Duitsers namen geen maatregelen tegen invasie in Normandië Boekwinkel deed dienst als spionagecentrum KLANKBORD KONING BOUDEWIJN ONTSNAPT AAN JOURNALISTEN EN POLITIE ARBEIDER BEVRIJDDE JONGEN UIT KLAUWEN VAN BEREN JAN DE SPRINGER STELDE TELEUR OP KIKKERCONCOURS WOENSDAG 20 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZIJ WAREN OP DE HOOGTE.. Het bleef bij spoed- telegrammen Cornelius Ryan, die als oorlogs verslaggever voor de Londense „Daily Telegraph" de invasie in Normandië heeft verslagen, con stateert in zijn boek „The longest day" dat het Duitse hoofdkwartier al twee dagen tevoren gewaar schuwd was voor de naderende in vasie, doch dat de bevelhebbers nalieten zich erover op te winden en in vele gevallen geen maatrege len troffen. Luitenant-kolonel Hellmuth Meyer, hoofd van de „Abwehr" aan het wes telijke front, wist dat de B.B.C. een versregel van Verlaine zou gebrui ken om de Franse maquis te waar schuwen dat de invasie binnenkort zou komen, en ook dat een tweede versregel, eveneens van Verlaine, het teken zou zijn dat de invasievloot zee gekozen had. Toen Meyer twee dagen voor de in vasiedag de eerste versregel hoorde alarmeerde hij het hoofdkwartier, dat waarschuwingsbevelen uitzond. Gene raal Hans von Salmuth, bevelhebber van het aan de Belgische grens ge legerde vijftiende leger, merkte tij- Onderwijs in handvaardigheid D© hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap heeft aan liet bestnur voorgesteld over te gaan tot het instellen van een commissie handvaardigheid, waarin een verte genwoordiger van elk der drie land bouworganisaties en der drie landar beidersorganisaties zitting zal heb ben. De hoofdafdeling heeft op voordracht van de organisaties voorgesteld de volgende heren te benoemen: W. P. Cnossen, C.B.T.B.; P. Damming, A. N.A3.; drs. J. P. de Heij, K.N.B.T. B.; drs. J. P. de Heij, K.N.B.T.B.; B. Holwerda, N.C.L.B.; P. M. Kenter, N.K.LB.; dr. N. A. Vaandrager, K.N. L.C. Het doel van deze commissie is te bevorderen, dat in den lande de daar voor in aanmerking komende agrari sche arbeidskrachten op zo ruim mo gelijke schaal deelnemen aan cursus sen in handvaardigheid. Zij zal dit doel nastreven door de daartoe ge- eigende organisaties en instellingen stimuleren tot het organiseren van. deze cursussen in handvaardigheid. Zij dient hierbij ervan uit te gaan, dat bij het land- en tuinbouwonder- wijs op de scholen der standorgani saties de verantwoordelijkheid voor de vorm en de inrichting van dit on derwijs in handvaardigheid berust bij deze organisaties zelf. „Henriette B" zou behouden kunnen blijven De kapitein van de sleepboot „Pool- zee", die de Henriette B" op sleep touw heeft, heeft geseind, dat zijn Hevige uitbarsting van vulkaan Stromboli lijkuamige eilandje in de Tyrrheense zee bij Sicilië, is dinsdag tot uitbar sting gekomen. Uit de krater stroomde gloeiende as naar beneden, waardoor de heesters op de hellingen vlam vatten. De he vige eruptie veroorzaakte ook een springvloed. Door de zware schok sneuvelden vele ruiten in de twee dorpjes aan de kust van het eilandje. Een groot deel van de 1200 bewoners van deze dorpen raakte in paniek en maakte boten klaar om te vluchten. sleep waarschijnlijk behouden zal kunnen worden. De „Henriette B", die 30 graden slagzij maakt door een verschoven lading erts, moest door slecht weer geloodsd worden. Het is thans echter aan het opklaren. Er zijn tremmers aan boord van de „Henriette B" gegaan, en zij hebben zich in het ruim begeven waar de verschoven ertslading ligt. Zij zijn er in geslaagd de lading te verplaatsen. De slagzij van de „Henriette B" zou goeddeels opgeheven zijn. De sleep vordert met een snelheid van vier tot vijf mijl per uur. De afstand tot Brest bedraagt nog 95 mijl. Na gevecht met een beer overleden (Van onze correspondent). In het gemeenteziekenhuis te Arnhem is in de nacht van maandag op dins dag overleden de heer F. L. Put die zondagmorgen zeer ernstig werd ge wond toen hij in zijn dierenpark werd aangevallen door een woedende beer. VIJAND VAN ZEEP. Bill Rayner. directeur van een vlooientheater dat elke tweede pinksterdag in Birming ham placht op te treden maar dit maal verstek moest laten gaan, heeft zich tegenover verslaggevers erover beklaagd dat „iedereen tegenwoordig zo schoon is dat het onmogelijk is vlooien van mensen te bekomen". „Deze soort vlooien is de beste voor een circus omdat zij zo vlug leren" aldus Rayner die zeep als zijn aarts vijand beschouwt. Hij is thans met een muizentheater begonnen, maar dit bedrijf bevalt Bill niet zo best. Hij'wil zijn oude vlooienvak weer opnemen als „iemand die niet aan zeep verslaafd is" hem een aantal goede exemplaren kan le veren. Hij betaalt de hoogste prijzen. DURE VISITE (OP ZIJN EENDJE). Een man zat zaterdagmiddag rus tig in zijn woning op de tweede eta ge aan de Aronskelkweg in Den Haag zijn krant te lezen toen er plotseling een vrouwtjeseend dwars door een één centimeter dikke spie gelruit zijn kamer binnenvloog. De man wilde de eend vangen, maar het dier vluchtte door het gat dat hij zelf in de ruit had gemaakt. De ruit kostte 100,De man is niet ver zekerd. dens een partij bridge op „Ik ben teveel veteraan om me hier druk om te maken". Hij gaf de alarmorder naar zijn staf door en ging toen ver- defr met zijn partij bridge. In het „Fürhrerhauptquartier" was de ijlboodschap van Mèyer terechtgeko men bij Jodl, die aannam dat Von Rundstedt wel alarm zou maken. Von Rundstedt dacht dat Rommel het wel zou doen, maar Rommel zag er niets in. Het telegram was op de 1ste juni uitgegaan. De invasie werd een dag uitgesteld. Op 2 juni werd het codebericht van de B.B.C. dus her haald en opnieuw zonden Meyers mannen hun spoedtelegrammen weg. En op 3 juni herhaalden zij het be richt. Maar Rommel vertrok op 4 juni naar Duitsland, om de verjaardag van zijn vrouw, op 6 juni, te kunnen vieren. Dat was tegen de orders, die aanga ven dat in geval van invasiedreiging alle verloven, ook die van de staven en bevelhebbers zouden worden inge trokken. Toen de B.B.C. de tweede versregel uitzond en de invasievloot dus onder weg was, waarschuwde overste Meyer opnieuw. En opnieuw nam men zijn waarschuwing niet serieus. Nergens werden noodmaatregelen ge troffen. Zelfs toen de invasie al een feit was nam men trouwens in het Duitse hoofdkwartier nog geen maatregelen. Hitier dacht dat de landing iii Normandië een aflei dingsmanoeuvre was Koning Boudewijn van België, die zo als bekend op het ogenblik in de Verenigde Staten vertoeft, is er dinsdagmorgen in Los Angeles in geslaagd te „ontsnappen" aan de politiemannen die hem moesten be waken en aan een legertje journa listen dat hem „achtervolgde". De koning „verdween" toen hij in zijn wagen van een vergadering terugkeerde. Later bleek dat Koning Boudewijn een bezoek had gebracht aan oude vrienden van hem uit België, rar. en mrs. Napoleon Dubpouy. De Dubpouys hebben een wit huis van twee verdiepingen in een ex clusief gedeelte van Beverly Hills gehuurd, in de „200.000 dollar klasse". Zij konden niet zeggen welke film sterren in bun buurt wonen daar zij er zich pas onlangs hebben ge vestigd. In de buurt wonen de ko mieken Jack Benny en George Burns. Gisteren heeft de Belgische mo narch een ontmoeting gehad met verscheidene filmberoemdheden. De op het ogenblik in het Amerikaan se filmdorado werkende Italiaanse ster Gina Lollobrigida ontving de koning op de set van „Never so few". Haar tegenspeler hierin is Frank Sinatra. La Lollo had de koning graag in haar kleedkamer willen ontvangen, maar er moesten foto's gemaakt worden en daarom kwam ze maar naar buiten in een laag uitgesneden japon. Het Wereldgebeuren Een Pools jongetje ging tweede pink sterdag met vader en moeder naar de dierentuin te Wroclaw (BrCsïau). Hij genoot van de aanblik van de apen, papegaaien, panters, leeuwen, maar de ijsberen waren zijn favorieten. De zevenjarige jongen was niet weg te slaan van deze mooie witte dieren. De heer S. Kodde te Vee re, die ook als wethouder zijn ge meente dient, kreeg dinsdagmorgen uit handen van de burge meester, jhr. I. F. den Beer Poortugaelde eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Voordat de burgemeester deze koninklijke onderscheiding opspeldde, herinnerde hij eraan hoe de heer Kodde veertig jaar geleden gheel alleen zijn aannemerszaak begon en dit bedrijf geleide lijk wist uit te bouwen tot een zaak met thans rond twintig man personeel. Dinsdagavond heeft de fanfare van Veere de jubilaris een se renade gébracht, waarbij de voorzitter, de heer H. A. van Cranenburgh, eveneens woorden van waardering en geluk wens tot de heer Kodde sprak. Zowel 's morgens als 's avonds sprak de jubilaris een hartelijk dankwoord. Op de foto de jubilaris en zijn echtgenote bewonderen de gouden eremedaille. Foto P.Z.C.). Op een gegeven moment kwam een van de beren dicht bij de omheining. De jongen boog zich over het hek heen om een stuk brood in de muil van het dier te stoppen. De beer sprong op, greep de hand van het kereltje en sleurde hem over het hek de vijver in, die rond het berenpla teau was aangelegd. Zijn geschrok ken ouders moesten lijdelijk toezien hoe de beer met het jongetje naar het plateau zwom. Daar aangekomen wierp hij de knaap op de grond en begon aan hem te rukken, de andere beren snelden toe. Op dat ogenblik kwam een jonge metaalbewerker langs. Hij sprong onmiddellijk over het hek, zwom naar het plateau en viel de beren aan. Het te hoop gelopen publiek liet zich ook niet onbetuigd. Door een hagel van stenen werden de beren achteruit gedreven. De metaalbewerker wist de jongen te grijpen en met hem terug te zwem men. De jongen werd direct naar het ziekenhuis gebracht. Hij bloedde he vig. De artsen hebben inmiddels reeds meegedeeld, dat hij buiten levensge vaar is. Onder een nieuw te bouwen brug over de watergang, die de verbeterde Noordweg tussen Sint-Laurens en Se- rooskerke kruistwordt eveneens een nieuwe duiker aangebracht. Het wordt mogelijk om met een bootje door deze duiker heen te varen. Op de foto de sloper in actie bij het af breken van de bestaande brug. Foto P.Z.C.). Incident bij bezoek van koning Paul aan Rome Een 29-jarige vrouw lieeft dinsdag in Rome getracht de auto tegen -te hou den waarin koning Paul van Grieken land en president Groncïiï van Italië op weg waren van het station naar het Quirinaal. De vrouw, die een kind in de armen had, sprong over de houten omhei ning langs de route, die de president en zijn gast zouden volgen. De po litie slaagde er echter in de vrouw tijdig te grijpen; later verklaarde zij, dat zij op deze manier van Koning Paul gedaan had willen krijgen dat hij haar de familie-eigendommen te ruggaf, die volgens haar door de Griekse autoriteiten in beslag zijn genomen. De vrouw bleek in Athene geboren te zijn. TWO SNAP WON Het jaarlijkse interna- rionale springtoernooi voor kikkers te Angels Camp bij San Francis co in Catifornië waar aan voor het eerst Ne derlandse springers deelnamen, heeft weer miljoenen Amerikanen aan hun televisietoestel gehouden. Veruit de grootste sprong maakte Kilimanjaro uit Kenia die de buitenlandse titel won met een meester lijke prestatie van a m 51,3 cm. Enkele minu ten later liet hij het er echter lelijk bij zitten toen de finale werd ge streden: hij weigerde eich ook maar een cen- cimter te verplaatsen en werd wegens deze on sportieve houding ge diskwalificeerd. De Califovnische kikker „Two Snap" veroverde de eerste plaats met 4 meter 81,4 cm en werd door drie Californische collega's gevolgd. Het Nederlandse team van vijf Broek-in-Wa- terlanders, waarvan twee reserves waren, bracht het er minder goed af. De hope des vaderlands, „Jan de Springer", van wie men nog de verste verwach tingen had, kwam niet boven de 1 meter, 29.5 cm. „Springend Water land" bleef onder de meter: 97.7 cm. Er moet echter worden opgemerkt dat ook de andere Europese kik kers zich blijkbaar in het Californische kli maat onwennig voelden want de beste springer, de Italiaan „Milano", kwam niet verder dan 2 meter, 79,4 cm. Daar kwam bij, dat de Ne derlanders bijna onge traind waren omdat de tijd van voorbereiding kort en in Nederland het wedstrijdreglement niet bekend was. Het toernooi, waarvoor de in 1910 overleden Amerikaanse schrijver Mark Twain in 1865 de grondslag legde met een getiteld „The Cele- barted Jumping frog of Calavares County", werd door een 20.000 personen bijgewoond. De eerste prijs was 2.000 dollar. De K.L.M. had het initiatief tot de Nederlandse deelne ming genomen. De Franse politie lieeit bekend gemaakt dat drie mensen zijn gearresteerd omdat zij verdacht worden van spionageaetivitei- ten ten behoeve van een commu nistische mogendheid. Het zijn Kazimier Depierala, een employé van de Poolse ambassa de te Parijs, een tot Fransman genaturaliseerde Oostenrijker Boissele en zijn echtgenote Fé- lide, Volgens de politie had Boissele, die in Frankrijk de naam Avmand Bertelet voerde, een boekenwinkel in Fonte- nay-sous-Bois, waar hij voornamelijk religieuze prenten en artikelen ver kocht. Boissele die in de buurt bekend stond als een rustige ijverige man, werd reeds lang door de D.S.T. (Direction de la surveillance du territoire te vergelijken met het Amerikaanse B.F. I.) verdacht van spionage. Enige vrouwelijke agenten van de D. S.T. vermomden zich als nonnen om zich onopvallend tussen de religieuze beeldjes en rozenkransen te jxwegen. Er werden .camera s met telelenzen gebruikt om foto's te maken van ont moetingen tussen Boissele en andere verdacht uitziende mannen. De Franse autoriteiten hebben niet precies gezegd waarvan de drie gearresteerden worden verdacht. Zij verklaarden echter dat Depier ala geen diplomatieke immuniteit zal genictei^ Bij een huiszoeking in Fontenay-sous- Bois heeft men in de woning van de boekhandelaar een kleine clandestiene radiozender gevonden en aanwijzin gen voor het versturen van berichten ia podq. De politic had ontdekt, dat agenten van de spïonagekring van Bertelé op de gevel van een huis in de Rue Bot- zaris met krijt de letter „K" teken den, als zij iets mee te delen hadden. Inspecteurs van de politie tekenden toen zelf een „K" op de gevel en gin gen toen op de loer liggen. Depierala liep In de val: de politiemannen za gen, dat hij de letter uitwiste-en-gre pen. hen toen üf de traags Geen Dufy-sfeer Er was eens een tijd, dat de con tacten die Amery Houghton de Derde met Frankrijk onderhield voornamelijk van artistieke aard waren. Amery sprak en schreef niet met Jan en alleman. De briefhoof den op binnenkomende post bevatten klinkende namen. En als er een Fransman bij hem logeerde, dan was dat ook een beroemdheid. Tot hen behoorde niemand minder dan Raoul Dufy, de schilder, aquarellist. illu strator en decorateur. Met speelse en charmante ontwerpen van deze „fau- ve" (die in 1953 op 75-jarige leeftijd overleed) is thans nog veel glaswerk opgesmukt dat in de fabrieken van de familie Houghton wordt gepro duceerd. Tot dit concern behoort een bijzonder exclusieve winkel in New- York. Hoge autoriteiten kopen er geschenken van glas, die ook zonder aan scherven te vallen de ontvan gers gelukkig maken Langer dan twee jaar is Amery Hougthon nu al niet in de gele genheid, zich persoonlijk met het glaswerk bezig te houden. Hij dient president Eisenhower als ambassa deur in Parijs. Het is maar gelukkig dat hij. zo niet aan een porselein- dan toch aan een glaswinkel gewend is, want in het Parijse politieke le ven mag men niet als een olifant rondwandelen; daar is grote behoed zaamheid vereist. Vooral moet men oppassen, niet op lange tenen te gaan staan van juffrouw Nationale Trots. Amery Hougthon weet ervan mee te praten, hoe de Brits-Franse bemidde ling in de kwestie-Tunesië vorig jaar voor de nationalistische elementen mede aanleiding was om de Vierde Republiek op zijn kon en de Vijfde op poten te zetten. Hougthon is erin geslaagd, de overgang van de ene I naar de andere republiek zonder noe- i menswaardige kleerscheuren mee te maken. En de laatste tijd richt hij zich dus zo nu en dan tot de grootste Franse politieke autoriteit van dit ogenblik, president Charles de Gaulle. Men behoeft er niet aan te twijfelen dat dit zijn zelfbewust zijn minstens evenzeer streelt als de vroegere omgang met Dufy. Maar hij staat wel in een ietwat andere verhouding tot De Gaulle dan tot de kleurendichter van havens, zee en renbanen. Hij klopt immers bij De Gaulle niet om adviezen aan; hij voert met het Franse staatshoofd en diens paladijnen de gereserveerde besprekingen die aan het interna tionale verkeer met zijn compromis sen, zijn tegenstellingen en zijn lich te wrijvingen eigen zijn. Amery Houghton is gisteren door zijn chef, de nieuwe Ame rikaanse minister van buiten landse zaken Christian Herter, ont boden naar een plaats waar momen teel een „toernooi" aan de gang is. waaraan echter de opgewektheid van Raoul Dufy's palet ontbreekt: de conferentie van ministers van bui tenlandse zaken der vier grote mo gendheden in Genève. Ook zijn Lon dense collega, John Hay Witnev, kreeg een invitatie om naar de eon- ferentiestad te vliegen, die op zich zelf zo fleurig en met zijn blauwe meer zo inspirerend zou kunnen zijn. Men-moet uit deze plotselinge reisjes wel de conclusie trek ken, dat het niet alles harmo nie is, wat de klok in het westerse kamp te Genève slaat. En het ligt voor de hand, dat men deze slip pertjes van heren met diplomaten- tassen in verband brengt met de op schudding die een Amerikaanse woordvoerder het afgelopen week einde in Genève teweegbracht met de verklaring, dat er bereidheid zou zijn, met de Russen tot een voorlopig akkoord te komen over de kwestie- Berlijn. Volgens deze Amerikaan zouden bij zo'n voorlopig akkoord de Amerikaanse, Britse en Franse troe pen in West-Berlijn kunnen blijven: in Oost- noch in West-Berlijn zou propaganda gevoerd mogen worden tegen een van de vier bezettende mo gendheden; de toegangswegen naar West-Berlijn zouden onder controle worden gesteld van Oost-Duitsland (de communistische functionarissen van dat gebied zouden worden be schouwd als „agenten" van Moskou en tenslotte zou de vrijheid van de stad gegarandeerd kunnen worden door een verklaring van de Grote Vier of van de Verenigde Naties. Het schijnt dat de Amerikanen en de Engelsen wat deze denkbeelden betreft elkaar steunen. Maar de Fransen en Westduitsers (die „dich ter bij het vuur" zitten) staan erop. dat het westen niet begint met zulke concessies te doen, waarbij het ver bod van propaganda in Berlijn zelfs verraad aan het eigen principe van vrije meningsuiting zou zijn Het westen moet volgens hen vast houden aan de principes van het plannen-„pakket" dat vorige week op de conferentietafel werd gedeponeerd en dat in de eerste fase vrije ver kiezingen voor heel Berlijn bevatte. Men kan zich gemakkelijk voor stellen, dat er tussen de continentale en de Angelsaksische mogendheden zulke verschillen in aanpak ontstaan. Houghthon zal ongetwijfeld worden geroepen om in deze situatie mede te werken aan de totstandkoming van een compromis om zo aan het wes telijke kamp in Genève wat meer Dufy-sfeer te geven. AMERY HOUGHTON .....naar, het blauwe meer...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5