MICHELIN Minister De Pous houdt van het werken in stilte NIEUWE VLIEGTUIGEN VOOR BESTRIJDING ONDERZEEBOTEN BRYLCREEM Méér KILOMETERS SOEPEL VEILIG EX-COMMANDANT PARKETGROEP VERDACHT VAN MALVERSATIES APPLAUS VOOR MARIA CALLAS WOENSDAG 20 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T 9 „Als bloemenkweker zou ik ook gelukkig zijn geweest" .(Van onze speciale verslaggever) Ongeveer een half jaar is drs. J. W. de Pous staatsraad geweest. In die korte periode op 19 april werd hem een dochter geboren. En zo is drs. De P.ous de enige staatsraad in onze geschiedenis, die vader is geworden. Want voordat hij verleden jaar op bij zonder jeugdige leeftijd zijn in trede in de Raad van State deed werden staatsraden nooit vader wel dikwijls groot- of overgroot vader. Het moet voor de heer De Pous niet gemakkelijk geweest zijn de portefeu ille van economische zaken te aan vaarden. De sfeer van het werk voor de Baad van State, het zorgvuldig overwegen van vraagstukken, de rus tige bezinning op ingewikkeld» pro blemen dat alles had reeds aan stonds de liefde van zijn hart. Daar. naast was er zijn werk aan de Vrije Universiteit, waar liij in 1953 prof. dr. J. Zijlstra opvolgde. Het ministerschap laat geen combina ties toe. En of de aanvaarding van het ambt een offer betekent Daar over spreekt minister De Pous liever niet. Eén ding stelt hij, als christen, voorop Het zijn niet in de eerste Ïilaats de eigen beslissingen die ons even leiden, „het is Gods leiding die de richting van ons leven bepaalt". Het antwoord van mevrouw De Pous, wanneer haar gevraagd wordt of ze opziet tegen ministerschap van haar echtgenoot, sluit daarbij zeer harmo nisch aan: „een mens krijgt kracht naar kruis". Zo is dit leven wel in een heel andere richting gestuwd, dan hij of zijn ou ders in 1936 hadden kunnen bevroe den. Toen ging Jan Willem de Pous, als 16-jarige zoon van een bloemen kweker in Aalsmeer, met het mulo diploma op zak naar de derde klas van het hervormd lyceum In Amster dam. Levendig herinnert hij zich zijn dagelijkse tochten naar de hoofdstad: 's zomers op de fiets, 's winters met „het lokaaltje". In die jaren hield ook deze lyceïst zich aan het plaatelijke gebruik om te proberen zelf liet geld voor zijn vakanties te verdienen, 's Zomers werkte hij een paar weken in het be drijf van zijn vader. Zo raakte hij thuis in het vak van bloemenkweker, dat ook nu nog de levendige belang, stelling heeft van hem en zijn echtge note want ook mevrouw De Pous stamt uit een Aalsmeers kwekersge zin, „Ik vind 't altijd nog een mooi be drijf", vertelt minister De Pous. „Als ik bloemenkweker was geworden, zou ik ook in dat vale vandaag nog vol maakt gelukkig zijn geweest, geloof ik". De studie, in 1938 begonnen, werd echter door de oorlog onderbroken door zijn werkzaamheden in de bezet tingstijd bijzonderheden daarvan wil de heer De Pous niet vertellen kwam hij in aanraking met' de ille gale „Trouw"-organisa.tie. Na de be vrijding heeft hij „Trouw" als legaal dagblad nog helpen opbouwen. In 1946 werd hij assistent van pr^f. dr. P. Hennipman, hoogleraar in de staathuishoudkunde aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam. Zijn studie voltooide hij in 1947. Daarna volgde hij geruime tijd colle ges aan een universiteit in Evanston in de Verenigde Staten waar hij „dat was een bijzonder nuttige en plezierige tijd" veel heeft gereisd. Hij studeerde er bij de kartelspecia. list, prof. C, D. Edwards, een groot kenner van de anti-trustwetten in Amerika. Van 1949 tot begin 1953 was drs. 'De Pous ais opvolger van de tegenwoordige minister mr. J. van Aartsen secretaris van het prot.-chr. werkgeversverbond. Daarna nam hij het werk over van prof. Zijlstra, die minister van economische zaken geworden was, aan de Vrije Universiteit. Eind 1958 volgde hij dr. J. Schou ten op als lid van de Raad van State en thans is hij op economi sche zaken wederom opvolger van prof. Zijlstra. Het zou de schijn kunnen wekken, dat deze chr.- Op de vraag „Wie is die nieuwe minister?" die zich thans nu het nieuwe kabinet beëdigd is, aan de lezer opdringt, geeft een onzer re dacteuren een antwoord. Aan de hand van persoonlijke gesprekken met de nieuwe bewindslieden ver telt hij U uit het leven van die mannen, die na een moeizame ka binetsformatie, geroepen zijn het heft in handen te nemen. Het eerste onderhoud had plaats met minister De Pous. liist. minister systematisch het voetspoor van zoveel bekende anti-revolutionairen heeft gevolgd, maar dit is alleen een opmerke lijk verschijnsel verder bete kent het absoluut niets. Op 39-jarige leeftijd ziet drs. De Pous zich nu belast met één der zwaarste portefeuilles in ons nieuwe kabinet, waarvan hij het jongste lid is. Reeds heeft hij o.a. door zijn werk in diverse commissies van de S.E.R., waarvan hij ongeveer acht jaar plaatsvervangend lid was naam gemaakt als erkend deskun dige op het gebied van lonen en prij zen. Hij heeft belangstelling voor de politiek en de problemen der prak tische economie boelen hem boven mate, zeker niet alleen als „weten schappelijke interessante stof", maar evenzeer om de sociale, menselijke aspecten. AMERIKAANSE STEUN VOOR MARINE Geleide wapens voor vliegtuigen De Koninklijke Marine zal onder de voorwaarden van het programma voor wederzijdse militaire bijstand te beginnen in 1960 de beschikking krijgen over een eerste uitrusting met 26 vliegtuigen van het type s2f. Dit zijn tweemotorige vliegtui gen voor de bestrijding van ouder zeeboten, die zowel van walbases uit als van vliegkampschepen of kunnen opereren. Onlangs zijn aan boord van H. Ms. „Karei Doorman" proe ven met s2f vliegtuigen genomen. De 26 s2f vliegtuigen zullen de „Neptu nes" vervangen, en de Avengers die van Hr. Ms. „Karei Doorman" af opereren. De Nederlandse zeemacht zal lu de naaste toekomst meer en meer ge bruik gaan maken van hefschroef- vliegtuigen, in het bijzonder bij de onderzeebootbestrijding. Thans be schikt de koninklijke marine over he likopters van 't type s-55. Ein d '59 zullen er helikopters bij komen van het type s-58 (hss-ln). Ook deze kunnen aan boord van vliegkampschepen worden gebruikt. Beide soorten vliegtuigen zullen wor den geleverd met een voorraad re serveonderdelen. Behalve op het ge bied van vliegtuigen wordt, zoals be kend, ook Amerikaanse steun ver kregen voor wat betreft de over schakeling van gewoon geschut op geleide wapens. Voor de kruisers is in beginsel besloten de twee dubbel- 0 Prima Villa Michel, die ambassadeur van Mexico o.a. in Nederland is ge weest, is thans tot ambassadeur in Bel gië benoemd. bekoort Haar Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een. prachtige natuurlijke glans, Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvorming. perfect hairdressing Deechain (Nederland) N.V. Voor engros Jacq. Mot N.V.-Amsterdam, torens van 15 cm geschut op het ach terschip te vervangen door een geleid wapensysteem van hét type „Ter rier", daartoe is door de Amerikaan se marine reeds voor een kruiser de volledige installatie ter beschikking gesteld. De verbouwing zal door Ne derland zelf worden bekostigd en op Nederlandse werven worden uitge voerd. Zij zal enige iaren vorderen, omdat niet beide schepen tegelijk aan de dienst kunnen worden ont trokken. Behalve de schepen zullen ook de vliegtuigen van geleide wapens wor den voorzien. Hiervoor konten in de eerste plaats de seahawk-straaljagers in aanmerking. Binnenkort zullen proeven worden gehouden met de „Sidewinder" een geleid wapen, dat door vliegtuigen wordt gebruikt te gen luchtdoelen. "wprm:" Als u snél rijdt. Als u véél rijdt. s Voor normaal gebruik met of zonder binnenband met wil zijvlak of in zwart RAADPLEÊGUW HANDELAAR It®tIS 4., r: b q P W I i q PRESIDENT EEN BESCHAMENDE ZAAK Een jaar met aftrek geëist Een gebroken man heeft gisteren in wat de president zelf „een bescha mende zaak" noemde voor de recht bank' te Amstredam terechtge staan; de man die jarenlang in het Saleis van justitie de scepter zwaai- e over de voorgeleiding der gevan- voorgeleiding der gevan genen en die nu zelf wegens malver saties met onkostendeclaraties in de verdachtenbank moest plaatsnemen: de 62-jarige adjudant der rijkspolitie H. van H. uit Amsterdam, voormalig commandant van de parketgroep in het paleis van justitie. Jarenlang had hij op de declaraties meer transporten van gevangenen en daarvoor gemaakte tram- en bus- kosten vermeld, dan inderdaad ver voerd waren en jarenlang had hij een te hoog aantal middagvoedingen en kosten daarvan voor de gevange nen genoteerd. Tenslotte bleek dat hij zich ook nog aan verduistering in functie had schuldig gemaakt: thuis trof men bij hem enkele bussen poetsmiddelen, wat sponzen en zeem- Vrijspraak in „schot Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft gisteren in de zaak van ,,'t schot op de spoorbaan" de 28-jari- ge beroepswachtmeester A. J. d. O. uit 't Harde wegens 't ontbreken van het bewijs vrijgesproken. De wacht meester heeft terecht gestaan omdat het aan zijn schuld en nalatigheid te wijten zou zijn geweest dat op 4 februari van verleden jaar, bij oefe ningen in het artillerieschietkamp Oldenbroek, een brisantgranaat ver buiten de veiligheidszone bij de spoorlijn Zwolle-Amersfoort terecht was gekomen, vlak nadat een trein gepasseerd was. De elektrische bovenleiding werd be schadigd en het treinverkeer was lange tijd gestagneerd. De advocaat fiscaal mr. J. Zaaijer had een gevan genisstraf van twee maanden voor A. J. den O., die als veiligheidsofficier was opgetreden bij de oefeningen, geëist. Ook de auditeur-militair bij de krijgs raad had deze eis gesteld, maar de krijgsraad had de wachtmeester toen vrijgesproken. De leden van het hoog militair gerechtshof hebben een on derzoek ingesteld in het artillerie schietkamp en op de plaats waar de ontploffing zich heeft voorgede/m. De verdediger van de wachtmeester, kolonel L. H. Ie Fèvre de Montigny, had namelijk in zijn pleidooi aange voerd, dat er bij de spoorbaan een ou. de Engelse vliegtuigbom en niet een brisantgranaat ontploft zou zijn. Deze vliegtuigbom zou als gevolg van het trillen van de tfein tot explosie fcijjl gekpsnen. lappen aan, die hij uit het paleis van istitie had meegenomen, e officier van justitie nam de ver dachte bovenal kwalijk, dat hij zich bij zijn pensionering het vorig jaar door zijn hoogste superieuren bii ziin zeer feestelijk afscheid heeft latèn toespreken en bewieroken, dat hij cadeaus had geaccepteerd, in plaats van met de stille trom te vertrekken. Hij wist immers, dat hij daarop na wat hij gedaan had geen recht had. Volgens de officier had verdachte maandelijks gemiddeld 50,tot 70,aan zijn malversaties ver diend, zodat dit bedrag in de loop van de ten laste gelegde periode van ruim 4 jaar tot circa 3500,moet zijn opgelopen. Hij eiste 1 jaar met aftrek van het voorarrest. Tijdens de zitting werd nog opge merkt, dat verdachte een tweede hands auto en een televisietoestel bezit. Aan terugbetaling van de schade was hij nog niet begonnen. Hij zat de hele ochtend met ge bogen hoofd voor de groene tafel op een stoel, keek nimmer op of om en gaf fluisterende antwoord den „Ik bied mijn excuses aan voor wat ik heb gedaan. Ik hoop dat er nog genade voor recht, be staat", waren zijn laatste woor den. Te Brummen werd een „kwak" gevangen Jachtopziener Brinkman heeft op het landgoed „Reubversweert" te Brummen gisteren een „kwak" gevagnen. Deze nachtvogel komt slechts zelden 's zomers in ons land. De vogel is zo groot als een duif en heeft grijsblauwe vleugels, zèer grote ogen 'en een lange sna vel. De vogel is direct doorgezonden naar Burgers dierenpark te Arn hem. Jongen gedood bij spel met granaat De .11-jarige Jacob Vermeer uit Apel doorn is gisteren om het leven geko men tengevolge van een granaatont ploffing in de Imbosch bij Eerbeek. Hij had met drie vrienden, de 16-jari ge A. A. van den Akker, de 16-jarige J. R. M. Mulder en de 13-jarige H. M. van Werven allen uit Apeldoorn, de granaat gevonden. Toen zij tracht ten het projectiel te demonteren, ont plofte dit, met het gevolg dat Jacob dodelijk werd getroffen. De drie andere jongens zijn met ver wondingen in het Julianaziekenhuis to Apeldoorn opgenomen. Ir. Van Rijsinge directeur Reactor-Centrum Nederland Naar wij vernemen is tot directeur van het Reactor-Centrum Nederland benoemd ir. J. J. van Rijsinge, thans directeur van Philips-Telecommuni- catie Industrie N.V. te Huizen, wo nende te Blaricum. De benoeming zal ingaan per 1 september. Ir. van Rijsinge, die zijn opleiding genoot aan de Technische Hogeschool te Delft en thans 57 jaar is, werd ge boren op Java, waar zijn vader een functie had bij het onderwijs. Hij was in dienst bij Philips Eindho ven, vanwaar hij herhaaldelijk naar het buitenland werd uitgezonden, o.a. naar Engeland en het voormalige Brits-Indië. Voordat hij tot directeur van Philips Communicatie Industrie te Huizen werd benoemd, was ir. Van Rijsinge technisch directeur van Philips in Indonesië. opge- ai&n-hoo-d* toehoorder WIE IS DIE NIEUWE MINISTER Diepvriesinstallatie voor fabrieksvisvangstschip De Griekse rederij H. en H. Geor- giades te Athene heeft bij Grasso's koninklijke machinefabrieken in Den Bosch een diepvriesinstallatie be steld, bestemd voor een fabrieksvis vangstschip dat zal opereren op de Atlantische Oceaan. Met dit schip, de „Polikos" kan per etmaal 16 ton vis worden ingevroren, terwijl de op- slagruimen ruim 1200 m3 netto in houd omvatten. Prins Albert en prinses Paola reden te hard De Italiaanse verkeerspolitie heeft maandagavond de auto waarin prins Albert van België en prinses Paola gezeten waren aangehouden en de be stuurder, de broer van de prinses, een boete van 10.00 lire (ongeveer vijftig gulden) gegeven wegens te hard rij den. De eigenlijke schuldigen waren journalisten die de auto op weg naar het vliegveld te Rome achter volgden. Autodief ontmaskerd te Apeldoorn (Van een correspondent) „Kunt V mij de weg «ijzen naar Hoog-Soeren", vroeg een jongeman in een Belgische auto aan de heer Keuper van de Zwolseweg te Apel doorn. De lieer Keuper vond het ge drag van de jongeman wat verdacht en waarschuwde de politie. De ver dachte werd in een hotel in Hoog- Soeren aangetroffen. De wagen, zo vertelde hij, had hij van zijn baas to leen gekregen. Toen hij echter nader aan de tand werd gevoeld, bleek zijn verhaal wat onwaarheden te bevat ten. Voor allé zekerheid werd hij meegenomen naar het politiebureau, waar al spoedig bleek, dat de auto in Den Haag was gestolen. De jongeman was de 21-jarige chaufr- feur N. L. uit Den Haag, een goede bekende van de Haagse politie. Bij fouillering bleek bovendien dat hij een pistool op zak had. L. werd opge sloten en is later naar Den Haag overgebracht. Sergeant-vlieger werd vrijgesproken Het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag heeft gistermorgen de 31- jarige sergeant-vlieger A. M. van de vliegbasis Woensdrecht vrijgespro ken. Het hof achtte het tenlaste ge legde niet wettig en overtuigend be wezen. Het vonnis van de krijgsraad te Hertogenboseh waarbij A. M. tot zes weken militaire detentie werd veroordeeld en waartegen hij in be roep was gegaan, werd vernietigd. Dc sergeant-vlieger was ten laste ge legd dat hij op 18 juni van verleden, jaar als bestuurder van een Harvard- vliegtuig bij wijze van grap aan de militaire verkeersleiding van Eindho ven een grotere hoogte had opgege ven dan de vlieghoogte in werkelijk heid bedroeg. Prof. Jans oud-katholieke bisschop van Deventer In alle kerken van het kerkgenoot schap der oud-bisschoppelijke clerezie (oud-katholieken) in Nederland is bekendgemaakt dat de aartsbisschop van Utrecht van dit kerkgenootschap heeft benoemd tot bisschop van De venter: kanunnik prof. P. J. Jans, thans president van het seminarie te Amersfoort. Prof Jans zal de op 13 maart overleden bisschop van De venter, mgr. E. Lagerwey, opvolgen. 0 Bij Umtata (Zuid-ACrika) zijn acht in heemsen, onder wie twee kinderen, le vend verbrand toen een autobus waarin zij reden omsloeg en in brand vloog, terwijl de, grote sopraan com liet ap plaus dankte,bijna het podium be klommen en alle moeite deden o/ri de Japon Pan Cdlla» aan te «aton*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7