PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gromyko wenst dat Polen en Tsjecho-Slowakije onmiddellijk meedoen in Genève Algiers gespannen aan vooravond van 13 mei Ook de schijn van geheimzinnigheid in de raad vermijden BILT GEHEIMZINNIGE RUST ROND ACTIVITEIT VAN PROF. BEEL VERWACHT. 202e jaargang - no. Ill Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 6« cent per •week i 7.00 p. kw.; fr. p. p. J 7.25 per kw. Losse nummer» 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 13 mei 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie Aj— Ing. mededelingen, driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vilsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b-g.g. 3608 of 8548); Middelburg, Markt 81, teL 8841; Goes, L. Vorststr. 68, tel. 2473 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Teraeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Op tweede dag geen compromis gevonden Een overzicht van de Ronde Tafel in Genève: v.l.n.r.: de verte- woordigers van Amerika, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en de Sowjet-Unie. De vierkante tafels herbergen links de Westduit se delegatie en rechts die van Oost-Duitsland. Westen wil zulke kwesties in later stadium behandelen De ministers van buitenlandse zaken van de vier grote mogend heden hebben dinsdagmiddag in het Volkerenpaleis te Genève geen overeenstemming bereikt over het Russische voorstel Polen en Tsjecho-Slowakije onmiddellijk als volwaardige deelnemers aan de conferentie uit te nodigen. Tegenover dit voorstel van de Russische minister, Gromyko, stelden de ministers van de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk, respectievelijk Herter, Lloyd en Couve de Murville, een voorstel tot toelating van Italië. De bijeenkomst heeft bijna anderhalf uur geduurd. sieve plannen van Duitse militaris ten. Herter en Lloyd antwoordde dat zij gaarne zouden zien dat in een later stadium over toelating van andere landen wordt gesproken. De Ameri kaan vond dat in het begin alleen de vier grote mogendheden met elkaar moeten spreken en hij drong er bij Gromyko op aan de conferen tie niet op te houden met procedure- kwesties. Het is in de eerste plaats aan de Tier grote mogendheden een regeling voor Duitsland op te stellen, aldus Herter. „Dit betekent niet dat wij niet bereid zijn de deelneming te overwegen van andere landen, waaronder Italië waarschijnlijk de beste aanspraken heeft, als liet verloop van de bespre kingen zulks rechtvaardigt". Ook Lloyd zei dat naar zijn oordeel de tijd voor de door Gromyko voor gestelde toelating nog niet rijp is. Hoe minder deelnemers des te meer kans op succes, aldus Lloyd. Hoe staat het dan met Nederland Volgens een Britse woordvoerder zei Herter ook: als Polen en Tsjecho-Slowalöje aan de confe- „Niet slechts een kwestie van procedure" Gromyko die dinsdag voorzitter was, heeft dadelijk na de ope ning de kwestie van de toela ting van Polen en Tsjecho-Slo wakije ter sprake gebracht. De ze kwestie dient, zei de Russi sche minister, te worden gere geld voordat andere vraagstuk ken aan de orde komen. Hij wees erop dat de Sowjet-rege- ring van meet af heeft aange drongen op deelneming van deze twee landen aan de conferentie over Duitsland. Het gaat hier niet om een procedurekwestie, maar om een zaak van een grote politieke betekenis, aldus Gro myko. Het zou onjuist zijn deze landen niet als volwaardige gesprekspartners aan de conferentie te laten deelne men omdat zij langer dan de andere landen gebukt zijn gegaan onder de Duitse bezetting. Bovendien, aldus Gromyko, zijn deze landen meer dan 'eens het doelwit geweest van agres- Karakterverlies De secretaris van de Bond Heem schut heeft een noodkreet ge slaakt in de jongste jaarverga dering van dit genootschap. Die se cretaris is iemand met grote liefde voor de oude bouwkunst, voor de oude vormgeving aan stad ,en dorp, kortom voor de wijze, waarop het Nederland van vandaag historisch is Maar één ding ontkent hij beslist, namelijk, dat Heemschut conserva tief zou zijn en dat de bond alleen maar oog zou hebben voor het be houden van oude zaken en toestan den. Intussen is Heemschut echter wel van mening, dat men soms nodeloos onverschillig omspringt met zaken, die het streek-, het dorps- en het stadskarakter bepalen. andaar de noodkreet. Vroeger V omspringen' gevallen, waarover dan gepraat kon worden en dan werden er vaak op lossingen gevonden, die zowel voor de moderniserende technici als voor be schermers van het „levende verle den" aanvaardbaar waren. Nu valt er bijna niet meer te pra ten, zo klaagt de secretaris. De drei ging is niet meer beperkt tot enkele gevallen, maar zij is massaal en to taal. Gehele streken veranderen van ka rakter door verkaveling, ontbossing, bebouwing, wegenaanleg, verkeers- eisen enz. (Deltaplan!) Oude kernen van steden en dorpen worden dus danig gewijzigd, dat van een ont wrichting gesproken kan worden. In deze tijd van techniseh-giganti- sche ontwikkeling wegen de techni sche eisen zo zwaar, dat ze vrij ge makkelijk algemeen worden geaccep teerd. at is dan de noodkreet, maar in het jaarverslag van Heemschut >rdt gelukkig niet volstaan D met een noodkreet alleen. Er wordt ook een belangrijke opmerking ge maakt, die algemene aandacht ver dient. De grote technische plannen worden gewoonlijk door een staf van ingenieurs en medewerkers in jaren lange arbeid gereedgemaakt. Pas als de plannen kant en klaar zijn ko men ze in de openbaarheid en dan moet daarover op korte termijn be slist worden. Wanneer een bond als Heemschut iets daartegenover zou willen stellen, zou die bond eigenlijk over een technisch apparaat moeten beschikken, dat bij de grote plannen een doorwrocht advies zou dienen te geven ter bescherming van het land- schaps-, stads- en dorpskarakter. Heemschut beschikt niet over een goed gefundeerd technisch apparaat en het is daarom uiterst moeilijk zo danige adviezen te geven, dat de be- (Zie slot pag. 3 kol. 1) rentie mogen deelnemen omdat zij een slachtoffer van Duitse agres sie waren, hoe staat het dan met Nederland, België, Luxemburg, Denemarken en Noorwegen? Couve de Murville sprak in dezelfde geest. De ministers zullen vanmiddag om half vier weer bijeenkomen en de bespreking over toelating van ande re landen voortzetten. Italië dan ook De Russische plaatsvervangende minister van buitenlandsë zaken Zorin heeft dinsdagavond na de bijeenkomst van de vier ministers in een onderhoud met verslagge vers geen antwoord willengeven op de vraag of de Russen de ver gaderzaal zullen verlaten indien er geen overeenstemming wordt bereikt over het vraagstuk van Polens en Tsjecho-Slowakijes toe lating. In conferentiekringen was men dinsdag van oordeel dat de westelijke landen zullen instem men niet toelating van Polen en Tsjecho-Slowakije als volwaardi ge deelnemers bij de besprekingen van aangelegenheden die voor de ze landen van direct "belang zijn, maar Italië dient dan eveneens als volwaardig deelnemer op dezelfde voorwaarde aanwezig te zijn. Van andere zijde werd vernomen dat men betwijfelt of de ministers ooit zullen toekomen aan het opstellen van een agenda. Aan de zitting van gisteren was Veel officieus overleg voorafgegaan. De ministers van buitenlandse zaken van de westelijke Grote Drie spraken drie kwartier over hun houding je gens het Russische voorstel tot toe lating van Polen en Tsjecho-Slowa kije. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, nam aan deze bespreking deel. Her ter en Couve de Murville pleegden voor de bijeenkomst overleg met Gro myko. Vanochtend zal Von Brentano een onderhoud hebben met de Russi sche minister. DE KABINETSFORMATIE Bedankte mr. Beerman voor ministerschap (Van onze parlementaire redacteur) Dinsdagmiddag ging in politieke kringen te Den Haag het gerucht, dat de door prof. Beel voor justitie aan gezochte C.H.U.-kandidaat, de Rot terdamse jurist mr. A. C. W. Beer man, voor het ministerschap zou heb ben bedankt. Van de zijde van mr. Beerman kon dit gerucht niet beves tigd worden. De uitnodiging om de portefeuille van justitie te aanvaar den, zou nog steeds bij hem in over weging zijn. Overigens was het dinsdag geheim zinnig rustig rond prof. Beel. Nie mand werd door hem ontvangen, maar het is waarschijnlijk, dat prof. Beel voorzover hij behoefte had aan contact, hiervoor de telefoon heeft gebruikt. Wil prof. Beel er echter in slagen vóór Pinksteren zijn kabinet gereed te hebben, dan zal hij de wind wat meer mee moeten krijgen. Want niet alleen verkeert hij nog in onze kerheid over de bezetting van het de partement van justitie, ook voor het beheer van sociale zaken heeft hij nog geen geschikte K.V.P.-ër bereid kunnen vinden. Inmiddels heeft de tot maandag morgen voor sociale zaken gedood verfde kandidaat, de heer W. D. Lelieveld, secretaris van de K.A. B., dinsdag een verklaring uitge geven. In deze verklaring zegt de heer Lelieveld dat hij geen enkele mededeling aan de pers heeft ver strekt en dat daarom alle berich ten en commentaren die in de pers zijn verschenen, voor rekening van de desbetreffende bladen blij ven. Wel geeft de heer Lelieveld toe voor het ministerschap van so ciale zaken te zijn gepolst, maar uit louter persoonlijke overwegin gen heeft hij gemeend de uitnodi ging niet te moeten aanvaarden. Deze verklaring geeft echter geen antwoord op alle vragen die zijn ge rezen. Zo blijft hierdoor o.a. nog on beantwoord de vraag, of de heer Le lieveld er persoonlijk bezwaar tegen heeft zitting te nemen in een kabinet, waarin het werkgeverselement sterk vertegenwoordigd is. Zoals bekend, zijn zowel de confessionele vakbon den als de werkgevers voorstanders van een vrijere loonpolitiek, maar over de toepassing bestaat verschil van mening. Prof. Beel blijft ernaar streven het departement van sociale zaken door een K.V.P.-er te doen bezetten, maar in Den Haag wordt betwijfeld of hij erin zal slagen, een andere K.A.B.-er hiervoor bereid te vinden. BETOGERS VOCHTEN MET POLITIE Ultra's roepen nu: „De Gaulle aan de galg" Generaal Jacques Massu heeft dins dag in een radiorede de Algerijnse bevolking opgeroepen een einde te maken aan de „Byzantijnse discus sie" over de vraag hoe men vandaag de verjaardag van de opstand van 13 mei 1958, die het voorspel was voor het aan de macht komen van gene raal De Gaulle, zou vieren. In de afgelopen dagen is een felTe „pamflettenoorlog" gevoerd tussen aanhangers van de officiële herden king vandaag en „activisten" die de 13e mei willen „rouwen" uit protest tegen de Algerijnse politiek van pre sident De Gaulle. Maandagavond is het in Algiers tot vechtpartijen met de politie gekomen, toen „activisten" bij het oorlogsmonument in Algiers demonstratief de slachtoffers van de slag van Garigliano (Italië) her dachten. Bij deze betoging werden kreten als „De Gaulle aan de galg" Het laatste huis van het dorpje Fall staat nog ongeschonden in het water, doch zal over enkele dagen ook verdwenen zijn. Dan is het dorpje verzwolgen door het water van het nieuw aangelegde Sylven- stein reservoir, een stuwmeer met een capaciteit van 105 miljoen mS water, dat hoofdzakelijk door dooi water gevoed zal worden. De bewo ners van Fall hebben zich al gerui me tijd geleden gevestigd in hun nieuwe woonplaats, ongeveer een ki lometer verder. NOGMAALS DE INFORMELE RAADSVERGADERINGEN VORIGE WEEK is in de raad van Teraeuzen opnieuw gespro ken over het houden van infor mele raadsbijeenkomsten, een discussie die mede het gevolg was van een beschouwing in ons blad (P.Z.C. van 28 april j.l.). Men heeft nu het standpunt ver duidelijkt, dat in deze aangele genheid door de raad wordt in genomen, waarbij met name van belang is de verklaring van het raadslid, dat destijds deze infor mele zittingen had verzocht. Van deze verklaring hebben wij gaarne akte genomen. Maar zij heeft géén wijziging kunnen brengen in het standpunt, dat wij vorige maand op deze plaats verdedigden. In de Terneuzense raad is ditmaal duidelijk uiteengezet wat men met informele bijeenkomsten beoogde, namelijk het geven van voorlichting, b.v. door deskundigen, over allerlei gemeentezaken aan raadsleden, op dat deze daarover in de openbare vergaderingen met kennis van zaken zouden kunnen spreken. Daarbij werd nog betoogd, dat er geen be zwaar tegen zou bestaan indien de pers deze bijeenkomsten zou willen bijwonen. Er was immers niets ge heimzinnigs Teneinde hierover elk misver stand te voorkomen, willen wij duidelijk stellen, dat hier niet de pers in eerste instantie in het ge ding ia. doch het recht van de burger te weten wat zijn overheid doet. Iedere inwoner van een ge meente heeft cr recht op openbare zittingen van de raad bij te wo nen. En wanneer men nu betoogt, dat bepaalde vergaderingen wél voor de pers toegankelijk zijn, ook al hebben zij geen openbaar ka rakter, dan kan daaraan slechts één uitleg worden gegeven: ,Dit betekent, dat de burgerij het recht heeft deze vergaderingen te be zoeken". De pers is hier immers geen hoofdzaak, doch slechts een medium door middel waarvan de burger zich laat inlichten over di verse aangelegenheden, o.a. over het bestuur der gemeente. Niet de pers is in het geding, maar de burgerij. Slechts op deze wijze mogen wij de aanwezigheid van de pers interpre teren. Niet: toegelaten omdat de raad er geen bezwaar tegen heeft, maar: aanwezig op grond van de openbaar heid der raadsvergaderingen. Een prineipieel verschil! Het verschil te vens tussen een openbare en een in formele raadsvergadering. Maar ook om andere redenen kunnen wij nog steeds niet- inzien waarom een raad voorlichtingsvergaderingen van informele aard nodig zou hebben. Wij kunnen ons namelijk niet voor stellen, dat de raad zo maar eens een deskundige, b.v. een tuinarchitect, uitnodigt om een lezing te houden over plantsoenaanleg. Voor zulke bij eenkomsten dient de raad niet, daar toe zijn geëigender instellingen. Wel is voorstelbaar, dat de raad zich laat voorlichten met het oog op de locale situatie omdat men bepaalde plannen heeft. Maar dan is deze zaak plotseling weer van zulk een algemeen belang, dat hier de openbaarheid dringend is ge boden! GEHEIME ZAKEN Naast dit „voorlichtings-aspect" is in Teraeuzen ook nog 'n andere kant van de informele zittingen belicht, n.l. de omstandigheid dat bepaalde zaken soms nog geheim zijn en dus besloten behandeld moeten worden. Nu kan niet worden ontkend, dat het gemeentebelang soms inderdaad is gediend met een behandeling van een (Zie slot pag. 2 kol. 4) hoord. Toen de vechtpartijen met de politie hun hoogtepunt bereik ten, kwam de Algerijnse afge vaardigde Pierre Lagaillarde, die vorig jaar op 13 mei aan het hoofd van de betogers de rege ringsgebouwen in Algiers be stormde, met opgeheven armen tussenbeide.Hij bezwoer de „ac tivisten" de overheid geen excuus te verschaffen voor „uitwijzing van patriotten" uit Algiers. Dinsdag heerste er in de stad een ge spannen sfeer. Het leger zond mu ziekkorpsen uit om openlucht-con certen te geven om de mensen in de stemming te brengen voor de her denking van de „verbroedering" die voor vandaag op het programma staat. Lagaillarde heeft echter op een persconferentie verklaard, dat de „activisten" de feestelijkheden zullen boycotten. Hij uitte felle kritiek op De Gaulle. „De grondwet wordt el ke dag geschonden als men toegeeft dat generaal De Gaulle alles zelf kan regelen". „Als wij dat toestaan, staan we dictatuur toe", zo verklaar de hij. De autoriteiten verwachten vandaag evenwei geen ernstige moeilijkhe den. Zij hopen dat veel mensen aan de officiële herdenking zullen deelne men, die o.a. een militaire parade, kransleggingen en een massabijeen komst op het forum omvat. Er zijn niettemin uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen. In het kader hiervan zijn 45.000 man van de mi litie opgeroepen. (In Frankrijk wordt de 13e mei niet gevierd). Gezinnen dakloos door brand Door een felle brand zijn dinsdag drie gezinnen te Veenendaal dakloos ge worden. Een huis en twee schuurtjes brandden geheel uit. Van aangren zende woningen gingen de zolderver diepingen geheel verloren en deze huizen liepen grote waterschade op. Te Stadskanaal brandde dinsdag een arbeiderswoning af, welke bewoond werd door een echtpaar met vijf kin deren. De brand is ontstaan door dat kinderen in een schuur met vuur speelden. Dinsdag brak ook brand uit in het in ternaat „Mariënwaard bij Maastricht. Een gedeelte van het gebouw, alsme de een slaapzaal werden door het vuur ernstig beschadigd. Geldig tot hedenavond IETS LAGERE TEMPERATUREN Droog en zonnig weer met overwe gend matige wind tussen oost en noordoost en iets lagere temperatu ren. ZON EN MAAN Zon op 4.49 Maan op 10.28 onder 20.24 onder 0.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1