1/ 1 Ij i ft JAARVERGADERING VERENIGING VAN ZEEUWSE FOKKERS WINNAARS NATIONALE SLOEPENWEDSTRIJD TIEN JAAR HAGELVERZEKERING IN ZEEUWSE FRUITTEELT DAMWAND IN NIEUWE HAVEN VAN ST.-ANNALAND VERZAKT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 22 MEI 1959 i --I MpjjPggjS j i v.-i 1 'f i' i Zniver TJw bloed met Kruschen. Om Uw rheumatiek te Terdrqvea. Want naarmate Kruschen'a aanspo rende werking onzuiverheden uit uw bloed verdrijft, verdwijnen uw pijnen vanzelf. Kruschen'a vijf minerale zouten brengen uw bloedzuiverende organen weer op gang, uw bloed gaat sneller stromen en de pijnverwekkén- de onzuiverheden verdwijnen langs natuurlijke weg. Oesterseizoen 1959 sluit op 1 juni Het bestuur van het Produktschap voor Vis- en Visprodukten heeft bij verordening vastgesteld, dat het oesterseizoen 1959 op 1 juni geslo ten wordt. (Advertentie) bestellen I De raad van Sint-Annaland kreeg woensdag de onprettige mededeling, dat als gevolg van een gemaakte font de damwund in de niemv aangelegde haven is verzakt. Met het herstel van een en ander zal een bedrag van niet minder dan naar raming 219.630 gemoeid zijn. Men verwacht wel, dat hierop een subsidie van tachtig proeent zal worden ontvangen, doch de resterende twintig procent komt voor rekening van de gemeente. Het raadslid Stols vond dat nogal gortig. Het zou volgens hem niet mogelijk moeten zijn, dat na de gedane proefnemingen en het bodemonderzoek nog dergelijke fouten voorkomen. Nu de nieuwe haven nog niet klaar is en de oude, hoewel nog niet geheel dicht, toch binnen afzienbare tijd zal zijn vol- geslibd, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat straks geen schip St.-An- naland kan bereiken. Daarom zullen ten spoedigste voorzieningen getrof fen moeten worden. De post voor havenaanleg op de begroting werd daar om verhoogd. Het raadslid C. Ridderhof gaf nog als ziju mening, dat de instantie die de fout gemaakt heeft, de schade ook dient te betalen. Raad akkoord met hogere wethouderssalarissen Het voorstel van Gedeputeerde Sta ten om de wethouderswedden te ver hogen werd na een uitgebreide dis cussie met 4 stemmen voor en 3 te- fen aangenomen. Teben stemden de eren J. A. den Engelsman, J. Moerland en A. Kurvink. Het raads lid Fr. J. Stols, vroeg naar de me ning van de wethouders zelf. Wet houder G. Goedegebuure vond het voorstel van G.S. in alle opzichten billijk, omdat er aan het wethouders schap een grote verantwoordelijkheid vastzit en omdat het ook meer tijd van de betrokkene eist. Wethouder Jb. Moerland wilde in dezen neutraal blijven. Hij is met de huidige vergoe ding tevreden, doch wanneer voorstel aangenomen wordt, wil hij de verhoging gaarne aanvaarden. Ook een voorstel tot verhoging yan de vergoedingen voor het bijwonen van commissievergaderingen en zittin gen voor stembureaus werd met 4 tegen 3 aanvaard. De raad ging er ook mee akkoord een lening aan te gaan van 10.000,— bij de plaatse- ijke boerenleenbank tegen 4 pet. rente. De raad was het voorts eens (Advertentie) bestellen Financiële toestand laat te wensen over Onder voorzitterschap van burge meester M. A. B. Puyiaert van Zuid- dorpe werd in hotel „Het Gulden Vlies" te Axel de Jaarlijkse algeme ne ledenvergadering van de Vereni ging van Zeeuwse Fokkers gehou den. De voorzitter opende de bijeen komst met een welkomstwoord, in het bijzonder tot de heer H. de Regt Huyssen uit Terneuzen, die na een ernstige en langdurige ziekte weer aanwezig kon zijn. Voorts wees de voorzitter op de fi nanciële toestand der vereniging, wel ke verre van rooskleurig, zelfs ver ontrustend te noemen is. De ernstige consequentie hiervan is, dat het haast niet meer mogelijk zal zijn zelfstandig (niet gecombineerd met Hulst) fokdagen te organiseren. Na dit weinig optimistische openings woord kreeg d*- »e<wet aria-penning meester, de heer I. de Feijter, het woord. De heer F. Dekker uit Zaamslag at tendeerde op de geringe belangstel ling van Den Haag voor de fokkerij in het algemeen en voor die in Zee land in het bijzonder. „Terwijl onze provincie tocli de beste hengsten voortbrengt". De rekening over 1958 sloot met een nadelig saldo. Bij de bestuursverkie zing werden de aftredende bestuurs leden, de heren J. C. den Hamer uit Axel, J. Dieleman uit Hoek en E. Verhelst uit Weatdorpe met algemene stemmen herkozen. Tot lid van de fi nanciële commissie 1959 werd be noemd de heer L. van Waes uit West- doipe. Het volgende punt van de agenda was de keuring van zoge naamde „achttienmaanders". Er kwam hiervoor geen voorstel. De hoop uitsprekend dat de vereniging steun zal'krijgen uit de financiële winst van het in Axel gehouden con- icourS hippique sloot de voorzitter de vergadering. met een verhoogde schadeloosstelling voor gronden en panden in het uit breidingsplan Cureelanden. Voor de grond en woning van do heer W. Fase was 2198,vastgesteld, voor die van de heer J. A. Fase 2598, De centrale commissie voor onteige ningsvergoedingen raamde resp. 2715 en f 3260. De raad besloot de krotwoningen Molendijk 33 voor 1200 van de heer M. C. van 't Hoff aan te kopen. Voorts werd de ont- werp-gemeenterekening 1959 goedge keurd. De heer C. Ridderhof stelde voor, om alle in het saneringsplan vallende woningen en bedrijven successieve lijk aan te kopen en later tot sloping daarvan over te gaan, hetgeen de ge meente minder geld kost dan ont eigening. Hiermede kon de raad zich verenigen. in verband met vestiging op een an dere plaats in de gemeente is de heer L. J. Breure bereid zijn woning en bedrijfsgebouw aan de gemeente te verkopen. Dit voorstel komt goed van pas in het kader van de sanerings plannen, zodat de raad de aankoop wenselijk achtte. De centrale com missie voor onteigeningsvergoedin- fen heeft de gebouwen getaxeerd op 22.635,De heer Stols kon rich met de aankoop niet verenigen. Hij vond liet voor de gemeente veel te duur. Met 4 stemmen voor en 3 tegen werd tot aankoop besloten. Tegen stemden de heren F. J. Stols, J. A. den Engelsman en A. J. Kurvink. Met de neer Abr. Gunter te een over eenkomst gesloten om een betonnen scheidingsmuur te plaatsen aan de zijde van de Schoolstraat; Aan de heer B. Keur werd een perceel ver kocht var. 280 m2 11,—. Nu de herverkaveling de gemeente nadert, moeten ook de verbindingen van de wegen worden verbeterd, met name van de Hoenderweg en de Noordstraat met de herverkavelings wegen. De riolering, het bestraten en het aanbrengen van 'n trottoir zullen gelijktijdig geschieden. t)e firma Snepvangers wil het doen voor 15.470, Op een desbetreffende vraag van de heer Ridderhof deelde burgemeester Van den Bos mede dat er een com missie is ingesteld om een aantal nieuwe straten namen te geven. De heer J. A. den Engelsman infor meerde naar de leegstaande woning aan de Molendijk van mejuffrouw Kuiper, die naar Vlissingen is ver trokken. In de Weststraat zullen borden voor de maximumsnelheid worden geplaatst, zulks werd'op een vraag van de heer A. J. Kurvink me degedeeld. De heer Stols vestigde de aandacht op de stank die het sluisje in de Kippelstraat verspreidt. Tot slot kwamen de verbetering van het Varkenspaadje aan de Javadijk en de toestand van de Julianastraat ter sprake. '7 IS Wf'ÉR 8lq0£N-WEER) plastic jassen v.a. 6.®° Niets vermist na inbraak te 's-Heer Abtskerke Een inbreker heeft zijn slag proberen te slaan bij de familie J. V. te Baars- dorp (gem. 's-Hcer-Abtskerke). Ter wij] er 's morgens niemand thuis was verschafte hij zich toegang tot de woning via een slaapkamerraam. Een zoon van de heer V. trof bij zijn thuiskomst om twaalf uur een over hoop gehaalde kamer aan. Kasten waren doorzocht en laden uitgehaald. De jongeman wachtte tot zijn ouders thuiskwamen, die onmiddellijk on derzochten of zij iets vermisten. Dit bleek echter niet het geval te zijn. Alles wees er op, dat de Inbreker overhaast te werk was gegaan en plotseling op do vlucht geslagen was. De politie heeft de zaak in ondei-zoek. (Advertentie) bestellen I Goese padvinders 7e op nationale kaderwedstrijd De Goese kaderpatrouille, die door 't winnen van de Zeeuwse padvinders- districtswedstrijden mocht deelnemen aan de nationale kaderwedstrijden in Ommen tijdens de pinksterdagen, heeft daar een uitstekend resultaat behaald. In de landelijke competitie legden de Goese padvinders namelijk beslag op de zevende plaats. Deze prestatie springt des te meer naar voren, wan neer men weet, dat er in totaal 44 patroudles aan de wedstrijden deel namen. De patrouille van de Goese eerste groep behaalde bijna 300 pun ten, waarbij de Zeeuwen slechts 11 punten achterbleven bij de winnaar van de nationale wedstrijden. Wel een bewijs, dat de strijd bijzonder spannend geweest is. (Advertentie) .in, bestellen l- In najaar cursus welfarewerk in Middelburg De afdeling Middelburg van het Ne derlands Rode Kruis wil in het na jaar starten met een cursus voor welfarewerk. Om hiervoor belang stelling te wekken werd donderdag middag in de bovenzaal van het Ne derlands Koffiehuis een oriënterende bijeenkomst gehouden, waar hiej. M. L. V. Kortenhorst uit Den Haag voor aandachtig luisterende afgevaardig den van de verschillende vrouwen verenigingen uit de Zeeuwse hoofd stad, een inleiding hield over dit werk. Hierin zette spreekster uitvoerig de mogelijkheden van dit werk uiteen, dat voornamelijk op basis van vrij willigheid geschiedt. Zij vertelde een en ander over de ge schiedenis van het welfarewerk, waarmee twaalf jaar geleden voor 't eerst in Nederland werd gestart. Dit gebeurde naar het voorbeeld van het Amerikaanse en het Engelse Rode Kruis. Thans zijn er in Nederland 180 afdelingen van het welfarewerk met 2800 vrijwilligers. De taak van deze vrijwilligers bestaat hierin, dat zij_ ongeveer éénmaal per week bij pa-" tiënten, die voor lange tijd verpleegd worden, op huisbezoek gaan om hen te helpen bij een verantwoorde vrije tijdsbesteding. Deze bestaat voorna melijk uit handvaardigheidswerken. Mej. Van Kortenhorst noemde het feit dat het door vrijwilligers wordt gedaan, de kracht van dit welfare werk. Als voornaamste eigenschappen van een welfarevrijwilligster noemde mej. Kortenhorst: plezier hebben om zie ken te helpen, een zekere opofferings gezindheid, liefde, de basis waarop het werk steunt, en als voornaamste eigenschap, tact om met de patiënten om te gaan. Handvaardigheid stelde spreekster niet als belangrijkste eis. Voorts ging zij nader in op de cursus, die gedurende enige tijd éénmaal in de week wordt gegeven om de wel farewerksters op te leiden. Na afloop ■an deze lessen wordt van de werk- tukken een tentoonstelling gemaakt, irridat de cursisten van eikaars"werk kunnen leren en andere ideeën op doen. Ook wordt, wanneer mogelijk, ior de cursisten een bezoek ge- acht aan een ziekenhuis in de om geving waar een afdeling van het welfarewerk is .ondergebracht. De middag werd besloten met enkele instructieve filmpjes, waarin het werk van de welfarevrijwilligster nóg nader-werd belicht. JAARVERSLAG „ONDERLINGE" Verzekerd bedrag bijna 6.000.000, De Onderlinge Fruittelers Hagelver- zekering Maatschappij te Goes hield haar .tiende algemene ledenvergade ring onder voorzitterschap van de heer J. Kakebeeke uit Wolfaartsdijk. In zijn openingswoord gaf de voor zitter een overzicht van de ontwikke ling der maatschappij in de afgelo pen 10 jaren. In 1949 werd de maatschappij opge richt met 17 leden; thans bedraagt het ledental 247. Het verzekerde areaal is opgelopen van 243 ha tot 1374 ha. Dit betekent, dat 1/3 van het fruitareaal in Zee land bij de maatschappij is verze kerd. Het verzekerde bedrag geeft even eens een drastische stijging te zien n.l. van 648.0000.in 1949 tot den benoemd de heer G. Smits te Ovezande ën G. Toorenaar te Wilhel- minadorp. Voorts werd besloten het premieta rief voor zacht fruit; drastisch te ver lagen. De voorlopige aangiften, oogst 1959, zullen op 1 juni a.s. binnen moeten zijn, terwijl de mogelijkheid tot defi nitieve wijziging is opengesteld tot 15 juli a.s. Medegedeeld werd, dat intussen al weer een aantal nieuwe leden is ge registreerd. Tenslotte werd de balans- en exploi tatierekening over het boekjaar 1958/'59 door de vergadering goedge keurd. Het batig saldo van 3.127.98 werd aan de reserve toegevoegd. Jaarverslag Uit het jaarverslag over 1958 blijkt, dat 42 nieuwe leden toetraden, zodat .i.- A-o 1 i meuwt) leueu iobububu, Ü.I 0.806.OÖO.—in 19o8. De laatste 3 1 |iej. totale ledental op 247 werd 6c- jaren steeg het verzekerde kapitaal I bracht. Het verzekerde areaal steeg zelfs met t.000.000.— per jaar. 1 in dat jaar van 1151 ha tot 1374 ha „Over deze ontwikkeling kunnen wij ®n JiQnn verzekerde^ bedrag van tevreden zijn, hoewel het jammer is 4.813.000,— tot 5.856.000,Het dat met name nog een aantal kleine j verzekerde^ bedrag^ per ha liep van kwekers het hagelrisico juist zelf draagt", aldus spreker. Wat de schade betreft kon worden 4.1S0 op tot 4.260,Sedert het ernstige hageljaar 1954 is niet alleen het ledental met sprongen vooruitge gaan, maar ook het verzekerde be- medegedeeld, .dat in de afgelopen 10 - - jaren ruim 810.000.— aan schade is d">g. De grotere bedrijven zijn ïnj- Ttirol gil» trorool/ovn in tocronerplImf uitgekeerd. Met name 1952, 1954 en 1956 zijn vrij ernstige hagel jaren geweest, en zelfs in 1958 moest nog een bedrag van 150.215.worden uitgekeerd. Verder blijkt, dat de gemiddelde pre mie in deze 10 jaren op rond 3 heeft gelegen. Tenslotte deelde spreker mede, dat het verzekerd kapitaal van de samen werkende maatschappijen jaarlijks met grote sprongen stijgt. Bij de verkiezingen weid de heer C. Traas-Rouw te Biezelinge als be stuurslid herkozen. Als taxateur werden herkozen de heren N. de Kunder te Groede en H, Zuldweg te Kapelle. Als leden van de finanolële commis sie voor het boekjaar 1959/"60 wer- Advertentie) EXTRA UITGAAF VAN RUIM 2 TON wel alle verzekerd, in tegenstelling tot de kleinere. Van deze laatste ca tegorie zijn vele niet verzekerd. Over de verschillende eilanden verdeeld, is he ledental als volgt: Zuid-Beveland 182, Zeeuwsch-Vlaanderen 22. Schou- wen-Duiveland 13, Noord-Beveland 11, Walcheren 10, West-Noord-Bra bant 6 en Tholen en St.-Philipsland 3. Van de 182 Zuidbevelandse leden zijn er overigens slechts 20 woonach tig in Kapelle en BiezelingeAl weer een bewijs, dat de kleine telers voor een groot deel niet zijn verze kerd, aldus het jaarverslag. Het werkgebied van de maatschappij is in 1958 niet. gespaard gebleven voor hagelbuien. Reeds op 22 juni werd de eerste grote hagclbeschadi- ging gemeld uit alle delen van Zuid- Beveland, alsmede Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen en Noord-Bra bant. Niet minder dan 89 bedrijven' waren getroffen, waaronder verschil lende ernstig. De schade bleek ach teraf rond 100.000 te bedragen. En kele andere regen- en hagelbuien de den de schade in dat jaar oplopen tot 150.215,58. Er kwamen 43 bedrijven voor vergoeding in aanmerking. Dit bedrag steekt bepaald ongunstig af met 1957, toen aan schade 25.141,96 werd uitgekeerd. De algemene reser ve is gestegen tot 21.511,33. Roeiploeg Vlissingsé zeevaartschool Onder de leerlingen van dé .De Ruyterschool" te Vlissingen ging een hoeraatje op, toen dezer' dd- gen de roeiploeg van de Vlissing sé stuurmansleerlingen met een v zeer snelle winnaarwas geworden van de Nationale Sloepenwed strijd voorStuurmansleerlingen '1959 in Den Haagfn de finale, waarin de Vlissingers evenals in 1958 tegen de ploeg van de Am- sterdamse Zeevaartschool uitlcioa- ■imen, xschoten" zij in 2 minuten 34.4 seconde over de vijfhonderd '.meter lange baan. Hun beste tijd in een van de series teas zelfs 2 minmtten 30.4 seconde. Het bijna gebroken record staat sinds 1954 op naam van de Scheveningse Zeevaartschool, na melijk 2 minuten 29.8 seconde. Scheveningen roeide toen met een storm in. de rug. Vlissingen had .dit jaar geen enkel tuindvoordeel, zodat de winnaars van 1959 een iX>pvallende prestatie leverden. Om dit succes te kunnen bereiken heb ben zij geregeld getraind. Aanvan kelijk tweemaal per week. Later, toen de wedstrijddatum -naderde, vijfmaal per week onder de des kundige leiding van de heer W. -Mijnheeraan wie de Vlissingsé 'stuurmansleerlingen veel van hun •.succes te danken hébben. Verder profiteerden zij tijdens de wed strijd van de pittige leiding van Juin stuurman J. Breuls. Op de foto de winnende ploeg: 1. trainer W.' Mijnheer, 2. H. den Ol der, 3. stuurman J. Breuls, 4. C. Navest5. B. Paul, 6 H. Or,sten enk, 7. J. Kraak, 8. H. Smit, 9. S. Ver steeg, 10. E. Dinger, 11. H. Bons- ma12. A. Koolwijk, 13H. Smit, 14. C. Letzer. (Foto P.Z.C). (Advertentie) Bouw r.-k. kleuterschool te Oud-Vossemeer aanbesteed Woensdagmorgen had te Oud-Vosse meer de aanbesteding plaats van de bouw van de nieuwe r.k. kleuter school. Er werd als volgt ingeschre ven: gebrs. Van Driel, Oud-Vosse meer f 48.150; M. J. Bax, Bergen op Zoom f 49.491; P. C. Soffers, Hooger. heide f 49.850; P. de Raadt, St. Phi- lipsland f 50.450; fa. Ter Heijde, Steenbergen f 51.000; gebrs. Janssens, Halsteren f 51.176: Bouwcombinatie „Stampersgat" f 52.780. Zeeuwse auto in Bergen op Zoom aangereden Woensdagavond ontstond op de hoek CanadalaanVondellaan te Bergen op Zoom een aanrijding tussen een auto. bestuurd door J. H. uit Goes en een auto bestuurd door A. de W. uit *s-Gravenhage. De aanrijding ontstond doordat De W. op het kruispunt geen voorrang verleende aan H. die van rechts kwam. Beide wagens tiepen schade op. De politie maakte tegen De W. proces verbaal op; Van de inzittenden yrerd niemand ernstig gewond. (Advertentie) »ii bestellen I Verzwaren zeedyk bij Burgh aanbesteed In 's Landskamer te Zierikzee werd donderdag aanbesteed het verzwaren en verhogen van het gedeelte van de zeedijk, gelegen tussen de dijkpalen 0 en 6, ter lengte van ongeveer 590 meter. Voorts de wegaanleg en het afsluiten van de suatiesluis en bij komende werken aan de waterkering van de calamiteuze polders Burgh en Westland. De uitslag was als volgt Li. J. Dekker, Vlissingen 293.000; L, v. d. Klippe, Vlissingen 280.000; Aann. bedrijf Oosterwijk N.V. te Rot terdam 249.400; Aann. bedrijf E. Blok, Rotterdam f 236.000; J. en K. T. de Jonge, Biervliet 232.500; Aan nemersbedrijf H. Stouten, Brouwers haven 221.800; Aann. bedrijf fa. M. v. d. Velde Zn., Bruinisse 219.850; fa. A. C. Wandel, Nieuwer- kerk 219.800; P. van Dongen en M. de Voogd 216.800; N.V, T. en P. Klerk te Werkendam -216.000; M. de Oude en K. T. de Jonge te Zierik zee 214.000; C. J. Kuyper te Ouwer- kerk 211.300: D. Rentier te Noord- gouwe 205.000; P. en T. K. de Jon ge te Renesse 203.300; N.V. Aann. bedrijf v. Oord te Werkendam 197.300. Kruisbessenoogst begint volgende week Over enkele dagen zal het nieuwe oogstseizoen van fruit beginnen Op de Zeeuwse veilingen zal er volgende week een begin worden gemaakt met de verkoop van kruisbessen. Te Ka pelle zal er maandag, woensdag en vrijdag veiling-worden gehouden om één uur en dinsdag en donderdag om half twaalf. Ook de eerste aardbeien van de koude grond kunnen volgende week vernacht worden. Hiervoor zal veiling worden gehouden op maandag, woensdag en vrijdagmiddag. Te Ka pelle zullen er nog twee weken vei lingen van hard fruit worden, gehou den. Deze blijven gehandhaafd op dinsdag en wel des morgens om elf uur. Tijdens wandeling overleden Toen een inwoner van Breskens een fietstochtje langs de Nolletjesdijk maakte, zag hij een persoon liggen. De wielrijder waarschuwde de rijks politie die onmiddellijk een onderzoek instelde en de man dood aantrof. Het bleek de 81-jarige J. J. de K. uit Breskens te zijn, die op zijn wande ling door de dood overvallen was. Collecte De Ernmabloemcollecte heeft te 'Dreischor t 32.70 opgebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6