Plotselinge vergiftiging wateren in Zuid-Holland is een raadsel Herter komt heden met pakket' op de proppen KLANKBORD CHRISTELIJKE OPTICIENS TOT FEDERATIE" TOEGETREDEN DONDERDAG 14 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 VISSEN EN KATTEN STERVEN deri door een enorm grote c< Ingenieurs zoeken naarstig naar de bron van het kwaad (Van een speciale verslaggever) De plotselinge sterke vergiftiging van een aantal wateren in Zuid-Holland waarvan reeds honderdduizenden vissen het slachtoffer zijn geworden, stelt de deskundigen voor vele raadsels. Men volgt echter een spoor, dat via een grote vuilstortplaats bij Gouderak aan de Hollandsche IJsel naar Pernis voert. Twee ingenieurs van het rijksinstituut voor zuivering van afvalwater stellen daar momenteel een onderzoek in bij een bedrijf, dat onlangs met de fabricage van een nieuw bestrijdingsmiddel voor insekten is begonnen. Een enorra sterke concentratie van een dergelijk giftige stof lijkt voorshands namelijk nog de enig mogelijke verklaring voor dit alarmerende vergiftïgingsgeval, waarvan de kolossale omvang ook door de deskundigen „bijna ongelofelijk" wordt genoemd. Behalve de grote vissterfte doen zich in de omgeving van de vergiftigde wateren ook andere verontrustende verschijnselen voor. Zo wordt de dood gemeld van katten die vergiftigde vis hebben gegeten én ook komen meldingen binnen van kinderen, die na het zwemmen in deze wateren braakversehijnselen vertonen. Het schijnt echter niet geheel vast te staan, dat deze braakversehijnselen inderdaad het gevolg van vergiftiging zouden zijn. Hoe dit zij, de enorme verbreiding door geheel Rijnland heen tot aan de Haarlemmermeer toe kan niet anders worden verklaard dan door de aanwezigheid van een vergift in enorm sterke concentratie, dat de bron voor deze besmetting is geweest. Het staat wel vast, dat deze bron zich in de omgeving van Gouda bevindt. Daar wordt namelijk water uit de Hollandsche IJsel ingepompt in de boezem van Rijnland en het on derzoek heeft aangetoond, dat ach tereenvolgens alle wateren op het traject van dit watèr besmet gewor den zijn. Dat het vergif ondanks de vergaande verdunning die hierdoor plaatsheeft, toch nog zijn gevaarlijke werking heeft behouden, is ook voor de ingenieurs van het rijksinstituut voor zuivering van afvalwater een reden tot grote Verbazing;. De bron van de vergiftiging, een in secticide dus, zou terechtgekomen moeten zijn op de vuilstortplaats te Gouderak, waar verscheidene grote bedrijven onder andere uit Pernis hun afval storten. Eén van die be drijven is een chemische fabriek op het terrein van de Shell-raffinaderij die onlangs met een nieuwe fabri cage is gestart. Aangezien het toch moeilijk de bedoeling kan zijn ge weest om het nieuwe insecticide zelf als afval naar de stortplaats te bren gen, denkt men momenteel aan de mogelijkheid van een fout of een be drijf songeluk, waardoor het produlct zelf naar de stortplaats is afge voerd. De afvalstoffen van dit be drijf worden thans nauwkeurig on derzocht. Inmiddels zijn uiteraard alle stortingen van afval, voor zover zij als verdacht moeten worden be schouwd, stopgezet. Spuien Ondanks het feit dat de besmetting dus zo goed als zeker door water van de Hollandsche IJsel in Rijnland is gebracht, gaat het spuien van wate ren van Rijnland met water uit de Hollandsche IJsel door. De enige mo gelijkheid om het vergif kwijt te ra ken is immers de oplossing ervan zover te verdunnen, dat het zijn ge vaarlijke werking verliest en het ver ontreinigde water af te voeren naar zee. Dat kan alleen door zoveel mogelijk water in Rijnland in te laten en de Hollandsche IJsel is nu eenmaal de enige toegangsweg. Nu de „ver dachte" stortingen van afval uit Per- nis zijn stopgezet, hoopt men op deze wijze de Zuidhollandse wateren weer schoon te krijgen. Schrootaffaire wordt „tot op de bodem" uitgezocht De vice-voorzitter van de Hoge. Autoriteit, D. Spierenburg, heeft woensdagmorgen in het Europese parlement in antwoord op een door de Nederlandse socialist Nederhorst gestelde vraag geantwoord, dat het onderzoek inzake de schrootaffaire „tot de bodem" zal worden voortge zet. Op het ogenblik wenst de heer Spie renburg echter nog geen nadere bij zonderheden bekend te maken, ten einde het onderzoek niet te schaden. Hij verwacht, dat het onderzoek aan het einde van deze zomer zal kunnen worden afgesloten en de kwestie tij dens de herfstzitting van het Euro pese parlement zal kunnen worden besproken. Ook ten aanzien van het vcreveningsfonds is een onderzoek gaande, dat voor het ogenblik nog grote geheimhouding' vraagt. HONDS. Voor de villa van de Russi sche delegatie in Genêve is een bord verschenen met het opschrift: „Pas op voor de honcl". Voorbijgangers hebben echter nog geen hond gezien ot! gehooi'd. De enige „waakhonden" die de journalisten tussen het struik gewas zagen, waren leden van de veiligheidsdienst die niets te doen hadden. GEKOZEN. Vorig jaar was wethou der A. J. Stokes tót "burgemeester van Poole gekozen. Toen zijn vrouw het goede nieuws hoorde, viel zij, en brak een been. Daarop deelde Stokes mee de verkiezing niet te zullen aanvaar den. Onlangs werd hij weer tot bur gemeester van Poole gekozen. Zijn vrouw ze heet Vera viel prompt, en brak een pols. Maar Stokes heeft laten weten dat hij de verkiezing nu toch wel aanvaardt. Hoewel inmiddels circulerende ge ruchten over radio-activiteit als oorzaak van. de vissterfte zowel door de autoriteiten van volksge zondheid als door het R.I.Z. absurd worden genoemd, is ook een radio chemisch onderzoek ingesteld. Dit heeft echter geen enkele aanwij zing voor radio-actieve besmetting opgeleverd. Een acute vissterfte van deze omvang zou bovendien slechts veroorzaakt kunnen wor- gro tratie van radio-activiteit, waarvan hier bepaald geen sprake is. Intussen houden zowel het R.I.Z. als de farmaceutische hoofdinspectie zich reeds bezig met de vraag wat er in de toekomst zal moeten gebeu ren met het afval van het bedrijf, waarvan het vergif vermoedelijk af komstig is. Een zo alarmerend geval van vergiftiging- mag zich uiteraard niet herhalen. De grote vraag is echter waarheen dit afval dan wel zal moeten worden afgevoerd zonder dat het opnieuw een gevaar zal kunnen opleveren voor de volksgezondheid. Naar wij nader vernemen is de technische dienst van het Hoog heemraadschap Rijnland druk be zig met een chemisch onderzoek van het besmette water. De uit komsten van dit onderzoek zijn nog niet bekend. De gifstof die de verontreiniging veroorzaakte blijkt van een zeer ingewikkelde samen steling te zijn. De drinkwatervoorziening is ner gens in gevaar. De waterleiding bedrijven onttrekken namelijk geen water uit de boezem van Rijnland. Slechts gebruikt -de Leidse Duinwaterleiding Maat schappij geregeld water uit Rijn land voor bevloeiing van de duinen. Die bevloeiing is echter stopgezet, zodra de eerste berichten over de vergiftiging uit Gouda en Alfen bekend werden. Op dat moment had de giftige stof de omgeving van Leiden nog niet bereikt. HET OVERLEG TE GENÈVE Tot GromykoNiet zeurenzaken doen Mede namens zijn collega's van Groot-Brittannië en Frankrijk zal de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Herter van daag het westelijke „pakket' plannen voor Duitsland indienen op de conferentie van Genève. Deze plannen beogen een oplos sing van het Duitse vraagstuk iu drie stadia, namelijk dat van uitbreiding van de met-politieke contacten tussen de beide Duits- landen, dat van veiligheidsmaat regelen, inspectie en ontwape ning in een overeengekomen zone in Europa en tenslotte dat van hereniging van Duitsland met vrije verkiezingen, gevolgd door het sluiten van een vredes verdrag. Een Britse woordvoerder zei woens dagavond dat de conferentie thans zonder agenda reeds in volle gang is. Wat het Russische voorstel tot toe lating van Polen en Tsjecho-Slowa- kije betreft zei de Brit, dat men Gro myko niet kan beletten, deze kwestie vandaag weer aan te roeren. Ook gisteren heeft Gromyko, da delijk na het begin van de bij eenkomst, zijn voorstel tot deel neming van deze beide landen weer ter sprake gebracht, maar niet in de vorm van een ultima tum of op een anderszins voor het westen onaanvaardbare wijze. Herter, de voorzitter, De deelnemers aan het opticiens-con gres 1959dat in café-restaurant „Britannia" te Vlissingen wordt ge houden loerden op de tiveede con gresdag (woensdagofficieel ontvan gen door het gemeentebestuur van Vlissingen in de tuin van het stad huis. (Foto P.Z.C.). met de opmerking dat later ver der over de kwestie zal worden gesproken en dat er nu zaken ge daan dienden te worden. Op de bijeenkomst, die drie en een iialf uur duurde, hebben de ministers Herter, Selwyn Lloyd en Gromyko vervolgens verklaringen over het doel van de conferentie afgeleg'd, die niet afweken van de tot dusver bekende standpunten en waarin het voorne men, opbouwende voorstellen op te stellen voor een eventuele topconfe rentie, op de voorgrond werd gesteld. Couve de Murville was door griep verhinderd; zijn verklaring' werd voorgelezen door de directeur van de afdeling politieke zaken van het Fran se ministerie van buitenlandse zaken; Lucet. Vanochtend zullen de vier ministers bpeengekomen om te spreken over 'n verbod van proeven met kernwapens. Op de Amerikaans-Brits-Rnssische conferentie over beëindiging van de proeven die tot uiterlijk 8 juni is verdaagd, is overeenstemming bereikt over een preambule en zeventien ar tikelen van een desbetreffend ver drag. De Westduitse minister van buiten landse zaken, Von Brentano, heeft woensdagochtend te Genève een on derhoud van ruim vijf kwartier met Gromyko gehad. Volgens Westduitse ambtenaren droeg het onderhoud bij tot verwezenlijking van het streven van de conferentie. Armstrong wil trompet steken voor jongens van Genève Onder de vele beroemdheden die momenteel in Genève ver- H blijven heeft zich nu ook Louis ff Armstrong geschaard. De we- reldbefaamde negertrompettist M kwam gisteren aan. |f j§ Gevraagd of zijn komst iets uitstaande had met de minis- tevsconferentie was hij heel ff positief: „Neen, neen, dat is H toeval". Hij is echter volko- men bereid zijn trompet te steken, „voor de jongens die ff daar nu vergaderen". Ik hoop maar dat het allemaal in orde H komt. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Deense postdiefstal (469.000 kr.) opgehelderd Het geld van de Deense postdiefstal is terecht. De politie heeft de postzak met 469.000 kronen, die tien dagen geleden liit het centrale postkantoor van Kopenhagen verdween, terugge vonden op een geheime plek in het postkantoor, die tijdens de oorlog ge bruikt werd om post te verbergen voor de Duitse bezetters. De politie is er echter van overtuigd, dat de diefstal, de grootste uit de geschiedenis van de criminaliteit in Denemarken, een grapje was. of dat iemand per ongeluk het geld op de onderduikersplek legde. Zij zoekt nog door naar de dader(s). Het gevolg van de diefstal is geweest, dat de vei ligheidsmaatregelen voor het geld- postverkeer in het land verscherpt zijn. Snoek vangt jongen De negenjarige Jan van Brand- ff wijk uit 'Krimpen aan de Lek had van zijn vader de uitdruk- kelijke waarschuwing gelere- ff gen, dat hij niet meer met de schouw van boer Van der Laan mocht gaan varen. Ondanks de- ff ze waarschuwing ging hij er j= gistermorgen om tien uur toch ff met de schuit vandoor. Als pas- sagier nam hij de vijfjarige Adri Kout mee. Toen ze bij de M Tiendweg kwamen, verloor Jan ff ff' de vaarboom. Hij wilde deze uit het water halen, doch greep mis s .en op hetzelfde moment heet ff een snoek hem in de middelvin- ger. De jongen trok zijn hand ff schielijk terug en daarbij bleef de snoek aan zijn middelvinger hangen. Eerst toen hij boven de p schouw kwam liet de vis los, ïen lelijke wond in de hand ach- terlatend. Een boerenknecht, ff p die het ongeluk zag gebeuren, p schoot snel toe en sloeg met de p klomp do snoek, die ongeveer p p zestig centimeter lang was en p naar schatting drie pond woog, p dood. Jan kreeg de eerste ge- ff ff neeskundige hulp van zijn va- p der, die lid is van de vereniging H E.H.B.O. InnIIIIHIII Woensdag maakte in café-restaurant Britanniate Vlissingen, waar het opticiens-congres 1959 wordt gehou den de Zeeuwse fruitfee haar op wachting. Zij bood daarbij Miss Bril 1959 een keur van Zeeuws fruit aan. (Foto P.Z.C.). Stremming in de St.-Laurence Zeeweg Ter voorkoming van opstopping' heeft de Canadese minister van vervoer bepaald, dat schepen, die van de St. Laurence zeeweg gebruik willen ma ken, voorzien moeten zijn van extra uitrusting, welke hen in staat stelt in zeer kleine ruimten te manoeuvre ren. Schepen die niet speciaal zijn toegerust voor de vaart iii kanalen van de St. Laurence zeeweg worden geweerd. Naar aanleiding van de berichten over stremming van de St. Laurence- zeeweg vernemen wij van de Oranje- lijn te Rotterdam, dat er weinig commentaar te leveren is, omdat de maatregelen, welke de Canadese mi nister van vervoer, mr. George Hees, heeft aangekondigd, in feite geen nieuwe zijn, doch slechts een daad werkelijke toepassing van de bestaan de bepalingen. De schepen van de Oranjelijn, die op deze route varen, zijn volkomen uit gerust volgens de normen die van Ca nadese zijde gesteld zijn. Het schijnt alleen zo te zijn, dat sinds de datum van opening van de waterweg en nu er verscheidene schepen doorheenge- slipt zijn die niet aan de gestelde eisen voldeden. Nu dit een enorme opstopping tot gevolg schijnt te hebben, wil men cr toe overgaan alle bepalingen strikt te handhaven. De Oranje- lijn verwacht dan ook, dat haar schepen geen hinder zullen onder vinden, Van enige noemenswaar dige vertraging is tot nu toe geen sprake. Het Wereldgebeuren Dertiende OPTICIENSCONGRES IN VLISSINGEN Officiële ontvangst in tuin van stadhuis De korte tijd geleden opgerichte Christelijke Organisatie van Opti ciens (Chrovo) lieeft zich ti jdens het opticienscongres 1959, dat In „Britan nia" te Vlissingen wordt gehouden, of ficieel aangesloten bij de Federatie van Nederlandse Opticiens-Organisa tie, waarin tot nu toe alleen de Ne derlandse Organisatie van Opticiens, N.O.V.O. en de Nederlandse Katholie ke Bond van Opticiens ,St. Odïlia" zicll verenigd hadden. Het nieuws van de aansluiting werd bekendgemaakt in de woensdagmiddag onder voorzit terschap van de heer L. Caminada gehouden feestvergadcring. in deze vergadering werd tevens ge- sen, welke met de opticiens concurre ren door brillen te leveren uit eigen werkplaats. De opticien, zo voerde men aan, is ge zien zijn opleiding de enige, die voor het leveren van brillen in aanmerking komt. Over de vakopleiding werd vervolgens verslag uitgebracht door de heer Bies- sels, voorzitter van de commissie „vakopleidingen", waarna nog gespro ken werd over de collectieve propa ganda, waarvan.de uitvoering in hon den is van de Stichting „Oog en Bril". Om half zes woensdagavond werden de congressisten officieel ontvan gen door het Vlïssingse gemeente bestuur in de tuin van het stad huis, waar burgemeester mr. B. Kolff de dames en heren in een geestige speech met als thema „de bril" welkom heette. „Sinds de zeventiende eeuw is er veel veranderd", meende de burgemeester en ter illustratie voegde hij er aan toe: „In de zeventiende eeuw was de bril het symbool van de ouderdom, te zien boven de poorten van oude man nen en -vrouwenhuizen, nu echter kiest men een Miss Bril en associeert men de bril ook met de jeugd". Voorts vertelde mr. Kolff iets van de rijke historie van Vlissingen. De heer Caminada beantwoordde dc toespraak van de burgemeester en hij sprak daarbij in de eerste plaats zijn dank uit voor de ontvangst. Voor de Zeeuwen had de heer Caminada alleen maar lof en voor de spreuk onder het Zeeuwse wapen. „Luetor et Emergo", bleek hij grote bewondering* te heb ben. „We voeren namelijk zelf reeds jaren een felle strijd, omdat we het funest achten, dat sommige zieken fondsen de taak van de opticiens op eisen". Overigens behoren de ziekenfondsen in Zeeland niet tot de tegenstanders van de opticiens. Met één van de beste zaken, welke Zeeland biedt, maakten de deelnemers aan het congres kennis even voor de aanvang van het diner, toen de Zeeuwse fruitfee in Britannia haar opwachting maakte om *Miss Bril Ik ben geen generaal voor een staatsgreep het regime is de moeite niet waard". Dat zei gene raal Jacques Massu in de tijd dat hij de Franse Vierde Republiek nog diende. Maar op de dertiende mei van het vorige jaar nam hij toch de moeite om een staatsgreep tegen de Vierde Republiek te organiseren. Dc proclamaties die hij als voorzitter van het „Comité de salut public" uit Algiers via de radio de wereld in seinde, klonken een beetje onzeker. De generaal, die bekend stond om zijn doortastende optreden in de strijdmacht van de Vrije Fransen tij dens de Tweede Wereldoorlog, in Indochina in de zone van het Suez- kanaal en in Algerije, had kennelijk het gevoel op glad ijs te lopen toen hij zich plotseling zo intensief en beslissend met de politiek bemoeide. Neen, dan was hij resoluter geweest hij het „waken over de veiligheid in de omgeving van Algiers", waartoe minister-president Robert Lacoste hem indertijd opdracht gaf. De „ech te vechtgeneraal" ging toen met zijn parachutisten zo te keer dat de Lon- dense „Times" sprak van „methoden die een al te grondig onderzoek niet zouden kunnen weerstaan". Zoals ge zegd: als een der steunpilaren van de rebellie op 13 mei 1958, maakte hij een wat weifelachtige indruk. Zelf had hij kennelijk ook een „steun pilaar" nodig, iemand die met de mi litairen kon praten en tegelijk wat bedrevener was iïi het politiek gedoe. Die steunpilaar moest Charles de Gaulle zijn, de kluizenaar-aehtig le vende leider van de Vrije Fransen uit de Tweede Wereldoorlog, van wie be kend was dat hij zich voortdurend zat te verbijten over het doen en la ten van de staatslieden in de Vierde Republiek. Massu zond aan president René Coty een plechtig telegram waarin hij dringend verzocht, aan De Gaulle opdracht te verlenen om een regering „de salut public" te vor men. Achteraf hebben vorsers vastge steld, dat Massu in zijn rol van oproerkraaier misschien meer een „gedrevene" dan een drijver was. Ultra-conservatieve elementen onder de Franse kolonisten, bang voor een eventuele „liberaler" politieke koers in de Algerijnse kwestie, hadden het klaargespeeld om hem en zijn mede- generaals voor hun karretje te span nen. Dat was niet zo'n geweldige prestatie, want er heerste onder de militairen grote ontevredenheid om dat zij na de Tweede Wereldoorlog niet veel anders hadden gedaan dan telkens met hun gevechten een poli tieke terugtrekking inleiden de strijd tegen afbrokkeling van het oude imperium was vergeefs. Konden zij met deze rebellie voorkomen dat het in Algerije dezelfde kant opging dan was dat meegenomen. De naam van De Gaulle zou wel waarborgen dat alles in orde kwam. Op de herdenkingsdag van giste ren hebben de ultra's en degenen, die hen steunen zich bijzonder stil gehouden. Zij „rouwden" officieel, omdat hun verwachtingen van het nieuwe regime niet zijn uitgekomen. President De Gaulle heeft zich bij voorbeeld nog nooit uitgesproken voor „integratie", een volkomen op- gaaii van de Algerijnse bevolking (Europese minderheid en mohamme- aanse meerderheid) in het bestel van het Franse moederland. Zo'n integra tie zou automatisch van de Europese minderheid in Algerije een onderdeel van de grote in Frankrijk-zelf ge vestigde Europese meerderheid ma ken en de invloed van de mohamme daanse Algerijnen zou tot een mini mum worden beperkt. De Gaulle heeft daarentegen laten weten, dat „het Algerije der papa's" niet terug zal komen; het is duide lijk dat hij uitziet naar 'n meer reële politieke regeling. Omdat hij met machtige groepen rekening moet houden heeft hij zich nog daarover uitgesproken, afgezien dan van be tuigingen dat Algerije Frans is. Een heel belangrijke troef heeft De Gaulle intussen in handen: het leger staat aan zijn zijde. Generaal Massu behoorde niet tot de ultra's die dezer dagen riepen „De Gaulle aan de galg"; hij stond daar entegen plechtig op het plankier tij dens een door de regering georgani seerd militair défilé. Spandoeken met „Leve Massu" en met „Leve De Gaulle" zag men broederlijk naast "elkaar, Het schijnt dat Massu weer uitgaat van de stelling, dat hij geen generaal voor een staatsgreep is. En y.o hóórt het eigenlijk. GENERAAL JACQUES MASSE ...geen „ultra" meer... 1959" fruit van Zeeuwse bodem aan te bieden. 's Avonds amuseerde men zich met een cabaretvoorstelling door radio- artiesten die al even zeer in de smaak viel. De tweede congresdag werd met een bal besloten. Vandaag (donder dag) worden op een tocht door Zee land Yerseke, Goes, Middelburg, de Westkappelse zeedijk en Domburg be zocht. In Domburg wordt de lunch ge bruikt, daarna volgt een bezichtiging van de Deltawerken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3