Volksgezondheid blijft voorlopig bij departement van sociale zaken Nieuwe wegen naar dammen in Veerse Gat en Zandkreek 202e jaargang - no. 114 Rll^l I|k|A| A 1 B® M|i|i| BB 1 JVdPfe 0% I I Pt A WIT* Zaterdag 16 mei 1959 rKUÏinüInLL LuuUJltJL üUUKnm Kandidaat-ministers vergaderden vijf uur „ZAKEN OVERZEE" VERDWIJNT; AKKOORD OVER PROGRAM MONTGOMERY MAAKT AMERIKA OPNIEUW VERWIJTEN MARINE-OFFICIEREN BEËDIGD NEDERLAND IS BEZORGD OVER WAPENLEVERANTIES Dagblad, van do firma I B R ft V H ufl I Ij ffiA I M L| Ih I i lll 1L^ Bm I I 1 I I II ml I aDVERTENTIEPEIJS 25 cent per Provinciale Zeeuwse Courant. MJ® gLffl fl fl fl BW H Ml B Bi ffl M B fl BB ^B ET I .B IE I iUBl flvE fl mm. Minim, p. advertentie 4.—. Adjunct-hoofdred.: G. A. d» Kok. 23 cent re3e' met £SF??£T'™5. p' T) WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN J .'l b,fd?.T J" per kw. Losse nummers 15 cent. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-00, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3908 of 3546); Middelburg, Markt 91, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. gen en wie in deze functie zullen worden benoemd, hebben de kan didaat-ministers vrijdag nog geen beslissing genomen. De toekomsti ge bewindslieden zullen deze zaak ieder voor zich nog eens bezien, waarna volgende week. in een ver gadering van de nieuwe raad van ministers een beslissing kan wor den verwacht. Wel gaf de woord voerder van de formateur te ver staan, dat niet alle staatssecreta rissen tegenlijk zullen worden be noemd. Hoewel de kandidaat-ministers het er over eens werden, dat het departe ment van Zaken Overzee zal moeten verdwijnen, is nog niet bekend bij welke departementen de aangelegen heden van Zaken Overzee terecht zul len komen. (Van onze parlementaire redacteur) De kandidaat-ministers, die zich bereid hebben verklaard zitting te nemen in het officieel door prof. De Qnay te vormen kabinet, zijn vrijdagmiddag in vergadering bijeen geweest. De bijeen komst, die werd gehouden op het departement van algemene za ken aan het Plein 1813 te Den Haag, duurde van twee tot zeven uur. De kandidaat-minister voor defensie, de heer S. J. van den Bergh, was verhinderd, wegens een kort verblijf in Amerika, waar hij nog enkele zaken voor Unilever had af te doen. Het re- géringsprogram was het voornaamste onderwerp van de bespre kingen, die door de omgeving van de formateur als „vruchtbaar" werden gekenschetst. Men is het over het program eens gewor den. Tijdens de vergadering werd besloten de afdeling volksge- zondheid voorlopig te handhaven bij het departement van sociale zaken. Het departement van Zaken Overzee, dat aanvankelijk nog een kans maakte te worden gehandhaafd, is vrijdag gesneu veld. Het zal worden opgeheven. Regerings verklaring dinsdag 26 mei De verwachting is, dat prof. De Quay vandaag naar paleis Soest- dijk zal gaan om H.M. de Konin gin mee te delen, dat hij de op dracht tot vorming van een kabi net aanvaardt. Mogelijk is, dat de koningin spoedig in aanslui ting daarop de kandidaten tot minister zal benoemen en dat dit koninklijk besluit nog vandaag in een buitengewone staatscou rant zal worden gepubliceerd. De dag na Pinksteren, dus dinsdag a.s., zal in de morgen de beëdiging van de nieuwe ministers geschie den en de dinsdagmiddag is gere serveerd voor de overdracht van "de verschillende portefeuilles. De zogenaamde constituerende verga dering van het nieuwe kabinet zal in de loop van de volgende week worden gehouden.' Het komende bezoek van de sjah van Perzië aan ons land, waaraan voor de minis ters vele plichtplegingen zijn ver bonden, is oorzaak, dat niet alles zo kan verlopen als gebruikelijk na het optreden van een nieuw ka- binet. Woensdagmorgen 'moeten al le ministers tegenwoordig zijn als de sjah voor zijn officieel bezoek arriveert. De regeringsverklaring van het nieuwe kabinet in de Tweede Kamer kan, in verband met het staatsiebezoek van de mo narch, eerst op dinsdag 26 mei worden afgelegd. Voor de lange duur van de vergade ring van vrijdagmiddag gaf de woord voerder van tie formateur als verkla ring, dat er heel wat te bespreken viel. Eerst moesten de kandidaat-mi nisters met elkaar kennismaken. Som migen van hen kenden elkaar niet. De meeste tijd ging heen aan het bespre ken van het regeringsprogram, maar de woordvoerder kon niet zeggen of aan de oorspronkelijke opzet iets ver anderd was of dat liet program met bepaalde punten was aangevuld. Mr. Beerman, de kandidaat-minister voor justitie, verliet om kwart voor zes de vergadering, een kwartier later ge volgd door minister Luns. Over de vraag welke departemen ten een staatssecretaris zullen krij Dat de afdeling volksgezondheid voor lopig nog blijft bij sociale zaken zal wel een teleurstelling zijn voor minis ter Klompé, die haar departement van maatschappelijk werk graag met deze afdeling zag aangevuld. Prof. Beel is naar het schijnt gezwicht voor de ar gumenten van hen, die zich tegen splitsing van het departement van so ciale zaken hebben verzet. Aan zijn invloed zou het dan ook te danken zijn, dat zowel prof. De Quay als de nieuwe minister van sociale zaken, mr. dr. Van Rooy, ermee hebben in gestemd, dat volksgezondheid voor- Geen proefboring deze zoaner in Noordzee Hefc is gebleken, dat het verplaatsbare olie-boor-ponton ,.Seashell" niet zo tij dig beschikbaar zal zijn, dat hierme de voor de versleping naar de Perzi sche Golf nog een experimentele bo ring in de Noordzee kan worden ver richt. Deze boring, die de Nederland se Aardolie Maatschappij deze zomer voor de Zuidhollandse kust hoopte te verrichten, gaat dus uiet door. Na de afbouw en de overneming van het platform door de opdrachtgever Bataafse internationale petroleum maatschappij N.V. (Koninklijke Shell groep) zat het naar de Perzische Golf worden versleept op de kortst mogelijke termijn in verband met de weersomstandigheden ter plaatse. Het zal dienen voor werkzaamheden in het concessiegebied van The Shell Company of qatar ltd. 0 Ingevolge een rechterlijke uitspraak zullen ziekenfondsdnstanties in de Oos tenrijkse provincies Opperoostenrijk, Salzburg, Tyrol, Burgenland en Stiermar ken geen verrichtingen meer mogen doen die ais oneerlijke concurrentie voor de i particuliere tandartsen worden be- alsnog met het „moeder-dèparte- schouwd, zoals het maken van bruggen, ment" blijft verenigd. kronen ,en stifttanden. IN LEZING TE OXFORD Veldmaarschalk Montgomery heeft in een lezing voor de universiteit van Oxford gezegd, dat sir Wins ton Churchill als premier tijdens de oorlog vergeefs gepoogd heeft de Verenigde Staten te doen be grijpen „dat Sowjet-Rusland een dodelijk gevaar voor de vrije we reld was geworden". De weste lijke geallieerden hadden er zeker voor moeten zorgen dat hun troe pen bezit namen van de grote po litieke centra van Centraal Euro pa voordat de Russen dit deden, met name Berlijn, Praag en We nen. Wanneer dit door Roosevelt en Churchill in januari 1943 als doel was gesteld zouden wij, naar mijn soldateninzicht, alle drie de plaatsen in 1944 hebben kunnen innemen voordat de Russen er waren, aldus Montgomery. „Ik ben altijd van mening geweest", aldus Montgomery, die zich kort geleden. nog verontschuldigd heeft voor in een televisiegesprek Mammoetwet naar de ijskast (Van onze parlementaire redacteur) Waarschijnlijk op woensdag 27 mei zal het grote debat over de rege ringsverklaring van 26 mei begin nen. Doordat de Tweede Kamer een tijd lang niet vergaderd heeft, is er eni- j ge achterstand in de werkzaamheden ingetreden. Talrijke hamerstukken j kunnen in snel tempo worden afge- daan. Hoe het met belangrijker wets- I ontwerpen zal lopen is nog onbekend. Het presidium van de Tweede Ka- j mer zal namelijk nog van de minis- ters moeten vernemen, zodra zij offi cieel in functie zijn, welke wetsont werpen zij normaal willen laten I doorgaan en welke eventueel niet. j Men zou zich kunnen voorstellen, dat bijvoorbeeld de zogenaamde mammoetwet, dat is het wets ontwerp tot integrale regeling van het voortgezet onderwijs, nog eni ge tijd wordt aangehouden. Er bestaan namelijk duidelijke ver schillen van mening over dit ont werp tussen de partijen, die aan de nieuwe regering deelnemen. Men verwacht in de toekomst leven dige debatten in de Tweede Kamer. Niet uitgesloten acht men het, dat de nieuwe oppositie, de 48 man ster ke fractie van de P.v.d.A., veelvuldig gebruik zal maken van het recht van amendement, van interpellatie en van het stellen van mondelinge vragen en dat zij meermalen minis ters zal interpelleren. maakte opmerkingen ovêr het lei-; derschap van de Ver. Staten, „dat de westelijke landen, al zou het uiteenvallen van het bondgenoot schap tot een tegenstelling tussen Oost en West nauwelijks voor komen hebben kunnen worden, op het einde van de oorlog met hun troepen verder naar het oosten hadden kunnen staan dan thans het geval was. Zij zouden beter in staat geweest zijn om een po litiek evenwicht in Europa tot stand te brengen, gunstiger voor henzelf dan wat er thans is geko men. Wat heeft Sir Winston dit altijd goed ingezien", aldus Montgomery. De maarschalk zei voorts, dat Eisen hower en de Amerikaanse gene rale staf voorbereidingen hadden getroffen voor een geallieerde lan ding op de Kanaalkust in 1942 en dit, indien men het had gepro beerd. op een ramp zou zijn uit gelopen. Hij kritiseerde ook heftig het begin sel van onvoorwaardelijke over gave zoals dit door Eisenhower was omschreven. Dat juist heeft, zo zei hij, de Duitsers er toe aan gezet zich tot het einde toe te verdedigen. In het opleidingscentrum van de Ko ninklijke Marine te Hilversum heeft de commandant kap. ter zee J. N. J. Mey donderdag 23 marine-officieren GEVECHTSWAGENS VOOR INDONESIË Geen formeel protest De Nederlandse ambassadeur in Lon den, baron Bentinck, heeft donder dagavond uitdrukking gegeven aan de bezorgdheid van de Nederlandse regering over de Britse militaire- le veranties aan Indonesië. Dit gebeur de tijdens een onderhoud op het Britse ministerie van buitenlandse zaken met de minister van staat, Profumo, aldus verneemt Reuter van betrouwbare zijde in Londen. Een woordvoerder van de Nederland se ambassade heeft echter persbe richten tegengesproken, dat de am bassadeur een formeel protest bij de Britse regering heeft ingediend. De woordvoerder zeide, dat tijdens het bezoek van minister Luns in fe bruari van dit jaar was overeenge komen dat minister Profumo en ba ron Bentinck geregeld contact zou den hebben. Reeds de vorige maand zou minister Profumo de Nederland se ambassadeur op de hoogte hebbeh gesteld van het Britse voornemen aan Indonesië wapens te verkopen. Engeland heeft vrijdag officieel aan Indonesië exportvergunningen verleend voor het betrekken van 1500 parachutes en 180 gevechts wagens ter waarde van drie mil joen pond. Van de Indonesische ambassade in Londen vernam Réiiter, dat de vergunningen vrijdagochtend for meel in het ambassadegebouw zijn overhandigd. Een karakteristieke foto van de Sjah vanIran en zijn gastheer ko ning Frederik -van Denemarken, ge maakt hij de aankomst van de Sjah voor zijn staatsiebezoek aan Dene marken. BOEREN MOETEN GROND AFSTAAN VOOR KORTE PREDIKATIE GEEN SLAVEN MEER Romeinen 8 15. In Romeinen 8 15 komen twee woorden voor, die ons mensen van de 20e eeuw niet vreemd zijn: slaver nij en vrees. In de oorlog 19Jf0-'/f5 ging de nazi-geest over Europa. Sla vernij en vrees bracht hij ons. We moesten onze ruggen krommen onder de slavendrijvers, we vreesden wan neer 's nachts een auto voor onze deur stopte. De volkeren in Oost-Ewopa zuchten onder de communistische geest. Ook daar is slavernij en vrees. Wij zijn nog niet aan deze geest onderioor- pen. Maar zijn wij werkelijk vrijt Zijn wij geen slaven? Kennen wij geen vrees? Is de mens van nu niet vervuld met een geest, die hem leren wil dat een aangenaam leven, met zoveel moge lijk genoegens, met zoveel mogelijk plezier het ideaal is waar ieder mens naar streven moet! Hoevelen zijn niet verslaafd aan dit ideaal en ver keren in vrees wanneer ze bemerken dat dit hen dreigt te ontglippen? Paulus denkt in onze tekst echter aan een andere gast, die de mens slavernij en vrees berokkent: de vrome godsdienstige geest! Deze vrome geest wil zalig worden langs de weg van eigen verdienste. Wie dat wil laat zich opzwepen als een slaaf en is vreselijk benauwd of hij er ooit zal komen. Denkt U maar aan Lu ther. De meest serieuze gelovigen hebben hier vaak erg mee te kampen. En ze missen dan de vreugde van de dienst aan God. Op Pinksteren herdenken we echter, dat God ons een andere Geest ge schonken heeft, de Heilige Geest, de Geest van het Zoonschap, door welke wij roepen: Abba, Vader. Die andere geesten, de nazi-geest, communistische geest, de genots geest, de godsdienstige geest-, maken ons slaven en doen ons vrezen, maar de Heilige Geest leert ons dat we kind van God mogen zijn en dat we voor God niet bevreesd behoeven te wezen. De Heilige Geest wil ons le ren, dat zondige mensen de grote God, Abba, Vader mogen noemen. En grotere intimiteit bestaat er niet. „Wat zou ooit mijn hart vervaren, God heeft altoos mij bemind, en zijn Geest wil mij verkaren dat ik eeuwig ben Gods Kind." Wolf aartsdijk, K. v. Liere, Voorbereidingen voor vlaggetjesdag in de vissershaven «at» IJnmideni Wellicht nieuwe verbinding op Zuid-Beveland NIET ALLEEN voor de Veerse vis sers, maar ook voor een aantal Wal- cherse en Noord-Bevelandse boeren is de afsluiting van het Veerse Gat en de Zandkreek een gebeurtenis met minder prettige gevolgen.... Die Wal cherse en Noordbevelandse boeren moeten namelijk grond afstaan voor de nieuwe wegen, die naar de dam men !n Veerse Gat en Zandkreek zullen lopen. Eu deze „minder pret tige gsirolgen" zijn al bijzonder dicht bij, want op Walcheren en Noord- Beveland zijn leden van schattings- commissies al bezig de waarde van de gronden te taxeren, die nodig zijn voor de nieuwe wegen. Maar de boe ren weten, dat deze gevolgen on vermijdelijk zijn en praktisch in alle geyalien kan de provincie Zeeland zonder moeilijkheden tot aankoop van de gronden overgaan.... De meeste grond moet aangekocht worden in het oostelijk gedeelte van Noord-Bcveland. Daar immers zal een nieuwe weg aangelegd worden van de Zandkreekdam naar de nieu we veerhaven bij Kats, waar de pont uit Zierikzee zal meren. Die weg krijgt een lengte van om en nabij vier en een halve kilometer en wordt ongeveer 6,5 meter breed. Boven dien zal er langs deze autobaan een zogenaamde parallelweg lopen voor het langzame verkeer, zoals dat bij voorbeeld ook te zien is langs de weg tussen Vlissingen en Middelburg. Op sommige gedeelten- zal zo'n pa rallelweg zelfs aan weerszijden van de autobaan iopen, zulks om aan sluiting te geven op de reeds be staande wegen. Een klein gedeelte van deze nieuwe en moderne weg op Noord-Beveland zal zelfs uit vier rij banen bestaan.... Dat is op het punt waar de weg naar Kortgene afbuigt. Daar zal dus een soortgelijke we gen-situatie ontstaan als bij Krui- ningen, waar de weg van het veer uitkomt op een vierbaansrijksweg. Bovendien zal er langs deze nieuwe weg ook nog een fietspad lopen. Het is niet onmogelijk, dat ook de weg naar Kortgene vernieuwd zal wor den. Uiteraard is het ontwerp van dë nieuwe weg Zandkreekdam-Veerha- ven al gereed en de schattingen van de grond zijn zover, dat tot aankoop kan wórden overgegaan. Niet zo druk Veel minder grond is op Walcheren nodig. Er loopt immers reeds een weg van Serooskerke naar Vrouwe polder, de gemeente, die vlak bij de dam in het Veerse Gat ligt. Wie in de toekomst echter over de dam in het Veerse Gat naar Noord-Beveland wil, zal niet door Vrouwenpolder ko men. Want ergens tussen Seroosker ke en Vrouwepolder zal de nieuwe weg van de reeds bestaande weg af buigen naar de dam. Deze nieuwe Walcherse weg krijgt een lengte van 1600 en een breedte van 6 meter. Langs deze weg zal overigens geen parallelweg worden aange legd en dat is begrijpelijk, want het is niet te verwachten, dat liet verkeer op deze weg zo druk zal zijn als op de nieuwe weg tussen Zandkreekdam en Kats, die im mers al het verkeer voor de veer dienst te verwerken krijgt. Wel zal er langs deze 1600 meter lan- Se Walcherse weg een fietspad, at een breedte krijgt van 2,10 meter aangelegd worden. Inmiddels is het ontwerp voor deze weg gereedgekomen en kort geleden werd de schattingseommissie be- (Zie slot pag.4 kol. 1) Geldig tot hedenavond OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN Zonnige perioden en droog, behoudens enkele verspreid voorkomende buien in het binnenland. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en noord. Wei nig verandering in temperatuur. Aan de kust echter kans op binnendrijven van mist eri lage wolken en lage tem peraturen. ZON EN MAAN 17 mei Zon op 4.45 onder 00 Maan op 13.57 onder 18 mei Zon op 4.43 onder Maan op 15.14 onder 19 mei Zon op 4.42 onder Maan op 16.32 onder 2.13 20.30 2.40 20.3?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1