Hervormde Vrouwen in Zeeland hielden Toogdag in Kapelle IMiPPUN EXPRESS Zeeuwse Almanak OPENBARE LES EN MODESHOW IN M'BURGSE HUISHOUDSCHOOL D0MBURGS HOTELIER VIERT VIJFTIGJARIG JUBILEUM REIGERTJE EN KATER SAMEN IN MAND TE SCHUDDEBEURS Agenda 2 PBO VINCI ALE ZEEUWSE COUBANT DONDERDAG 14 MET 1959 RUIM 1200 BEZOEKSTERS IN VEILINGHAL Amsterdamse predikant sprak over de rassendiscriminatie in Zuid-Afrika Met autobussen, per trein en op de fiets zijn woensdagmorgen ruin» 1200 hervormde vrouwen uit alle delen van Zeeland naar hut Bevelandse fruit- centrum Kapelle-Biezelinge getogen. In een van de gerote hallen van de veiling werd daar de jaarlijkse toogdag gehouden vain de Hervormde Vrouwengroepen der C.J.V.F. in Zeeland. In de ochtendvergadering bezon nen de dames zich op verschillende problemen, zoals de plaats van de vrouwenvereniging in deze maatschappij. Het middagprogramma dat op ontspanning- was afgestemd werd afgewerkt in de broeierige atmos feer van de veilinghal. Enkele dames werden door de wamite bevangen en moesten de vergadering vroegtijdig verlaten. Doktershulp moest evenwel in geen enkel geval worden ingeroepen. afgevaardigden vat» de Geref. Vrou wenbond in Zeeland. Rassendiscriminatie Een deel van dfe morgenvergade ring eiste de Amsterdamse predi kant, dr. 3. J. Buskes op, die het een en ander Hertelde over rijn ervaringen in Zuid-Afrika. Hij schilderde de verhouding „blank- zwart", waarbij hij nader inging op bepaalde aspjecten hiervan. Het rassenprobleem is een sociaal en De vele honderden vrouwen begon nen de toogdag met het zingen van verschillende psalmen en gezangen. Mevrouw E. Stern-Dooyeweerdt ver leende daarbij solistische medewer king. Nadat zij was voorgegaan in1 gebed, sprak mevrouw I. A. Jeb- bink-Paap, presidente van de C.J.V. F. in Zeeland, een liturgisch ope ningswoord. Zij noemde het een goe de gewoonte van de hervormde vrou wen om eenmaal In het jaar een toogdag te houden. „Dit gezamenlijk samenkomen, betekent een samen voorttrekken", aldus de presidente. Spreekster vroeg zich af of een vrou wenvereniging in de maalstroom van deze tijd nog wel op zijn plaats is". Wij kunnen deze vraag bevestigend beantwoorden, want juist in deze moeilijke tijd hebben wij elkaar no dig", zei mevrouw Jebbink. Vervolgens richtte zij zich in een kort begroetingswoord tot verschei dene gasten. Het veilingbestuur, dat was vertegenwoordigd in de persoon van de directeur, de heer A. D. Snoep, dankte zij voor de beschik baarstelling van de veillnghaL Voorts sprak zij een welkomstwoord tot de drie plaatselijke predikanten en de Kimpe exposeerde in Maastricht De afgelopen weken heeft de Middel burgse schilder Reimond Kimpe ln Maastricht geëxposeerd. Over deze tentoonstelling heeft de Limburgse kritlcus Paul Halmon ln het Lim burgs Dagblad een uitvoerige be schouwing geschreven. Aan deze kri tiek ontlenen wij het volgende: Kimpe werkt als een soort alchi mist met als van binnenuit op lichtende kleuren en hij gebruikt daarbij graag paars en citroen geel. In de meeste doeken werkt Kimpe op dezelfde wijze: een als op een goudschaaltje gewogen te gen elkaar of naast elkaar plaat sen van „andere", ongewone, schitterende kleuren bij een soms mathematische constructie der vormlijnen. functioneel maar in het fantastische, ongewoon maar nooit zo maar op goed geluk. Er zijn in zijn doeken zelden dode stukken en hiaten, men aanvaardt ze dan ook in hun geheel of aan vaardt ze helemaal niet. Er is niets half of halfslachtigs bij: Reimond Kimpe is een kerel uit één stuk. De expositie biedt een dertigtal doeken, waaruit moeilijk een keuze van „het beste" is te maken. De spanning is in alle doeken volgehouden. bijna De beschouwing eindigde aldus: Maastricht niet Kimpe brengt in slechts eens wat anders, hij ls er met werk dat waardig deze sterke en persoonlijke 74-jarige kunstenaar representeert, economisch probleem, maar ook een godsdienstig vraagstuk, aldus de Amsterdamse predikant. De discriminatie gaat tot het uiter ste en is zelfs in de kerken inge voerd. Van wezenlijk contact tus sen „blank" en „zwart" is geen sprake. Ook niet bij de christenen in de Unie, aldus spreker. Hij verklaarde tenslotte, «lat de blan ken in Zuid-Afrika die de min derheid vormen hun bevoor rechte positie ten koste van alle» willen handhaven. Na heropening van de middagbijeen komst, die in het teken van de ont spanning stond, was er declamatie door mej. J. Ganseman. Onder lei ding van mevrouw J. Schneider-van Egten liet de afdeling Biezelinge en kele liederen zingen. Het hoogtepunt van deze dag vormde de opvoering van 't toneelstuk: „Mr. King", 'n de- tectivestory in drie bedrijven. De toneelgroep van de Hervormde Jeugdraad te Goes, onder leiding van de heer L. Pieterse, bracht dit spel op zeer verdienstelijke wijze voor het voetlicht. Ondanks de warmte, die enkele vrouwen noopte de vei linghal te verlaten, genoten de toe schouwsters van deze bijzonder ge slaagde opvoering. Goede illustratie van modern huishoudonderwij s (Van onze redactrice) Het werk dat leerkrachten en leer lingen van een nijverheidsschool voor meisjes gedurende een heel school jaar verrichten, blijft voor de buiten staander grotendeels verborgen. Het treedt eigenlijk pas duidelijk aan de dag tijdens „de openbare les", en bij het aanschouwen van een dergelijke demonstratie realiseert de toeschou wer zich weer eens, hoeveel facetten igenwoordlg het geval, wanneer een dergelijk „exposé" van aktiviteiten" met zoveel zorg wordt 'epresenteerd als gisteren (en van- laag) ln de Middelburgse Industrie- en Huishoudschool is gebeurd! het holshondonderwijs tegenwoordig heeft. Dat is met name het gev V' v Advertentie) Gegarandeerd mesglad en comfortabeler elootrlmoh mohermn doet U zich met de Braun shaver. Dank zij het gepatenteerde flin terdunne scheerbtad en de half ronde kop. Neem de vergelijkend» scheer- proet. Overtuigender dan Iedere bewering. Type Special teeertoenwi dooe 144.75. Nieuw type Standerd Ie certonnee doec f. 37.5Q VAN TOT VOETBALPOOL-WINNAAR. De heer C. van Sluis te Axel heeft een groot deel van de kolommen op zijn voetbalpoolformulier goed inge vuld. Daarmee behaalde hij 12 pun ten en kwam bij in asmmerking voor een deel van de tweede prijs. De heer Van Sluis is gemeente-arbeider. Wie zijn mede-winnaars zijn, -was hem nog niet bekend. AANGIFTE... Rond een half jaar, nadat er in een Temeuzense gezin een blijde gebeur tenis was geweest, kwam er een poli tieagent aan de deur, die naar de lieer des huizes vroeg. „U hebt uw kind niet aangegeven", sprak de wetsdienaar beschuldigend. Dat is zo ge dient te weten strafbaar. De vader wist dat ook v:el en hij stond echt een beetje ontdaan te kij ken, toen hem de wetsovertreding zo maar in de schoenen verd gescho ven. Hij begon met te protesteren. ,.Maar ilc weet zeker...", wilde hij gaan verklaren, toen hij plotseling zweeg. „U hebt gelijk!" sprak hij tot de agent. >rNou herinner ik het me weer. Ik ben die dag op weg gegaan naar het gemeentehuis, maar toen ik er aan kwam was het gesloten". De gelukkigs vader had die blijde dag een omwegje genomen en was nog wel tot aan de deur van het raadhuis genaderdmaar toen had zijn vaderschap hem al niet meer zo helder voor ogen gestaan... DAKLOOS. De paarden van de kolenhandelaar Van A. ln Sluiskil zijn plotseling dak loos geworden, toen het dak van de stal afgleed. Er was geen zuchtje wind te bespeuren op het moment, dat het dak in beweging kwam. Een voorbijganger zag hoe de ene dak pan de andere meenam tot dat het iele dak op de grond lag. De pan nen en latten kwamen juist terecht op de plaats, waar even tevoren een groepje duivenhouders in de schaduw van het gebouw had zitten napraten over de laatste wedvlucht, niets ver moedend van het onheil, dat hen let terlijk boven het hoofd hing. BRANDSPUIT. Leerkrachten en leerlingen hebben in de lokalen aan het Molenwater een kleurig overzicht weten te geven van wat er omgaat binnen de muren van de school; een overzicht waaruit bo vendien duidelijk de moderne tenden- zen naar voren springen die tegen woordig ook het huishoudonderwijs kenmerken en waarbij onder meer 't begrip „zelfwerkzaamheid" zo'n be langrijke factor is. Eigen initiatief, fantasie, het ontwikkelen van indivi duele begaafdheden zijn Immers van groot belang in de zo actuele kwes tie van de „onderwijsvernieuwing". Dat begrip „zelfwerkzaamheid" komt onder meer duidelijk naar voren in de afdeling tekenen, waar (In diverse technieken) vaak opmerkelijke werk stukjes te bewonderen zijn van nog jonge leerlingen. Het wordt ook ge demonstreerd in de afdeling kinder verzorging en opvoeding, een bijzon der aantrekkelijke afdeling waar men als resultaten van menig uurtje handenarbeid onder meer complete poppenhuisjes kan aantreffen, en een bedrieglijk-echte witte-muizen fami lie die bij nadere beschouwing ech ter uit onschuldig textielmateriaal blijkt te bestaan.... Moderne tendenzen vindt men eveneens terug bij het leermateri aal dat door de sector lager on derwijs wordt geëxposeerd, en in «1e afdeling koken en huishoud kunde waar onder meer de moder ne voedingsbegrippen heel aan schouwelijk in beeld worden ge bracht, waar bovendien een ruime plaats is ingeruimd aan een aan tal publicaties van het onvolpre zen instituut dat Voorlichtings bureau voor de Voeding heet, en waar de mogelijkheden van het „flanelbord" duidelijk gedemon streerd worden. Ook de overige afdelingen komen keurig voor de dag en zo ls deze „openbare les" van de Middelburgse Industrie- en Huishoudschool een goede illustratie van het hedendaags beleid ln het huishoudonderwijs, dat niet meer uitsluitend gericht ls op het afleveren van „handige huisvrou wen", maar, dat in de eerste plaats het hedendaagse jonge meisje alge mene vorming, afgestemd op de mo derne maatschappij, wii geven. Deze openbare les, «lle vanmiddag van twee tot vier uur nogmaals wordt gehouden, wordt opgeluisterd door een modeshow waar leerlingen van de school een collectie zelfge maakte kleding tonen. Herdenking op de Franse begraafplaats te Kapelle Zaterdag 10 mei a.s. zal op de cen trale Franse militaire begraafplaats te Kapelle de jaarlijkse herdenking worden gehouden van de in de mei dagen van 1940 in ons land gesneu velde Franse militairen. Aan deze herdenking zal dit jaar worden deel- fenomen door de voltallige, uit ruim 0 mnnscliappen bestaande Amster damse Politiekapel, onder leiding van kapelmeester Joh. K. Pinkse. Naast een groot aantal vertegen woordigers van o.m. het comité Les Souvenirs Frangais, het comité Fran- gais-Pays-Bas, het Nederlandse Oor- ïogsgravencomité en een groep van 85 Franse oud-strijders van het 271e regiment Infanterie, zullen verder de herdenking bijwonen de Franse am bassadeur ln ons land, baron G. E. de Beauverger, diens echtgenote, de commissaris der koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot alsmede het gemeentebestuur van Kapelle. De plechtigheid vangt aan om half elf op de begraafplaats, waar de po litiekapel gedurende een half uur ko- raalmuzlek ten gehore zal brengen, 'n Groep militairen van de Koninklij ke Marechaussee zal in ceremonieel tenue de erewacht bij het monument betrekken, terwijl het uit 49 man schappen bestaande ere-detachement van de politiekapel zich in een halve cirkel voor de graven zal opstellen. Na de koraalmuziek volgt een in- Spectie, waarna het Franse en Ne- èrlandse volkslied ten gehore zullen worden gebracht. Natlat door ver schillende personen toespraken zul len zijn gehouden, volgt de krans- legging. Met het spelen van „La sommerie aux Morts" en een gebed van een Franse geestelijke, zal de plechtigheid worden besloten. Onder escortebegeleiding van de verkeers- groep van de rijkspolitie, zal men zich vervolgens naar het gemeente huis begeven, waar om plm. kwart voor één een défilé zal worden ge houden. Na afloop hiervan zal er in de raadzaal een receptie zijn met daarna een maaltijd te Goes. Advertentie burgemeester van Borssele, r P. J. Domlnicus, zal za- De de lieer terdagniiddag aanstaande de door het gemeentebestuur aangekoch te brandspuit overdragen aan het plaatselijk brandweerkorps. BRANDSPUIT II. De brandspuit van Sluiskil moest de zer dagen van stal worden gehaald, maar hoefde niet in actie te komen. In de Middenstraat was tengevolge van kortsluiting brand uitgebroken in een schuurtje. De vlammen sloegen over naar een aangrenzend schuur tje, maar toch wisten omwonenden 't vuur te blussen voor de brandweer er aan te pas behoefde te komen. KIPPEKI. In Wolfaarts«lijk staat men verbaasd over een klppeëi, dat bijzonder groot fs en dat 150 gram bleek te we gen. Toen men het ci wilde pellen, kwam er een tweede ei te voorschijn, met schaal en al. Spoedig oprichtingsavond „Jeugd en Muziek" te Hulst Woensdag heeft de directeur van „Jeugd en Muziek" te Amsterdam, de heer Max Vredenburg een bezoek gebracht aan Hulst in verband met streven van deze instelling, in zes streken in Zeeland waaronder oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen 'n afdeling van deze instelling op té richten. „Jeugd en Muziek" is een sectie van de internationale federa tie van de „Jeunesses Musicales", die haar werk in nauwe samenwerking met de Unesco verricht en voor de jeugd concerten organiseert, con certavonden, en werkgroepen, orkes ten en koren, e.d, stimuleert. Er werd tijdens de bespreking met de Amsterdamse musicus een voor lopig bestuur gevormd van de thans in oprichting zijnde afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin zit ting hebben genomen de broeder overste van de r.-k. lagere broeder school in Hulst en de heer W. Ivens; eveneens uit Hulst. De heer J. Ivens uit Hulst zal als muzikaal adviseur optreden. Eind september-begin oktober hoopt men een oprichtingsavbnd te belegg tijdens welke een orkestje, gel__ meerd uit leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool te Hulst en een school- koor van het Jansenius-lyceum te Hulst zullen optreden. In het comité van aanbeveling heb ben voorlopig zitting gehemen de heer P. Brand, wethouder van Hulst en drs. R. van Roessel, de rector vari het Jansenius-lyceum. Een modeshoio, gebracht door de leerlingen, vormt een welkome fleurige afwisseling van de „openba re les" In de Middelburgse Industrie- en Huishoudschool. Eén der amateur- mannequins komt voor het voetlicht in deze geruite jurkvoorzien van twee enorme zakken en gegarneerd door een zeer brede ceintuur..,. want zo'n ceintuur mag in de zomergarde robe-1959 immers niet ontbreken f fFoto P.Z.O.). schilders! vraag geen verf J .vraag: M De heer J. F. Seijdel: I nog steeds actief VANMIDDAG ls er ln het res- taurant „De Dolphijn" te Dom- burg receptie. Het is vandaag na- H melijk vijftig jaar geleden, dat H de eigenaar, de nu 66-jarige heer J. F. Seijdel, als zestienjarige Jongeling zijn loopbaan In het ho- H tel-restaurant-bedrijf begon. Het H is een uitermate gevarieerde loop- baan geworden, waarin de jubi- H laris het bedrijf heeft Ieren ken- nen „van de wijnkelder tot de keuken", zoals hij het zelf uit drukt. Na in zijn geboorteplaats.Rotter dam de eerste schreden op het „hotelpad" te hebben gezet, ging hij als zeventienjarige al naar Brussel om ln een daar destijds gerenommeerd etablissement zijn opleiding voort te zetten. Die „leertijd" voerde de jeugdige Seij del verder nog naar Londen (Ritz- hotel, o.m.) en naar Keulen. Te rug in Nederland werkte hij o.m. In het „Hof van Holland" te Hil versum om kort daarna benoemd te worden tot pnder-dlrecteur van hotel „Weimar" in Rotterdam. In s 1921 vertrok de heer Seijdel naar Amsterdam, als mede-oprichter ff van het restaurant Winkels in de Kalverstraat, waar hij naderhand de lunchroom van Gerzon stichtte. 1 EEN PERIODE Van vijftig jaar §f ls een heel tijdperk. De heer Sey- M del schudt de hier zo droogjes opgesomde feiten, dan ook niet bepaald uit de mouw. Tij- dens een gesprek valt er zo hier en daar een naam, een herinne- ring. Spreekt hij ook over de ver- H schillen tussen „vroeger en nu", if „De mensen verstaan do kunst van het eten niet meer, zoals ze dat vroeger konden", meent hij ff en dan volgt er, zo voor de vuist weg, een menu uit vroeger dagen ff van een respectabel aantal gan- gen. „Tegenwoordig Is het ln ne- ff gen van de tien gevallen „soep, sla, koffie", zoals ik dat altijd ff noem"... g DAT WAS zo'n dertig Jaar gele- iiininniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiii De heer J. F. Seijdel in Domburg, die vandaag zijn gouden jubileum viert in het hotel-restaurantbe drijf. Foto P.Z.O.). den dus anders. In de lunchroom van Gerzon te Den Haag die kwam na de Amsterdamse perio de en zeer zeker in het Oranje hotel te Noordwijk, dat de heer Seijdel dreef, terwijl hij tevens de supervisie had over het hotel „lm weissen Rösl" in-die plaats, waar net in 1940 het nieuw gereed ge komen Casino geopend zou wor den, toen de oorlog er tussen kwam. Na nog ln Amsterdam eigenaar te zijn geweest van „Eik en Linden" aan de Plantage Mid denlaan, kwam de heer Seijdel in 1946 naar Domburg, waar hij het hotel „'1 Europe" kocht. In 1949 verkocht hij het gebouw als va kantieverblijf aan de Amsterdam se Eank, waarna hij in 1950 „De Dolphijn" overnam, waar in 1951 hotel „De Wigwam" aan toege voegd werd. HET IS HEM in Domburg, waar hij sinds september van het vo rig jaar zitting heeft in de ge meenteraad alp wethouder voor „Gemeentebelangen", uitstekend bevallen. „Ik ga er ook niet meer weg", verklaart hij spontaan. Nog steeds neemt de 66-jarige jubila ris actief deel aan het openbare leven, bekleedt bestuursfuncties in V.V.V. en Horecaf-organisaties en nam nog enkele jaren geleden mede het Initiatief voor een hotel cursus in Zeeland, waarvoor hij ook zelf als docent fungeerde. Hotelier Seijdel, chevalier in de „Ordre des Coteaux van de Com- manderïé de Champagne" een vakman met vijftig jaar ervaring, die voortdurend onbewust etens waren een beetje plechtig aan duidt als „spijzen", de heer Seij del zal nog niet van een „wel verdiende ritst gaan genieten", zoals men «lat pleegt te noemen, j Op die vraag antwoordt hij een beetje spottend: „Waarom niet? j Vraagt U dat maar aan de fis- j CHS..." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii „RIEKJE" EN „WAMMES" IN HET VREDIGE Schuddebeurs óp Schouwen-Duiveland leefde eens een kater hij heette Wammes die zijn mand deel de met... een jonge, hulpeloze reiger! Het klinkt als een sprook je, maar het is waar gebeurd, nog maar en kele dagen geleden. Wammes, die goeierd van een kater, leeft trouwens nog, maar dat van samen-in-de- mand is voorbij. Riekje, zoals het rei gertje werd genoemd, is groot geworden en blaaBt nu tegen Wam mes. Deze charmante ge schiedenis uit de die renwereld heeft zich afgespeeld bij de fami lie Moeilijker te Schud debeurs. Ruim een weck geleden vond de heer S. P. Moeilijker In het bos „Heester- lust" in zijn woon plaats het reigerjong. Meer dood dan levend lag het dier, dat ver moedelijk de dupe was geworden van onenig heid in het nest, op het mos. Riekje moest een val van wel twintig meter hebben ge maakt..... Normaal overleeft geen enkele jonge reiger zo'n val; Riekje zoals mevrouw Moeilijker het nieuwe „huisdier" noemde, was de regel bevestigende uitzonde- ringe T«>en de vinder het dier met zijn handen ver warmde, merkte hij, dat het nog leefde. Eenmaal thuis zorgde mevrouw Moeilijker, die al eens eerder vier jonge reigers groot bracht, voor enkele warme kruiken en zo werd Riekje letterlijk tussen de kruiken in de watten gelegd... Het op-temporatuur- houden van dc verwar mingselementen was een tijdrovende bezig heid, maar Wammes bracht uitkomst! Riek je mocht bij hem in de mand en mede dankzij de „vaderlijke liefde" van deze kater groeide Riekje in korte 1 groeide e tijd op :e, jonge tot een stevige, reiger. Visafval, dat het echtpaar Moeilijker in fikse hoeveelheden in Zieiikzeo reeruteer- de, deed de rest. Toen Riekje eenmaal op eigen benen kon staan, was het uit met de liefde voor Wam mes. Als de kater nu in haar buurt komt, moet hij oppassen voor «ie krachtig geworden snavel... Geen sprook je dus, maar een fa bel Marinebezoek aan Yerseke Dinsdagmiddag brachten drie pa trouillevaartuigen van de Belgische marine, gestationeerd te Keulen, een kort bezoek aan Yerseke. Deze vaar tuigen hebben enkele uren in de ha ven gelegen. Van deze gelegenheid hebben de opvarenden gebruik ge maakt een bezoek te brengen aan de oesterputten en tevens het produkt te nuttigen. Van hieruit zetten de vaartuigen koers naar Veere. VANDAAG Middelburg Electro. „Oliver Twist", 19, 21.15 uur, 18 Jaar; Schouwburg „One good turn". C.F.A., 20 uur; Concert- en Gehoorzaal: openbare los algemeen vormend muziekonderwijs, 19 uur: Gouden Poorte: jaarvergade ring Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond, 20 uur; Hotel „De Burg": aandeelhou dersvergadering Stoomtram Mij. Breskens-Maldegem N.V., 14 uur; In dustrie- en Huishoudschool: openbare les en modeshow, 14 uur; Kunstmu seum: tentoonstelling van beeldhouw werken, schilderijen en applicaties, 9 tot J8 uur: Kunstzaal Van Benthem Jutting: e .-positie van schilderijen van Piet Bulthuis. 9 tot 18 uur. Mo lenwater: Miniatuur Walcheren 9—17 uur. VUsslngen - Alhambra: „Woestijn zon der genade", 19 en 21 uur, 10 jaar; Luxor: „Het huis der geheimen", 20 uur, 14 Jnai. Goes Grand: „Ontembare hartstocht", 20 uur, 18 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2