/aak koofdpi/w? ZWITSALETTEN Zeeuwse Bond hield concours in 's-Heer-Arendskerke Zeeuwse Almanak GESNEUVELDE FRANSEN OP EREVELD KAPELLE HERDACHT Natuurlijke glans voor Uw haar - natuurlijk haarcrème REALISTISCH KINDERSPEL HAD TRIEST ONGEVAL TENGEVOLGE VAN Ifvin TOT NIEUWE SPUIT VOOR BRANDWEER BORSSELE KIENE: Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dl«ü LEI 1959 Advertentie Onderwijsbenoeming Tot onderwijzeres aan de school voor christelijk onderwijs aan schippers kinderen te Wemeldinge werd met ingang van 15 juni 1959 benoemd mej. N. Dudok te Lage Zwaluwe. PRESTATIES VAN FORMAAT „Excelsior", Kloetinge won overtuigend de wisselbeker Ongeveer duizend muzikanten uit Walcheren en de Bevelanden hebben tweede pinksterdag te 's-Heer Arendskerke een sportieve strijd gestre den om de trofee van de Zeeuwse Bond van Harmonie- en Fanfarevereni gingen. De muziekvereniging „Excelsior", uit Kloetinge, onder leiding van de heer Jac. den Toonder wist op overtuigende wijze beslag te leg gen op de wisselbeker. Met in totaal 208 punten met lof van de jury ver kreeg deze club met de uitvoering van „The Moor of Venice" (W, Alwijn- Fr. Wright) deze hoge onderscheiding. Met name in de hoogste afdelingen werden prestaties van formaat geleverd en vielen er enkele onderscheidin gen bij de toegekende eerste prijzen. „Vlijt en Volharding" uit Souburg en „Euterpe" uit Heinkenszand kwamen in de hoogste ere-afdeling met reap. 201 en 200 punten (eerste prijs met lof) uitstekend uit de bus. Voor de velen die naar 's-Heer Arendskerke getogen waren is deze dag een muzikaal evenement gewor den, Niet minder dan negenentwintig korpsen in onderscheidene afdelingen faven van hun prestaties in het open aar blijk. Deze manifestatie van volkscultuur werd inderdaad wat ju rylid C. J. N. Ori uit Hilversum er van verwachtte: een bewijs van wat een gezonde vrijetijdsbesteding kan bereiken. Bij de officiële ontvangst die des morgens op het gemeentehuis plaatsvond "pleitte deze musicus voor een goed begrip bij de over heid voor de betekenis van de har monie- en fanfaremuziek. Nog te veel, aldus de heer Ori ziet men onze korpsen als „hoempa-mu- ziek", doch dit is een opvatting die geheel naast de feiten staat. De opbouwende waarde van de muziekbeoefening is niet te onder schatten. Met vreugde kon deze spreker gewag maken van de groeiende plaats die de muziek verenigingen in de gemeenten in nemen. Tevoren had burgemeester D. M. Vermet zich met een hartelijk wel komstwoord tot de genodigden ge richt, waarop de neer J. Burger, voorzitter van de bond zijn dank uit sprak voor de ontvangst in 's-Heer Arendskerke. De heer G. I. Almekin- ders, voorzitter van „Excelsior" toon de zich dankbaar voor de grote me dewerking die die vereniging onder vonden had bij de organisatie van het concours. Uiteraard bracht dit concours op 's-Heer Arendskerke een grote druk te met zich. Naar schatting waren enkele duizenden mensen naar deze gemeente gekomen. Advertentie bestellen UITSLAGEN. Fanfare, derde afdeling: Concordia, Krabbendijke, 168 p., Ie pr.; Adven- do. Wolfaartsdijk, 157 p., 2e pr.; Vee re's Genoegen, Veere, 149 p., 2e i Harmonie, derde afdeling: Apol Wissenkerke, 150 p., 2e pr. re's Genoegen, Veere, 149 p., 2e pr. Harmonie, derde afdeling: Apoflo, Wissenkerke, 150 p., 2e pr. Fanfare, tweedea fdeling: Rillandia, 170 p., Ie pr.; Ons Genoegen, Nisse, 169 p., Ie pr.; Onda, Middelburg, 168 p., Ie pr.; Arne's Genoegen, 156 p., 2e pr. Fanfare, eerste afdeling: Ons Genoe gen, Kapelle, 189 p., Ie prijs met lof; Ons Genoegen, Kamperland, 175 p., Ie pr.; Onda, Ritthem, 180 p., Ie pr.; Onda, Nw. en St.-Joosland, 175 p., Ie pr.; Luctor et Emergo, 157 p., 2e pr. Harmonie, eerste afdeling: 168 p., Ie pr.; E.M.M., Kruiningen, 156 p., 2e pr.; Excelsior, Kats, 139 p., 3e pr. Fanfare, afdeling uitmuntendheid: O.K.K., Westkapelle, 179 p., Ie pr. O.K.K., v'— Oefening ke, 168 p Arendskerke, 158 p., 2e pr.; Excel sior, Middelburg, 155 p., 2e pr.; Cres cendo, Oostkapelle, 153 p., 2e pr. Harmonie, afdeling uitmuntendheid: St. Cecilia, Vlissingen, 176 p., Ie pr.; Voorwaarts, Koudekerke, 159 p., 2e pr. Harmonie, ere-afdeling: E.M.M., Kortgene, 184 p., Ie pr.; Wilhelmina, Colijnsplaat, 154 p„ 2e pr. Fanfare, hoogste ere-afdeling: Ex celsior, Kloetinge, 208 punten, lepr. met lof (wisselbeker); Vlijt en Vol harding, Oost- en West-Souburg, 201 p., Ie pr. met lof; Euterpe, Heinkens zand, 200 p., Ie pr. met lof. Kandidaat J. Tevel beroepbaar gesteld De classis Middelburg der Geref. Ker ken heeft préparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard kandidaat J. Tevel te Middelburg. Na de herdenking van de in ons land gesneuvelde Franse militairen, die zaterdagmorgen op de Franse ere begraafplaats werd gehoudendefi leerde de Amsterdamse politïekapel voor het bordes van het raadhuis te Kapelle, waar ondermeer hadden plaats genomen de Franse ambassa deur in ons land, G. E. Baron de Beauverger en de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. Foto P.Z.C.) BURGEMEESTER VAN SUIJLEKOM ONDERSCHEIDEN MZè&mÈ ONDER DE GEMEENTE GROEDE: Vierjarig kind aan brandwonden bezweken Vorige week lieeft zich in het gehucht Marolleput onder de ge meente Groede een ernstig onge val voorgedaan, tengevolge waarvan het vierjarig dochter tje van de familie De P. om het leven is gekomen. De oorzaak daarvan was gelegen in een al te realistisch opgezet kinderspel. Schoolkrant Dank zij het Initiatief van enkele leerlingen, hierbij gesteund door het onderwijzend personeel en dank zij de medewérking van een plaatselijke drukker, heeft de openbare u.l.o.- school te O'ostburg nu een eigen schoolkrant, die de naam „De Echo" kreeg. Het eerste nummer, waarin voor elk wat wils staat, is reeds in april verschenen. Naast 'n voorwoord van het hoofd der school bevat het een spannend vervolgver haal, getiteld „Per Atoomraket naar Mars", tips voor fotoliefhebbers, een bespreking van een bekend Neder lands orkest, voetbalnieuws voor sportliefhebbers, een jazz-causerle, puzzel e keltjes. (Advertentie) bestellen AGENT... Het voetbalpartijtje van die knapen in het park De Griffioen te Middel burg eindigde abrupt, toen de bal in een tuin terechtkwamwaarvan de eigenaar onmiddellijk drastische maatregelen trof. Hij nam de bal in beslag. Verslagen groepten de jongens bij een. Goede raad was duur, maar toch werd ze gevonden. Want plotse ling riep een doortastende jongeling: „Maar dat mag zo maar niet. Een bal in beslag nemen. Ik bel de poli tie op!" Hij voegde heef kordaat de daad bi) het woord «mi hij had succes. Er ver scheen inderdaad een agent van poli tie ten tonele, die zich van de gang van zaken op de hoogte stelde en die vervolgens de bal terugvorderde. Maar hij deed meer. Hij sprak de knapen opvoedend toe, voerde ze ver volgens mee naar het sportveld op 't Zand en heeft ze daar persoon lijk een lesje in voetballen gege ven. Wanneer we bi) de P.Z.C., zoals een Amsterdams dagblad dat kent, het Eikeloof met de Rupsen zouden heb ben, dan ging dat vandaag nog naar die agent in Middelburg voor tact vol en pedagogisch dienstbetoon! (Advertentie) bestellen Het hoofdredacteurschap van de schoolkrant berust in handen van Kees Hamelink, terwijl de redactie is samengesteld uit Celine van Sta veren, Bram Serlé, Lilian Frelier, Joop le Grand, Marina Sauer, Anton Broodman, Suus de Winne, Adri Her- togh en Eddie Musson. Tot bescherm heer is het hoofd der school uitge roepen. De heer A. W. Gossije en mevr. A. WensinkHeersink zullen de jeug dige redactie van advies dienen. Attractie Het Axelse Recreatie-oord is een attractie rijker. In de prachtige bossages van Plan Zuid is name lijk de nachtegaal, welke het vo rig jaar hier voor de eerste maal te gast was, weer teruggekeerd. Reeds diverse wandelaars hoor den het „zoet gekweel" van deze, in onze omgeving zeldzame zan ger. Avondconcerten Niet alleen in Axel is deze mooie zanger gesignaleerd, doch ook in 's-Gravenpolder alwaar een vader en moeder nachtegaal een nest hebben gebouwd in het struikgewas tussen twee villa's aan de Goesestraat, het geen in deze streken wel een unicum mag worden genoemd. Bovendien wordt er al ruim een week elke avond omstreeks elf uur een „concert" ge geven, waarbij het ..vogelechtpaar" niet aan belangstelling heeft te kla gen. Oliebollen Van de zangvogels naar de oliebol len. Van dit heerlijke baksel hebben de bewoners van Renesse afgelopen zaterdag kunnen smullen. Hiervoor had de vereniging voor Veilig Ver keer Renesse en omstreken gezorgd, die en „olieboleetactie" had georga niseerd ter financiering van een ver- keersmaquette. Niet minder dan 4300 oliebollen worden aan de man ge bracht door „veiligverkeersmensen", waardoor de financiële zorgen ten behoeve van de maquette vrijwel zijn opgelost. De leden van de vrouwen vereniging „Martha" maakten zich zeer verdienstelijk bij het vervaar digen van deze lekkernij. Visserslatijn De heer J. F. F. Hoogenboom uit Middelburg heeft tijdens de Pink sterdagen niet stilgezeten. De heer Hoogenboom wist namelijk een zee paling van twee kg te vangen, waaraan geen woord visserslatijn te nas kwam. De *"j| tenminste uit. De nog niet schoolgaande kinderen van de familie De P. besloten tijdens afwezigheid van de ouders „slager tje te spelen", waarbij gedacht weid aan een huisslachting. Het vierjarig meisje moest doorgaan voor het te slachten varken en werd met kranten en stro toegedekt. Het stro werd met petroleum begoten en ln brand gesto ken met het noodlottig gevolg, dat de kleren v.an het kind vlamvatten. Een toevallig passerende brom- fietsberijdster zag het ongeval ge beuren en greep onmiddellijk in. Zij zag kans de vlammen te doven. Een arts werd gewaarschuwd, waarna het kind, dat ernstige brandwonden had opgelopen, naar het Slnt-Antoniusziekenhuls werd vervoerd. Het is daar in de loop (Advertentie) bestellen Zeven gemeenten krijgen elk nog twee woningen Ged. Staten houden reserve aan van 6 woningen voor noodgevallen Uit het contingent van 650 woning wetwoningen, dat voor 1959 ter be schikking van Zeeland is gesteld, hebben Ged. Staten zoals bekend in totaal 630 woningen aan een aantal gemeenten .toegewezen. Van het restant hebben Ged- Staten twee wo ningen toegewezen aan Biervliet, Ril- land-Bath, Serooskerke (W.), Veere, Waarde, Wemeldinge en Yerseke. Ter tegemoetkoming aan aanvragen, die zich in de loop van het jaar in verband met noodgevallen mochten voorzien, zijn thans nog zes wonin gen beschikbaar. van vrijdagnacht aan de verwon dingen bezweken. De vader van het kind bevond zich tijdens het ongeval eveneens in het Sint-Antoniusziekenhuis, waar hij ter observatie was opgenomen. De moe der was even bij de buren en kwam terug toen de vlammen al waren ge doofd. Het gezin telt acht kinderen, waarvan er vijf thuis waren. Franse ambassadeur en jhr. De Casembroot legden krans Voor de negende maal is zaterdag morgen te Kapelle de jaarijkse her- denldng van de in de oorlog 1940-1945 in ons land gesneuvelde Franse mili tairen gehouden. Deze herdenkings plechtigheid op de Franse militaire begraafplaats werd bijgewoond door de ambassadeur van Frankrijk in ons land, G. E. baron de Beauverger, die evenals jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, de commissaris der koningin dit namens de provincie Zeeland deed, een Itrans legde bij het monument voor de gevallenen. Van het 271 ste Franse R.I., dat in de meidagen van 1940 in Nederland vocht, was een deputatie van tachtig mensen aanwezig. Vóór de aanvang van de plechtigheid had de Amsterdamse politïekapel o.l.v. kapelmeester Joh. K. Pinkse geduren de een half uur koraalmuziek op de begraafplaats gespeeld. Het ere-deta- chement van de Amsterdamse reser. ve-gemeentepolitle had in een halve cirkel de erewacht bij monument en graven betrokken. (Advertentie) bestellen 1 Arbeider raakte bekneld tussen transportband Zaterdagmiddag is de transportar beider P. de E. uit Axel op de twee de verdieping van het laadgebouw van de „Compagnie Neerlandaises l'Azote" te Sluiskil met zijn linker voet bekneld geraakt tussen de transportband, waarop zakken kris tal-sulfaat werden verladen. Het on geluk gebeurde toen de transportar beider twee vastgeraakte zakken los wilde maken. Per bedrijfsambulance werd het slachtoffer naar het Sint- Elizabethziekenhuis te Sluiskil ver voerd, waar een teen moest worden geamputeerd. Korps is thans zeer modern uitgerust Op het dorpsplein van Borssele heb ben zaterdagmiddag het gemeentebe stuur en het vrijwillige brandweer korps van deze gemeente op een wel zeer praktische en zoals bleek spectaculaire! wijze de nieuwe lagedrukspult van het brandweer korps ingewijd. De nieuwe spuit, die een capadteit heeft van 2500 tot 3000 liter water per minuut „voedde" een tiental stra len, die als een Imposante fontein boven de schilderachtige vijver op het dorpsplein hingen. Toen vervol gens nog een tweetal waterkanonnen op de nieuwe aanwinst werd aange sloten kon iedereen in Borssele er zich van overtuigen, dat het korps hij eventuele calamiteiten goed be slagen ten ijs kan komen... Immers, nog slechts enkele jaren feleden werd een nieuwe geslo- en manscliappenwagen aange kocht, die thans met de daar achter gekoppelde spuit van 130 p.k. een uiterst moderne blus- eenheid vormt. En wie zaterdag middag de leden van de vrijwil lige brandweer van Borssele aan hét werk zag kon zich er even eens van overtuigen, dat het ook aan hen niet zal liggen Na afloop van de demonstratie was er een bijeenkomst in het vereni gingsgebouw, waar de heer J. de Vries uit Rotterdam de spuit na mens de leverancier overdroeg aan het gemeentebestuur. Vervolgens droeg burgemeester P. J. Dominicus de nieuwe aanwinst over aan de commandant van het korps van Borssele, de heer H. Mal- jaars. Bij deze overdracht zei de burgemeester onder meer, dat het korps van Borssele in de toekomst steeds bereid zal zijn bij branden in omliggende gemeenten assistentie te verlenen. Bij de „toebehoren" van de nieuwe spuit de gemeente vo teerde in totaal een bedrag van circa f 10.200 was 140 meter nieuwe nylonslang. Foto: het vrijwillige brandweer korps van Borssele met de nieu we lagedrukspult. (Foto P.Z.C.) Vóór de kranslegging spraken achter eenvolgens de burgemeester van Ka. pelle, de heer M. H. G. van Suijlekom, de directeur van „Le Souvenir Fran gais" te Parijs, generaal Leridon en pasteur M. Jospin van „Le Souvenir Frangais" in Nederland. Nadat de volksliederen waren ge speeld werd een groot aantal kran sen bij het monument gelegd, onder, meer door de Franse ambassadeur, jhr. De Casembroot en burgemeester Van Suijlekom en de wethouders van Kapelle en namens mevr. Van 't Hoff- Calou uit Rotterdam, „Le Souvenir Frangais" Nederland en Frankrijk, de Franse oud-strijders, het Nederlands Oorlogsgraven Comité en de Amster damse politïekapel. Met het blazen van „La sommerie aux morts" werd de plechtigheid beëindigd. Vervolgens begaf men zich naar de raadzaal van het gemeentehuis te Kapelle waar na een défilé van de Amsterdamse pohtiekapel generaal Leridon burgemeester Van Suijlekom de zilveren medaille van Verdienste van „Le Souvenir Frangais" uitreikte uit erkentelijk, heid voor het vele werk, dat hij voor de nabestaanden van de Fran se gevallenen heeft gedaan. Hier spraken voorts nog de Franse ambassadeur en pasteur Jospin. Na 'n dejeuner in hotel „De Korenbeurs" te Goes begaf het gezelschap zich naar Bergen op Zoom voor een receptie ten huize van de graaf De Chambure, de thesaurier van „Le Souvenir Fran gais" in Nederland. Des middags gaf de Amsterdamse po. litiekapel een concert te Kapelle, waarvoor zeer grote belangstelling be stond. WIN 50 ROLLEN KLENE'S DROP MAAK EEN LEUKE TEKENING met he» Klene-mannetje (of geef een aardig idee voor onze tekenaars) en zend deze met één Frujetto wikkel aan Kiene N.V. Amsterdam Vermeld naam, adres en leeftijd Elke week 20 prijswinnaars I VANDAAG. Middelburg Electro: „Bonjour Trtstes- se", 19 en 21.15 uur, 18 jaar; Molen water: Miniatuur. Walcheren 0—17 uur. Vlissingen Alhambra: „Operatie Am sterdam", 19 en 21 uur, 14 Jaar; Luxor: „De terugkeer van de onzicht bare man", 20 uur. Goes Grand: „De vierkante rekruut", 20 uur, a.l.; Prins van Oranje Con cert door Bergmuslkkapelle uit Stier marken, 20 uur. (Advertentie) bestellen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2