PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERENIG BERLIJN NA VRUE STEMMING Daarna gemengde commissie voor contact tussen beide Duitslanden Beel vond voor sociale zaken mr. dr. Van Rooy Plan voor groot recreatie-centrum in het Drie-eilandengebied de BILT Eerste fase van westelijk vierdelig plan SJAH OP KASTRUP BEGROET DOOR DEENSE KONING 202e jaargang - no. 113 Dagblad, uitgave van de tftnrn Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 15 mei 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. MLnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van J 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. i tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Herter, heeft donderdagmiddag op de Ge- neefse conferentie liet westelijke plan voor de hereniging van Duitsland, de Europese veilig heid en een vredesverdrag met Duitsland inge diend. Dit plan beoogt verwezenlijking van de gestelde doelen in vier fasen. De bijeenkomst van donderdag, die onder voorzitterschap stond van de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville heeft twee uur en een kwartier geduurd. Herter gaf een toelichting op het plan en zijn Britse ambtgenoot, Lloyd, gaf er eveneens zijn oordeel over. Hun Russi- De tweede fase brengt de oprichting van een gemengde commissie 25 Westduitsers en tien Oostduitsers die tot taak zal krijgen het contact tussen de beide delen van het land uit te breiden en een ontwerp-kieswet op te stellen, waarover het Duitse volk zich zal kunnen uitspreken. Indien de commis sie, die besluiten zal moeten nemen met een meerderheid van drievierde, geen overeenstemming over één ontwerp kan berei ken, zullen er twee aan het volk worden voorgelegd. 2.500.000 man controle ter voor koming van onverhoedse aanvallen en een toezegging van Duitsland geen atoom-, bacteriologische en chemische wapens te zullen vervaar digen. Volgens het westelijke plan worden Beperking van strijdkrachten De volgende veiligheidsmaatregelen zouden moeten worden genomen: in stelling van een zone waarover in lichtingen over de strijdkrachten worden uitgewisseld, beperking van de strijdkrachten van de vier gro te mogendheden voor de Verenig de Staten on de Sowjet-Unie tot In afwachting Het kan gebeuren, dat een datum als een rotsblok in dc tuin der geschiedenis ligt, schrijft prof. dr. P. J. Bouman in een van zijn boeken. Wel, de datum waarop de jongste kabinetscrisis eindigde, zal in de tuin van de Nederlandse politieke historie zeker geen rotsblok zijn! Die crisis is eerder een traagvloeien- de stroom geweest en wanneer ze vandaag haar einde vindt in het „vij vertje" van een extra-parlementair kabinet, dan geeft dat zo min een schok van blijdschap als een schok van teleurstelling. Ze heeft te lang geduurd' om nog boeiend te kunnen zijn voor het grootste deel van het Nederlandse publiek. En voor sommigen verwek te ze zelfs wrevel. Misschien heeft prof. de Quay gelijk gehad, toen hij zei, dat de Nederlandse pers teveel aandacht schonk aan zijn poging tot kabinetsformatie en daardoor mee werkte aan de voorlopige mis lukking van die poging. Maar men heeft toch ook door de uitvoerige en vrij volledige publika- ties een goede indruk kunnen krij gen van de moeizame wijze waarop het nieuwe kabinet bijeengebracht is. Dat is voor het publiek bijzonder instructief geweest. Vele figuren, die aangezocht wer den, hebben geweigerd in het kabinet zitting te nemen en en kele anderen hebben eerst na lang beraad en wellicht na sterke aan drang een ministerspost aan vaard. Op het publiek maakt zoiets altijd de indruk van gebrek aan enthousias me en wanneer er gebrek aan ent housiasme is dan neemt vrijwel ie dereen direct een kritisch-afwach- tende houding aan. Dat zal ongetwijfeld ook de houding zijn van de meerderheid der Neder landers tegenover het kabinet De Quay. Dat kabinet is niet geboren uit een enthousiast élan, en het be staat niet uit een groep man nen die in de politieke strijd op ver rassende wijze vooraan hebben ge staan. Vei-scheidene van hen zijn op het politieke toemooiveld nauwelijks bekend en afgewacht moet worden hoe zij zich in het parlement en daarbuiten zullen houden, wanneer het gaat om de politieke slagvaardig heid. Dit betekent uiteraard niet, dat er thans een groep minder bekwame mannen als minister zitting zou ne men naast een aantal, dat wel reeds brede politieke ervaring heeft. Aan die bekwaamheid behoeft niet getwij feld te worden. Maar wel betekent het, dat de politieke samenwerking met deze nieuwe mannen nog ge toetst moet worden. Zelfs zal men nog moeten afwachten in hoeverre deze ministers tezamen een regering zullen vormen, die inderdaad een „team" is, en die naar buiten homo geen kan optreden. Het lijkt niet uitgesloten, dat vooral (Zie slot pag. 3 kol. 1) sche ambtgenoot, Gromyko, beperkte zich in zijn rede tot procedurekwesties. Voor het eerst hebben de leiders van de twee Duitse vertegen woordigingen het woord gevoerd. In de e e r- s t e fase van het westelijke plan moet Ber lijn na vrije verkiezingen worden verenigd en onder het beheer van de vier grote mogendhe den of de Verenigde Naties worden geplaatst. De grote mogendheden dienen het recht tot le gering van troepen in Berlijn te behouden. Zij zouden een verklaring moeten tekenen waarin zij beloven af te zien van geweld. in de derde fase verkiezingen ge houden voor een grondwetgevende vergadering van geheel Duitsland Het toezicht op de verkiezingen zal worden geoefend door Duitsers uit beide delen van het land en de Ver enigde Naties of de vier grote mo gendheden. Er zal een Duitse regering worden gevormd die over het vredesverdrag zal onderhandelen. De troepen van de grote mogendheden blijven, zo lang het vredesverdrag nog niet is gesloten, in Duitsland met inbegrip van Berlijn gelegerd. De veiligheids maatregelen voor de derde fase zijn: afbakening van twee zones aan weerszijden van een vast te ste len lijn waarvoor de maximum sterkte van de nationale en buiten landse strijdkrachten wordt bepaald, terugtrekking van de buitenlandse strijdkrachten uit de zones na onder tekening van het vredesverdrag en beperking van de Amerikaanse en de Russische tot 2.100.000 en later tot 1.700.000 man. Verder dient voor de ze fase de afspraak te gelden dat in dien Duitsland toetreedt tot de Navo of het Pact van Warschau de westelijke en Russische strijdkrach ten blijven in de zone waar zij thans gelegen zijn. VAN LONDEN NAAR KOPENHAGEN Per auto naar het kasteel Fredensborg Dc sjah van Perzië is gisteren per vliegtuig uit Londen in Kopenhagen gearriveerd. Op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen werd hij begroet door koning Frederik, diens broer prins Knud, de broer van wijlen koning Christiaan» prins Axel en verscheide ne andere leden van de Deense konink lijke familie. Nadat de koninklijke familie mm de Sjali was voorgesteld, inspecteerden de koning en de sjah In het hoofdgebouw van het Rode Kruis in Den Haag is donderdagter gelegenheid van ji de 52ste ridderdag, onder voor- H zitterschap van prins Bern- H hard een vergadering gehou- M den van het kapittel van de or- M de van St. Jan, waarvan de Ij prins landcommandeur is. Op deze vergadering werd deze foto van prins Bernhard ge- p p maakt. Z.K.H. draagt hier de p lange zwarte Johannieter- p mantel met witte ster los over p de schouder, zodat een deel p i§ van het witte vest zichtbaar p is. p IiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiTt een erewacht van de Deeuse lucht macht. Na de ontvangst op het vliegveld, ver trok het gezelschap per auto naar het kasteel Fredensborg, waar de sjah als gast van de koning vertoeven zal. Zaterdagochtend vertrekt de sjah van het kasteel, dat ongeveer 30 kilometer ten noorden van Kopenhagen nabij het Esrom-meer staat, naar het hotel d'Angleterre in de hoofdstad, waar hij gast van de Deense regering is. Zondag zal hij op het kasteel Tra- nekaer op het eiland Langeland ar riveren. waar hij de gast is van graaf AhlefeldtLaurvig". Maan dag zal 't Deense fregat Willemoes de sjah van Langeland naar Funen brengen, vanwaar hij per auto naar Aarhus, op Jutland, gebracht wordt, om aan boord van de Neder landse kruiser De Ruyter uit De nemarken te vertrekken. Ontsnapte panter gedood De panter die woensdag uit een die rentuin te Spa (België) was ont snapt, is door jagers in de beboste heuvels in de omgeving van de stad opgespoord en doodgeschoten. Vredesverdrag De vierde en de laatste fase is die van een definitief vredesregeling met een regering van geheel Duits land. Volgens het westelijke plan dienen de vrije verkiezingen binnen twee- eneenhaif jaar na het sluiten van een overeenkomst over de toekomst van Duitsland te worden gehouden. Deze mogelijkheid tot uitstel is een concessie aan de Russen. Herter zei in zijn toelichting dat het westelijke plan moet worden beschouwd als één samenhan gend geheel waarvan de onderde len aan elkaar zijn gekoppeld. „Bij bestudering van het plan blijkt duidelijk dat onze regerin gen zeer ver zijn gegaan om aan het Russische voorbehoud tege moet te komen", aldus de Ameri kaanse minister. Bij liet luchtbrugmonu ment op het vliegveld Tempelhof te Berlijn werd een sobere her denkingsplechtigheid ge houden ter nagedachte nis aan de piloten, die bij deze westerse kracht prestatie om het leven kwamen. Een beeld van de plechtigheid, die 12 mei werd gehoudenop de dag, dat tien jaar ge leden de blokkade werd opgeheven. PROF. DE QUAY WEER FORMATEUR Geen K.A.B.-er in kabinet (Van onze parlementaire redacteur) Zoals werd verwacht, is prof. dr. J. E. de Quay, commissaris der koningin in Noord-Brabant, weer tot formateur benoemd, nadat prof. Beel woensdag avond zijn eindrapport had overhan digd aan H.M. de Koningin. Donderdagmiddag deelde het Kabinet der Koningin mee, dat H.M. de Ko ningin des morgens prof. De Quay had ontvangen en hem had opgedra gen een kabinet te vormen, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare sa menwerking met de volksvertegen woordiging. Dit bericht volgde nadat 's morgens bekend was geworden, dat prof. Beel er in was geslaagd een minister te vinden voor het departement van so ciale zaken. De burgemeester van Eindhoven, mr. dr. Cbr. J. M. A. van Rooy, die nog maar twee jaar de lei ding had van het gemeentebestuur van de lichtstad, na voordien het bur gemeesterschap te hebben bekleed achtereenvolgens in de gemeenten Hontenisse, Etten en Venlo, had zich bereid verklaard het beheer van dit belangrijke departement op zich te nemen: Het was een bericht, dat ver rassing en verwondering tegelijk wek te. Men had niet verwacht, dat ie mand met alleen maar een burge- meesterlijke loopbaan achter zich, aangezocht zou worden en bereid zou zijn minister van, sociale zaken Ie worden. Men kiflgt da indruk, dat prof. Beel, na zijn neus te heb ben gestoten in de rijen der Katho lieke Arbeiders Beweging, geen an dere weg meer open. zag dan een keus te doen uit vooraanstaande personen met enkel bestuurserva- ring. Donderdagmiddag had prof. Beel een onderhoud met de formateur, prof. De Quay. Tijdens dit gesprek zou het door prof. Beel in grote lijnen opge stelde regeringsprogramma nog eens zijn doorgenomen. Vanmorgen komt het demissionaire kabinet voor het laatst bijeen onder Felle bos- en heidebrand in Drente Donderdagmiddag heeft rn de staats bossen van Drente, in de boswach- terij van Orvelte in de gemeente Zweeloo, een van de felste bosbran den van de laatste jaren gewoed. In ongeveer een nur tijds gingen ruim zes hectare bos en een groot com plex heide in vlammen op. Sedert de opstand in. maart zijn nu reeds 11.500 Tibetaanse vluchtelingen in India en Boetan aangekomen. leiding van minister-president prof. Beel. Daarop zal om twee uur *s mid dags de eerste vergadering worden gehouden van het nieuwe kabinet. Het is nog niet bekend wanneer de beëdiging van de niéuwe ministers zal plaatsvinden. Ook is de datum nog niet bepaald, waarop het nieuwe ka binet met de regeringsverklaring in de Tweede Kamer zal verschijnen. Over het aantal staatssecretarissen dat zal worden benoemd, staat even eens niets vast. Alleen is zeker, dat de tegenwoordige staatssecretaris van bezitsvorming en P.B.O., drs. Sohmel- zer, zal terugkeren. Hij zal echter niet langer verbonden zijn aan het depar tement van binnenlandse zaken, maar worden toegevoegd aan de minister president. Blijft zaken Overzee bestaan Wij vernamen donderdag uit zeer be voegde bron, dat hoewel het nieuwe kabinet geen minister van zaken over zee zal tellen, dit niet persé betekent, dat dit departement wordt opgehe ven. Het is heel goed mogelijk, dat het blijft bestaan en onder leiding komt van een te benoemen staatsse cretaris. Nieuwe Kamerleden Doordat een aantal leden van de Tweede Kamer minister wordt in het nieuwe kabinet, zullen eerstdaags tot lid dier Kamer worden benoemd ver klaard in plaats van minister Luns: mr. F. J. H. Bachg (k.v.p.) te Den Haag; in plaats van minister Klompé: mej. M. T. H. Knol (k.v.p.) te Enschede in plaats van minister Cals: mr. E. G. M. Roolvink (k.v.p.) te Almelo; in plaats van minister Zijlstra: de heer C. van Nierop (a.r.) te Zeist; in plaats van minister Van Aartsen; mr. W. Aantjes (a.r.) te Utrecht; in plaats van minister Korthalsde heer J. C. Korver (v-v.d.) te Heem stede en in plaats van minister Toxopeüs: mevrouw A. Kuiper-Struyk (v.v.d.) te Rotterdam. OP BUITENDIJKSE GRONDEN BIJ KAMPERLAND Naar wij vernemen heeft de Stichting Recreatiecentrum „Het Grote Bos" te Driebergen een omvangrijk plan gereed, dat voorziet in de* inrichting- van ca. honderd hectare re creatieterrein in het gebied van het Drie-eilandenplan. Gedacht is aan de thans nog buiten dijks liggende gronden in het Veerse Gat, voorzover zij gele gen zijn aan de Noordbeveland- se kant. Het is dus het gebied ten westeu van Kamperland en ten zuiden van de dam door het Veerse Gat, dat grenst aan dc terreinen, nodig voor de be kende oesterproef. Zij behoren tot. het grondgebied van de ge meente Wissenkerke. Het plan van de stichting- voorziet in de bouw van i een groot centraal gebo. bungalows, woningen voorts in de aanleg van terreinen voor sportbeoefening. kampeerterreinen, een openluchttheater. De stichting heeft reeds contacten gelegd met de gemeentelijke autori teiten van Wissenkerke, alsmede met de Dienst der domeinen, teneinde te trachten te zijner tijd een optie op de terreinen te verkrijgen. Het gaat hier namelijk om gronden, die in handen van particulieren zijn, waar bij het echter niet uitgesloten wordt geacht, dat te zijner tijd tot onteige ning zal worden besloten. In over heidskringen wordt het wenselijk ge acht deze voor de recreatie zo be langrijke gebieden in één hand te krijgen, opdat een juiste bestemming gewaarborgd is. ANDERE PLANNEN „Het Grote Bos" is een instelling van de Nederlands Hervormde Kerk en beheert thans reeds meer centra voor de recreatie. De stichting voert, tlrnns besprekin gen om te komen tot een net van re creatiecentra in ons land, die op de zelfde leest geschoeid zullen worden als „Het Grote Bos" te Doorn, dat in goed drie jaar tijds uitgroeide tot het grootste centrum in zijn soort in Ne derland. De leiding van al deze cen tra het zullen er in de twintig zijn zal berusten bij de Stichting Recreatiecentra der Nederlands Her vormde Kerk. Als hoofdadministratiegebouw wordt ingericht de voormalige oranjerie van het landgoed „Hydepark" te Driebergen-Rïjsenburg, die volgende week reeds gedeeltelijk betrokken zal worden. Van de plannen is al het een en an der gerealiseerd. „Het Grote Bos" te Doorn heeft onlangs zijn terreinen weer met bijna dertig hectare moe ten uitbreiden. In Dwingelo heeft ge noemde stichting nu het centrum „De Noordster", dat helemaal gemoderni seerd is. Appelsga krijgt eveneens een centrum en onderhandelingen over vestigingen op de Waddeneilan den zijn in gevorderd stadium. Voor Rotterdam komt volgend jaar een terrein Chaam (Noord- Brabant) gereed. Voor het Delta gebied is er al een centrum in Ouddorp (Z.H.) en er zijn dus nu ook plannen om bij Wissenkerke- Kamperland een groot centrum tot stand te brengen. Ook langs de Noordzeekust, op de Veluwe (Ermelo) en langs de Overijselse heuvelrug zullen der gelijke vakantie-oorden worden ingericht. In vrijwel al deze» ge vallen werken plaatselijke en pro vinciale besturen krachtig mee. De hoofddirecteur van de stichting, wika Th. J. Rijks, verklaart de .Amerikaanse" groei van deze stich ting voornamelijk hieruit, dat de re creatieprogramma's die in deze cen tra worden gegeven met zang, mu ziek, natuurexcursies, volksdansen en lekespelen, een geweldige opgang maken. Anderzijds is de steun van de burgerlijke overheid belangrijk. VERWACHT. Geldig tot hedenavond NOORDELIJKE WIND Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Meest matige noordelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. 16 mei ZON EN MAAN Zon op 4.46 Maan op 12.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1