LEZERS SCHRIJVEN VOGELWACHT SCHOUWEN IS BEZORGD OVER LANDSCHAP WALCHEREN MARKTBERICHTEN OVEZANDE VERHOOGT SUBSIDIE VOOR HET ZIEKENVERVOER VRIJDAG 15 MEI 1959 PROVINCIALE Z E E U W 8 B COURANT SECRETARIS IN JAARVERSLAG: Aantasting natuurschoon terwille van recreatie De secretaris van de Vogelwacht Schouwen-Duiveland heeft voor de jaarvergadering', die a.s. zaterdag te Bugh zal worden gehouden, een ver slag aan alle leden doen toekomen, waarin zowel kritiek op het verdwij nen van wat voorheen ongerept na tuurschoon was, wordt geuit, als waardering wordt uitgesproken voor de zorgzame hulp die van alle zijden wordt geboden. De heer N. H. Lysen begint zijn ver slag met er op te wijzen dat nog al tijd de lange giraffenekken van de draglines boven de gronden van Schouwen-Duiveland zwaaien om de ze voor de landbpuwer zo aantrekke lijk mogelijk te maken. „Mede door dit werk verdwijnen er objecten die nooit meer vervangen kunnen wor den" zo zegt de heer Lysen. „In de ogen van de niet-agrariër" lijkt het vaak op de toepassing van een totale egalisatie". De heer Lysen onderkent dat het niet gemakkelijk is met de draglines tus sen het hout en struikgewas te wer ken, maar juist datgene wat voor de ramp nog gespaard was gebleven, heeft nu het veld moeten ruimen. Achter de hofstede Moolenberg tus sen Burg-Haamstede werd o.a. een weg met bomen opgeruimd, terwijl achter de boerderij van de heer Da lebout „een juweeltje van een wei met- knotwilgen" verdween. Zo gaat de heer Lysen nog enige tijd door met het opsommen van verdwenen na tuurschoonheden. „Veel had gespaard kunnen blijven", schrijft de heer Ly sen, „wanneer maar tijdig contact met de Dienst Herverkaveling was gezocht". De schrijver betreurt het dat vele plannen worden gemaakt, zonder de zeer geïnteresseerden hier in te kennen. O.a. noèmt hij het plan om binnen, kort „eens energiek, in het belang van de recreatie, de duinstrook in te duiken". Iets wat volgens de schrijver nog te bezien valt. Verharde wegen zullen door de duinen worden gelegd, hotels zullen verrijzen, terwijl uitvals- paden naar zee op stapel staan. Velen schijnen hiermee op de hoogte te zijn, alleen de eigenaren van de grond we ten nog van niets, aldus de heer Ly sen. Afgezien van het in deze zaken kennen van de grondeigenaren, zou schrijver graag zien, dat naast de natuurwetenschappelijke instan ties. terwille van de lokale sfeer, ook de Vogelwacht Schouwen-Dui- Uit het zakenleven Firma J. de Nood opende bedrijf aan Industrieweg De firma J. de Nood en Zoon te Middelburg heeft donderdagmid dag haar constructie- en machi nebedrijf op het klein-industrie- bedrijf officieel geopend. Deze opening werd bijgewoond door een groot aantal belangstellenden, on der wie burgemeester rnr. Joh. de Widt, wethouder A. J. Kaland en de directeur van gemeentebe drijven, de beer A. J. VV. Ma- thijssen. Een der zoons van de heer De Nood jr., de heer L. de Nood, sprak een welkomstwoord en gaf in het kort weer hoe het bedrijf gedurende de laatste 14 jaar gegroeid is. De heer De Nood begon in een prieeltje van lVs bij 3 meter groot in de veland hierin werd gekend, terwijl ook de verenigingen Stad en Lan de alsmede het Zeeuwse Landschap hier niet buiten mogen worden ge sloten, zo vindt de neer Lysen. „Het feit dat al deze duinen op de lijst staan van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, hoeft nog geenszins te betekenen, dat de veranderingen ter wille van de recreatie, naar ieders zin zullen zijn", zegt de secretaris. Schrijver stelt verder dat meerderen voor het behoud van de natuurterrei nen op de bres staan. Vervolgens Iaat hij de gebeurtenissen van het jaar 1958 in het kort nog eens de revue passeren. Het roven van kluten-eieren vindt schrijver meer dan ergerlijk. Alleen daaruit blijkt reeds het nut van éen Schouwse vo gelwacht, concludeert de heer Lysen. Uit het verdere verslag blijkt de ac- tiviteit van de vereniging op velerlei terrein. Er werd een bewakmgsafde- ling opgericht, die o.l.v. de adjudant L. Kouwen van de rijkspolitie in Haamstede bijeen kwam om dit deel van het werk vaste vormen te geven. Voor dag en dauw kon men deze mensen soms al op hun posten aantreffen. De heer Lysen noemt de oprichting van deze afdeling één van de belangrijkste gebeurtenissen in. het afgelopen verenigingsjaar. Eén der hoogtepunten in het vereni gingsleven van 1958 is de tentoonstel ling geweest, die in augustus in Burgh werd gehouden. Ruim 2000 mensen kwamen er een kijkje nemen. Uit het financieel overzicht van de nenningmeester, de heer P. M. den Haan blijkt dat er een klein batig saldo is en dat het ledental in 1958 met 70 is toegenomen. Kampioenswedstrijden handboogschieten Te Nieuw-Namen (gem. Clinge) or ganiseerde de schutterssoeiëteit „Wil lem Teil" kampioenswedstrijden voor Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Ruim honderd schutters namen aan de drukbezochte en spannende wed strijden deel. De uitslag was: 1. en kampioen 1959 „De Friezen I" (Graauw) 31 punten; 2. „St.-Sebas- tiaan H" (IJzendijke) "SO p.; 3. „Wil lem Teil" (Nieuw-Namen) 23 p.; 4. „Friezen in" (Graauw); 5. „Willem Tell II" (Kloosterzande); 6. „St.- Sebastiaan I" (Westdorpe) allen 21 p.; 7, „Westerschelde I" (Terneuzen) 20 p.; 8. „Willem Tell I" (Klooster zande) 20 p.; 9. „Willem Tell V" (Nieuw-Namen) en 10. „Willem Teil I" (Nieuw-Namen) beiden met 19 punten. Het persoonlijk schutters- kampioenschap 1959 werd behaald door de heer A. Celaart uit IJzen- dijke met 14 punten. De heer H. van Iwaarden uit Aardenburg werd re serve-kampioen met 10 punten. Verkeersexamens voor de Walcherse scholieren De vereniging voor veilig verkeer voor Middelburg en omstreken zal in samenwerking met de schoolhoofden binnenkort weer de jeugdverkeers- examens voor de lagere scholieren verzorgen. Op vrijdag 22 mei a.s. leggen circa 325 leerlingen het prak tisch gedeelte van hun verkeersexa- men af, waarna de week daarop nog maals ongeveer 375 jongens en meis jes van scholen uit Middelburg en de Walcherse dorpen op de fiets stap pen. Woensdag j.l.. zijn de examens ln Domburg reeds begonnen. Bijna 200 leerlingen legden hier het examen af, terwijl vandaag (vrijdag) de Sou- burgse scholieren, in totaal circa 175, aan de beurt komen. MIDDELBURG Vrachtwagen en personenauto botsten te Middelburg Woensdagochtend omstreeks tien voor zeven kwamen op de hoek Se- feersstraat-Londense Kaai te Mid- elburg een personenauto, bestuurd door J. M. W. V. uit Middelburg en een vrachtauto met aan het stuur H. A. D. E. uit Groede, met elkaar in botsing. De vrachtauto kwam uit de Segeersstraat en wilde de Lon- dense Kaai oprijden maar kwam hierbij over het linker weggedeelte. Bovendien gaf de chauffeur van de personenauto, die op de Londense Kaai iru de richting Koningsbrug reed, geen voorrang aan de vracht wagen. Bij de botsing liepen beide voertuigen schade op, terwijl V. ver moedelijk door de schok van de aan rijding met zijn onderlip op het stuur geslagen is. In het Gasthuis te Middelburg werd V.'s lip gehecht. Nieuwe uniformen voor muziekvereniging O.N.D.A. Gestoken in hun nieuwe uniformen zullen de leden van de Middelburgse muziekvereniging „Oefening na den arbeid" (O.N.D.A.) zich zaterdag avond aan de hoofdstedelijke bevol king presenteren. Dit zal worden gedaan met een rondgang door de stad en een taptoe op de Markt van omstreeks .half negen tot negen uur. Op deze toch zal O.N.D.A. worden vergezeld door het pijperskorps „Ju liana". Het was de bedoeling ge weest, dat de muziekvereniging zich jaïrdsïraat. 3e e"erste jaren na de gje$j ooilog kieeg de fiima bekendheid vvorden uitgesteld daar de fabriek de door de vervaardiging van de zoge^ naamde „anti-plofbanden" voor fiet sen enz. Mede door de opbouw van Middelburg kon het bedrijf groeien, hetgeen gisteren culmineerde in de opening van het nieuwe bedrijf. Burgemeester De Widt verzekerde jn éen toespraak, dat het gemeente bestuur in het bijzonder belangstel ling heeft voor alles wat verband houdt met industrialisatie. Belang rijker nog dan het toekomstig In dustriebeeld waarop Middelburg zijn hoop gevestigd heeft achtte mr. De Widt toch nog altijd de plannen, die momenteel al verwezenlijkt zijn of worden. Voorts werd nog het woord gevoerd door de heren Mathijssen, J. Somer, secretaris van de groep Zeeland van de C.M.-sectie, S. Hillebrand, na mens het hoofdbestuur van de sme- denbond, J. Dekker, die namens de familie sprak, en B. J. v. d. Berg, de directeur van de Nederlandse Mid- denstandsbank. Tot slot spraken de heren J. de Nood sr. en jr. een dank woord voor alle vriendelijke woor den en steun, in het bijzonder tot het personeel. De werkplaats ls 12 bij 30 meter groot. De firma beschikt voor de uit voering van het werk onder meer over 4 transformatoren, 2 zaagma chines, 2 slijpmachines, ien boorma chine, een draai- en schaafbank en een platenwals. Het geheel is modern ingericht. O.- EN W.-SOUBURG Concert „Vlijt en Volharding" De muziekvereniging „Vlijt en Vol harding" te Souburg geeft zaterdag avond aanstaande om acht uur een concert in de muziektent op het Zee- landiaplein. Onder meer zal worden uitgevoerd het verplichte nummer op het concours, dat tweede pinksterdag in 's Heer Arendskerke wordt gehou den. GAPINGE Vergadering N.C.V.B. Onder leiding van mevrouw Pauwe- Langebcke hield de afdeling N.C-V- B. te Gapinge één dezer dagen haar maandelijkse vergadering. Ds. J. H. J. Hoffman uit Koudekerke sprak over het gebed. Na deze inleiding volgde een drukke bespreking over het onderwerp. Op de volgende ver gadering zal ds. Dondorp uit Dom burg spreken. worden uitgesteld daar de fabriek de nieuwe uniformen niet tijdig genoeg kon afleveren. Openbare muziekles In de Concert- en Gehoorzaal werd donderdagavond te Middelburg een openbare zangles gegeven op initia tief en onder leiding van Cor Schijve, leraar schoolmuziek aan de Rijks kweekschool, De bedoeling was eens te laten zien en vooral te laten horen hoe ver thans het muziek onderwijs. dank zij moderne metho diek, op de lagere scholen is gevor derd. Aan deze openbare les werd deelgenomen door leerlingen van de 5e en 6e klas van de Christelijke Burgerschool, de 5e en 6e klas van de school van 't Zand en de 5e klas van de Rijksleerschool. Op geestdriftige wijze heeft Schijve met deze kinderen gewerkt. Er wer den allerlei oefeningen gedaan, waar uit bleek hoe het ritmische en melo dische gevoel van de kinderen wordt ontwikkeld. Voorts waren er oefe ningen om het „innerlijk" gehoor te trainen, er waren muziekdictees, er werden liedjes geïmproviseerd en vanzelfsprekend werden canons en liederen gezongen. Daarbij was in derdaad opvallend, dat goede leer krachten op hun scholen met deze nieuwe methodiek Schijve ge bruikte voornamelijk de methode Gehrels voortreffelijke resultaten weten te bereiken. De kinfieren leren polyfoon te musiceren, leren als het ware spelenderwijs kenmerken van de toonger lachten kennen en worden fetraind in creatief muziek maken, chijve heeft met deze bijeenkomst duidelijk aangetoond, dat het zang onderwijs op de lagere scholen in nieuwe banen is geleid en dat daar mee soms verbluffende resultaten zijn te bereiken. Er was voorname lijk van de zijde der ouders veel be langstelling. Vrachïwagen reed achteruit tegen geparkeerde auto op Donderdagmiddag om half vijf ge beurde op de Kinderdijk te Middel burg een kleine aanrijding toen de vrachtwagenchauffeur V. uit Vrou wenpolder achteruit met zijn auto op een. geparkeerde vrachtwagen van de chauffeur Z. B. uit Biggekerke reed. Er ontstond wat materiële schade. Persoonlijke ongelukken de den zich niet-voor. Afscheid en intrede van ds. Jac. Boonstra Ds. Jac. Boonstra zal Pinksterzondag a.s. afscheid nemen te Zwaagwest- einde (Fr.) en op zondag 31 mei a.s. zijn intrede doen bij de Geref. Kerk van Middelburg. VUSSINGEN Rode Kruis start campagne in Vlissingen Tijdens de landelijke campagne van het Nederlandse Rode Kruis, die, zo als bekend, elk jaar wordt gehouden ln de periode eind mei-begin juni, zullen er ook in Vlissingen weer allerlei Rode Kruisactiviteiten wor den gehouden. Er zijn de gebruike lijke huis-aan-huis-colleetes, straat collectes, ledenwerving, collectes op de veerboot Vlissingen-Breskens enz. De hiermee ingezamelde gelden wor den uiteraard gebruikt voor velerlei doeleinden, maar met name een twee tal objecten vragen de laatste tijd in bijzondere mate de aandacht. Het gaat hier om boottochten voor de invaliden, dit jaar voor het eerst met de nieuwe eigen boot, de „J. Henry Dunant", alsmede om de va kantieweken voor jonginvaliden in het „Henry Dunant-huis" te Zeist. Ook Zeeuwse patiënten hebben in het verleden van deze twee objecten in ruime mate genoten. De leden van de Vlissingse Rode Kruiscolonne zijn thans druk bezig om de campagne te Vlissingen voor te bereiden. Van vele zijden onder vinden zij daarbij medewerking. Zo staat een feestavond op het program ma, waarvoor de directie van de Koninklijke Maatschappij „De Schel de" het Scheldeliwartier ter beschik king stelde en de personeelsvereni ging een blijspel zal verzorgen: „Mijn vrouw verlangt salaris". Er is een bal na afloop, waarbij „The Orpheans" uit Goes (belangeloos) voor de muziek zorgt. Tijdens de feestavond is er ook nog een grote verloting. Deze avond zal worden gehouden op maandag 6 juni a.s. MARKTEN J3ARNEVELD. Coöperatieve Veluwse eierveiling Barne- veld—Ede weekaanvoer circa 900.000 st Handel traag. Prijzen eieren van 44—50 gram f 7.31—8.77, 50—59 gram 9-06—10.72, 59—63 gram 0.82—10.74, 63-69 gram f 10.82—12.26, alles per 100 stuks Eiervei ling S.B.E. aanvoer 965.039 stuks. Han del zeer traag. Prijzen eieren van 59—63 gram f 10.50-11.12, 63-67 gram f 10.08- 10.56, eendeëleren van 56—68 gram f 7.53— 9.47, 68-74 gram f 9.30—9.75. Alles per 100 stuks- Eiermarkt. Aanvoer 1.650.000 stuks. Han del kalm met flauwe afloop Prijzen eieren van 58—65 gram f lo.oo—11.25. alge mene prijs 10.60 per 100 stuks- Kiloprijs 1.72, basis 61.5 gram Notering Gelders-Overüselse Vereniging van Eierhandelaren. Grote eieren van 62 —68 gram f 10.50—11.25. kleine eieren van 56—61 gram f 9.50—10.25. henneëieren 42— 48 gram 1 6.00—7.00. Chr. Besturenbond in Vlissingen vergaderde De Christelijke Besturenbond te Vlissingen hield donderdagavond in de Noorderkapel zijn jaarvergade ring. De voorzitter, de heer J. Lodder, opende met Schriftlezing en gebed en heette de aanwezigen welkom. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer M. Boae, bleek, dat aan- de ontwikkeling der leden veel aan dacht werd besteed. Zo werden cur sussen gegeven in economie, arbeids recht, sociale verzekeringen, werk- classificatie. Verder waren er cursus sen voor leden van de ondernemings raden en bedrijfs- of afdelingscom missies. Betreurd werd de houding van vele protestantse, met name hervormde collega's die ln het geheel niet, dan wel georganiseerd zijn bij zgn. neu trale organisaties, waardoor zij in feite een socialistische maatschappij- vorm helpen bevorderen. In het kader der bezitsvorming en bezitsspreiding kwam de vorming van een beleggingsclub tot stand Begin mei 1959 is een tweede club gestart. Van het rechtskundig bureau werd voor het geven van kosteloos advies en eventuele hulp door 74 leden ge bruik gemaakt. In 1958 werd door het fonds „D.E.L." in 10 gevallen tot een bedrag van 584 hulp ver leend. Bovendien zijn nog 4 patiën ten geholpen, die in diverse ver pleeginrichtingenworden verpleegd. De ontvangsten en uitgaven van het plaatselijk comité bedroegen 2823.12, waaronder 575.92 op brengst collecten op vergaderingen en 1612 35 opbrengst straatcollec te. Het ledental der bij de Chr. Be sturenbond aangesloten organisatie bedroeg op 31 december 1958: 1289. De voorzitter wees er op dat waar schijnlijk dit jaar de straatcollecten voor „Draagt Elkanders Lasten" niet meer gehouden zullen worden, Volgens het verslag van de penning meester, de heer A. H. Ie Feber, be droegen inkomsten en uitgaven een totaal van f 1184.06. De heer Th. Zeylmaker uit Driebergen sprak hierna over: „Bezitsvorming, eigen woningbezit en wat hiermede sa menhangt". In de loop van de avond werden nog enige films vertoond. Gevonden voorwerpen Bij de politie te Vlissingen zijn in lichtingen te verkrijgen over de vol gende gevonden voorwerpen: enige rijwielen en autopeds, starterpedaal van een motor, contactsleutel van „Puch", diverse huissleutels, gym schoenen, jongensjasje, jongenskous je, kinderbril. tas met inhoud, broche, pantalon, dubbele fietstas, zonnebril, meisjesvest, etui met inhoud, ball point, damesbril, sporthemdje, da meshandschoen, hondje, hoofddoek, muntbiljetten, poo, kinderschoentje, zwembr., jongenshemd met zwem broek, kanarie, sleutel, hengel met molen, 6 eierdopjes in zakje, rode damesportemonnee met inhoud, bro che, herenbril, regenjas, sokje, da- mesvest, een duif, badpak, bril met koker, portefeuille met inhoud, bad handdoek, jongensjasje en een on derbroekje. Groene-Kruisgebouw te Nw. en St.-Joosland Het besluit van de gemeenteraad van Nieuw- en St.-Joosland om geen ho gere subsidie te geven voor de bouw van een wijkgebouw met zusterwo- ning is voor hét bestuur van „Het Groene Kruis" een hoewel geen onverwachte teleurstelling gewor den. Na de met het college van B. en W. gevoerde besprekingen en de hou ding van de meerderheid in de vorige raadsvergadering, was het het be stuur van „Het Groene Kruis" wel duidelijk geworden, dat op een ho gere bijdrage van gemeentewege in de bouwkosten niet te rekenen viel. De raad heeft volgens het raadsver- slag in uw blad de gang van zaken betreurd. Voor het bestuur van „Het Groene Kruis" bleef er geen andere uitweg mogelijk. Nadat door het architectenbureau Rothuizen 't Hooft een schetsteke- ning was ontworpen, die aan de door de Geneeskundige Inspectie en het Rode Kruis gestelde eisen voldeed, kwam B. en W. met het voorstel een minder duur gebouw te stichten. Dit had voor het bestuur van „Het Groe ne Kruis" tot gevolg kunnen hebben dat dit goedkopere plan weer zou worden afgekeurd en de stichting van een nieuw wijkgebouw op de lange baan zou worden geschoven. De toezegging van de gift van het Italiaanse Rode Kruis van 20.000 gul den loopt reeds sinds april 1956 Verschillende schetstekeningen zijn sindsdien gemaakt, die echter niet zijn goedgekeurd. Het plan is duurder uitgevallen dan verwacht was, maar het bestuur heeft gemeend de opdracht te moe ten verstrekken, omdat het gevaar bestond, dat de door het Italiaanse Rode Kruis beschikbaar gestelde gift tenslotte voor de vereniging ver loren zou gaan, indien git getreuzel nog langer duurde. Het college van B. en W. heeft aan „Het Groene Kruis" een schetsteke- ning van een wijkgebouw met bo venwoning (uit Cadzand) voorge legd, een gebouw van bescheiden om vang, dat voor „Het Groene Kruis" te Nieuw- eh St.-Joosland ongeschikt was, niet alleen omdat 't niet vol deed aan de eisen door het Rode Kruis gesteld, maar ook, omdat deze femeente in verband met de toe- omstige industrialisatie van het Zuid-Sloe zeer gunstig gelegen is als woongebied voor het industrie-arbei ders, die na het dagelijkse lawaai in de fabrieken de landelijke rust van een dorp verkiezen boven het geroezemoes van een stad. Verbetering in de gezondheidszorg in deze gemeente is dringend nodig. Nog maar enkele jaren geleden moest het consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters gehouden worden m een oud catechisatielokaal, dat voor allerlei doeleinden werd ge bruikt. Dikwijls gebeurt het, dat de vloer van het lokaal eerst opge dweild moet worden, omdat de dok ter anders de kleuters niet op hun blote voetjes kon laten lopen. De he ren van het hoofdbestuur van „Het Groene Kruis" te Utrecht sloegen de handen in elkaar van verbazing, toen zij bij een bezoek deze toestanden zagen. En dit nog wel bij een der oudste Groene Kruisverenigingen in Zee land Onvermoeid heeft het bestuur van „Het Groene Kruis" gestreefd om aan de wantoestand een eind te ma ken en dit streven hoopt het than§ eindelijk beloond te zien door de ver rijzing van een medisch centrum, dat aan moderne eisen voldoet. J. K. MESU. Nieuw- ®n St.-Joosland. VISMIJN VEERE 2363 kg exportgarnalen 2,18—2,65. 378 kg schar 16—30. 45 kg bot 17—20. 5 kg schol 27. 89 kg tong 1,79—2.24 52 kg rog 17—21 3 kg visiever 3,—. 48 kg wijting 16—20. 3 kg kreeft 6,51—9.64. 23 kg paling 1,40— 1.70. 4 kg griet 1.25. 58 kg doorgedraaide vis. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM 14 mei. Aanvoer 25.000 kg. AA extra 2,15: AA I 2,05; A extra 2,25. A I 2,10: B extra 2,15; B I 1,25: C extra 1,-10; C I 0,90; D I 0,72; E I 0,90: E II 0,50; F I 1,15; stek 0,25; ondereind 0,12. AMSTERDAMSE AARDAPPELTERMIJNMARKT 14 mei. De gehele dagproduktle op de heden gehouden aardappeltermijnmarkt beliep 3 contracten, die gesloten werden in het consumptieras Bintje 45 voor de maand april a f 14,50. Wedvlucht De postduivenvereniging „Zeelandia" te Middelburg hield een wedvlucht vanuit Port St. Maxëneé (Fr.). De eerste tien prijzen werden behaald door 1 J. de Buck; 2een 3 P. Philipse; 4 D. v. d. Berg; 5 J. Kuijs; 6 P. van Sabben; 7 J. C. F. Jopse; 8 en 9 L. van Geel; 10 P. J. van Belzen. Muziekavond bejaarden Woensdagavond werd in het „Schel- dekwartier" te Vlissingen door het Vlissings jeugdaccorfleonorkest en de Vlissingse mandolinevèr. „Tovido" aan de leden van de Alg. Bond van Ouden van Dagen een muziekavond aangeboden, waarvoor zeer grote be langstelling bestond. Na een welkomstwoord van de voor zitter van de Bond van Ouden van Dagen, de heer E. A. van Putten, waarin hij in het bijzonder de ver tegenwoordigers verwelkomde van verenigingen, die de bejaarden reeds tal van prettige bijeenkomsten heb ben bezorgd. In het bijzonder richtte hij zich nog tot de beide verenigin gen, die de avond verzorgden. Hierna brachten de beide verenlgin- fen, welke onder leiding stonden van irigent W. Meulmeester, een welver zorgd programma ten gehore, dat bij het publiek zeer in de smaak viel. Aan het slot van de avond dankte de voorzitter de directeur en zijn twee verenigingen voor de wijze, waarop zij deze avond hadden ver zorgd en voor het genot dat zij de aanwezigen hadden geschonken. De voorzitter overhandigde aan de heer Meulmeester een enveloppe met in houd en aan de conferencier, de heer B. F. Jansen, een rokertje. Film. en projectie-avond In het kader van de week van de fotografie hebben de Vlissingse fotohandelaren woensdagavond op de Oude Markt te Vlissingen een film- en projectie-avond gegeven. Voor een behoorlijk aantal belang stellenden werd een gevarieerd pro gramma van korte films vertoond. Er werden ondèr meer enkele mu ziekfilms, tekenfilms en een film van de twee komieken Oliver Hardy en Stan Laurel afgedraaid. Dit film programma werd onderbroken voor het vertonen van kleurendia's, waar bij uitleg werd gegeven. Dit had voornamelijk ten doel het publiek te wijzen op de mogelijkheden, die ook de goedkopere camera's bieden. Te vens werd gewezen op de ïnruilactie voor camera's, die momenteel loopt. Jaarvergadering K.A.B.-vrouwen Onder voorzitterschap van mevrouw Ruig-Joosten hielden de Katholieke Arbeidersvrouwen afd. Vlissingen hun jaarvergadering in het Ariens- gebouw. De voorzitster heette de aanwezigen welkom, in het bijzon der de geestelijk adviseur, pastoor Kossen en de heer Michielsen, be stuurslid van de K.A.B. Mevrouw Ruig las het jaarverslag voor, waar uit een grote activiteit in het afge lopen jaar bleek. Het verslag van de penningmeesteresse sloot met een batig saldo. De voorzitster lasver volgens een schrijven voor, waarin het doel van de K.A.V. op geestelijk, cultureel, sociaal en charitatief ge bied naar voren werd gebracht. Na dat er was gezongen bracht pastoor Kossen een plan naar voren om te komen tot een overkoepelend orgaan voor alle katholiek leven in Vlissin gen, waardoor de mogelijkheid ge schapen wordt meer naar buiten op te treden. Tezijnertijd zullen over dit plan nadere mededelingen gedaan worden. Na een verloting werd ver der nog de reis naar Oostacker in België besproken, waarvoor zich nog enkele leden opgaven. Bij de rond vraag drong de heer J. Michielsen erop aan, dat de vergaderingen en den worden. Daarna sloot de voorzit ster de vergadering. Weer executie in een Engelse gevangenis In de gevangenis van Winchester in Engeland is de 24-jarige Michael George Tatum donderdagmorgen te rechtgesteld met de strop. Hij had een 85-jarige gepensioneer de kapitein doodgeslagen met een knots. Buiten de gevangenis was een extra politiewacht geplaatst om herhaling van de demonstraties te gen de doodstraf van verleden week te voorkomen. Haardenfabriek „De Schelde" wil surséance van betaling De N.V. Haardenfabriek „De Schel de" te Bergen op Zoom heeft sur séance van betaling aangevraagd. Naar vernomen wordt moet het niet onmogelijk worden geacht dat de fa briek binnenkort ïri andere handen overgaat. In dit verband is de naam van een Bredase firma genoemd. Besprekingen hierover zijn thans in volle gang en zouden nog deze week hun beslag kunnen krijgen. Er is een nieuw werkplan gemaakt, dat sane ring en modernisering van het be staande bedrijf inhoudt. Onlangs is voor 65 man van het personeel een ontslagaanvrage ingediend bij het ge westelijk arbeidsbureau, Gedeeltelijk zou deze aanvrage inmiddels zijn in getrokken. In elk geval hoopt men met- ongeveer 55 man personeel een orodukt op de markt te kunnen bren gen, dat de zware concurrentie op dit gebied het hoofd zal kunnen bieden. Ds. Zandt stelt isolement ;van chr. oartijen aan kabinet De Staatkundig Gereformeerde Par tij heeft gisteren in het gebouw Tï- voli te Utrecht haar algemene ver gadering gehouden, onder voorzitter schap van ds. P. Zandt. Deze sprak in een rede, getiteld „Het grote volksbelang", over het toenemende zedelijke verval in de wereld en in Nederland, het steeds groeiende ma terialisme en de in de wereld heer sende verdeeldheid en spanning op politiek gebied. Hij weet deze ver schijnselen aan een toenemende af valligheid van het christelijke ge loof. Over de samenstelling van het nieu we kabinet uitte ds. Zandt de ver wachting, dat het, hoe dan ook, geen ministerie zal zijn, dat zich naar Gods Woord zal richten. Als de anti-revolutionairen en chris- telfjk-historischen er deel aan zullen nemen, gaat dit gepaard met negatie van het woord van mr. Groen van. Prinsterer, namelijk dat in ons isole ment onze kracht ligt, en dat vooral in tijden van verval de beginselen zuiver bewaard behoren te worden, aldus spreker. Tijdens het vervolg van de verga dering werden de periodiek aftre- - dende hoofdbestuursleden D. Kod- dè 'én'J; Vermeulen met bijna al- gemene stemmen herkozen. Se dert de vorige algemene vergade ring zijn er negen nieuwe kies verenigingen bijgekomen. Direct na het begin van de vergade ring was een telegram met aanhan- kehjksheld8betuiging aan HJVf. de Koningin gezonden. In de middag vergadering werd een antwoordtele- gram ontvangen. Officiële publikaties OPENSTELLING SINT JACOBSTOREN. Burgemeester en wethouders van Vlissin gen maken bekend, dat met ingang van 16 mei 1959 de Sint Jacobstoren weer voor het publiek ter beklimming zal worden opengesteld en wel oo werkdagen van 10.30—12.00 uur en van 14.00—16.30 uur en op zondagen van 14.0016.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 0.25, doch voor kinderen tot 10 jaar onder geleide 0.15. Vlissingen, 13 mei 1959. GEMEENTE VLISSINGEN. BADEXPLOITATIE. Burgemeester en wethouders van Vlis singen maken bekend dat de opening van de zee- en zonnebaden' en het strandstoelenterrein is bepaald op zater dag 16-mei 1959. Vlissingen. 13 me) 1959. MIDDELBURG. De gemeentelijke kantoren zullen op dinsdag 19 mei a.s. (3e pinksterdag) ge sloten zijn voor zover de dienst dit toe laat. Het bureau van de burgerlijke stand zat die dag geopend zijn van 8.309 uur al leen voor de aangifte van geboorten en overlijden, Het.huisvuil van de wijk van 19 mei a.s. zal worden opgehaald op woensdag 20 mei a.s. RAAD VERGADERDE De raad van Ovezande vergaderde onder voorzitterschap van burge meester Th. J Andriessen. Het col lege gaf haar goedkeuring aan een voorstel van B. en W. om de subsi die voor het zieken vervoer op Zuid- Beveland vijf cent op twaalf cent per inwoner te brengen Dit, omdat het aantal ziekenauto's wordt ver groot tot vijf. Aan de Stichting Dienst voor Gees telijke Volksgezondheid zal een sub sidie worden verleend van tien cent per niet-katholieke inwoner De raad had geen bezwaren tegen het aan stellen van een derde schoolarts, waardoor de kosten over 1959 met vijf cent en over 1960 met negen cent per inwoner zullen stijgen. De vergoeding voor de rooms-ka- tholieke lagere school werd bepaald op 5625.— Het voor vergoeding in aanmerking komende bedrag, gezien de overgelegde bescheiden werd be-, fiaald op 4967,86, Voor de protes- ants-christelijke school werden deze bedragen respectievelijk vastgesteld op f 975 en f 1559,08 Men ging voorts akkoord met de verhoging van de. wethoudersbezoldi gingen Ingetrokken werd het be sluit. genomen ln een voorgaande vergadering, om de splitsing Groene- dijk—Nieuweweg aan te wijzen als voorrangskrulsing. De bedragen voor het ophalen van huisvuil en be- drijfsvuil werden bepaald op respec tievelijk 6.en 8.per jaar. Dit om het tekort, dat deze dienst oplevert, te dekken Teneinde een sluitende begroting te verkrijgen werd besloten de straat belasting te verhogen tot 6 procent op bebouwd en 3' procent op onbebouwd eigen dom Volgens voorlopige berekenin gen zal dit een hogere opbrengst van 1800.- per jaar betekenen. Tenslotte gaf de raad zijn goedkeu ring aan een voorstel om een riool- belasting in te voeren en deze op 10.per kadastraal perceel te be palen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 15