dra Ion Bulgaarse voetballers zijn nog gevaarlijker dan de Turkse... Altijd messcherp in de vouw! IN BIGGEKERKE „SLOOPTE" VUUR EEN LANDBOUWSCHUUR ZEEUWS E0T0-ALBUM VOOR COMMISSARIS DER KONINGIN DINSDAG 12 MEI 1959. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Warme ontvangst voor Oranje in Sofia (Door ïr. A. van Emmenès) Officieel is de kracht van het Bulgaarse voetbalelftal onze spe lers, die woensdag te Sofia de tweede wedstrijd van hun Balkan toer gaan spelen, niet bekend. Verleden jaar april echter kwam de ploeg van Sofia te Amsterdam op bezoek om het voorlopig Nederlands elftal een nuttige oefenwedstrijd te bezorgen. Wel nu: altijd komen praktisch gesproken alle uitverkoren Bul gaarse internationals uit de hoofdstad Sofia en dat stedelijk elftal bleek in ons Olymuisch stadion tot zeer goed voetbal in staat met een 21 overwinning als volkomen verdiend resul taat. En ook de altijd veel internationals leverende legerclub CDNA heeft tal van successen geboekt. Men kan zich voorstel len, dat men niet direct met optimisme dit eerste officiële tref fen tegemoet kan zien. Op de Balkan huizen niet de beste voetballers van de wereld, ook niet van Europa, al zijn zij in staat de sterkste ploegen prima partij te ge. ven. Sinds Nederland op het Olym pisch voetbaltoernooi in 1924 te Pa rijs met 6-0 van Roemenië won, is het spel in dat deel van de wereld met reuzësehreden vooruitgegaan. Ver wondering behoeft dat niet te wekken, want de spelers hebben, met hun leni ge lichamen en hun natuurlijk snel heid, stellig veel aanleg voor deze tak van sport. Ook van het contact met sterke landen als Hongarije e.a. heb ben zij altijd veel geleerd. Het sterk ste Balkanland is ongetwijfeld Joego slavië, dat herhaaldelijk in toernooien om het wereldkampioenschap een uit stekend figuur heeft gemaakt, het geen nog veel meer geldt voor de uiteraard zwakker bezette Olympische toernooien, waarin de Joegoslaven tweemaal (in 1948 en 1952) de tweede plaats bezetten. Men kan er staat op maken, dat de andere landen op het Balkan- scliiereiland weinig voor Joegosla vië onder doen. Men kan dat aflei den uit de veelal maar uiterst klei ne overwinningen, die de Zuid-Sla- viërs op hun buren plegen te beha len. Bulgarije is in 1958 niet ver van een plaats in het toernooi om het wereld kampioenschap af geweest. Nadat het verzwakte Hongaarse elftal nota bene te Oslo met 2-1 van Noorwegen had verloren, boekten de Bulgaren in de Noorse hoofdstad een 2-1-zege en dat moet ons. Nederlandse voetballiefheb bers-, wel wat zeggen. Te Sofia sloeg Bulgarije de Noren zelfs met 7-0! Beide wedstrijden tegen Hongarije gingen echter verloren: te Boedapest met 4-1 en te Sofia met 2-1, zodat de Hongaren ten slotte de achteraf weinig succesvolle reis naar Zwe den mochten maken. Uit een en ander kan men, met alle respect voor de technisch voortreffe lijke kwaliteiten van het Bulgaars voetbal toch wel afleiden, dat 't nog vrij ver van de Enropese voetbal-top af staat. Ook de- na Zweden geleden 8-0 nederlaag tegen West-Duitsland wijst daarop. Daaruit af te leiden, dat Nederland te Sofia redelijke kansen heeft, ware voorbarig, al fcou het ook niet juist zijn onze landgenoten bij voorbaat kansloos te achten. De omstandigheden zijn echter wel zeer in ons' nadeel en dat zal moge lijk de doorslag geven voor een Ne derlandse nederlaag, al zal die onge twijfeld eervol kunnen zijn. Gelukkig wordt deze wedstrijd weliswaar in de avonduren gespeeld, dus, naar wij aannemen, niet in grote hitte, maar onze junioren, die daar onlangs zijn geweest, weten ervan mee te praten Ontsnapte uit inrichting in Amersfoort gegrepen (Van onze correspondent) De Aneldoornse politie heeft zaterdag de 15-jarige H. L. uit Veenendaal aangehouden. Hij werd door een toe vallig passerende rechercheur in een rijwielstalling aan hel marktplein aangehouden. In Apeldoorn heeft hij enige tijd ge leden ingebroken in scholen. Hij ont vreemdde hier geld uit spaarbusjes. In Ugchelen brak hij ineen in de was serij. Hij ontvreemdde geld en een belichtingsmeter voor een fototoestel. In Hoenderlo stal hij een fiets. Omdat L. in het verleden bij een aanhouding sterk verzet had gebleegd, haalde de rechercheur versterking en zo heeft men met vier rechercheurs genrobeerd het knaapje op te brengen. Hij lever de echter weer zo fel verzet, dat een passerende auto van de P.T.T. moest worden aangehouden om de jongen te vervoeren. Veel mensen die van deze aanhouding getuige zijn geweest, trokken partij voor de jongen. Men ondernam zelfs pogingen om hem te ontzetten, terwijl de politie minder mooie woorden kreeg toegevoegd. L. is ontsnapt uit een inrichting te Zeist, waarin hij was opgesloten we gens wangedrag. Hoofdbestuur C.H.U. besprak politieke toestand Het hoofdbestuur van de Christelijk Historische Unie heeft zaterdag in hotel „Des Pays-Bas" te Utrecht een uitvoerige bespreking gewijd aan de politieke toestand. In de vergadering werden de preadviezen vastgesteld op de 45 voorstellen, welke door de kiesverenigingen waren ingezonden ter behandeling in de algemene ver gadering, die op woensdag 3 juni in hotel „Gooiland" te Hilversum gehou den zal worden. Drs. D. Schouten uit Waalwijk bij de algemene verga dering voor herverkiezing in het hoofdbestuur worden aanbevolen. In de plaats van de niet-herverkiesbare leden H. M. Gerbrandy te Nijland en J. Richter te Rijswijk (Z.H.) zullen worden aanbevolen de heren W. Nau- ta uit Sneek en dr. ir. G. A. Kluiten- berg uit Eindhoven. De besprekingen over de wijze van samenwerking met de Christelijke Volkspartij zullen worden voortgezet. „Tiger Moth" neergestort Piloot omgekomen Maandagmiddag is op d.e vliegbasis Leeuwarden een vliegtuig van het type „Tiger Moth" neergestort. Het toestel maakte een ocfenvlucht en tijdens het uitvoeren van een „roll" sloeg de motor op geringe hoogte af, tengevolge waarvan het vliegtuig neerstortte. Het raakte daarna on middellijk in brand. De piloot, de 26-jarige ongehuwde sergeant J. van W. uit Wymbritse- radeel, kreeg ernstige verwondingen. Hij is later in de avond overleden. diamanten verdwenen Twee zendingen diamanten, de een ter waarde van van 60.000 gulden en de andere van 5000 gulden, die in maart j.l. door de Diamantbeurs te Amsterdam als aangetekende brief naar een diamantair te Hongkong waren verzonden, zijn daar niet aan gekomen. De recherche van de P.T. T. in de hoofdstad onderzoekt thans op welke mysterieuze wijze deze zen dingen zijn verdwenen. De beide aan getekende brieven zijn als luchtpost via het postkantoor op het Centraal Station Amsterdam verzonden. De recherche neemt aan dat de zendin gen of in Bombay, waar de post wordt overgeladen, of in Hongkong zijn ontvreemd. De waarde der aan getekende zending was niet er bij aangegeven, doch het vervoer was door een verzekering gedekt. Schoenreparaties zullen duurder worden De Federatie van Schoenmakerspa troonsbonden in Nederland, overkoe pelend orgaan van de vier landelijke patroonsorganisaties, besprak op een gister te Utrecht gehouden vergade ring het prijsverloop in de schoenma kerijen. Het bestuur is tot de conclu sie gekomen, dat de prijs voor de sehoenreparaties verhoogd zal moeten worden, evenredig met de huidige stijging van de materialenprijzen. dat het harde, nagenoeg van" gras gespeende veld voor onze begrippen heel lastig is. Daarbij een tegenpar tij, die fanatiek zal worden aange moedigd door een zeer talrijk pu bliek. Als men weet dat wedstrijden van het Bulgaarse jeugdelftal (16-18 jaar) al door circa 50.000 toe schouwers werden bijgewoond en als men teveps weet welke grote mogelijk zelfs overdreven betekenis in landen achter het be ruchte IJzeren Gordijn (waartoe Bulgarije immers behoort) aan sportsuccessen wordt gehecht, be hoeft men waarlijk geen zwart kijker te zijn om een door en door zware wedstrijd te verwachten. Onze spelers zullen zich met de be kende Nederlandse nuchterheid te weer moeten stellen, vertrouwend op de hechtheid van hun verdediging en hopend op de verrassende schotvaar digheid van hun voorhoede. Afgezien van de grote zege op Noorwegen hebben de Bulgaren zich zelden pro- duktief getoond. Hun spel heeft de neiging „in schoonheid te sterven". Misschien is dat in de wedstrijd BulgarijeNederland ook het geval. Laten we het hopen! Advertentie Nooit meer vouwen persen! Een Draion pantalon blijft cor rect'En... vlekken verdwijnen voor water en zeep! Fantastisch Temidden van zwart-geblakerde 7 rem, deuren en balken en vaak in vla gen verstikkende rook hebben brandweerlieden van Koudekerke en Biggekerke maandagmiddag vuur geblust op de hofstede van landbouwer Simonse bij Biggekerke. De landbouvjschuur brandde tot de grond toe af, maar de brandweerlie den slaagden er in het woonhuis te behouden. (Foto P.Z.C.). Vier maanden voor politie commissaris die smokkelde De rechtbank te Gent heeft de politie commissaris De C. uit Maldegem veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf en een boete van 10.000 frank. Verdachte werd op 27 maart betrapt toen hij 90 kg Nederlandse roomboter over de grens trachtte te smokkelen. Hij werd toen onmiddel lijk uit zijn ambt geschorst. De boter was verstopt onder een ruimte voor de bagage, waardoor de auto van de commissaris goed uitge rust was voor- het ondernemen van smokkeltochten, zo werd door de dou ane tijdens de zitting naar voren ge bracht. Er werd echter aan toege voegd dat de ruimte ook gebruikt zou kunnen worden voor het vervoer van vis. Dit laatste zou nodig geweest zijn voor de nertsenkwekerij van de commissaris. De verdediger bracht naar voren, dat de commissaris geen beroepssmokkelaar was, maar zo nu en dan een hoeveelheid boter over de grens ging halen om vrienden een plezier te doen. Hijgend hert De politie te Groningen kreeg zon dag de waarschuwing door, dat een jonge reebok door de Vechtstraat te Groningen rende, achterna gezeten door honden. De politie ging er in de surveillancewagen op uit om het onfortuinlijke dier te hulp te komen en slaagde erin de reebok in een tuin aan de Herëweg te vangen. Het dier bleek een gebroken linkerpoot te heb ben. In de politiewagen werd het naaf het hoofdbureau gereden, waar het in een cel werd gezet om verzorgd te worden door de dierenarts en te kalmeren. Daarna werd het hert naar Paterswolde gereden en aan de zor gen van een jachtopziener toever trouwd. SNELLER DAN VERWACHT „Menselijke ketting" behield woonhuis Korte tijd geleden besloot landbou wer Jac. Simonse aan de Koudekerk- seweg bij Biggekerke zijn oude Iand- bouwschuur te laten slopen om op de zelfde plaats een nieuwe te doen bou wen. Veel sneller dan wie ook ver wachtte, is het eerste gedeelte van dat besluit de sloop van de oude schuur dus uitgevoerd: gistermid dag brandde de landbouwschunr tot aan de grond toe af! Een groot ver lies betekende deze brand dus niet voor landbouwer Simonse, maar wel voor de slopersfirma uit Oostkapelle, die deze afbraak had aangenomen. De winst van de slopers voorna melijk planken en zware balken ging in de vuurzee verloren. Het Oostkappelse slopersbedrijf was al enige tijd met de sloop bezig en omdat het half-vergane rieten dak toch geen waarde vertegenwoordigde werd het riet bij gedeelten verbrand op enige afstand van de schuur. Zo gebeurde het ook maandagmiddag... De wispelturige wind moet echter een vonk van het brandende riet in of op de half gesloopte landbouwschuur geworpen hebben, want plotseling omstreeks half drie riëp één van <Te slopers „brand!!!". Ooggetuigen verklaarden later, dat binnen enkele minuten de hele landbouwschuur door het laaiende vuur overmeesterd was. Het kurk droge rieten dak slechts ten de le gesloopt en de herhaaldelijk beteerde plankeu en balken van het gebouw waren dan ook een gemakkelijke prooi voor de vlam men. De moeilijkheid was echter, dat het huis van landbouwer Simonsete gen de landbouwschuur aanleunde! Het was dus wel zaak de brandweer snel in actie te krijgen. Een dochter van de heer Simonse belde onmiddel lijk de Bïggekerkse brandweer en ten overvloede reed één van de slopers ook nog naar het dorp. Geen wonder dus, dat de brandweer uiterst snel Namens fotohandelaren in de provincie aangeboden EEN DEPUTATIE van de Zeeuwse fotohandelarcn heeft maandagmorgen het foto-album „Zeeland in beeld" aangeboden aan de commissaris der koningin in deze provincie, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De aanbie ding van dit album, waarin talrijke Zeeuwse fotografen een bijdrage le verden, geschiedde in het kader van de. „Week van de fotografie", die zoals bekend zaterdag j.l. begon nen is. De stichting ter bevordering van de amateurfotografie, die een omvangrijk geldbedrag beschikbaar resteld heeft voor propaganda en lergelijke, heeft de vervaardiging van het foto-album mogelijk ge maakt, in samenwerking met de Bond van Nederlandse Fotohandela ren, afdeling Zeeland. De fotohahdelaren-deputatie bestond uit deheren Ch. L. Dert en J. M. Dert uit Vlissingen, H. Hommers uit Terneuzen, O. de Milliano' uit -Sluis en J. Merk uit Middelburg. De heren J. M. Dert en Hommers waren aan wezig in hun functie als rayon-com missaris. De overhandiging geschiedde in de werkkamer van de commissaris dei- koningin in het griffiegebouw te Middelburg. Als voorzitter van de afdeling Zeeland van de bond van Nederlandse fotohandelaren vertelde de heer Ch. L. Dert aan het begin van deze ongedwongen bijeenkomst in het kort iets over de gezamenlijke actie om de fotografie te bevorderen. De heer Hommers overhandigde vervolgens het foto-album aan jhr. De Casembroot. Hij wees er op, dat Zeeland na de ramp van februari 1953 in het middelpunt van de belangstelling is komen te staan. Enerzijds leveren de plan nen voor de dynamische ontwik keling van Zeeland „misschien in de toekomst nog een klein tun neltje..." schertste de heer Hom mers tal van fotografische objecten. Anderzijds zal de toena dering van Zeeland met de „Rand stad Holland" het pittoreske en rustige van Zeeland gedeeltelijk doen verdwijnen, zo betoogde de Terneuzense fotograaf. Loyale medewerking „Daarom hebben de Zeeuwse foto handelaren deze foto's bij elkaar ge bracht", verklaarde hij. Evenals de heer Dert wees do hoer Hommers er op, dat besloten was het album aan de commissaris der. koningin aan te bieden, omdat de Zeeuwse fotografen en fotohandelaren altijd op de loyale medewerking van Zee- lands eerste burger kunnen rekenen. Waar er ook foto's gemaakt moeten worden. De heer Hommers deelde voorts nog mee, dat het in de bedoe ling ligt om het foto-album jaar lijks aan te vullen. De commissaris der koningin toon de zich bijzonder ingenomen met het album. „Ik had er veel van ver wacht, maar de uitvoering ervan heeft mijn stoutste verwachtingen overtroffen", zo verklaarde hij. „Het enige wat ik heb kunnen doen om U te helpen was optreden als een soort politieagent", antwoordde jhr. De Casembroot op de door de foto grafen geroemde medewerking. Vervolgens betoogde de commis saris der koningin, dat het album eenvoudig als geroepen komt. Hij herinnerde er aan, dat het provin ciaal bestuur van Zeeland plannen heeft om een foto-documentatie samen te stellen teneinde het ver loren gegane in de herinnering te bewaren. Met de samenstelling van het album zijn daardoor vele mogelijkheden geopend, zo ver klaarde jhr. De Casembroot. In dit verband hoopte hij dan ook, dat er in de toekomst een pret tige samenwerking zal bestaan met de Zeeuwse fotografen en -handelaren. ter plaatse was. Door gebrek aan wa ter in regenbak en welput en door moeilijkheden bij het starten van de motor van de brandspuit, bleek het echter bijzonder moeilijk de slangen vol te krijgen. Daarom nam men een oud, maar voorlopig probaat middel ter hand: doorgeven van emmertjes water, ge- vuld uit een pomp. De landbouwers- knecht, de heer H. de Buck was, ge zeten op de nok van de woning, het eindpunt van deze „menselijke ket ting". Hij hield het dak en de muur van het huis nat, zodat het vuur geen gelegenheid kreeg om over te sprin gen. Hoe warm de heer De Buck het overigens gehad moet hebben mag blijken uit het feit, dat op een wa genschuur, die ongeveer 15 meter verder stond de teer smolt en als olie langs de planken omlaag droop Ondertussen was ook de Koudekerk- se brandweer gewaarschuwd en voor de gezamenlijke brandweerkorpsen was het toen niet moeilijk meer om definitief het gevaar van oversprin gend vuur op het huis te bezweren. Een toevallig in de buurt zijnde groep militairen hielp ook nog by het blus- singswerk. Met water uit kavelsloten en uit de tankval werd dit blussings- werk verder uitgevoerd. Overigens was de schuur niet meer te behou den en brandde praktisch tot de grond toe af. Doordat er vrijwel niets meer in de schuur opgeslagen lag, ging er slechts weinig verloren voor landbouwer Simonse, die bovendien nog is verzekerd. Nederlandse schryfster in Duitsland onderscheiden De Nederlandse schrijfster An Rut gers van der Loeff-Basenau is in Duitsland onderscheiden met de prijs voor het beste infomatieve jeugd boek 1959 voor de Duitse vertaling van haar boek „Arperika pioniers en hun kleinzoons". Zij deelt de prijs (DM 2500) met de "eurs Leo Schneider en Maurice ies. Britse salarissen voortaan per cheque? De salarissen zullen binnen afzienba re tijd in Engeland per cheque worden uitbetaald, hoewel men het recht houdt betaling in contanten te eisen. De Britse vakverenigingen hebben hun goedkeuring aan deze maatregel gegeven die deze week als wetsont werp aan het parlement zal worden voorgelegd, aldus het Londense blad „Sunday Times". Men beoogt hiermee roofovervallen tegen te gaan, het spa ren aan te moedigen en het bankleven te stimuleren. Woedende eigenaar ramt eigen huis Woedend over het feit dat hij niet op tijd zijn huur kreeg, besloot de eige naar van een hnis in een buitenwijk van Rome de bewoners een lesje te geven. Hij stapte in zijn vrachtwa gen die hij als bulldozer gebruikte en reed met volle kracht tegen het hnis. Hij slaagde er inderdaad in de bewo ners uit hun slaap te wekken door dat het gehele huis instortte maar zij zelf liepen slechts enkele schramme tjes op. De wraakzuchtige huiseige naar, Nazareno Migistri, kreeg ech ter onderdak in de gevangenis en hij loopt de kans zijn verblijf aldaar we gens poging tot moord nog twaalf jaar te moeten volhouden. Scholier verdronken Maandag is in de Oude Maas onder Niftrik de 16-jarige A. A. wonende te Wychen, leerling van de vierde klas ulo, toen hij met enkele klasge noten onder leiding van de gymna stiekleraar aan het zwemmen was, in de diepte verdwenen en verdron ken. Rijks- en gemeentepolitie heb ben tot laat in de avond gedregd, maar zonder succes. Op het Parijse vliegveld Orly zijn door de grote hitte twee banden „ont ploft" van een Super-Constellatlon, kort nadat het toestel dat van Tokio vla de Noordpool naar Parijs was gevlogen, was geland- De 52 passagiers hadden het toe stel toen reeds verlaten, doch een be manningslid die zich nog bij het vlieg tuig bevond, werd gewond. Door de druk van de ontploffing zijn verscheide ne ruiten van het stationsgebouw ver brijzeld. WEER ZWARE STRIJD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7