JONGE (7.50) niet AXELVERDEELDETOEGEWEZEN WONINGWETWONINGEN HET EENS „UITPRATEN" CADZAND MAG RIOLERINGS PLAN TOT UITVOER BRENGEN VLIEGTUIG VLOT UIT VLAS IN KAMPERLAND... WOEDENDE LOSWERKMAN GING VRIJDAG 15 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 k/uuuoi uagiiuuiiag Vlll9biccna tilt*» over vier heeft het Engelse sport- vliegtuig, dat woensdagmiddag bij Kamperland op Noord-Beveland een noodlanding moest mahen wegens motorstoring, na een vlotte start in een honderden meters lange vlasak ker het Zeenwse eiland verlaten. De piloot, de 42-jarige verkoopleider van de Austervliegtuigfabrieken in Leicester, R. L. Porteous, beschreef bij wijze van groet nog een cirkel boven de boerderij van de heer S. J. Langeraad de eigenaar van de vlasakker, bij wie hij gastvrijheid genoot en verdween toen in noor delijke richting. Zijn plan was langs de Noordzee kust naar Groningen te vliegen, waar hij op het vliegveld Eelde benzine wilde innemen. De sportvlieger hoop te nog gisteren, donderdag Denemar ken te bereiken. Vandaag, vrijdag wilde hij zijn tocht voortzetten naar Oslo, zijn plaats van bestemming. Omstreeks kwart voor vier was de mechaniciën, die de storing verhielp, met zijn werk gereed. Nadat de motor intensief had proefgedraaid, maakte de piloot zich gereed voor de start. Reeds na ongeveer honderd meter was de „Auster" los. Toen de vlieger donderdagmiddag boven Zeeland pech kreeg, had hij zich juist in de cockpit achter een krant verschanst. Ditmaal nam hij de krant mee, de- P.Z.C. van giste ren met het verslag over zijn nood landing. En op de speelse vraag of hij onderweg weer ging lezen, ant woordde hij even speels beves tigend Op de foto het vliegtuigkort voor de geslaagde start. Onderwijsvernieuwing aan Landbouwschool Zïerikzee Plannen voor nieuwe school Het onderwijs aan de lagere land bouwschool van de Z.L.M. te Zïerik zee zal met ingang van 1 september van dit Jaar in een geheel andere vorm worden gegeven. Gingen de cursisten tot nu toe slechts 1 of 2 dagen per week naar school, in de toekomst zullen de jongelui In de 7e en 8e klas 5 dagen naar school moe ten, In de 9e klas 4 dagen en in de 10e en lie Idas 3 dagen. Daarmee zal de school te Zierikzee dus ook zijn toegetreden tot die scholen die reeds langer dezenieuwe vorm van onderwijs toepassen. Werd voorheen meer de nadruk op de theoretische kennis van de leer lingen gelegd, in de toekomst zullen de lessen sterk praktisch zijn sa mengesteld. Naast de agrarische vakken komen nu ook de z.g.n. hand vaardigheidsvakken, zoals timme ren, metselen en schilderen. Het le rarenkorps moet daarvoor worden uitgebreid tot 3 vaste krachten, 3 vakleraren en 3 krachten in losse dienst. Bij deze vernieuwingen komt de wens om een school te bezitten waar in al deze lessen kunnen worden ge geven, sterk naar voren. Men is reeds bezig plannen in die richting uit te werken. Voorlopig zullen de lessen echter in verschillende gebouwen worden ge geven. Deze bijzonderheden kwamen naar voren tijdens de eindles die aan de cursisten van de 4e en 3e-4e combinatieklas gistermiddag werden gegeven in het Ned. herv. vereni gingsgebouw te Zierikzee. Chr. school in Nieuwdorp bestond 100 jaar Bijeenkomst in geref. kerk In verband met het eeuwfeest van de christelijke school te Nieuwdorp werd een samenkomst gehouden in de gereformeerde kerk. Deze samen komst werd geopend door ds. A. F. Goedendorp met psalm 65 en een Schriftlezing uit psalm 145. Na ge bed en samenzang hield ds. P. A. A. Klüsner, Nederlands hervormd predi kant te Delft, een toespraak. Deze wees op de omstandigheden op het onderwijsgebied honderd jaar gele den. Hij herinnerde aan de verschil lende onderwijswetten uit die tijd en kwam op het jaar 1859 toen men in Nieuwdorp begonnen is met de stich ting van een christelijke school. Ver der wees spreker op het bijzondere in het karakter van het christelijk onderwijs. Na gebed en samenzang werd deze samenkomst gesloten. Examen De heer J. P. Dekker uit Sint-Anna- land doorliep met goed gevolg de cursus aütoherstellen C aan de nij verheidsschool te Bergen op Zoom. Vergadering Herv. Kerk over gevaar atoomoorlog Vraagsïuk wordt voorgelegd aan ambtsdragers Enige tijd geleden heeft het gewest Zeeland van de vereniging „Kerk en Vrede" zich tot de centrale kerke- raad van de hervormde gemeente te Middelburg gewend met een schrij ven over de atoombewapening. De een kanselboodschap te doen uitgaan over het dreigende gevaar van een atoomoorlog. De centrale kerkeraad bleek van me ning te zijn, dat de gehele gemeente bij dit brandende probleem ten nauw ste betrokken is èn besloot alvo rens een beslissing te nemen dit vraagstuk aan de orde te stellen in de jaarlijkse ambtsdragersvergade ring. Voor de juiste voorbereiding van deze vergadering besloot de ker keraad tevens een kleine commissie te benoemen. .Deze intussen samengestelde kleine commissie bestaat uit de praeses van de centrale kerkeraad, ds. W. Dijek- meester, ds. L J. van Houte, luite nant-kolonel J. Potteboom en drs. Th. J. Westerhout. Het is de bedoe ling om na een algemene inleiding en twee korte toelichtingen vanuit militair en politiek gezichtspunt te trachten tot een vorm van eenstem migheid over dit vraagstuk te ko men. Met het oog op de betekenis van het ondeiwerp is de leden van de ver gadering van ambtsdragers verzocht om deze vergadering, die op donder dag 21 mei a.s. gehouden wordt in het kerkcentrum, niet dan bij strikte verhindering afwezig te zijn. Duitse ingenieurs zagen de Deltawerken Een groep van ruim dertig Duitse ingenieurs, leden van de vereniging „Wasser und Boden", heeft, in het kader van een excursie langs wa terbouwkundige werken in Neder land, een bezoek gebracht aan de Deltawerken bij Bruinisse. In het Nederlands hervormd ver enigingsgebouw te Bruinisse wer den zij ontvangen door ir. P. H. van der Weele, die een uiteenzetting gaf van de werkzaamheden aan de Gre- velingendam. Tevens werd voor het gezelschap een film vertoond van de ramp in 1953. Na een bezichtiging van de werken gaf dr. J. J. IJzer man, hoofd van het waterloopkun dig bureau te Zierikzee een toelich ting in café-restaurant „Bru". Het gezelschap bracht hierna een bezoek aan Ouwerkerk en de Schelphoek. Donderdag bezochten de ingenieurs de Deltawerken bij Veere en de zee dijk bij Westkapelle. Advertenties voor valse zakengids De commissaris van politie te Mid delburg verzoekt de winkeliers in de gemeente Middelburg, die kortgele den zijn bezocht door een mansper soon, die advertenties voor een za kengids verzamelde, zich zo spoedig mogelijk aan het politiebureau, Lan ge Giststraat 40, afdeling recherche, te melden, teneinde gegevens te ver schaffen over deze persoon. Deze onbekende man vertelde de winkeliers, dat in de binnenkort uit te geven telefoongids geen adverten ties meer mogen worden geplaatst, doch dit euvel zou worden opgevan gen door naast de telefoongids een zakengids aan de bezitters van een telefoon aan te bieden. BLANKENHEYM (met de baard) heeft de sleutel van de gezelligheid öm van die goeie te spreken. DE RAAD KWAM BIJEEN De dertiende februari van dit jaar is voor de onderwijzer C. F. J. van H. H. uit 's-Heerenhoek een emotionele dag geweest. Toen hij op school was kwam plotseling een oud leerling van hem, een zekere W. de J. uit Bors- sele, het lokaal binnengestormd, greep zijn vroegere leermeester beet en riep hem toe: „Nu moet het maar eens uit wezen met het gedonder". Daarna begon de narigheid pas goed, want de heftig* verontwaardigde De J., die loswerkman is van zijn beroep, duwde de veel oudere onderwijzer tegen een schoolbank, waardoor de inkt in het rond spatte en enige vlek ken maakten op het kostuum van de onderwijsman. Keurlonen voor varkens worden met 1,— verhoogd Tijdens de donderdagavond gehouden raadsvergadering besloot de gemeen teraad van Axel van het aan de ge meente toegewezen quantum van 18 woningwetwoningen 12 woningen te bouwen aan de Margrietstraat en 3 in de Wilhclminaslraat, beide in de kom van Axel. De resterende drie wonin gen zullen in Zoutespui gebouwd worden. De raad stelde verder de 5e wijziging op de verordening tot hef fing van keurlonen in de gemeenten Axel, Zaamsiag, Koewacht, Overslag en Zuiddorpe vast. Voor varkens zal hierbij een keurloon van f 5,wor den geheven (vroeger f 4,—). Voor de textielzaken werd de vrijdag als koopdag vastgesteld, met dien ver stande dat de zaken tot 21.00 uur open zullen mogen blijven. De bezol diging van de wethouders werd over eenkomstig het schrijven van G.S. verhoogd van f 1950,tot f 2670, per jaar. Een en ander met ingang van 1 januari 1959. Het voorstel tot wijziging van de uitkeringsverorde- ning voor het gemeentepersoneel werd overeenkomstig de adviezen van B. en W. zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De politieverordening werd gewij zigd teneinde het mogelijk te ma ken dat kan worden opgetreden tegen niet bonafide personen of in stellingen die proberen goederen te verkopen onder het mom dat deze afkomstig zijn van inrichtin gen voor minder-validen. Ter con solidatie van de lopende vlottende schuld van de gemeente, die mo menteel ongeveer f 460.000.— be draagt, werd met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten in RAAD VERGADERDE De gemeente Cadzand zal haar rio- leringsplan nu kunnen uitvoeren. Bij de donderdagavond gehonden raads vergadering was namelijk onder de ingekomen stukken een machtiging van het departement van sociale za ken om over te gaan tot aanbeste ding van do riolering in de Badhuis weg. Deze rioleringaanleg zal in D. A.C.W.-verband geschieden. Op voorstel van B. en W. besloot de raad om van 't bestuur van de God's huizen te Sluis ongeveer S70 m2 grond te kopen ter uitbreiding van det algemene begraafplaats tegen een prijs van f 2.per m2. De raad be sloot het perceel no. 14 onbewoon- Zeeuwse A.R.-gemeente- bestuurders naar Kapelle De Zeeuwse vereniging van Anti- Rev. Gemeente- en Provinciebe stuurders houdt vrijdag 5 juni a.s. haar voorjaarsvergadering in het gemeentehuis te Kapelle. De verga dering zal te 10.15 uur beginnen met een ontvangst door het gemeente bestuur van Kapelle. Als spreker voor deze vergadering zal optreden drs. C. P. Hazenbosch, lid van de Tweede Kamer. Na de vergadering zal bezichtiging plaats hebben van het raadhuis, de Ned. herv. kerk, het bejaardenhuis en het sportgebouw. baar te verklaren en de ontruimings termijn op 6 maanden vast te stel len. Met de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten werd een geld lening van f 5000.aangegaan voor de tijd van 30 jaar tegen een rente van 4Op voorstel van B. en W. besloot de raad tot wijziging op de verordening op de rioolbelasting. Bij deze wijziging zal de rioolbelasting voor de hotels enigermate verhoogd worden alsmede ook die voor de pensions. De raad besloot verder deel te nemen aan de gemeenschap pelijke regeling betreffende de stich ting en instandhouding van een open bare b.l.o.-school in West Zeeuwsch- Vlaanderen en de gemeenschappelij ke regeling betreffende het vervoer van de leerlingen. Tot lid van de commissie van bestuur werd met al gemene stemmen burgemeester J. A. Leenhouts benoemd en tot plaats vervangend lid de gemeentesecreta ris. De raad ging alekoord met het voorstel van G.S. de wethouderssala rissen van f 450.tot f 720.te verhogen. De raad besloot voorts om voor de Duindoornstraat en de Noordzeestraat in Cadzand-bad een wachtverbod in te stellen gedurende de zomermaanden. Burgemeester Leenhouts deelde tijdens deze verga dering nog mede, dat de raad over weegt om de begrenzing van de kom in Cadzand-bad ter wijziging voor te dragen, waardoor voor het verkeer op de boulevard De Wielingen gedu rende de zomermaanden een maxi mumsnelheid van 50 km. zal gelden. Den Haag een tweetal vaste lenin gen aangegaan, respectievelijk f 100.000,— en f 150.000,— groot te gen een rente van 4Vt Aan de heer A. M. de Feijter werd een perceel grond aan de Zuidsingel Verkocht, groot 100 m2 voor de prijs van f 2,50 per m2. Aan de heer A. Kalle te Westdorpe werd een perceel grond aain de CalLandstraat, groot 783 m2 voor de prijs van f 6,per m2 verkocht. De ontruimingstennijn voor de onbewoonbaar verklaarde percelen Zuivelstraat 45 en Kijkuit K 68, werd met een jaar verlengd. Op de kindertoelage voor het ge meentepersoneel, dat f 96,per week of minder verdient, werd een duurte- toeslag toegekend overeenkomstig het schrijven van de minister van binnen landse zaken. De gemeenterekeningen en bedrijfsrekeningen 1957 alsmede de rekening van het burgerlijk armbe stuur over dat jaar, werden goedge keurd. Bij de rondvraag vroeg de heer J. de Doelder inlichtingen over de molen te Zoutespui. Spreker zou graag zien dat deze molen ora toeristisch oog punt wit geverfd werd. De heer D. J. Oggel verzocht inlichtingen over dé z.g. ontwikbelingskernen. Spreker zou graag zien dat B. en W. de be treffende minister zouden verzoeken om de gehele kanaalzone tot ontwik kelingsgebied te verklaren. Een en ander met de mogelijkheid tot het aantrekken van meer industrieën, waarvan ook Axel dan profijt kan trekken. Vader en broer namen het voor onderwijzer op De aanleiding van dit ruwe optreden was een veel jonger broertje van de loswerkman, die zich thuis nogal eens beklaagde over zijn onderwij zer, die hem onheus zou behandelen. Toen het broertje zich op een kwade dag weer beklaagde, maakte de los werkman zich zo kwaad, dat hij de bromfiets pakte en naar 's-Heeren- hoek reed om het met de onderwij zer eens „uit te praten". Dat het in deze opgewonden toestand niet bij praten zou blijven moeten zijn va der en een andere broer van C. van H. hebben begrepen, want zij gingen hem achterna. Toen de loswerkman de onderwijzer dan ook had beetge pakt, grepen zij even later in. Toch konden zij niet voorkomen, dat de onderwijzer nog een paar klappen opliep. De woede van de loswerkman was donderdagmiddag, toen hij zich voor de politierechter te Middel burg, mr. A. W. Thöne, moest verantwoorden „scboolvrede- breuk" en mishandeling allang be koeld. De politierechter was evenals de officier van justitie, mr. Ph. M. Sclienkenberg van Mierop, aller minst te spreken over dit „lompe optreden" van verdachte en ging mee met de eis van 1 week ge vangenis voorwaardelijk. Alleen de gevraagde proeftijd van drie jaar verminderde hij in zijn von nis tot één jaar. Bovendien werd de loswerkman conform veroor deeld tot f 30.subs. 6 dagen. Snoepreisje De fabrieksarbeider H. F. A. A. uit Vogelwaarde, die met zijn vrouw bij zijn schoonouders inwoont, had uit een geldkistje f 1000.meegenomen en was hiermee goede sier gaan ma ken in Rotterdam. Dit was niet de eerste maal dat A. was weggelopen en de huiselijke omstandigheden wa- Auto - te Wemeldinge - van Belgische schipper enige inzittende kon zich redden Bij de Oostsluis te Wemeldinge is donderdagmorgen een personenauto met als enige inzittende de bestuur der, de 27-jarige schipper P. L. P. uit Leuven (B.) vanaf een schip in het water van het Kanaal door Zuid- Beveland gereden. Het gelukte P. de wagen te verlaten; hij kon door ijlings toegeschoten schippers wor den gered. De auto stond geparkeerd op de lui ken van het vaartuig van P., het schip „Bruinvis". Omdat P. zich juist op deze plaats benedendeks wilde begeven, nam hij plaats in de auto om deze slechts een halve meter te verrijden. Bij het starten schoot de auto P. verzuimde vermoedelijk bij het star ten het koppelingspedaal in te druk ken, terwijl de versnelling niet in vrije stand stond .plotseling voor uit en reed vanaf de luiken het acht meter diepe kanaal in. P. verwondde bij het verlaten van de auto beide benen en moest zich onder doktersbehandeling stellen. Een duiker en het bergingsvaartuig „Arendsoog" van de firma M. Schou- wenaar uit Wemeldinge kwamen er aan te pas om de auto weer op het droge te brengen. ren dan ook allesbehalve ideaal. De officier van justitie, mr. T. Lebret, vorderde 20 weken gevangenis, waar van 10 onvoorwaardelijk en 10 voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Bovendien verbond hij hieraan de voorwaarde, dat de f 1000 binnen twee jaar terugbetaald moe ten zijn. De politierechter, mr. B. S. Sieperda, rekende deze diefstal zo zwaar aan, dat hij ondanks het plei dooi van de raadsman, mr. H. Bruin, waarin deze de moeilijkheden van verdachte schetste, de straf ver hoogde tot zes maanden, waarvan drie onvoorwaardelijk met aftrek van voorarrest en drie voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. De speciale voorwaarde dat ver dachte binnen twee jaar het gestolen geld moet terugbetalen handhaafde hij in zijn vonnis. Ook de Ambonees J. S. uit Souburg was aan de zwier gegaan met gesto len geld. Het ging hier om een be drag van f 150.een paar man chetknopen en twee sleutelringen, die hij van een vriend had weggeno men. Veel had de verdachte, die ge brekkig Nederlands sprak, niet tot zijn verdediging aan te voeren. Ook niet toen er een tolk aan te pas kwam. Mr. Ph. M. Schenkenburg van Mierop noemde S. een van de wei nige Ambonezen, die zich niet weten aan te passen. Ook vond hij het heel bedenkelijk, dat verdach te geen klap uitvoert. Conform werd hij veroordeeld tot vier maanden gevangenis met aftrek van voorarrest. Geknoeid De expediteur T. G. S. uit Borssele stond terecht, omdat hij in het af gelopen jaar verschillende malen in vrachtbrieven had geknoeid. De raadsman, mr. W. F. P. Kurtz, zei dat dit geen opzettelijke vervalsing was. Ook zou verdachte nooit teveel hebben berekend voor vrachtvervoer. De politierechter was echter' alles behalve te spreken over deze knoei erijen en vonniste conform met drie weken voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar met onder toe- zichtstelling van het Nederlands Ge nootschap van Reclassering plus een geldboete van f 100.subs. 20 da gen. De gebroeders W. G. K. en J, W. K, uit Sas van Gent, respectievelijk scheepswerktuïgkundige en techni cus waren in een cafetaria gebleven ondanks bezwaren van de eigenaar, die hen liever zag vertrekken, omdat de jongelui enige tijd daarvoor her rie hadden gemaakt In zijn inrich ting. Daar de gebroeders verder geen moeilijkheden maakten en de vrede weer was getekend vonniste de politierechter beiden met f 15. subs. 3 dagen wat nog vijf gulden minder was dan de eis. De timmerman H. E. de K. uit Bier vliet had op 8 februari te Terneuzen laat in de avond met zijn fiets door een verkeerde manoeuvre een pas serende bromfietser, ten val ge bracht. Na het ongeluk was K. door gereden. De timmerman werd be boet met f 40.subs. 8 dagen. De eis was f 75.subs. 15 dagen. Nutsspaarbank Middelburg in de maand april Blijkens een overzicht over de maand april van de Nutsspaarbank te Middelburg werd in deze periode f 670.818,85 ingelegd en f 603.233,86 opgenomen, zodat het tegoed steeg met f 67.584.99 van f 14.523.089,51 tot f 14,590.674,50. In totaal werden 67 nieuwe rekeningen geopend en 47 afgeslagen. Het aantal spaarders steeg met 20 van 14.199 tot 14.219. Het tegoed aan het kantoor te Mid delburg bedroeg begin april f 12.395.369,10. Ingelegd werd voor f 539.216,49 en opgenomen voor f 532.801,65. Het saldo steeg hierdoor met f 6.414,84 tot f 12.401.783,94. Bij dit kantoor werden 57 nieuwe reke ningen geopend en 45 afgeslagen. Het aantal spaarders steeg met 12 van 12.297 tot 12.309. Op het bijkantoor te Oostburg be droegen de ingelegde en opgenomen bedragen over deze periode respectie velijk f 129.851,36 en f 68.247,21, zo dat het tegoed van de spaarders hier steeg m. f 61.604,15 van f 2.103.747,11 tot f 2.165.351,26. Er werden acht nieuwe rekeningen geonend en twee afgeslagen, waarmee hèt totaal aan tal spaarders met zes steeg van 1857 tot 1S63. Op de zitdag te Oostkapelle werd voor een bedrag van f 3.148,71 inge legd en voor f 875.— terugbetaald. Drie nieuwe rekeningen werden ge opend. Bij het agentschap te Kruiningen werd in de afgelopen maand voor voor f 1751 ingelegd en voor f 2185 opgenomen. Het tegoed liep hierdoor met f 434 van f 23.973 30 terug tot f 23.539,30. Het aantal spaarders steeg met twee van 45 tot 47. Bij het -schoolsparen werd f 2.023.42 ingelegd en f 964,18 opgenomen. Het tegoed steeg hiermee met f 1.059.24 van f 64.750,31 tot f 65.809,55. Het aantal rekeninghouders liep in deze periode met tien van 1530 terug naar 1520. In totaal werden 14 babyboekjes af gegeven, te weten 10 in Middelburg en 4 in Oostburg. Te Middelburg vond hierop een eerste bijstortïng plaats van f 74.50 en te Oostburg f 12.50; totaal f 87 Vijf nieuwe spaar busjes werden uit gegeven en drie ingetrokken, zodat het aantal uitstaande busjes met twee steeg van 1439 tot 1441. Bi) 200 ledigingen bedroeg het gespaard bedrag .f 2.311,31. (Advertentie) POLITIERECHTER MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13