Nieuwe minister van landbouw krijgt het niet gemakkelijk Schuttersgilde „bijt" in 200 liter bier PLANNEN VOOR CENTRALES WATERKRACHT- IN LIMBURG INDONESISCHE „GELEIDE DEMOCRATIE" IN WORDING VRIJDAG 22 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 gaat natuurlijk WIJSHEID VAN SALOMO NODIG Garantiebeleid is een moeilijke zaak (Van onze landbouwmedewerker) De nieuwe minister van landbouw staat ongetwijfeld voor een zware taak. Het is al meer gezegd en ge schreven en het is bovendien geble ken nit de weinige bereidheid, die er bij de eerste formatiepoging van prof. De Quay was om het departe ment van landbouw te beheren. Er zijn vele redenen, waarom een toe komstig beleid voor de landbouw niet gemakkelijk is uit te stippelen, waar van wij er hier enkele wallen noemen. In de eerste plaats kunnen wij stel len, dat ons land zich in een tijdperk bevindt, waarin om redenen van werkgelegenheid en welvaartspolitiek de grootste aandacht gevraagd wordt voor de industrialisatie. Het staat vast, dat onze sterk groeiende be roepsbevolking slechts weïk zal kunnen vinden in nieuwe en in zich uitbreidende bestaande industrieën. Het percentage van de Nederlandse bevolking, dat werkzaam zal zijn in de landbouw, daalt jaarlijks. Voor hen, die aan de landbouw leiding geven, zal moeten gelden, dat de invloed, die de kwantiteit nu eenmaal steeds heeft, slechts behouden kan blijven, door de kwaliteit te verbeteren. Dit geldt zowel voor het menselijke als voor het technische en economische vlak. Daarnaast zal de slinkende groep agrariërs zowel door pres tatie als door goede voorlichting en belangenbehartiging, aan het overige deel van ons volk moeten duidelijk maken, dat de landbouw een belangrijk onderdeel blijft van onze nationale economie en dat alleen al daarom de werkers in deze bedrijfstak recht hebben op een redelijke beloning voor hun arbeid. Het is een taak, die de nieuwe be windsman in hoogste instantie in de ministerraad te behartigen krijgt. Problemen In de tweede plaats krijgt de nog jonge minister een aantal uiterst moeilijke en ingewikkelde problemen op zijn tafel, welke ook door zijn voorgangei's niet tot een oplossing zijn gebracht en welke buitendien hun gecompliceerdheid te danken hebben aan omstandigheden, die bui ten onze landsgrenzen liggen. Wij willen ons in dit artikel beper ken tot het garantiebeleid, dat voor de landbouw gevoerd dient te wor den en wij laten vraagstukken als het pachtbeleid, dc zuivelafzet, de komende Euromarkt en de kosten verbonden aan de structuurverbete ring voorlopig rusten. Het garantiebeleid, dat ook nu nog voor de landbouw geldt, stamt uit de jaren van oud-nunister Mansholt. Toen is de formule ontstaan, dat aan het sociaal en economisch verant woorde, goed geleide bedrijf een rede lijke beloning voor verrichte arbeid gegarandeerd diende te worden. Dit werd en wordt nog steeds gereali seerd door voor bepaalde landbouw- produkten garantieprijzen vast te stellen. In de periode, waarin de heer Mansholt de teugels op het departe ment van landbouw in handen hield, behoefde weinig of nooit van deze garanties gebruik te worden ge maakt, daar de boeren over het alge meen voor hun produkten hogere prijzen konden krijgen. Dit beeld nu is in enkele jaren tijds totaal gewij zigd. Voedergranen en suiker bij voorbeeld worden een stuk beneden onze garantieprijzen aangeboden door landen, die deze produkten als overschotten exporteren. De betref fende regeringen trekken zich er wei nig bij deze afzet van aan, dat zij hun eigen boeren hogere prijzen be talen, omdat de kostprijs hoger ligt dan hun exportprijs. Ten aanzien van onze Nederlandse zuivelafzet volgt Nederland noodge dwongen dezelfde weg. Onze over schotten aan zuivclprodukten zijn nog slechts tegen prijzen af te zet ten in het buitenland, die liggen be neden de aan onze boeren gegaran deerde melkprijs. Het is duidelijk, dat de situatie ten aanzien van de meeste onzer gega randeerde produkten zeer onover zichtelijk is geworden en tevens is het duidelijk, dat een ongewijzigd landbouwbeleid onze schatkist veel geld kost. Deze past immers het ver schil tussen de garantieprijs en de in het buitenland te maken prijs bij. Juist voor onze zuivelafzet beloopt het enige houderden miljoenen per jaar. De nieuwe minister van landbouw komt al onmiddellijk voor de vraag te staan, of het garantiebe leid voor de landbouw gehand haafd moet worden of dat wijzi gingen moeten worden aange bracht. Aan de ene kant moet, sociaal ge zien, aan de werkers in de landbouw een redelijk inkomen worden gega randeerd. Aan de andere kant zitten er in het huidige systeem, econo misch gezien, zwakke kanten. Wan neer men immers, zoals men tot nu toe doet, voor een aantal landbouw- produkten een garantieprijs vast stelt, gebaseerd op de over ons ge hele land uitgerekende gemiddelde kostprijs, dan kan de prikkel ontbre ken dat de produktie zich aanpast aan de afzetsituatie op de wereld markt en dat de kostprijsverlaging met alle kracht en alle middelen wordt nagestreefd. S.E.R.-advies De Sociaal-Economische Raad heeft één dezer weken advies aan de rege ring uitgebracht over het garantie beleid voor de landbouw, Erg veel houvast zal de nieuwe bewindsman hier echter niet aan hebben, want een eenstemmig advies is het niet gewor den. Eenstemmigheid heerste slechts in zoverre, dat een garantiebeleid on vermijdelijk geacht werd. Over de sociale kant was men het dus eens. Maar ten aanzien van de uitvoering wilde de ene helft van de S.E.R. een voortzetting van het tot heden toe gevolgde stelsel. Deze helft wil ga rantieprijzen, gebaseerd op het ge middelde kostprijspeil in ons land. De andere helft daarentegen wil de garantieprijzen afstemmen op de kostprijzen van de betere landbouw gebieden, opdat op deze wijze een aanpassing geschiedt aan de wereld marktprijs. In die gebieden, waar de kosten hoger liggen, moet dan met toeslagen per bedrijf of per produkt gewerkt worden en tevens zal men aldaar moeten trachten het kosten- peil te verlagen. Ongetwijfeld zullen uit de kringen van de georganiseerde landbouw ernstige bezwaren rijzen tegen dit laatste stelsel. Afgezien van het feit, dat het zeer moeilijk uitvoerbaar is. schuilt er do onbillijkheid in, dat zij die met lage kosten werken, als het ware gestraft worden met een lagere prijs. Een prikkel om de kosten nog verder te verlagen zien. wij er niet in. Er komt nog bij. dat het wereld- marktprijspeil geenszins voor sommi ge produkten zo laag ligt, omdat an dere landen dan Nederland goedko per produceren, maar dat dit zuiver een gevolg is van de aanwezige over schotten. Daar aan een handhaven van het huidige stelsel ook ernstige bezwaren kleven, waarvan wij er hierboven al enige hebben uiteengezet, zal de nieuwe minister over de wijsheid van Salomo dienen te beschikken, om alle partijen tevreden te stellen. Wanneer men tenslotte bedenkt, dat hij hoogstwaarschijnlijk in de Twee de Kamer te maken zal krijgen met een door de kundige oud-minister Vondeling te voeren oppositie, dan kan men begrijpen, dat zijn taak een zware zal zijn. Militair omgekomen in zwembad Donderdag is in het sporti'ondsenbad te Apeldoorn de 20-jarige dienstplich tig militair, C. J. Kooyman uit 's- Gravenhage op tragische wijze om het leven gekomen. Hij was gelegerd in de legerplaats De Wittenberg te Harmeien. Op zeker moment zag men het lichaam van de jonge man op de bodem van de bak liggen. Men dook onmiddellijk om het naar boven te brengen en paste direct kunstmatige ademhaling toe, echter zonder resul taat. Aangenomen wordt dat K., die be kend stond als een geoefend zwem mer, tijdens het zwemmen een hart verlamming heeft gehad. Plannen voor Amerikaanse waarnemingspost en raketbasis op de maan Het Amerikaanse ministerie van de fensie hoopt tegen 1968 op de maan een Amerikaanse raketbasis kan worden ingericht en het ministerie heeft reeds projecten in de hand om tegen 1965 op de maan een waarne mingspost in te richten, zo meldt de „New York Journal-American". In een artikel over de organisatie van de Amerikaanse verdediging tegen intercontinentale raketten verklaar de het blad woensdag dat „Systeem behoefte nr. 183" van het Pentagon vraagt om een waarnemingspost op de maan, tegen 1965 indien mogelijk, die elke lancering van een intercon tinentale Sowjet-raket in Amerikaan se richting onmiddellijk zou waarne men. Volgens de schrijver van het artikel heeft een functionaris van het ministerie verklaard dat derge lijke raketten direct bij het opstijgen moeten worden bestreden. Als ze eenmaal goed en wel op weg zijn kan men ze niet meer neerschieten, ver klaarde hij. Tachtig procent van de 1200 over zeese. functionarissen van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst moeten elk jaar naar huis terug omdat zij zich niet aan de buitenlandse om standigheden kunnen aanpassen, al dus James Hoofnagle, onder-direc teur van het bureau. Hij vroeg 40.000 dollar in het komende begrotings jaar voor psychiatrisch onderzoek van sollicitanten en hun echtgeno ten. Merencomplex zou landschap niet ontsieren Technische en andere berekeningen hebben aangetoond dat de bouw van een zogenaamde spaarbekken centrale voor de opwekking van elektriciteit in Limburg zeer wel uitvoerbaar is. Er zijn thans plan nen uitgewerkt voor de constructie van een dergelijk spaarbekken te Geulle, die voorzien in de aanleg van een bovenmeer op de Snijders- berg en een benedenmeer met een niveauverschil van 62 meter. Deze waterkrachtcentrale zou een capa citeit van 100.00 kW hebben en met de bouw ervan zou een uitgave van 100 miljoen gulden gemoeid gaan. Dit verklaarde de directeur van de Provinciale Limburgse dr. ir. H. Gelissen, tegenover een medewerker van het A.N.P. Hij voegde eraan toe dat hij deze plannen binnenkort te bevoegder plaatse zal kunnen voorleggen. Naar prof. Gelissen verder nog meedeelde kan een dergelijk me rencomplex zodanig worden aange legd dat het Limburgse landschap er niet door ontsierd zou worden. De werking van een spaarbekken centrale b'erust hierop dat in de nachtelijke uren, bij daling dus van de belasting van het elektri sche net, uit het benedenmeer wa ter wordt opgepompt en overdag, in de spitsuren, dit water door buisleidingen omlaag stroomt. Daarbij wordt door waterkracht turbines elektriciteit opgewekt. Prof. Gelissen herinnerde eraan dat Ford kondigt introductie kleine auto aan Op de jaarvergadering van de Ford Motor Company, heeft de president van de onderneming, Henri Ford II, medegedeeld dat Ford van plan is om indien zich geen wijzigingen in de markt of andere verstorende omstan digheden voordoen in het jaar van de 1960-modellen een kleine auto op de markt te brengen. Ford heeft hiervoor de naam Fal con" doen registeren. Algemeen wordt aangenomen dat de auto omstreeks medio oktober zal worden geïntrodu ceerd. Henri Ford II voegde aan zijn mededeling toe „het is duidelijk dat er een belangrijke vraag naar een nieuwe in Amerika gebouwde kleine wagen bestaat. Deze auto Is iets meer dan de typisch Europese kleine auto doch wat anders dan de conventionele grote Amerikaanse auto"» (Slot van pag. 1) debroeders rekening en verantwoor ding doen van het financiële beleid van het voorbije gildejaar. Wanneer de officieren of de gildebroeders niet verschijnen moeten zij onmiddellijk een boete van 40 cent in de kas de poneren. Men komt bijeen in de Gildekamer van het gemeentehuis. Daarbij is het gemeentebestuur verplicht om deze kamer vier dagen na Pinksteren woensdag tot en met zaterdag voor dit doel disponibel te stellen. De „knape", een jongeman die een jaarlijkse vergoeding van 8.75 geniet, is belast met het tappen van het bier. De broeders hebben zich rond één grote tafel ge schaard, waarop vier tinnen kan nen tronen. Deze „knape" nu dient er voor te waken, dat de kannen na lediging onmiddellijk weer wor den gevuld. De gildebroeders, die zoveel als zij voor zichzelf ver antwoord achten mogen drinken, moeten zelf het glas vullen. Strenge bepalingen De broeders zijn bij het drinken van de 200 liter bier onderworpen aan strenge bepalingen. Een kan, waarin zich nog bier bevindt, moet steeds worden gesloten. Gebeurt dit niet, dat moeten zij 40 cent boete be talen. Is dé kan daarentegen leeg, dan dient degene, die er het laatst uit geschonken heeft, het deksel open te zetten. Plet kost de gildebroeder weer 40 cent als hij de kan gesloten op de tafel laat staan. De bepalingen wijzen cr ook op, dat men dronkenschup en begin van dronkenschap zoveel mogelijk wilde weren, althans dat men er spoedig mee op de hoogte kwam. Voorts bepaalde het reglement „Wie met zijn lichaam op de ta fel zit, ligt of staat, betaalt ook weer een boete van 40 cent". Maar ook wanneer de ene gildebroeder de andere slaat of uitscheldt, kost dit een boete. gen de broeders zich dus geplaatst voor 200 liter oud-bruih. Overi gens moet niet elk jaar een der gelijke hoeveelheid opgedronken worden. Dat is afhankelijk van het weer en de behoefte der broe ders. En van het morsen natuur lijk Zodra dit laatste echter invloed heeft op het verbruik is er iets' mis met de gildebroeders. Maar of dit ooit is voorgekomen, dat weet men U in Scherpenisse niet te vertellen. De „Knape" zet de kannen klaar.... 's-Cravendeel krijgt dam dwars door de haven In 's-Gravendeel is men begonnen met de werkzaamheden voor het leggen van een dam die dwars door de ha ven zal komen te liggen. Deze dam zal een belangrijk onderdeel zijn van de hoofdwaterkering rond de Hoek- sche Waard. De bestaande waterkering die bij de watersnood in 1953 ernstig werd be schadigd is onvoldoende. ook de mogelijkheid om te Born en Maasbracht in het Julianaka- naal en te Linne in de Maas wa terkrachtcentrales te bouwen tot in onderdelen onderzocht is en dat ook de hiervoor bestaande plannen uitvoerbaar worden geacht. Voorwaardelijke straf voor ex-burgemeester van Teteringen De rechtbank te Breda heeft de voor malige burgemeester van Teteringen, L. van G. gisteren veroordeeld we gens valsheid in geschrifte, meerma len gepleegd, tot vier maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk. De heer Van G. moest terecht staan, omdat hij in 1958 als commies ter gemeentesecretarie te Dongen door het plaatsen van gefingeerde bedra gen en valse handtekeningen op uit- keringsstaten van de sociale voorzie ningsregeling van de gemeente, geld van de gemeente had gebruikt om een kastekort van 3100.dat hij had als penningmeester van het Ro de Kruis te Dongen, aan te zuiveren. Dit kastekort was ontstaan, doordat hij, als organisator van acties op so ciaal-charitatief terrein, de opbreng sten van deze acties had verhoogd. De verdachte had zelf geen cent voor zichzelf benut. De officier van justitie vond deze valsheid in geschrifte, door een amb tenaar gepleegd, zeer ernstig, al had de verdachte er dan zelf geen voor deel van genoten. Naar de motieven van deze handelwijze tastte de of ficier in het duister. Kennelijk heeft de verdachte tekort aan financieel in zicht gehad en te wenig betrouw baarheid. De president lichtte toe, dat de rechtbank tot een geheel voor waardelijke straf was gekomen, enerzijds de feiten niet licht tel lend, maar anderzijds ervan uit gaande, dat de verdachte reeds zwaar getraft is door het verlies van zijn ambt, dat hij er financieel niet beter van geworden is en alle schade heeft vergoed. Hij heeft ook zeer veel goed gedaan en staat gunstig bekend, aldus de president. Optocht Tenslotte is er dan nog de bepaling, dat een in kennelijke staat verkeren de broeder wordt beboet en terstond tussen enige sterkere leden van het gilde in een bescheiden optocht naar zijn huis wordt gevoerd Zo'n broeder mag die dag niet meer in de gildekamer verschijnen. Maar, zoals men in Scherpenisse weet te vertel len, deze laatste bepaling hoeft de laatste jaren steeds "minder te wor den nageleefd of uitgevoerd. 1 Aan het begin *an deze week aa- Langs de haven ran Stockholm H is dezer dagen een feestelijke parade gehouden, welke enigs- zins geleek op de beroemde „East parade", welke elk voor- jaar rond Pasen wordt gehou- den op de Fifth Avenue in H New York. Ook bij deze parade m H waren vreemdsoortige kos- 1= tuums en hoedjes te bewonde- ren. s Dit model is geheel vervaardigd uit schuimrubber. llllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllf (Advertentie) DEBAT OVER SOEKARNO'S VOORSTEL Vergelijkend onderzoek naar politieke partijen Dc Indonesische premier, ir. Djoean- da, heeft donderdag in de Indonesi sche grondwetgevende vergadering verklaard dat een streng vergelijkend onderzoek naar de politieke partijen in Indonesië zal worden Ingesteld, dit met het doel het aantal partijen te beperken, „Hoeveel partijen er zullen overblijven zal afhankelijk zijn van beantwoording der vraag, welke par tijen zullen kunnen voldoen aan de bij de wet gestelde eisen", zei hij. Djoeanda sprak in een debat over Soekamo's voorstel van 22 april, waarin de president pleitte voor een terugkeer naar de Indonesische „re volutionaire grondwet" van 1945. Djoeanda zei ook dat hij een „hand vest van Bandoeng" had opgesteld en dat zijn kabinet zou' aftreden, wan neer dit door Soekarno was dnderte- lcend. De president zal, in het kader van de beoogde hei-vorming van de grond wetgevende vergadering, 35 vertegen, woordigers der strijdkrachten tot parlementsleden benoemen. De vertegenwoordigers van op een na alle partijen hebben indertijd hun instemming betuigd met Soekarno's voorstel. De uitzondering was de (Mohammedaanse) Masjoemi-partij, waarvan een aantal leiders zich heeft uitgesproken srepe qs tegen Ëoek&x- no's bewind gerichte opstandige be weging. Premier Djoeanda besloot: „De Indonesische regering is niet voor nemens de geleide democratie te verwezenlijken door de volksverte genwoordigers te dwingen haar te aanvaarden, zoals een dictatoriaal newind dit op onwettige wij zou doen. Ook Matsoe onder communistisch vuur Nadat voor 't eerst sedert vorig jaar communistische kustbatterijen 't vuur openden op de Quemoys is thans ook Matsoe, dat tot dusver buiten bereik van de Chinese kanonnen lag, onder vuur genomen. Zondag vielen de eer ste granaten op dit rotsachtige eiland. In een trommelvuur dat an derhalf uur aanhield werden 440 gra naten op Matsoe afgevuurd. De Amerikaanse militaire missie in Taipeh heeft uit dit bombardement de conclusie getrokken dat Matsoe thans even gemakkelijk als de Que moys vanuit communistisch China beschoten kan worden. Daarbij is ook geconstateerd dat de militaire kracht van de eenheden in de kustgebieden van het vasteland opgevoerd is, tot ver boven de slagkracht va:i een jaar geleden. Het is niet bekend of de tegen Matsoe gerichte batterijen dezelfde regel maat zullen aanhouden als die wel ke, thans nog slechts sporadisch, de Quaavay» beschiaten,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7