Israël ontwikkelt zich snel Wat gaan de oud ministers doen? BADPAVILJOEN HEDENAVOND DANSEN ZATERDAG 16 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De spanningen tussen Israël en de Arabische wereld (Van een medewerker) Even buiten Jeruzalem, op slechts enkele meters van de grens met Jordanië ligt tegen de heuvel van Ra- mat Rachel een nieuwe kib boets. De moderne woonhui zen vormen e|en scherpe te genstelling mét een stel oude hoge geboüwen, die er vlak naast staan- Doorzeefd van kogelgaten liggen ze daar. verlaten en verwaarloosd, hoog op de heuvel, éen prach tig mikpunt voor de mitrail leurs van het Jordaanse grens! eger. De gids heeft ons met de wa gen naar deze heuvel ge bracht. Ergens, tussen het grijsgrauw van de bergen aan de andere kant van de vallei, moeten de scherpschutters liggen, ingegraven in het van nature alles camouflerende land. De kyker wordt gericht op Bethlehem, een der heilige steden in Jordanië, dat tus sen de heuvels op acht kilo meter afstand goed zichtbaar is. Dé lenzen verduidelijken het beeld scherp: de straten in Bethlehem liggen verlaten in de alles verschroeiende zonnestralen, er is geen spoor van leven te bekennen. Een groot verschil met het dyna mische leven van Jeruzalem op Israëlisch grondgebied. De gids vertelt: drie jaar ge leden zijn op dezelfde plek zes archeologen gedood, door het moordend vuur van Ara bische scherpschutters. In de ..Jeruzalem Post" lazen wij enkele dagen later, dat een Israë lische waker 24 uur later op dezelfde plek, waar wij op de heuvel van Ra- mat Rachel hadden gestaan, door Jordaanse kogels was gedood. Een klacht bij de gemeugde wapenstïl- standscommissle was door Israël in gediend. Een klein voorval slechts, maar het is typerend voor de spanningen, welke er nog altijd tussen Israël en dé vijan delijke buurlanden Jordanië, Syrië en Egypte bestaan. Er is geen vrede met Israël, er is sléchts wapenstil stand. Toch heeft het Israëlische volk vertrouwen in de toekomst en dat één maal de dag zal aanbreken, waarop het mogelijk zal zijn met de omrin- Sende landen in vrede en vriendschap 3 leven. Israël heeft begrip voor de veranderingen, die zich m de Arabi sche wereld voltrekken. Men weet dat Egypte en Jordanië en ook Syrië, maar in veel mindere mate de Libanon in economisch en so ciaal opzicht een grote achterstand hebben ten opzichte van Israël. De Ontwikkeling van het eigen land gaat snel, de immigratie is vaak massaal en geschiedt in een overromDelend tempo. De levensstandaard in Israël is hoog in verhouding tot Europa, zeer hoog zelfs in vergelijking met de Arabische buurlanden. Libanon, Syrië en Jordanië zou- den misschien wel graag handel willen drijven met Israël, de boy cot opheffen. Maar juist in dit ne gatieve beleid ten opzichte van Israël vórmen de Arabische lan den een éénheid: onderling zijn ze verdeeld en in Jeruzalem, het re geringscentrum, weet men ook waarom. Men moet niet verwon derd staan over het feit, dat de Israëlische regering zeer goed ge ïnformeerd is over al datgene, wat zich in de landen van het Midden oosten afspeelt. Een week voordat de jongste moei lijkheden in Irak uitbraken, werd reeds openlijk in de Israëlische bla den over de spanningen in het land van Kassim geschreven, Amerika en Engeland waren eehtér kennelijk ver rast toen er gevechten met opstande lingen in een deel van Irak uitbraken. Israël heeft de laatste jaren duizen. den joden uit Egypte. Irak, Marokko, Turkije, Jemen, Hadramaut, Grieken land, Syrië en Tunis toegelaten. Zij allen spreken de taal van het lana, waar zij eeuweulang hebben gewoond. Zij kennén de mentaliteit van de Ara bische wereld, zij hebben veelal ge leefd tomiddên van mohammedanen, zij zijn op de hoogte van de politieke onvi.ttifigen in dié landen. Jeruzalem, Tel Aviv, Haifa en ook de nederzettingen op het land worden be volkt met joden, die nog slechts korte tijd geleden^m een van dé landen van het Midden-Oosten hebben geleefd. Kan men een betere bron van be trouwbare informaties vinden over de gistende landen, die Israël geheel van do buitenwereld afsluiten, dan Is raël zelf? De laatste tijd zijn door Syrië ste nen geplaatst, daar waar dit land grenst aan de nieuwe staat. Er is geen vrede gesloten tussen beide landen. Betekent het plaatsen van grensste nen niet, dat Syrië zich neerlegt bij do afbakening, zoals deze bij de wa- Een Israëlische soldaat op wacht in de woestijn. penstilstand is geBChied? Misschien zouden Syrië en Jordanië wel een definitieve vrede met Israël willen sluiten, maar men durft niet, be vreesd als verrader van de Arabische zaak te worden uitgekreten met wel licht nog ernstiger gevolgen. Aan dè andere kant zijn de buur landen op de hoogte van het feit, dat er onderhands besprekingen worden gevoerd tussen het Vati- caan en Israël, waarbij het er Is raël natuurlijk om het doen is door dé Róoms-Katholieke Kerk als staat erkend te worden, hetgeen een krachtige morele steun zou betekenen voor de toekomst. Het steeds maar toestromen van jo den uit alle delen van de wereld, uit de Philippijnen, Indonesië, uit Sjang hai en India, uit Polen en Roemenië doet de Israëlische bevolking snel in getalsterkte toenemen. Wie bekend is met het feit, dat jongemannen 2'/j jaar dienstplicht hebben en meisjes 2 jaar, dat herhalingsoefeningen Wor den gehouden tot aan het vijftigste jaar, begrijpt dat de Arabische we reld verontrust is door de steeds machtiger wordende defensiêkrachtcn van do nieuwe staat. Een economische bloeiperiode van Is raël zou wel eens gepaard kunnen gaan met een beweging tot expansie. En velen in de nieuwe staat dromen ervan, dat de hoek tussen Jeruzalem en de Dode Zee en dan zuidelijk tot de woestijn van Negeb nog eens bij Israël zal worden getrokken. Dat Is dan ook een van de redenen, waarom de immigratie van joden uit Roemenië plotseling werd stopgezet, dank zij druk op de Roemeense regering van Arabische Zijde. En vele Roemeense joden, die huis en haard voor de au toriteiten moesten laten opknappen (anders kreeg men geen visum), die alleen met hét hoognodige het land zouden hébben mogen verlaten, zien zich thans de weg naar het Land van Belofte afgesneden. Voor hen werd hét verlangen naar het land der voor vaderen terug te keren, dat eeuwen had gesluimerd, piet bevredigd. Zöats dat wél gebeurd mét de Je- menietische joden, die uit de zwartste ellende van het ghetto per vliegtuig via Cyprus naar Israël werden ge bracht. waar zij de grond kusten en God dank brachten. Zij kwamen op de vleugelen van een arend, zoals in het Boek staat geschrevenDe arend was voor hen het vliegtuig, de operatie door de lucht kreeg de naam „Tovertapijt", een herinnering aan de oude Arabische verhalen over Sa lomo, d'é door de lucht zweefde öp (Van onze parlementaire redacteur) Ate straks het nieuwe kabinet officieel op treedt, zal er een eind gekomen zijn aan tiet ministeriële leven van de heren Beel, Staf, Witte, Helders en Struycken. Zij zul len dan zoals het heet ambteloos bur ger zijn geworden. Voor alle aftredende bewindslieden gaat dit gezegde echter niet op. Van prof. Beel wordt algemeen aangeno men, dat hij binnenkort vice-president van de raad van state zal worden als opvolger van dr. A. Rutgers, die straks, in verband met het bereiken van de leeftijdsgrens, zal aftreden. Prof. Beél zal dus zij het meer achter de schermen betrokken blijven bij de wetgevende en bestuurlijke arbeid. IR. STAP. de tijd gekomen om eens wat anders Ir. Staf, die ruim acht jaar minister ter hand te nemen. Al dook tijdens van oorlog en marine is geweest, j de kabinetsformatie af en toe het ge- misschien wel een van de moeilijkste rucht op, dat ir. Staf alsnog bereid portefeuilles om te beheren, is blij, dat voor hem het eindsignaal als r- nister heeft geklonken. Reeds tijdens de jóngste verkiezingsstrijd liet hij weten niet in het nieuwe kabinet zit ting te willen nemen. Hij acht thans Benoit wilde ontslag uit Académie Frangaise BIJ do Académie Frangaise heeft zich het in haar geschiedenis ongehoorde feit voorgedaan dat een lid ontslag wilde nemen, namelijk de 78-,jarige schrijver Pierre Benoit, die reeds 28 jaar tot de „onsterfelijken" behoort. Benoit zou tot de indiening van zijh ontslagaanvrage zijn overgegaan uit protest tegen net feit dat de auteur Paul Morand onlangs zijn kandidatuur voor de académie heeft moeten intrek ken omdat president De Gaulle als beschermheer van de académie hiertoe gerechtigd zich er tegen had ver klaard. Tegen de kandidatuur van Mo rand, die ambassadeur van de rege ring van Vichy is geweest, was nogal verzet gerezen, maar Benoit gaf er zijn steun aan. De académie heeft op grond van haar statuten de ontslagaanvrage afgewe zen. Benoit verklaarde dat hij echter niet meer aan de zittingen zou deelne men. Schipper Klaasen van Scheveningse roeireddings- boot overleden Op 80-jarlge leeftijd is te Schevenin- gen overleden de heer O. W. J. Klaa sen, gepensioneerd schipper van de roeireddinghoot te Schevoningen. Schipper Klassen trad in 1905 in dienst van het reddingswezen. Van 1921 tot en met zijn afscheid in april 1939 voer hij als schipper van de roei reddinghoot in Schevcningen. Tijdens zijn loopbaan is hij betrokken geweest bij drie spectaculaire reddin gen: in 1908, toen vier mensen gered werden van een Engels jacht, in 1911 bij het redden van een drenkeling en in 1913, toen zeven personen van de gestrande „Vrouw Maria" gehaald werden. Schipper Klaasen kreeg voor deze reddingen respectievelijk de bronzen medaille van menslievend hulpbetoon, de zilveren medaille van de bond tot het redden van drenkelin gen en de bronzen medaille van de K.N.Z.H.R.M. Boete voor tandarts die jeugdige patiënten sloeg Wegens mishandeling van twee jeugdige patiënten, een 14-jarig meisje en een 12-jarige jongen, gepleegd reap, in 1957 en 1958. heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank tegen de tandarts H. A FI. uit Krommenie een boete van 50r en een voor waardelijke gevang misstraf van een maand geëist. De kinderen waren volgens de ver dachte tijdens behandeling zeer las tig en toen het met zijn werk niet vlot verliep, heeft hij ze geslagen. Uitspraak over veertien dagen. ANWB plaatst hoge verkeers borden bij Ridderkerk Hot gecompliceerde verkeersknoop punt nabij Ridderkerk in de Rijks weg van Rotterdam via de Moerdijk- brug haar Breda oöderdeel van de belangrijke internationale route Rot terdam—Antwerpen, wordt door de A.N.W.B. verduidelijkt door de plaat sing van tien vóorrichtiilgsborden. De verkeerssituatie noodzaakt de A. N. W. B. op dit punt een tweetal reusachtige borden te plaatsen, waar van de afmetingen drie bii vier meter zijn. Deze borden, die de grootste zullen zijn die de A. N. W. B. óóit heeft geplaatst, zullen de verkeers deelnemers reeds van grote afstand opmerkzaam maken óp de grote ver scheidenheid van aansluitende wegen, die vrijwel alle van internationaal of nationaal belang zijn. Twee bor den vgn 2,65 bij 3,70 meter en een zestal borden van kleinere afmetin gen zullen hun „grote broers" bij staan in het verduidelijken van de verkeerssituatie. De A.N.W.B. ver wacht het project omstreeks 16 mei a.s. te voltooien. Haags ventje al vroeg op verkeerde pad De Haagse politie heeft zich ont fermd óver een 13-jarig jongetje, dat nog al Wat aspiraties had, maar wie het aan geld ontbrak. Om zich wat „bedrijfskapitaal" te verschaffen, aam het ventje een fles melk weg, welke hij leeg dronk en daarna bij ft minister van landbouw te l, een functie, waarvoor hij bijzonder geschikt wordt geacht, is hij bij zijn voornemen gebleven. Maar over hetgeen hij verder gaat doen, heeft hif nog geen idee, hoe wel hij met een aanbieding voor een mooie baan in zijn zak loopt. In ieder geval ambieert hij niet meer een politieke baan. Toch blijft ir. Staf nog een klein beetje met de politiek verbonden. Als lid van de Eerste Kamer kan hij zijn mening over politieke en militaire onderwerpen blijven zeggen. Een andere in genieur, de heer Witte, die ook vele jaren aan het'fioofd stond van een zeer belangrijk departement, dat van volks huisvesting en bouwnijverheid, blijft voorlopig nog in de poli tieke sfeer. Als lid van de Tweede Kamer zal hil ongetwijfeld met grote be langstelling uitzien naar het werk, dat zijn opvolger, mr. Van Aarteen, zal doen ter oplossing van de wo ningnood. die nog altijd met recht wordt genoemd volksvijand nummer één. Het is echter toch de bedoeling van ir. Witte straks een plaats te gaan bezetten in het bedrijfsleven. Daar liggen voor hem verschillende moge lijkheden, zo verklaarde hij ons een dezér dagen. Maar hij sprak het in enkele bladen verschenen bericht te gen, dat hij een belangrijke functie zou aanvaard hebben in een van de bekendste Zaanse industrieën. MR. HELDERS. Mr. Helders die het departement van zaken overzee verlaat, gaat eerst meikbocr Me^de,dlThem e'n' wat daarvoor 20 cent statiegeld gaf. Hij kóGht toen éen perrónkaartje én I stapte in de trein naar Rotterdam. Toen hij de conducteur zag aanko men om de kaartjês te knippen zócht hij éen Veilige schuilplaats op het toilet. In de Maasstad aangekomen, wist hij onopgemerkt het station te verlaten en ging zijn geluk met zak kenrollerij proberen. Hij had echter geen succes en keer de ais lifter naar Den Haag terug. De volgende dag begaf hij zich voor het andere dubbeltje op dezelfde wij ze naar Rotterdam, waar hij besloot in de Bijenkorf te opereren. Het ge luk was niet met hem en hij werd gegrepen. De Haagse politie heeft reeds vroeger twee keer met hem te doen gehad voor zakkenrollerij. Is in de laatste anderhalf jaar van zijn ministeriële loopbaan niets van gekomen. Daarna zal hij rustig over wegen, welke functie hij In het maat schappelijk leven zal gaan uitoefe- Naar aanleiding van actie van parlementsleden heeft het Belgische ministerie van buitenlandse zaken bij de Franse ambassadeur een krachtig protest ingediend tegen het werven van minderjarige Belgen voor het vreemdelingenlegioen. Volgens een Frans-Belgische conventie van 1925 moeten dergelijke minderjarigen aan de ouders op hun verzoek worden te ruggegeven. Tot onze grote droefheid ging heden van ons heen mijn lieve vrouw, onze lieve moeder ELDERINA J. BLOOS-VAN DEN BERG op de leeftijd Van 52 jaar. O.- en W. Souburg: J. S. Bloos Rotterdam: Th. Bloos O.- en W. Souburg: F. J. S. Bloos Amsterdam: J. Bloos O.- en W.-Souburg, 15 mei 1959. Geen bezoek. De begrafenis zal plaatsvinden te Ö.- en W.: Souburg op dinsdag 19 mei 1969 te 2 uur. Heden overleed, na een kortstondige ziekte, onze lieve broeder, zwager en oom LEIN ROELSE, op de leeftijd van 61 jaar. Familie Roelse. Familie De Voogd. Domburg, 15 mei '59. J. C. E. SIMONS, arts en J. DE LA HAYZE, arts. Dinsdag 19 mei a.s. GEEN SPREEKUUR. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen na het overlijden van onze lie ve vader GERRIT JAN ZWIERS, betuigen wij onze oprechte dank. H. Ikklnk-Zwiers H. J. Ikkink. Middelburg, 15 mei 1959. Voor de zeer vele blijken van belangstelling, onder vonden ter gelegenheid van mijn 90ste verjaardag, be tuig ik, mede namens mijn familie, mijn hartelijke dank. W. Duvekot Sz. Vrouwenpolder, mei 1959. Op 15 mei overleed tot onze diepe droefheid onze lieve vader, be huwd- en grootvader LEIN ROELSE, op de leeftijd van 61 Jaar. L. P. Roelse.. J. RoelseBoone. W. Roelse» M. Gabrlëlse Roelse. J. M. Gabrlëlse. J. Pattenier Roelse. P. Pattenier. J. Roelse. En kleinkinderen. Domburg, Schüitvlotstraat 22. De begrafenis zal plaatsvinden dinsdag 19 mei 1959 te 12 uur te Domburg. Domburg TELEFOON 01188—312 OM 8.30 UUR. ORKEST LEEN ZIETSE ENTREE 1.25 CONSUMPTIE NORMALE PRIJZEN Blazers en I mantels die makkelijke mode van nu en straks. Zorge loos en toch altijd netjes. In diverse modellen. Kleu ren marine, royal, ivoor en mais. Het ene nog ko ketter dan het andere. Diverse maten 39.75-/ 57.50 De grote mode ruime zomerrokken in de originele Italiaanse dessins (matting geweven cotton) 15.95-/ 19.75 Voor uw betere dameseonfeotie Eerst kijken bij UW MODEBUIS IN VLISSINGEN PER BOOT, BUS OF TREIN LAAT DE P.Z.C. UW REISGENOOT ZIJN I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9