Volksgezondheid waakt tegen radio-actieve besmetting Arrestatie na „ziekenbezoek" in Apalachin KLANKBORV C.N.V. HIELD CONFERENTIE OVER „VOLK EN RUIMTE" NEPTUNUS IN 22 KARAATS GOUDEN JASJE VRUDAG 22 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S WAARNEMINGSNET ONTWORPEN Voor ongerustheid thans geen reden Het rijksinstituut voor de volksgezondheid heeft in samen werking met tal van andere or ganisaties een waarnemingsnet ontworpen, waardoor het moge lijk is regelmatig in verschillen de delen van ons land de radio activiteit te meten. Volgens de algemeen directeur van het instituut, dr. J. Spaander, heelt een onderzoek, in de afgelopen maan den verricht, uitgewezen dat voor ongerustheid over een toenemende radio-activiteit in ons land geen spra ke behoeft te zijn. De metingen worden in samenwer-. king met het K.N.M.L verricht, waarbij water, bodem, neerslag, grondwater, oppervlaktewater, zee water en slib nauwkeurig worden on derzocht. Het K.N.M.I. meet op ver schillende weerstations in ons land de lucht, waarbij gedurende 24 uur lucht door een filter wordt gejaagd. Deze filter wordt later door middel van een geiger-muller teller op radio activiteit onderzocht. Ook worden metingen verricht op zeer grote hoogte waarbij het voor namelijk gaat om de radio-activiteit in de stratosfeer. Hierbij wordt ge bruik gemaakt van een straaljager van de Koninklijke Luchtmacht. Ook door het personeel van de licht schepen worden metingen verricht met name van het zeewater. Door het rijksinstituut wordt ook regel matig onderzocht of het water van Rijn en Maas radio-actieve stoffen bevat. Perzische ambassadeur te Bonn in Nederland Do Perzische ambassadeur in Bonn, Khalil Esfandiari, do vader van prin ses Soraja, is in Nederland aangeko men om de Sjah van Perzië te ver gezellen op diens staatsiebezoek aan Nederland, zo heeft een officiële Ne derlandse woordvoerder verklaard. Tevens zijn de Perzische ambassa deur in Rome, Nuri Esfandiari en de Perzische ambassadeur bij de H. Stoel momenteel in Nederland. De zegs man heeft verklaard dat deze drie Perzische ambassadeurs de enige drie hoofden van Perzische diplomatieke missies in West-Europa waren, die de sjah nog niet hebben vergezeld gedurende zijn recente staatsiebe- zoeken aan Engeland en Denemar ken. Om deze reden waren zij thans uitgenodigd om de Perzische vorst te vergezellen tijdens zijn bezoek aan Nederland. Het wordt overigens in officiële krin gen in Den Haag weinig waarschijn lijk geacht, dat de aanwezigheid van de Perzische ambassadeurs in Rome en in Bonn iets uitstaande heeft met het geschil over invoerrechten voor bagage van prinses Soraja in Rome. Bedrag nieuwe staatslening op bijna 12 miljard gesteld Het ministerie van financiën deelt mede dat het bedrag van de 4% pet. lening 1959 ten laste van de Staat der Nederlanden, waarvan de stor ting in geld moet geschieden, nader is vastgesteld op 400 miljoen. Aan gezien de inschrijvingen, waarop de storting in geld moet geschieden, dit bedrag overtreffen, wordt hierop 42 pet. toegewezen. Voorts is van het recht op deelne ming. verleend aan de inschrijvers, die zich verbinden te storten met schuldbewijzen en /of inschrijvingen in het schuldregister van de 3 pet. Nederlandse Staatslening per '1962- '64, gebruik gemaakt tot een nomi naal bedrag van 790.780.000. Het totaalbedrag van de lening wordt derhalve vastgesteld op 1.190.780.000 gulden. Scheveningse pier in april 1961 gereed Op een gisteren gehouden persconfe rentie heelt mr. A. Adema Zijlstra, gedelegeerd lid van de raad van be heer der exploitatie maatschappij Scheveningen, meegedeeld, dat de nieuwe pier onvoorziene omstan digheden daargelaten in april 1961 gereed zal zijn. Met de bouw van de pier zal. naar i gehoopt wordt, in september een be gin kunnen worden gemaakt. j AANKLAGER. De rechter van het Amerikaanse plaatsje South Bend, Indiana, heeft de 31-jarige Benjamin Chariier vrijgesproken van een aan klacht wegens te hard rijden. Chariier stond op zijn recht, de aanklager te ontmoeten en te ondervragen'. Deze aanklager was een elektronisch ap paraat voor het meten van eenheden. VERGELIJKING. Iemand die de Ge- neefse conferentie bezocht en tevoren het Filmfestival te Cannes had bijge woond. meent dat er grote overeen stemming tussen beide gebeurtenissen bestaat. ,.De Geneefse beraadslagin gen spelen zich, evenals het filmfesti val te Cannes, af in de maand mei, te midden van bloemen, onder het ge zang van vogels, in aan het water ge legen oorden en onder een stralende hemel. Zowel in Cannes als in Genève heeft men het optreden der „sterren", het toesnellen der fotografen en de menigte der journalisten. En, evenals in Cannes, beraadslagen de hoge deel nemers uren in besloten zittingen, om vervolgens in de openbaarheid te tre den en vast te stellen, dat zij het nleti eens zijn. Het enige verschil is de afwezig heid, te Genève, van een jury. Voorts zou men te Genève de „prijs der kri tiek" kunnen instellen, Loc to wijzen door de journalisten, aldus deze op merker. In samenwerking met het Ital (In stituut toepassing atoomenergie landbouw) wordt nagegaan welke maatregelen dienen te worden geno men indien onverhoopt bij landbouw- produkten een verhoogde radio-acti viteit wordt geconstateerd. In Euratomverband zullen de ge gevens van de bij de Europese ge meenschap aangesloten landen over verhoogde radio-activiteit in deze landen vanaf 1 januari 1960 regelmatig worden gepubliceerd, terwijl door de landen onderling wetenschappelijke gegevens zullen worden uitgewisseld. OP WEG NAAR OVERBEVOLKING Geldt: „Vermenigvuldigt U" nog wel voor deze tijd? Uit planologisch oogpunt bezien, zijn wij ver voortgeschreden op de weg naar overbevolking. In de tweede helft van deze eeuw zal veel bouw grond geofferd moeten worden, ter wijl de aftakeling van ons natuur schoon voortgaat. Economisch ïs de situatie veel minder bedenkelijk, of schoon de hand over hand toenemen de industrialisatie ons wel kwetsbaar heeft gemaakt. Dit verklaarde prof. dr. J. P. van Rooijen, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, gisteren in Utrecht op een studiecon ferentie van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland, die gewijd was aan het onderwerp „volk en ruimte". Prof. Van Rooijen wees erop, dat Ne derland in de westerse wereld uit hoofde van een geavanceerd geboor tecijfer en een bijzonder laag sterfte cijfer, een volstrekt geïsoleerde posi tie inneemt. Het natuurlijk overschot, zo zei hij, is van jaar tot jaar zo aan zienlijk, dat onder overigens gelijke omstandigheden als in de andere lan den. een snelle aanwas voortduurt. De hoogleraar merkte op. dat een analyse van de Nederlandse bevol- king'ssïtuatie niet geabstraheerd kan blijven van vragen rondom de kwesties geboortebeperking en -regeling. Op de groei van de be volking kan de overheid, zijns in ziens, geen invloed uitoefenen, om dat de verantwoordelijkheid voor het aantal kinderen bij de gezin nen zelf ligt. Waar nu vele christenen geneigd zijn, met de hand op de bijbel een volstrekt afwijzend standpunt in te nemen ten aanzien van geboortebeperking en -regeling, vroeg hij zich af, of de or donnantie in Genesis 1 „weest vrucht baar, vermenigvuldigt U en vervult de aarde", ook nog betrekking heeft op onze tijd. Toen God dit bevel gaf, werd de aarde nog maar bevolkt door één mensenpaar, terwijl de situatie nu wel duidelijk anders ligt. Prof. Van Rooijen voelt zich in zijn mening versterkt door het feit, dat geen der apostelen in het Nieuwe Testament een dergelijk voorschrift over de tal rijkheid der huisgezinnen geeft. Wanneer men er van overtuigd is, dat het „vermenigvuldigd U ook nu nog geldt, heeft dit, naar de mening van Srof. Van Rooijen, de consequentie at men alle geboortebeperking moet veroordelen en dat men een kruis tocht moet ondernemen in Nederland, waar deze eeuw het geboortecijfer on der alle lagen van de bevolking is ge daald. Er ïs, volgens hem, sprake van bewuste beperking, ook bij rooms-ka- tholieken en gereformeerden, en dit kan men, zijns inziens, niet zien als Tijdens het bezoek van de Sjah van Perzië aan Nederland heeft een bouw bedrijf te Utrecht hem een kristallen Leerdam-servies aangebodenwaar van deze foto een detail laat zien. Dit servies, is geplaatst op een met de hand gesmeed eenvoudig blad, waar op in het midden de kroon van de sjah is gegraveerd en waarvan de onderkant het embleem van het bouw bedrijf draagt. Het is vervaardigd door een goud- en zïlroerfabrieh in Zeist. Het servies bestaat uit een ka raf met. zestien geslepen glazen waar op eveneens de kroon van de sjah is gegraveerd. een openlijke zonde. Hij voegde hier aan toe, dat men natuurlijk nooit mag zwichten voor „overwegingen uit hang naar luxe". Bij de discussie opperden verschei dene toehoorders bezwaren tegen het relativeren van Gods woord, zoals dat in Genesis te vinden is, door te stellen dat dat alleen maar voor een bepaalde periode zou gel den. Anderen wezen erop. dat de Europese integratie ook de recrea tiemogelijkheden zal kunnen ver ruimen. Verklaring van Selwyn Lloyd De Engelse minister van buitenland se zaken heeft donderdag in het Pa lais des Nations Gromyko voor ogen gehouden dat het tijd wordt om spij kers met koppen te slaan. Want Rus land en het westen zijn thans een stemmig van oordeel dat 1. de een heid van Duitsland noodzakelijk is, dat 2. er Duitse verkiezingen moeten worden gehouden, dat 3. er „in welke vorm dan ook" tussen Oost- en West- Duïtsland onderhandeld moet worden over een kieswetgeving, en dat 4. er te eniger tijd een vredesverdrag met Duitsland moet worden gesloten. Dat laatste van de vier punten is, zo merkte Selwyn Lloyd op, zelfs het doel waarvoor het westen en de Sow- jet-Unie elk een plan hebben opge steld. Deze verklaring van Lloyd kwam na een tirade van Lothar Bolz, Oostduits waarnemer ter conferentie, tegen de VVestduitse bewapening, in het bij zonder met atoomwapens. En ook de Westduitse delegatieleider, Grewe, was aan het woord geweest. Maar alles bijeen was de bijeenkomst van donderdag een weinig begeesterend schouwspel. Toen Gromyko aan het •d was toonde minister Herter Het Wereldgebeuren Gorilla's Tegenwoordig hoort men in Ar gentinië nogal eens het woord „Gorilla's" vallen. Gebruikt men dit woord in natuurlijk historie-les sen, dan wekt het geen opzien. Maar wordt het in de Argentijnse politie ke wereld uitgesproken, dan gebeurt dat meestal op gedempte toon omdat men voor de „Gorilla's" die dan wor den aangeduid op zijn hoede is. Dan wordt namelijk een groep jonge re volutionair aangelegde officieren aan- geduid. Die groep roert zich de laat- ste tijd meer dan sinds de omver- werping van het regime-Peron ooit het geval is geweest. I Dit is één van de aanwijzingen voor het feit, dat president Arturo Fron- dizi's populariteit bij allerlei bevol kingsgroepen aan het tanen is. En de [„Gorilla's" vormen (nog) niet eens I de belangrijkste bedreiging voor de president. Want de officieren die het wettig bewind trouw willen zijn. be- - schikken over de meeste militaire j sleutelposities en zijn verreweg in de meerderheid, zodat de „gorilla's" wel I in toon gehouden kunnen worden. Het zijn voornamelijk groepen ar beiders, die Frondizi momenteel met stakingen en massademon straties diepe groeven in het voor hoofd bezorgen, en wel de pcronis- tische en communistisch geïnfiltreer de vakverbonden. De maatregelen die de vorig jaar met flinke meerderheid gekozen Frondizi nodig acht om het land economisch weer op poten te zetten, zijn om begrijpelijke redenen allesbehalve populair bij de arbei ders. De peronisten onder hen verge ten, dat de door hen zo vereerde, nu in ballingschaD levende oud-president verantwoordelijk is voor een deel van de financiële „ziekten" waaronder het land ook nu nog lijdt, zoals de rijstebrijberg van staatsschulden. Bo vendien vertonen de staatsbegroting en de handelsbalans geregeld tekor ten (zo in de orde van resp. 108 en 300 miljoen dollar). Frondizi heeft de eerste maanden van zijn ambtsperio de gebruikt om de diagnose te stel len en hij is tot de conclusie geko men dat 'het geneesmiddel „bezuini ging" heet. Zijn plan tot bestedings beperking strekt zich uit over twee jaar, „en dat zijn juist" zo be togen arbeidersvevtegenwoordigers „de jaren waarin de toeneming van de produktie een verhoging van het levenspeil zou moeten toelaten". egrijpelijkerwijs proberen de pe ronisten en communisten uit de situatie politieke munt te slaan. Maar geen van beide groepen kan zich helemaal laten gaan. De politie heeft de communistische partij en haar mantelorganisaties on der controle gesteld en haar het ont ketenen van openbare activiteiten verboden. En voor de peronisten is er een soortement „automatische" rem: zij zijn ervan overtuigd dat Frondizi, de ex-advocaat die zijn ver kiezingszege mede aan peronistische stemmensteun te danken had, voor hen onder de gegeven omstandighe den de minst ongunstige president is. Zouden zij hem het leven zo moeilijk maken dat hij moest aftreden, dan zou allicht in het „Rose huis" een B zich geïrriteerd, Veel meer dan van de vergadering in het Palais des Nations vcr° man de hans worden met wie zij nog wacht Genève van het dinertje dal ™nd<" '"genomen waren. Aan dit minister Herter in zijn GeiUcfso1 '''lemma van de peronisten schrijft villa gearrangeerd heeft voor zijn .men 1let ,.toe,v t onlangs een dooi collegae Couve de Murville, Gro- ben afgekondigde algemene staking n meter hoge Neptiinusbeeid, Nadat eerst het beeld van ei menkort het topje van Middel- der vernis was voorzien. Het dat binnenkort liet topje burgs stadhuis zal sieren, is donder, dag een prachtig 22 karaats gonden pakje aangemeten. Bij de firma Heij- boer aan de Balans is het beeld na melijk bekleed met bladgoud, één van de duurzaamste beschermings middelen, dat tevens esthetisch ver antwoord is. n bijzon kon het bladgoud er op aangebracht worden. Dat is een bijzonder secuur werkje, want wanneer dat te laat gebeurt „verdrinkt" het goud. De plaatjes bladgoud zijn zo dun. dat ze zelfs doorschijnend zijn. Wanneer men namelijk 7000 (zevenduizend) van deze plaatjes boven op elkaar legt, kijkt men i.egen een stapeltje van precies één millimeter hoogte... En alle plaatjes, die de stadhuis- Neptunus straks in het zonnetje doen schitteren, vertegenwoordigen een dikte van even meer dan één-drieën- twintigste millimeter. Er gingen er namelijk in totaal 300 op. (Foto P.Z.C.) collegae Couve de Murville, Gro myko en Selwyn Lloyd. Uniek geval voor het Amsterdamse gerechtshof Voor het gerechtshof in Amsterdam heeft donderdagmorgen een zaak gc- j «liend, die naar de procureur-generaal j opmerkte „uniek is in de Nederlandse rechtspraak". „Hier ïs iemand ver oordeeld op grond van een dagvaar ding, die niet bestond" zo luidde de merkwaardige uitspraak van deze magistraat. Verschenen was de 45-jarige tand arts P. C. M. B. uit Barneveld, die bij verstekvonnis van de Utrechtse poli tierechter was veroordeeld tot een boete van 50 wegens mishandeling van een negenjarig meisje in zijn spreekkamer. Hij zou het meisje heb ben geschopt en geslagen. Tegen de dagvaarding, die door het openbaar ministerie in Utrecht tegen hem was uitgebracht, had B. een be zwaarschrift ingediend. De wet be paalt dat door het indienen van een bezwaarschrift de dagvaarding van rechtswege vervalt. Het bezwaar schrift was echter op de griffie te Utrecht tijdens een verhuizing van de burelen zoekgeraakt. De rechtzaak ïs in Utrecht echter op grond van die dagvaarding gewoon doorgegaan, om dat de politierechter van het bestaan van het bezwaarschrift niets afwist. De tandarts werd bij verstek tot 50 boete veroordeeld. De procureur-generaal eiste daarom donderdagochtend vernietiging van j het vonnis en nietontvankelijkver- klaring van de officier van justitie in I Utrecht. Na in raadkamer te zijn ge weest deelde de president van het hof mee, dat de wet in deze exceptie ver oordeling op grond van een ongeldige dagvaarding) niet voorziet. Het hof zal over 14 dagen beslissen hoe in de ze nu verder te handelen. te elfder ure werd afgelast. D: regeringsgetrouwe vleugel' van le strijdkrachten legt zich intus sen niet bij al Frondizi's doen en laten 20 maar neer. Vooral wat het „laten" betreft, hebben hoge officie ren hem al enkele keren op de vin gers laten tikken. Deze machtige mannen op wier steun Frondizi nu geheel is aangewezen, hebben geëist dat de regering en het ambtelijke ap paraat worden gezuiverd van pe ronistische elementen en van meelo pers met de communisten, die er se dert Frondizi's installatie een plaats je wisten te veroveren; de normalise ring van de arbeidsverhoudingen en de consequente verwezenlijking van het economische stabiliseringsplan, die tot dusver uit overwegingen van binnenlandse en sociale politiek tel kens onderbroken is. Frondizi is daar bovenop op de (wan kele) Argentijnse ladder helemaal niet te benijden nu communisten, pe ronisten en „gorilla's" hem belagen. Misschien is het nog niet zo'n dwaze verondersteling die sommige politie ke waarnemers in Buenos Aires ten beste geven: dat het tot dusver loyale deel van het leger al in de weer is met het zoeken naar een „sterke man", die hem (ten koste van een deel der door Frondizi gerespecteer de democratie eventueel vervangen kan. Het gebeurde in november 1957. Joseph Barbara, een zakenman met een verre van vlekkeloos" verleden, maar wonende in een huis, dat met de inrichting, naar schatting 150.000 dollar waard was, had toen bezoek, veel be zoek. Er waren naar schatting zeventig mensen, allen mannen, in zijn woning te Apalachin, in de staat New York, aanwezig. Misschien was dit feit op zich zelf nog niet merkwaardig, doch het trok toch wel de aandacht van de politie dat zovele der gasten bekend stonden als „on derwereldleiders" Zij deed een inval, toen het „overleg" der gasten een hoogtepunt had be reikt. Enkelen wisten te ontkomen, doch 63 bezoekers werden gearres teerd. De verontwaardiging der gasten was groot. Barbara was hartpatiënt en zij bezwoeren dat het louter mens lievende belangstelling was geweest, die hen naar zijn huis had gedreven. De wantrouwende politie had zo haar eigen gedachten over 't doel der bijeenkomst, doch daar zij op wettige gronden geen arrestaties kon verrichten, werden de arres tanten weer vrijgelaten, met de opdracht om zo spoedig mogelijk uit Apalachin te vertrekken. Dit was echter nog niet het einde van de zaak. Sommige betrokkenen wer den hij terugkeer in hun woningen wegens „landloperij" gevangen ge zet. Verscheidene andere, uit Italië afkomstige misdadigers, werden uit de Verenigde Staten gezet en naar hun geboorteland teruggezonden. Zes gangsters werden verscheidene maanden in hechtenis gehouden, ter wijl een zevende kortgeleden, nadat hem het recht van beroep was toege kend, op vrije voeten werd gesteld. Donderdag zijn leden van de federale politie begonnen met het arresteren van 27 van Barbara's bezoekers, die door een grote federale jury schul dig zijn bevonden aan „samenspan ning, met het doel een gerechtelijk onderzoek te bemoeilijken". De jury gaf dit oordeel, omdat de betrokkenenen hadden ge weigerd mede te delen wat liet eigenlijke doel was geweest van de bijeenkomst in het huis van •Joseph Barbara. De jury had deze uitspraak 13 mei gedaan, doch zij werd ge heim gehouden tot donderdag, toen de arrestaties werden ver richt. Ook aan Barbara zelf is het bovenstaande ten laste ge-1 de dat hy de overheid zal verzoeken Jggd I nooit meer op vrije voeten te De 16-jarige John Jayne> die zijn ouders, broer en zuster met 'een jacht geweer heeft doodgeschoten, is dinsdag in Auburn (New York) veroordeeld tot een. gevangenisstraf, variërend van 20 .ia.ar tot levenslang. De rechter verklaar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3