Oostenrijkse kapel bezoekt Zeeland Zeeuwse Almanak VAN in TOT JO FIBBE MIDDELBURGSE RODE HEIPER WERD PARACHUTIST HERSTELDE NOORDWEG OVER TWEE MAANDEN WEER OPEN Agenda PROVIN 01 ALB ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 20 MEI 1959 Zeeuwse organisten op 23 mei in Aardenburg bijeen Het district Zeeland van de Neder landse Organistenvereniging zal za terdag 23 mei a.s. zijn jaarvergade ring houden in de St. Baafskerk te Aardenburg. De leden zullen in de gelegenheid worden gesteld om het nog jonge Flentrop-orgel (van 1954) te bezichtigen en te bespelen. Succesvol optreden in Goes De Bergmüsïkkapelle van de „Oesterreichische Alpinen Mon- tangesellscliaft" uit Eizenerz (Stiermarken) Oostenrijk, die een concertreis maakt door Ne derland, bezocht ook Zeeland. Dinsdagmiddag en -avond liet het korps zich met veel wellui dende klanken horen in Goes, waar het in de middaguren eerst een rondgang maakte door de stad, gevolgd door een ont vangst van en W. in het stad huis en in de avonduren een con cert in de ,Prins van Oranje" Omstreeks drie uur in de mid dag arriveerden de leden van het muziekkorps per bus van uit Eindhoven te Goes, waar zij zich in de Burgemeester van Dusseldorptraat opstelden. Van daaruit maakten zij in parade uniform onder grote belangstelling een mars naar het stadhuis, waar honderden mensen hen stonden op te wachten. Na een ererondje over de markt stelde het korps zich voor het bordes van het Btadhuis op, waar het door de burgemeester van Goes, de heer H. K. Michaëlis, van harte wel kom werd geheten. In zijn verdere rede sprak de bur gemeester zijn grote vreugde uit over de komst van dit korps en memoreerde de vriendschapsban den, die er in het verleden tussen belde landen zijn geweest. Met 'n vlot speechje beantwoordde de ka- Ïelmeester van het orkest, de heer lans Kefer, 't begroetingswoord, waarin hij onder meer van zijn dankbaarheid getuigde over de ontvangst te Goes. Hierna volgde een geanimeerde ont vangst In het stadhuis, die nadat men zich verfrist had met enkele koele dronken, werd gevolgd door een mars door de stad. Deze rondgang werd besloten met een bijeenkomst in café Flora, waar de leden van het muziek korps kennis maakten met hun „pleegouders", bij wie zij de nacht rullen doorbrengen. Concert In de avonduren kregen de muziek liefhebbers de kans de Bergmnsik- kapelle onder leiding van Hans Kefer in een rustiger sfeer te beluisteren. In de „Prins van Oranje", waar de kapel een concert verzorgde, heeft men kunnen genieten van een uitvoe ring die tot In de puntjes was ver zorgd. In een zeer gevarieerd pro gramma, dat o.a. muziek van Franz Lehar, Ch. Gounod en Joh. Strauss vermeldde, toonde de kapél onder de strakke leiding van de dirigent zijn kunnen. MOSSEL-WEL- EN WEE..... Op het Friese Wad, zo meldt men ons uit Bruinisse, is de mosselzaad- campagne beëindigd, maar de Zeeuw se visservloot blijft toch nog tot 5 juni in het „hoge noorden" omdat er nog mosselzaad gevist kan worden op het Groninger Wad. Dit Groning se mosselzaad" zal naar Zeeland wor den vervoerd om uitgezet te worden In de Zeeuwse stromen. Over het algemeen is het een bijzon der goed jaar voor de mosselzaad- visserij. Tot op de laatste dag van de campagne behoefden de vissers op bepaalde plaatsen de korren maar overboord te zetten om van een rijke vangst verzekerd te zijn. Dit in te genstelling tot voorgaande jaren, toen men soms dagenlang moest zoeken om een kleine hoeveelheid zaad te vinden. Het bezaaien van nieuwe percelen leverde voor som mige kwekers echter teleurstellingen op, want in enkele gevallen deden stromingen en verzandingen het uit gezette mosselzaad volledig verloren „V.V.V.-VLIEGJEB" Het werd een soort „V.V.V.-vlie- ger", die de heer J. van Leeuwen in de Schouwse Westhoek vond. Er stond het adres op van een Amerikaanse luchtmachtsoldaat, gestationeerd op een R.A.F.-basis in Suffolk in Engeland, om juist te zijn, van sergeant C. A. Lucas. De heer Van Leeuwen schreef de heer Lucas een briefje en toen PINKSTERDRIE In enkele delen van Zeeland, op Wal cheren en in West Zeeuwsch-Vlaan- deren met name, is (fisteren weer „pinksterdrie" gehouden; een enigs zins merkwaardige feestdagmaar de ene helft van de burgerij wél en de andere niet aan mee doet. Het is elk jaar opnieuw weer een verras sende ervaring, wanneer ge in deze streken op pinksterdrienormaal aan het werk wil blijven. Zo lang ge dat stil in een hoekstee kunt doen, lukt dat v;el. maar zodra ge te biecht moet bij officiële of semie-ofjiciële instanties, wordt het moeilijker. Dan stuit ge vaak op gesloten kantoren en bedrijven, waarvan de werkne mers pinksterdriehouden. Hoe ze dat doent Het is ons niet bekend. Geiooon ge nieten van een vrije dag. nemen wij aan, maar het zou ons niet verbazen wanneer dat genieten een bijsmaakje had. Wanneer degenen, die deze dag vrij hebben toch een tikkeltje te kampen zouden hebben met lichte schuldgevoelens ten aanzien van de zwoegers en slovers voor wie pink sterdrie een heel gewone werlcdag is. Met alleen nog maar de herinnering aan twee vrije dagen en met verder de plichten van aüedag. Maar genoeg nu over pinksterdrie ge mocht eens denken dat we jaloers waren bleek, dat de vlieger gemaakt was voor diens vierjarige zoon Stephen en dat het exemplaar was opge laten aan een nylondraad van niet minder dan rond 800 meter lengte. De vlieger ging bést op, kwam helemaal op Schouwen terecht en nu overweegt de Amerikaanse heer Lucas in Engeland om deze zomer zijn vakantie in de Schouw se Westhoek te komen doorbren gen BAREND ZWERFMANS SCHRIJFT De heer J. Oosterling te Groedc meldt ons, met een paar vrienden al daar een vogel te hebben waargeno men, die zo lang in de omgeving constateren, beeld overeenstemde met dat van de gewone pelikaan. Dit is inderdaad een zeldzame waarneming. Het vorig jaar is er een waargenomen bij de Zuidhollandse eilanden en daar zelfs in de vlucht gefotografeerd. Heel graag zagen wij dit bericht bevestigd aoor andere vogelliefhebbers. Ook al om eventueel na te gaan waarheen deze vogel zich heeft begeven. De waarneming had plaats op Hemel vaartsdag. Voorts werd ln Groede nog de terug keer vastgesteld (op de broedplaats) van een merel, kenbaar aan een witte staart, die in 1958 op dezelfde plaats werd waargenomen. FEESTGEDRUIS Feestgedruis klinkt ditmaal in deze rubriek op vanuit Sluis, alwaar in de bejaardensociëteit de heren P. Jansen en P. Clijncke beiden trouw be zoeker gehuldigd werden omdat zij respectievelijk 70 en 85 jaar oud werden. Ondanks het zomerseizoen gaan de wekelijkse bijeenkomsten voorlopig door tot op de dag van de jaarlijkse rijtoer. Méér feestgedruis komt uit Iams- waarde, waar bet echtpaar L. Pieters- Mangnus tot vreugde van de ganse buurtschap zijn gouden bruiloft vierde. Er waren veel fraaie ge schenken. In St.-Jansteen was net echtpaar P. Pluym-de Vos vijftig jaar getrouwd en ook hier was het feest en waren cr geschenken. In hun fleurige parade-uniformen trokken de leden van de Oostenrijkse Bergmusikkapélle gistermiddag op de Grote Markt te Goes veel bekijlcs. (Foto P.Z.C.), Dg avond werd geopend met een fan- faremars, gevolgd door de ouverture „Wiener Frauen" van Franz Lehar. Van de bekende componist Ch. Gou nod werd „Fantasie aus der Oper Faust" op gavo wijze vertolkt. Ver der bracht men onder meer een pot pourri van bekende Oostenrijkse volksliedjes. Veel succes oogstte ook Fratilein Hermi Pens (jodelen), de Schuhplattlergruppe van de Bergka- pelle cn de citerbespeler Hans Bel ter. Kapelmèester Kefer bood namens de muziekkapel de Goese harmonie „Eu- phonia" een ets aan. De voorzitter van de harmonie, de heer Corn, van Liere, en de heer Meeuwse, die zich beiden zeer hebben beijverd voor de organisatie van deze tournee, kregen een persoonlijk geschenk. Namens de harmonie „Euphonia" kregen enkele leden van de muziek kapel vaantjes overhandigd voor hun optreden. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn. Het bezoek van de Bergmüsïkkapelle geschiedt op uitnodiging van de har monie „Euphonia" te Goes, die een compliment verdient voor do goede organisatie van het Goes© deel van deze tournee. Vandaag, woensdag, zal de Oostenrijkse gasten door „Eu phonia" een bustocht over Walcheren worden aangeboden, waarna zij In de avonduren te Wolfaartsdijk, na een rondgang door het dorp, een concert zullen geven. Als gastheren treden daar op de muziekvereniging „Ad- vendo" en de mondaceordeonverenl- Ëng „Hnrmonlcana" met medewer- ng van het gemeentebestuur. (Advertentie) Tijdelijk gratis een royale „Juniorpot" Brylcreem. Hiervoor naar Deze creem reeds voor 1,per tube. Ik had alles geprobeerd tegen lichaamsgeur MeJ. Ai». Bosch, Pr. Hen driklaan. Bloemendaal, •chrijfc: „„Het was vreselijk ver valend voor iedereen op kantoor en thuis en vooral als ik uitging. Maar nu gebruik ik Arrid an met reuze resultaat. Nooit meer last van transpiratie «n geen spoor van geur meer te be kennen. Fantastisch l" Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning. Véél sterker, véél onaangenamer is de lichaamsgeur door ..emotie" - opwin ding, spanning, angst, zenuwen. Dat kan ledereen overkomen, of toet koud is of warm. op elk uur van de dag. Neem daarom toet krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: ARRID in handige rol-top flacon - dub bel aktief door Transtop. dubbel zacht door lanoline. Arrid verdwijnt onmid dellijk In de huid: wég transpiratie, wèg lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen vlekken in uw kleding: nw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden. Complete Arridrol-topf 3.50, vullingf 2.- Verbreding van kanaal Gent—Terneuzen Comité in Sluiskil wil spoedig opheffen onzekerheid In Sluiskil, de plaats, dl© ©p het Ne derlandse gedeelte van het kanaal Gent-Terneuzen het meest betrokken zal zijn bij de onteigeningen, die zul len plaatsvinden ten behoeve van de op handen zijnde verbreding van dat kanaal, is enige tijd geleden een co mité gevormd, ter behartiging van de belangen van hen van wie grond ont eigend zal worden. Daar het thans reeds duidelijk is dat de huidige onzekerheid belemmerend werkt op de activiteiten ln die plaats, wordt door het comité op een spoedig opheffen van die onzekerheid aange drongen. Men wil in eerste instantie bekendgemaakt zien welke percelen onteigend zullen worden. Kanaalkwestie voor radio In de uitzending „Dingen van de Dag" zendt de Vara hedenavond 18.20 uur een vraaggesprek uit dat reporter Kees Buurman gisteren in Sluiskil had met de voorzitter van het comité, de heer C. Vermeulen en de secretaris, de heer J. Bleijenberg, Delta-flitsen rond het Haringvliet Een van de technische ambtenaren bij de Deltadienst van Rijkswater staat, de heer A. Roos, heeft onder de titel „Deltaflitsen rond het Ha ringvliet" een boekje samengesteld met het doel zoals de inleiding zegt de lezer op populaire wijze op de hoogte te brengen van de af- dammingswerken ln het Haringvliet. In dit werkje, dat uitgegeven werd door de Nieuwe Brieise Courant, wordt de leek met behulp van een aantal eenvoudige tekeningen beeld gegeven van de betekenis van deze grote werken en de kolossale hoeveelheden materialen welke in de sluis zullen moeten worden verwerkt. NA OPLEIDING VAN ZES MAANDEN Eerste hulp-droppings boven getroffen gebieden EEN AANTAL colonneleden van het Nederlandse Rode Kruis heeft de afgelopen maanden in Limburg een op leiding gevolgd voor para chutist Onder hen bevindt zich ook een Zeeuwse Rode Kruis-man, namelijk de heer F. W. Teurlings uit Middel burg, die enkele dagen gele den uit handen van het hoofd van het paracentrum in het Limburgse Beek, de heer L. Plaizier, zijn brevet A ont ving. Het Nederlands© Rod© Kruis heeft als eerste organisatie op internationaal niveau deze pa- rachntistenopleiding ter hand genomen. De bedoeling Is om tijdens calamiteiten zowel in binnen- als buitenland eerste hulp te verlenen. Wanneer een getroffen gebied van de buiten wereld afgesloten is, zullen de Rode Kruis-paraehuttsten, „ge wapend" met een walkie-talkie, boven dit gebied gedropt wor den om zodoende de eerste be- (Slot van pag. 1) leidingen en buizen zonder beschadi gingen opgegraven en verlegd wor den, maar ze moeten ook veelal ln be drijf blijven. En dat is ook gebeurd, want de verlegging is voor het grootste deel achter de rug. Het was onvermij delijk, dat er af en toe eens „ge knipt" moest worden, waardoor de toevoer enkele malen gestopt moest worden, maar bijzonder veel iast hebben de verbruikers daarvan niet ondervonden. De aannemersfirma J. Hoogesteger uit Wemeldinge verzorgt voor de provincie het grondwerk, terwijl de diensten als de P.Z.E.M., P.T.T. enz. hun eigen werk verrichten. Het meeste oponthoud komt voor rekening van het waterleidingnet, daar men hier te maken heeft met de watertoe voer van Oranjezon naar Middel burg. Niet vlugger „De uitvoering van het werk kan on der deze omstandigheden niet vlug ger geschieden", verzekerde de Keer Marinissen. De nieuwe verdeling van de netten ziet er als volgt uit: aan de oostzijde (aan de kant van Veere) in de buitenberm de waterleidingbui zen, in de tussenberm de elektrische kabels, in de andere tussenberm de telefoonkabels en in de tweede buiten berm de gasleiding. Nadat het laatste „leidingmootje" Is overgebracht ls de eigenlijke verbete ring van de weg nog maar een kwes tie van weken. Het wegvak kriigt een geheel nieuw aanzien. Voordien was net een ongefundeerde weg: 25 cm zand en stenen erover. Thans wordt er eerst een zandbed van 60 cm aangebracht. Daarop komt een fundering van oude straatstenen, vervolgens een tussenlaag van zand en daarop weer een bavealaag van nieuwe klinkerkeien. 19 meter De totale kruisbreedte van de nieu we weg wordt 19 meter (voorheen 13 tot 13 meter). De weg zelf wordt tussen de stuitblokken van beton zes meter breed. Naast een tussenberm van 2.50 meter breed komt een vrijliggend rijwielpad van 2.70 meter breed en daarnaast de buitenberm van 1.30 meter. Aan de andere zijde is een buitenberm geprojecteerd van 6.50 meter om eventueel in de toekomst een twee de rijwielpad aan te leggen. Bovendien worden de grootste boch ten in de weg er uitgehaald. De frond is in het kader van de herver- aveling aan de provincie toegewe zen. Wanneer de funderingslaag aangebracht is, wordt de weg voor het verkeer opengesteld. Na drie maanden te zijn bei-eden wordt daar na de bovenlaag in gedeelten aange bracht, waarbij het verkeer normaal kan doorgaan. In het kader van dit werk worden ook de duiker in cn de brug over de watergang gesloopt en nieuw ge bouwd. De nieuwe duiker wordt 2 nieter hoog en 2 meter breed en dit vrij grote profiel is niet zozeer voor een betere afwatering gedaan, dan wel om het mogelijk te maken er met een bootje doorheen te kun nen varen. Een overzicht van de graaftoerkzgam heden in de weg St.-Laur&ns-Seroos- kerke, die moeten uitgevoerd worden om de vele kabels, leidingen en buizen van hun nieuwe plaats te voorzien. if oio PAOJ, deze foto met zijn echtgenote, het door hem behaalde parachutistenbre vet A. (Foto P.Z.C.f- richten cn aan te vragen hulp materialen door te seinen. Reeds voor de februari-ramp van 1953 bestonden er bij het Rode Kruis plannen om een dergelijke opleiding in te stellen. De voorbe reidingen vergden evenwel nogal wat tijd. Toen eehter via een cir culaire de plannen bekendgemaakt werden, besloot onder anderen de heer Teurlings, die reeds enkele jaren als rijksambtenaar in Roer mond werkzaam is, zich voor de opleiding aan te melden. Hij woont evenwel nog ln Middelburg, waar ook zijn echtgenote zich In tensief met het Rode Kruis-werk bezighoudt. Met de Middelburgse Rode Kruis-man begonnen in oktober van het vorige jaar nog 40 an dere Nederlandse colonneleden met de opleiding. „In Maas tricht begon voor ons een zoge naamde super-opleiding voor E.H.B.O.'ers en Rode Krttis- helpers", vertelde de heer Teurlings. Tweemaal per week kwam deze groep bijeen onder leiding van dokter Koppers. In januari 1959 werd onuer lei ding van commandant Plaizier begonnen met de grondtrai- ning. Bijzonder zwaar Deze opleiding vond de heer Teur lings bijzonder zwaar. Zo was on der meer in het opleidingsschema een aantal droppings opgenomen. „Ergens" boven Limburg werden de parachutisten neergelaten, waarna zij mnar moesten zien hei vliegveld terug te vinden. Dat ge beurde pas na enkele uren zwoe- Sen door heuvels, riviertjes enz. p 30 april j.l. kwam voor de heer Teurlings en zijn 15 overgebleven medekandidaten het zenuwachtig ste moment van do gehele oplei ding. Toen word namelijk de eer ste sprong gemaakt. Vooral de momenten, waarop het vliegtuigje kwam aanrijden en er ingestapt moest worden, waren de ellendig ste momenten van de gehele sprong, vond de nieuwbakken iddelburgse parachutist. Uitstekend Maar de eerste sprong, die ge maakt werd uit een Pipercup, van 500 tot 600 meter, giug uitstekend, zodat de volgende acht sprongen voor het brevet niet zo moeilijk meer waren. En zo kwam dan zaterdag JJ. het grote moment, waarop de groep, die tot slot gereduceerd was tot elf kandidaten drie dame» en acht heren de laatste sprong moest maken. Dat gebeurde gezamenlijk nlt een Dakota. Allen kwamen be houden op de begane grond voor de heer Teurlings was het een keiharde betonnen lan dingsbaan terecht cn dat be tekende, dat zij in het bezit waren van het parnchutisten- A-brevet. Na de uitreiking van dit belang rijke document werd de groep door de Eerste Nederlandse Para chutisten Club (E.N.P.C.) waarvan men Ud moet zijn om te kunnen springen overgedragen aan het hoofdbestuur van het Ro de Kruis. En tot siot kwam de para-colonne terecht bij zijn com mandant, kapitein mr. F. Molhulj- zen. spi Ml Universitaire examens Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde voor het kandidaatsexa men sociologie mej. H. J. de Schipper te Nisse en voor het kandidaats examen rechten de heer B. R. v. d. Wey te Goes. VANDAAG. Middelburg Schouwburg: Middel burgsen Dilettanten Toneel met ..Re- t becca". 8 uur. Electro: ..Bonjour Tristesse", 18 Jaar, 8 uur. Vlisslngen - Alhambra „Operatie Am sterdam", 14 Jaar. «n 9 uur Luxor: „De Terugkeer van de Onzichtbare Man", 14 jaar. 8 uur. Goes Grand: „De Vierkante Rekruut", 8 uur, alle leeftijden. De Prins van Oranje: Gevarieerd programma D'Op- MOht* Amateur, uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2