Na ontdekking massale vissterfte Ket coördinatie te Ministerraad verwerpt plan Hoge Autoriteit -X wensen over klankbord KONING BOUDEWIJN IN DE V.S. VRIJDAG 15 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWBE COURANT NOG ZWEMVERBOD IN ZUIDHOLLANDSE WATEREN Vergif moeilijk te analyseren door sterke verdunning (Van een speciale verslaggever) Niet zwemmen in het Zuidhollandse meren- en plassengebied, niet zwem men voor de Katwijkse kust hij de mond van het uitmondingskanaal van Rijnland, niet zwemmen in alle andere boezemwateren van Rijnland en een stuk van Delfland dat is, met de pinksterdagen in zicht, nog steeds het dringende 'advies van de farmaceutische inspectie voor de volksge zondheid. Niet zwemmen in al die wateren, waar nog dode vis ronddrijft als bewijs van de zware slag, die de visstand in het hart van Zuid-Hol land getroffen heeft. Hoe lang dit advies nog van kracht zal blijven? Niemand kan het zeggen de vissen zullen dat moeten doen. Want eerst wanneer alle dode en stervende vis is afgevoerd naar zee en de besmet ting geweken is, zal men weer veilig kunnen zwemmen in de meren en de plassen en voor de Katwijkse kust. Nog wordt op tal van plaatsen in liet Zuidhollandse polderland 'de at mosfeer bedorven door de lucht van de massa's rottende vissenkadavers, die door wind en stroom in dode hoe ken worden opgehoopt. Donderdag werd de Gekro, het destructiebe drijf uit Overschie, ingeschakeld voor het ophalen en vernietigen van deze ophopingen van dode vis. Daar zullen wel enkele dagen mee heen gaan, was de verwachting. Voorts werkt het gemaal bij de Hollandse IJsel met volle kracht. Twee en een half miljoen kubieke meter per dag wordt daar naar de besmette boe zem van Rijnland gejaagd. Zo hoopt men in enkele dagen alle dode en stervende vis te kunnen afvoeren naar zee. Intussen maakt het vergif nog steeds nieuwe slachtoffers. Vissterf te komt op het ogenblik nog voor in de Zuidwesthoek van Rijnland bij Leiden, tot in het Brasemermeer. Van de in totaal circa 4000 ha boe zemwater in Rijnland is tot dusver zeker 500 a 1000 ha besmet. Men hoopt echter, dat nu de grens is be reikt en dat in de grote hoeveelhe den water van het merengebied het vergif zozeer zal worden verdund, dat de besmetting zich niet verder, althans niet in gevaarlijke mate, naar het noorden zal verspreiden. MOEIZAAM ONDERZOEK De oorzaak van de vergiftiging wordt nog steeds gezocht op de vuil- stortingsplaats bij Gouderak, waar In afwachting (Slot van pag. 1 in de eerste maanden dit nieuwe ka binet zijn „vorm" nog zal moeten vinden en een bestaan zal leiden dat even aarzelend is als zijn formatie was! Overigens is er reden om het ein de van de kabinetscrisis met grote voldoening te begroeten. Zij heeft namelijk veel te lang ge duurd en zij werkte stagnerend. In feite begon de qrisis reeds op 12 de cember 1958 toen het kabinet Drees aftrad. Nadien is een reeks grote beslis singen uitgesteld, omdat die beslis singen beter genomep konden wor den door een nieuw kabinet, dat zijn regeringsbeleid daarop zou moeten afstemmen. Behalve grote beslissingen zijn ech ter ook vele kleinere beslissingen uit gesteld. Dat waren vaak beslissingen waarop gemeentebesturen en pro vinciale besturen welhaast smarte lijk zaten te wachten. Zulke zaken worden meestal door ho gere departementsambtenaren afge daan. maar onder de besluiten moet uiteindelijk de handtekening van een minister staan. Men heeft er ^een idee van hoe hardnekkig op de departemen ten wordt vastgehouden aan die handtekening! En als er dan een ka binetscrisis is, stagneert het werk! Daarom zal het einde van de crisis bij verscheidene lagere bestuurslicha men met een gevoel van opluchting begroet worden. Men kan nu weer uit Den Haag beslissingen verwachten, die het mogelijk maken om aan al lerlei projecten voort te werken. PREHISTORISCH. Lange tijd heb ben Westduitse geleerden zich het hoofd gebroken over de afbeelding van een mammoet op een rotsblok, dat een padvinder in het bij Ham burg gelegen Sachsenwald had ge vonden. Verscheidene geleerden be schouwden de in het rotsblok van 70 kilo gekraste afbeelding als het eerste bewijs van prehistorische kunst in het noorden van Duitsland. Een onderwijzer maakte echter een eind aan deze illusie. Hij deelde mee dat zijn leerlingen enige jaren ge leden bij een uitstapje de mammoet in de steen hadden gekrast naar het voorbeeld van een oorspronkelijke in het zuiden van Duitsland ontdek te afbeelding. ONGEBRUIKELIJK. Een roodborst je in New York is aan het bouwen geslagen. Het bouwt verticaal, zoals de mensen met hun wolkenkrabbers. Als bouwplaats heeft het de brand trap van het kantoor van de New- Yorkse dierentuin gekozen. Op acht achtereenvolgende treden heeft de vogel reeds een nest gebouwd. Zijn negende (op de volgende trede) is bijna voltooid. „Hoogst ongebruike lijk", zo luidde het commentaar van het hoofd van de vogelafdeling van de dierentuin. het afval dient voor ophoging van voor bebouwing bestemd oeverland. Daar zou de „Grote Jacoba" verle den week vrijdag tussen allerlei af val van -een fabriek uit Pernis de rampzalige lading sterk geconcen treerd vergif moeten hebben aange voerd. Maar zekerheid heeft men nog niet. Het vergif heeft zich reeds zo ver verspreid en is daardoor zo zeer verdund, dat het bijzonder moeilijk te ontdekken is hoe de do delijke stof is samengesteld. Het Shell-laboratorium, dat aan het onderzoek zijn medewerking ver leent, heeft al om grotere monsters 25 liter van het besmette wa ter gevraagd. De eerder geleverde monsters van één liter bleken te klein voor een analyse. Ook het on derzoek van dode vis duurt nog voort. En bij het rijksinstituut voor zuivering van afvalwater wor den de aquaria nog telkens met nieu we monsters water gevuld om na te gaan of het besmet is of niet. Er is maar' één middel om dat vast te stellen. Kleine, ondermaatse visjes dienen als proefdieren, met inzet van hun leven. Ondertussen is de vraag gerezen door welke oorzaak sommige maatregelen eerst zo laat zijn genomen. Terwijl bijvoorbeeld de beheerder van de stortplaats reeds vrijdag vermoedde, dat vergif in het vuil de oorzaak van de toen begin nende vissterfte zou kunnen zijn en daarom verbood een nieuwe lading afval uit Pernis te lossen, pompte het gemaal van Rijnland nog met volle kracht het sterk besmette wa ter naar binnen. Dat ging nog door, toen ook binnen de grenzen van Rijnland, in de omgeving van Gouda, reeds duizenden vissen door het ver gif waren gedood. Deze vraag is ook tijdens de donderdagmorgen in het gemeen tehuis van Alphen aan de Rijn gehouden bespreking tussen ver tegenwoordigers dertig in to taal van allerlei betrokken in stanties aan de orde geweest. En inderdaad kwam hier vast te staan, dat een zeker gebrek aan coördinatie tussen diverse instan ties mede de oorzaak van deze gang van zaken is geweest. Het is overigens wel verklaarbaar, want aanvankelijk dachten alle deskundigen aan gebrek aan zuurstof in het water, dat bij warm weer in wateren waai- riool vuil wordt geloosd, wel va ker een oorzaak van grote vis sterfte is. Tijdens deze bespreking is daarom een soort waarschuwingsdienst ge boren, die ertoe zal leiden dat bij een eventuele herhaling van een der gelijke catastrofe sneller kan wor den opgetreden. Ook zal het hoog heemraadschap Rijnland bij het in- Iaatgemaal in de Hollandse IJssel aquaria aanleggen en met vis be volken, teneinde hier een permanen te controle te kunnen uitoefenen. SCHADEVERGOEDING Ook de omvang van de schade is in deze bespreking ter sprake geko- In de Wetering, welke uitmondt in de Brasemermeer te Woubrugge zvjn bewoners van huizen aan de water kant bezig de dode vis bij manden vol uit het giftige water te scheggen. Om deze 1e r-rnietigen en zodoende te trachten r i einde te maken aan de ondragelijke stank. men. Een definitief bedrag kan uiteraard nog niet worden genoemd, maar volgens de eerste indrukken is de schade aan de visstand zeer Algen de oorzaak? Hoewel de oorzaak van de massale vissterfte in het hart van Zuid-Holland nog steeds op de vuilnis bij Gouderak wordt gezocht, is het ook denk baar dat de vergiftiging af komstig zou zijn van een vlieg tuig met insecticiden aan boord. Dit wordt nagegaan. Er is ook een andere mogelijk heid. Over heel de wereld heen komen namelijk gevallen voor van de ontwikkeling van be paalde algen, die vissterfte kunnen veroorzaken. Zelfs is het wel voorgekomen, dat paarden stierven na het drin ken van water waarin deze al gen voorkwamen. Hoewel dit verschijnsel na 1920 in ons land niet meer is voorgeko- men, wordt ook deze mogelijk heid onderzocht. Maar wat ook de oorzaak mag blijken, het is een uniek ver- giftigingsgeval. „Ik zit nu der tig jaar in het afvalwater van Nederland", zei bijvoorbeeld ir. F. J. Ribbius, hoofdinge nieur van het RIZA, „maar iets dergelijks heb ik nog nooit meegemaakt". groot. Voorshands laat zich aanzien, dat alleen de oppervlaktevis als glasaal, ruisvoorn en blei, wellicht ook baars en snoek slachtoffer van de vergiftiging zijn geworden. Blijkt dit juist te zijn, dan kan 't nog meevallen. Zo niet, dan kan de schade misschien wel in de tonnen lopen. Er zijn namelijk clubs van hengelaars, die jaarlijks voor onge veer 15000 gulden pootvis uitzetten. De hengelaarsbonden overwegen, of zij wanneer eenmaal de schuldvraag beantwoord zal zijn een eis tot schadevergoeding zullen indienen. Aanwijzingen van besmet ting van vee door het drinken van verontreinigd water heeft men tot dusver niet. Evenmin is gebleken, dat zicli op grote schaal ziektever schijnselen bij mensen zouden heb ben voorgedaan. Elke informatie naar meldingen van braakverscliijn- selen na het zwemmen in besmet water is op niets uitgelopen. Tot nu toe is er eigenlijk alleen nog éér jongetje met buikpijn van overgeble ven. Het dringende advies in de be smette wateren niet te gaan zwem men blijft niettemin van kracht. SLAG VOOR E.G.K.S. Alleen Benelux stemde voor Frankrijk, West-Duitsland en Italië hebben gistermiddag in de Raad van Ministers van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal gestemd tegen de voorstellen van de Hoge Autoriteit die betrekking hadden op de toestand op de kolenmarkt in de zes landen. Slechts de Beneluxlau- den stemden voor. Dit betekent dat de. voorstellen zijn verworpen. Deze voorstellen hielden in dat artikel 58 (afkondiging van de „duidelijke crisis") van het EGKS- verdrag zou worden toegepast als in de (onlangs gewijzigde) plannen van de Hoge Autoriteit werd omschre ven. Het zou zijn neergekomen op een beperking van de produktie en de invoer. De maatregelen tot steun van de Belgische mijnindustrie werden met vier maanden verlengd. Binnen die termijn zal een bijzondere conferen tie over de Belgische mijnen worden gehouden. De verwerping van de voorstel len van de Hoge Autoriteit door de Ministerraad betekent niet al leen, dat de Hoge Autoriteit voor het eerst een belangrijke neder laag heeft geleden, doch zij is ook een slag, die werd toegebracht aan het prestige van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS). Het is nog niet duidelijk, wat het resultaat zal zijn van de stem ming, daar de ministerraad dui- delijk het recht heeft voorstellen van de Hoge Autoriteit te verwer pen. De president van de Hoge Autoriteit, Paul Finet, deelde later aan Reuter mee, dat hij en zijn collega's niét het voornemen hadden af te treden. Ironisch voegde hij daaraan toe: „Wij kunnen feitelijk niet aftreden, daar onze ambtstermijn op 10 febr. jJ. afliep. Gevraagd of de Hoge Autoriteit een beroep zou doen op het Europees Ïarlement In een bijzondere noodzit- ing bijeen te konien ter bespreking van de thans ontstane kloof tussen Ministerraad en Hoge Autoriteit antwoordde Finet „hoogstwaarschijn lijk wel, maar wij moeten de zaak nog bespreken". De Nederlandse minister van econo mische zaken, prof. J. Zijlstra, ver klaarde na afloop van de conferen tie, het te betreuren, dat men niet tot een gemeenschappelijke oplos sing is kunnen komen. „Ik geloof, Mr. dr. Van Rooy: sociale zaken w r Als minister van sociale zaken in het kabinet De Quay zal optreden mr. dr Ch. J. M. A. van Rooy, die thans bur gemeester van Eindhoven is. De heer Van Rooy volgde op 5 april 1957 in die functie mr. H. A. M. T. Kolfscho ten op, die burgemeester van Den Haag werd, nadat mr. Schokking was afgetreden. Charles Joan Marie Adriaan van Rooy werd op 23 januari 1912 te Rotterdam geboren. Na zijn studie aan de univer siteiten te Amsterdam en te Utrecht promoveerde- hij in 1938 tot doctor in het Indisch recht. Nadat hij enige tijd op de gemeen, te-seeretarie te Castricum had ge werkt werd mr. dr. Van Rooy met ingang van 23 november benoemd tot burgemeester van Hontenisse. In deze Zeeuwse gemeente bleef hij tot december 1945. Op 16 december van dat jaar werd hij burgemeester van Etten en Leur. Op zijn initiatief werd een „industrialisa tie raad" ingesteld waarmee de grond slag werd gelegd voor een nieuwe in dustriële welvaart in deze streek. Op 1 mei 1952 werd hij burgemeester van Venlo en tenslotte op 5 april 1957 burgemeester van Eindhoven. dat men kan zeggen", zo merkte hij op, „dat de verwerping van de voor stellen der Hoge Aptoriteit een te rugslag voor de Europese gedachte betekent". Minister Zijlstra was ech ter van oordeel, dat men deze aan gelegenheid niet te tragisch moet nemen. „Een ieder is thans voor zijn eigen verantwoordelijkheid geplaatst en de tijd zal als leermeester optre den", zo zeide hij. Van Franse zijde werd onverbloemd te. kennen gegeven, dat men geen af stand wenste te doen van het begrip „natie", wanneer het gaat om het treffen van maatregelen, die moeten leiden tot de beperking van de pro duktie, waarmee het optreden van werkloosheid gepaard gaat. De Duitse staatssecretaris van eco- nimische zaken, Westriek, was van mening, dat er niet gesproken kan worden van een crisistoestand in de zes landen in het algemeen. V.C.S.-fabrteken in één coöperatie In de op 8 juni a.s. in Roosendaal te houden algemene vergadering van de Verenigde Coöperatieve Suikerfa brieken zal worden voorgesteld de drie cqöp. fabrieken te Dinteloord, Roosendaal en Zevenbergen tot één coöperatie samen te voegen. Hoewel de drie fabrieken sinds 1947 gefuseerd zijn, hadden zij elk nog hun eigen leden-aandeelhouders, die hun bieten aan de eigen fabriek le verden. Een en ander hield o.m. ver band met de verschillen in kapitaals- waarde van de in de V.C.S. inge brachte fabrieken. De huidige aande len zullen, bij aanvaarding van het voorstel, voor nieuwe V.C.S.-aande- len worden ingeruild. De verschillen in bietenprijs zullen dan ook ver dwijnen. Minder vraag naar kleiaardappelen In het zuidwestelijk kleigebied hebben verschillende landbouwers nog meer of minder belangrijke hoeveelheden con sumptieaardappelen in voorraad, die moeilijk verkoopbaar zijn nu, na de voorspoedige gang van zaken in de ex port die in de periode novemberja nuari de prijs steeds hoger deed oplo pen, de reactie is gekomen. Er gaat thans in de aardappelhandel wat betreft goede kwaliteit kléi-aard appelen weinig om en het ras Furore, altijd een gewild soort na de jaarwis seling, wordt bijna niet gevraagd. Onbeheerde kinderwagen viel in haven baby verdronken Gistermiddag omstreeks half vier zette een jonge vrouw de kinderwa gen waarin haar kleine neefje lag neer op de Lange HaVen te Schiedam cn liet de wagen even onbeheerd staan. Door onbekende oorzaak is de wagen te water geraakt. Hij ver dween onmiddellijk in de diepte en ofschoon verscheidene mensen in het water sprongen en er naar doken slaagden zij er niet in hem naar bo ven ie halen. Pas na zeven minuten kon een agent van politie met 'n dreg de wagen, waarin het kind zich nog I bevond, boven water halen, maar de ibaby, het negen maanden oude jon getje S. T bleek reeds te zijn ovcr- leden. Het Wereldgebeuren Uncle Shad won William Vacanarat Shadrach Tubman is zonder enige moei te herkozen tot president van de republiek Liberia. Tevoren wist hij dat er minstens één stem niet op hemzelf zou worden uitgebracht. Dat was zijn eigen stem. Hij had name lijk in een officiële toespraak beloofd dat hij zijn concurrent zou kiezen. Maar hij was tevoren ook al ervan op de hoogte, dat die concurrent geen schijn van kans had. En dat wist de keikorganist die zich bereid had verklaard om als tegenspeler op te treden ook allang. Hij was zo vriendelijk, als kandidaat voor het presidentschap te fungeren „omdat hij wist dat de president de vurige wens koesterde dat er een sportieve en vriendelijke krachtmeting zou zijn". Met grote zelfopoffering is de ze concurrent 'de overtuigende ne derlaag tegemoet getreden. Hij had in elk geval de troost dat die ene excellente stem bij zijn verkiezings resultaten kon worden meegeteld... Tubmans grote populariteit taant klaarblijkelijk niet. En dat is te begrijpen want het land dat bij na één en een kwait eeuw zélf had liggen tanen is, sinds Tubman het presidentschap in 1944 aanvaardde, in allerlei opzichten snel vooruitge gaan. Een der verdiensten van „Un cle Shad" was, dat hij meer en meel de tegenstellingen tussen bevolkings groepen verminderde. Tevoren werd eigenlijk alleen rekening gehouden met de belangen van de 22.000 af stammelingen van de vrijgelaten Amerikaanse negerslaven die zich hier in de eerste helft van de vorige eeuw vestigden. Tubman daarente gen wilde ook de belangen beharti gen van de meer in het binnenland levende stammen, die in totaal een flinke meerderheid vormen. Men schat namelijk, dat het Liberiaanse zielental zich tussen een half en twee miljoen zielen beweegt. Het is in Tubmans tijd al zover gekomen dat de leden van zulke stammen (de eigenlijke oorspronkelijke bevolking van het land) stemrecht hebben; enigen van hen kregen zitting in Tubmans kabinet. Vanzelfsprekend stonden de uit Amerika overgeko- menen en hun afstammelingen steeds op een heel wat hoger peil van ontwikkeling dan de mede-ne gers, die nooit verder hadden geke ken dan de rimboe. Tubman nam de gelegenheid te baat om voorbeelden van die ontwikkeling naar hen toe te brengen door te zorgen voor kli nieken, proefboerderijen en kunst matige vijvers. Uit die vijvers kon den de inboorlingen vis halen om hun schamel rantsoen aan te vullen. Tot zulke activiteiten was Tub man in staat omdat het land door zijn beleid belangrijke in komsten kreeg. Hij is altijd een te genstander geweest van het aan vaarden van leningen en giften ter financiering van dc staatsuitgaven. Terecht vond hij dat door zulke vriendelijkheden uit het buitenland Verplichtingen ontstaan. Maar wijd heeft hij de grenzen opengezet voor buitenlandse Investeringen. En het gevolg was dat het land, waar in 1931 door de negers zelf nog slaven handel werd beoefend, waar bij Tub mans ambtsaanvaarding nog maar goed anderhalve kilometer weg was bestraat en waar men toen ver geefs naar een hotel, naar een tele foon en naar taxi's zocht, met grote voortvarendheid wordt opengelegd en geïndustrialiseerd. Jn menig opzicht voelen de Liberia- nen zich met Amerika verbonden. Dat de Amerikaanse dollar er het officiële ruilmiddel is, spreekt wat dat betreft boekdelen, evenals de aanwezigheid van een der grootste Amerikaanse luehtbases van Afrika in de,buurt van Monrovia (genoemd naar de Amerikaanse president Ja mes Monroe). Toch vond Tubman het maar niets, dat indertijd 92 pro cent van de Liberiaanse uitvoer en 68 procent van de invoer op handel met de Verenigde Staten berustte. Dat kon tot te grote afhankelijkheid leiden. Vandaar dat de president ook in Europa reclame heeft gemaakt voor het investeren in zijn land. Van daar dat men er nu niet alleen Ame rikaanse rubbercultures en ijzermij nen vindt, maar ook namen van Duitse, Spaanse, Nederlandse en Zwitserse ondernemingen die conces sies kregen voor bananencultures, voor koffie, palmolieproduktie en voor ontginning van ijzererts- en mangaanlagen. Italianen bouwen er wegen, Duitsers zijn in de weer met havenaanleg en Israëli's ziet men ex- bezig met het bouwen van een nieuw ziekenhuis, een hotel, en gebouwen voor de centrale bank en andere of ficiële instanties. De Liberianen kunnen zlclx niet voorstellen dat de economie zo'n vlucht had genomen als Tub man, ex-adypcaat, ex-president van het Hoogste Gerechtshof, niet de touwtjes in handen had kunnen ne men. En zij gaven hem nu een nieuw mandaat, omdat er nog veel te doen is voor een vindingrijke president, vooral op het gebied van het onder wijs, Vijfennegentig - procent van de Liberianen weet bijvoorbeeld nog niet, hoe het woord „Tubman" ge schreven wordt.,,,,. 1 Koning Boud: wijn der Belgen brengt een 20-daags bezoek aan de Verenig de Staten. Foto: de koning en presi dent Eisenhower hebben zojuist plaatsgenomen voor een rijtoer. PRESIDENT TUBMAN snelle vooruitgang

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3