Van KampensIncident op Corsica' zal worden verfilmd mm Geneviève Tabouis „grootmoeder van de pers" in Genève Ruig land in kleuren „ORFEU NEGRO" WON GOUDEN PALM OP FILMFESTIVAL CANNES Twee jongemannen verongelukt Arresten over processie in Geertruidenberg vernietigd K.A.B. ACHT S.E.R.-ADVIES VOOR HUREN AANVAARDBAAR Echter wordt volledige compensatie geëist Dronken van water Langspeelplaten met Nazi-liederen moet worden vernietigd 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 MEI 1959 EEN DUITSE EN EEN FRANSE VERSIE Oostenrijks-Franse combinatie vraagt Liselotte Pulver voor hoofdrol (Van een onzer redacteuren) De in 1955 bij de uitgeverij C. de Boer jr. te Hilversum ver schenen roman „Incident op Corsica" van de Bergense auteur en publicist Anthony van Kampen, wordt verfilmd. Het initief daartoe is uitgegaan van de Oostenrijks-Franse combinatie Efro-film, die gevestigd is in Wenen. Reeds zijn door de be trokkenen uitgebreide voorbereidingen getroffen, die een der mate gunstig verloop hebben gehad dat men hoopt in septem ber met de eerste opnamen te kunnen starten. Het ontbreekt de organisatoren nog aan toestemming van de Franse rege ring om de verfilming door een niet uitsluitend Franse film equipe te laten geschieden, maar gezien de enorme toeristische betekenis, die de voltooiing van deze film voor het eiland Cor sica zal hebben, verwacht men dat de vergunning niet lang op zich zal laten wachten. Boek over Plesman In het najaar van 1960 zal van de hand van Anthony van Kam- Ssn bij de n.v. Uitgeverij C.H. de Boer jr. te Hilversum een boek verschijnen over dr. Al- bert Plesman. Enige maanden geleden bereikte Anthony van Kampen van de zijde van de K. L.M. het verzoek het leven te beschrijven van de bouwer van onze Koninklijke Luchtvaart Maatschappij. Hem werd, zowel door de K.L.M. als door de fa milie Plesman, alle medewer icing toegezegd. Reeds thans bestaat voor dit boek, ook in het buitenland, belangstelling. Uitgever en schrijver zijn deze week van Amerikaanse zijde benaderd voor een Amerikaan se uitgave van de „Plesman- story". „Incident op Corcica" wordt in een Duitse en een Franse versie uitge bracht en geheel in kleuren opge nomen. Het is bijna zeker dat de hoofdrol zal Wórden vertolkt door de actrice Liselotte Pulver, een ge vierde ster die in filmkrlngen wel eens de Zwitserse Maria Schell wordt genoemd. Inmiddels hebben onder handel i n gen plaat sgevond en over de verkoop van de rechten van het Nederlandse boek aan Duitsland, Engeland en Frankrijk. Na Jan de Hartog en Cor Bruijn is het nu Anthony van Kampen van wie een verhaal wordt verfilmd. Van Kampen schreef dit boek on geveer vijf jaar geleden, nadat hij in contact was gekomen met de Nederlander Manvis Vroom, die op Corsica leider was van het bunga low-park „Calvi". Tussen deze bei de mannen groeide eeri warme vriendschap. Manus Vroom nam de schrijver mee op vele zwerftochten langs dé kusten en door het bin nenland van dit wonderlijke, fasci nerende eiland in de Middellandse Zee. Anthony van Kampen vatte een grote liefde op voor dit Franse departement, reden waarom hij la ter meermalen terugkeerde om Corsica nog beter le leren kennen. Hij zwierf door onbekende stré ken,-waar de toeristen nooit ko men. Hij doolde door verlaten dor pen efi stadjes en was de gast van herders in het binnenland, ging op de varkensjacht met de zonen van de vroegere maquisards en viste met de vissers van Calvi op de Langouste. Manus Vroom „Incident op Corsica" is opge dragen aan Manus Vrocttn, zo schrijft Anthony van Kampen voor in het boek, „van het Ne derlandse bungalow-park, die mij eens dit bereikbaar paradijs binnenleidde en er zelf aan ten- onder ging. Op de 16e septem ber 1958, toen Yves Cousteau de maker van de film „De we reld der stilte") hem vond, voor eeuwig slapend op zes meter diepte in de wereld der stilte". Enige tijd geleden vertoefde de Europese vertegenwoordiger van Efro-film, de heer J. Eekert, met vakantie op het Idyllische Corsica. Toen kwam in hem de idee op dit machtige decor van bijzondere mensen in hun bizarre omgeving op celluloid vast te leggen. Maar, zo vroeg hij zich af, waar moet ik het romantische verhaal vinden, dat zijn oorsprong vindt op Corsi ca. Niet veel later werd hij erop attent gemaakt, dat er zulk een verhaal bestond. De Nederlandse schrijver, Anthony van Kampen genaamd, had niet lang geleden een roman geschreven, die zich qua verhaal en vormgeving uitstekend leende voor een verfilming. Eenmaal terug in Oostenrijk Zocht de heer Eekert contact niet zijn vriend, de bekende regisseur Zehet Gruber, een man, die in belangrij ke mate betrokken is geweest bij het maken van de „SiiT'-films. Ze- het Gruber zou men de Oostenrijk se Bert Haanstra kunnen noemen. Hij won internationale prijzen met de prachtige documentaires „Le voyage'" en „Waar de wind woont" (een Sahara-fllm). Hij en de heer Eekert lazen het boek en waren onmiddellijk enthousiast. Verhaal blijft intact Zij zochten contact met de schrijver. De besprekingen be gonnen. Daarbij waren ook te genwoordig de directie van uit geverij De Boer en de juridisch adviseur van het Internationaal Auteursbureau te Amsterdam, mr. H, H. Keuls. Anthony van Kampen verklaarde zich in principe bereid zijn story te la ten verfilmen, hoewel hij vrees de dat van het verhaal weinig zou overblijven. De Oostenrij kers verzekerden hem echter dat zulks niet zal gebeuren. Het scenario zal door hen worden samengesteld en na voltooiing aan Anthony van Kampen ter sanctie worden voorgelegd. In dien de toestemming van de Franse regering spoedig wordt verkregen en men het afgespro ken tijdstip met de opnamen kan beginnen, hoopt men de film in het voorjaar van 1960 in roulatie te-kunnen brengen. De première zal in Wenen zijn. De rolprent, die twee uur zal duren wordt uitgebracht door Sacha- film, dezelfde maatschappij die zich eveneens ontfermde over de beroemde Duitse film „08- 35". Dé Oostenrijkse equipe van Efro-film is op het ogenblik met opnamen bezig in Malaga voor de verfilming van een ver haal met een beroemde Spaan se danseres als centrale figuur. Amsterdams meisje „Incident op Corsica" verhaalt van een Amsterdams meisje, dat haar vakantie op dat eiland doorbrengt. In het hart van Corsica beleeft zij een incident, waardoor zij in con tact komt met de maquls. Het boek volgt de ervaringen van een jonge vrouw, die wordt geconfron teerd met een levenswijze, waar van zij het bestaan niet kende: het leven van vrije mensen in een groen paradijs. Door alle hoofd stukken heen waart de sfeer van ruige verlatenheid en zijn de ka rakters van het Corsicaanse volk raak getekend. Anthony van Kampen deelde ons naar aanleiding van een en ander mee, dat hij het scenario en de op namen, de (binnenopnamen zullen in Wenen geschieden) met grote belangstelling tegemoet ziet. Over de keuze van de hoofdrolspeelster, Liselotte Pulver, toonde hij zich zeer enthousiast. „Zij is een voor treffelijk actrice en zij komt ook wel overeen met de Mary Klngma uit het boek". Met enige droefheid sprak hij over zijn verdronken vriend Manus Vroom, van wie hij zelde: „Ik beschouw hem als de laatste romantische figuur van het continent. Aan hem heb ik dit boek te danken. De door de Franse regisseur Marcel Camos in Brazilië gemaakte kleuren film „Orfeu Negro" is vrijdag door de internationale jury van het film festival van Cahnes bekroond met de gouden palm. De film vertelt het verhaal van Orpheus tegen de ach tergrond van een carnaval In Rio de Janeiro. De prijs voor de beste korte film ging naar de Tsjecho-Slowaakse rol prent „Motyll zde neziji" (Hier wo nen, geen vlinders). De Franoaise Simone Signoret werd tot de beste actrice uitgeroepen voor haar rol In de Britse film „Room at the top" de Amerikanen Dean Stockwell en Bradford Dill- man deelde de prijs voor de beste acteurs voor hun rol van jonge mis dadigers in de Amerikaanse film „Compulsion" met Orson Welles, die in deze film de advocaat speelt die hem verdedigt. De speciale komedleprijs ging naar de Italiaanse film „Polycarpus, meester kalligraaf". De Mexicaanse film „Nazarin" kreeg de internatio nale prijs. De Japanse film „Sjirasagui" (De witte reiger) verwierf een eervolle vermelding. De prijs voor de beste regie ging naar de Fransman Fran cois Truffaut voor zijn „Les quatre cents coups". De Bulgaarse film „Stern" werd be kroond met de speciale prijs van de jury. De Franse film „Hiroshima mon Amour", die buiten mededingen was vertoond, is onderschelden met de „Prijs van de schrijvers voor film en televisie". De prijs voor het land waarvan de inzending als geheel het beste werd geacht ging naar Tsjecho-Slowakije, dat behalve ..Motyli zde neziji" twee korte films nad ingezonden, waaron der een poppenfilm naar Shakespea- res „Een midzomernachtsdroom". De Nederlandse inzending kreeg „een technische vermelding", van de Fr: se technische filmcommissie, die d> films prees ont hun „plastische schoonheid van fotografie". De Ame rikaanse film „New York, New York", en de Franse „Corrida Inter- dlte" kregen een dergelijke vermel ding. Op de weg van Deventer naar Hol ten is vrijdag een verkeersongeluk gebeurd, dat aan twee jonge mannen het leven heeft gekost. De twee jon gelui reden op een scooter van De venter in de richting Holten en haal den een truck met oplegger in. Waarschijnlijk hebben zij willen pro beren deze truck aan de rechterkant te passeren. Tijdens deze manoeuvre echter sloeg de truck rechtsaf, zodat de scooter onder de auto schoot. De berijders van de scooter moeten dp slag dood zijn geweest. De slachtoffers zijn de 20-jarige dok- terszoon W. Melchior uit Haarlem en de 18-jarige H. J. Tankink Uit Haaksbergen. Brrr, 't was nog helemaal niet warm in het Middelburgse zwembad, dat vrijdag geopend is. Aan de kant ten minste niet. Het was nog beter in het water te vertoeven, dan bovenop de rand te staan bibberen. Het was overigens tijdens deze eerste dag van het /officiële Middelburgse zwemseizoen at aardig druk. Foto P4.C.). Advertentie De Hoge Raad heeft gisteren drie arresten vernietigd van het gerechts hof in Den Bosch, krachtens welke drie r.-k. geestelijke werden vrijge sproken van te hebben deelgenomen aan een niet geoorloofde processie te Geertruidenberg. De betrokkenen zijn pater C. H. te Teteringen, kapelaan A. C. M. van L. te Made en pater A. P. de R. thans missionaris in Argentinië. De grondwet staat processies in het openbaar toe op plaatsen, waar die ook gebruikelijk waren voor 1848, het jaar, waarin de toenmalige grondwet tot stand kwam. De procureur-generaal in Den Bosch had cassatie aangetekend, de Hoge Raad heeft nu overwogen, dat hèt hof de gerequireerden heeft vrijge sproken van iets anders dan was ten laste gelegd. Het casstttiemiddel word gegrond ge acht, omdat niet bewezen is, dat het gebruik to Geertruidenberg steun vond in het besluit van 23 april 1822, met andere woorden, dat deze soort plechtigheden in die gomeente altijd zonder onderbreking hebben plaats gehad. De Hoge Raad verwees de zaak naar het gerechtshof te Arn hem. VERBONDSVERGADERING IN UTRECHT Hoewel het nog wat vroeg is om reeds nu een prognose over de economische ontwikkeling in 1959 te maken, kan toch nu reeds worden vastgesteld, dat de uitvoer, de produktie en de werk gelegenheid zien in veelbelovende zin ontwikkelen. Dit verklaard* drs. Th. Ooppens, ad junct-directeur van 't wetenschappe lijk 9~ "sbureau van de katholieke arbeid «beweging, gisteren op een in Utrecht gehouden buitengewone ver- hondsraadsvergadering van de K.A.B. Deze bijeenkomst was gewijd aan het in 1959 en I960 te voeren sociaal-eco nomisch beleid, gezien tegen de ach tergrond van het jongste advies van de sociaal economisehe raad. De heer F. G. van der Gun, secretaris van de K.A.B., zette uiteen, wat er naar de mening van de K.A.B. wen selijk en mogelijk is binnen het ka der van het in 1959 en 1960 te voe ren Sociaal-Economisch beleid. Hij zei, dat de K.A.B. erkent, dat niet de volledig beschikbare economi sche ruimte mag worden aangewend voor de verbetering van de positie van de loon- en salarlstrekkenden, omdat er een grote onzekerheid in het loon- en prijspeil blijft bestaan zolang ln een belangrijk onderdeel van de kosten van levensonderhoud de huisvesting, met kunstmatige middelen moet worden voorzien. De heer Van der Gun noemde het echter teleurstellend, dat de rege ring er niet in geslaagd is het huur- vraagstuk tot een meer bevredigende oplossing te brengen. Volgens de In een Londens ziekenhuis js worden, aldus een rapport in een Brits medisch blad, zeven vrouwen en twee mannen ver ss pleegd, die verschijnselen van dronkenschap vertonen, of- schoon zij niets als... water drinken, maar dan een twintig liter per dag. Dit water-zwel- gen heeft spraakmoeilijkheden én duizelingen tot gevolg, pre- cios als bij dronken mensen. Voor deze vreemde kwaal, Waarachter mon oorzaken van psychologische aard zoekt, Is nog geen geneesmiddel gevon- den. iiiiiiiiUiiinitiiiinnirtiiiiiiiiiiHiiiitiniHiiiiitiiiintiiiFiiiiiiiiiinniiiiiiIi Toen Geneviève Tabouis in Genève aankwam, geloofde zij dat er een einde was gekomen aan de internationale span ningen. Zij zond zelfs een telegram aan haar familie thuis „Vrede verzekerd. Hoera". Thans is zij niet zo overtuigd meer. Want het telegram waarvan zij ons vertelde, dateert van 192-1, toen Geneviè ve Tabouis haar eerste Gcneefsc conferentie versloeg. Zij wacht nog altijd op de onverbreek- bare vrede. Mevrouw Tabouis heeft alle conferenties in Ge nève sinds 1924 meege maakt. En nu is zij er weer voor de ministers conferentie der Grote Vier. In die tijd is zij »en van de bekendste vrouwelijke journalis ten van de wereld ge worden een kleine, frele vrouw (zij geeft haar leeftijd op als 67) van wie eens verluidde dat zij de macht bezat Franse regeringen door haar scherpe woord ten val te brengen. Tussen de beide we reldoorlogen was me vrouw Tabouis wereld bekend. Hitler, Musso lini, Clemengeau, Lloyd George, Stalin, waren haar zegslieden. En nog is de grijze groot moeder, die de elegan tie van een vorstin heeft, een bijzonder ac tieve verslaggeefster Zij staat iedere morgen om vijf uur op, en gaai pas na middernacht naar bed. Op die lange werkdag verzorgt zij haar radiopraatjes, schrijft zij haar artike len, neemt zij inter views af, of verleent die, luncht en dineert zij met invloedrijke be kenden, en kijkt zij achter de coulissen van de conferentie. Achtendertig jaar gele den gaf Geneviève de archeologische s1' dies waarmee zij zich pezig hield (een eerbiedwaar dige hobby voor een welgesteld Parijs' meisje) op om zich in fend. nlstersconferentie van de journalistiek te be- De conferenties van thans, belegd ter wille geven, een vak dat des- Genève van 1924 en van de Europese veilig- tijds hoogst zelden van* Locarno in 1925, held) waren haar eer door dames werd beoe- (beide, evenals de mi- ste werkterrein. In die dagen ging het in de verslaggeving van internationale oon- ferenties enigszins an ders toe dan thans. Er waren veel minder journalisten en dege nen die er waren, kon den vrijelijk met de on derhandelende diploma ten omgaan. Het was niet zo moeilijk inlich tingen te krijgen van of afspraken te maken met ministers van bui tenlandse zaken als nu. De „grootmoeder van de pers" heeft in haar glorietijd mooie „pri meurs" gehad. -In 1935 heb ik onze (de Fran se) minister van bui tenlandse zaken datum en uur van de An schluss van Oostenrijk genoemd, drie dagen voor die tot stand kwam", vertelt zij nu nog met typische ver- slaggeverstrots. Maar ook leerde zij In 1924 harde lessen. Er ontstond bijvoorbeeld geweldige verlegenheid bij alle partijen, toen Geneviève een prlvé- opmerking van een ho ge Duitse autoriteit pu bliceerde, die gezegd had dat Duitsland El- zas-Lotharlngen zo spoedig mogelijk wilde heroveren. „Weet je niet dat da waarheid het enige is dat nooit geschreven mag wor den verweten haar haar vrienden. Madame Tabouis was op een zeer bevriende voet met de meeste lei dende staatslieden van na de Eerste Wereld oorlog. Zij heeft vrij wel alle landen bereisd, met uitzondering van China en Nieuw-Zee- land, zegt zij zelf. In de Sowjet-Unie is zij een keer of tien ge weest. Zij beeft daar Lenin en Stalin zowel als Kroes jtsjew ont moet. Haar journalistieke carrière neeft haar hu welijk (met een rijke Franse Industrieel) niet nadelig beïnvloed. Zij is nu 44 jaar getrouwd en igt„Mijn man en ik hebben elkaar ge trouwd om onze weder zijdse fouten, niet om onze goede eigenschap- pen". Er zijn nu zeven klein kinderen van deze „pers-grootmoeder", die nog kwiek en vol energie de Geneefse conferentie verslaat, na de ruim 300 andere In ternationale conferen ties die zij hiervoor verslagen heeft. heer Van der Gun is de huurpolitlek te lang gezien als een sluitstuk van het sociaal-economisch beleid. De K.A.B. acht, in grote lijnen gezien, de door de S.ER. geadvi seerde maatregelen met betrek king tot de huren en de subsidies voor de woningbouw aanvaard baar. De heer Van der Gun zei, dat er op korte termijn maatre gelen worden getroffen tér verla ging van de stichtingskosten, dat de huurverhoging volledig wordt gecompenseerd en dat voor de in voering van de huurverhoging van een reële positieverbetering van de loon- en salarlstrekkenden kan worden gesproken. De S.E.R. heeft geadviseerd, een onderzoek in te stellen naar de wen selijkheden en mogelijkheden van 'n minimumloonrcgeling, die volgens de heer Van der Gun, voor de K.A.B. nu reeds vaststaat. Hij vroeg zich ech ter af, of een minimumloonwet wel de meest gewenste vorm is van een dergelijke regeling. Hij verklaarde, dat de gedachten van de K.A.B. meer gaan in de richting van een periodiek vast te stellen minimumloon. Goedbezochte receptie voor scheidende hoofdredacteur A.N.P. Iö hotel „De Wittebrug" te Den Haag heeft do algemeen directeur van het Algemeen Nederlands Persbureau, A. NJP., de heer H. H. J. van de Pol, vrijdagmiddag een ontvangst gehou den ter gelegenheid van het aanstaan, de afscheid van de heer D. J. Lam- booy als algemeen hoofdredacteur van het agentschap. Honderden gas ten waren uit het gehele land geko men om té getuigen van hun waarde ring voor het werk, dat de heer Lam-i boqy in zijn journalistieke functies en in tal van organisaties heeft verricht. Onder hen werden opgemerkt vrijwel alle in Den Haag gevestigde ambassa deurs en gezanten, de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, de vroegere minister-president dr. W. Drees, ae president van de Ho ge Raad, dr J. Donner, de staatsse cretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, de staatssecreta ris van marine, vico-ndmlraal b.d. H. O. W. Moorman, do president-direc- teur der K.L.M., de heer I. A. Aler en i voorzitter van het Rode Kruis, mr. H. A. van de Graaff. Uit de wereld der pers waren onder meer aanwozig bestuursleden van de Vereniging de Nodorlandse Dagblad pers. leden en oud-leden van de raad van beheor van het A.N.P.bestuursle den der journalisten-organisaties, prof. mr. dr. M. Rooy, hoogleraar te Amsterdam, vele hoofdredacteuren van de Ir„_, r ché's der diplomatieke missies en lei ders van voorlichtingsdiensten. van dagbladen, vertegenwoordigers buitenlandse pers, persatta- Het hooggerechtshof In Frankfort heeft bepaald dat do In Amerika ge maakte langspeelplaat „Liederen en redevoeringen van nazi-Duitsland", In geheel West-Duitslnnd geconfis- ceerd moet worden. Daar het hof zijn beslissing baseerde op de federale wet, wordt het bevel tot confiscatie automatisch van kraeht voor geheel West-Dultsland. Deze langspeelplaat presenteert gevaarlijk© antisemiti sche tendenzén en verheerlijkt het nazi-regime^ beslistte de rechtbank. De confiscatie van de plaat werd be volen krachtens paragraaf 140 van de Westduitse wet, welke openbare goedkeuring van criminele handelin gen verbiedt. Een rechtbank in Neurenberg beval reeds twee weken geleden de confis catie. Doch daar deze beslissing al leen op de Beierse wet gebaseerd was, was het bevel niet van toepas sing op het gehele land. In Düascldorf bepaalde het hoogge rechtshof een maand geleden dat de hoes van de plaat veranderd moest worden, omdat soldaten daarop de Hitler-groet brachten en de hoes te vens met hakenkruizen versierd was. De plaat was geadverteerd ais een historisch document. Ondanks de ho- ;e prijs 28 mark ging de ver loop vlot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8