brandweerbond, zei altijd met verwondering te hebben gecon stateerd, dat er in iedere gemeente nog een groepje mensen gevonden wordt, dat zich wil oefenen en be kwamen om brand te bestrijden. Jammer vond burgemeester Schuit het dat' er zó weinig coördinatie be staat tussen de verschillende brand weerverenigingen in Zeeland. Daar om kan men nog steeds niet tot pro vinciale wedstrijden geraken. Spr. achtte het nodig om van verschillen de kanten nu eens over de drempel te komen om gezamenlijk dat belang van een góede brandweervoorziening te dienen. De heer D. Taekema, voorzitter van de organiserende vereniging haakte hierop in en verklaarde van mening te zijn dat reeds een stap in de goede richting is gedaan. De Vereniging van Bevelvoerenden omvat nu alle com mandanten en adspirant-commandan- ten, ongeacht hun rang. Spr. bracht dank aan het K.H.B.B., voor de me dewerking die voor deze wedstrijd was ondervonden. Onrendabele panden zonder electra in Zeeland (Slot van pag. 1 fonds is du3 afhankelijk van het garantiepercentage. Overigens moet bij dit alles rekening wor den gehouden met het feit, dat de kosten na de oorlog ongeveer ver drievoudigd zijn, terwijl de tarie ven niet in evenredigheid _,cegen. Ondanks dit bedraagt de minima le bijdrage van de P.Z.E.M. in het aanlegkapitaal 5 De aansluiting in de herverkave'ings- gebieden staat geheel op zichzelf. Hier geldt een aparte financierings- regeling, waarbij het rijk een déél van de kosten voor zijn rekening neemt om deze kosten later gedeelte lijk in de vorm van herverkavelings rente op de eigenaars af te wentelen. De vraag waarom de kosten vooral de laatste groep aanslui tingen zo hoog liggen, is eigen lijk vrij eenvoudig te beantwoor den. De kosten, die anders bij voorbeeld op de elektrificatie van één dorp rustten, drukken thans op slechts enkele boerderijen. Niettemin blijft de P.Z.E.M. elke aanvraag met grote zorg behan delen. In afwachting van de rijks regeling worden steeds weer pro jecten uitgerekend en herrekend. Soms lager Het verwezenlijken van vele projec ten stuit echter vaak af op de door de belanghebbenden te groot geachte financiële verplichtingen, ondanks de omstandigheid dat deze in bepaalde gevallen lager zijn dan die volgens de herverkavelingsvoorwaarden. Wanneer enerzijds gevraagd wordt om zo laag mogelijke tarieven en anderzijds om alle onrendabele aan sluitingen op korte termijn tot stand te brengen, zullen deze in wezen te genstrijdige doeleinden door een zo goed mogelijk compromis moeten worden verenigd. De directie cjer P. Z. E. M. is er zich van bewust hier een taak te hebben, hoewel zij eerst definitief tot een oplossing van dit probleem kan komen wanneer een rijksregeling tot stand gekomen is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13