Lustrum „Zonneveldrit" bracht prachtig bedrag van ƒ3750 op Sparta werd voetbalkampioen van Nederland IN EERSTE PROMOTIESTRIJD LEED HULST 2-0 NEDERLAAG VLISSINGSE DEFENSIE HIELD HITCHIN TOWN IN BEDWANG DINSDAG 19 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 ENORME TAART VOOR DE PATIËNTJES nemers. „De meèsten hebben er een verre reis voor moeten maken. Maar het doel is dat waard. TJ gaat terug naar huis met iets, dat onbetaalbaar is: De dank van het zieke kind". In zijn dankwoord betrok de heer Plom pen ook de organisatoren van de rit. DRIE INVALLERS.. Wind kon gemotoriseerde sportmensen niet van hun doel afhouden DE EERSTE ZONNEVELDRIT in 1955 kreeg als omlijsting een heer lijk zomerzonnetje mee. Maar vervolgens werden alle nare weerelementen op de honderden deelnemers aan de volgende drie ritten losgelaten. Giet- buiten, onweerbuiten en andere buien trachtten het plezier van de deel nemers te vergallen. Alleen de wind liet in dit rijtje nog verstek gaan. Maar dit verzuim is tijdens de eerste lustrumrit, die traditiegetrouw op tweede pinksterdag verreden is, helaas dubbel en dwars goedgemaakt. Een stevige noord-ooster. blies de deelnemers bijkans van de weg af en het zou dus helemaal niet verwonderlijk zijn geweest indien de meesten thuisgebleven waren. Er zijn er inderdaad thuis gebleven, maar het gros gaf toch acte de presence. En zij allen maakten de tweede pinksterdag- weer tot een hoogtijdag voor de jeugdige bewoners van het zeehospitium Zonneveld, aan de voet van de duinenrij bij Oostkapelle. Maar zij maakten deze lustrum-lief- dadigheidsrit ook tot een succes voor de organisatoren van de M.A.C. Scheldegouwen en voor de actieve comité-leden van „Sport Steunt Zon neveld". Want namens de organisa tie-commissie van Scheldegouwen kon de heer P. van Sabben aan voor- Bitter C. L. Westerweel van het S.S. Z.-comité het prachtige voorlo pige bedrag van f 3750 over handigen, hoger vin het bedrag van vorige jaar, toen definitief f 3711 be reikt werd. Talrijke gemotoriseerde sportvrienden uit Nederland, België en zelfs uit Duitsland hebben dus wel op overduidelijke wijze hun steentje bijgedragen om tijdens het halve eeuwfeest van Zonneveld een recordbijdrage in de „bus" te bren gen, zoals het streven van de orga nisatoren was. 's Morgens vroeg begon het feest al en zeker niet in de laatste plaats voor de patiëntjes. Deze hadden een ploeg miniatuur au tocoureurs gevormd, die als eerste door de finish op Zonne veld „stormde", waarmee de rit officieel geopend was. Enorme verrassing Vervolgens kregen ze een enorme verrassing van de heer en mevrouw Kleppe uit Hoorn, reeds voor de vijf de maal present. Ter ere van de lus trumrit had de heer Kleppe, banket bakker van beroep, een taart van ze ker één meter middellijn gebakken, die vanuit Hoorn meegebracht naar Zonneveld was om ze daar aan de kinderen aan te bieden. En ook het comité „Sport Steunt Zonneveld" zorgde voor een rijkelijke traktatie- In de loop van de dag kwamen zo successievelijk de ongeveer 220 deelnemers op het Zonneveldter rein binnendruppelen, waar ze als bewijs van de volbrachte rit de Zonneveldjubileumtegel in ont vangst mochten nemen. Aan de finish was het als vanouds gezellig: wie ze kon bemachtigen liep loten te verkopen, waarvoor hón derden prijzen beschikbaar waren, de „Ricardo's" uit Middelburg zorg den voor gezellige muziek, en in het restaurantje kon men dorst of hon ger „verslaan". Daar zat ook de oud ste passagier: de 93-jarige mevrouw Timmerman uit Zelzaete. Vorige jaar j had haar zoon de prijs voor de oudste deelnemer gewonnen en nu wilde me- vrouw Timmerman wel eens zien hoc j dat ging Beste pinksterbeurt Na afloop werden in café-restaurant „Wöhler" in Middelburg de prijzen uitgereikt. „U heeft een beste pink sterbeurt gemaakt. Meer dan U denkt", zei secretaris-penningmees- ter Harry Plompen eerst tot de deel- i Hierna verzekerde de voorzitter van het Zonneveldbestuur, de "heer W. J. L. de Groof, dat de patiënten, dankzij de activiteiten van de honderden deelnemers naar huis gaan met her wonnen levenskracht. Dat alles was vroeger niet mogelijk, zei de heer De Groof. De heer Van Sabben reikte tot slot de prijzen uit. De bromfietsclub „De bromvlieg" uit Goes was. met zijn 32 leden de club met het grootste aan tal deelnemers. Deze club ontving dé legpenning van prinses Beatrix. De M.A.C. uit Zelzaete was de grootste M.A.C. uit het buitenland en de M. A.C. „De Zeeuwen" uit het binnen land. De prijs voor de verstwonende club was voor de Duitse ploeg uit Insslaken. De andere prijzen waren ondermeer verstwonende automobilist: de heer Hensel, Keulen; verstwonende motor rijder: F. J. Timmerman, Alkmaar; verstwonende scooterrijder: de heer Traas, Rilland-Bathverstwonende bromfietser: A. J. Hulshorst, Den Haag. Stugge TOP-defensie gaf weinig kansen weg De eerste promotiewedstrijd van Hulst voor een plaats in de le klas tegen TOP uit Oss is in een 20 ne derlaag voor de Zeeuwen geëindigd. Deze hadden in de eerste 10 min. al tegenslag, toen stopper Van de Poel in eigen doel trapte. De Hulstenaren waren hierdoor echter verre van ont moedigd en tweemaal achtereen kwa men zij gevaarlijk dicht bij de TOP- veste. Zonder resultaat echter. Bij een volgende Hulst-aanval kon één der backs ternauwernood redden en kort daarop moest de TOP-keeper zich languit rekken voor een hard schot van Van de Kerckhove. Kort hierop bleek, dat arbiter Swinkels beslist een off-day had: eerst zag hij een handsbal over het hoofd en ver volgens negeerde hij een bal, die bijna een halve meter over de doellijn was geweest. De rust ging in met een 1 0 voorsprong voor de gastheren. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de Hulst-ploeg, die met niet minder dan drie invallers speelde, het hoofd boven water zou hou den, ofschoon de Zeeuwse defen sie een waar .bombardement" kreeg te weerstaan. Zij hield ech ter, met Van Kouwijzer aan het hoofd, dapper stand. Tengevolge van enkele onjuiste be slissingen van de scheidsrechter dreig de de wedstrijd even te verruwen. Ge lukkig bleven nare gevolgen uit. De Hulst-ploeg probeerde de gelijkmaker te forceren, maar de stugge TOP- defensie gaf geen kansen weg. Integendeel, een kwartier voor tijd namen de Brabanders een beslissende 20 voorsprong, die voor de Zeeu wen de genadeslag betekende. Tijdens de Zonneveldrit kregen de patiëntjes van het zeehospitium een enorme taart aangeboden van de Hoornse banketbakker Kleppe en zijn echtgenote, die al voor de vijfde maal aan de rit deelnamen. Hoe groot de taart was, is op dit plaatje wel te zien. Bijna 1 meter in doorsnee... (Foto P.Z.C.) Rus ontnam Amerikaan het wereldrecord tienkamp De Rus Wassily Kuznetsov heeft het wereldrecord tienkamp verbeterd. Za terdag en zondag kwam hij bij wed strijden in Moskou tot een totaal van 8.357 punten, 55 punten boven het oude record, dat sinds 27 en 28 juli van het vorig jaar met 8.302 punten op naam stond van de Amerikaan Rafer Johnson. De prestatie van Kuznetsov betekent uiteraard ook een nieuw Europees re cord. De wedstrijd in Moskou werd onder bijzonder ongunstige omstan digheden gehouden; op de tweede dag regende het zelfs voortdurend. Hier volgen de prestaties van Kuznetsov op de verschillende nummers met er achter die van de oude recordhouder Rafer Johnson, die zijn record ook in Moskou vestigde. Eerste dag: 100 meter: 10,7 sec. (10,6); vérsprin- gen: 7.35 m (7.17); kogelstoten: 14.68 m (14.69); hoogspringen: 1.89 m (1.80); 400 meter: 49,2 sec. (48,2). Tweede dag: 110 meter horden: 14,7 sec. (14.9); discuswerpen: 49.94 m (49.60); pols stokhoogspringen: 4.20 m (3.95); speerwerpen: 65.06 m (72.59); 1500 meter: 5 min. 4,6 sec. (5.05). Kuznetsovs voornaamste tegenstan der was de atleet uit de Oekraïne Yuri Kutehko die met een totaal van 7.536 punten tweede werd. Een defensief opvallend sterk spe lend Vlissingen heeft tijdens tweede pinksterdag in Groede de sterlce En gelse amateurclub Hitchin Town FC op 11 gehouden. Een voortreffelij ke prestatie, waarin doelman Baart, die hier de Engelse aanvalsleider het. scoren belet, een belangrijk aandeel had. Foto P.Z.C.) Wil Bakker-Cijsouw eerste op wedstrijden in Den Haag Tijdens de nationale invitatïewedstrij- don, die op tweede pinksterdag in Den Haag werden gehouden is de Mara thon-atlete Wil Bakker-Cijsouw op de 80 m. horden op de eerste plaats ge ëindigd in 11.5 sec. Tweede werd Cor- rie v. d. Bosch in 11.6. Nederlandse hockeyers versloegen Spanje (4-1) Het Nederlands hockey-elftal heeft het Interlandseizoen afgesloten met een 41 zege op Spanje. Het was een gehavende Oranjeploeg, die voor nauwelijks 2000 toeschouwers in het A instelveense Wagcner-stadion tegen de enthousiaste, maar onsamenhan gend spelende en slecht schietende nockey-toreadors optrok. Vooral de defensie was door het ge mis van rechtsachter Terlingen da nig verzwakt. Marres en debutant Houwen hadden een goede start, maar naarmate de strijd vorderde begonnen er steeds meer gaten in de verdediging te komen. Nederland was technisch duidelijk superieur en er zat ditmaal ook meer verband in het aanvalsspel al was het optreden van Zwier als aan valsleider helemaal geen succes. Maar ondanks dit overwicht In aan- valskracht zou het er voor het Ne derlands elftal donker hebben uitge zien wanneer doelman Honncbier niet in zo'n voortreffelijke vorm was ge weest. Met uitzondering dus van Zwier, die aan zijn dribbels geen afgerond en effectief slot kon maken, heeft cle aanval een redelijk goede wedstrijd gespeeld. Hooghiemstra was op de rechtervleugel een voortdurend ge vaar voor de Spaanse achterhoede. Zijn kleine buurman 't Hooft welk te' voortreffelijk als verbindingsman, Carel Dekker, nooit een groot team speler, scoorde een fraaie hattrick en linksbuiten Van Erven Dorens was sneller en stickvaster dan ooit. HECHT ALS GRANIET Souburgse en Middelburgse voetballers verloren In Groede heeft de V.C. Vlissingen op tweede pinksterdag het sterke Engel se amatenrelftal Hitchin Town F.C. bedwongen: 1-1. De Britten hadden met de Vlissingers aanmerkelijk meer moeite dan met R.C.S., dat zaterdag avond in Souburg met 8-1 verslagen werd. Ongetwijfeld was Hitchin Town F.C. ook in Groede waar de wed strijd als propaganda werd gespeeld technisch en tactisch beter, maar de Vlissingse defensie was met doel man Baart, spil Verhulst en backs De Waal en Barten hecht als graniet. Vooral de internationale midvoor Hammond had aan Verhulst een te genstander, die hem praktisch voort durend de baas bleef.... De Vlissingse aanval daarentegen was zeer matig en de stevige Britse defensie met spil Spavins als uitblinker had het dan ook niet al te moeilijk. Voor rust kwamen van de Vlissingse rechtsbuiten Korff vaak mooie voor zeilen. maar vooral ook doordat mid voor Jan de Nooijer op halve kracht speelde, kwam er in het aanvalscen- trum weinig gevaar. Overigens zorg de Jan de Nooijer met een uitnemende actie voer een Vlissings doelpunt: in de 12e minuut passeerde hij twee te genstanders en schoot toen onhoud baar in: 1-0. De Engelse voorhoede moest de hulp van halfspeler Gibbs inroepen om in de 20e minuut de ge lijkmaker te produceren. Hellas en Walcheren wonnen in Vlissingen massaal handbaltoernooi Tijdens tweede pinksterdag beleefde Vlissingen, dank zij de organisatie van Marathon, een massaal zeven- handbaltoernooi voor dames- en he ren-junioren. Door deelname van 'n aantal Duitse ploegen had dit toer nooi een internationaal karakter. Bij de herenjunioren bereikten Hellas, Olympus en Frankfort de finale. De uitslagen van de finalewedstrijden waren als volgt: FrankfortOlym pus 35; HellasFrankfort 72: OlympusHellas 00. Door een be ter doelgemiddelde werd Hellas win naar. Bij de dames-junioren bereik ten Walcheren, Olympus en Walche ren II de finale. De uitslagen van deze finalewedstrijden luiden: Wal cheren IWalcheren II 20; Wal cheren IOlympus 10; Walcheren II—Olympus 25. Walcheren werd dus winnaar. Sittardia naar de eredivisie HET SPARTAANSE LEGIOEN heeft gistermiddag in Amsterdam kunnen juichen, want de Rotterdam mers hebben in het Olympisch star dion gedaan wat iedereen van hen verwachtte: een royale zege (40) op D.W.S./A., waardoor het lands kampioenschap een feit werd Sparta verdient de titel alleszins. Dat zal niemand ontkennen, ook Rapid J C niet, dat op de tweede plaats ein digt, zonder bepaald een tegenstan der van grote allure te zijn geweest. D.W.S./A.—SPARTA 0—4. De vroegere zwarte schapen hebben de Rotterdammers stug partij gege ven. Dank zij een voltreffer van Ver hoeven kon Sparta met 10 gaan rusten. Overigens moest Verhoeven later de strijd staken wegens een wond aan het hoofd. Niet lang na dc pauze was de zaak hekeken Daniels scoorde binnen 10 minuten 2 doelpun ten. Wjm van der Gijp maakte er tenslotte 40 van. Wat zich verder in de hoogste di visie afspeelde had eigenlijk niets meer te betekenen. Maar wel was de strijd in de eerste divisie B be langrijk. Sittardia werd tenslotte de nieuwe eredivisieclub door G.V. A.V. met 20 te verslaan en door dat Stormvogels met 11 tegen K.F.C. gelijk speelde. STORMVOGELS—K. F.C. 1—1. In IJmuiden was het eigenlijk een drama, want Stormvogels, dat men zonder al te veel fantasie zo langza merhand ook „pechvogels" mag noe men. had eigenlijk gemakkelijk van de zwakkere Koogse ploeg moeten winnen. Maar Stormvogels, dat zijn beste spelers Jansen en Luppens door blessures miste, liep zich te pletter op de harde K.F.C.-defensie. Vete raan Kok zorgde er zelfs voor, dat K.F.C. op 10 kwam en pas twee minuten voor het einde maakte Stormvogels door Doorncveld gelijk. SITTARDIA—G.V.A.V. 2—0. Sittardia speelde minder zenuwachtig dan de Groningers. Adang schoot al na 10 minuten raak. De rust ging in met 10. Direct daarna kwam een machtig G.V.A.V.-offensief. Sittardia kroop ettelijke keven door het oog van de naald en kwam tenslotte in veligheid door een onhoudbaar schot van Huismans (20). De Groningers restte slechts een verre en droeve te rugreis. D.O.S.—V.V.V. 1—1. Matige wedstrijd. Van der Linden ontbrak bij D.O.S. Voor rust door Visser 10. Na rust door Spikofsky M.V.V.—ENSCHEDE 2—0. M.V.V. is dit weekeinde vier pun ten rijker geworden. Zaterdag wonnen zij de befaamde halve wedstrijd, die nog overgespeeld moest worden, met 20 van En schede en maandag zegevierden de Maastrichtenaren opnieuw met 20. Enschede moest zonder Len stra spelen. N.A.C.—ELINKWIJK 1—1. Niemand maakte zich meer druk Doelpunten van Marbach voor Elink- wijk én Lazaroms voor N.A.C. NOAD—AJAX 2—2. NOAD wil kennelijk blijven bewijzen, dat het niet voor de eredivisieclubs behoeft onder te doen. Ajax, zonder Piet van der Kuil, ondervond dat. Voor rust gaf Ajax de toon aan en Schmidt zorgde voor 01. Meijer maakte er 11 van. Na rust was NOAD sterker. Wel gaf Franz Ajax opnieuw de leiding, maar Kentie scoorde nu 22. Een verdiende ge lijkmaker. A.D.O.—FORTUNA 4—2. Men geloofde het wel Ontbreken van Cor v. d. Hart was voor Fortu- na een te zware handicap. Tot aan de rust ging het nog: 2—2. Maar na rust schoten alleen Hagenaars (Rijn vis en Schuurman) raak 42. RAPID—WILLEM II 4—0. Rapid was duidelijk sterker: Lenz 10, Haenen 20, rust, Loo 30 en 4—0. FEIJENOORD—P.S.V. 1—1. Een kleurloos treffen. Voor rust kwam Feijenoord op 10 door Schouten. Bij een doelworsteling na de rust ontdekte Horn, dat de bal de doellijn even was gepasseerd en dus in het Feijenoordse doel was ge weest 11. Kort voor tijd kende Horn aan Feijenoord een strafschop toe, maar een sportieve Moulijn maakte er de arbiter op opmerk zaam. dat hij en niet één der Bra banders hands had gemaakt BLAUW WIT—S.H.S. 2—3. Men pleegde vakantievoetbal. Van Geen gaf S.H.S. 30 voorsprong, maar Koers reduceerde de achter stand tot 32. STAND Sparta 32 20 10 2 50 8025 Rapid J C 32 18 8 6 44 60—33 D.O.S. 32 16 8 8 40 7742 Fortuna '54 32 16 9 7 41 53—45 Feijenoord 32 16 6 10 38 78—50 Ajax 32 14 7 11 35 73—59 Sp. Enschede 32 14 7 11 35 64—55 M.V.V. 32 11 13 8 35 59—51 V.V.V. 32 12 10 10 34 65—59 P.S.V. 32 11 9 12 31 57—57 N.A.C. 32 12 6 14 30 65—66 Elinkwijk 32 9 8 15 26 50—56 A.D.O. 32 S 10 14 26 55—78 D.W.S./A. 32 8 10 14 26 53—76 Blauw Wit 32 9 7 16 25 58—73 Willem II 32 10 5 17 25 56—86 NOAD 32 5 8 19 18 47—82 Schev. H.S. 32 7 3 22 17 48-104 K.N.V.B.-toto Een bruto-inleg van 284.815. Aantal deelnemers 201.165. Een eerste prijs van 69.780. Een tweede prijs van 29.905.—. Er kwam één melding binnen met 13 punten. Na rust was Hitchin Town F.C'. het sterkst, maar do uitmuntend spelende Vlissingse defensie sloot het doel hermetisch af. Het bleef 1-1, ondanks het soms wel wat al te harde optreden van de Britten, die koste wat kost wilden winnen... Na de wedstrijd werden bestuur, officials en spelers door B. en W. van Groede ontvangen. Burge meester J. C. Everaars, die voor de wedstrijd ook de aftrap had verricht, reikte aan Hitchin Town F.C. een beker uit. Voor de wedstrijd en tijdens de rust gaf de Vlissingse Turnvereniging demonstraties op het veld. Sleutel gevonden.. R.C.S. heeft zaterdagavond van het zelfde Hitchin Town een duidelijke voetballes gekregen. Op alle onderde len van het spel, zowel technisch als tactisch waren de Britten verre supe rieur en op hun spel drukte duidelijk het stempel van het goede werk van hun eminente trainer en oud-interna tional Scott. R.C.S. begon onbevangen en het luk te de Souburgers de eerste 25 minu ten de aanvalsgolven van Hitchin Town te breken. Toen echter hadden de bezoekei's de sleutel blijkbaar ge vonden en vanaf die tijd moest met de regelmaat van een klok doelman Oranje van R.C.S., die goede met minder goede momenten afwisselde, de bal uit het net halen. Bij de rust hadden de bezoekers reeds 5x de roos getroffen, waartegen de thuis club niets kon stellen. Na de thee vrijwel hetzelfde spel- beeld. Wel bleef R.C.S. hardnekkig tegenstand bieden maar ook nu kon men niet verhinderen dat de sterk op winst spelende Engelsen hun voor sprong tot 7-0 opvoerden. Eerst toen kon bij een R.C.S.-aanval rechtsbin nen L. Vader, die op een goed debuut kan bogen, de eer voor zij'n club red den. De bezoekers, die tot de laatste minuut hun uitstekend spel op het maken van zoveel mogelijk doelpun ten bleven instellen en die zich geen moment tot show-voetbal lieten ver leiden, brachten tenslotte de eind stand op 1-8. Na afloop werden de Engelsen in het clubgebouw van R.C. S. ontvangen waarbij hartelijke woor den werden gesproken en geschenken weiden uitgewisseld. Gelijke sterkte De Zeeuwse tweede klasser Middel burg speelde tweede pinksterdag een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen een sterke combinatie uit Lon den die onder de naam Tamber United Kent F.C. een trip naar ons land maakte. De Britten wonnen met 2-1. Voor de rust slaagde Middelburg er in door Bostelaar een 1-0 voorsprong te verwenen. De thuisclub, die nood gedwongen met enkele invallers was verschenen werd nog meer verzwakt door het uitvallen van Wisse, die naar later bleek een hersenschudding te hebben opgelopen. De Middelburgers speelden als gevolg hiprvan geruime tijd met tien man.~ Na de rust hadden de bezoekers het beste van het spel maar de Zeeuwen hielden tot 5 minuten voor het einde dapper stand. Toen gingen ze echter door de knieën. Via een strafschop kwamen de Engelsen gelijk en kort daarop werd de Middelburg-nederlaag nog een feit (1-2). De bezoekers ver dienden door beter spel deze over winning ook wel. Hersenschudding Goes was de gastheer van de Duitse club Bad Soden, die de Zeeuwen niet 2-1 versloeg. De ploegen waren van gelijke sterkte; zij boden een op en neer golvende aantrekkelijke partij. Beide aanvalslinies faalden evenwel te vaak wanneer het op afwerking van de aanvallen aankwam. De eerste helft was al ver voorbij voordat Kees Lindenbergh onhoudbaar de openings treffer inschoot. De Duitse gasten hadden een groot deel van de tweede helft nodig om de gelijkmaker tot stand te brengen en dit dan nog via een strafschop. Zij namen daarop zelfs de winst mee naar huis, toen een kwartier later Zwartepoorte ten tweede male werd gepasseerd. Het tweede team van Goes en de re serves van de Duitsers speelden l-l gelijk, een juiste afspiegeling van de krachtsverhouding. Rest nog te ver melden, dat voor de aanvang der wed strijden over en weer geschenken weiden uitgewisseld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3