CHR. SCHOOL TE NIEUWDORP VIERT EEUWJUBILEUM zonder morsen HARD0LIN WALCHEREN MARKTBERICHTEN BESPREKINGEN OVER STICHTEN GROENE KRUIS-GEBOUW DINSDAG 12 MEI 1959. PROVINCIALE ZBB V WSB COURANT AANSTAANDE VRIJDAGAVOND Behoefte aan nieuw schoolgebouw Een groot deel van de bevolking van Nieuwdorp maakt zich op om aan staande vrijdag het eeuwfeest van de christelijke school in dit dorp te vie ren. Op 4 mei van dit jaar was het precies honderd jaar geleden, dat de Christelijke (eenmans)-sehool offi cieel werd geopend, welk feit tijdens een vrijdagavond te houden bijeen komst feestelijk zal worden gevierd. Inmiddels is de eenmansschool al weer vele jaren geleden vervangen door een nieuw gebouw, dat thans echter niet meer aan de eisen vol doet. Met spanning zien de Nieuw- dorpers en vooral de drie leerkrach ten uit naar de datum, waarop tot nieuwbouw zal worden overgegaan. Lang zal dat wel niet 'meer duren, want de Christelijke school in Nieuw dorp staat op de urgentielijst voor vervanging. Reeds vroeg bestond bij de leden der Gereformeerde Kerk te Nieuwdorp behoefte aan een eigen onderwijsin stelling voor hun kinderen. In 1850 werd onder leiding van ds. Chr. Ste- ketee met de voorbereidingen begon nen. De situatie bij het onderwijs was toen nog zo, dat een bijzondere school slechts dan mocht worden op gericht als het gemeentebestuur ver gunning verleende. Twee jaar later kon een begin worden gemaakt met het geven van christelijk onderwijs, want toen werd met de gemeente overeengekomen, dat aan de openba re school christelijk onderwijs zou worden gegeven. Deze toestand duur de ongeveer 6 jaar. De verandering kwam doordat in 1857 een nieuwe wet op het lager on derwijs werd ingevoerd, die bepaal de, dat het geven van lager onder wijs vrij was. Bijzondere scholen zouden evenwel geen steun van het rijk krijgen. Hoewel dit laatste voor de Nienw- dorpers teleurstellend was, t zelden zij niet om weer krachtig voor een eigen school te ijveren. Op 16 september van het jaar 1858 werd de eerste steen gelegd voor de bouw van een eenklassi- ge school en een woning. De tota le bouw- en inrichtingskosten vergden een uitgaaf van f 4.200... Op 4 mei 1859 werd de school of ficieel geopend. Twee perioden De geschiedenis van de christelijke school te Nieuwdorp valt in twee pe rioden uiteen, namelijk de tijd vóór 1901 en de tijd daarna. In 1901 werd namelijk een nieuw schoolgebouw in gebruik genomen, dat bestond uit Officiële publikaties HERPLAATSING. GEMEENTE VLISSINGEN. DRANKWET. B. en W- van Vlissingen; gelet op artikel 38 der Drankwet; doen te weten, dat bij hen Is Ingekomen een verzoek van de heer Johannes Jozephus Nooyens, wo nende te Vllssingen, om een verlof tot de verkoop van alcohoi vrije drank (ver lof B) voor" gebruik ter plaatse van ver koop voor de beneden voorzij en ach- terlokalltelt van het perceel Badhuis straat 10 en dat van 12 mei 1959 af ge durende twee weken tegen het verlenen van het gevraagde verlof schriftelijk be zwaren bij hun college kunnen worden ingediend. Vlissingen, 6 mei 1959. VLISSINGEN. SPREEKUUR BURGEMEESTER. Het spreekuur van de burgemeester van Vlissingen op woensdag 13 mei, gaat niet door. Hontenisse-Zeeland Sport 2-1 De voor voetbal ongeschikte tempe ratuur had zondag op de spelers van Kloosterzande (Hontenisse) kennelijk geen invloed. Zeeland Sport zonder Fr. Rlteco en Nol Schuit bemerkte dit op het fraaie Hontenisse-veld, want de thuisclub bestormde met zo'n elan het Zeeland Sportdoel, dat de volle winst bij hen bleef (2—1). Zeeland Sport was technisch wel iets beter, maar de thuisclub vocht feller voor een goed resultaat. Voor rust opende linksbuiten Johnny Jansen, de ge vaarlijkste aanvaller van Hontenisse, de score in, 10. Na de thee wist W. van Rijswijk na 15 minuten de partijen op gelijke voet te brengen (11)- Acht minuten voor het einde zorgde de actieve J. Jansen voor een tweede treffer, wat tevens de winnen de goal betekende, 21. Jaarverslag Commissie van Samenwerking Bijzondere Noden over 1958 Uit het jaarverslag over 1958 van de Commissie van Samenwerking voor Bijzondere Noden te Vlissingen blijkt, dat gedurende het verslagjaar slechts twee maal een beroep op de commissie werd gedaan. Dit in te genstelling tot de zes voorgaande ja ren toen het aantal verzoeken om bij stand varieerde van drie tot elf. Bei de verzoeken konden worden ingewil ligd. De kasmiddelen zijn nog voldoende om in de toekomst op bescheiden wij- Het droeo staat uit de heren Ch. J. Gillissen- Verschage, voorzitter (wethouder van Sociale Zaken), H. J. Visser, secre taris (directeur gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken), W. L. Adriaan- se, penningmeester. J. van der Ende (Doopsgezinde Gemeente), J. Borgs (R.-K Armbestuur). Ch. J. Fey (Chr. Geref. Kerk), S. Prins (Gerof. Kerk), J. J. de Vlieger (Nederlands Hervormde Kerk). B. de Nooijer (Le ger des Heils), J. J. Kempe (Vereni ging „Humanitas") en mejuffrouw W. van Kesselen (Evangelisch Lu therse Gemeente), allen leden. financiële hulp te blijven verlenen, «et saldo per 31 december 1958 be droeg 1.858,54. De commissie be- drie lokalen. In 1903 werd er een vierde lokaal aangebouwd en kwam er tevens een vierde leerkracht bij. Zelfs bracht de school het in 1929 tot een vijfde leerkracht, die echter een jaar later alweer van het to neel verdween. In 1929 moest de Christelijke school van Nieuwdorp een geduchte aderlating ondergaan, toen 67 leerlingen naar de nieuw op gerichte christelijke school in Lewe- dorp vertrokken. Thans telt de Nieuwdorpse onderwijsinstelling bij na honderd leerlingen en staan er drie onderwijzers voor de klas. De uit 1901 daterende school is evenwel sterk verouderd en dient hoog nodig te worden vervangen. Hoewel het 100-jarig bestaan niet met een nieuw gebouw kan worden gevierd, ziet het er toch naar uit, dat Nieuwdorp bin nen enkele jaren over een nieuwe christelijke school zal beschikken. In de afgelopen eeuw hebben ver scheidene hoofdonderwijzers de school gediend. Van hen mag ge noemd worden de heer L. Melse, die van 1888 tot 1932 hoofd was van de school. Hij werd als hoofd opgevolgd door zijn zoon Chr. Melse, die in 1955 met vervroegd pensioen ging. Meer dan 67 jaar hebben deze beide Melse's op de bres gestaan voor het christelijk onderwijs in Nieuwdorp en in deze periode hebben zij een blijvende stempel op de school ge drukt- De thans 62-jarige gepensioneerde heer Chr. Melse zal tijdens de bij eenkomst van vrijdagavond het een en ander over de geschiedenis van de school vertellen. Zeer waarschijnlijk wordt deze lustrumbijeenkomst in een grote tent gehouden, want het Dorpshuis Is te klein om de vele honderden genodigden en belangstel lende te herbergen. schilderen <fe verf met de grote dekkracht en de prachtige glans WAGErtA'KERS breda Comité „De Joods* Hope'* hield bijeenkomst Vorige week hield het comité Middel burg van „De Joodse Hope", een ver eniging die de zending verzorgd onder de joden, een bijeenkomst in de Bo- gardzaal Spreekster op deze avond waren mevrouw De Koek uit Amster dam en mej. Goedhart uit Middelburg, die onlangs terugkeerden uit Brighton (Engeland), waar zij werkten onder de joden. Mevrouw De Koek sprak over hun zendingswerk in Brighton en mej. Goedhart sprak over het onderwerp „Zijt gij bereid als Jezus komt". Medewerking werd verleend door het jeugdkoor „Melodla" onder leiding van Leny de Graaf en de heer Jos Clercq, trombone. Feestavond Vitrite- Sportvereniging Zaterdagavond hield de Vltrite-sport- vereniging in de grote zaal van de Gouden Poorte te Middelbaar haar jaarlijkse feestavond ter afsluiting van 't winterseizoen. Het programma werd op deze bijeenkomst verzorgd door de „Manuella Boys" die er de stemming inbrachten met vrolijke klanken. De voorzitter van de sport vereniging, de heer H. de Vries, praatte de verschillende nummers aan elkaar. In de pauze werd een ver loting gehouden, waaraan enkele prij zen waren verbonden. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn. Jan Lemaire jr. sprak op vergadering „Sint Paulus" Zaterdag hield de Middelburgse r.-k. toneelgroep „Sint Paulus" de laatste algemene ledenvergadering van het seizoen in de bovenzaal van de Schouwburg. Op deze bijeenkomst sprak de toneeladviseur Jan Lemaire jr. over de plaats van het amateur toneel in de huidige maatschappij. Na zijn inleiding beantwoordde spreker verschillende vragen over dit onder werp. De heer Lemaire betoogde, dat liet amateurtoneel een belangrijke plaats inneemt in ons leven, omdat net de zelfwerkzaamheid bevordert. Een kwalijk ding noemde hij de be langrijke plaats, die radio en televi sie, in ons leven innemen. Techniek is mooi, maar men moet het niet aanbidden. Wanneer hier geen weerstand tegen geboden wordt staat de geestelijke ontwikkeling stil. Dit is te betreuren daar het amateurto neel, evenals alle andere vormen van zelfwerkzaamheid, een belangrijke culturele factor is in onze maatschap pij. Dit, omdat de mensen zelf iets doen en presteren. De technische ont wikkeling, zo vervolgde spreker houdt dit tegen. Van deze techniek berokkent vooral de snel opkomende televisie het ama teurtoneel veel schade. Vaak laten me dewerkenden van een toneelgroep op repetities verstek gaan. omdat zij het televisieprogramma niet willen mis sen. Ook het bezoek aan toneeluit voeringen heeft van de televisie erg te lijden, aldus spreker. In zijn openingswoord had de voor zitter van Sint Paulus, de heer L. Castenmiller er zijn teleurstelling over uitgesproken, dat de toneelvere niging in het afgelopen jaar niet zo actief was geweest. Hierin hoopt men echter het aanstaande seizoen veran dering te brengen. „Door de Eeuwen Trouw" Vrijdagavond hield de jongerenafde ling uit Middelburg van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" een pro- paganda-avond in „Rehoboth" te Souburg. Aan deze avond werd medewerking verleend door het Ambonees fluitor- kest, dat aan het begin van de avond het Ambonees volkslied speelde. De wnd. burgemeester van Souburg, de heer M. A. v. d. Putte, sprak een openingswoord. Hierna sprak de voorzitter van de afdeling Vlissingen van de „Stichting Door de Eeuwen Trouw", die breedvoerig de voorge schiedenis uiteenzette, die geleid heeft tot de uitroeping van de Re publiek Zuid-Molukken. Hij riep de bevolking van Souburg op om de trouw van Ambon aan Ne derland met trouw te beantwoorden en mede te strijden voor het recht van het Ambonese volk om zichzelf te kunnen zijn. Na de pauze sprak de oud K.NXL.- militair, de heer Lillipaly. Hij zette uiteen waarom de Ambonezen in Ne derland zijn. De avond werd besloten met het spe len van het „Wilhelmus" door het Ambonees fluitorkest. VLISSINGEN Rijtoer bejaarden en minder-validen Ruim 90 hervormde bejaarden en min der-validen uit Vlissingen hebben za terdagmiddag in een stoet van 32 auto's een prachtige rijtoer door bloeiend Zuid-Beveland gemaakt. Om streeks twee uur vertrok men van de Johanneskerk aan de Bonedijkestraat, waarna men naar Goes reed. Via Wil- helminadorp, Kattendijke en Wemel- dinge arriveerde men in Kapelle, waar in hotel „De Zwaan" thee werd ge dronken. Hierna begaf men zich over Biezelinge en 's-Gravenpolder weer naar Vlissingen, waar men omstreeks half zeven weer arriveerde. De be jaarden hadden van deze tocht door de mooie natuur van Zuid-Beveland zeer genoten. Viissingse Polen bijeen De kring Vlissingen van de Vereni ging van Poolse Oudstrijders hield za terdagavond in het r.-k. verenigings- ïebouw de traditionele viering van de 3 mei Constitutie van 1791 en tevens een herdenking van de Poolse over winning in de slag om Monte Cassi- no op 18 mei 1944. „Beide gebeurtenissen, hoezeer ook uiteenlopend aldus de voorzitter ing. J. Minkiewicz in zijn speech vormen belangrijke mijlpalen in de Poolse geschiedenis en geven uiting aan de diepste idealen van het Pool se volk: vrede-, vrijheid, onafhanke- Ikheid, trouw en gerechtigheid", --ïerna bleef men nog enkele uren gezellig bijeen. Deze bijeenkomst van de Viissingse Polen droeg dit jaar een soberder karakter in verband met het feit, dat deze belangrijke gebeurtenis sen landelijk en op feestelijke wijze herdacht zullen worden op de Poolse Landdag te Amsterdam op de tweede pinksterdag. Feestovond A.B.V.A. De afdeling Vlissingen van de Alge mene Bond van Ambtenaren belegde zaterdag in „Britannia" een feest avond, waaraan het Vlissings Schouwspel zijn medewerking ver leende. Na een openingswoord van de voorzitter van de A-B.V.A.-afdeling, de heer J. Constandse, kwamen de amateur-tonelisten voor het voetlicht met het blijspel „Blijf zitten waar je zit Het onderhoudende stuk. dat een vlot te vertolking kreeg, heeft de toe schouwers enkele uurtjes van gezel lig amusement geboden. Een geanimeerd bal hesloot de avond. Buurtvereniging „De Posthoorn" hield feestdag )e buurtvereniging „De Posthoorn" te Vlissingen hield zaterdag in het Concertgebouw een filmmiddag voor de jeugd van 12 tot en met 15 jaar. ora hierdoor ook voor die groep tot een filmclub te komen. Tijdens de voorstelling werd de film „Charlie Chaplin parade" gedraaid, aangevuld met enkele films handelend over het vliegwezen van een luchtvaartmaat schappij en de natuur, 's Avonds werd een feestavond gehouden met als conferencier Het de Leeuw. Het programma omvatte voorts muziek en zang. Da voorzitter, de heer A. van Zutphen, dankte aan het eind van de avond de vele medewerken den, die tot het welslagen van deze avond hadden bijgedragen. Het pro gramma werd besloten met een ge animeerd bal. (Van onze adverteerders) H. H. de Klerk Zoon toont weer modelflat Het is een, goede, gewoonte van de woninginrichters H. H. de Klerk en Zoon om in Ieder nieuw gereedgeko men complex woningen te Vlissingen een heel huis in te richten, zodat de toekomstige bewoners zich een idee kunnen vormen van de mogelijkhe den, waarover ook zij binnen afzien bare tijd zullen beschikken. Ditmaal is zo'n modelhuïs te bezichtigen in de Paul Krngerstraat, waar een vier- kamerflat op voorbeeldige wijze is gestoffeerd. Dat is gebeurd in samenwerking met de P.Z ËXf., die enkele attributen in de keuken verzorgde, met de heer J. Geldhof, die 'n geheel nieuw type olie- haard heeft geplaatst, een haard, die nog maar pas in de handel is en die een verbeterde uitvoering is van de tot nu toe verkochte haarden van dit merk. Verder zorgde het bloemenhuis Dage- linckx voor een fleurige kamerflora, terwijl de heer A. C. Willemsen de verlichting voor zijn rekening nam. Bijzonder smaakvol heeft de woning inrichter de huiskamer-en-eetkamer- en suite gemeubileerd op een licht grijze. vaste vloerbedekking als ba sis. Een nouveauté in de huiskamer vormt een Noorse bank met twee bij behorende fauteuils en een teakhou ten tafeltje, strak van vorm en met een fris blauw mozaïekje in het hou ten blad. Een zeer handig wandrek, dat veel plaats biedt, in dit geval aan een fraai radiotoestel, en dat met slechts twee schroeven aan de muur bevestigd kan worden is een andere „bezienswaardigheid". Is de bank uit Noorwegen geïmpor teerd, de mooie, vierkante eettafel in de eetkamer aan de achterkant, is geheel vervaardigd in de fabrieken van H. H. de Klerk en Zoon, evenals de stoelen, die van zachte schuim rubberen zittingen zijn voorzien en bovendien met een lichte stof over trokken zijn. Allemaal eigen ontwerp in tegenstelling tot het tweepersoons ledikant in de slaapkamer, dat van Franse makelij is. Verder is er dan nog een jongens- of meisjeskamer, die ook zeer de moeite waard is om te zien. Deze laatste kamer is zeer eenvoudig en toch smaakvol en han dig ingericht. De modelwoning Paul Krugerstraat 193 blijft nog te bezich tigen tot zaterdag 23 mei. K.A.B. vierde het feest van de arbeid. De afdeling Vlissingen van de K.A.B. heeft zondag het feest van de arbeid gevierd. Na de kerkelijke viering kwamen de leden voor een" gemeen schappelijk ontbijt bijeen in het Ariënsgebouw, waar het woord werd gevoerd door de bedrijfsaalmoezenier voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, pa ter P. A. Pisters uit Hulst. Pater Pisters had als onderwerp van zijn toespraak gekozen „Zin en betekenis van de arbeid". „De Marxistisch getinte organisaties onder de loep nemend kan men con stateren, dat die groeperingen het al- 1 leenrecht bezitten om het feest van de arbeid op 1 mei te vieren. Vroe ger waren dat dan propagandistische feesten, waarvan het hoogtepunt de optocht was met schreeuwende leu zen en wapperende vlaggen en vaan dels. De rooms-katholieke en protes tants-christelijke arbeiders kwamen toen als het ware apathisch achteraan De eerste christenen en ook de chris tenen uit de middeleeuwen vierden echter reeds een feest met een chris telijk aspect. De eerdergenoemde groepen brachten het feest in het eco nomische vlak, maar rooms-katholie ke voormannen uit de tweede helft van de negentiende eeuw, onder ande ren bisschop Von Ketteler, Adolf Kol- peng, Alfons Ariëns en later paus Leo Xiil maakten het tot een sociaal- ethisch gebeuren. Niet zozeer het functionele aspect van de arbeid, maar het menswaardige aspect moest meer op de voorgrond komen. Men moest de arbeid niet als een vloek, maar als een zegen gaan beschouwen. Wanneer men de arbeid zo, uit chris telijk oogpunt, beziet, ziet men ook de zin ervan, aldus spreker. De voor zitter van de afdeling Vlissingen van de K. A. B., de heer P. Wanst, die de aanwezigen welkom had geheten, dankte pater Pisters voor zijn woor den. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM 11 mei. Klei-aardappelen 35 mm opw. Eigenheimers f 14—1 17,75. Bintje 1 18— t 19.50- Bevelanders f 11—f 14. Furore t 9 -f 12. Meerlanders f 12—t 14. Zandaardappelen 35 mm opwaarts. Llber- tas geen notering, voeraardappelen f 2—1 3. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM 11 mei. (Officieuze noteringen per 100. kg. Voedergranen, alles af. Zomergerat. naar kwaliteit, met weinig kooplust f 24,50—1 25,75. Haver, ongepunte op monster, naar kwaliteit f 23,50—f 25,50 Peulvruchten, franco Rotterdam. Groene erwten, boerenschoon f 30—f 51. Schok kers f 45—f 85. Bruine bonen f 80—t 105. boerenschoon. Bij Clinge 2000 kg boter in beslag genomen In de Prosperpolder onder Nieuw-Na- men (gemeente Clinge) wist de dou ane weer een flinke slag te slaan, toen een partij van niet minder dan 2000 kg voor smokkel bestemde bo ter in beslag kon worden genomen. Auto en lading werden verbeurd ver klaard. De bestuurder wist te ontko men. Door patrouillerende ambtenaren van de douane werd onder de gemeente Sint-Jansteen aan de zogenaamde „Ellestraat" een fietser aangehouden, die klandestïen trachtte 50 kg room boter naar België uit te voeren. Rij wiel en boter werden in beslag ge nomen. De wielrijder werd geverbali seerd. Dames van Veere's M.G.T. legden E.H.B.O.-examen af De dames, die aangesloten zijn bij het Mobiel Geneeskundig Team van de Veerse Bescherming Bevolking, hebben kortgeleden hun E.H.B.O.- examen afgelegd. Het werd afgeno men door dokter D. N. van Gelderen uit Middelburg. Geslaagd zijn de da mes: J. Besuijen, A. Boskom, R. Commelin, M. Gideonse, Jansen— Schieman, E. Jobse, K. Jobse, M. Marijs, C. Pouwer, T. de Regt, A. Roeting, J. Roeting, B. Sanderse, J. van Sorgen, C. Wattel, .Van Leeu wen, E. J. Meijers en S. J. de Croo. Voorts slaagde de heer J. Brouwer. Er werden twee kandidaten afge wezen. Kansen voor Veere als watersportcentrum Lezing voor V.V.V. In de vergadering van de Veerse Vereniging voor Vreemdelingenver keer, dezer dagen gehouden in „De Campveerse Toren", sprak de direc teur van de provinciale vereniging, de heer G. W. Oskamp, over de toe komstmogelijkheden van het Veerse Meer. Dit grote binnenmeer, dat in oppervlakte gelijk wordt aan de i Loosdrechtse-, Kager- en Reewijkse plassen samen, kan plaats bieden aan 4000. zeilboten, terwijl er vele moge lijkheden zijn voor het bouwen van bungalows en het kamperen. In zijn rede kwam duidelijk naar voren, dat Veere, gezien haar gunstige ligging, een van de belangrijkste watersport centra van dit gebied kan worden. Nu Veere haar visserij gaat verlie zen is het nodig hiervoor compensa tie te vinden in de vorm van een goed geoutilleerde jachthaven. Daar om zal nu, meer dan ooit tevoren, Veere naar voren gebracht moeten worden als het recreatiecentrum bij uitnemendheid. Het was voor het nieuwe bestuur van V.V.V. „Veere" teleurstellend, te constateren, dat zo weinig mensen uit Veere deze belangrijke vergade ring bezochten. ASPERGBVEILING BERGEN op oom. ft mei. Aanvoer 15 001) kg- aa extra 2.30, aa I 2.0O, a extra 2,15, a I 2.00, B extra 2.10. B I 1.95. C extra 170, C 1 1-50, D I 1.0®, E. I. 1-30, E n WO. T l 1-85, stek 0.60. ondereind 0.12. veemarkt rotterdam. 11 mei. Aanvoer in totaal 2448 dieren. Vette koeien en ossen 1516. Varkens 932. Vette koeien, prijs in cis- per kg. Ie kw. 320—360, 2e kw 300320, 3e kw. 280— 294. Varkens (lev. gew.) Ie kw. 175, 2e kw. 173, 3e kw. 170. Vette koeien aanvoer ruim, handel aan vankelijk redelijk, afloop traag Bij be gin der markt goed prijshoudend, afloop gedrukt, prima's boven notering Var kens aanvoer aanmerkelijk tamelijk gro ter. Prijzen als vorige week. afloop iets lager, zware varkens van f 182 tot f L65 per kg. VISMIJN VEERE 3453 kg exportgamalen 1,73—2,19. 389 kg schar 22—34. 143 kg bot 16—24. 94 kg tong 1,35—2.51. 164 kg rog 16-32. 1 kg visiever 3,19. 31 kg ongesorteerde vis 20—24. 148 kg wijting 16—17. 11 kg paling 80—2,51. 1 kg griet 96. 405 kg doorgedraaide vis. VEILING „WALCHEREN" G-A- MIDDELBURG U mei. Fruit. Winston H I 65-75 62. 85-65 56—58. keuken 40u. Jonathan H I 76 op 62—83, 60-70 36—57. Saint Remy, fabriek 12—13. Aardbeien 87—1.18 per doos. Nieu we aardappelen 1.14—i.31- Groenten. Asperges 1.50—2.54. Sla I 6—7, idem n 4—5- Bospeen 43—61. Postelein 26 -43. Andijvie 65-84. Spinazie 12—35- Ra barber 16—24. Prei 10—11. Radijs 8-17. Kroten 44—52. Bloemkool. 3 stuks per kist 30—81, idem 4 stuks per kist 38-53. Wem stuks per kist 30—38. idem 8 stuks per kist lft—40» idem 10 stuks per kist 10—19. Komkommers A 53—89. idem B «—58, idem C 33—42, idem D 23—33. Uien G—20. Aantal bloemkool ïs.ooo stuks- Biggekerke bereidt nieuw uitbreidingsplan voor. Nadat aan het jongste uitbreidings plan van Biggel terke geen hogere goedkeuring is verleend, heeft de raad vrijdagmiddag besloten om bekend te maken, dat een nieuw uitbreidings plan In voorbereiding is, zulks om te voorkomen, dat in strijd met de be palingen in het nieuwe plan, zal wor den gebouwd. In verband met boven staand besluit zal het wederopbouw- plan worden ingetrokken. Een voorstel om de. subsidie voor het Groene Kruis te verhogen in verband met de bouw van een wo ning voor de wijkverpk werd na enige discussie RAAD NIEUW. EN SINT-JOOSLAND Raad vóór aanstelling van derde schoolarts In de maandagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Nienw- en St. Joosland werd uitvoe rig gesproken over het aangehouden verzoek van het Groene Kruis om een verhoogde subsidie voor het stichten van een wijkgebouw. B. en W. waren van mening dat men niet verder kon gaan dan het eerder toe gezegde: de grond voor de bouw gratis ter beschikking stellen en bij goedkeuring door G. S. het verlenen van een subsidie van ten hoogste f 7000Drie jaar geleden werd voor de bouw een gift van f 20.000 van het Italiaanse Rode Kruis ontvangen. Do bouw is nu be groot op f 52.000. Na de vorige raadsvergadering waren er door B. en W. in op dracht van de raad besprekingen gevoerd met dr. Bleijenburg. Voordat besprekingen met het be stuur van het Groene Kruis wer den gevoerd heeft dit bestuur in middels besloten om een opdracht aan het architectenbureau Rot- huisen te verstrekken tot het klaarmaken van bestek en teke ning en tot aanbesteding over te gaan. De raad zei deze gang van zaken te betreuren. Nu het Groe ne Kruis tot een dergelijk besluit is gekomen worden verdere be sprekingen dan ook overbodig ge acht. Een premie voor woningverbetering van f 50.werd verleend voor het pand Veerstraat 10, terwijl een sub sidieverzoek van de katholieke mi litaire tehuizen werd afgewezen. De raad verleende een duurtetoeslag aan de gemeentewerkman Jeras. Uitvoe rig werd ook gesproken over de wij ziging gemeenschappelijke regeling schoolartsendienst. Voorgesteld werd om de twee hieraan verbonden dok toren tot drie uit te breiden. Tenslot te werd dit voorstel aanyaard met de stem van wethouder Kwekkeboom tegen. Een schrijven van G.S. om wijziging aan te brengen in bezoldi ging van de wethouders en deze op f 840.per jaar te brengen, werd ingevolge het preadvies van de bur gemeester aanvaard. Besloten werd dan ook om advies uit te brengen aan G.S., dat de raad met het voor stel tot verhoging van de wethou derssalarissen akkoord zal gaan. De woning Julianastraat Z werd ver huurd aan de heer A. van Dalen. Aan de zangverenigingen „Nieuwlands koor" en de „Jonge Zangers" werd een subsidie var f 100.verleend. Een 9e en een 10e wijziging van de begvoting 1958 en een tweede wijzi ging begroting 1959 werd goedge keurd. Op donderdag 21 mei zal verder de herbestrating van de Jnliana- en Wilhelminastraat en van de Molen dijk aanbesteed ivorden. Bij de rond vraag vroeg de heer Janse naar de verlichting- van enkele plaatsen in het dorp door de P.Z.EJVL De heer Dingeraantse vroeg of de raad niet iets zou kunnen doen voor de ratten bestrijding in het dorp. Tenslotte was de heer Kwekkeboom gesteund door de heer Lukasse er vóór om op zaterdagavond geen ontheffing van café-sluiting na 24 uur te verlenen. -ekeurd. De verhoging bedraagt f 0.30 per in woner. Daar de. verhoging het exploi tatie-tekort zal moeten dekken, infor meerden enkele raadsleden naar de mogelijkheid om de huur te verhogen. De heer C. Clarisse (a-r.) maakte daarbij de opmerking, dat hij het niet juist oordeelt, dat de overheid op die wijze doorgaat met het subsi diëren van dc particuliere bouw. Na een toelichting van de voorzitter, burgemeester J. L. Dregmans, werd het voorstel toch aanvaard. Ook een voorstel om de subsidie voor de Dienst Geestelijke Volksgezond heid te verhogen bracht de tongen in beweging. De heer I. Meijers (s.g.p.) vroeg zich af o? een kleine platte landsgemeente als Biggekerke wel enig profijt heeft van het werk dat deze dienst verricht. De voorzitter hield daarop een pleidooi voor sub sidieverhoging, waarbij hij het nut van de dienst uiteenzette. Vervolgens ging de raad akkoord met een ver hoging van de subsidie tot 0.10 per inwoner. Tegen het aanstellen van een derde schoolarts bestond geen be zwaar Goedgekeurd werden boven dien voorstellen om aan het daarvoor in aanmerking komende gemeente- personeel een duurtetoeslag te verle nen en om de verordening op de keu ring van vee en vlees te wijzigen. Slechts één dier op nremiekeuring te Oostburg Voor de maandag te Oostburg door de provinciale commissie ter bevorde ring van rijkswege van de veefokke rij georganiseerde premiekeuring voor stieren en vrouwelijk fokvee, werd slecht9 één dier aangevoerd. De tweejarige stier „Wijtgaester Impe- rator" van de stierenvereniging „Eendracht maakt macht" uit üost- burg, kwam na beoordeling door de heren ir. W. L. Harmsen, M. Kleine- pier en A. Verhage voor premie in aanmerking en werd betiteld als een dier van goede kwaliteit. Wielrydster te Sint.PhilipsIand aangereden Tijdens het oversteken van de Achter- sti'BS't te St. Philipsland werd mevr. E. T.-R. met haar rijwiel aangereden door een aldaar achteruitrijdende auto, bestuurd door de heer A. de R. eveneens uit St. Philipsland. Hierbij liep de vrouw een dubbele beenbreuk en een ernstige beenblessure op. Dok ter Vermet die eerste hulp verleende, liet mevr. T. naar het ziekenhuis overbrengen. Het 2-jarig zoontje dat voorop de fiets zat, bekwam geen let sel. Projectielen uit Hooidijk 's-CravenpoIder verwijderd. De zaterdag in de rijbaan van de Hooidijk te 's-Gravenpolder ontdekte projectielen zijn door de Hulpver leningsdienst uit Tilburg verwijderd. Daarbij bleek, dat men niet, zoals eerder gemeld, te maken had met bommen maar met granaten, die door de Duitse bezetters bij hun te rugtrekken moeten zijn gelegd. De koppen, waarin een ontsteking kan worden aangebracht, lagen gelijk met het wegdek en waren flink ver sleten. Blijkbaar ontbrak het de be zetters in 1945 aan tijd om de ont stekingen aan te brengen. Hieraan is het te danken, dat de granaten niet zijn ontploft Verdere slijtage van de koppen had echter in de toe komst groot gevaar kunnen opleve ren. omdat dan de lading zou zijn vrijgekomen en deze bij grote hitte had kunnen ontploffen. De projec tielen bleken elk ongeveer 45 kg te

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3