Drie alarm-regimenten opgesteld aan de zone-grens Politiële transactie is justitie meegevallen Op weg naar Harwich wast stralend wit... Elke dag dezelfde patrouille-weg RUS MOET ZICH ELEGANTER KLEDENZEGT KROESJTSJEW en spaart uw linnenkast WITTER DAN DE WITSTE POES DONDERDAG 14 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Vü\\Cö' 'amstei/ Pullen-rijm Bruidstoiletje huur-jacquetjê foto maken zuchtje slaken handjes geven nichten, neven Amstei drinken Pullen klinken ander pak aan op huw'lijksreis gaan. IN PROEFGEBIED ROTTERDAM (Advertentie) Meisje beledigd Tegen- de 68-jarige ir. G. J. J. V. uit Reeuwijk is dinsdag voor de rechtbank te Rotterdam bij ver stek 40,boete of twintig da gen hechtenis geëist. Hij zou een meisje schriftelijk beledigd heb ben, nadat zij bij de opening van de tentoonstelling Japanse kunst in het gemeentemuseum te Den Haag, op een foto in het week blad „Haagse Post" gestaan had. Naar de rubriek „Het Vrije Woord" van dit blad had de heer V. toen een blief geschreven, waarin hij kritiek op het uiterlijk van het meisje uitoefende. Deze brief werd op 11 oktober van het vorig jaar geplaatst. Er stond o.m. in: Een man zou zo'n gekreukte broek slechts dragen bij het opruimen van varkensmest of andere vuilig heid. De sokken zijn vermoede lijk gemaakt voor een poolreizi ger. De jas is misschien geschikt voor een volkomen gedegenereer de en totaal beroofde clochard. En: „helaas is het maar al te waar dat wij nu leven in de eeuw der menaissance, waarin alles wat mooi kan zijn door beeldende kun stenaars en componisten wordt verlelijkt en verknoeid. Maar hoe kan het bestaan dat een vrouw zelfs de allergeringste coquetterie en gratie mist"? De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. N.A.V.O.-„BRANDWEER" STAAT GEREED Nooit staan jeep-wielen stil De wegwijzer op de driesprong heeft twee armen. De arm, die in oostelijke richting wijst, vertelt, dat het nog nauwelijks dertig kilometer is naar Bad Salznngen. De noordelijke tak voert naar Bad Hersfeld. Onder de wegwijzer stop'pen twee bestofte jeeps. Die wegwijzer wordt nooit moe, zijn armen op te heffen. En toch is de oostelijk wijzende arm dood. Hij wijst een doodlopende weg aan aan het eind ligt de zone-grens. (Van een correspondent.) Kwakende geluiden komen uit de luid sprekers in de jeeps. Zwijgend wijst de luitenant naar het oosten. In volle vaart stormen de wagens verder tot pal aan de grens, die geen grens is voor wie waarlijk Duits of Europeés denkt. De patrouillewegen zijn uit en te na gereden. Sergeant Smithworth kent ze in zijn slaap, net als zijn jonge luitenant, die pas zes weken tevoren uit de academie van Westpoint naar het Duitse Fulda kwam, bij het veer tiende gemotoriseerde cavallerie regi ment van het Amerikaanse leger. De patrouillewegen zijn vaste routes ge worden van deze Amerikanen. Alsof ze van verre radiografisch be stuurd worden, gooien ineens de chauffeurs het stuur om. De jeeps hobbelen van de weg af, naar bene den, schommelen over een greppel, en vinden daarna weer houvast op het vaste grasland, dat met de gehele zo negrens meeloopt. En opnieuw kraken de luidsprekers. De antennes zwiepen als werphengels. Een helikopter wie gelt boven- het stuk bos, blijft even nangen, lcurketrekkert dan verder in zijn nooit aflatende patrouille boven het niemandsland. Aan weerszijden van Fulda bewaken de Amerikaanse soldaten de zone- grens. Ze doen het zonder er veel op hef van te maken. Nuchter en zakelijk alsof het een job was in de automo bielindustrie. En toch bedriegt de schijn. Want de zware M.G.'s in de jeeps zijn geladen. Patronenkettingen naten liggen voor het grijpen in de wagentjes klaar en de luitenant weet, glanzen als goud in de zon. Handgra- dat zijn radio-oproep bij de staf in Fulda gehoord zal worden. Dezé staf van een pantser-regiment hoeft maar op een knop t.e drukken om het Zeven, de Leger in Heidelberg te doen uitruk ken naar „de strook", dat niemands land. waar dag en nacht gepatrouil leerd wordt. Dat zal snel gaan, zeer snel. Recordtijden van de beste atle ten zinken er bij in het niet. De jeeps ploegen verder door de rode aarde van het land rond Ful da. De G.I.'s kijken naar de in de schaduw liggende Wasser'/uppe, dat zweefvliegparadijs in de Rhön dat zich op oostelijk gebied voort zet. Eens zweefden hier, hoog in de lucht de ranke motorloze vlieg tuigjes in hun sierlijke vlucht bo ven de hoofden van vakantiegan gers. Nu is het er alleen maar stil. Doodstil. Want de zonegrens zet zich voort tot hoog in de hemel.... Na de ervaringen van de laatste ja ren hebben de Amerikaanse strijd krachten drie alarm-regimenten met als steunpunten Fulda, Hof en Strau- bing lang de zonegrens gelegerd, die op elk moment als „brandweer" t^r beschikking staan. Deze regimenten zijn elk met 76 tanks van het modern ste type uitgerust. Zij beschikken over eigen batterijen en allé noodzakelijke verzorging. Iedere greep is raak Iedere G.I. van deze troepen kent zijn taak. Hij kent elke greep zelfs in zijn slaap en wanneer des nachts de alarm sirene loeit, duurt het hoogstens zes minuten tot de motoren draaien. Exact en zonder veel omhaal oefenen deze negenduizend officieren, onderofficie ren en manschappen met hun drie re gimenten. Bovendien is er nauw con tact met de Westduitse instanties, want de kans op verrassingen nog kleiner yiaakt. Toch is het voortdu rend patrouilleren niet de enige veilig heidsmaatregel. Behalve de drie alarmregimenten bevinden zich in dit gebied ook vele radar-steunpunten, die de Amerikaanse N.A.V.O.-inspanning binnen de grenzen van de Duitse Bondsrepubliek nog waardevoller ma ken. Luitenant Carruthers zet zijn pa trouille neer onder een groepje berken. De radio knettert. Hij roept de andere jeeps öp langs de lange „lijn", die aan beide zijden van Fulda 't gehele sys teem van rijdende grenswachten met elkaar verbindt. Nu meldt zich „Flo wer". Een paar seconden later is is „Pansys" in de lucht. Iedere pa trouillewagen heeft acht man en twee M.G.'s. Zolang de groepen op patrouil le zijn. hebben de compagnieën dienst in hun kamp. Ze verzorgen hun wa pens, doen aan sport en maken zich klaar voor de aflossing. Want geen se conde mag de grens onbewaakt blij ven. Elk tankregiment heeft vijfhonderd radio-apparaten. Bovendien zijn er nog een aantal grotere zenders in ter reinwagens. Het radionet verbindt als een spinneweb alle eenheden. En als eens op de alarmknop gednikt zou moeten worden, dan is de N.A.V.O.- brandweer bliksemsnel ter plaatse. Hongaren rijden liever in Amerikaanse auto's Amerikaanse Chevrolets hebben de Russische „Zim" en „Zis" auto's als officiële wagens voor hooggeplaatste personen in Boedapest verdrongen. Vrijwel alle ministers van de commu nistische Hongaarse regering rijden thans in een Amerikaanse auto. Kort geleden is nog een twintigtal gloednieuwe „Amerikanen" met glim mend chroom op de flanken en grote staartvinnen, via Nederland in Hon garije geïmporteerd. De wagens van sommige communis tische functionarissen in de Hongaar se hoofdstad stellen nu in grootte en elegantie die van buitenlandse diplo maten in de schaduw. Alleen de Ame rikaanse zaakgelastigde heeft nog de leiding met een lichtblauwe Cadillac. HUIS DIOR NAAR MOSKOU Premier Kroesjtsjew heeft gezegd dat de Russen zich eleganter moeten kleden. Dé Rus sische Kamer van Koophandel heeft, han delend op 's meesters wenk, het modehuis Dior gevraagd voor een tournee door de Sowjet- Unie. En zo is vastge steld dat van 12 tot 16 juni 120 modellen uit de voorjaarscollectie van Yves Saint Laurent in Moskou geshowd zullen worden. Cocktailjapon- nen, avondtoiletten, mantels, alles hebben de Russen gevraagd. En, zei een Dior-direc- teur die naar Moskou is geweest om de tour nee te regelen, de Rus sen zullen alles krijgen ook. Zoiets schept bedenkin gen. Men kan zich voorstellen dat Kroesj tsjew de Russen en Russinnen graag wat vlotter gekleed ziet. Maar de decolletés, ge accentueerde boezem, wijd uitstaande rok en andere aspecten van de Dior-collectie gaan toch wel iets verder dan simpele elegantie. „Zouden de creaties niet iets te revolutio nair zijn voor de men sen in Moskou?" was de maandag veel ge stelde vraag. „Men moet de shows als een voorstelling be schouwen. De creaties zijn er niet om ge kocht te worden. Mis schien zullen zij wel in spiratie geven", was het antwoord van Jacques Rouet, com mercieel directeur van het modehuis Dior. Twaalf mannequins en 120 toiletten gaan naar Moskou. Zij zullen eèn doorsnee van de 185 modellen grote voör- jaarscollectie tonen Een doorsnee: dat wil zeggen dat er geen de colletés worden achter gehouden. Men ver wacht dat omstreeks 12.000 Sowjetburgers en -burgeressen de Pa- rijse show zullen zien, die. in de arbeidersclub van Moskou vijf dagen achtereen „draait". De toegangsprijs is 5 roe bel, minder dus dan een middelmatige taxirit in Moskou. Ook de Russische T.V. zal een uitzending van de show maken, en daarmee worden dan nog eens 2 miljoen mensen bereikt. De directie van het huis Dior beschouwt de Moskouse show als een kwestie van in hoofd zaak prestige. Want de Amerikanen komen, la ter in de zomer, ook met een modeshow naar Moskou. Daar heeft de ijverige Kamer van Koophandel even eens voor gezorgd. Afdoening leidt soms tot grappige situaties Na elf dagen in Rotterdam gewerkt te - hebben met het systeem van de „betaalde waarschuwing", ook wel de „politiële transactie" ge noemd is vast komen te staan, dat 958 op heterdaad betrapte ver- keersovertreders in Rotterdam meteen op straat aan de agent be taald hebben. Aan 759 anderen is een oproeping uitgereikt, dat wil zeggen zi.i hebben zich voor de kantonrechter te verantwoorden. Voorheen werden 70 tot 80 perso nen per dag voor dezelfde feiten op het matje geroepen, zodat het aantal bekeuringen ongeveer ver dubbeld is. „Ik heb er een zwaar hoofd in gehad, maar het is ontzaglijk meege vallen", zei woensdagmorgen de Rotterdamse officier van justitie, mr. S. J. van der Hoeven, op een persconferentie. Hij vertelde daar bij de Rotterdamse politie en de rijkspolitie in het arrondissement Rotterdam, zoals bekend een der proefgebieden, opdracht te hebben gegeven die overtreders naar het bureau te brengen die zouden trachten de agent door een si gaartje, geld of iets van dien aard milder te stemmen, doch in de praktijk is dit nog niet voorge komen. Achter dit alles, dat het werk van het griffiepersoneel op de recht bank en het kantongerecht verge makkelijkt, staat bij de politie een enorm controlesysteem. Im mers aan de gemeentepolitie te Rotterdam is voor anderhalf mil joen gulden aan bonnen ter hand gesteld. De betaalde waarschuwing blijkt ook wel grappige situaties te schep pen. Een voetganger beging een overtreding en de agent vroeg hem, daarbij het bonnetje over handigend, of het hem zou passen maar meteen een rijksdaalder te betalen. De overtreder wilde het wel, maar kon het niet. Hij had slechts 2,45 bij zich. Daarop vroeg hij een voorbijganger of deze hem vijf centen zou willen geven. Deze kon niet passen en kwam met een dubbeltje over de brug met de mededeling „laat maar zitten". De agent mag even wel geen fooien aannemen en de hulpvaardige voorbijganger kreeg keurig vijf centen terug. Een automobiliste had in de binnen stad drie rijksdaalders voor een overtreding moeten betalen. Op het bureau zag de agent, dat er twee biljetten op elkaar geplakt zaten, zodat ze er dus vier had betaald. Goede raad was duur, want op de bon staat alleen de naam en deze was er een zo alge meen, dat hij pagina's in het tele foonboek beslaat. De agent had evenwel begrepen, dat mevrouw in de binnenstad woonde. Hij keek in het telefoonboek en belde het eerste nummer onder deze naam, dat onder het centrum res sorteerde. Het was raak en binnen het half uur kreeg mevrouw het wisselgeld per politie-auto thuis bezorgd. Jongetje onder zand bedolven De bijna 10-jarige Adri Marijnissen te Sprundel is dinsdagavond op de Lok- kerberg nabij de ouderlijke woning door neerstortend zand bedolven en daardoor overleden. Samen met zijn 15-jarige broer was hij op de hei be zig geweest een karretje met zand te laden, dat in het vakenshok gestort moest worden. De oudste ging met het volle karretje naar huis, terwijl Adri nog bleef graven aan de ongeveer 1.40 meter hog muur van zand van een ge deeltelijk reeds afgegraven perceel grond. Deze zandwand, die reeds enigszins was ondermijnd, is door de droogte plotseling ingestort, met het gevolg dat het jongetje werd bedolven. Toen zijn-oudere broertje terugkeerde om 't karretje voor de tweede maal te vul len. zag hij de instorting, waarop hij zijn ouders, die in de buurt aan het werk waren, te hulp riep. Zij kwamen echter te laat. Weggelopen stukadoor moet terug naar vroegere baas Een stukadoor'uit Laren, die na een snipperdag te hebben genomen niet meer bij zijn patroon, een stukadoors- bedrijf m Bussum, was teruggekeerd, maar in Duitsland was gaan werken waar hij meer kan verdienen, zal zijn werkzaamheden bij zijn \nroegere pa troon moeten hervatten. Zo heeft de president van de recht bank te Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman, bepaald in zijn vonnis in het kort geding, dat de patroon tegen de stukadoor aanhangig had ge maakt. ï/y.andag na het vonnis zal de stukadoor weer aan het werk moeten gaan op straffe van een dwangsom van. 25 gulden per dag bij het in ge breke blijven daarvan. Hij zal bij zijn patroon in dienst moeten blijven tot dat de dienstbetrekking op rechts geldige wijze zal zijn verbroken. De stukadoor werd voorts veroordeeld in de kosten van het geding, f 125. Voor (le kust bij Hoek van jaarlijkse zeilwedstrijd van wich begonnen. De foto geeft Holland is dinsdagochtend de Hoek van Holland naar Har-. een overzicht-van de start. Hier is met Sunil gewassen.dat hemelsblauwe Sunil, waarin al 't wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten, met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wrin gen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet.blijft alles veel langer nieuw, ook de wasmachine en wringer varen er wel bij! 'Neem meteen bet voordelige reuzenpak

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5