Nieuwe Chr. School te Souburg feestelijk geopend Chief ml WhêpM KOOS WILDE ZIJN PARTIJ MEEBLAZEN NEDERLANDSE KOOPVAARDIJ VLOOT OMVAT 1544 SCHEPEN BERGMUSIKKAPELLE BESLOOT SUCCESTOURNEE DOOR ZEELAND HEINZ SANDWICH SPREAD DE HONDERDDUIZEND VIEL GISTEREN IN VLISSINGEN DONDERDAG 21 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 ZEVENDE PLAATS OP WERELDRANGLIJST Totale tonnage in 1958 met 5 procent gestegen De totale tonnage van de Nederland se koopvaardijvloot steeg" in het af gelopen jaarruim 5 procent en be draagt thans 4,5 miljoen b.r.t. Hoe wel de tonnage der wereldvloot rela tief sterker toenam, nl. met 7 pro cent, behield Nederland zijn zevende plaats op de wereldranglijst. De ge middelde leeftijd bedraagt voor de Nederlandse vloot 11,6 jaar, voor de wereldvloot echter 13,7 jaar. Deze cijfers zijn. door het Centraal Bureau voor de Statistiek' gepubli ceerd in de zojuist verschenen „Sta tistiek van de samenstelling der Ne derlandse koopvaardijvloot 1 januari 1959". Uit deze statistiek blijkt voorts de leeftijdsopbouw van de Neder landse vloot: van de thans in de vaart zijnde b.r.t. dateert 18 pro cent uit de bouwperiode voor 1940, 21 procent werd gebouwd tijdens en 61 procent na de Tweede Wereld oorlog. De Nederlandse koopvaardijvloot omvat 1544 schepen, namelijk 34 passagiersschepen, 447 vrachtsche- Schipper en eén kind verdronken Woensdagavond is de 32-jarige schip per W. Boom van het motorbinnen schip „Overijsser'dat in de Maasha ven te Rotterdam lag, in het gang boord van zijn schip gestruikeld en overboord geslagen. Enkele uren later is het stoffelijk overschot dooi de rivierpolitie met een dreg opge haald. Ongeveer te zelfder tijd is het 1%-ja rig dochtertje van de familie Zwart van de Zuider Akerweg in Amster dam verdronken in een achter de ouderlijke woning gelegen sloot. Met het ontsluiten van de deur ver richtte de voorzitter van de School met de Bijbel te Souburg, de heer A. Arendse, woensdag de officiële opening van het nieuwe schoolgebouw aan de Vcm Visvlietstraat. De sleutel werd hem overhandigd door de zoon van architect J. Kliiitenberg. (Foto P.Z.C.). pen al dan niet met passagiers accommodatie, 138 tankschepen en 930 kustvaarders. Meer dan de helft van het aantal kustvaarders n.l. 497 is gedomicilieerd in de provincie Groningen. Naar de b.r.t. gerekend is het domi- èilie van de Nederlandse vloot gecon centreerd in het westen des lands, n.l. in Rotterdam en Amsterdam (bei de 1,5 miljoen b.r.t.) en in 's-Graven- hage (1,2 miljoen). Het aantal bemannigsleden van onze vloot bedraagt rond 44.000. De ver voerscapaciteit van de Nederlandse passagiersschepen bedraagt in totaal bijna 16.000 hutpassagiers. De reders besteden de laatste tijd veel aan dacht aan de behoeften der minder- kapitaalkrachtige passagiers. Een analyse van het C.B.S. toont aan, dat thans 16 procent van de hutcapaciteit behoort tot de eerste klas, 13 procent tot de kajuitsklas, 46 procent tot de toeristenklas en 25 procent tot de schepen met zgn. „one class"-accom- modatie. Ook jong Wolfaartsdijk was al spoe dig dikke vrienden met de leden van de Oostenrijkse Bergmusikkapelle die xooensdag een bezoek aan dit Be- velandse dorp bracht. Zou ik daar ook op kunnen blazen dacht de anderhalf jarige Koos Slab- bekoom, die parmantig naar voren stapte en zich als een volleerd muzi- kamt achter het grote instrument plaatste. (Foto P.Z.C.). Koning Boudewijn danste met Debbie Reynolds Koning Boudewijn van België heeft tot de vroege morgen gedanst op een feest ter ere van hemzelf, ge geven door de Hollywoodse film producent;. Mervyn Leroy, De koning danste veel met Debbie Reynolds, een van de weinige vrouwen zonder geleide. Zij was .tt gekleed in een lange groene ja pon met wit bont afgezet. Onder de ruim 25 andere gasten, merendeels getrouwde paren, be vonden zich Natalie Wood en Ro bert Wagner, Kirk Douglas en echtgenote, Dick Powell en echt genote June Allyson. Het feest eindigde ongeveer om 2 in de ochtend (woensdagmor gen), maar Debbie vertrok een half uur eerder. Het wordt weer warimer H (Van onze weerk, medew.) H Na pinksterzondag is de tem- peratuur overdag geleidelijk H wat lager gebleven. Ook giste- ren kwam er veel bewolking H H voor, waarbij vooral in het westen van ons land lichte re- gen viel. In Groningen en H Drente was er vrijwel de gehe- s le dag zonnig weer en in Lim- burg steeg het kwik tot 22 graden Celsius. De luchtdruk M is boven het Noordzeegebied M gaan stijgen, met als gevolg s dat de wind bij ons meer naar m noordoost tot oost is gedraaid. §1 Er wordt nu wat warmere §1 lucht uit Duitsland aangevoerd, zodat het kwik nu weer een n stijging gaat vertonen. Er ko- H men ook opklaringen voor en M via West-Duitsland kan hier en H daar een onweersbui ons land EE bereiken. De hogedrukgebieden blijven in onze omgeving veel ee actiever dan de zwakke de- pressies. Hierdoor valt er voor- m lopig nog geen regen van bete- §i ee kenïs en zo is het nu in het grootste deel van ons land al 16 dagen droog weer. De tem- ee H peratuur zal in de komende da- p gen wellicht een verdere stij- H ging ondergaan. ee Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De hertogin van Parma, moeder van prins Felix van Luxemburg, is in het kasteel Van Berg in Luxemburg overle den. Zij is 96 jaar geworden. bij Eisloo in Limburg Reeds geruime tijd worden door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort uit gebreide opgravingen verricht in het Zuidlimburgse dorp Eisloo. Onder lei ding van dr. P. J. R. Modderman, conservator bij de R.O.B., zijn tal rijke plattegronden van huizen on derzocht, die bewijzen dat te Eisloo rond 6000 jaar geleden verschillende dorpen hebben gelegen van de oudste landbouwers en veetelers die men in West-Europa kent. De naar verhouding hoog ontwikkel de cultuur van deze mensen wordt naar de versiering op hun aardewerk de bandceramische cultuur genoemd. Op zoek naar de uitgebreidheid van de nederzettingssporen te Eisloo is men in de afgelopen week op een grafveld gestoten. In Nederland zijn nog nooit graven van zo hoge ouder dom aan het licht gekomen. Tot nu toe konden te Eisloo twee graven worden onderzocht. De hierin ter aarde bestelde doden had men enkele kleine, waarschijnlijk persoonlijke bezittingen meegegeven, onder ande re een steen, waarop rode oker was fijngewreven. Het is niet uitgesloten dat deze steen gediend heeft om de rode verfstof aan te maken, welke misschien gediend heeft om het li chaam van de dode te beschilderen. Een enkel stuk versierd vaatwerk toont aart dat dit grafveld behoort tot de jongste periode van de band ceramische nederzetting te Eisloo. UNIFORMFONDS VOOR EIGEN VERENIGINGEN Geslaagd optreden in Wolfaartsdijk Het Zeeuwse deel van de concert reis van de Bergmusikkapelle der Oesterreichisch Alpinen Montange- sellschaft uit Eizenerz (Stiermarken) door Nederland vond woensdagavond een waardig slot in Wolfaartsdijk. Vandaag, donderdag, zal de kapel per bus naar Hilversum vertrekken waar radio-opnamen worden gemaakt. Evenals in Goes werd de mars door het dorp van de kapel in parade uniform een triomftocht. Later op de avond gaf de kapel in een geheel bezet Dorpshuis een uitvoering voor een enthousiast en dankbaar publiek. Niet alleen voor het Oostenrijkse mu ziekgezelschap was dit een belang rijke avond, doch ook voor de plaat selijke muziekvereniging „Advendo" en de mondaccordeonvereniging „Harmonicana", die als gastheren op traden, want op initiatief van de or ganisator van deze tournee, de heer CJ Meeuwse uit Goes, oud-inwoner van Wolfaartsdijk, werd tijdens de pauze een fonds opgericht voor de aanschaf van uniformen voor beide verenigingen. Vroeg in de avond maakte de kapel een mars door het dorp, die eindig de voor het gemeentehuis waar de burgemeester van Wolfaartsdijk, de heer B. H. G. ter Haar Romeny, het korps welkom heette. In zijn toe spraak sprak hij zijn grote vreugde erover uit, dat de Oostenrijkse kapel was gekomen om de vriendschaps- VERKEERSPLEIN OP SPEELPLAATS Modern bouwwerk met fraaie wandversieringen DE DAGEN, waarop de jongens en meisjes van de school met de Bijbel te Souburg zich in hun oude school wegens de kou rond de grote kachels moesten scharen, en dat bij een fikse hagelbui de hagelstenen tot mid den in de klassen sprongen, zijn voorbij. Want woensdag is aan de Van Visvlietstraat de nieuwe school met de Bijbel geopend. Dat betekende dus een vreugdevolle dag voor het schoolbestuur, het personeel, de kinderen en de ouders. Aan het begin van de bijeenkomst opende de voorzitter van liet schoolbestuur, de heer A. Arendse, de deur van de school met de sleu tel, die hem even tevoren was aangeboden door de zoon van architect J. Kluitenbcrg uit Apeldoorn, die de school ontwierp. Vervolgens heette de heer Arend se de talrijke genodigden welkom, hetgeen hij speciaal deed tot B. en W. van Souburg, de raadsle den, de inspecteur voor het lager onderwijs, de heer A. A. Leen- houts, de Geref. predikanten en de heer Mos, het vroegere hoofd der school, die speciaal voor de opening uit Groningen overge komen was. In het kort gaf de be stuursvoorzitter een overzicht van de totstandkoming van de nieu we school, waarvoor in 1954 de plannen opgezet werden, omdat de oude school er te desolaat uit zag om er nog langer les in te ge ven. inder meer door de bestedingsbeper- cing bleef de rijksgoedkeuring lan ger uit dan verwacht werd, maar toen dit belangrijke besluit op 19 maart 1958 afkwam, kon men spoe dig daarop beginnen. De heer Arend se dankte tot slot van zijn toespraak allen, die op enigerlei wijze hebben meegewerkt aan de bouw van deze noderne halschool. „U bent daarmee met de hakken over de sloot gekomen", vertelde vervolgens burgemeester A. H. S. Stemerding, die ermee bedoelde, dat i n het vervolg geen zogenaam de halscholen meer gebouwd mo gen worden. Hij noemde de ope ning van de school tevens een vreugdevol feit yoor het gemeen tebestuur. De burgemeester dank te voorts inspecteur Leenhouts voor de steun, die hij altijd in zo grote mate aan 't onderwijs in 't algemeen verleent. Nog meer scholen De heer Stemerding betoogde ver volgens, dat Souburg nog meer schoolplannen heeft, die alle klaar zijn om uitgevoerd te worden. Ged. Staten hebben alleen nog geen goed keuring" kunnen verlenen, omdat er nog geen financiën voor gevonden werden. „Hoewel de financiële posi tie van Souburg gezond is", verzeker de de burgemeester. De nieuwe plan nen zijn dan: een gymnastieklokaal, een nieuwe Marnixschoo 1 en een openbare kleuterschool. „Het is zo ongeveer de 68e school dië na 1946 geopend wordt", vertelde de heer Leenhouts, die daarbij verze kerde, dat de nieuwe Souburgse school met de Bijbel aan alle eisen die de moderne tijd stelt, voldoet. Waarop het hoofd der school, de heer M. J. Contant, opmerkte, dat het per soneel en de kinderen onmiddellijk met de lessen zouden willen begin nen. „Maar het is thans nog vakan tie", liet de heer Contant er met eni ge spijt op volgen Hierna maakte nog een lange rij van sprekers van de gelegenheid gebruik om het schoolbestuur met zijn nieuwe bezit geluk te wensen, waarbij talrijke geschen ken overhandigd werden. Versieringen De nieuwe school is ook enkele fraaie versieringen rijk. De beeldhouwsters Bé Tholen van Velzen uit Hattum beeldde op de achterwand van de hal de gelijkenis uit van de zaaier, ter wijl zij ook op de buitenmuur een fraai mozaïek een moeder, die haar kind van school haalt ver vaardigde. Dan is er nog een wapen van Sou burg, dat het schoolbestuur aan het gemeentebestuur overhandigde. De heer J. J. van Ginkel, de gemeente secretaris, nam de laatste beletselen weg, die dit wapen nog voor de aan wezigen verborgen hield Het schoolplein naast dit nieuwe ge bouw is iets aparts. Het is niet alleen een plein, waar de kinderen voor de aanvang van de lessen nog even heer lijk kunnen rennen enz., maar 't is bo- banden met Nederland nauwer aan te halen. Ook richtte de burgemees ter zich met enkele woorden tot de heer Meeuwse. De kapelmeester, de heer Hans Kefer, beantwoordde de welkomstrede van burgemeester met een aardig speechje, waarin hij o.a. de hoop uit sprak, dat de Oostenrijkse kapel ook in Wolfaartsdijk een goede indruk zal achterlaten. Dit is inderdaad het ge val geworden. In het avondprogramma werd het zelfde programma uitgevoerd, waar mee de kapel in Goes zoveel succes had. Als dank voor hun optreden kregen enkele leden van de kapel op deze avond namens de beide muziekver enigingen uit Wolfaartsdijk door de heer en mevrouw C. Almekinders verschillende cadeaus aangeboden. Namens de kapel bood de heer Kefer de burgemeester en de voorzitters van de plaatselijke muziekverenigin gen een herinnering aan. (Advertentie) Nieuw type onderzeeboot te water gelaten „Ik geef U de naam Dolfijn en wens XJ een behouden vaart". Met deze woorden heeft mevrouw M. C. Dek kerNeisingh, echtgenote van de hoofdintendant der zeemacht, schout bij-nacht van administratie J. Dek ker, gisteren bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij de onderzee boot „Dolfijn" te water gelaten. Tal van genodigden, onder wie de commandant zeemacht Nederland, vice-admiraal G. B. Fortuyn, zagen daarop de fles champagne tegen de boeg uiteenspatten en 't vaartuig in zijn element glijden. Ook was aanwe zig de scheepsbouwkundig Ingenieur M. F. Gunning, volgens wiens ontwerp deze boot werd vervaardigd, waar van ons land de wereldprimeur heeft. In afwijking van de tot dusver ge bouwde onderzeeboten bestaat de romp van dit nieuwe type uit drie cilinders; de benedenste liggen naast elkaar en de derde rust in het mid den daarboven. Deze middelgrote boot heeft door deze constructie een aan tal voordelen, zoals een grote duik- diepte, een hogere onderwatersnel heid, minder ballast in de kiel en een zwaardere constructie van de druk- vaste cilinders. de nieuwe broodbelegging MIDDELPOT 0.98 GftOTE POT 1.45 GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, Indieiè een Heinz 57 product niet voldoet. De prijs van 100.000 van de Nederlandse Staatsloterij is geval len op lot 19.168. De serie A van dit lot werd verkocht in Vlissingen loor de debitante mevr. P. VaderMeijers. De l stond daarom woensdag niet stil bij mevrouw Vader, die van dit lot één kwart, vier tientjes en zeven twintigjes had ver kocht. Allemaal aan ar beiders in Vlissingen, verklaarde ze desge vraagd. De meeste gelukkigen wonen in de omgeving van het Ravesteijn- plein. De heer J. van Ier Pompe, een gepen sioneerd marineman, die dat extraatje wel kan gebruiken, is een van hen. De familie Van der Pompe heeft sen moeilijke tijd ach ter de rug. In 1948 werd de heer Van der Pompe gepen sioneerd en trad toen in dienst van „De Schelde". De laatste ja ren echter mag hij om gezondheidsredenen niet meer werken. Dit buitenkansje kwam dus wel van pas. Twee twintigjes nam de heer Van der Pom pe. Eén is waarschijn lijk een niet, maar het andere is een deel van lot 19.168, waarop een ton gevallen is. „Ik stond versteld", was 't commentaar van mevr. Van der Pompe. „Mijn buurvrouw vroeg woensdagochtend of ik soms de honderddui zend getrokken had. maar ik zei: „Welnee, hoe kom je erbij". Laat even later tóch blijken dat het zo is! Mevrouw Vader kon 't bevestigen". De heer C. Odem, ook werkzaam bij „De Schelde" kocht het kwart lot. Hij behield het niet helemaal zelf, maar verkocht één twintigje door. De rest vier twintigjes deelt de heer Odem met zijn halfbroer, die het hoofd is van een gezin met vier kinderen. De heer Odem (58) zelf is vrijgezel. Wat hij met de prijs gaat doen Dat wist hij nog niet. In ieder geval vindt hij het terecht niet voldoende om maar meteen met werken op te houden. Voor mevrouw Vader is het de eerste keer, dat ze zoveel geld mag uitdelen. Ze is nu drie jaar debitante, maar veel meer dan „eigen geldjes" had ze tot dus ver nooit verkocht. De andere series wer den verkocht in Haar lem, Amsterdam, Den Haag en Delft. vendien met medewerking van de groepscomandant van de Souburgse rijkspolitie ingericht als verkeers plein! Een van de Souburgse politie mannen en 't onderwijzend personeel zulen de jongens en meisjes nu gere geld op uitstekende wijze praktische en teoretische lessen kunnen .geven, De Amerikaanse directeur van het in ternationale atoombureau. Sterling Coie. heeft de benoeming bekendgemaakt van de Russische prof. Arkady Rylof tot di recteur-generaal van de organisatie, be last met het toezicht op de opleiding eu de technische voorlichting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7