Ruilverkavelingsprogramma van ha per jaar gewenst Een miljonairsdochter in de armen van een chauffeur KLANKBORD FRANC0ISE SAGAN-DAG IN PALEIS VAN JUSTITIE TE PARIJS DONDERDAG 21 MEI 1959 PROVINOIALE ZEEUWSS COURANT S Landbouwschap formuleert verlangens Pleidooi voor subsidiëring bouw van boerderijen met minder dan 15 ha Tijdens de kabinetsformatie heeft het Landbouwschap in een brief aan de formateur enkele wensen geuit ten aanzien van het land- en tuinbouwbeleid. Het Landbouwschap zegt dat ook in de toekomst onderzoek, onderwijs en voorlichting niet gemist kunnen worden. Verder moet de aandacht gevestigd zijn op de verkaveling en de water huishouding van de grond en de ontsluiting van de afgelegen gebieden. Een verantwoord ruilverkavelingsprogramma zal een omvang moeten hebben van 50.000 ha per jaar. Het is gewenst, dat in bepaalde gevallen ook bij kleinere oppervlakten dan 15 ha subsidiëring van boerderijenbouw mogeijk is. Het welslagen van het meerjarenplan voor ruilverkavelingen acht het Landbouwschap noodzakelijk, niet alleen voor de land- en tuinbouw, maar ook voor de verheffing van de bevolking in de achtergebleven ge bieden. Het Landbouwschap vestigt de aandacht op het scheppen van mogelijkheden voor een tijdige over gang van agrarische jongeren naar andere beroepen. Tevens meent het Landbouwschap, dat gronden in de IJselmeerpolders ter beschikking moeten worden gesteld van land- en tuinbouwers uit de ruilverkavelings- gebieden. Het Landbouwschap wijst op het achterblijven van het platteland bij de voorziening van water en elektri citeit en bij de huisvesting. Het pleit voor de Industrievestiging In de plat telandsgebieden en vestigt in het bij zonder de aandacht op de noordelijke provincies. Met het oog op de werk gelegenheid bepleit het Landbouw schap een ruime subsidiepolitiek ten aanzien van de boerenwerken. Het wenst een verbetering in de verhou ding van lonen en arbeidsvoorwaar den van het agrarische en van het overige bedrijfsleven. Het wil een be gin zien gemaakt met de verminde ring van het verschil in lonen op grond van de gemeenteclassificatïe. Garantiebeleid Met betrekking tot het garantiebe leid meent het Landbouwschap, dat het stelsel van vaste prijzen en mi nimam-garantieprijzen voor basis- produkten onverkort moet worden gehandhaafd. Voor sommige bedrijfs- typën zou het garantiebeleid moeten worden verbreed of versterkt. Het verwezenlijken van het garan tiebeleid dient zoveel mogelijk te geschieden door beïnvloeding van de marktprijzen. De verdeling van het martkrisico acht het Land bouwschap in strijd met het be ginsel der minimumgarantieprijzen. De kostprijsberekening moet afge stemd zijn op de efficiënte voort brenging binnen de bestaande structuur van de landbouw. De normen voor de beloning van de boeren dienen jaarlijks aangepast te worden aan de wijzigingen van de algemene loonindex. Het Landbouwschap wil met de over heid in overleg treden over de waar dering van grond en gebouwen in de kostprijsberekeningen. Het acht een herziening van het Pachtnormenbe- sluit van 19 april 1958 noodzakelijk. Ernstige botsing tussen douane en smokkelaars In de nacht van dinsdag op woensdag is een Belgische zware Cadillac met een lading van naar schatting 1500 kilo uit Nederland gesmokkelde bo ter even voorbij de Nederlands-Bel gische grenspost „De Plank" onder Hoogcrus aan de Zuidlimburgse grens in volle vaart op een Belgische pa trouilleauto van de douane ingereden. De smokkelauto was reeds op Ne derlands gebied gesignaleerd, toen de bestuurder het stopteken van de Ne derlandse douane negeerde en over de spijkerplank reed. Achtervolgd door de Nederlandse douane stormde de Belgische Cadillac langs het grens- kantoor, maar de wagen stuitteen kele kilometers verder op een Bel gische controlepost, welks stopteken eveneens werd veronachtzaamd. Een gereedstaande snelle en zware Chrysler van de Belgische douane schoot toen de weg op, maar iets te vroeg, zodat de Belgische smokkel auto de douanewagen ramde. De bestuurder van de douaneauto werd uit de wagen geslingerd en raakte slechts licht gewond, maar de bestuurder van de smokkelauto zat beklemd achter het stuur. Hij ver keerde in een hachelijke positie, om dat bij de schok van de botsing beide auto's in brand waren gevlogen. De Nederlant.se douanemensen slaag den er met veel moeite in de bestuur der te bevrijden. Hij is zwaar gewond naar het ziekenhuis in Luik gebracht. De auto's zijn totaal uitgebrand. Van de lading kon slechts 400 kilo boter uit de achterlaadbak van de uitge brande Cadillac worden gered. #Te Rangoon Is bekendgemaakt, dat Bir- maanse troepen in her, gebied aan de grens met Thailand en Laos een vlieg veld op de Chinese nationalisten hebben veroverd en drie fabrieken waar cocaïne en morfine werd gemaakt, in beslag ge nomen. SLEOHTOMKLEED. In de strijd ter bemachtiging van teksten van rede voeringen op de conferentie der Gro te Vier in Genève verloor een jour nalist bijna zijn broek. In het „Maison de la Presse" hoorde men in het dagelijks terugkerende rumoer van de uitdeling der docu menten plotseling knopen knallen. De broek van éen der journalisten daalde met snelle vaart tot op zijn knieën, voordat hij zijn handen vrij kon maken van al de paperassen om het kledingstuk weer omhoog te hij sen. Met 'n hand vol materiaal en de andere „aan de raad van de broek" verliet de man het vertrek om in welomklede zinnen zijn verslag te schrijven. ROOK. Wilfred Clements, een meenteraadslid van het Engelse stad je Holemwood zal bij de raad pro testeren tegen rookvergiftiging door een plaatselijke fabriek. De fabriek in kwestie maakt rook- loze brandstol'.... Het Landbouwschap acht verdere vrijmaking van de handel in land- en tuinbouwprodukten binnen de Eco nomische Unie nodig. Het vraagt intensief overleg tussen overheid ep het georganiseerde be drijfsleven over de land- en tuin- bouwvraagstukken binnen de Euro pese Economische Genieenschap. Speciale aandacht vraagt het Land bouwschap voor het thans aan de orde zijnde graanbeleid. Belastingkwesties Het Landbouwschap uit voorts zijn ongerustheid over het voornemen in het wetsontwerp-Hofstra om de be staande vrijstelling van inkomsten belasting voor waardestijgingen van landbouwgronden, welke veroorzaakt worden door externe oorzaken, te la ten vervallen. Het bepleit nogmaals de afschaffing van omzetbelasting op boter. Eveneens dient te worden af geschaft de omzetbelasting op dien sten ten bate van de volksgezond heid, welke bijvoorbeeld fok- en con troleverenigingen op zuivelgebied verlenen. Ook de omzetbelasting op diensten van loonploegers, loon- sproeiers en dergelijke dient te ver vallen. Het Landbouwschap is van oordeel, dat in het huidige belastingstelsel de grondbelasting niet meer past. Het Landbouwschap uit zijn zorg over de zeer trage gang van zaken bij de wetgeving op het gebied van de waterstaat. Tenslotte dringt het Landbouwschap er op aan, dat de regering met spoed de voorbereiding ter hand zaï nemen van een wettelijke regeling inzake de verontreiniging van de lucht. Dinsdag 26 mei zal liet Franchise Sagan-dag" zijn op het Parijse .Pa lais de Justice" met drie afzonderlijke en verschillende affaires, waarbij de jonge ro manschrijfster met de recordoplagen betrok ken is. Fran<;.oise Sagan, nu ,al" 23 jaar, schrijfster van „Bonjour Tristes- „Un certain sou- rire" en „Dans un mois, dans un an" zal, naar men aanneemt, niet persoonlijk aanwezig zijn. Zij zal vertegen woordigd zijn door haar advocaat, Jean- Arnold Croquez. In de 20e kamer van het hof van beroep zal hij om annulering vra gen van een boete van 50.000 francs, die haar opgelegd is, voor al te snel rijden, waardoor zij een paar jaren gele den bijna het leven verloor. „Francaise Sagan-dag" dat het ongeluk niet te wijten was aan te snel rijden, maar aan de slechte weg. Dat was de reden, volgens haar. waarom haar Aston- Martin sportwagen over de kop sloeg. In de eerste civiele ka mer heeft haar vroe gere arts, Juvenel, een vervolging tegen haar ingesteld voor de reke ning van een miljoen francs, die hij als belo ning voor zijn diensten na het ongeluk indien de en die zij veel te hoog vindt. De derde affaire is de anti-climax van twee vorige, daar gaat het er voor advocaat Croquez om, een par- keerbekeuring inge trokken te krijgen. Zij liep die bekeuring op, toen zij voor het tribu naal parkeerde. Heffing ter bestrijding aardappelmoeheid Het bestuur van het landbouwschap besloot een heffing van 2.75 per hectare te leggen op alle met aard appelen bebouwde cultuurgrond om met dit gebied de aardappelmoeheid te bestrijden. Voorts zal op iedere hectare vlas een heffing van 3. worden gelegd ten behoeve van de propaganda voor het gebruik van linnen en het onderzoek op het ge bied van vlas. Het bestuur besloot aan te dringen op spoedige uitbetaling van de ga- rantiegelden op bewaarkool. Men was het eens met een nota van de hoofdafdeling akkerbouw, dat mede ten behoeve van eenvoudige uitvoer baarheid, op het punt van de toe slagregeling voor voedergranen van lichte gronden, de voorkeur dient te worden gegeven aan eenzelfde toe slag per hectare voor alle voeder graansoorten. Het bestuur blijft van mening, dat de toeslag ook voor voe dergranen van de kleigronden zou moeten gelden. Op het punt van de brouwgerstrege- lirig wei d teleurstelling uitgesproken, de de coöperaties wel, doch de hande laren geen overeenkomst met het centraal brouwerijkantoor hebben kunnen bereiken. Officiële staatsiefoto i>l het koninklijk paleis op de Dam te Amsterdam. V.I.n.r. H. M. de Koningin, Z. K. M. de Sjah en Z. K. H. Prins Bernhnrd. Na zijn aankomst in het paleis op de Dam te Amsterdam legde Z. K. M. de Sjah van Perzië een krans bij "het nationaal monument. Inbreker gesnapt vóór misdrijf was ontdekt 'Twee Amsterdamse agenten hebben gisteren ©m half vijf op de rijksweg naar Utrecht de 35- jarige Amsterdamse fabrieksar beider R. B. gearresteerd, die in een slagerij in Abcoude had inge broken en daar een bedrag van 7300 heeft buitgemaakt. De man werd aangehouden, om dat hij op de autobaan fietste. Hij gaf een nogal vreemde ver klaring voor zijn matineuze tocht en toen de agenten hem nader aan de tand voelden, bekende hij zijn inbraak. Hij vertelde zich reeds dinsdagavond naar Abcoude te hebben begeven om een ge schikt „kraakje" te vinden. Bij genoemde slagerij kon hij door een openstaand raam zon der veel moeite naaT binnenko men. Uit een colbertjasje aan de kapstok in de gang nam hij het feld weg, dat de slager vergeten ad op te bergen. Deze werd gisterenocht-end vroeg door de rijkspolitie in Abcoude uit zijn bed gebeld met de waag of hij misschien iets miste. De opvolging van het. advies „kijk dan maar eens in uw jasje" be zorgde de man een hevige schrik. Hij kwam echter al gauw weer op verhaal toen de politie hem in kennis stelde van haar gelukkige vangst. Japan krijgt minder orders voor scheepsbouw Het Japanse ministerie voor vervoer heeft er bij de regering op aange drongen gemakkelijke betalingsvoor waarden toe te stuan, opdat de Ja panse scheepswerven op doeltreffen de wijze met de Europese onderne mingen voor het verkrijgen van ex portorders zullen kunnen concurre- Ook drong het ministerie aan op het verstrekken van langlopende leningen als onderdeel van de economische sa menwerking met de in economisch opzicht minder ontwikkelde landen, opdat er van die landen orders aan getrokken zullen kunnen worden. De orders, die Japanse scheepsbou wers van overzeese en binnenlandse reders ontvingen verminderden van 2,9 miljoen bruto-ton in het begro tingsjaar 1956/'57 tot 1,8 miljoen ton in 1957/'58 en 1,17 miljoen in 1958/'59, zo deelde het ministerie mede. Het wees er tevens op, dat Japan weliswaar verleden jaar wat de ton nage voor tewaterlatingen betreft de eerste plaats bleef innemen on der de scheepsbouwlanden der we reld, doch dat de te water gelaten tonnage tegenover 1957 een ver mindering van 15 procent te zien gaf. In 1958 hebben de voornaam ste Japanse scheepsbouwwerven 20.000 arbeiders ontslagen wegens deze verminderde bedrijvigheid. Het Wereldgebeuren Harde hand Walter Ulbricht is een voorstan der van de politiek ..van de harde hand-" Hij heeft dezer dagen de heren Christian Herter en Selwyn Lloyd, ministers van buiten landse zaken van de Verenigde Staten en van Groot-Brittannië, uitgenodigd om die de hand te komen drukken en op hun reis te ondervinden, dat de verdragen van Potsdam er zijn na geleefd. Maar de heren hebben in Genève, waar zij druk aan het con fereren zijn met hun Russische col lega Andrei Gromyko, laten weten dat zij voor deze invatie bedanken. Zij beschouwen immers het Oostduit- se bewind niet als representatief voor een deel van het Duitse volk. En omdat Ulbricht geen kleppen voor de ogen heeft, moet hij ook zelf weten dat zijn macht op de aanwe zigheid van Russische strijdkrachten en niet op de volkswil is gebaseerd. Maar omdat hij als eerste secretaris van het centraal comité der Oost- duitse „Socialistische Eenheids Partij" (de communistische partijl aan Oost-Duitsland een communisti sche staats- en maatschappij-inrich ting oplegt, wordt hij door de Rus sen als een bruikbaar werktuig er kend. Als Herter en Lloyd „ja" had den gezegd op zijn uitnodiging, dan was Ulbricht weer een stapje verder geweest op de weg naar erkenning ook van westelijke kant. Maar dat vonden de heren te bar. Zij hebben door Lothar Bolz, de Oostduitse mi nister van buitenlandse zaken, als adviseur in de Geneefse vergaderzaal der Grote Vier toe te laten, al haast teveel water in hun wijn gedaan. Zoals in Moskou de wind waait, waait in Oost-Duitsland Ul- brichts jasje. Hij heeft dan ook in Moskou zijn opleiding tot partij functionaris ontvangen, en wel in 't midden van de twintiger jaren. Nadat in Duitsland zijn parlementaire on schendbaarheid in 1930 was opgehe ven en hij twee jaar gevangenis straf had ondergaan, bracht hij het geleerde in praktijk achtereenvolgens te Praag, Parijs en (van 1936 tot 1938) in de Spaanse burgeroorlog. Van 1938 tot zijn terugkeer met het Russische leger naar Berlijn in 1945 kon men hem weer in Moskous stra ten tegenkomen. Hij reed in die tweede Moskouse periode een wat grillige schaats. Toen tussen Hitler- Duitsland en de Sowjet-Unie een niet- aanvalspact bestond, schreef hij al lerlei krantenartikelen om dat bond genootschap te verdedigen. Toen er eenmaal oorlog tussen Duitsland en Rusland bestond nam hij vanzelfspre kend een heel andere houding aan. Hij trok in die Russische periode onder meer naar de krijgsgevangen kampen om daar onder de Duitsers nieuwe communistische partijkaders te vormen voor de wederopbouw van een partij-organisatie in het na-oor- logse Duitsland. Met harde hand heeft Ulbricht het communistische systeem aan Oost-Duitsland opgelegd- Er mag bijvoorbeeld maar eén jeugdorganisatie bestaan, en die wordt zeer ten onrechte aangeduid als „Freie Deutsche Jugend". Zijn uitnodiging aan Herter en Lloyd sprak hij uit op een congres van die officiële communistische jeugdorga nisatie. Ongeveer de helft van de jongeren die voor het lidmaatschap in aanmerking zouden komen, houdt zich erbuiten. Deze jongelui brengen met hun afzijdigheid de mogelijk heid om een middelbare school te be zoeken en hun kansen op een carriè re in gevaar, want het bewijs van lidmaatschap moet bij menige „Prii- fung" worden overgelegd. En al heeft Ulbricht ervoor gezorgd, dat de communistische theorieën de jeugd op school met de paplepel worden in gegoten, toch neemt men aan dat het merendeel van degenen die dan nog lid zijn voornamelijk afkomen op de faciliteiten die de F.D.J. hen biedt op de terreinen van sport en spel. Officiële cijfers wijzen uit, dat ongeveer de helft van de leden de contributie in zijn zak houdt. Wie het waagt om een niet-communis- tisch clubje op te richten, loopt ge vaar, jarenlang te worden opgesloten in een van die tuchthuizen waar Ul- brichts harde hand het best voelbaar is. Het spreekt vanzelf, dat Ul bricht bij een eventueel bezoek van Herter en Lloyd deze feiten zou ver zwijgen. Maar deze heren kénnen die feiten en juist daarom komen ze niet. Hoe de knoop van Duitslands deling- te ontwarren is, blijft vooralsnog een groot raadsel vooral omdat Ul bricht en de zijnen alles wat sinds 1945 in Oost-Duitsland is gebeurd, als onaantastbare „socialistische ver worvenheden beschouwd willen zien. De miljonair-scheepsbouwer Harry Dowsett heeft twee ploe gen advocaten in de arm geno men om te trachten het huwe lijk van zijn 20-jarige dochter [Catherine met een voormalige vrachtauto-chaufeur te voorko men. Terwijl de advocaten in Londen en Glasgow in wetboeken neusden zoch ten Katherine en de 27-jarige Ed ward Langley een schuilplaats in 'n hotel ergens in het westen van Schotalnd om er 15 dagen te wonen, nodig om in Schotland te kunnen trouwen. Zij waren zondag van het landhuis van Dowsett in Lincolnshire weggelo pen en hadden zich in afzonderlijke kamers in het Inversnaid hotel aan de boorden van Loch Lomond hun in trek genomen. De rust werd echter spoedig verbroken. Gewaarschuwd door een informant sneldde vader Dowsett in zijn door een chauffeur bestuurde Bentley naar Schotland, en zwaaiende met een officieel do cument, waarin verklaard werd dat zijn dochter onder het voogdijschap van het hooggerechtshof te Londen staat, eiste hij haar terugkeer naar het ouderlijk huis. „Je zult mijn dochter niet krijgen", schreeuwde Dowsett met een stem, die tot vijftig meter ver kon worden gehoord. In tranen wierp Katherine zich in dé armen van Langley, „Ik bemin hemIk bemin hem. Ik zal nooit van hem scheiden", snikte zij." Langley: „U veroorzaakt huisvrede breuk." Dowsett: „Jij schurk. Laat mijn dochter met rust." Langley: „Dat za.1 ik beslist niet doen, Sir. Kathy is geen kind." Dowsett: „Maar zij is minderjarig." Na deze conversatie holden Kathe rine en Langley weg naar hun auto. Dowsett kon hen niet tegenhouden hoéwei hij tegen de deur ging staan, deze gaf echter mee onder zijn ge wicht. Harry Dowsett heeft de eerste ronde gewonnen van de strijd om zijn 20-jarige dochter Ka therine. Rechter Edmund Davies van 't Uraden&e hoge hof heeft gis teren een bevel uitgevaardigd, dat Edward Langley opdraagt zich ervan te weerhouden om Kathleen te huwen en een be roep op hem doet om haar te brengen onder de jurisdictie van de Engelse hoven. Dit bevel werd uitgevaardigd na een be handeling van de zaak van 18 minuten achter gesloten deuren. Naar gemeld wordt heeft de ad vocaat van de twee geliefden in Schotland hen gezegd, dat Ka therine niet tegen haar wil naar Engeland teruggezonden kon worden en dnt dus niets hun hu- welijk in de weg kon sftaan. WALTER ULBRICHT ..„jasje waait volgens Moskouse wind.... De Belgische minister van buiten landse handel, Van Offelen, heeft in Brussel aan de handelsraad van de Nederlandse ambassade, J. M. Devers het ereteken van groot-officier in de Orde van Leopold de Tweede uitge reikt. De onderscheiding is aan de heer Devers verleend bij diens ver trek uit de Belgische hoofdstad, waar hij dertien jaar handelsraad i* geweest,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5