I Felle heidebrand bij zendstation Kootwijk Geen incidenten óp 13 mei in Algerije STAATSGARANTIE VOOR BOUW VAN HILTON-HOTELS Alarmtoestand in Z.O.-België na ontsnapping van panter REDERS HEBBEN KRITIEK OP SCHEEPVAARTPOLITIEK DER V.S. PROVINCIALE ZEEUWSE COUR AN 1 DONDERDAG 14 MEI 1959 MILITAIREN HIELPEN BRANDWEER Vijftienhonderd mensen bestreden het vuur (Van een speciale verslaggever) Naar schatting 1500 mensen, onder wie de leden van de brandweren van Apeldoorn en Kootwijk en militairen uit de legerplaats De Wittenberg, van bet. infant er ieschietkamp „de Harskamp" en uit Apeldoorn, zijn woensdagmiddag druk doende ge weest een heidebrand achter het ra diostation van Kootwijk te bestrij den. Dit radiostation en een gebouw van de P.G.E.M. liepen aanvankelijk gevaar, maar men heeft kunnen voor? komen dat ze werden beschadigd. Men kou echter niet verhinderen, dat in één uur tijds 8 a 10 ha zeer fraai natuurschoon een prooi van het zeer snel om zich heen grijpende vuur werd. Om tien voor één kwam bij da Apel- doornse brandweer de melding bin nen van een grote heidebrand op de terreinen van liet zendstation van Kootwijk. Toen de eerste wagens van dit korps bij de brand arriveerden, waren de vrijwilligers van de be drijfsbrandweer van het station reeds aanwezig. Enkele minuten na de Apeldoornse brandweer arriveerden de tankwagens van de brandweren uit Ede, Kootwijk en het militaire kamp De Wittenberg. Militairen, die in de omgeving van Kootwijk op oefening waren, ver schenen ook spoedig op de plaats des onheils. Gewapend met schoppen, Ijzeren en houten vuurdovers en waar dit materiaal nog niet aanwezig was, zelfs met afgerukte takken van loofbomen, trachtten brandweer lieden, militairen en burgers het vuur te bedwingen. Tengevolge echter van de zeer grote droogte van de heide en de nier en daar verspreid staande vliegdennen, greep het vuur, daarbij nog aan gewakkerd door de wind, bijzon der snel om zich heen. Bij gebrek aan voldoende water moest de zengende vuurzee hoofdza kelijk met mankracht worden ge blust, hetgeen dank zij de goede lei ding en prima teamgeest zeer goed verliep. Ongeveer een uur na de eerste brandmelding kon de comman dant, da heer R. Tiethof, het sein „brand meester" doorgeven naar de centrale post in Apeldoorn. Toen de hevige rookwolken, die lange tijd de blussers een juist overzicht van de brand ontnamen, waren opge trokken, kon de oppervlakte van het kaalgebrande stuk heidegrond wor den opgemeten. Het bleek een brede strook grond te zijn met een lengte van ongeveer I km. De afgebrande heide, voor het publiek streng verbo den terrein, is gelegen langs het openbare fietspad van Radio-Koot wijk naar het dorp Kootwijk. Hoe wel het nog zeer vroeg in het sei zoen is, wordt de laatste dagen druk Sebruik gemaakt van dit pad. 'aar de oorzaak van de brand wordt nog gezocht. Er bestaat echter een sterk vermoeden, dat deze zal worden gevonden in het opzettelijk aanste ken van een heidepol. («porti*» Spul» m Halbii» Homlxpvi U Voor moderne, chique domei-en herenhorloges Ia talrijke asymmetrische ichi modellen. Consumenten verontrust over rundvleesprijs Het Consumenten Contact Orgaan heeft in een brief aan het produkt schap voor vee en vlees zijn bezorgd heid uitgesproken over de stijging van de prijzen van het slachtv'%! in de afgelopen maanden. Het C.O.O. klaagt over een verhoging van de consumentenprijzen en dat men ver wacht, dat de huidige tendens zich nog zal voortzetten. Het C.C.O. verzoekt het produktschap in zijn schrijven, alle middelen aan te wenden die op korte termijn een daling van de rundvleesprijzen kun- nen bewerkstelligen. Op de woensdagmorgen te Utrecht gehouden vergadering van het pro duktschap besloot het bestuur, het C.C.O. ter oriëntering de rundvleesno ta toe te zenden die een maand gele den in het bestuur is behandeld. Het produktschap is bereid deze nota eventueel mondeling toe te lichten. De voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, verklaarde bij de bespreking van de marktsituatie dat hij niet ge looft dat er dit jaar, zoals meestal, nog een piek in de rundvleesprijzen zal komen. Hij verwacht, dat. dank zij het mooie weer en de uitstekende con ditie van het gras, na Pinksteren al weer landkoeien aangeboden zullen worden. Door het grotere aanbod zal, zijns inziens, verdere prijsstijging worden voorkomen. De rundveemarkt is momenteel stationair. Visseizoen wordt dit jaar een dag vroeger geopend Hoewel het visseizoen eigenlijk op maandag 1 juni zal aanvangen, heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening ad interim, ir. C. Staf, besloten ten gerieve van de sportvissers het visseizoen dit jaar op zondag 31 mei te doen ingaan. Groot kippeëi bleek een „verstekeling" te herbergen Toen mevrouw W. uit Barne- veld woensdagmorgen een ei wilde bakken en zij het ab normaal grote kippeëi kapot sloeg, ontdekte zij in dit ei nog een ander ei, geheel compleet met schaal en al. Een grote zeldzaamheid, menen de des. kundiger». (Advertentie) Jubileumviering van boerenleenbanken In een algemene vergadering, die ge houden werd in de Philips jubileum hal te Eindhoven, is woensdag het 50- jarig jubileum van de N.V. Boeren- hypotheekbank en het 60-jarig be staan van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank (C.C.B.) gevierd. Het officiële hoogtepunt van deze beide vieringen was het bezoek dat de minister van landbouw a.i., ir. C. Staf, bracht. In een korte toespraak onder streepte deze de belangrijkheid van de boerenleenbanken en zegde hij de belangstelling van de regering voor deze banken toe. De bewindsman overhandigde de algemeen procuratie houder, mr. J. Switzar, de versierse len, behorende bij het ridderschap in de Orde van Orahje-Nassau en de al gemeen procuratiehouder, de heer W. Gast en de heer P. Tops van de bin- neninspectie de "ouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. De -^resident van de raad van toezicht van de C.C.B.de heer C. Mertens, gaf een overzicht van de geschiedenis van de N.V. Boerenhypotheekbank, en wees er op, dat het aan hypotheken uitstaande bedrag eind 1958 ruim zesentwintig miljoen gulden bedroeg. De herdenkingsrede werd uitgespro ken door prof. dr. Th. Thurlings, hoog leraar aan de Landbouw Hogeschool te Wapeningen. Tussen de gewone algemene verga dering en de herdenkingsbijeenkomst zaten bijna drieduizend gasten, vojr het merendeel beheerders van plaatse lijke boerenleenbanken, aan ean Éia- bantse koffietafel aan. explodeerde in de lucht Uit het onderzoek van een gisteren bij Baltimore verongelukte Viscount van de Amerikaanse Capital Airlines blijkt dat het toestel door een explo sie uiteengerukt werd. Volgens functionarissen van hét Ame rikaanse bureau voor do burgerlucht vaart is het nog niet mogelijk vast te stellen of de explosie zich binnen de romp of in de vleugels heeft voorge- /Seófuéë atec&i, we* lueuttrr -?nee* ie, da^. <?Ol Aan boord van Hr. Ms. kruiser ,fie Ruyter" in de haven van Den Helder heeft de chef marinestaf en bevelheb ber der zeestrijdkrachten, vice-ad- miraal Pröpper, die is belast met de functie van voorzitter van het co mité verenigde chefs van staven zijn functie overgedragen aan de huidige vlag-officier personeel van de Koninklijke Marineschout bij nacht L. Brouwer, die is bevorderd tot vice-admiraal. De foto laat zien hoe vice-admiraal L. Brouwer (links) op de brug van de „De Ruy ter" een toespraak hield tot vioe-ad- miraal Pröpper. Nederlandse hotellerie zegtnee, maar K.L.M. zegtja Het voorstel van de regering om ten behoeve van twee, onderscheidelijk te Amsterdam en Rotterdam, op te richten Amerikaanse Hilton-hotels, een staatsgarantie te geven voor de betaling van rente en aflossing van twee leningen, elk groot 12 miljoen gulden, is woensdag uitvoerig besproken op twee achtereenvolgens te Den Haag gehouden persconferenties. Op de eerste was de pers in hotel de Wlttebrug de gast van de Horecaf, de or ganisatie, die het regeringsvoorstel bestrijdt, omdat zij daarin een discri minatie ziet van de Nederlandse hotellerie. De tweede persconferentie ging uit van de K.L.M., die de vestiging van Hilton-hotels sterk steunt en pro pageert, De K.L.M. acht de oprichting van Hilton-hotels van groot belang voor de ontwikkeling van het toerisme in ons land. daan. Bij het ongeval kwamen allo 27 passagiers en de vier leden van de bemanning om. Keizer Haile Selassi vap Ethiopië zal eind juni een officieel bezoek aan de Sowjet-Unie brengen. Hij is door president Worosjilow "uitgenodigd. De heer J. O- Meyer, die de leiding had van de persconferentie van de Horecaf, wees er o.m. op, dat er in ons land een achterstand is op het gebied van de logiescapaciteit, maar dat de Nederlandse hotellerie hier geen blaam treft, eerder de overheid. Bij het beschikbaar stellen van grond wordt algemeen weinig begrip fetoond voor de eisen, die een hotel- edrijf aan de vestigingsplaats moet stellen. Ook het verkrijgen van een bouwvergunning verliep allerminst soepel. Wat de financieringszijde be treft, wees de heer Meyer er op, dat de Nederlandse hotellerie van de ;.g. tegenwaardegelden der Mars- ïall-hulp 7 miljoen gulden ter be schikking werd gesteld, later ge volgd door 2.5 miljoen Ingevolge de hotel-krediet-beschikking. Ook her innerde de heer Meyer aan de memo rie van toelichting op de begroting van economische zaken voor 1956, waarin de minister als zijn mening uitsprak, dat een ontwikkeling van hotellerie zonder overheidshulp wen selijk is. Als overheid en bedrijfsleven teza men het kapitaal, dat zij ter beaohlk- king willen stellen voor de bouw van twee Hilton-hotels ten goede zouden laten komen aan de Nederlandse ho tellerie, dan zou een veel grotere bij drage worden verleend voor de op lossing van het hotelprobleem, dan thans het geval is, aldus de heer Meyer, die voorts pleitte voor de op richting van een hotel-krediet-maat schappij, aan welke maatschappij de oyerfieidsgarantie wordt verleend, Öie men thans voorstelt aan de Hil ton-hotels te geven. Voorts betwijfelde de heer Meyer of de Hilton-hotels rendabel zullen blij ken. Het enkele maanden geleden te Berlijn geopende Hilton-hotel heeft 27 miljoen mark gekost maar is tot heden nog geen succes. In Madrid was eerst veel belangstelling van de zijde der Amerikaanse toeristen In geheel Zuidoost België heerst een alarmtoestand, doordat een panter ontsnapt Is uit de dierentuin van Spa en in de bossen in de omgeving ver dwenen is. Met geweren gewapende politiemannen en boereu zoeken daar naar het roofdier, maar de panter zou reeds op 25 kilometer afstand van Spa gezien zijn.. Aan boeren met bloedhonden en jachthonden is verzocht met de politie samen te werken om het dier te bemachtigen. Boeren halen hun vee uit de welde en de politie escorteert kinderen van en naar school. Via de radio is ieder gewaarschuwd dat het dier gevaarlijk Is. De panter is een mannetje van ongeveer 20 maanden. Hij was aan ccn Frans circus verkocht en in een houten kooi gezet om vervoerd te worden. Gedurende de nacht is het dier er in geslaagd een gat waardoor het ge voerd werd met zijn klauwen te vergroten en naar buiten te kruipen. Volgens de laatste berichten is de panter gezien in de buurt van het cir cuit van Francorchamps. voor het daar gevestigde Hilton-ho tel, maar al spoedig ging dit over. EEN ANDER GELUID. In het hoofdkantoor van de KX.M. Het mr. H. J. Kruis, de vroegere chef van de generale staf, thans adviseur van de K.L.M.-directie, een ander geluid horen. Deze betoogde, dat de vestiging van de Hilton-hotels van bijzonder groot belang Is voor de ontwikkeling van het toerisme. We hebben dringend behoefte aan deze hotels, omdat deze tegemoet komen aan de speciale wensen van de Ame rikaanse toeristen. Met nadruk weeg de heer Kruis erop, dat de Hilton- hotels niet alleen in het belang zijn van de economie van ons land en in dat van de K.L.M., maar ook ten goede zullen komen aan de horecaf- bedrijven zelf. Staking in haven van Antwerpen Het havenpersoneel van Antwerpen zal vandaag, tezamen met ander ge- meentepersoneel, staken uit protest tegen nun loonschaal. Dit is woens dagavond bekendgemaakt. De haven autoriteiten verwachten, dat de acti viteit in de haven beperkt'zal zijn. Jacqueline Desmond gaat door met grotonderzoek Jacqueline Desmond, de 23-jarlge Belgische studente, die begin deze week 43 uur lang opgesloten heeft gezeten in de „Doüemansgrot" in de Ardennen, heeft op de dag ua haar redding al aangekondigd, dat zij even goed doorgaat met ondergronds onderzoek. Zij wil het zelfs binnen, kort nog eens proberen in de grot W««r zij beklemd raakte. Zij is helemaal we«r opgeknapt van de doorgestane ontbering. Toen zij dinsdag thuis kwam zei ze lachend, dat de opsluiting goed was geweest voor haar figuur. Ze was drie kilo afgevallen. In al die 42 uur had zij niets gehad als wat chocolademelk. Delouvrier hekelde activisten Ondanks de „officiële rouw dag", uitgeroepen door de „Eu ropese activisten" in Algerije als protest tegen De Gaulle's Algerijnse politiek, is de eerste verjaardag van de opstand van de dertiende mei toch door dui zenden Islamieten en kleinere groepen Europeanen in Algiers gevierd. Uit vrees voor nieuwe ongeregeldheden had de Franse overheid uitgebreide veiligheids maatregelen getroffen. Er heb ben zich geen incidenten voorge daan. Voor de regeringsgebouwen was een grote menigte samengestroomd met JHR. VAN LENNEP OP JAARVERGADERING Geen optimistische verwachtingen van 1959 De voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Redersvereniging, jhr. H. van Lennep, heeft woensdag tijdens de Jaarvergadering van deze vereni ging in Den Haag betoogd dat het een merkwaardige situatie is, dat de Amerikaanse politiek in het algemeen en de Amerikaanse schpep vaartpoli- tiek in het bijzonder onze eigen posi tie heeft verzwakt. Tevoren had hij gewezen op de komst van de vloten der communistische landen. Over de subsidiepolitiek van de Ame rikaanse regering zejde snreker, dat de 50 c/o-clausule ten aanzien van hulnladineren te meer bedenkelijk Is omdat zij school gemaakt heeft in tal van andere landen. Hij vond dat men bepaaldelijk te ver ging in Amerika, wanneer men lading, te verschepen onder vrijwel zuiver commerciële transacties, voor de Amerikaanse vlag ging reserveren, Hi1 noemde dit vlag- discriminatie en zei de dat tegen zulk een politiek krachtig stelling geno men dient te worden. Spreker zeide met betrekking tot de Amerikaanse houding tegenover do goedkope vlag dat een herziening v^.n de politiek essentieel is voor de oplos sing van alle problemen op ctlt gebied. Een prognose "evend voor dit jaar, zeide de heer Van Leanep dat het in het scheepvaartbedrijf steeds bergafwaarts zal gaan. Hij wees er o" dat men zich niet mag laten misleiden door de jaarverslagen over 1958, welke in verschillende onzichten nog wel zijn meegeval len, omdat in het afgelopen jaar de resultaten gunstig zijn beïnvloed door de situatie in dc eerste helft van het jaar, toen hier on daar nog een bevredigende uitkomst kon worden geboekt. Als essentiële voorwaarden voor het overbruggen van de huidige depres sie en het gepareerd zijn voor een verbetering in do conjunctuur noemde spreker het In de vaart hebben van moderne schepen, het te maken heb ben met lage kosten en het beschik ken over oen krachtige reserve. ije is Frans", Leve De Gaulle" „Leve Massu". De vertegenwoordi ger van de Franse regering in Alge rije, Delouvrier, stak een rede af waarin hij zich keerde tegen „diege nen die niet in Algerijes toekomst sa men met Frankrijk geloven". Voor dien had Delouvrier een militaire pa rade afgenomen. Delouvrier verklaarde, dat de „ongeduldigen, de ongelovigen en de verdelers hun mond moeten houden of weggaan". In dit land zijn mensen die teveel praten en anderen die zich niet genoeg uiten, meende hij. Men ziet in deze uit lating van Delouvrier een officiële „oorlogsverklaring" aan de acti visten. Nagekomen advertenties Heden behaagde het de Here, tot onze diepe droefheid, nog geheel onverwachts, van onze zijde weg te nemen, mijn innig geliefde man, broer, zwager en oom, ADRIAAN ZUYDWEG op de leeftijd van 58 jaar en 9 maanden. Zijn diepbedroefde echtgenote, M. Zuydweg- Schrier Fam. Zuydweg. Fam. Schrier. Waarde, 13 mei 1959. Hoofdstraat 6. De begrafenis zal plaatshebben op zater dag 16 mei te 12 uur. Adjudant Van Ast neemt afscheid te Zierihzee Óp 1 juni a.s. zal de heer C. O. van Ast, adjudant van rijkspolitie te Zle- rikzee, met pensioen gaan. De heer A-A ~"~i politionele loopbaan Th Van Ast, die zijn te Poortvliet oj >p Tholen begon, is se dert 1031 in Zierikzee werkzaam ge weest, waar men hem heeft leren kennen en waarderen als een goed eu bekwaam politieman. Een geziene politiefunctionaris der halve, die na zijn afscheid, eind van de volgende maand, in Zierikzee, waar hij vele vrienden heeft verwor ven, zal blijven wonen. In juni 1926 werd de heer Van Ast to Poortvliet, waar hij eerder ge meentewerkman en nachtwaker was geweest, tot gemeenteveldwachter benoemd. Vijf jaar later, per 1 juni 1931 werd hij te Zierikzee benoemd bij het korps gemeentepolitie. Toen het korps in december 1945 overging naar de rijkspolitie, ging ook do neer Van Ast deel uitmaken van dit korps, dat hij thans in rang van adju dant gaat verlaten. Daarmee zal deze met Zierikzee vergroeide figuur een bewogen loopbaan afsluiten, be wogen, omdat hierin de oorlogsjaren en de ramptijd vielen. Heden ontsliep onver wacht onze zeer gelief de man en dierbare va der, schoonvader en grootvader, jonkheer mr. A. K. C. DE BRAUW. Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, in de ouderdom van 75 jaar. M. de Brauw- Tcding van Berkhout. P. J. w. de Brauw. N. C, H. de Brauw- van Tuyll van Seroaskerken. N, E, .de Brauw. M. E. E. de Brauw- Dobson W. M. de Brauw. M, L. de Brauw- van Suchtelen van di Haare E. W. M. Berttinck van Schoonhoten de Brauw R. F. C. Bentinck van Sehoonheten L. A. Dijckmeester- de Brauw. F. Th. Dijckmeester. A. A. M. van Eeghen- de Brauw. H. M. J. van Eeghen. En kleinkinderen. 's-Gravenhage, 12 mei 1959. Flat Duimvyck, van Alkemadelaan De teraardebestelling zal plaatshebben vrij dag 15 mei a.s. om 12 uur op Oud Eik en Dui nen. Vertrek van dc rouwkamer Hooikade 46 om half twaalf. Volstrekt- eni'-e kennisgeving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6