Aanleg proefbekken oesterteelt in Veerse Gat technisch mogelijk Sonia Gaskell „restaureert" het Nederlands Ballet met kracht KLANKBORD PLEIDOOI TOT OPSPOREN VAN OORZAAK OVERTREDINGEN WOENSDAG 13 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 BEGROTING VERKEER EN WATERSTAAT IN EERSTE KAMER Minister Van Aartsenzo snel mogelijk zekerheid over de bijdragewet Bij de behandeling; van de begroting' voor van verkeer en waterstaat in de Eerste Kamer hebben verschillende afgevaardigden Zeeuwse problemen aangesneden. Met name de oesterproef in het Veerse Gat kreeg grote aan dacht. Minister mr. Van Aartsen deelde in dit verband mee, dat het aanleg gen van een proefbekken voor de oesterteelt in het Veerse Gat technisch mogelijk is. De beslissing over de oestercultuur in het proefbekken ligt overigens bij het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Vindt dit departement, dat het verantwoord is een proef in het Veerse Gat te nemen er is ongeveer tien miljoen mee gemoeid -dan maakt rijkswaterstaat de zaak technisch in orde. Als de oestercultuur er niet zou slagen, aldus nog steeds minister Van Aartsen, dan kan het bekken nog altijd gebruikt worden voor mosselverwateren. In een uitvoerige rede had mr. T. A. J. W. Sehover uit Middelburg (p.v.d. a.) er eerder op gewezen, dat het de partement van landbouw en visserij reeds geruime tijd wdcht op een door verkeer en waterstaat toegezegd rap port over technische zaken zoals door laten van zout water over of door de dam in het Veerse Gat. Verder meende de heer Schorer, dat het toch zeker niet in de bedoeling van ver keer en waterstaat ligt de indruk te wekken, dat de medewerking van verkeer en waterstaat met tegenzin geschiedt. „Uit bepaalde perspublika- ties kan men deze indruk namelijk krijgen", aldus de heer Schorer. „Ik denk hier aan een publikatie in de Provinciale Zeeuwse Courant van 24 april j-h naar aanleiding van de me- delingen van de minister van verkeer gp waterstaat in de vaste commissie voor Deltazaken in de Tweede Kamer en het verslag daarover. Naar ik ver moed, zal het niet in de bedoeling van de minister hebben gelegen, dat uit zijn beantwoording van vragen in vermelde commissie, kan worden op gemaakt, dat hij in deze materie een stap terug zou willen doen. Toch be staat deze indruk en het zou ons groot genoegen doen, indien de mi nister deze indruk zou kunnen weg nemen", aldus de heer Schorer. Ook deed minister Van Aartsen enkele mededelingen over Sloc- plan en Kreekrakplan. Laatstge noemd plan is door rijkswater staat in onderzoek genomen. Er zijn veel vraagstukken van natio- Hevige brand in haven van Australisch Nieuw-Guinea Bij een ontploffing op de kustvaar der „Busama" in de haven van We- wak (Australisch Nieuw-Guinea) is een lid van dc bemanning omgeko men en zijn vijftien man gewond. Tien inheemse matrozen worden ver mist. De „Busama" die ongeveer 20.000 liter vliegtuigbrandstof vervoerde, vatte onmiddellijk vlam. Spoedig stond de haven in lichterlaaie nadat de brandende vliegtuigbrandstof zich over een gebied van een vierkante mijl had verspreid. Karakterverlies Slot van pag.l) langen, waarvoor Heemschut op de bres staat, in de ogen van de tech nici genade vinden. Dus trekt Heemschut en tezamen met allen, die het streek-, stads- en dorpskarakter willen beschermen, welhaast altijd aan het kortste eind. Hier kan vermoedelijk slechts een oplossing uitkomst bieden en wel deze, dat men niet wacht met het publiceren van grote plan nen en niet wacht met het raadple gen van niet-technici totdat.die plan nen kant en klaar op tafel liggen. Men zal reeds bij het uitwerken van de plannen ook aan de bewoners van een stad of streek en aan culturele organisaties een stem in het kapittel moeten geven, opdat niet uitsluitend de eisen van de technici het eind resultaat bepalen. Techniek is hoogst belangrijk, maar er zijn ook nog andere dingen, die het leven in een stad of streek een geheel eigen en aangenaam karakter geven. Gaat men aan die dingen voorbij, dan ontstaan prachtige tech nische werken in streken, die haar „leefbaarheid" vei-liezen en waar een ongelukkig mensengeslacht opgroeit. Daaraan gaan velen van onze techno craten al te grif voorbij en daarom verdient een bond als Heemschut alle steun van hen voor wie het be staande streek- en stadskarakter nog een onmisbaar element is voor een gezonde opbouw van de samen leving. BOOS. De 500.000 inwoners van Por- tugals tweede grootste stad, Oporto, zijn boos op het in Lissabon geves tigde regeringsinformatiebureau. Dit bureau heeft namelijk een nieu we kaart van Portugal laten maken ten behoeve van buitenlandse toeris ten. Alleen Oporto staat er niet op. 1. op de 158.758.389.900. Een kans van een op de 158.753.389.900 kwam in vervulling. Miss Elsi in Birmingham speelde bridge en gaf opeens een gil toen zij haar kaarten had gesorteerd: alle dertien klaveren in één hand. nale en internationale aard aan verbonden. Daardoor kon er nog geen rapport over verschijnen. Met het Sloeplan ligt de zaak an ders. Hiermee is men veel verder. De heer M. A. Geuze (ch) had mee gedeeld, dat een groot en belangrijk bedrijf in Vlissingen er zich zou wil len vestigen. De minister verklaarde dat mogelijk: het kan namelijk bui tendijks en terstond. De heer Schorer vestigde ér de aandacht op, dat in het waterloopkundig laboratorium in de Noordoostpolder inmiddels een mo del van het Sloegebied is gereed ge komen, dat reeds stroommetingen zijn gedaan en dat men kan over gaan tot het doen beproeven van de beste wijze van uitvoering van het Sloeplan. Wat de bijdragewet-deltawerken be treft, was de minister het eens met enkele leden, dat er zo gauw moge lijk zekerheid dient te bestaan. Het wetsontwerp vereist echter veel on derzoek en veel studie. Maar de ge gevens zijn binnen. Rijkswaterstaat stelt nu alles in het werk om het wetsontwerp gereed te krijgen. De minister hoopt, dat de regering het over niet al te lange tijd aan de Sta- ten-Generaal zal kunnen voorleggen. De heer Schorer, die pleitte voor het snel gereed komen van dit wetsont werp, wees er nog op, dat reeds ver schillende werken orden uitgevoerd, zonder dat over de financiering ze kerheid bestaat. De Kamer keurde zonder hoofdelijke stemming de begroting van verkeer en waterstaat goed. POLITIE-VERKEERSLEERGANG A.N.W.B. Chaotisch verkeer moet worden voorkomen De problematiek van de wetgeving is onverbrekelijk verbonden met de handhaving ervan, alsook met de techniek van weg en voertuig. Er zijn talrijke verkeerssituaties en aan duidingen daarvan, die voor de ge middelde weggebruiker onoverzichte lijk zijn en moeilijk te begrijpen. Het daar verbaliseren van overtredingen wekt niet ten onrechte ergernis en weerstand. Het is in die gevallen no dig, dat autoriteiten van politie en justitie zich aanstonds afvragen of de verkeersveiligheid niet meer ge baat is met het opsporen van de grondoorzaak van ccn groot aantal identieke overtredingen en met het doen van voorstellen tot spoedige verbetering. Dit stelde de heer A. G. H. Boost, directeur wegen-verkeer van de A.N. W.B. tijdens een welkomstwoord tot de ruim 250 deelnemers aan de vier de politie-verkeersleergang in K. en W. te Utrecht. De heer K. J. Mueller, commissaris van politie te Rotterdam hield een lezing over de „invloed van de wets handhaving op de veiligheid en vlot heid van het verkeer". De handhaving van de verkeers- voorschriftèn door de politie moet be schouwd worden als een sluitstuk op andere maatregelen ter bevordering van de veiligheid en vlotheid van het verkeer. Deze handhaving speelt een onmisbare rol, die dikwijls onderschat wordt, doordat de resultaten ervan zo moeilijk meetbaar zijn, zo meent de heer Mueller. Uit onderzoekingen is gebleken dat de verkeerssurveillance een zekere dichtheid moet hebben wil deze enig gevolg hebben. Men kan gerust aan nemen dat dit minimum op vele plaatsen in ons larid niet wordt ge haald. Het gevolg hiervan is dat het ongestraft plegen van overtredingen tot een slechte gewoonte dreigt te worden, waarvoor zelfs de goedwil lende weggebruikers bezwijken. Daardoor kan een chaotisch en onge disciplineerd verkeer ontstaan, dat de politie over het hoofd groeit. Dit is dan niet een gevolg van de minder Staals denkbeeld „links vóór" van de baan Onder- presidium van de Utrechtse politiecommissaris de heer H. W. Offers hebben de deelnemers aan de politie- verkeersleergang te Utrecht zich gisteren m forumvorm verdiept in vraagstukken van de voorrang. m Het hoofd van het bureau ver- li keerszaken van de algemene inspectie van het korps rijks- ji politie, de heer W. H. van Bal- li legoyen de Jong. onderwierp .hét vraagstuk van „links voor- is 'rang", geopperd door de Rot- M terdamse hoofdcommissaris s Staal, aan een kritisch onder- ff' zoek. Hoewel voordelen van H meer ruimte op kruispunten H en langere remwegen bij II „links voor" verkregen zou- den worden, vreest hij voor een grotere verstarring en bij afslaand verkeer bepaald na- M delen door veelvuldig onnodig stoppen. Commissaris Staal bleek de idee ook al niet meer te willen verdedigen, omdat de H invoering zeer riskant, zo al niet onmogelijk zal blijken te II zijn. t! goede werking der straffen, maar van veel te weinig straffen. Een van de beste middelen om de orde in het ver keer te handhaven is de voortduren de dreiging van correctie. De enige kans op oplossing van de moeilijkheden is dat men de prijs betaalt die een goede hand having kost aan goed geoefend per soneel en goed materiaal. Zo er gens, dan bedriegt hier de'zuinig heid de wijsheid. We hebben de keus tussen weinig doen met als prijs opstoppingen, ongevallen, bloed en tranen, of een veilig, vlot en economisch verkeer tegen de kostende prijs. Deze laatste oplos sing zal miljoenen guldens bespa ren en bovendien veel onherstel baarleed voorkomen, aldus de Rot terdamse verkeerscommissarïs. Na 42 uur meisje uit grot gered Het 22-jarige meisje dat bijna 24 uur lang in een ondergelopen grot heeft klem gezeten, is gisteren kort voor het middaguur bevrijd. Jacqueline Desmont, die met andere jonge grot-onderzoekers van de uni versiteit van Leuven twee kilometers van de beroemde grotten van Han op onderzoek was gegaan, raakte zondagavond beklemd. Nadat zij was bevrijd werd haar on middellijk medische bijstand ver leend daar zij zich sinds zondag avond in ijskoud water had gelegen. Naar verluidt is haar toestand bevre digend. Het moeilijkste gedeelte van de red dingsoperatie was toen de redders haar door het vijf meter lange lagere deel van de schacht naar boven moes ten trekken. Zij was te uitgeput om- zelf te kruipen. Dinsdagavond hebben leden van de afdeling Zeeland vart d'Oprechte Amateurin de Concert- en Gehoor zaal te Middelburg „hun beste been tje voorgezet". Hier werd namelijk de finale gehouden in de afdeling klassiek, waarvan de winnaar het Middelburgs Kamerkoor op de grote landelijke finale die in juni in Hilversum wordt gehouden de eer van Zeeland hoog gaat houden. Een van de deelneemsters, mej. R. van der Hdge uit Domburg, had veel succes met haar pianospél. Op de achtergrond de heer H. Mennes, se cretaris van de afdeling Zeeland van „d'Oprechte Amateur". (Foto P.Z.C.). Bond Heemschut: Te groot vertrouwen in modern kunnen In het 48ste jaarverslag van de Bond Heemschut staat te lezen, dat de vraagstukken van thans aanmerke lijk verschillen van de problemen, die in het verleden aan de orde kwamen, maar dat het principe gelijk is ge bleven: grote aandacht voor de tech nische problemen, met daartegenover veronachtzaming van de schoonheids normen en van de eisen der harmo nie, te weinig waardering voor de be tekenis van een historisch in goede verhoudingen gegroeide stads- of dorpskern en te groot vertrouwen in het moderne kunnen. De dreiging is thans niet meer inci denteel of plaatselijk, maar massaal en totaal. Ondanks het ontbreken van voldoende technische apparatuur doet de bond in samenwerking met zuster verenigingen alles wat zij kan. Gepleit wordt voor het behoud van de bewoonbaarheid van de Amster damse binnenstad. Er zullen minder woningen prijsgegeven moeten wor den ten behoeve van bedrijven en kantoren. „In het algemeen belang en in het belang van het behoud der stadsker nen voor nu en voor het toekomstige geslacht, is het leggen van een woon bestemming op deze binnensteden een zaak, die klemmend overweging ver dient". Ook pleit het jaarverslag voor dé bouw van een opera op het Frede- riksplein en het plaatsen van de Ne- derlandsche Bank aan de Amstel of de Amsteldijk nabij de Singelgracht. Tijdens de vergadering, die in Am sterdam werd gehouden, werd als voorzitter van de centrale commissie Stad en Dorp gekozen ir. C. D. J. Bardet. Tot lid van het algemeen be stuur zijn gekozen burgemeester Ste ger uit Oirschot, mr. A. van den Berg uit Bergen aan Zee, mr. H. F. Blaisse uit Amsterdam en ir. H. Otto uit Utrecht, de laatste als landschaps- deskundige. Vliegtuigramp in V.S. 31 doden Bij Chevy Chase, in de Amerikaanse staat Maryland, is dinsdag een „Vis count" van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij „Capital Airli nes" neergestort. Volgens de eerste berichten zijn alle 31 inzittenden, onder wie vier leden van de bemanning, om het leven ge komen. Het Wereldgebeuren In Boclmm, in West-Duitsland, is de grootste sclieepsashouder ter wereld gereed gekomen. Het gevaarte heeft een gewicht van 110 ton; de armen hebben elk een lengte van 7,3 meter. De houder is bestemd voor 't stoom- passagiersschip „Canberra". Herter zal kwestie niet ter sprake brengen Een Amerikaanse woordvoer- s der te Genève heeft dinsdag- avond tot verslaggevers ge- 33 zegd, dat de Amerikaanse mi- M nister van buitenlandse zaken, Herter, vanmiddag als hij als voorzitter op de ministerscon- ferentie optreedt, de kwestie §1 van de toelating van Polen en M Tsjecho-Slowakije niet ter sprake zal brengen. De Verenigde Staten hopen dat de bespreking over deze zaak is afgelopen. Maai-, zo zei M de woordvoerder, Gromyko p kan zijn voorstel weer ter sprake brengen. p Herter zal woensdagmiddag p voorstellen dat de ministers hun eerste verklaringen over p de eigenlijke vraagstukken af- leggen, zo werd van gezagheb- bende zijde te Genève verno- men. lllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „VERJONGD ZAL HET TOT HOGER PLAN OPSTOTEN" Moeilijke formatie Toen hij de uitslag van de zondag gehouden Oostenrijkse verkiezin gen vernam, heeft dr. Bruno Pit- termann ongetwijfeld een zucht vaq verlichting geslaakt. Niet alleen de liberalen, maar ook zijn socialisti sche partij had namelijk winst ge boekt. En dat laatste was voor Pit- termann persoonlijk van groot ge wicht. In brede kring had men name lijk voorspeld, dat een socialistische verkiezingsnederlaag tot zijn aftre den zou leiden. Hij is de voornaamste opsteller van het nieuwe program dat op het socialistische partijcon gres van vorig jaar werd aangeno men. De Oostenrijkse socialistische partij, die vroeger ideologisch uiterst links was, werd op dat congres om gezet in een gematigde volkspartij naar het patroon van Labour in En geland. Men vroeg zich af. of de zeer linkse kiezers wel bereid zouden zijn, hun stem op dit program uit te bren gen. Maar tot veler verwondering kwam er zelfs steun van lieden voor Wie het oude programma indertijd nog niet links genoeg was... Er werden op de communisten, die tot dusver wat leven in de parlemen taire brouwerij brachten door telkens te laten weten hoe Moskou over Oos tenrijks binnenlandse problemen dacht, veel minder stemmen uitge bracht dan dc vorige keer. Niet één van de drie Moskou-aanhangers in het Oostenrijkse parlement mag te rugkeren. De socialistische zetel- winst kan voor een deel daaraan worden toegeschreven. Het „weg vagen" van de communisten door het Oostenrijkse kiezersvolk wordt in verband gebracht met de Hongaarse opstand van 1956. Die opstand en de Russische reactie daarop hebben in Oostenrijk, eerste toevluchtsooord voor de Hongaren die de grens over kwamen, begrijpelijkerwijs een zeer diepe* indruk gemaakt. Pittermanns socialisten kwamen van 74 op 78 zetels. De liberalen konden eveneens tevreden zijn: hun zeteltal steeg van 6 tot 8. Behal ve a'an communistische kant werd ook aan r.-k. zijde (Oostenrijkse Volkspartij) verlies geleden. Deze groepering van kanselier Julius Raab, die vorig keer met 82 zetels net onder de absolute meerderheid bleef, kon het nu niet verder bren gen dan tot een zeteltal van 79. Zij heeft klaarblijkelijk zowel ter linker als ter rechterzijde veren gelaten, maar voornamelijk naar de liberale kant. Oostenrijk behoort tot de landen waar een kabinetsformatie moei lijk verloopt. Maar als een kabi net eenmaal zit, dan Vélt het voor lopig niet. Algemeen wordt aange nomen, dat de na-oorlogse traditie weer zal worden voortgezet en dat wederom een coalitie van de r-k. en de socialistische partij zal worden gevormd. Zo'n grote coalitie die in het parlement maar weinig oppositie tegenkomt (dat zullen nu de 8 libe ralen zijn) is niet bepaald bevorder lijk voor-een levendig politiek bestel; de eigenlijke beslissingen worden ge nomen in de door beide grote par tijen gevormde „coalitie-commissie, die bijzonder bedreven is geraakt in het uitwerken van compromissen. Om dat de twee grote politieke groepe ringen er een strenge stëmdiscipline op na houden, wordt in het parle ment niet veel gepraat over het voor en tegen van die gemeenschappelijk uitgewerkte oplossingen. Zo nu en dan hoort men de verzuchting slaken, dat op die manier van de parlemen taire controle weinig overblijft, en de liberale partij vindt in deze gang van zaken aanleiding te over om in de oppositie te blijven waar zij ge leidelijk degenen om zich heen ver zamelt die het met de politiek der „coalitie-commissie" niet eens kun nen zijn. Tijdens de verkiezingscampagne hebben Pittermann en de zijnen de (r.-k.) Volkspartij verweten, te streven naar de absolute meerderheid die met één zetel winst bereikt zou zijn. Het was niet waarschijnlijk dat de Volkspartij in dat geval in haar eentje aan het regeren geslagen zou zijn; ook in de jaren 1945-1949, toen zij inderdaad de absolute meerderheid bezat, deelde zij haar zorgen met de socialisten. Daarbij spelen herinnerin- I gen aan de periode tussen de beide wereldoorlogen -- met zijn burger oorlog-situatie in Oostenrijk een belangrijke rol. Bondskanselier Raab heeft dat op deze manier onder woor den gebracht: „Ik heb de socialisten liever tegen over mij aan de conferentietafel dan op straat". Maar al is een voortzetting van de coalitie waarschijnlijk, het zal vooral onder de gegeven omstandigheden niet gemakkelijk zijn om tot overeen stemming te komen. Enerzijds zullen Raab en de zijnen bij het opstellen van het regerings program trachten te voorkomen, dat het verlies naar rechts in de toe komst voortgang vindt. Anderzijds zullen Pittermann en zijn politieke vrienden wensen, dat hun zetelwinst tot uitdrukking wordt gebracht in grotere invloed op het regeringsbe leid.... Opposanten vormen nieuwe groep (Van een speciale verslaggever) Achttien opposanten voorna melijk de oudere solisten zul len het Nederlands Ballet in Den Haag verlaten. Tien heb ben hun ontslag genomen, acht hebben hun ontslag gekregen. Twaalf van hen hebben met de vertrekkende Amerikaanse bal- letmeester Harkarvy reeds een nieuwe groep gevormd onder de naam Nederlands Danstheater. Ongesubsidieerd van overheids wege wil deze groep aanstonds met een eigen repertoire komen van zestien balletten. Deze „zuivering" in het Nederlands Ballet heeft de „weg terug" voor Sonia Gaskell geopend. Nog zegt zij niet of ze de direc tie weer zal of wil aanvaarden. „Dat is een kwestie van bestuursbe leid", verklaarde ze dinsdagmiddag, in een persconferentie, waarbij merk waardig genoeg geen bestuursleden van het Nederlands Ballet tegen woordig waren. Wel deelde deze in ternationaal erkende balletleidster mee in opdracht van het bestuur al weer voor een nieuw repertoire ge zorgd te hebben en voor het komende seizoen verschillende belangrijke so listen te hebben aangetrokken. Ze noemde Oleg Briansky, de Parijse Rus, die naam maakte o.a. bij Cue- vas en Roland Petit, Pierre Lacotte, die solist was bij de Parijse opera, en twee jaar geleden zijn ballet De la tour d'Eiffel oprichtte; en de Joegoslaaf Sparembleek. Als vrouwe lijke gastsolisten heeft ze aangetrok ken oude bekenden als Joan Cadzow en Linda Manez. Met dit alles wilde ze duidelijk vaststellen, dat het „lichtvaardig verraad" van Harkarvy en de ou dere solisten als Jaap Flier, Aart Verstegen, Willy de la Bije, Rudi van Dantzig en ook Marianne Hi- larides dus niet 'de doodsteek be tekent voor het Nederlands Bal let. Integendeel, zo stelde me vrouw Gaskell, verjongd zal het aanstonds tot nog .hoger, plan wor den opgestoten dan tot nog toe mogelijk was. Het corps de ballet is geformeerd voor wat de dames betreft. In een woensdag te houden auditie, die voor iedereen open staat, zullen nog enkele mannelijke dansers moe ten worden aangetrokken. En vóór 10 juni zal ook weer een balletmees- ter aan de groep verbonden zijn. Ten aanzien van het repertoire deel de mevrouw Gaskell meije, dat het Nederlands Ballet exclusiviteit ge kregen heeft op alle balletten van Ivar. Ook over de exclusieve uitvoe ring van werken van Balanchine worden besprekingen gevoerd. Voorts wees ze er met nadruk op, dat de eigendoms rechten op 't repertoire van het Nederlands Ballet verzekerd zijn. Dat Sonia Gaskell kortelings ko- ninjdijk onderscheiden de restau ratie van het Nederlands Ballet met waarlijk krachtige hand volbrengt, wettigt de verwachting, dat ze ook daarna ons land trouw zal blijven, en dus geen uitvoering zal geven aan haar plan zich definitief in Parijs te vestigen. Met temeer reden mogen we dit veronderstellen, omdat me vrouw Gaskell tevens liet do-rsche- meren met het plan rond te lopen de jeugd meer vertrouwd te maken met de moderne kunstvormen. Een aantal lezingen heeft ze daarvoor klaar. Ze wil deze brengen in samenwerking met een aantal kunstenaars ac teurs, schilders, musici van naam,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13