PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SJAH VAN PERZIË voor een vierdaags staatsiebezoek in ons land Schouwen-Duiveland zonder wateroverlast.... Om elf uur in Amsterdam aangekomen DUIZENDEN AMSTERDAMMERS JUICHTEN DE VORST TOE GROMYKO VOERT TEGEN HET WESTEN LASTERCAMPAGNE 202e jaargang no. 117 Dagblad, uitgave van de ürma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 21 mei '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2356 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 8546); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2478 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. ZIJNE KEIZERLIJKE MAJESTEIT DE SJAH VAN PERZIË VERTOEFT IN ONS LAND. Tientallen belangstellenden en eni ge matrozen van de Koninklijke Marine zijn gisteren in de vroe ge morgen getuige geweest hoe de kruiser „De Ruyter" met de hoge gast aan boord IJmuiden is binnengelopen. Om precies kwart voor acht werd de tocht naar Amsterdam voortgezet. Tot teleurstelling van velen vertoonde de Sjah zich in Umuiden niet aan dek. Om klokslag elf uur kwam de Sjah in Amsterdam aan. Op dat tijdstip gleed de sloep, waarin zich de Sjah bevond, statig het water tussen kerk en Centraal Station binnen. In een oogwenk meerde de kleine sloep en de Sjah stapte lenig van boord, nog voor de sloep stillag. Hij drukte daarop koningin Juliana en prins Bernhard de hand. Met de koningin tussen zich In beluisterden de Sjah en prins Bernhard beiden stram saluerend na de begroeting het volkslied van Iran, dat werd gespeeld door de Koninklijke Militaire Kapel. Dc vorstin was gekleed in een dichtblauwe deux-pièce met een brede grijze stola. Daarbij droeg zij een iets donkerder getint hoedje en grijze schoenen. De prins droeg het ceremonieel generaalstenue der garde grenadiers, ter wijl de Sjah gekleed was in het generaalsuniform van de Iraanse lucht macht. Feestelijke intocht Terwijl een batterij van zes stukken van de elfde afdeling veldartillerie om iedere vijftien seconden een da verend schot loste zette de feestelijke stoet van rijtuigen zich in beweging voor de feestelijke intocht in Amster dam op weg naar het koninklijk paleis op de Dam. Het daverend welkomstgeluid van de kanonschoten, dat de talrijke duiven in de omgeving van de Dam telkens verschrikt deed opvliegen, vermengde zich dra met het gejuich der duizen den Amsterdammers, die zich langs het met vlaggen en bloemen versier de Damrak hadden opgesteld en hun halzen rekten om niets van het im mer kleurrijke schouwspel bij een staatsiebezoek te missen. Langzaam gingen op het dak van het paleis de keizerlijke en koninklijke standaarden in top op het moment waarop het gezelschap het paleis binnentrad. Enkele ogenblikken later openden 2 lakeien de balkondeuren en versche nen de Sjah, de koningin en de prins op het balkon, tot driemaal luide toegejuicht door de honderden op (1e. Dam. De Sjah wuifde vriendelijk naar alle kanten, ook naar de talrij ke mensen op de hoge daken van de warenhuizen rond het plein. Met enkele lichte buigingen naar het pu bliek verliet de Sjah tenslotte het balkon, gevolgd door koningin en prins. Krans Precies kwart voor twaalf verliet de keizerlijke gast met zijn gevolg en de hem toegevoegde eredienst het pa leis voor het verrichten van zijn eer ste officiële daad. Door een erehaag, gevoraid door leden van de studen tenweerbaarheid uit Amsterdam en Leiden in donkerblauwe en uit Utrecht in groene uitmonstering begaf het gezelschap zich :iaar het nationaal monument. De Sjah legde een fraaie grote krtris van rode en witte bloemen voorzien van linten in de Iraanse kleuren, aan de voet van het mo nument, waarna hij enige pas sen teruggetreden saluerend gedurende een minuut stilte hulde bracht aan de Nederlandse oor logsdoden* In de middag werd een bezoek gebracht, aan de Koninklijke Shell benoorden het IJ. Diner Ruim 200 gasten, genood aan het galadiner dat de koningin en de prins hun keizerlijke gast aanboden, wa ren gisteren in de ruime Burgerzaal van het koninklijk paleis geschaard rond de hoofd- en bijtafels. Op het tafellinnen, fraai geborduurd met het Nederlandse wapen uit 1878 en met andere motieven uit de romantiek, prijkten bloemstukken van rose an jers temidden van de Engelse en Franse plateaus, het Amsterdams en het Haags aardewerk, het Sevresser- vies en het tafelzilver met het rijks wapen van de erfprins van Oranje. De Marinierskapel bracht, onzicht- Na de plechtigheden op de Prins Hen drikkade in Amsterdam vertrokken het Nederlands koninklijk paar en Z. K. M. de Sjah van Perzië in een open rijtuig naar het paleis op de Dam. baar voor de aanwezigen, in de aan grenzende krijgsraadzaal, dinermu- ziek ten gehore. Na het eerste gerechteen Petit chaud-f roid de poularde a la Parisien- ne" waarbij geschonken werd cham pagne Moët Dom Perignon 191ft" sprak de koningin een rede uit. Aan het einde hiervan speelde de kapel het Iraanse volkslied. Terstond daar na voerde de sjah het woord, waarna het „Wilhelmus" werd gespeeld. Het menu bestond voorts uit crème de champignons aux quenelles" cliampigyionsoepmet „pailettes au Audrey Hepburn verwacht een kind Audrey Hepburn verwacht in januari haar eerste baby. Zij moet enkele maanden volslagen rust houden en verblijft daartoe met haar echtgenoot, de acteur Mel Fer rer, in Zwitserland. Tot na de ge boorte van het kind zal Audrey geen •filmopnamen maken. sbrinz", „délices de sole cordialtté" een visgerecht) met als drank ,JBa- tard Montrachet 1950" vervólgens quartier d'Agneau de lait printaniè- re" lamsvleesschotelmet „Chateau haut Brion 19-'fS", de toespijs bestond uit „biscuit glacé noisettine(hazel nootijs), „fruiandises" (zoetigheden) en fruits". Rede Nadat de Sjah er zijn vreugde over uitgesproken had, de gast van het Nederlandse koninklijk paar te mo gen zijn en na zijn bewondering te hebben uitgesproken voor het Neder landse koninklijk huis, dat zo nauw is verbonden aan het Nederlandse volk, waarvan de moed en de offers in de Europese geschiedenis zijn te vinden, bracht Zijne Keizerlijke Ma jesteit de banden ter sprake die tus sen zijn land en het onze bestaan. Verdacht van spionage Arrestaties verricht in West-Duitsland Het Westduitse ministerie van bin- nenlandsd zaken heeft woensdag be kendgemaakt, dat een aantal mensen is aangehouden op verdenking van het onderhouden van betrekkingen met de Oostdnitse inlichtingendienst. De verdachten hadden opdracht ge kregen inlichtingen over de Christen- Democratische Unie, de Westduitse regeringspartij, te verzamelen, aldus de bekendmaking van het ministerie. HERTER IN CONFERENTIE IN GENEVE Russische voorstellen inzake Berlijn onmogelijk In het palais des nations lieeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Gromyko ervan be schuldigd een lastercampagne tegen het westen te voeren. Hij voegde daaraan toe dat de Russische voor stellen inzake West-Berlijn en Duits vredesverdrag even onmogelijk zijn als de fluitende garnaal, die Nikita Kroesjtsjew zo gaarne aanhaalt als summum van onmogelijkheid. Het westen, zo verklaarde minis ter Herter, is hoogst onaange naam getroffen door de verkla ring van Gromyko dat het zijn pakketplan heeft geformuleerd om onenigheid te bereiken, in- plaats van overeenstemming. Na tuurlijk is die beschuldiging on juist. Ze getuigt bovendien van kwade trouw. De conferentie werd enigszins ver rast door deze uitbarsting van mi nister Herter. Gromyko blijkbaar niet: want toen de Amerikaanse mi nister uitgesproken was herhaalde hij de uitspraken die hij dinsdag al heeft gedaan. Gromyko begon met een herhaling van de oude standpunten. En toen, plotseling, stapte hij over op een heel ander chapiter. Het Russische voor stel zou gewijzigd kunnen worden. Gromyko verklaarde dat West-Duits land na de ondertekening van een vredesverdrag „nog een tijd lang" lid van de N.A.V.O. kon blijven, in dien Oost-Duitsland evenlang lid van het pact van Warschau zou kunnen blijven. En West-Duitsland zou zijn economische betrekkingen met het westen waarbij Gromyko aan de Europese Gemeenschappelijke Markt moet hebben gedacht niet hoeven verbreken. Dit voorstel was nog niet zo opzien barend als de toon waarop het werd ingediend. De Amerikaanse delegatie werd er, blijkens een opmerking van de Amerikaanse woordvoerder, zelfs door overvallen. „Ik kan onmogelijk zeggen wat ons antwoord zal zijn" moest de man bekennen. De Duitse woordvoerder Von Eck- ardt gaf als zijn mening dat de Russische koerswijziging in de al lereerste plaats gericht is op af zonderlijke vredesverdragen voor de twee Duitslanden, op interna tionale erkenning van het Pan- kow-regime en op het wegwerken van de pressie die thans in Ge- nève gericht staat op de Duitse hereniging. Militaire truck tegen boom: vele gewonden Woensdagmiddag is een drietons truck van de koninklijke landmacht, nabij hotel „De zwarte boer" op de weg van Ermelo naar Harderwijk uit de bocht gevlogen en tegen een boom gereden. Er waren eên zeer zwaar gewonde, twee minder zwaar gewonden en zes licht gewonden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De zeer zwaar gewonde is de 20-ja- rige dienstplichtige soldaat P. J. Bi- ter uit Hilversum. De twee minder ernstig gewonden zijn de dienstplich tig sergeant J. van der Veen (20) en de dienstplichtig soldaat W. Dam (20), uit respectievelijk Enschede en Dedemsvaart. Ontwatering is nu perfect Als een gigantische, platte schotel ligt Schouwen-Duiveland in de Zeeuwse wateren.... Een „schotel", die jaarlijks vele miljoenen liters water opvangt uit donkere regenwol ken! Altijd maar weer is er zoveel neerslag, dat er ettelijke kubieke me ters water teveel zijn voor de weilan den en landbouwgronden. En dus moet men zoals overal elders in deze provincie ook in Schouwen- Duiveland het „water naar de. zee dragen".... De manier, waarop dit ge beurde liet voor de ramp veel te wen sen over en was op sommige punten bepaald primitief! Daartoe gedwon gen door een gebrek aan technische middelen hield men bijvoorbeeld voor uitgestrekte gebieden één waterpeil voor alle polders aan. Met zeer laag liggende gedeelten, die een veel lager waterpeil nodig hadden dan het „al gemeen gemiddelde", kon men geen rekening houden en ook niet met veel hoger liggende, droge gronden, die een veel hoger waterpeil vroegen. Gevolgi «ft yeel plaatsen svasi flo grond permanent drassig en onge schikt voor landbouw en op andere plaatsen schreeuwden de droge en korrelige gronden om waterDat is nu echter allemaal verleden tijd, want in een tijdsbestek van om en nabij zes jaar is het afwateringsstel sel van Schouwen-Duiveland volko men geperfectioneerd: machtige ge malen, tientallen stuwen, enkele „tus- sen"-bemalinkjes, een kilometers lang afwateringskanaal en kaarsrechte sloten en greppels zorgen voor een praktisch volmaakte afwatering van de „schotel" Schouwen-Duiveland De Herverkavelingscommissie Zee land, die voor deze „renaissance" van het Schouwen-Duivelandse afwate- ringsnet heeft gezorgd, zal met enig officieel vertoon in de aanstaande zo mer alle gemalen, stuwen en wat dies meer zij aan het waterschap Schouwen-Duiveland in eigendom, beheer en onderhoud overdragen! Dit waterschap, dat het gehele eiland be strijkt. weet zich dan in het bezit van een model-afwatering... Onder tussen is heel het werk op één oor na gevild: alleen het elektrische ge maal bij Dreischor en een aantal stuwen vragen nog wat werk. („Waterloopkundig" is het eiland in sea ROtttal ésatetea raoteeld, Korrs» weg het grootste gebied is Schouwen, dat vroeger zijn water kwijt raakte via drie gemalen: Den Osse, Flaau- wers en Schelphoek. Men weet het: in 1953 werd het lot van het gemaal „Schelphoek" in één verschrikkelijke nacht bezegeld, want in feite kwam dit gemaal... buitendijks te liggen. „Den Osse" en „Flaauvvers" bestaan nog altijd, maar dat zal niet lang meer duren, want inmiddels hebben twee gloednieuwe gemalen de taak van het vroegere drietal overgeno men. Nieuwe kolossen, die het water uit de polders zuigen, zijn verre zen bij Den Osse (tussen Brou wershaven en Scharendijke) en bï,j Pronunelsluis (ten zniden van Zierikzee). In liet gemaal „Den Osse" is overigens nog een erf stuk van de vroegere bemaling te zien, want de machines uit het gemaal „Schelphoek" worden hier weer gebruikt. Ondertussen heeft dit nieuwe ge maal, dat elektrisch wordt aangedre ven, bijna één miljoen gekost, om precies te zijn: 950.000. Aanmerke lijk duurder was het gemaal „Prom- melsluis": 2.000.000. Dit is echter niet een elektrisch, maar een diesel- g&maal* »:aaj*y&a da gieslssadjgs» zeggen: „Duurder in aanschaf, maar veel goedkoper in het gebruik". Een feit is dan ook, dat „Prommelsluis" meer in gebruik is dan „Den Osse"... Maar niet alleen daarom heeft men voor deze twee gemalen, die een ge bied van 12.000 ha van waterover last vrij moeten houden, verschillen de aandrijvingsmiddelen gekozen. Nu men beschikt over een elektrisch gemaal en een dieselgemaal is het namelijk praktisch onmogelijk, dat beide tegelijkertijd defect raken of door welke omstandigheid dan ook buiten bedrijf komen! Kaarsrecht riviertje Op Schouwen was ook de wijziging van het waterwegennet ingrijpend. Praktisch door de gehele lengte van Schouwen is nu een afwateringska naal gegraven, dat zich midden op het eiland splitst: een tak loopt naar „Den Osse" en een tak naar „Prom melsluis". Het begin van dit „kaars rechte riviertje" ligt in de Polder Burgh en Westland. Daar is het ka naal slechts 2,50 meter breed en een halve meter diep. Maar precies als bij een echte rivier, wordt dit water breder en dieper naarmate het dich- (Zi* flat Rag, 10 koL 3), De Sjah van Perzië, Koningin Juliana en Prins Bernhard op weg naar het ontvangstpaviljoen voor de St.-Nico- ïaaskerk. Russische troepen in Tibet? Uit gezaghebbende bron in Gangtok (India) is vernomen dat Russische militairen de Chinezen helpen bij de strijd tegen de Tibetaanse opstande lingen. Volgens de jongste berichten zouden 100 tot 200 Sowjet-militairen onlangs in de Tibetaanse stad Gyantse zijn aangekomen. Ook zonden* er Rossen in het gebied aan de westelijke gren zen van Tibet zijn. Voorts verluidt dat de Chinezen nu bezig zijn met zuiyeringsoperaties. Oorspronkelijk zoudèn er een 25.000 Khamba-opstandelingen onder de wa penen zijn geweest. Het feit dat een 5000 van hen naar India zijn ge vlucht, acht men in Gangtok een „slecht teken". Hoogste Amerikaanse burgerlijke onderscheiding voor Foster Dulles President Eisenhower heeft aan Fos ter Dulles de vrijheidsmedaille toege kend. Dit is de hoogste onderschei ding die de Amerikaanse regering aan een burger kan verlenen. In de daarbij behorende vermelding wordt gezegd dat de onderscheiding' aan Dulles is verleend „wegens de hoogste bijdragen voor de veiligheid van de Verenigde Staten en de we reldvrede". In een korte brief, die geadresseerd was aan „Beste Dulles" en onderte kend was met „D. E.", gaf Eisenho wer uiting aan zijn waardering voor de diensten die Dulles aan de Ver enigde Staten heeft bewezen. De president zei: „Het is een eer en een voorrecht je deze vrijheidsme daille te verlenen. De medaille die vervaardigd is van brons, was woensdag door majoor John Eisenhower, zoon en een van de militaire adjudanten van de presi dent, overhandigd aan mevrouw Dul les. Zij had de medaille woensdag avond aan haar echtgenoot gegeven. Vijf kinderen in een voorstad van Philadelphia zijn omgekomen bij een brand die veroorzaakt was doordat hun moeder tijdens het roken van een sigaret was ingeslapen. Alleen de moeder- is aan de brand ontsnapt. Haar man was al naar zijn werk ge gaan voordat de brand uitbrak. Geldig tot hedenavond NOORDOOSTELIJKE WIND Opklaringen maar plaatselijk ook en kele buien. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Dezelfde mid- dagtemperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN 22 mei Zon op 4.38 onder 30.36 AteAtt OP. 80.31 oudei écöZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1