Motorrijder reed met 110 km op auto in... NIEUW COMPLEX FA. PRINS TE VLISSINGEN WERD GEOPEND CHR. SCHOOL TE NIEUWD0RP VIERDE 100-JARIG BESTAAN NIEUWE WEGEN NAAR DAMMEN IN VEERSE GAT EN ZANDKREEK JONGE SCHILDER SCHAAKTE ZEEUWS-VLAAMSE JONGEDAME STEMMEN UIT DE KERKEN PROVINCIALE ZEEOWSE COURANT ZATERDAG 16 MEI 1959 RECHTBANK MIDDELBURG ZONDER VOOR- OF ACHTERVERLICHTING raasde de Vlissingse op perman F. C. van P. in de avondschemer van de 28e oktober van het vo rige jaar op zijn motor over de rijksweg Goes-Middelburg. Hij was op weg van Yerseke, waar hij werkte, naar Vlissingen en wilde nog voor het duis ter thuis zijn. Even voorbij de kom van Lewedorp reed hij met een snel heid van 110 km. met een geweldige klap op een stilstaande personenauto. Zonder vóór- of achterlicht De kantonrechter te Middelburg had de Vlissinger veroordeeld tot een boete van f 100 wegens het zodanig hard rijden, dat hij niet vroegtijdig zijn motor tot stil stand kon brengen en wegens de niet brandende verlichting. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, was in hoger beroep gegaan, omdat hij van oordeel was, dat hier tevens een ontzegging van de bevoegd heid om motorrijtuigen besturen op zijn plaats was. Zodoende stond de opperman gisteren te recht voor de Middelburgse recht bank, die gepresideerd werd door mr. P. van Empel. Het ongeluk gebeurde toen een voor Van P. rijdende personenauto, be stuurd door H. J. L. uit Vlissingen, plotseling moest remmen voor een motorcarrier van L. H. uit Middel burg. Daar de auto de carrier eerst op het laatste moment ontdekte, kwam de bestuurder vlak naast de carrier tot stilstand, waarbij zijn au to even schuin naar links kwam te staan. Met een vaart van 110 km, reed Van P., die vlak achter de auto aanraasde, met zijn motor dwars door de linkerportier van de au to. De motor maakte een gewel dige zwaai naar rechts en sloeg vervolgens in de langs de weg lo pende sloot. Waar Van P. bewus teloos bleef liggen. Hij liep bij deze botsing een hersenschudding op, maar hield er verder geen na delige gevolgen van over. Ontzegging De officier van justitie vroeg beves tiging van de geldboete, die de kan tonrechter had opgelegd, maar te vens een ontzegging van de rijbe voegdheid met inbegrip van brom fietsen gedurende zes maanden. De rechtbank zal 22 mei a.s. uitspraak doen. Ook in de volgende zaak was de offi cier in appel gegaan. Het betrof hier de militair J. de V. uit Oostkapelle, die op de rijksweg tussen Kruiningen en Goes eveneens met een zodanige snelheid gereden had, dat hij niet tijdig genoeg met zijn motor kon stoppen. Dat was op het moment, dat een voor hem rijdende auto moest stoppen voor een stilstaande vrachtauto. De V., die 55 a 60 km. reed, kon niet snel genoeg remmen en kwam in botsing met de auto. De officier was in tegenstelling met de kantonrechter de mening toegedaan, dat verdachte reke ning had moeten houden met een dergelijk obstakel op de weg. Hij vroeg vernietiging van het vonnis van de kantonrechter, waarin De Kaartleesrit in K.N.M.V.- clubrittencompetitie De K.N.M.V. afdeling Zeeland hield in het kader van de provinciale club competitie een kaartleesrit, die in Goes startte en eindigde. Aan de start verschenen negen auto's, waar van er één gedisqualificeerd is; ver der werden er 4 solo-motoren en 7 motoren met duo weggevlagd. Hier van werd er eveneens eén gedisquali ficeerd. De uitslag van deze rit luidt: Solo motoren: 1. J. J. Crueq, Arne- muiden, 9 str.p.; 2. W. van Kerne beek, Goes 13 str.p.; 3. A. C. Sou wens, Middelburg, 68 str.p.; 4. W. Janse, Middelburg 295 str.p. Duo motoren: 1. P. Louws, Seroos- kerke 18 str.p.; 2. C. Sinke, Seroos- kerke 18 str.p.; 3. S. Jongepier, Se- rooskerke 18 str.p.; 4. J. de Visser, Serooskerke 20 str.p.; 5. P. Baan, Middelburg, 61 str.p.; 6. J. Buijsse, 66 str.p. Een gediskwalificeerd. Auto's: 1. P- van Hese, Mid delburg 13 str.p.; 2. mevrouw Van Boven, Lewedorp 28 str.p.; 3. J. Wattel, Middelburg 32 str.p.; 4. H. Geldof, Serooskerke 46 str.p.; 5. A. de Ruijsser, Vlissingen 57 str.p.; 6. J. van de Kreeke, Middelburg 57 str.p;. 7. J. Jacobse, Souburg 79 str.p.; 8. J. de Ruijter, Vlissingen 132 str.p. Een niet geklasseerd. V. niet strafbaar en derhalve vrij gesproken werd, en eiste een boe te van f 25.De uitspraak ge schiedt ook hier op 22 mei a.s. Weggegleden De chauffeur W. C. M. van E. uit Westdorpe was door de Terneuzense kantonrechter veroordeeld tot een boete van f 20.omdat hij op 5 december 1958 op de Veerstraat te Zaamslag met zijn vrachtauto niet behoorlijk was uitgeweken voor een hem tegemoetkomende auto, be stuurd door de veearts Van L. Van E. had appel aangetekend tegen dit vonnis, omdat hij door de gladheid van de weg het ongeluk gebeurde tijdens de bietencampagne naar links weggegleden was. De veearts verweet verdachte, dat zijn richtingaanwijzer naar links had uitgestaan. Daarvan was echter niets gebleken. Op zijn beurt verweet Van E. de andere chauffeur, dat hij te ver links reed. Maar thans bleek Van E. verkeerd opgemerkt te heb ben. De officier verklaarde, dat ver dachte wel enige schuld aan de bot sing te verwijten was. Hij vond, dat de kantonrechter door het opleggen van een boete van f 20.die schuld op de juiste wijze getaxeerd had. Enige tijd geleden veroordeelde de kantonrechter te Middelburg me vrouw A. H.-P. uit Vlissingen tot een boete van f 50.omdat zij zonder vergunning daarvoor te: hebben in het bezit was van een pistool met 6 scherpe patronen. Tegen dit vonnis had de vrouw ap pel aangetekend. Deze overtreding van de wapenwet kwam aan het rollen toen de meubel beeldhouwer H. T. uit Retranche- ment de politie inlichtte over het ge vaarlijke bezit van verdachte. Inder tijd was T. door mevrouw H. bena derd omdat het vuurwapen defect was. Tegen de meubelbeeldhouwer had zij toen uitlatingen gedaan, dat zij haar man dood zou schieten. Mevrouw H. bestreed deze verklaring ten stelligste en zei, dat ze in een val was gelokt. Zij had, zo verklaarde zij, het wapen indertijd van P. ont- ontvangen als pand, omdat de beeld houwer haar nog geld schuldig was. „Dat is allemaal franje", vond de of ficier". Verdachte heeft een pistool met munitie verborgen gehouden en daarom vraag ik bevestiging van het vonnis". Ook hier zal uitspraak ge daan worden op 22 mei a.s. Retranchement verhoogt de wethouderssalarissen niet Tijdens do vrijdagavond gehouden raadsvergadering heeft de gemeente raad van Retranchement na uitvoeri ge discussies besloten het voorstel van G. S. om de wethouders-salarissen te verhogen niet te aanvaarden. De raad stelde voorts de gemeen schappelijke regeling ten behoeve van de stichting en instandhouding van een openbare b.l.o.-school in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en de gemeen schappelijke regeling voor het vervoer van de leerlingen vast. Wethouder H. den Hamer en de gemeentesecretaris werden respectievelijk tot lid en plaatsvervangend lid in de bestuurs commissies benoemd. Op voorstel van B. en W. ging de raad vervolgens ak koord met een wijziging van de be groting 1958. Zeeuwse molenaars vergaderden te Goes Vrijdagmiddag hield de afdeling Zeeland van de Algemene Neder landse Molenaarsbond onder voorzit terschap van de heer C. A. Kamme- raad uit Middelburg haar jaarverga dering in café „De Landbouw" te Goes. Op deze bijeenkomst werd o.a. gesproken over de positie van de mengvoederindustrie en de plannen voor een centrale inkooporganisatie van de molenaars. Bovendien sprak de heer Kammeraad over de proble men rond het bedrijfspensioenfonds, de komende loonsverhoging en de be tekenis van de E.E.G. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer J. Luteijn uit Sint Kruis, bleek dat er in het afgelopen jaar in de afdeling Zeeland van de bond geen schokkende dingen zijn ge beurd. Wel werd toen het 60-jarig bestaan van de bond herdacht. GROEIEND MODERN BEDRIJF Burgemeester verrichtte de ingebruikstelling Bijna 35 jaar nadat de heer F. D. G. Prins te Vlissingen in de Verkuijl Quakkelaarstraat een groothandel in verf en glaswaren begon, heeft de firma F. D. G. Prins en Zonen op de hoek van de Paul Krugerstraat en de Van Dishoeckstraat een ruime kan toor- en fabriekshal in gebruik ge nomen, waarin niet alleen glas en verf worden opgeslagen, maar waar in het glas ook verschillende bewer kingen ondergaat. Vrijdagmiddag is deze uitbreiding of ficieel in gebruik gesteld door de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, die bij deze gelegenheid uit drukking gaf aan zijn genoegen over deze gebeurtenis. „We mogen blij zijn over de groei van dit bedrijf, dal aan 22 mensen werk verschaft", al dus burgemeester Kolff, die verder tot zijn teleurstelling moest verkla ren, dat de economische ontwikke ling van Vlissingen geen gelijke tred heeft gehouden met de groei der ge meente na de oorlog. „Op het gebied van handel en nijverheid zijn er in Vlissingen nog te weinig zelfstandi gen", aldus de burgemeester. Onder de aanwezigen, die de heer J. A. Prins in het met bloemen versier de magazijn verwelkomde waren de gemeentesecretaris, de heer J. W. Pe ters, de wethouders, de heren M. A. van Popering, W. Poppe en Ch. J. Gillissen Verschage, de vertegen woordigers van organisaties van schilderspatroons en zeer vele zaken relaties. Na een kort overzicht van de his torie van het bedrijf te hebben ge geven verleende de heer Prins het woord aan de burgemeester, die op originele wijze de officiële in gebruikstelling verrichtte. Met een simpele druk op een knop DORPSHUIS WAS TE KLEIN Waarschijnlijk in 1960 een nieuw schoolgebouw In een reusachtige tent van ongeveer dertig meter lengte vierde men vrij dagavond in Nieuwdorp op grootse wijze het honderdjarig bestaan van de Christelijke Nationale school. Tussen de vele felicitatietoespraken door werd een aardig programma opgevoerd, waaraan o.a. verschillende oud-Ieer- Iingen der school medewerkten. Bij zo'n uniek jubileum hoort een passend geschenk en hiervoor zorgde de in specteur van het lager ondersvijs, de heer A. A. Leenhouts uit Middelburg. In zijn felicitatie-speech deelde hij een zichtbaar verrast publiek en be stuur mede, dat hij de minister zal adviseren Nieuwdorp op de urgentie- lijst voor een nieuw schoolgebouw te plaatsen. „Dit betekent nog niet", aldus de in specteur, „dat de nieuwe school er di rect komt". Hierbij stipte spreker aan, dat hij reeds in 1957 en '58 ge adviseerd had Nieuwdorp op de ur- gentielijst te plaatsen. Beide malen echter tevergeefs. Doch spreker had goede hoop, dat het dimaal zal lukken. Wanneer de minister het advies op volgt betekent dit, dat Nieuwdorp van de tien lokalen, die het district Mid delburg toegewezen kreeg, er drie krijgt. Wanneer alles een vlot verloop heeft zal in september 1960 bij het begin van een nieuw schooljaar het gebouw gereed zijn. In zijn openingswoord sprak de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Hommes, over de vreug de en dankbaarheid van het be stuur bij dit jubileum. Ook bracht (Slot van pag. 1) noemd, die de gronden zal taxeren welke nodig zijn voor weg en fiets pad. De automobilist of fietser, die over enkele jaren via deze nieuwe 1600 meter lange weg en de ongeveer 3- km. lange dam op Noord-Beveland „voet aan wal" zet, komt daar ui teraard weer op een nieuwe weg. De ze nieuwe weg zal uitmonden op de reeds bestaande weg Kamperland- Wiss enkerke en krijgt een lengte van 2700 meter. Tegelijkertijd met deze wegaanleg wordt een oude weg, die loopt om de nieuwe weg naar Kam perland vernieuwd, namelijk het 730 meter lange gedeelte. Ook langs de 2700 meter lange nieuwe weg komt een fietspad. Ondertussen is het ont werp van deze weg nog niet gereed, maar provinciale waterstaat is druk bezig met de metingen. Hoogstwaarschijnlijk zal ook op Noord-Beveland een nieuwe weg aangelegd worden. Het is namelijk de bedoeling een snellere weg aan te leggen van Katseveer naar de rijksweg, die door Zuid-Beveland loopt. Vermoedelijk zal dan ook de weg vanaf de dam door de Zand- kreek recht doorgetrokken worden naar 's Heer Hendrikskinderen. Niet langer zal het verkeer dan via Wil- helminadorp naar Goes gaan. Ook hier moeten de boeren zich dus op de „onprettige gevolgen voorbereiden"» hij het belangrijke werk van de beide hoofdonderwijzers Melse in herinnering, die hun stempel op de school hebben gedrukt. Voorts sprak hij zijn verheuging uit over de prettige samenwerking, die er thans tussen school- en gemeentebe stuur bestaat. Dit in tegenstelling tot vroeger toen dit wel eens wat te wen sen overliet. Ook de burgemeester van 's Heer- Arendskerke, waaronder Nieuwdorp ressorteert, bracht deze vroegere moeilijkheden in herinnering. Evenals de voorzitter van het schoolbestuur, die ook wethouder is, was hij ver heugd dat deze samenwerking thans niets te wensen overlaat. Naast de vele toespraken werd een aantrekke lijk programma opgevoerd, waarvan de ongeveer 500 genodigden en be langstellenden, onder wie vele oud- leerlingen, volop hebben genoten. De zangvereniging „Tot nut en genoe- en" bracht onder leiding van mej. lousemaker verschillende liederen op voortreffelijke wijze ten gehore. Voor vrolijke muziek en zang zorgden eni ge leerlingen en oud-leerlingen. Ver der vermeldde het programma voor dracht door Willie de Jager en mej. K. de Kok en een optreden van de oud hoofdonderwijzer, de heer Chr. Melse 1932 tot 1955 die samen met de heer J. Steketee en enkele oud-leerlingen een terugblik wierpen in het verleden. stelde mr. Kolff namelijk een elektri sche takel de enige in Nederland voor zover het de heer Prins bekend was in werking en langzaam tilde deze takel een groot stuk draadglas van de betonnen magazijnvloer. Onder de sprekers, die hierna hun gelukwensen aanboden waren de ar chitect, de heer G. Tuinhof, de heren Kiewiet de Jonge en Brink, verffa- brikanten, de heer Jansen namens de organisatie van schilderspatroons, de heer J. Suurmond namens het perso neel te Vlissingen en de heer Fraanje namens het personeel van het filiaal in Roosendaal. Tenslotte bood de heer J. P. Ventevogel, de accountant van de firma zijn gelukwensen aan. Het personeel demonstreerde hierna de werkzaamheden in het glasbedrijf, dat door de genodigden bezichtigd werd. Er werd glas gesneden, gesati neerd en over kleine afstand getransporteerd. Verder werd de aanwezigen een blik was het weg, dat eerste grijze haartjel Doe het zélf - óók de crème behandeling -metdePOLYCOLOR Haarkuur (1.95) Vraag het uw drogist of parfumerie. geen schrik en geen moeite! Gewoon thuis zélf uw haar wassen met POLYCOLOR-Kleurshampoo. Het wordt zonder verven bijgetinb in uw eigen kleur of een modieuze nuance. Een weldaad voor uw haar en uw verschijning! tintgevende haanvassing: 't hoort bij uw make-up iAHNEMANN - Laren N.H Imp. vin POLY COLOR - K2r - Pl»c«ntubex rOStDUS |8. Moujoi» tljrirecAitor Blsndix. gegund In de afdeling „glas-in-lood", die sinds 1947 bestaat en waaraan ook een atelier voor brandschilder- werk verbonden is. Vele belangrijke opdrachten werden reeds door deze rdeling onder leiding van de ontwer per, de heer N. de Regt, uitgevoerd. RECHTBANK WAS ONTSTEMD Officier eiste zes maanden Dat de thans in Eindhoven wonende 26-jarige schilder Peter H. van T. vrijdagmorgen een ontstemde presi dent en officier van de Middelburgse rechtbank tegenover zich vond, is be paald niet verwonderlijk. „Als we het goed bekijken, Is geen meisje veilig voor hem", zei namelijk de officier over hem. Eind augustus van het vo rige jaar had de toen in Middelburg wonende Van T. een Zeeuws-Vlaamse jongedame geschaakt. Overigens een handeling, die in vroeger tijden her haaldelijk en ook thans nog wel eens voorkwam en waarover dan in schone lyrische volzinnen uitvoerig verhaald werd. Uit de ontstemming van de recht bank, vooral over de wijze, waarop de schilder allerlei verhalen verzon om vat te krijgen op de andere sexe, bleek overduidelijk, dat deze schaking helemaal niet als een fleurige ge schiedenis beschouwd werd, waar over later nog eens met smaak ver teld kon worden. Terwijl de vrouw van Van T. een echtscheidingsprocedure aanhangig gemaakt had, kreeg de man kennis aan een jongedame, die overigens na een korte kennismaking niets meer van hem wilde weten. In de bus van Breskens naar Oost burg ontmoette hij kort daarop een ander Zeeuws-Vlaams, 18-jarig meis je. Van T. begon een gesprek met haar, dat eindigde in het maken van een afspraak. Nieuwe afspraken volg den en nadat de echtscheiding met zijn vrouw uitgesproken was, haalde Van T. zijn vriendinnetje over om met hem naar Schotland te gaan. Er werd een paspoort voor het meisje aangevraagd en verkregen en eind augustus begon de reis. Het meisje nam in Vlissingen de trein, terwijl Van T. zich in Middelburg bij haar voegde. Vooraf had hij om geld ge telegrafeerd en met enig geld, dat hij zelf nog bezat, kon de overtocht naar Engeland wel betaald worden. Het tweetal bracht in een Utrechts pension de nacht door, waarna het de volgende dag doorreisde naar Hoek van Holand. Intussen hadden de ouders van het meisje, die er sterk op Vrijdagavond vierde men in Nieuw dorp op grootse icijze het honderd jarig bestaan van de Christelijke Na tionale school. Daar het dorpshuis veel te klein was voor de honderden genodigden en belangstellenden had men op het schoolplein een reusach tige tent geplaatst waarin dit jubi leum werd gevierd. Aandachtig luis terden de ongeveer 500 aanwezigen naar het welkomstwoord van de voorzitter van het jubilerende school bestuur, de heer J. Hommes. (Foto P.Z.C.). tegen waren, dat deze verhouding voortgezet werd, de instanties ge waarschuwd en op het moment, dat het tweetal de boot wilde betreden, werd het bij de paspoorten-controle door de marechaussee aangehouden. De schaking, die de officier van justi tie, mr. J. L. Andreae, de jongeman ten laste gelegd had, achtte hij wettig en overtuigend bewezen. Hij besloot naar Schotland te gaan, zo betoogde de officier, wél met toestemming van het meisje, maar zónder die van haar ouders. Mr. Andreae nam aan, dat Van T. stellig de opzet had om in Schotland met het meisje te trouwen, hoewel Van T.'s gedachte hierover volgens mr. Andreae niet helemaal serieus was. Volgens de officier had de schil der niet het minste begrip hoe kwalijk zijn optreden was. Door een fikse straf wilde hij hem duidelijk maken, dat de rechtbank dit niet meer zal nemen. De officier eiste een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan 3 maan den onvoorwaardelijk, 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, toezicht van het Nederlands Genootschap voor reclassering met als bijzondere voorwaarde toezicht van een psychiater. Van T. had het laatste woord. Of de rechtbank hem nog een kans wilde geven, vroeg hij. „Alle kansen, die U gegeven zijn, hebt U vergooid", re pliceerde mr. P. van Empel, de pre sident. Waarop hij de uitspraak be paalde op vrijdag 22 mei a.s. (Slot van pag. 3) het ware gezogen. Wanneer de paus een oecumenisch concilie bijeen roept, zijn de gedachten in de krin gen van de Protestantse Kerken daarmee bezig en wanneer steeds meer blijkt uit hetgeen er geschre ven wordt van rooms-kathoheke zij de, dat de paus er hoogstwaarschijn lijk niet meer van zal maken dan een zaak van eigen kerk, uit men zijn teleurstelling. Daarom des te meer gaan de gedachten in de Protestantse Kerken naar de oecumene, de We reldraad van de Kerken, een poging tot herstel van de éne christelijke kerk, zoals deze door Jezus en door zijn apostelen is bedoeld. Het woord oecumene komt van het Griekse „oikumene", dat betekent „heel de bewoonde wereld". Op de kerk toege past betekent dit dus één kerk op heel de aarde. Uit het diepe verlan gen ernaar, te midden van de ver splintering in tal van kerken en sek ten, is de oecumene geboren. Kwa men in de vorige eeuw leden van verschillende kerken op praktische gebieden tot samenwerking, bijv. bij belgenootschappen, de evangelische alliantie, zondagsschoolwerk, jeugd werk enz.), uit déze eeuw stamt de oecumene. Wat vroeger als vanzelf sprekend werd aanvaard, het bestaan van vele kerken, werd in deze eeuw met benauwenis en droefheid, ja als zonde beschouwd. De grote stoot tot de oecumenische beweging is geko men vanuit de zending. In 1910 werd te Edinburgh onder leiding van John Mott een wereldconferentie over zen dingsvraagstukken gehouden. Deze conferentie is wel genoemd „de moe der van de oecumenische beweging". AI die verdeeldheid der kerken, zo werd duidelijk uitgesproken, is een grote hinderpaal voor de verbreiding van het evangelie. En zo zien we dat zending en oecumene zeer nauw sa menhangen en het eigenlijk niet meer dan vanzelfsprekend is dat wij op het pinksterfeest aan beide denken. Welbewust wil de oecumene geen su- perkerk zijn, maar men zit hier toch met die verdeeldheid. Moet de kerk uniform (volkomen een eenheid) zijn, of kan zij pluriform (veelvormig) zijn? En wanneer we aannemen dat de Kerk van Christus op deze aar de pluriform kan zijn, wat is daar onder dan te verstaan? Over dit vraagstuk is veel geschreven. Om het in het kort te zeggen, komt het hier- op neer. Er zijn allerlei soorten ker kelijke organisaties. Ook al zijn die voor ons niet aanvaardbaar, kunnen en mogen wij daaraan do naam „kerk" ontzeggen? Moeten wij, bij al wat ons van andere kerken scheldt, vooral ook niet beginnen er rekening mee te houden dat wij in die andere kerken toch openbarin gen zien van de Kerk van Christus? Rome kent de Kerk alleen maar uni form. De oecumene zal niet anders kunnen dan uitgaan van de plurifor miteit van de Kerk. In de Geref. Kerken heeft men in 1955 besloten het oecumenische vraagstuk opnieuw te bezien. Er zijn toen deputafen benoemd om een rap port op te stellen en, naar we in het Gereformeerd Weekblad van 24 april lazen, is dit rapport onlangs klaarge komen, om op een komende synode te worden behnndcld. We hopen er nog wel eens op terug te komen. In het bericht dat wij er over lazen stond: „Is juist de oecumenische ontmoeting en gemeenschap niet het aangewezen middel om néést het eigen kerkelijk standpunt, dat men vertegenwoordigt, toch ook dc zwak kere of sterkere gemeenschap met andere kerken tot uitdrukking te brengen?" We weten dat cr In de Ger. Kerken over de oecumene verschillend wordt gedacht, maar velen, buiten deze kerken, hopen dat ook zij hun plaats hier zullen vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6