NEDERLANDS ELFTAL LIET IN SOFIA VOORTREFFELIJKE INDRUK ACHTER Bulgaren verdienden zege (3-2), maar Oranje-elf verloor eervol In het eerste half uur waren Nederlanders heer en meester.... HOLLAND WAS VERZWAKT DOOR ONTBREKEN KUYS EN MOULIJN half/ware shag waar u dubbel van geniet! taalSzware iiiiiiiiiiiiiiiiiimiik STEMMEN IN DE KLEEDKAMERS DONDERDAG 14 MEI 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AANVECHTBARE STRAFSCHOP BESLISTE WEDSTRIJD IN SOFIA SOFIA. Harry Broil, de 24-jarige debutant In het Neder lands elftal, was Ontroostbaar. „Dat was geen straf schop" waren zijn verontwaardigde woorden. „Ik heb geen vinger uitgestoken naar die bal. Het was gewoon aangeschoten. Trouwens het had ook geen enkel nut, de bal was meters naast gegaan". Het was bijzonder triest, dat Juist deze aanvechtbare strafschop In de 37ste mi nuut van de eerste helft de strijd tussen Bulgarije en Nederland heeft beslist. Want nadat Kolev met een hard schot het vonnis had voltrokken raakten de Nederlan ders, die tot ieders verbazing in het eerste half uur de strijd hebben beheerst, gedeprimeerd. Dat Is de Indirecte oorzaak geweest dat de Bulgaren even later zelfs een Maar al was het dan een ongelukkige nederlaag, het ls stellig geen onver diende nederlaag geweest. Met alle respect voor de onverzettelijkheid van de Nederlandse spelers zal een objectief beoordeler toch moeten togeven dat de Bulgaarse ploeg de technisch bekwamere en ook veel snellere ploeg de zege stellig verdiend heeft. Toch ls het goed daarnaast meteen vast te stellen, dat het een wel bijzonder eervolle nederlaag ls geworden. Negatief saldo De trip van het Nederlandse elftal naar de Balkan heeft dus een wat ongelukkig gelijk spel tegen de Tur ken opgeleverd en een eervolle neder laag ln Sofia. „Boekhoudkundig" dus een negatief saldo, maar toch gelo ven we, dat die uitkomst niet te tra gisch moet worden genomen. Temeer niet, daar Nederland ln Sofia een tweede wedstrijd in drie dagen tijd moest spelen, en dat Kees Kuys, in Istanbul één .van de grote uitblinkers, niet beschik baar was. Dat Coen Moulijn ook al door een blessure, niet kon spe len, heeft de ploeg stellig ver zwakt. En dan willen wij beslist niet bewe ren, dat Tlnus Bosselaar en Harry Brull een onvoldoende hebben be haald, maar wij geloven toch wel, dat met de geroutineerde Kuys op de linksbackplaats dan zou dus Roel Wiersma op de hem meer vertrouwde rechtsachterplaats hebben kunnen opereren en het verrassende spel van Coen Moulijn de Nederlandse ploeg een redelijke kans zou hebben gehad in de Bulgaarse hoofdstad ten minste één punt te veroveren! Bijzonder jammer is het ook, dat Plet van der Kuil deze wedstrijd op halve kracht heeft moeten spelen. Al in de vijfde minuut kreeg de kleine rechts buiten een trap tegen de knie waar van hij de gehele wedstrijd kennelijk last heeft gehad. Later bleek dat de knie sterk was gezwollen. Uitblinkers Twee Nederlandse spelers hebben in deze moeilijke wedstrijd bijzonder de aandacht getrokken. Dat was in de eerste plaats de altijd zwoegende Kees Rijvers, die in het middenveld bijzonder actief was en door zijn raf finement de bekwame Bulgaarse ver dediging het vaak wel erg moeilijk maakte. Maar er was nog een speler die zich veelal mengde in de zware strijd om het middenveld: Jan Klaas- sens. De stijl van de man uit Venlo mag dan niet mooi zijn, nuttig is zijn speelwijze zeker weL De lange Ven- Ionaar, die zijn S9ste interland speel de, heeft stellig meer dan voldaan. Maar het zou onredelijk zijn de Biljarter P. Vermeide won titel bandstoten leklas Peet Vermeule uit Ovezande heeft weer een nieuw biljartsucccs aan zijn overwinningslijstje gevoegd. In zijn woonplaats behaalde hij namelijk het kampioenschap bandstotcn le klas en hoger. De eindoverwinning van de jeugdige DOS-speler is niet in gevaar geweest, want hij begon met de eerste zes par tijen te winnen. In de 7e en laatste partij moest hij echter zijn meerdere erkennen in zijn dorpsgenoot J. v. d. Guchte, lid van OHGL, die zich daar door als tweede klasseerde. Hoewel de deelnemers goede par tijen hebben gespeeld, zijn toch de eindmoyennes iets tegengevallen. Na mens het district Walcheren-Zuid Be veland van de K.N.B.B. reikte de heer J. Rijk de kampioensmedaille uit, waarna de voorzitter van DOS, do heer Van Steenbergen, welke vereni ging de organisatie verzorgde, alle deelnemers nog een prijsje overhan digde. Met deze titelstrijd werkte het district het laatste kampioenschap van het seizoen 1958-1959 af. De eindstand van het toernooi luidt: P. Vermeule J. v. d. Guchte J. Rijk J. Westdorp J. Eggermont P. Verhage W. F. L. Korff F. G. Melse 130 181 199 209 206 206 201 238 537 525 525 440 414 458 4.03 2.97 2.69 2.51 2.54 2.13 2.05 1.92 Westdorp en Eggermont zijn even eens lid van OHGL, Verhage en Mel se van ALM uit Middelburg en Korff van VEG uit Souburg. Pool Piatkovski verbeterde De Pool Eward Piatkovskl heeft zon dag tijdens atletiekwedstrijden in Warschau het Europees record dis cuswerpen verbeterd met een worp van 57.89 meter. Het oude record stond sedert 1 mei van dit jaar met 57.55 meter reeds op. zijn naam. voorsprong konden nemen en tenslotte de strijd met 3-2 wonnen. Natuurlijk, dat ls Jammer, heel jammer zelfs. Maar zelfs die ongelukkige strafschop, Ja zelfs die verloren wedstrijd heeft niet kunnen verhinderen, dat het Nederlands elftal in Sofia een voortreffelijke Indruk heeft achter gelaten. De grote winst van deze wedstrijd Is, dat de ploeg geen moment met de rug te gen de muur heeft moeten vechten. Zeker, er zijn mo menten geweest waarin wij gevreesd hebben, dat de Nederlandse tegenstand volkomen gebroken zou worden, doch steeds ls de ploeg terug kunnen komen. Zo zeer zelfs dat de laatste minuten van deze enerverende ont moeting verstreken met Nederland ln de aanval. naam van Leo Canjcls niet te ver melden bij de prominenten. Na zijn teleurstellende wedstrijd ln Istanbul heeft de NAC-er zich voortreffelijk hersteld. Hij scoorde ditmaal beide doelpunten. En nu kan men zeggen, dat die twee de treffer een geluksdoelpunt was, men mag toch niet vergeten dat het juist Leo Canjels was, die ln de eer ste fase van de strijd met een magni fieke kopbal tegen de kruising van lat en paal wel erg veel pech had. Can jels heeft een verstandige wedstrijd gespeeld. Jammer was het daarom dat hij in die laatste minuten, toen hij verrassend afzwenkte naar de vrije linkervleugel, wat ongelukkig was met zijn schot. In de voorhoede had de kleine Piet de Vries kennelijk moeite met zijn debuut en Tinus Bos selaar heeft eigenlijk maar In het eerste half uur verrassende acties kunnen ondernemen. Dat Cor van der Hart woensdag morgen vader gi geschapen zoon ïorgen vader geworden van een wei eschapen zoon in Sofia evenzeer zou imponeren als ln de Turkse hoofd stad mocht niet worden verwacht. Opnieuw heeft de Fortuna-stopper goed gespeeld, al had lüj ditmaal aan zienlijk meer moeite met zijn tegen standers en al had zijn spel niet de glans van Istanbul. Bijzonder Jammer was het dat hij kort voor de rust even de bal te ver van zijn voet liet springen en daarmee Wassilev een met te missen kans gaf. Zelfvertrouwen aangetast Jan Notermans wisselde vlagen van goed voetbal af met momenten van middelmatigheid. De felheid van zijn spel en zijn grote werkkracht hebben echter veel goed gemaakt. Rechtsback Brull heeft wel onder heel moeilijke, omstandigheden moeten debuteren. Het veld was erg glad en de snelle tegenstanders gaven hem weinig gelegenheid ge maakte fouten te herstellen. Het is volkomen begrijpelijk, dat die ongelukkige penalty zijn zelfver trouwen heeft aangetast. Roel Wiersma had kennelijk veel last van de hem vreemde links backplaats. Vooral in het begin van de ontmoe ting moest de actieve Jan Klaassens vaak terug snellen om de gevaarlijke Abadjiev ln bedwang te houden. Frans de Munck tenslotte heeft zijn doel bekwaam verdedigd. Aan geen van de doelpunten had de man uit Utrecht schuld, bovendien verrichtte hij enkele fraaie reddingen. Vooral de verraderlijke vrije trap, die rechts back Rakarov in de eerste helft van de rand van het strafschopgebied nam, behandelde de „zwarte panter" voortreffelijk. Positieve waarden Zoals gezegd, „boekhoudkundig" is het saldo negatief, toch is het beslist niet te veel gezegd wanneer wij be weren, dat voetbaltechnisch het saldo positief is. En het hartelijke applaus waarmee de toeschouwers de spelers die hun spel in de stromende regen hadden gespeeld, beloonden was dan ook stellig voor een aanmerkelijk deel voor de vastberaden Nederlandse ploeg, die de kracht wist te vinden ondanks een deprimerende strafschop op een wel heel ongelukkig moment, terug te komen. (Advertentie) Tijdens de atletiekwedstrijden van Dynamo deed Piet Versluys vdn de organiserende vereniging een poging om het Zeeuwse record kogelstoten A-junioren scherper te stellen. Hoe wel hij de laatste weken bijzonder succesvol is, gelukte het hem gister avond niet de huidige beste Zeeuwse stoot van IS.11 meter te overtreffen. Dat het er wel „inzit" bewees zijn trainingsresultaat een dag tevoren: lS.Zif meter. Foto P.Z.C.). „Dat was geen hand te gen de bai; dat was een Bal tegen de hand", wa ren de eerste woorden van Elek Schwartz. „Natuurlijk was dat geen strafschop. Wan neer men mij van te voren gezegd had, in Sofia verlies je met 3 2, dan had ik voor die wedstrijd getekend", ging de bondscoach verder. „Maar nu, nu er een gelijk spel in ge zeten heeft, vind ik het toch wel erg jammer, dat wij met die 32 genoegen moesten ne men. Vergeet niet, in Turkije hebben wij ook Sech gehad", an Klaassens kon al evenmin begrijpen waarom arbiter Alfred Grill die strafschop had gegeven. Het mooiste was, dat ik zelf die bal hard over de doellijn wilde werken. Die bal was dan zeker in de buurt van de hoekvlag over de lijn gegaan. Dan schiet die door op dat gladde veld en springt tegen de hand van Harry aan. Dat kan toch nooit een strafschop zijn". „Pech", zei Cor van der Hart. „in de eerste plaats die strafschop, dat kon eenvoudig niet. En dan dat derde doel punt. Dat was toch 'n zuivere gelukstreffer. Maar neem van mij aan, daar kon Harry Brilil niets aan doen". Piet van der Kuil wreef over een pijnlijke knie. „Dat me "nu zo iets al in het begin moest overkomen. Ilc kon bijna geen voet meer verzetten. Toch ben ik tevreden, we hebben goed gespeeld. Maar ja, de Bulgaren waren nu eenmaal be ter". „Wie er beter is kan mij niets schelen", waren de woorden van Jan Notermans. „Ik weet ook wel dat de Bulgaren beter ge speeld hebben, maar wij hebben toch voor de beste kansen ge zorg Neem nu eens die ko] bal van Leo tegen lat. Ik vind het jam mer, zonder die straf schop hadden wij een goede kans gehad op een gelijk spel". Pietje de Vries had de minste woorden nodig om er het zijne van te zeggen. „Het licht is niet zo fijn als Feijen- oord het heeft, maar ik vond het toch wel leuk", zei de blonde Sparta-speler lachend, terwijl hij ijverig bezig was een schelding in 't haar te leggon. Leo Canjels scoorde voortreffelijke doelpunten, maar miste gelijkmaker (Van een speciale verslaggever) SOFIA. Het onvermijdelijke is gebeurd! In het monumentale Wassflevsky-stadion van Sofia, gelegen bij de in nevels gehulde uitlopers van het Balkan-gebergte, waarin de middag de laatste sneeuwresten hun ongelijke strijd tegen de zon voerden, heeft het voortreffelijke Burgaarse elftal voor amper 25.000 toeschou wers het Nederlandse elftal met 3-2 verslagen. In tegenstelling met Istanboel was, ook wat de entourage betreft, wel heel groot. Verdrongen zich daarginds aan de boorden van de Bosporus tien duizenden voor de poorten van het stadion om tenminste nog op de zwar te markt een wel heel duur kaartje te bemachtigen, een half uur voordat de oranjeploeg en het Bul- faarse team het stadion betraden had en waarschijnlijk nog geen duizend toeschouwers hun plaatsen ingeno men. Maar achteraf viel het toch wel mee, want toen de Oostenrijkse scheidsrechter Alfred Grill enkele mi nuten over zeven het beginsignaal gaf, waren er toch nog 25.000 toe schouwers getuige van dat midden voor Panajotow de bal aan het rollen bracht. Het begon al met een sensationele Nederlandse aanval. Een vrije trap van Piet van der Kuil op de rand van het strafschopgebied werd door Leo Canjels prachtig' ingekopt. Ver buiten bereik van doelman Naidenov trof de bal de kruising yjtn lat en paal. Nog geen minuut later was het de kleine Rijvers, die de handen van het publiek op elkaar bracht. Helaas was zijn schot, van ongeveer 20 meter af gevuurd, juist iets te hoog. Het was verrassend, maar toch waar, die eer ste minuten waren zonder twijfel voor de Nederlanders geweest. Het gevaar bleef aanhouden. Canjels werd in de vijfde minuut op de rand van het strafschopgebied gemangeld tus sen spil Kortov en linksback Dimi- trof. Ook nu ontbrak helaas de pre- ciesie bij het schieten. Werkeloos Bijna was 't eerste doelpunt al vroeg aan Nederlandse zijde gevallen toen rechtsbinnen Wassiliv langs Jan tjo Notermans glipte en vrij voor Frans de Munck kwam. De DOS- keeper had stellig geen pech want de Bulgaar schoot onbesuisd tegen hem aan en De Munck kon de wegsprin gende bal nog juist bemachtigen. Maar Nederland zou het eerste doel punt scoren. De Vries zorgde voor de inleiding. Na elf minuten gaf de Rot» terdamse nieuweling een afgemeten pass naar Kees Rijvers. Direct plaat ste de Feijenoorder de bal naar Leo Canjels, die het leder even te ver voor zich uitspeelde. De Bulgaarse doelman maakte toen een wel heel kostbare fout door werkeloos in zijn doel te blij ven staan. De man uit Breda kreeg daardoor zijn kans het leder weer onder controle te brengen en op het schot, van enkele meters af stand, dat volgde was Naidenov uiteraard kansloos (0-1). Het kleine groepje Nederlanders op de natte tribunes van het stadion vroeg zich in spanning af: zou het Oranjeteam opnieuw voor een verras sing gaan zorgen Een ding was ech ter al zeker, het Nederlandse elftal speelde in deze fase van de strijd een voortreffelijke partij voetbal. Amper waren, na 25 minuten de felle schijn werpers aangeflitst of opnieuw kwam Oranje gevaarlijk dicht bij de Bul gaarse doelman. Een voorzet van de naar recht afgezwenkte middenvoor Canjels gaf Piet de Vries een kans. Maar voordat de kleine Spartaan het hoofd onder de bal had kunnen zet ten had de vuist van Naidenov het gevaar al bezworen. Weliswaar kwam ook de Bulgaren enkele malen tot goede combinaties. Nog altijd faalde een van de schakels en steeds konden de Nederlandse ver dedigers tijdig ingrijpen. Steeds gevaarlijker Een ongelooflijk goed geplaatste vrije trap van rechtsback Rakarov in de uiterste hoek scheen de balans in evenwicht te gaan brengen. Een snel le reactie van Frans de Munck maak te echter dat de Bulgaren niet ver der kwamen dan een hoekschop. Steeds gevaarlijker werden de Bul gaarse combinaties intussen en de strijd verplaatste zich langzaam naar de Nederlandse helft. Bijna had Cor van der Hart die kort voor de wedstrijd telegrafisch op de hoogte was gebracht van de voorspoedige geboorte yan een zoon r— in de 35e minuut zelf voor die Bulgaarse tref fer gezorgd door de bal in de richting van het verlaten doel terug te kop pen. Amper enkele centimeters van de voor Nederland goede kant van de paal ging de bal over de achterlijn. Het doelpunt kwam toch, twee mimi, ten later. Harry Brull raakte een doorschietende bal in het strafschop gebied met de hand. Rechtsbinnen Eolov voltrok met een hari| en hoog schot even later het vonnis. En ein delijk kreeg dan het Bulgaarse team van zijn eigen pnbliek een ovationeel applaus. Helaas, een fout van Cor van der Hart, die even de door de ononder broken regenbuien glad geworden bal te ver van zijn voet liet springen stel de de Bulgaarse linksbinnen 2 minu ten later al in staat op gemakkelijke wijze een tweede doelpunt te scoren. Die fout van de Nederlandse stopper bracht Wassilev op enkele meters van De Munck vrij voor het doel. De Nederlandse doelman was eigenlijk al voor de Bulgaar had geschoten vol' komen kansloos. De Bulgaren hadden zodoende niet zonder veine een 2-1 voorsprong behaald en met dat prettige gevoel konden zij gaan rusten. Onverwachte gebeurde In de nog altijd stromende regen werd aan de tweede helft begonnen Al direct werd het duidelijk dat de Bulgaarse ploeg het juiste samenspel gevonden had. Steeds weer brachten de snelle en bewegelijke Bulgaarse aanvallers de verdediging van Oran je in grote moeilijkheden. Gelukkig werd het toch geen gevecht met de rug tegen de muur. Want de Neder landse attaques weliswaar schaar ser dan de Bulgaarse stormlopen waren stellig niet ongevaarlijk. Het onverwachte gebeurde: Ne derland kwam terug. En nog wel met een schitterend doelpunt, in de 22e minuut gescoord door Leo Canjels. Een harde vrije schop, genomen door Rijvers, werd door de NAC-speler op kniehoogte in- Protest van Stormvogels werd toegewezen Club uit IJmuiden nu gelijk met Sittardia en G.V.A.V. Dankzij een gewonnen protest is Stormvogels erin geslaagd in de eerste divisie B op gelijke hoogte te komen met Sittardia en G.V.A.V. zo dat de wedstrijden van zondag a.s. (Stormvogels-K.F.C. en Sittar<Ha-G. VA.V.) zullen'moeten beslissen wel ke club zal promoveren naar de ere divisie. Het protest van Stormvogels betrof de op 15 maart voor de eerste divisie B gespeelde wedstrijd tegen R.C.H., die in een gelijk spel 22 eindigde. Stormvogels protesteerde tegen het onjuist toekennen van de voordeel- regel door scheidsrechter Schings. 1 minuut voor tijd werd de bal name lijk in het strafschopgebied van R. C.H. door Krist met de hand wegge slagen. De arbiter gaf echter geen strafschop, maar liet doorspelen, om dat hij meende dat do Stormvogel- speler Brom een goede kans om te scoren had. Brom reageerde evenwel niet. De spelregel-protestcommissie was van mening dat Brom inderdaad geen goede scoringskans had en er kende de na afloop genomen straf schop van Freriks als doelpunt. De uitslag van de ontmoeting Stormvo- gels-R.C.H. werd daardoor 3—2 in plaats van 22. De stand van de eerste divisie B aan de kop luidt nu: Sittardia 27 17 5 5 39 69-32 Stormvogels 27 17 5 5 39 75-40 G.VA.V. 27 17 5 5 39 55-30 H.V.C. 27 16 3 8 35 56-46 Bondsploegen handbal verloren van Nederrijn De te Zntphen gespeelde handbalwcd- strijden tussen de damps- en heren- ploegen van Nederland (bondsploe gen) en Nederrijn zijn in Duitse overwinningen geëindigd. De dames van Nederrijn wonnen met 7-5 (ruststand 4-3) van de Neder landse meisjes en bij de heren zege vierde Nederrijn met 20-7 (rust 10- 1). De Duitsers dankten de overwin ning hoofdzakelijk aan een betere techniek. Bovendien was het spelin zicht van de Duitsers belangrijk be ter dan dat van onze landgenoten. eens op de voet genomen en doel man Naidenov zag de bal niet eens. Hoog sloeg het leer achter hem In de touwen. Weer was de stand gelijk: 2-2. Dat zou echter maar van heel korte duur zijn. De 17-jarige Sokolov een maand geleden nog tegenstander van het Nederlandse jeugdteam in het jeugdtoernooi van de Europese voetbalunie verloor in diezelfde minuut nog wel in eerste instantie een duel met de uitlopende De Munck. De weggesprongen bal kwam echter terug. Sokolow sprintte door en joeg het leder met een hard diagonaal schot in het verlaten doel. Nog gaf Nederland zich niet gewon nen. Rijvers zwoegde in het midden veld, zelfs probeerde linkshalf Jan Klaassens enkele malen zelf mee naar voren te trekken, doch het over wicht van het Bulgaarse team bleek te groot. Bijna had Canjels in de 38e minuut nog voor de gelijkmaker ge zorgd. Terwijl de Bulgaarse defensie zich op de Nederlandse rechtervleugel concentreerde sprintte de aanvalslei der naar de linkerzijde, hij kreeg de bal op het goede ogenblik toegespeeld liep enkele passen door, maar Naide nov kon het harde schot vallende stoppen. Nog gaf Nederland het niet op, en de laatste minuten verstreken met de gehele Nederlandse ploeg in de aan val. Een derde treffer bleef helaas uit zodat Nederland een verdiende, maar overigens alleszins eervolle nederlaag had geleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 21