PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TIJDELIJKE REGELING VOOR BERLIJN? Pinksteren 1959: wind en volle hotels langs de Zeeuwse kust Amerikaanse verklaring in Genève doet stof opwaaien: GROMYKO HIELD OUDERWETS-FELLE REDE REUSACHTIG DOK WERD MET GETOETER VERWELKOMD CAFETARIAHOUDER UIT V. S. VERTELT RUIMTEFANTASIEËN 202e jaargang no. 115 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courast. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 19 mei 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425, adm tel 2094. Van gezaghebbende Amerikaanse zijde te Ge nève werd zondagavond vernomen dat de drie westelijke mogendheden liever een tijdelijke schikking met de Sowjet-Unie over Berlijn zou den aangaan dan de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de vier grote mo gendheden te doen mislukken. Het westen zou, aldus werd vernomen, een bespreking over een regeling van de Berlijnse kwestie willen begin nen met het voorstel tot vereniging van West- en Oost-Berlijn op grondslag van vrije verkiezin gen. Ook verluidde gisteren in Genève dat de westelijke de legaties een noodoplossing voor de kwestïe-Berlijn zou den voorbereiden. Deze tijdelijke oplossing zou voorzien in door de Verenigde Naties te verlenen garanties, voortgezette aanwezigheid van de westelijke strijd krachten in West-Berlijn en erkenning van de Oost- duitse autoriteiten als „vertegenwoordigers" van de Sowjet-Unie, aan wie het westen om garanties kan i Beatrix, Irene en Margriethebben de afgelopen pi7iic8terdagen met het jacht ,fle Groene Draeck" van onze kroonprinses op de Zeeuwse wateren doorgebracht. De prin sessen sliepen aan boord van het jacht te Burghsluis, wandelden in Veere en „ontscheepten" zich te Wemeldinge: alles vrijwel onopgemerkt! Ook in Wemeldinge, waar prinses Beatrix werd gefotografeerd, toen zij zich vwn haar jacht naar een gereedstaande hofauto begaf: een flits (Foto P.Z.C.) vragen voor de corridors naar West-Berlijn. Op een bijeenkomst van de westelijke ministers, voor dat de officiële „werkzitting" van gisteren begon, zijn klaarblijkelijk de gevolgen van deze verklaringen voor het verdere verloop van de conferentie besproken Na afloop van dit westelijke beraad werden communiqué's uitgegeven waarin werd gezegd dat „berichten dat de westelijke delegaties hebben besloten het westelijk vre desplan te splitsen en zich te concentreren op het vraag- stuk-Berlijn onjuist zijn". De westelijke ministers zijn van plan", aldus de Amerikaanse verklaring „het vraagstuk-Berlijn te bespreken zoals hun voorstellen voor de eerste fase aangeven. Zoals de westelijke mo gendheden ter conferentie hebben verklaard, kunnen de verschillende kwesties die in het plan zijn opgenomen, stuk voor stuk worden besproken, maar daar zij in feite alle met elkaar verband houden, kunnen zij niet af zonderlijk worden opgelost". Volgens diplomatieke waarnemers willen de westelijke landen dat een tijdelijke regeling van de Berlijnse kwestie de eerste fase is van een alomvattende rege ling. In feite zouden de westelijke mogendheden hun pakket voorstellen dan handhaven. „Bepaalde ideeën afzonderlijk bespreken" Op de vergadering van de Gro te Vier, die drie uur duurde, heeft de Rus Gromyko de weste lijke voorstellen verworpen om dat ze „niet kunnen dienen als basis voor wederzijds aan vaardbare besprekingen". Wel zouden bepaalde denkbeelden die in het plan zijn opgenomen af zonderlijk kunnen worden be handeld. Gromyko dacht daarbij aan: het be ginsel van een non-agressicverklaring van de „Grote Vier", bepaalde aspec ten van het ontwapeningsvraagstuk en Instelling van een zone met be perkte bewapening in Europa. Gromyko's rede was volgens de officiële woordvoerder van de Franse delegatie „een langdurig Massa buitenlanders in onze pinksterkou Ofschoon het pinksterweer na dc schittereude lentedagen sinds Hemel- vuurtsdag bepaald koud en winderig was en het pinksterbest van de dames daardoor gedwongen was te verdwij nen onder warme mantels, bleek de animo er op uit te trekken allerminst bevroren. Tot de koude pinksterdrukte droegen allereerst de Nederlanders zelf bij. In groten getale ondernamen zij de tradi tionele pinkster tochtjes terwijl zeer velen de pensions en hotels aan de zeekust, in Gelderland, Overijsel, Bra bant en Limburg bevolkten. Enorm bleelc opnieuw de aanloop uit de nabuurlanden. Ofschoon zaterdag avond de Amsterdamse hotels reeds volgeboekt waren, werd toen van de grenzen een rustig verkeer gemeld. De rte stroom brak zondagmorgen aan oostelijke en zuidelijke grenzen los. Het werd een wedstrijd wie de nog openstaande bedden in het midden en westen des lands zou kunnen bezetten. De logies-informatiediensten van A.N.V.V. en V.V.V.'s draaiden dan ook op volle capaciteit. requisitoir dat soms de felheid had die het westen sedert 1955 niet meer had meegemaakt". De Ame rikaanse onderminister Berding zei, dat Gromyko's verklaring ver ontrustend was, vooral wegens de mededeling dat er niet over her eniging van Duitsland kon worden gesproken, niet op deze conferen tie en ook niet op andere. Herter: vrije verkiezingen De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Herter verwierp op zijn beurt het door de Sowjet-Unie opge stelde ontwerp voor een vredesver drag met Duitsland. „De opvatting van de twee bestaande Duitse staten waar de Sowjet-Unie van uitgaat is legaal en politiek onaanvaardbaar en men kan er in de praktijk niet mee werken. Een regering voor geheel Duitsland kan niet die van Oost- of West-Duitsland of van die twee te zamen zijn; zij moet het resultaat zijn van vrije verkiezingen". VON BRENTANO OVER CONTACTEN De Westduitse bondsminister van bui tenlandse zaken, Von Brentano, heeft in een vraaggesprek met het West duitse blad „Die Welt" gezegd, dat de westelijke mogendheden deze week te Genève voorstellen zullen indienen voor een vredesverdrag met heel Duitsland. Er kunnen besprekingen tussen Oost en West-Duitsland beginnen, aldus Von Brentano, indien de Russische minister-president, Kroesjtsjew, het vorige week door de drie westelijke landen ingediende „vredesplan" aan vaardt. HOLLANDS GLORIE BEVESTIGD Van Hoek van Holland naar Rotterdam in drie en een half uur Te Hoek van Holland verwelkomd met een tóeterconcert van in geslo ten rijen staande auto's, is het 54.000 ton metende droogdok, dat eens de trots van de Britse admiraliteit te Portsmouth was en dat de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij heeft aangekocht, zondagochtend om zes uur de Nieuwe Waterwag opge varen. Honderdenm ensen, onder wie zelfs buitenlanders, hadden in de nacht van zaterdag op zondag geen bed gezien of waren voor dag en dauw opgestaan om het schouwspel van het binnenkomen mee te niaken. Trots, als steigerende paarden voor 'n Romeinse zegekar, leidden links en Er werd veel en vaalc zeer goed geblazen op het tweede pinkster dag te 's Heer Arendslcerke gehou den concours van de Zeeuwse Bond van harmonie- en fanfareverenigingen Maar er moest ook wel eenc uit-ge- blazen wordenWaarvoor, bij een dergelijk muziekconcours, een vei- lingkist ruimschoots voldoende is. Zij leent zich zelfs voor het houden van weloverwogen beschouwingen. (Foto P.Z.C.) rechts de slepers „Schelde" en de „Tasmanzee" met de „Elbe" tussen zich in. Hoog in de lucht woeien aan strengen de rood-wit-blauwe vlag gen, strak gespannen in de wind. Maar ook ergens op het dok was een groot vaderlands dundoek gehe sen, speciaal voor deze gelegenheid besteld. Een vijftal kleinere slepers zwermden om de kolos heen. Ze maakten te Hoek van Holland twee aan twee ter weerszijden als steun punten vast; de vijfde voer achterop als het ware dwars en fungeerde min of meer als roer en rem tegelijk. Reeds om half tien had het zestig meter brede gevaarte het eind doel, de Heijschehaven te Rot terdam, bereikt. Dat was veel eerder dan verwacht. Men had be groot dat deze afstand, die ge woonlijk een tijd vergt van onge veer anderhalf uur, nu vijf zes uur zou kostenMet deze sleep, die Donderdagmorgen te Ports mouth begon, werd Hollands glo rie opnieuw bevestigd. Koningin en prins ontvingen Adamski Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben gisterochtend de Amerikaanse auteur van enige boeken over ruimtevaart, George Adamski, in het'paleis Soestdijk ontvangen. Mede waren aanwezig de chef luchtmachtstaf, luitenant- generaal H. Schaper, prof. J. Jong bloed, hoogleraar te Utrecht, onder meer gespecialiseerd op het gebied van de luchtvaart geneeskunde, prof. dr. M. Rooij uit Heemstede, hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam in de leer van de com municatiemiddelen, en de heer C. Kolff, voorzitter van de Koninklij ke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. De heer Adamski gaf mede naai' aanleiding van gestelde vragen een uiteenzetting van zijn denkbeelden over de ruimtevaart, zoals die ook beschreven zijn in zijn boeken. Vader overleed na gevecht met zoons Zondagochtend is in een woning aan de Warmondstraat te Amsterdam een vechtpartij ontstaan tussen de 53- jarige heer A. J. W. en zijn beide zoons, de 19-jarige P. D. W. en de 22- jarige H. G. L. W. Na de ruzie be gaf de vader zich naar de keuken, waar hij plotseling in elkaar zakte en ter plaatse overleed. De beide jongens zijn aangehouden. TE DEN HAAG IN HET NAUW GEBRACHT Kon geen voorwerpen van Venus tonen „Waarom hebt Li niet als bewijs voor werpen van Venus meegenomen vröeg een toehoorder aan George Adamski, 'de nit Polen afkomstige Amerikaan die enige boeken over vliegende schotels heeft geschre ven en gistermiddag in het Haagse Gebouw voor Kunsten en Weten schappen een lezing hield. „Ik heb thuis talloos vele voorwerpen van Venus", zei de schrijver, „maar ik ben met een vliegtuig- hierheen ge komen. Dan mag je maar een be perkte bagage meenemen". Aan ruim duizend belangstellenden had hij tevoren verteld over een „reis met z'n spacebröthers (ruim tebroeders)" die hij beweert ge maakt te hebben langs de achter kant van de maan in een „sigaar- vormig ruimteschip". Voor vijf gulden de entreeprijs kon het publiek, dat gróten- deels uit oudere dames bestond, uit de mond van de vroegere Weer granaten op Quemoy en Matsoe Bij een beschieting van Quemoy en Matsoe door communistische Chinezen zijn zondag drie personen gedood en acht gewond, zo is in militaire krin gen in Taipeh meegedeeld. „GROENE DRAECK" IN ZEEUWSE WATEREN Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet in Veere, Burghsluis en Wemeldinge! BRRR Dat waren, na het prachtige, „hoogzomerse" voorjaarsweer van de afgelopen week een paar gure pinksterdagen langs de Zeeuwse kust! Althans: zo leek het- Want zo koud was het nu ook weer niet. In de scha duw werd eerste pinksterdag in Zeeland altijd nog een maximum-tempe ratuur gemeten van zestien graden en tweede pinksterdag dertien graden Celsius. Beide dagen daalde het kwik niet beneden de tien graden en het was eigenlijk alleen de af en toe matige tot krachtige noordenwind, die een verblijf aan de stranden minder aangenaam maakte. Regen viel er in de gehele provincie niet. Maar juist na zo'n mooie week vielen deze minima van tien graden Celsius wel erg uit de toon De eerste pinksterdag bracht vijf uur zonneschijn in Zeeland, de tweede vier uur. Desondanks en al deelden de stranden dan niet in die drukte heeft Zeeland deze Pinksteren 1959 niet over vreemdelingen- bezoek te klagen gehad. Langs de gehele kust waren de hotels geheel bezet en moesten gasten naar hotels in „het binnenland" en zelfs naar particulieren worden verwezen. Prinsessen Het meest opmerkelijke bezoek was echter wel dat van de drie prinsessen Beatrix, Irene en Margriet, die eerste pinksterdag met het jacht „De Groene Draeck" plotseling in de Zeeuw se wateren verschenen! Het merendeel van de bezoekers van de kust van Walcheren en de Schouwse Westhoek bestond uit Duitse automobilisten, al dient daar bij onmiddellijk te worden gezegd, dat het aantal Belgen uiteraard vooral in het Zeeuws-Vlaamse kust gebied gesignaleerd, maar ook op Walcheren en Schouwen sedert vorig jaar (invloed Expo) weer aan zienlijk is toegenomen. De prinsessen hebben, verge zeld van enkele vriendinnen, de pinksterdagen namelijk met dit jacht doorgebracht in Zeeuwse en Zuidhollandse wateren. Zondagavond omstreeks acht uur arriveerde „De Groene Draeck" in de haven van Burghsluis, waar de prinsessen aan boord de nacht doorbrachten. Maandag, tweede pinksterdag, omstreeks het mid daguur, werd het jacht van prin ses Beatrix afgemeerd aan de aanlegsteiger bij de sluizen te Veere. Onopgemerkt „De Groene Draeck" heeft ongeveer anderhalf uur in Veere gelegen en die tijd hebben de prinsessen Irene en Margriet prinses Beatrix bleef aan boord een nagenoeg onopge merkt bezoek aan Veere gebracht! Zij maakten een wandeling over de dijk achter het voetbalveld en kwa men zo in de smalle straatjes, waar zij, door vrijwel niemand herkend, en dus ongestoord de schilderachtige ge veltjes en doorkijkjes konden bezich tigen. Zij liepen als gewone toeris ten over het Marktplein en langs de kade, waar zij vooral belangstelling (Zie slot pag. 7 kol. 6) cafetariahouder uit Californië horen dat „een Venusmens er net zo uitziet als de aardbewoner. Al leen draagt de Venusiaan zijn blonde haren erg lang. golvend over de schouders en draagt hij een soort skipak". Adamski zeide dat z'n Venusvrienden zeer snel reizen: in ongeveer 12 uur vliegt volgens hem een ruimte schip van die planeet naar de aar- de. De lezing van de heer Adamski ging overigens niet zo vlot van stapel. Ten eerste arriveerde hij ruim twintig minuten te laat, ten tweede bleek hij in. Den Haag te stuiten op meer taalmoeilijkheden dan in zijn gesprekken met „Ve- nus-mensen". De vertaalster, mejuffrouw Ray d'A- quila, zich noemend „Nederlands contactpersoon van de schrijver", die de continentale tournee van de schrijver heeft voorbereid, moest op verzoek van het publiek maar ophouden met als tolk op te treden omdat dit meende George Adamski beter te begrijpen als zijn woorden niet door baar vertaald werden. De heer Adamski zei voordat hij zijn lezing begon dat hij zeer 'dankbaar was en onder de indruk van zijn ontmoeting met H. M. de Konin gin. „Als er meer mensen waren zoals zij, zou de wereld er veel beter aan toe zijn", verklaarde hij. De heer Adamski vertelde de uit zijn boeken bekende verhalen en toon de na de pauze een filmpje waarop vliegende schotels zouden voorko men zeer veel op tekeningen gelijkende foto's van een Mexi caan die naar hij beweert vier dagen op Venus zou hebben ver toefd, op uitnodiging van de vol gens de heer Adamski „buitenge woon goedige Venuspersonen". „Als wij een Venusbewoner zou den willen doodschieten", zo ver telde hij namelijk, „dan zouden de ze lieden hun grote kracht niet aanwenden om ons te vernietigen. Ze zouden liever sterven dan hun zwakkere broeders kwaad te doen" Overigens kon men niet veel zien van de ufo's, (unidentified flying ob jects oftewel ongeïdentificeerde vliegende voorwerpen). Op 't wit te doekje zag men slechts een paar bewegende stipjes. De heer Adamski zou aanvankelijk na afloop van zijn lezing een pers conferentie geven, maar hij is stiekum weggeslopen via een ach teruitgang De vragen uit het publiek hadden het hem al moeilijk genoeg gemaakt. Geldig tot hedenavond PLAATSELIJK EEN BUI. Veranderlijke bewolking met plaat selijk een bui, mogelijk vergezeld van onweer. Matige, en in de kustprovincies vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. Gematigde temperaturen. ZON EN MAAN 20 mei Zon op 4.40 onder 20.33 Maan op 17.53 onder 3.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1