RANG Jachtje als geschenk voor prinses Margriet DRACULA" - GRIEZELVERHAAL VAN HET BEPROEFDE SOORT GEPENSIONEERDEN SPRAKEN OVER „ONVERVULDE WENSEN' de zonnige dit is KRAAY EN VAN DER LINDEN WEER IN NEDERLANDS ELFTAL STERKE EXPANSIE VAN DE NOORDBRABANTSE INDUSTRIE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 MEI Nadat de Sjah van Per- zië gisteren op de Ve- rolme-werf in het Bot- lekgebied de laatste be letselen had weggeno men voor de stapelloop van de tanker „Moham med Rcza Sjah" heeft prinses Margriet de 1 doop verricht van dit tweede in Nederland gebouwde schip van de Perzische koopvaardij vloot. Als herinnering aan de plechtigheid ontving de prinses een zeüjachtje uit de vrij heidsklasse, dat ge bouwd werd op de jachtwerf van de firma G. Baay in Loosdrecht. Nog maar enkele we ken geleden was het zelfs voor de 57-jarige firmant de heer F. H. Baay een geheim dat dit blank gelakte vaar tuigje met zijn iets hel lende voorsteven en spiegel en zeegroen ge schilderde onderwater- gedeelte eigendom van prinses Margriet zou worden. Nadat gebleken was, dat de prinses voor ju welen als geschenk niet zoveel belangstelling had, maar de laatste tijd grote interesse heeft voor een eigen sportief zeilbootje werd deze vrijheidsklasser voor haar uitgekozen. Het is een jachtje van 5.40 meter lengte en 1.65 nieter breedte, met een diepgang tot onder de 60 kilo zware giet ijzeren kiel van 73 cm. Dank zij zijn sterke vlakke V-vorimge voor spanten en hoge vrij- boord in het voorschip is een goede zeewaar digheid voor een jacht je van deze afmetingen bereikt. De vrijheids klasse buist niet, zeg gen de zeilers, „hij zeilt droog", mede omdat de ontwerpers ernaar ge streefd hebben het vaartuig een flinke sta biliteit te geven. Die stabiliteit, nodig omdat het bestemd was voor jongelui, is bereikt door een behoorlijke breedte, een geprononceerde kim en de gietijzeren kiel. Een naam is nog niet aan het jachtje- gege ven, wel het registratie nummer 750. Ergerlijke baldadigheid in Terneuzen Enige tijd geleden deed een Belgische dokter bij de politie te Terneuzen aangifte van een beschadiging aan zijn in Terneuzen geparkeerde auto. Er was zichtbaar op de auto 'ge sprongen, als gevolg waarvan de wa gen ernstig was beschadigd. Hoewel men enig vermoeden had wie zich aan dit vandalisme had schuldig ge maakt, kon de dader niet direct wor den gevonden. Dezer dagen werd de 18-jarige W. W. uit Terneuzen aan gehouden. Hij bekende in een over moedige bui op de motorkap te zijn gesprongen en over het dak naar de achterkant van de wagen te zijn ge lopen. Deze overmoedigheid komt hem op een proces-verbaal en op een schadevergoeding van enkele honder den guldens te staan. Rijwieldief vroeg politie onderdak Zondagavond is in de Dijkstraat te Terneuzen een rijwiel ontvreemd van de heer J. K. De politie van Terneu zen gaf de bijzonderheden door aan alle politieposten in Nederland, waar op dinsdagavond al een seintje kwam uit Tilburg dat daar een rijwiel stond dat aan de beschrijving voldeed. De Tilburgse politie bleek het inder daad bij het goede eind te hebben gehad. De fiets was weggenomen door de 25-jarige T. H. uit Hengst dijk, die met het rijwiel aan de hand bij de politie om onderdak kwam vragen. H. viel spoedig door de mand en werd dezer dagen naar Terneuzen overgebracht. Collecte De in Heinkenszand gehouden collec te voor de samenwerkende kinderbe- schermingsorganïsaties Sakor heeft 34,opgebracht. FILMS IN ZEELAND 11 Brigitte Bardot als onstuimig weesmeisje „GA ER NIET ALLEEN HEEN", roept de reclame over de rolprent „Dracula" en dat is natuurlijk een beste propaganda voor een film, die tot doel heeft om de toeschouwer de griezels over de grabbels te laten lo pen. „De kilheid van de graftombe zal uren in uw bloed blijven", zo luidt een andere aanbeveling en wanneer ge in deze dagen dus lieden met ver starde gelaten door de straten van Middelburg en Goes ziet strompelen, weet dan, dat zij respectievelijk „Electro" en „Grand" bezocht heb ben Maar in ernst: „Dracula" is een grie zelfilm van het beproefde soort, met een vampier en een oud kasteel, een lieve juffrouw die belaagd wordt en dappere kerels, die het monster wel eens even mores zullen leren. In „Dracula" gebeurt dat kwasi-we- tenschappelijk, met gebruikmaking van onder meer knoflook, waar de vampiers zoals iedereen natuurlijk Wijziging naam en samen stelling Reinaert-comité Op de jongste vergadering van het Reinaert-comité te Hulst is met algeme ne stemmen besloten, dat in het vervolg de volledige naam zal zijn „Reinaert-co mité voor Oost- en Zeeuwsch-Vlaande- ren". In verband hiermede werd het be- stuur uitgebreid met enkele personen waaronder een drietal Vlamingen. Het comité ziet er thans als volgt uit: J. H. Stolte, voorzitter; J. Gremmen, secretaris-penningmeester; L. Beerens; Hulst; Br. Aloys; P. Bosch: P. J. Brand; W. P. A. Colsen; drs. A. van Hecke; drs. A. van Roessel; A. Stoop, Sint-Niklaas; C. J. Vercauteren, Hulst en M. de Wulf, Sint-Niklaas. Mooi weer houdt aan H (Van onze weerlc. medew.) M H Wij moeten tot 1940 teruggaan om een in de meimaand zo lange droogteperiode te vinden. In de laatste 20 dagen is er - in het grootste deel van Zeeland geen regen meer ge- vallen. In Vlissingen viel tot nu toe bijna 10 mm, in Bra- m bant plaatselijk niet meer dan n 2 tot 4 mm neerslag. Behalve droog is de meimaand ook vrij warm en bijzonder zonnig. In De Bilt zijn al 210 uren zon geregistreerd, tegen normaal 160 uur. Ook tijdens het weekeinde zal aan deze droogteperiode nog f een einde komen. Boven Scan- inavië heeft zich opnieuw een hogedrukgebied ontwikkeld, i= waardoor oostelijke winden m droge lucht via Duitsland blij- g ven aanvoeren. De zon ver- warmt deze lucht in de middag tot ruim 20 graden Celsius, m maar belangrijk warmer zal 't voorlopig niet worden. De depressies die bij Italië en ook op de Oceaan worden aan- getroffen, krijgen voorlopig m nog geen kans naar West- Europa door te breken, zodat M het droge en schrale voor- jaarsweer nog enkele dagen zal voortduren. (Advertentie) Winnaars Lexington Prijsvraag naar Kopenhagen. PH-M4C D, Schiphol, 20 mei 'e acht winnaars van de maand april in de grote Lexington prijsvraag vertrokken per speciaal Lexington-vliegtuig naar Kopenhagen, ziet ze hier voor het vliegtuig,vóór bet vertrek van Scbiphol. De gelukkigen v.l.n.r. Mevr.G.W.Hegeman,Maastricht J. Stom, Amsterdam G. Verheuvel, Krimpen a.d.Lek Mevr. C. C. de Boer, Zeist LEXINGTON F. de Vries, Rotterdam Mevr. Daviena, Delden P. H. Middelburg, Delft Mej. L. Stallaart, Amsterdam U doet toch ook mee? De acht winnaars van mei gaan twee dagen naar Londen! Vraag een afdruk van de pu blicatie met algemene voor waarden aan: Lexington Postbns 306 Den Haag JAARVERGADERING TE VLISSINGEN 11 Adres aan de regering De voorzitter van de Algemene Ne derlandse Bond van Gepensioneerden, de heer G. de Noo uit Den Haag, heeft vrijdagmiddag op de jaarver gadering van de afdeling Walcheren in „Britannia" te Vlissingen gespro ken over de „onvervulde wensen", die de bond aan de (nieuwe) regering ter kennis zal brengen. Het zijn drie punten over de sociale achterstelling van de gepensioneerde ambtenaren ten opzichte van de niet-rustende ambtenaren. De eerste wens geldt de afschaffing van de A.O.W.-korting, welke korting vooral de z.g. lager ge pensioneerden treft. De tweede be treft de onvoldoende huurcompensatie en de derde de kwestie van de zïe- kenkostenregeling. Dit laatste punt is vooral een bedreiging voor de posi tie van de hogere tot de hoogste pen- sioengroepen. Slechts de lagere groe pen zijn bij deze regeling wèl geva ren. De bond zal, aldus de heer De Noo, volgende week een adres aan de regering sturen waarin stelling wordt genomen tegen de dreigende korting van de Ambtelijke Weduwen- en Wezenwet (A.W.W.). Sprekend over de achterstelling van zijn leden zei spreker: „Het hogere, middelbare en lagere actief dienende personeel heeft in alle groepen een salarisverhoging gekregen, maar dat alles is nog niet doorgewerkt op de tabellen waaronder wij, gepensio neerden, leven." Op een suggestie uit de vergadering om in Den Haag een protestbetoging te houden, om zo tegen de dreigende A.O.W.-korting te protesteren, ant woordde de heer De Noo, dat demon streren, het laatste kruit zou zijn dat de gepensioneerden zouden hebben te verschieten. „Nu ook enkele politieke partijen zich hebben uitgesproken voor een snelle of geleidelijke afschaffing van de A.O.W.-korting, staat ons voorlo pig niets anders te doen dan rustig af te wachten", besloot de heer De Noo. Een voorstel van de heer Molenberg om een extra vergadering per jaar voor de leden uit te schrijven „met een kassaldo van f2211,41 moet dat wel mogelijk zijn" vond wel steun bij de voorzitter van het hoofdbe stuur. Het afdelingsbestuur zal dit in overweging nemen. In het jaarver slag van de penningmeester werd met voldoening gewaagd van de le denwinst in 1958: een netto winst van 60 leden. Een en ander is te danken aan de extra activiteiten die de heren Marcusse en Dubois hebben ontplooid voor de ledenwerving. Zij hebben o.a. de aanstelling van een aantal correspondenten op de kleine plaatsen en propagandisten in de grote gemeenten bewerkstelligd. Het ledental bedraagt thans 950, het dui zendste lid hoopt men spoedig te kunnen begroeten. De heer J. J. de Vogelaar te Middelburg werd in het afdelingsbestuur gekozen; de heer J. J. Daansen werd herkozen. Het aftre dende bestuurslid, de heer G. L. C. van der Heyde, die zich niet herkies baar stelde, wei d een geschenk aan geboden. weet allergisch voor zijn. Voor de liefhebbers valt er in ieder geval een heleboel te griezelen en dat was de bedoeling. „BH.", oftewel Brigitte Bardot is het centrale figuurtje (en wat voor een figuurtje....) in de film, die in Nederland werd uitgebracht onder de nogal vage titel en schiep de vrouw" (Alhambra, Vlissingen). Ze speelt er de rol in van een nogal onstuimige jonge- dochter, die als weesmeisje op groeit bij pleegouders in een Zuid frans vissersdorp. In dat dorp zet zij de boel danig op stelten, voor en aleer zij de veilige haven van het huwelijk binnenvaart en het schandaal is compleet, wanneer zij ook in die „huwelijkshaven" nog voor de nodige deining weet te zorgen. Het is nog een B.B.-film van haar ex-echtgenoot Roger Vadim, de man, die Bardot ontdekte. Cur Jürgens heeft er ook een rol in. Sterren van formaat zoals Ingrid Bergman, (wederom) Curt Jürgens en Robert Donat vervullen de hoofd rollen in „De herberg van het zesde geluk" (Schouwburg, Middelburg) een film van Mark Robson, geba seerd op de roman „Kleine vrouw" van Alan Burgess. Het is het verhaal van een eenvoudig Engels meisje, dat naar China trekt om daar het evan gelie te verbreiden; een sober ver haal van moed en doorzettingsvermo gen, van oorlogs- en kinderleed. On der regie van Robson werd het over tuigend, zij het soms te sterk gero mantiseerd verfilmd. Ingrid Berg man geeft, zoals gewoonlijk, voor treffelijk spel te zien. „Du bist Musik" (Luxor, Vlissingen) is een opgewekte musical, waarin Caterine Valente al zingend een groot aandeel heeft. Pretentieloos amusement, waar re gisseur Paul Martin voor tekende en met in de hoofdrollen verder nog Paul Hubschmid, Grethe Weiser en Rudolf Patte. Het orkest van Kurt Edelhagen zorgt voor de muziek. Zondagmiddag draait Grand (Goes) „Ontvoerd uit de harem"; een gezel lig avonturenverhaal, spelend rond 1800, met Jeff Chandler als een on verschrokken pelsjager en Rhonda Fleming als het lieve meiske in de hoofdrollen. Er komen zelfs piraten aan te pas, een ontvoering naar Ma rokko en een duel met een sheik. Wat wilt ge meer? Tenslotte vertoont Badpaviljoenbios coop (Domburg) „Artiestenbloed", met grapjas Heinz Rühmann in de hoofdrol. VOOR STRIJD TEGEN SCHOTLAND Jan Klaassens speelt 40e interlandwedstrijd Bondscoach Elek Schwartz heeft liet Nederlands elftal, dat woensdag 27 mei in het Olympisch stadion te Am-, sterdam tegen Schotland zal spelen, als volgt samengesteld: Doel: De Munck (DOS); achter Wiersma (PS V) en Kraay (DOS); midden: Noter- mans (Fortuna '54), Van der Ilart (Fortuna '54) en Klaassens (VVV); voor: Van der Kuil (Ajax), Rijvers (Feijenoord), Canjels (NAC), Van der Linden (DOS) en Moulijn (Feijenoord). Reserves: Pieters Graafland (Feijen oord), Brul! (Rapid JC), De Koning (Sparta) en Cor van der 'Gijp (Feijenoord). Het Nederlands elftal is, in vergelij king met het team dat woensdag 13 mei in Sofia met 3—2 van het Bul- irse elftal verloor, op drie plaat sen gewijzigd. Harry Brull in So fia rechtback en Piet de Vries, die tegen de Bulgaren linksbinnen speel de, zijn vervangen. Coen Moulijn is na herstel van zijn blessure op zijn linksbuitenplaats teruggekeerd. De Spartaan Bosselaar heeft zijn plaats dus weer moeten afstaan. Roel Wiers ma keerde terug naar de rechtsback plaats, waardoor Hans Kraay die op 28 september 1958 te Antwerpen tegen België de laatste keer voor het nationale team uitkwam de links- BRABANTS E.T.I. RAPPORTEERT: Betere verbindingen De verkeersgeografische ligging van Brabant zal binnen zeer afzienbare tijd ingrijpende wijzigingen onder gaan door de zich' steeds uitbreiden de vaste verbindingen naar het noor den en door de opheffing van de tol muren naar het zniden, in het kader van de Europese Economische Ge meenschap. Van een randgewest in het nationale verband zal Brabant geraken tot een middelpunt in de Europese concentratiepunten van be volking en werkgelegenheid aldus het jaarverslag van het Economisch Technologisch Instituut voor Noord- Brabant te Tilburg. In het verslag wordt gewezen op de ontwikkeling van de Deltawerken en de aanleg van de Schelde-Rijn ver binding. Bovendien zijn inmiddels de werkzaamheden aan de brug bij Go- rinchem ver gevorderd, zodat het vaststaat dat het aantal vaste oever verbindingen van Brabant met het westen en het centrum van het land binnenkort zal worden verdubbeld. De industrialisatie van Brabant in vergelijking met de industriële ont wikkeling van de overige gebieden van Nederland leert dat in Brabant reeds duidelijk een veel sterkere groei plaats heeft gehad dan in ove rig Nederland. Tegenover een expansie van de reeds aanzienlijke industriële werkgelegen heid in Noord-Brabant met bijna 19 procent staat in de gezamenlijke ove rige Nederlandse provincies een uit breiding met ongeveer 9 procent. An ders gezegd: de vergroting van de industriële werkgelegenheid in Noord- Brabant staat ongeveer gelijk met 42 procent van de uitgroei die in de gezamenlijke andere Nederlandse provincies werd gerealiseerd, Er zijn thans beperkingen gaande die beogen in onderling overleg door diverse onderzoekingsinstituten te komen tot een minimumprognose en een maximumprognose over de te verwachten ontwikkeling in Noord- Brabant. Hierover zijn nog geen defi nitieve standpunten ingenomen, maar het ligt niettemin voor de hand dat een optimistische ontwikkeling op economisch terrein tot verwachtingen leidt, die vestigingsoverschotten in Noord-Brabant zullen oproepen. In deze richting wijst reeds de groei van de werkgelegenheid sinds 1950. In acht jaren tijds werden 45.100 arbeidsplaatsen toegevoegd aan de bestaande 126.300 arbeidsplaatsen in industrieën met 50 man personeel en meer. Leo de Bruyn verbeterde juniorenrecord op 1500 im De R.K.HA.V. „Hulst" hield op de sintelbaan van het sportpark haar traditionele internationale wedstrij den, waarvoor een grote belangstel ling bestond, zowel van de zijde der deelnemers als van die der toeschou wers. Er sneuvelden diverse records. Leoo de Bruyn van R.K.H.A.V. verbe terde het Zeeuwse record voor junio ren B over 1500 m; zijn tijd was 4.24.4. Het oude record stond op naam van Cas Mulder van Dynamo met 4.30.4. Ook in de estafetteloop voor jongens werd een Zeeuws record ver beterd. De jongeren van Hulst won nen de 4 x 60 m in 33.5. Het oude record stond op 34.4. Bij de estafette voor jongens en meisjes kwam Hulst goed voor de dag. Zij wonnen name lijk 3 van de 4 nummers. Op de ge- specifieerde uitslagen komen wij' nog nader terug:. achterplaats kan bezetten. Voorts vervangt Tonny van der Linden de Sparta-speler Piet de Vries als links binnen. In de ontmoeting NederlandSchot land zal Jan Klaassens een jubileum vieren. De VVV-er speelt dan zijn 40e wedstrijd voor de Oranje- ploeg, een wel zeer bijzondere' presta tie. Zeker wanneer men in aanmer king neemt dat de Nederlandse links half op 4 september a.s. pas aijn 28e verjaardag viert en nog pas zes jaar geleden op 7 maart 1953 te Rotter dam in de wedstrijd NederlandDe nemarken debuteerde. Er zijn nog 'twee jubilarissen. Rechtsbinnen Kees Rijvers die zijn 25e „cap" veroverde en rechtshalf Jan Notermans, die op 27 mei zijn 20ste interland gaat spelen. Finalewedstrijden van de Zeeuwse Schaakbond De wedstrijden voor de finale van de kampioenswedstrijden 1959 van de hoofdklassen en eerste klas van de Zeeuwse schaakbond zijn vastgesteld. De wedstrijden voor de hoofdklas zijn J. J. van den Ende (Zierikzee)dr. E. F. Facee Schaeffer (Kapelle) op zaterdag 30 mei te Goes: ir. J. J. El- zerman (Haamstede)G. Woudstra (Middelburg) op zaterdag 30 mei te Goes; ir. J. J. Elzerman (Haamste de)J. J. van den Ende (Zierikzee) na onderlinge afspraak te Zierikzee; dr. E. F. Facee Schaeffer (Kapelle) G. Woudstra (Middelburg) vrijdag 5 juni te Middelburg; ir. J. J. Elzer man (Haamstede)dr. E. F. Facee Schaeffer (Kapelle) op zaterdag 13 juni te Goes; J. J. van den Ende (Zie rikzee)G. Woudstra (Middelburg) op zaterdag 13 juni te Goes. De wedstrijden voor de eerste klas: M. Donze (Vlissingen)—Jac. J. Dub belman (Sluiskil) op zaterdag 30 mei te Sluiskil; J. W. Hansmans (Krui- ningen)A. Mast (Vlissingen) op zaterdag 30 mei te Goes; M. Donze (Vlissingen)-J. W. Hansmans (Krui- ningen) op maandag 8 juni te Vlis singen; Jac. J. Dubbelman (Sluis kil)A. Mast (Vlissingen) op maan dag 8 juni te Vlissingen; Jac. J. Dub belman (Sluiskil)J. W. Hansmans (Kruiningen) op zaterdag 13 juni te Sluiskil en M. Donze (Vlissingen) A. Mast (Vlissingen) op maandag 15 juni te Vlissingen. Z win"-voorzitter legde functie neer De energieke voorzitter van de atle tiekvereniging „Het Zwin" de heer W. Kuijs, heeft om persoonlijke rede nen voor zijn functie bedankt. Hij blijft evenwel bestuurslid. Waarne mend voorzitter is nu de heer Abr. Zwier. Startverbod voor Wuijts De Koninklijke Belgische Atletiek Bond heeft aan Joris W"ijts een startverbod opgelegd voor wedstrij den in Nederland. Wuijts is Belg van geboorte. Hij is zowel lid van a.v. „Het Zwin" als van de Belgische sportclub „Sint Niklaas". Hij behaal de diverse opmerkelijke resultaten, vooral in de 400 meter hardlopen. De kans bestaat dat hij nog dit jaar in de Belgische landenploeg wordt op genomen. Slechts in bijzondere ge vallen zal hij bet toestemming van de Belgische bond, aan Nederlandse wedstrijden kunnen deelnemen. K.N.V.B.-toto De eerste prijs bedraagt 69.780, Er zijn 10 deelnemers met 13 punten. De tweede prijs bedraagt 29.905, Er zijn 86 deelnemers met 12 punten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 10