HOFNAR Bouwondernemers willen opheffing bevoorrechting overheidsbouw RIGOL.ETTO nooit fijner gerookt WEDEROPBOUW BOERDERIJEN IN ZEELAND BEËINDIGD GIGANTISCH DOK WORDT NAAR ROTTERDAM GESLEEPT TEGELPAD SLINGERT ZICH OVER 800 METER DOOR DUINENRIJ WOENSDAG 13 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 SUPER BOLKNAK JAARVERGADERING IN GRONINGEN Kritiek op voorstel van S.E.R. tot verlaging van premies Op de Jaarlijkse vergadering van de Nederlandse Bond van Bouwonderne mers, die gisteren in Groningen werd gehouden, is grote aandacht besteed aan het rapport van de Sociaal Eco nomische Raad over huren, bouwkos ten en subsidiëring. De voorzitter van de bond, de heer D. J. Beuker, merk te in zijn openingsrede op, dat voor een gezonde volkshuisvesting de in schakeling van het particulier initia tief een onmisbare voorwaarde is. Hij was het eens met de aanbeve ling van de S.E.R. tot een huurver hoging per 1 april 1960 van in be ginsel 25 procent als landelijk ge middelde, mits deze maatregel niet gepaard gaat met enige vorm van huurblokkering en de regering tevens spoedig haar beleid bepaalt met be trekking tot de oplossing van het huur vraagstuk op langere termijn met als doel het herstel van een even wichtige woningmarkt. Het advies omtrent de verlaging der subsidies op de nieuwbouw lokte kri tiek uit. Enerzijds wordt voorgesteld de bijdragen voor de woningwetbouw met 25-30 procent te verlagen, maar voor de particuliere bouw wordt voorgesteld de premies met niet min der dan 50 procent te verlagen. Waar de woningwetbouw toch reeds, aldus de heer Beuker, op menig gebied een bevoorrechte positie inneemt ten op zichte van de particuliere bouw is deze aanbeveling volstrekt onaan vaardbaar. Hoge Nieuwe voorstellen Autoriteit tegen kolencrisis De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft besloten de raad van ministers der gemeenschap nieuwe voorstellen tot overwinning van de moeilijkheden op de kolenmarkt te doen. De raad van ministers zal zich over deze voorstellen uitspreken in zijn bijeen komst van 14 mei a.s. te Straatsburg. Van goed-ingelichte zijde te Luxem burg wordt vernomen, dat het nieu we anti-crisisprogramma van de Ho ge Autoriteit de volgende belangrijke punten omvat: Een gezamenlijke produktie der E.G.K.S.-mijnen van ongeveer 239 miljoen ton in 1958 tegen een produk tie van 246.4 miljoen ton in 1958. Mijnen kunnen elkaar „produktie- rechten" overdragen. Bij overschrijding van het produk- tieprogramma moet een boete wor den betaald van 5 dollar per ton bo ven de limiet geproduceerde kolen. Voor het opslaan van kolen zal vol ledige vrijheid bestaan. De invoer wordt dit jaar beperkt tot 17.4 miljoen ton kolen vergeleken met een invoer van 31.6 miljoen ton in 1958. Financiële hulp voor alle mijnwer kers in de E.G.K.S., die getroffen worden door gedeeltelijke werkloos heid. Bijzondere maatregelen ten gunste van de Belgische markt. Een beperkte herziening van het verdrag der E.G.K.S. in hoofdzaak voor wat betreft het artikel, dat be trekking heeft op de Belgische ko lenmijnen. Fikse straffen voor botersmokkeiaars Vijfentwintig botersmokkeiaars uit Tilburg, een vrouw en 24 mannen, stonden dinsdag voor de economische politierechter te Breda terecht. In de laatste maanden van het vorige jaar en in januari hadden zij naar schat ting in totaal 200.000 kilogram room boter de grens over gesmokkeld in geheime bergplaatsen in auto's. De auto's, in totaal twintig stuks, werden gehuurd in Breda, Amster dam, Rotterdam en andere steden. De garagehouders hadden er geen flauw idee van dat hun bezit voor smokkel- tochten werd gehuurd. De officier van justitie eiste filcse straffen. De kopstukken hoorden straffen, variërend van vier tot twee maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. De overige verdachten kregen geldboeten, variërend van 5000, tot 50,met voorwaardelijke hech- tenisstraffen naar gelang hun straf blad. De heer Beuker acht het noodzake lijk, dat aan alle bevoorrechting van de overheidswoningbouw een eind wordt gemaakt, wil men de woning wetbouw, die voor honderd procent met overheidsgelden wordt gefinan cierd en geëxploiteerd, terugdringen tot zijn wettelijke status. Hij vroeg zich in dit verband af, waarom nog altijd voor woningwet bouw overheidskapïtalen beschik baar worden gesteld tegen vier pro cent, terwijl de particuliere bouw met een marktrente van circa vijf procent rekening dient te houden. Reeds deze omstandigheid, die een verschil in huur oplevert van ƒ3 tot ƒ4 per week, maakt het volgens de heer Beuker de particuliere bouw on mogelijk in concurrentiepositie huur woningen te bouwen. Voordat van verlaging van subsidie sprake is, behoort volgens hem pri mair deze maatregel ongedaan te worden gemaakt. Ook op andere pun ten is er volgens de heer Beuker sprake van bevoorrechting van de overheidswoningwetbouw. Op al deze punten vraagt de particuliere bouw van de overheid gelijke rechten. Over de subsidiëring zei de heer Beuker, dat zolang om economische motieven afschaffing van de subsidies niet mogelijk is, de particuliere woning bouw zodanig gesubsidieerd dient te worden, dat de bouw van woningen voor alle groeperingen van ons volk ook voor arbeiders en middengroe pen met aanvaardbare huren mo gelijk is. Over hefc door de maatschappij voor nijverheid en handel genomen initia tief tot oprichting van een nationale woningbouwmaatschappij zei de heer Beuker, dat hieraan geen behoefte bestaat. Particuliere bouwonderne mers kunnen volgens hem in samen werking met institutionele beleggers en hypotheekbanken ruimschoots in de bestaande behoefte voorzien. Daarvoor is volgens hem bepaald geen nieuw te creëren orgaan nodig. Sprekende tenslotte over de inge diende nieuwe woningwet zei de heer Beuker, dat in de thans vige rende woningwet het standpunt wordt ingenomen, dat de particu liere bouw rechtens voorrang heeft boven de overheidsbouw. In het ontwerp van wet blijkt hiervan evenwel niets. De heer Beuker acht dit bepaald onjuist en wees er na drukkelijk op, dat de woningvoor ziening en -exploitatie een zaak is van het particulier bedrijfsleven. Wanneer dat particulier initiatief daartoe, eerst door de overheid in staat gesteld, in gebreke blijft, kan volgens hem de overheidsbouw op treden. Brekers van Berlijnse blokkade werden plechtig herdacht Ongeveer 10.000 Westberlijners ston den dinsdag met ontbloot hoofd bij het luchtbrug-gedenkteken buiten het Tempelhof-vliegveld toen generaals, politici en familieleden kransen leg den ter nagedachtenis van de men sen die tijdens de blokkade van Ber lijn zijn omgekomen. De plechtige stoet werd geopend door twee piloten die in 1948/1949 hadden deelgenomen aan de instand houding van de Luchtbrug naar Ber lijn.: Tot de aanwezige autoriteiten behoorden oud-militaire gouverneurs en oud-militaire commandanten in Berlijn en de oud-premier Attlee (Groot-Brittannië) en Robert Schu- man (Frankrijk). Ook waren er kransen van het stadsbestuur vah West-Berlijn en van de regering in Bonn. 9 Voor het eerst sinds de beruchte cri sisjaren omstreeks 1930 zijn in Amerika voedselpakketten uitgereikt aan armen. De pakketten, samengesteld uit door de regering opgekochte voorraden, zijn be stemd voor 30.000 behoeftigen in de om geving van Cleveland. Bezwaren huiseigenaren tegen S.E.R.-advies Het bestuur van de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft in een brief aan de minister raad bezwaren kenbaar gemaakt te gen het advies van de S.E.R. voor zover dat de huurverhoging betreft. Het is er tegen, dat de verhoging niet zou moeten gelden voor bepaal de categorieën woningen die voor 1918 zijn gebouwd, daar voor deze woningen het evenwichtshuurpeil reeds zou zijn bereikt. Enigerlei rechtvaardigingsgrond voor het uitsluiten van woningen beneden de huurgrenzen van resp. 30 tot 50 gulden per maand ziet de bond niet tenzij het de bedoeling zou zijn zo veel mogelijk specifieke z.g. arbei derswoningen buiten de huurverho ging te doen vallen. Bedacht moge dan echter worden, aldus de brief, dat daardoor versnelde krotvorming in de hand wordt gewerkt, waar door de huisvestingsmoeilijkheden voor de toekomst slechts zullen toe nemen, „De onredelijkheid van de voorge stelde regeling klemt naar de me ning van het bondsbestuur nogte meer, waar het voornemen bestaat tot het verstrekken van huurcom- penaatie aan alle huurders, zodat het uitgesloten moet worden geacht, dat deze financiële nadelen van de huur- verhoging zouden ondervinden. De voorgestelde uitschakeling zou slechts overcompensatie bevorderen tegen de achtergrond waarvan het verkrottingsgevaar moet worden ge steld". CIJFERS OVER 1958 Vorig jaar ruim 2000 woningen gebouwd In 1958 kwamen in Zeeland 2031 wo ningen gereed, een aantal dat in het jaarverslag van de hoofdingenieur- directeur van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in deze provincie niet onbevredigend wordt genoemd. Wel was in 1957 het aantal wonübgen dat werd opgeleverd groter (2207). maar hieronder was een aantal wo ningen, dat werd herbouwd als ge volg van in de oorlog en door de wa tersnood van 1953 vernielde panden. Deze herbouw werd in Zeeland in 1957 nagenoeg voltooid. Het teruglopen van de woningbouw in deze provincie kan niet als een ge volg van verminderde belangstelling voor de bouw in de particuliere sector worden gezien. Het aantal woningen, waarvoor een rijkspremie kon worden toegekend (1159), overtrof namelijk boven verwachting het aantal in 1957 ingediende aanvragen. Rijkssteun werd toegezegd voor de splitsing van 14 woningen en de ver betering van 182 woningen. De wederopbouw van de door oorlogs geweld verwoeste boerderijen kwam in 1958 geheel gereed. De herbouw O ver, enkele dagen zullen sleepboten van L. Smit en Co's internationale sleepdienst naar Portsmouth opsto- men, om" een korte, maar zeer moei lijke sleepreis te gaan ondernemen. Zij gaan daar nl. het grote drijvende dok halen, dat de Rotterdanische Droogdok Maatschappij begin febru ari van dit jaar van de Britse ad miraliteit heeft gekocht. Vermoedelijk zal donderdag de grote tocht over de Noordzee beginnen, waarna in de vroege morgen van de eerste pinksterdag de Nieuwe Water weg zal zijn bereikt. In overleg met rijkswaterstaat zal de scheepvaart op de Nieuwe Water weg in verband met de grootte van het dok, waarmee het bovendien moeilijk manoeuvreren is, voor zo lang als. nodig is, gestremd zijn. Het dok is er nl. een van 54.000 ton. Het is ongeveer 260 m lang en heeft een invaarbreedte van bijna 40 m. Zowel voor de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij als voor de Rot terdamse haven is hier sprake van een buitengewoon belangrijke aan winst. Niet alleen kunnen er tank schepen tot 85.000 ton d.w. in opge nomen worden, maar zelfs de grote passagiersschepen zoals de „Rotter dam" en de „Nieuw Amsterdam". Wanneer dit grote dok eenmaal in gebruik zal zijn genomen, zal het havengebied van Rotterdam en Schiedam beschikken over 28 re- paratiedoklcen, met een hefvermo gen van 410.000 ton in tótaal, een capaciteit, welke die van iedere an dere haven ter wereld overtreft. TUSSEN DISHOEK EN KAMPEERBOERDERIJ Uniek uitzicht zowel over zee als over Walcheren REEDS JAREN lang vinden de bezoekers van de Walcherse stranden, die eens een kijkje willen nemen in en op de brede hoge duïnerij, ontelbare bordjes „Verboden toegang" op hun weg. Om de toeristenstroom en de wandelaars toch in de gele genheid te stellen kennis te ne men van Walcherens schoonheid zijn de laatste tijd op verschil lende plaatsen paden over en door de duinen aangelegd. Zo is dit ook gebeurd in de Koude- kerkse duinen, waar de duin overgang bij Dishoek met die bij de Kampeerboerderij door een fraai aangelegd tegelpad is verbonden. Thans ïs dit pad voor het publiek officieel open- V.V.V. Koudeberke heeft er voor gezorgd, dat dit pad over de dui nen aangelegd kon worden. Het heeft een lengte van ruim 800 meter. Met grote niveauverschillen slingert het pad zich langs ver schillende duintoppen, waardoor de wandelaars nu éeus een gezicht geboden wordt op de zee, dan weer op het vlakke Walcherse land, onderbroken door de rode da ken van de boederijen en dorps kernen, met aan de einder scherp afstekend de Lange Jan van Mid delburg en de Schelde-kranen met de P.Z.E.M.-centrale in Vlïssingen. Op andere plaatsen heeft men uit zicht in beide richtingen tegelijk. Uniek uitzicht Maar waar men ook op het pad loopt overal is het uitzicht uniek. Boven dien is er een aantal banken die tot een „panorama-zitje" noden. Voor de openingsplechtigheid waren bijeengekomen de raad van Koude- lcerke met de gemeente-secretaris, ir. H. Visser en technisch ambtenaar Sturm van de Polder Walcheren, de directeur van de provinciale V.V.V. de heer G. W. Oskamp, bestuursleden van de provinciale V.V.V. en de uit- voeders van het werk. Burgemeester J. L. Dregmans sprak als voorzitter van de plaat selijke V.V.V. een welkomstwoord Vervolgens gaf hij een overzicht van de wijze, waarop het pad tot stand gekomen is. Tot nu toe vo teerde de V.V.V. een bepaald be drag per jaar uit de gewone mid delen, de goedkoopste wijze van financieren. Maar de werken, die op uitvoering wachtten, kwamen in te langzaam tempo tot stand. Daarom besloot de V.V.V. een groot werk uit te voeren en dit te financieren met éen geldlening. Dank De heer Dregmans dankte de Polder Walcheren voor de vergunning om het pad aan te leggen, alsmede de raad voor de garantie van rente en aflossing der geldlening. Nadat de burgemeester verklaard had te ho pen, dat het pad tot in lengte van ja ren aan zijn bestemming zal kunnen voldoen, verklaarde hij het pad voor geopend door het doorknippen van een lint. De heer Oskamp sprak hierop zijn bewondering uit voor het tot stand gebrachte werk. Ir. Visser merkte op, dat, hoewel er vaak tegenstrijdi- Deze charmante ivandelaarsters rust ten even uit terwijl zij het wandel pad, dat zich als een kronkelend lint over de Walcherse duinen bij Dis hoek vlijt, verkenden. Om tot de ont dekking te komen, dut zij hier een uniek uitzicht hadden op de zee en op de vlakke Walcherse landerijen. (Foto P.Z.C.). ge belangen bestaan, door overleg al tijd een behoorlijke oplossing gevon den is. De heer Dregmans dankte voor de goede wensen en eindigde met hulde te brengen aan de uitvoer ders van het werk. Na de opening maakte het gezelschap een wandeling over hefc pad, waarna men nog bijeen bleef in hotel „Zeeduin". van door de watersnood van 1953 ver woeste boerderijen werd ook beëin digd, behoudens een klein aantal op Schouwen-Duiveland waarvan de her bouw in een vergevorderd stadium van uitvoering is. Voor 24 herbouw- boerderijen op dit eiland kon nog geen grond worden toebedeeld. Verwacht wordt, dat dit in 1959 zal kunnen plaatsvinden. Veertig uitbreidingsplannen of wijzi gingen van plannen werden door Ge- 'deputeerde Staten goedgekeurd. Elf andere plannen of wijzigingen van plannen keurden Gedeputeerde Sta ten gedeeltelijk goed. Aan één plan werd de goedkeuring onthouden. Vijf gemeentelijke basisplannen voor de wederopbouw werden door de minis ter van volkshuisvesting en bouwnij verheid goedgekeurd. De afdeling Zeeland van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten heeft in 1958 een model-bouwverorde ning opgesteld, welke naar verwach ting door alle Zeeuwse gemeenten zal worden overgenomen. Hiermee zal 'n belangrijke vooruitgang worden ver kregen op het gebied van uniforme bouwvoorschriften. Drie jaar gevorderd tegen auto-ontwerper Een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag, mr. dr. J. C. Maris gisteren gevorderd tegen de 32-jarige autohandelaar Leenderfc J. van B. uit Den Haag. Deze heeft zich, naar hij heeft be kend, schuldig gemaakt aan het in disconto geven van valse wissels, voor in totaal ruim vier ton, bij de N.V. Zuidhollandse Bank, op welke wissels hij krediet verwierf. Onge veer een week voordat de autohande laar wegens deze valsheid in ge schrifte werd gearresteerd, verkreeg hij bekendheid door een ontwerp van een sportwagen (de „Citeria") aan te kondigen. Ter zitting sprak Van B. bijna geen woord. Het enige wat hij zei was dat hij voor zichzelf niets meer ver wachtte van zijn ontwerp. Britten zullen ook de ruimte onderzoeken Premier Macmillan van Engeland heeft dinsdag in het Lagerhuis be kendgemaakt, dat Britse deskundigen gaan bestuderen hoe de Britse mili taire raketten eventueel kunnen wor den gebruikt voor ruimte-onderzoek. „Dit zal ons in staat stellen, zodra wij ertoe besluiten, de kwestie van de ruimtevaart krachtig ter hand te nemen", zo zei hij. Er is reeds een program goedgekeurd voor het ont werpen en vervaardigen van instru menten voor aardsatellieten. De uit voering ervan zal onmiddellijk begin nen. Macmillan deelde voorts mede, dat Engeland van plan is een groep des kundigen naar Washington te zenden om te spreken over eventuele Brits- Amerikaanse samenwerking bij het ruimteonderzoek. Voorts "is reeds overleg begonnen met andere landen van het Gemenebest. (In de komende herfst zullen afge vaardigden uit het Britse Gemene best in Londen een conferentie over ruimteonderzoek bijwonen). De premier kon niet precies zeggen hoeveel het ruimte-onderzoek gaat kosten. Voor de ontwikkeling van in strumenten voor kunstmanen en aan passing van de militaire raketten zouden aanzienlijke doch niet te gro te sommen" nodig zijn. Hij dacht aan sommen in de orde, van enige hon derdduizenden pond sterling. Auto ramde kerk In Zundert heeft een 20-tons vracht wagen de St.-Trudolterk geramd. De ravage was ontstellend. Een achttal betonnen palen van 1.50 m. op het Kerkplein knapten af, waarna de vrachtwagen een gat boorde van vijf bij drie meter in de zeshoekige Maria kapel en het interieur ontredderde. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De chauffeur, die waar schijnlijk door oververmoeidheid geen controle meer had over de wagen, is spoorloos. 0 In Tokio is een merkwaardige taxi- slaking geëindigd. 180 taxichauffeurs, die met hun auto's naar Osaka (een afstand van G00 km) reden en zich daar verbor gen hielden, keerden naar de hoofdstad terug, nadat hun werkgevers nieuwe loonvoorstellen hadden gedaan. De sta kers moeten nu echter nog onderhande len over een „amnestie" wegens het ver duisteren van de taxi's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3