Zeeuwse muziekschool besluit tot uitvoering van reorganisatie Ged. Staten komen met voorlichtingsblad Zeeuwse Almanak Baayens optiek GEMEERTE-ORTVARGER VAR AAGTEKERKE GEHULDIGD Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 MEI 1959 NU OOK LES IN „TOKKELINSTRUMENTEN" Men wil meer contacten met de Zeeuwse harmonie- en fanfarewereld Directeur en bestuur van de Zeeuwse Muziekschool hebben een reorgani satieplan opgesteld voor deze onderwijsinstelling, dat voor de toekomst van de school belangrijke gevolgen kan hebben. Dit plan voorziet in 1. Sterke verlaging van de lesgelden voor (jonge) leden van harmonie ën fanfaregezelschappen, zodat de school meer dan tot dusver contac ten kan krijgen met de Zeeuwse harmonie- en fanfarewereld. 2. Invoering van lesmogelijkheden voor de zogenaamde „tokkelinstru- menten" (gitaar, banjo enz.) en voor accordeon. 8. Een andere aanpak van het individueel onderwijs In de eerste twee les- Jaren, namelijk verlenging van de lestijd van 40 tot 60 minuten, waar bij dan evenwel aan twee leerlingen gelijk les zal worden gegeven. Na twee jaar worden de léssen individueel per leerling voortgezet. Met deze plannen gaan vervolgens enkele maatregelen samen op finan- tieel terrein, die nodig zijn om de school niet duurder te maken dan zij reeds is. Deze maatregelen betreffen voornamelijk een verhoging van de lesgelden voor individueel onderwijs van f 100.tot f 135.per jaar met Ingang van het derde lesjaar. Deze verhoging gaat 1 september a.s. In. Het bestuur van de Zeeuwse Mu ziekschool is bij het opstellen van dit reorganisatieplan uitgegaan van twee overwegingen: de suc cesvolle resultaten, waarop de muziekschool gedurende de 5 jaar van haar bestaan mag terug zien, waren aanleiding tot bezin ning over de vraag of het moge lijk was ook die groepen aan te trekken, die tot dusver nog niet geheel enthousiast waren voor de muziekschool. Hierbij is dus ge dacht aan de leden van fanfare- en harmoniekorpsen, liefhebbers van gitaar, accordeon enz. Externe factoren In de tweede plaats bleek het tenge volge van verschillende externe fac toren, die een toeneming van de kos ten met zich brachten, nodig om tot een bepaalde financiële reorganisatie over te gaan. De voormalige rijksinspecteur voor het muziekonderwijs ging er Inder tijd van uit, dat in 5 jaar 800 leer lingen aangetrokken konden worden, waarbij het rijk een subsidie zou ge ven van f 15.000. Het aantal leerlin gen ls thans na 5 jaar dus ruim 2100! Terwijl de rijksbijdrage slechts f 5000 bedraagt! Dit beteken de, dat de deelnemende gemeenten en de provincie voor hoge lasten kwa men, waartegen de laatste tijd nog al eens geprotesteerd werd. Vandaar dat men heeft nagegaan hoe men op die overheidsbijdragen kan bezuini gen. Dit gebeurt dus door verhoging van de gelden voor de individuele lessen. Overigens wordt het les geld de eerste twee laren waarin dus aan twee leerlingen gelijk les wordt gegeven ge handhaafd op f 100 per jaar. Na deze periode wordt het gebracht op f 135 per jaar. In die eerste twee jaar zullen de twee leerlin gen gelijk les krijgen gedurende een tijdsduur van een uur. Tot nu toe was dit 40 minuten. Bij het plan tot de opleiding van le den van harmonie- en fanfareeezel- schappen is uitgegaan van een lan delijk basisplan, opgesteld door de rijksinspectie voor het muziekonder wijs. Leden van korpsen kunnen in het vervolg voor f 15.-=- hun oplei ding krijgen; momenteel voor f 50. Het enige wat zij te doen hebben is het vertonen van de lidmaatschaps kaart van hun korps. Met de bonden van de harmonie- en fanfarevereni gingen zal over deze mogelijkheden intensief overleg worden gepleegd. Dirigenten Voorts ligt het in de bedoeling om ZESTIG JAAR GETROUWD. Op tweede pinksterdag vieren de heer en mevrouw P. Walravende Nooijer te Rilland-Bath hun zestig jarige bruiloft. Mevrouw Walraven is 81, haar echtgenoot 83 jaar. Beiden zijn in Rilland-Bath zeer gezien. Vreugde en droefheid hebben zij met de dorpsbewoners gedeeld. De heer Walraven als lijkdienear en mevrouw Walraven als baker. Zij wonen nog steeds in het huisje, waarin mevrouw Walraven geboren werd, namelijk op D 31 in de Scheldestraat. Zij zullen het feest vieren in gezelschap van hun ze ven kinderen, zeventien kleinkinderen en zeven achterkleinkinderen. GEZELLIG ZUIDZANDE. Het belooft deze zomer in Zuid- zande, waar zoals bekend in begin juli het concours van de Zeeuwse LIEFDADIGHEID Het toas een ijverige dame, die zich in Vlissingen inzette voor een huïs- aan-huis-collecte, waarvan de haten bestemd waren voor hulp aan zieken in tropische gebieden. Een mooi en nobel dóel. dat zij zo hier en daar even toelichtte. Zo kwam ze ook bij een vrouw, die alvorens te offeren wel eens iets naders van de zaak wil de weten. „Wat doen jullie nou met dat geldt", informeerde ze. „Nou", sprak onze coflectante, „daar kopen we kmine voor en zo". De vrouw werd onmiddellijk enthou siast. „Daar ben ik vlak voor", riep ze uit „en ik zal U laten zien waarom. Kom maar es mee". De collectante betrad de woning en werd meegevoerd naar de tuin, al waar in een hecht getimmerd hok zes levensgrote konijnen een ruim onderkomen hadden. „Tja", verklaar de het vrouwtje, „voor kniene heb ik altijd wat over". En royaal schonk ze een gulden... Zangers! gezellig te worden. Een dezer da gen vergaderde de plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingen verkeer om het programma voor kwam lijkt zeer aantrekkelijk, de aanstaande maanden vast te stellen en wat tenslotte uit de bus Zo heeft men de laatste zaterdag !n juli bestemd voor de eerste ringrijderij opgeluisterd met muziek. Voor de za terdagen in augustus heeft men aan het volgende gedacht: een zanguit voering door het dameskoor van Zuid- zande, een behendigheidswedstrijd voor tractoren, ringrijderijen, een oriëntatierit voor fietsers en brom. fietsers en, maar of dit zal kunnen worden verwezenlijkt weet men nog niet, een muziekfestival. GASTEN UIT AMERIKA De leden van de Breskense bejaarden- sociëteit hadden op hun laatste bij eenkomst twee gasten uit Amerika op bezoek, namelijk de heer en me vrouw Geluk. Mevrouw Geluk is uit Breskens afkomstig en met haar man brengt zij „thuis" een vakantie door. Het Amerikaanse echtpaar vertoonde enkele prachtige natuurfilms over Amerika en liet bovendien opnamen zien uit eigen familieleven. Namens de bejaarden dankte mevrouw Pois- sonnier de heer en mevrouw Geluk voor do interessante lezing en zij sprak de hoop uit, dat de volgende ontmoeting in een grotere sociëteit zal zijn. Zij bood het echtpaar bovendien een aardig souvenir uit Breskens aan. aan. BRANDPUT BEVOLKT. Twee inwoners van Breskens, de heren Willenisen en Frelier, zijn op het idee gekomen om in de ge meentelijke brandput bij de Wil- helmina-kleuterschool een zwaan, twee ganzen, twee bergeenden en verschillende f.ndere eenden onder te brengen. Het is hun bedoeling oin bij de brandput ook nachtver blijven voor de vogels te plaatsen. Vanzelfsprekend heeft deze ver. fraaiïng van de put de grote be langstelling van de omwonenden. een theoretische opleiding in te stel len voor dirlgemten der korpsen. De ze kunnen hun opgedane kennis dan weer doorgeven aan de leerlingen. De lesgelden voor de accordeonleer lingen en die voor de „tokkelinstru- menten" bedragen f 35.per jaar. Aan deze laatste twee categorieën leerlingen, plus die voor het fanfare- onderwijs, alsmede voor zangonder wijs, zal in groepsverband les wor den gegeven. In het kader van deze reorgani satie zijn ook geringe mutaties in het lerarenkorps waarschijnlijk. Teneinde te bezuinigen op de post „reiskosten" heeft men een leraar voor de keus gesteld óf zich in Zeeland te vestigen, óf zijn les sen aan een andere leerkracht over te dragen. Over deze mutatie is overigens nog geen beslissing gevallen. Deze mededelingen werden tijdens een persconferentie verstrekt door mr. dr. A. J. J. M. Mes, de vice-voor- zitter van de school, en de heer H. G. Stam, de directeur. Zij verzeker den ons, dat deze reorganisatieplan nen niet uitsluitend het gevolg zijn van een zekere ongerustheid bij Sta tenleden en gemeentebesturen over een steeds meer geld vragende school. Er is vooral nagegaan hoe de school, die een landelijk voorbeeld geworden, nog beter kan „aan slaan" bij alle lagen van de Zeeuwse bevolking. Bovendien is men er in ge slaagd om de leraren van een gezon de rechts- en financiële positie te verzekeren. Naast het bereiken van een verant woorde raming binnen de financiëlè mogelijkheden besloot het bestuur ook een verandering te brengen in zijn werkwijze. Tot nu toe waren slechts enkele vertegenwoordigers i gemeentebesturen In het sticht tings bestuur opgenomen. De nieuwe opzet is om voor alle aangesloten gemeenten een plaats in het bestuur in te ruimen. Gasten uit St-Hilaire in Zierikzee verwelkomd Om kwart voor acht zijn vrijdag avond de gasten uit St. Hilalre in Zie rikzee gearriveerd, die tijdens de pink Bterdagen in verschillende takken van sport hun krachten zullen meten met de Zierikzeese sportverenigingen, Bij deze groep bevonden zich o.a., dé burgemeester van St.-Hilalre, dë Heêi" M. Cheval en diens echtgenote, alsme de de drie wethouders van St.-Hïlaire hun dames. Namens de Zierikzeese sportraad sprak dr. J. C. Röhner een hartelijk woord van welkom, waarbij de hoop werd uitgesproken, dat tij dens deze dagen het reeds gelegde contact opnieuw zal worden verste vigd. In verband met familie-omstan digheden kan burgemeester mr. Th. Dijckmeester niet tegenwoordig zijn; wethouder M. C. Verhei jen sprak thans namens het gemeentebestuur een woord van welkom. Burgemeester M. Cheval dankte voor de hartelijke ontvangst en zei er van overtuigd te zijn, dat dergelijke sportuitwisselin- gen zullen bijdragen tot een verbroe dering van de volkeren. De dienst Her- en Ruilverkaveling Schouwen- Duiveland had voor elk der gasten een paar stencils, waarop zij in him eigen taal konden lezen over de ramp van '53 en het Deltaplan. Hedenmorgen om half elf worden de Franse gasten officieel door het ge meentebestuur in de Schuttershofzaal van het stadhuis ontvangen. Benoeming bij posterijen te Middelburg Met Ingang van 19 mei is de heer K. Bakker, referendaris bij de posterijen, van Groningen naar Middelburg over geplaatst waar hij in de plaats komt van de adjunct-inspecteur, de heer B. H. J. Brekhof, die in Utrecht is bet noemd. Als de naald U begint te sche meren voor het oog, kan een scherpe werkbril U weer een heldere blik geven op Uwtaak. U steekt raak zonder te missen, met een bril van: LANGE VORSTSTRAAT-106, GOES De speciaalzaak voor uw BREL. Caissons bij Kruiningen eveneens naar Veerse Gat Evenals het grote caisson, dat ln de vluchthaven van Zijpe ligt, zullen ook de twee oude caissons, die bij Krui ningen liggen, naar het Veerse Gat worden gedirigeerd, waar zij bij de afsluiting gebruikt zullen worden. Het te Zijpe liggende caisson van het type AX zal gebruikt worden als landhoofd aan de zijde van Wal cheren. Een van de „Kruiningse" caissons eveneens een AX zal voor hetzelfde doel worden gebruikt. De andere, van het BX, zal gereedge maakt worden om in het volgend werkseizoen te dienen als reserve bij de sluiting van het Veerse Gat. De heer W. de Koning in Vlissingen overleden Vrijdag is in Vlissingen overleden de heer W. de Koning, procuratiehouder Vih Koning ven onder meer bestuurslid van de vereniging „Philatelica", afdeling .Vlissingen. In 1932 kwam de heer De Koning in dienst bij de Gelderse Kre dietvereniging, die in 1936 in de Ne- derlandsche Handel-Maatschappij werd opgenomen. In 1955 werd de heer De Koning procuratiehouder van deze maatschappij. De heer Boogaard vierde zilveren ambtsjubileum Vrijdagavond is te Aagtekerke in zijn eigen, voor deze gelegenheid versier de „werkkamer" op het gemeentehuis de heer J. Boogaard gehuldigd, die zijn 25-jarig jubileum als gemeente ontvanger vierde. Hiertoe was een raadsvergadering belegd, een bijzon dere raadsbijeenkomst derhalve, waar in allereerst burgemeester J. Geuze de verdiensten van de jubilaris schet ste. „Begonnen in een ongunstige tijd, toonde U een ijzeren wil, een helder verstand, bescheidenheid en stond U immer voor de mensen gereed", aldus de heer Geuze, die zijn waarderende woorden over de taakvervulling van de heer Boogaard stoffelijk gestalte gaf door namens de raad en het ge- meentepersoneel een elektrisch scheerapparaat aan te bieden. Tevo ren had de heer Geuze de jubilaris de gebruikelijke gratificatie-enveloppe aangeboden, waaraan echter een oor spronkelijk tintje was gegeven door het geldbedrag te vervangen door een mandaat, waarbij de heer Boo gaard werd gemachtigd eigenhandig een bedrag op eigen rekening over te schrijven. Voor mevrouw Boogaard waren er bloemen. Nadat de gemeen- m Naar wij vernemen bestaat er bij het provinciaal bestuur van Zeeland het voornemen over te gaan tot de uitgave van een een voudig voorlichtingsblad, dat in eerste instantie bestemd zal zijn voor de leden van Provinciale Staten, In dit blad wil het college van Ged. Staten die zaken vermelden, welke geen plaats kunnen vinden in de z.g. „statenstukken", doch die niettemin van belang zijn voor de statenleden. Met het woord „statenstukken" wor den meestal de voorstellen van Ged. Staten aangeduid, die moeten worden behandeld door de Provinciale Sta ten. Zij worden aan de leden der Sta ten toegezonden, die ze daarna in af delingen behandelen en van hun op merkingen voorzien. Dan volgt de openbare behandeling. Het is duidelijk, dat deze officiële „correspondentie" geen ruimte laat voor voorlichting in bredere zin. Toch zijn er allerlei punten van het provinciaal beleid, die van belang zijn voor de leden van Pro vinciale Staten en die zij dus die nen te weten. Dit geldt met name voor standpunten van het college met betrekking tot het beleid ten aanzien van het Deltaplan. Het Is van belang, dat deze zaken aan de statenleden bekend en daarmee tevens openbaar worden. Ged. Staten hebben nu besloten daar in te voorzien door de uitgave van een eenvoudig voorlichtingsblad, waarin mededelingen van deze aard kunnen worden gedaan. Het blad zal op dezelfde wijze worden verspreid als de statenstukken, zodat ook de pers de beschikking over deze mede delingen zal krijgen. Daardoor kan naar de mening van hot college de openbare voorlichting over het beleid van het provinciaal bestuur worden bevorderd. Het is nog niet bekend, wanneer het eerste nummer zal ver schijnen. te-secretaris, de heer K. Dekker, de goede collegiale verstandhouding had geschetst, sprak de heer Boogaard een dankwoord, waarna de officiële raadsvergadering werd gesloten. Hierna spraken nog oud-burgemees ter J. Bosselaar van Aagtekerke, die vele jaren met de heer Boogaard sa menwerkte, de heer J. W. Schuurman uit Domburg, oud-gemeentesecretaris van Aagtekerke, de heer A, J. de Broekert, de gemeente-ontvanger van Oostkapelle en de heer L, C. Boste laar, de gemeente-opzichter. Tenslotte sprak de jubilaris andermaal een dankwoord. Op de foto van links naar rechts mevrouw Boogaard, burgemeester Geuze en de jubilerende gemeen te-ontvanger. (Foto P.Z.C.) Houthandel Alberts heeft nadelig saldo ran 73.000 Weer geen uitkering van dividend Het gunstig saldo der bedrljfsreke- ning over 1958 van de N.V. Houthan del v.h. G. Alberts Lan. Co. te Middelburg, na aftrek van alle onkos ten, rente, onderhoud enz., heeft 48.484 bedragen 184.5451. Het onverdeeld winstsaldo a.p. is 28.421 7.031). Na een afschrijving op vaste goederen en bedrijfsmaferieel ad 150.000 160.000), resteert een nadelig saldo van f T3.095. Voorge steld wordt dit bedrag ten laste van de reserve voor diverse doeleinden te brengen. Deze rekening staat op de balans per 31 december 1958 geboekt voor 459.060. Het dividend wordt wederom gepasseerd. Examen De heer I. C. Ardonne, postoomman- dant Rijkspolitie te Biervliet, slaagde bij de in Rotterdam afgenomen exa mens voor het politiediploma B. VANDAAG. Middelburg Electro: Und abends la die Scala, 19 en 21.15 uur, ai; Schouw burg: Wraak der Geuzen, 20 uur, 14 Jaar; Kunstmuseum: tentoonstelling van beeldhouwwerken, schilderijen en applicaties, 13 tot 17 uur; Kunst zaal Van Benthem en Jutting: expo sitie v- schilderijen van Pleter Bult huis, 9 tot 18 uur. Gouden Poorte: leerlingenavond mevrouw Van der Zee, 20 uur. vlissingen Alhambra: Do vierkante rekruut, 19 en 21 uur, a.l.; Luxor: Drums across the river, 19 en 21 uur, 14 Jaar; Concert gebouw: Feest avond Zeeland Sport, 20 uur. Goes Grand: Operatie Amsterdam, 19 en ai uur. 14 jaar; Instuif her- KUNST Blackmon en Bons in Nieuwe Kerk te Middelburg EEN HOOGST merkwaardig concert, gisteravond in de Nieuwe Kerk te Middelburg. De befaamde neger-bari ton Henry Blackmon zong hier met begeleiding van de organist Koos Bons, en hun optreden was daarom zo merkwaardig, omdat vanaf het eerste ogenblik duidelijk werd, dat de Nieuwe Kerk toch niet bijzonder geschikt is voor vocale concerten vanaf het orgel met begeleiding van dit instrument. Blackmon begon met een aria uit Handels „Judas Macca- beüs", waarbij reeds vanaf de inzet zijn toch wel formidabele geluid door de enorme ruimte van het gebouw volkomen verloren ging in nare galm- effeeten. Althans, voor diegenen, die achter in de kerk zaten. Het gevolg was, dat het ragfijne notenbeeld van deze Handel-muziek volkomen werd vertekend, ja dat zelfs een zodanige vervorming optrad van de stem dat 't af en toe de schijn had, dat Black mon niet zuiver intoneerde. Het resultaat bij het publiek laat zich denken na het eerste optreden van de bariton ontstond er een com plete verhuizing, omdat velen achter in de kerk gezeten geen lust hadden op deze manier het con cert uit te luisteren. Dus trok men naar de onmiddellijke omgeving van het orgel. Maar dat wilde niet zeg gen, dat men daar dan wel ideale klankverhoudingen aantrof, integen deel. Organist Bons had kennelijk voor de registratie-sterkte een ge middelde aangenomen, dat misschien ergens in het midden van de kerk wel een juiste klankverhouding gaf tussen stem en instrument, maar dat dichtbij het orgel tot gevolg had dat het instrument sterk domineerde. Wel heel duidelijk kwam dit naar voren in drie prachtige aria's uit Mendelssohns „Elias". Bovendien traden hier nog bezwaren, van andere aard op, zo menen wij, hetgeen hier nader gemotiveerd mo ge worden. In de begeleiding van deze aria's remplaceerde het orgel een orkest, welk ensemble vrijwel8 voortdurend éénzelfde klankbeeld geeft, zij het met een variërende sterkte al naar gelang van de ex pressie der muziek. Dat variëren ge beurt eenvoudig door harder of zach ter te spelen. Maar op een orgel als dat van de Nieuwe Kerk kunnen die dynamische verschillen slechts wor den bereikt door registers „bij te trekken" of omgekeerd, hetgeen dus betekent, dat nieuwe stemmen wor den bijgevoegd of dat stemmen ver dwijnen. Met andere woorden er ontstaat een zich wijzigend klank beeld, principieel verschillend van de orkestklank. Door dit alles zou men haast geneigd zijn te verzuchten, dat de veelgesmade zwei-jaloezieën van de romantische beeld vrijwel constant houden. Hoe dan ookde begeleiding van deze Mendelssohn-aria's was gisteravond niet ideaal. Het klinkt vervelend om direct .aan sluitend daarop mee te delen, dat dit evenmin het geval was bij de „negro spirituals". Maar het was helaas zol Deze liederen zijn te zingen bij een gitaar, bij een piano, bij slagwerk, desnoods bij een romantisch orgel, maar minder goed bij een instrument als dat van de Nieuwe Kerk, hoe voortreffelijk het overigens ook moge zijn. Voor ons althans was het een verademing, dat Blackmon het „They crucified my Lord" a capella zong. Toen eerst viel weer duidelijk vast té stellen, welk een groot kunstenaar deze zanger is, zoals ook zo ondub belzinnig bleek tijdens zijn optreden onlangs in de Concert- en Gehoor zaal te Middelburg. Koos Bons gaf gisteravond enkele orgelsoli. Zo speelde hij Bachs fa meuze Toccata in F, alsmede Han dels orgelconcert in Bes, en hij deed dat duidelijk geprofileerd en zeer vir tuoos Wel was opvallend, dat zowel in de Bach-toccata als in het eerste deel van het Handel-concert nogal eens temposchommelingen voorkwa men. Virtuoos was ook zijn spel in het Allegro uit Widors Zesde orgel- symfonie. De organist besloot het concert met een improvisatie op „Ja de Trooster is gekomen". Zijn reputatie als Im provisator kennend gingen we er eens-echt-voor-zitten vol verwach ting klopte het hart. Maar helaas maakte de organist zijn improvisatie wel héél erg kort zij bestond uit slechts één koraalvariatie met de cantus-firmus in de bas, waarbij één canonisch uitstapje naar de sopraan werd gemaakt. Dat was alles... Boei end, maar weinig. Er was voor deze avond een grote belangstelling. Hopelijk komen weer zo velen op donderdag 11 juni aan staande de Franse organiste Jeanne Demessieux zal dan het orgel bespe len. Tenslotte nog een vurige wens om deze bespreking mee te eindigen: dat op de 11e juni tijdens het con cert ae beiaard van de Lange Jan wordt stopgezet, opdat de luisteraars in de kerk verschoond blijven van de nogal penetrante en zeer uitgebreide "'Tekens van het speelwerk, de K. vormde jeugdraad: Vossenjacht en kampvuur, 20 uur le PINKSTERDAG. Middelburg Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur, a.l. Schouw burg: als vandaag, 14.30 en 20 uur, 14 jaar, Molenwater- Miniatuur Wal cheren, 9—17 uur. VlisMugen Alhambra: Al3 vandaag, 15, 19 en 21 uur. Luxor: als vandaag, 15, 19 en 21 uur, 14 j. Concertgebouw: Dansen op muziek Candle Light Club, 20—2 uur. Goes Grand: Als vandaag, 15, 19 en 21 uur. 2e PINKSTERDAG. Middelburg Electro als vandaag. 15.30. 19 en 21.15 uur. Schouwburg: ais vandaag. 14 30 en 20 uur Molenwater- Miniatuur Walcheren, 0—17 uur. Vlissingen - Alhambra „Operatie Am sterdam". 15, t« en 21 uur. 14 j. Lu xor: „De terugkeer van de onzicht bare man", 15, 19 en 21 uur. Concert gebouw: Dansen op muziek Candle Light Club. 20 uur Goes Grand: „De vlerkanto rekruut", 14, 16, 19 .cn 21 uur, a.l.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2