P.Z.E.M.-kantoor Teraeuzen werd met muziek geopend ASPRO- Zeeuwse Almanak DÜIVELAND WAS BIJNA HELE DAG VAN WATER VERSTOKEN Dit is de nieuwe strip! ROOSENDAALS JONGETJE (4) WAS ACHT UUR SPOORLOOS Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 12 MEI 1959. NA yAARTOCHT OVER WESTERSCHELDE „Spontane reactiesvan de commissaris der koningin (Slot van pag1 lijk bij de Nederlandse industrie had ondergebracht. Deze vorm van sa menwerking is eveneens broodnodig; Er kwamen ook nog andere aspecten in de toespraken naar voren. Zo wees dé heer Miehielsen op de voort durende stijging van het gebruik, waarbij veertig procent van de pro- duktie wordt afgenomen voor huis houdelijk gebruik en zestig door de industrie. Waarop de heer Hupkes later betoogde, dat deze percentages er wel anders uit zullen zien, wan neer men ze berekent aan de hand van de opbrengsten in geldJhr. De Casembroot wees nog op de be drijfszekerheid van de kabels door de Schelde, die de laatste tijd niet meer werden stukgevaren („laat ik het maar afkloppen...") En uiteraard werd dank gebracht aan allen, die bij de totstandkoming van de uit breiding waren betrokken. Dé feitelijke ingebruikstelling ge schiedde door een druk op de knop. Waarna ieder, die wel eens een opening van de P.Z.E.M. had meegemaakt, gespannen op het resultaat van deze handeling wachtte: P.Z.E.M.-mensen zijn namelijk bijzonder inventief' in het bedenken van nieuwe „ope- nings-manieren". Ook nu weer was het origineel: er daalde een groot projectiescherm van de zol dering, het licht ging uit en ach tereenvolgens werden alle nieuwe apparaten en machines; behoren de bij de uitbreiding, geprojec teerd, terwijl via een band het ge luid van de op gang komende ma chines ten gehore werd gebracht. Het geheel' werd afgesloten met het eveneens op de band zingen van een couplet van het Zeeuwse volkslied. Na een bezichtiging, van de Centrale gingen de genodigden per provinciale boot naar Terneuzen voor de' opening: van het nieuwe kantoor. Tégen drie uur ariveerde men om er ontvangen te-worden met muziek: da Harmonie, keurig in uniform, stond, op de" pon ton te blazen dat het een lust was. Trouwens, de opening in Terneuzen bleek toch een muzikale aangelegen heid te worden. Zo werd tussen twee sprekers door kamermuziek ten ge hore gebracht (twee delen uit een: sonate van Loeillet), maar boven dien werd na de opening van het ge bouw door de commissaris door de Harmonie een speciaal voor dit doel gecomponeerde mars „Zeeuwse ener gie" uitgevoerd. Componist: de" di rigent van de Harmonie en tevens employé van de P.Z.E.M., de heer. J. Meijer. De commissaris der koningin toonde zich bijzonder ingenomen met deze verrassing, die hem zelfs aanleiding gaf tot enige „spontane reacties", eeu musicologisch oordeel over marsmuziek, dat juist was, ook al verzekerde de heer De Casembroot „geen verstand van muziek te heb ben" Als gastheer trad in Temeuzen op ir. R. Vis. Na diens welkomstwoord sprak ir. Miehielsen, die een somber beeld gaf van de lange weg, die leidde tot verwezenlijking van dit nieuwe kantoor. De heer Miehiel sen zag zelfs verband tussen de bouw van het nieuvrte provinciehuis te Mid delburg en. die lange weg in Temeu zen Maar dat verfband was er niet, zo betoogde de commissaris der ko ningin daarop onmiddellijk. Ged. Staten waren weliswaar de oor zaak van de vertraging, maar dat kwam omdat zij de woningbouw hoger stelden dan kantoorbouw. Na de openingsrede van de commis saris sprak loco-burgemeester M. de" Vos namens het gemeentebestuur van Terneuzen. Hij herinnerde er aan, dat zestig jaar geleden op 25 mei 1899 de raad Temeuzen reeds concessie verleende aan de In dustriemaatschappij te Amsterdam tot de aanleg van een elektriciteits net. Tenslotte werden nog geschenken aangeboden: een foto van het ge bouw aan de commissaris, voorts de mars, en tenslotte een mozaïek in de hall naar een ontwerp van P. Verster door het personeel. Na deze plechtigheid werd naar het verdeelstation Westdorpe gereden, waar de commissaris de tweede ka bel Goes-Westdorpe in gebruik stel de. In Terneuzen verenigden de ge nodigden zich aan een maaltijd, waar vooraf een film werd gedraaid die het leggen van de drie-fasenkabel door de Westerschelde in beeld bracht. Deze film werd gemaakt door de heer A. H. Donze, terwijl de heer J. Huser de tekst schreef. De draalprent had tot titel: „Hei,, 't was in de mei.. Het was opeens over geen last meer van lichaamsgeur Ami bedacht ik. traiupimi* fcoa komen, (k de lom met Arrid mi wi» «i al» hm crasipireran ophield. derde «pk de houding ran «ij« kennine^.** Transpiratie ls niet alleen een kvrsstle van warmte of lichamelijke Inspanning. Véél. sterker, véél onaangenamer ls da lichaamsgeur door „emotie" - opwin ding. spanning; angst, zenuwen: Dat kan ledereen overkomen, of het koud ls of- warm, op elk uur van de dag. Neem daarom het krachtigst» middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: A RR.TTY in handige rol-top flacon - dub bel aktlef door Trans top. dubbel zacht door lanoline. Arrid verdwijnt onmid dellijk in de huid: wèg transpiratie, wèg lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen-vlekken In uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle. omstandigheden. Complete Arrid rol-top f 3-50, vulling f 2.- VAK in TOT VERDACHT GEDRAG, kant van de weg stond. Tegen de heer B. werd proces-verbaal opge maakt, hoewel zijn auto geen smok kelwaar Meek te bevatten. Vrijdagavond heeft een onschuldig, maar zich in dë ogen van de douane verdacht gedragende, inwoner van Sluis tot zijn schade moeten onder vinden, dat de ambtenaren van de Dienst Invoerrechten en Accijnzen, niet met zich laten spotten. Dat ge beurde op de rijksweg Oostburg Draaibrug, waar genoemde ingezete ne van Sluis door ambtenaren van de veldpost Oostburg tot stoppen werd gemaand. De- Slnizenaar, de heer J. B., zag niets of deed alsof hij. niets zag en reed door, hetgeen voor de, een eind verder op gepos teerde, douane-ambtenaren reden ge noeg was om de zogenaamde „hin dernis-messen" op de weg te smijten. Ook nu stopte de automobilist niet en bet gevolg was, dat hij even later met drie lekke banden toch aan de TOEKOMSTBEELD Nauwelijks vier hele jaren telde het dochtertje in dat Middelburgse gezin maar het beschikte reeds over een eigenschap, die haar onmiskenbaar tot vrouw stempelde. Ze was ijdel. Een eigenschapdie wél met uitslui tend vrouwelijk is toneelspelers en journalisten zijn het ook maar die vrouwen toch wel het meest ontwik keld hebben. Om niet te zeggen ge- c icltrceerd. Deze Middelburgse jongedochter be gon er al vroeg mee en op een mid dag aan tafel ontvouwde ze zélfs héle toekomstplannen op dit ge bied. „Als ik groot ben koop ik een lippestïft", verklaarde ze, en vervolg de peinzend: ,JSn nagellak. En poeier. En ook een zonnebril". Haar ouders hoorden deze inventari satie van attributen voor de vrouwe lijke kermis der ijdelkeid met enige zorg aan en papa zag in gedachten zijn doé ter al heupwiegend als fem me fatale door het goede Middelburg koersen. Een toekomstbeeld dat hem er Idaarblijkelijk bijzonder bezorgd uit deed zien, want dochterlief keek hem eens onderzoekend aan, glim lachte toen vriendelijk en verklaarde bij wijze van geruststelling:: Maar ik koop ook een kindje, hoor....." VOORPROEFJE. Bruinisse heeft al een voorproefje gehad van de drukte, die men met Pinksteren verwacht. Op tweede pinksterdag wordt namelijk in deze plaats een muziekfestijn georgani seerd. Het voorproefje was het on vermijdelijke gevolg van een rond wandeling door de drumhand van de muziekvereniging „Nu met Hope". De drummers lieten bij die gelegen heid hun nieuwe uniformen zien en vanzelfsprekend was heel het dorp uitgelopen, omdat niemand dit wilde missen. PROFESSIEFEEST. De zusters Bernarda en Lauren- tia vierden in het Sint Antonius- ziekenhuis te Oostburg hun zilve ren professiefeest. Vele oud-pa tiënten, doktoren, leden van het verplegend personeel en andere bekenden kwamen hun gelukwen sen aanbieden tijdens de receptie. DRIEMAAL GOED. In besloten kring hebben de heer en mevrouw A. DierickGhuys aan de Eedeweg te Aardenburg hun gouden bruiloft gevierd. Namens het gemeen tebestuur boden de wethouders, de heren C. Sturtewaegen en A. I. Catsman en gemeentesecretaris J. M. Paridaen bun. gelukwensen aan. Ook leden van het Algemeen Armbestuur, waarvan de heer Dierick lid is, kwa men feliciteren. Het echtpaar A. Buysvan Overloop te Koewacht vierde eveneens zijn gouden bruiloft. Na een plechtige Heilige Mis werd he.t bruidspaar ten gemeentehuize ontvangen, waar bur gemeester Dierick de heer en mevr. Buys toesprak. Morgen (woensdag) vieren de heer en mevrouw C. SijnesaelClarissen te Nieuwvliet een bijzonder feest. Zij herdenken dan namelijk de dag, waarop zij een halve eeuw geleden in het huwelijksbootje stapten. VEERTIG JAAR. De heer en mevrouw J. RaatVer donk te Kapelle vieren vrijdag hun veertigjarige bruiloft in hun kring van familie, vrienden en kennissen. druk op de knop stelde i commissaris der koningin in de pro vincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, gisteren te Vlissingen de eerste uitbreiding van de Centrale Zeéiand van de P.Z.E.M. officieel in gébruik. (Foto P.Z.O Provinciale BJB.-wwtstrijd Do provinciale wedstrijden van de Bescherming Bevolking in. Zeeland zullen dit jaar op 13 juni worden ge houden' in Vlissingen. Het zal die dag bijzonder druk zijn in' de Schelde- stad, daar tegen de zevenhonderd B.B.-ers uit de zes Zeeuwse kringen en de A-gemeenten Terneuzen en Vlissingen. zich' zullen meten, terwijl |de activiteiten van de Bescherming Bevolking zeker ook de aandacht zullen trekken van de Vlissingse be volking. Zaterdag zijn daar reeds voorwed strijden gehouden voor blokploegen en na afloop daarvan is de beste van de vijf ploegen aangewezen om aan de grote ontmoeting, op 13 juni' deel te nemen. Het. hoofdkwartier van de B.B. zal'op de wedstrijddag gevestigd zijn in het Scheldekwartier. De verschillende programmapunten worden op ver schillende plaatsen in de stad afge werkt en er zal aan worden deelge nomen; door blokploegen, brandweer ploegen, geneeskundige teams, ploe gen van de reddingsdienst en van de verbindingsdienst. De stad zal bij deze gelegenheid worden versierd met vlaggen en spandoeken. Geref. mannenverenigingen komen in Middelburg bijeen De bondsdag 1959 van de bond van Geref. mannenverenigingen zal op 9 en 10 juni a.s. te Middelburg wor den gehouden. De toogdag zal in de Noorderkerk geopend worden door ds. Y. van de Zee uit Castricum, de bondsvoorzitter. In de ochtendverga dering zal ds. A. L. Koffeman uit Nijkerlc, viee-voorzitter, refereren over: „En nu... aanpakken", 's Mid dags zal prof. Bergema ta Kampen spreken over „Problemen rondom Israël. Ds; J. Ytsma uit Middelburg spreekt een slotwoord. Bejaard man bij Rilland- Bath door auto gegrepen Maandagavond omstreeks 5.45 uur is de 72-jarige heer H. uit Krabbendijke toen hij ter hoogte van de melksalon nabij Rilland-Bath met zijn brom fiets aan de hand de rijksweg wilde oversteken door een personenauto, komende- uit de- richting Goes gegre pen. De auto werd bestuurd door de heer J. uit Bergen op Zoom. De heer H. kwam er met de schrik af. Van de bromfiets werd het voorwiel vernield; terwijl de auto een gedeukt spatbord opliep. TOT 'S AVONDS NEGEN UUR Dragline raakte een hoofdleiding Vanaf ongeveer tien uur 's morgens tot negen uur 's avoads is Zierikzee en eén groot deel va» Du Ireland gis teren, maandag van leidingwater verstoken geweest. '6 Morgens om Hi! Hi 1 1 Over zuiverheid gesproken: 'ASPRO' wordt voi-auto- motisch vervaardigd. Zelfs i Uw hand behoeft geen 'ASPRO' aan te raken. Even de strip inscheuren en met een lichte druk schuift V Uw ASPRO' eruit en deze vait direct in het water uiteen. Zó ■snel wordt 'ASPRO ook in Uw lichaam opgenomen. Zo snel ook brengt 'ASPRO' verlichting Nu kunt U 'ASPRO' zonder bezwaar meenemen. De nieuwe platte strip vindt zó gemakkelijk plaats in colbert, vestzak,! oveijas, boodschappen- en handtas, dat %ASPRO' alnjd Uw' trouwe begeleider kan zijn. Slechts een onderdeel van een, seconde - de val in het water - is 'ASPRO' aan de lucht, aan verontreiniging blootgesteld. Geen hand raakt het aan.' Daarom... nu altijd 'ASPRO' bij de hand. ASPRO -eetUt&ntioeet: fit' OUDERS HEVIG VERONTRUST Grote speurtocht eindigde in Middelburg De 4-jarige Harry Gijzen uit Boo- laal heeft zondagmiddag- en avond in zijn woonplaats heel wat. beroering verwekt. Hij kwam name lijk in een ondernemende bui op het plan wat meer van de wereld te gaan zien. Het „uitstapje", dat de kleine man alleen maakte ging naar het Zeeuwse gewest. Harry had echter vergeten zijn vader en moeder, waar mee hij die dag op bezoek was bij zijn grootouders, van zijn plannen in kennis te stelten, zodat deze hevig verontrust waren over zijn lange wegblijven. Aan deze ongerustheid werd pas tegen middernaebt een eind gemaakt toen na een groots opgezette speuractie een verblijdend telefoontje kwam uitMiddelburg» „Harry is terecht!" Ongeveer half vier 's middags was 't knaapje in Roosendaal buiten gaan spelen en toen hij niet terugkwam ging zijn vader per fiets de kleine Harry opzoeken. Toen dit geen resul taat opleverde werd de politie ge waarschuwd, die tot laat In de avond bijgestaan door tientallen burgers, zelfs met behulp van zaklantaarns en lichtaggregaten, Roosendaal af zochten Aan deze speurtocht kwam zelfs een radiowagen te pas, die ieder een verzocht uit te kijken naar een klein jongetje in een blauwe trol en grijze broek. Alles zonder succes.— Wel vernam men dat Harry op het station van Roosendaal was gesigna leerd! Hier had de knaap op het tweede per ron met een groot tafeUaken lopen spelen, dat toebehoorde aan zijn grootmoeder. Ook had hij zich laten wegen bij de afdeling sneigoederen... Daar Harry voor het laatst was ge signaleerd op een N.S.-bedrijf wer den verschillende stations in de om streken gewaarschuwd waaronder oók Vlissingen. Ook de politie van de Scheldestad kreeg een bericht van de vermissing door en men kon helpen. Eerder op de avond was hier namelijk bekend geworden, dat te Middelburg een jongetje was gevonden. In dë Lange Noordstraat had een Middelburger zich over het jongetje ontfermd, dat omstreeks zeven uur zijn eenzaamheid liep uit te huilen. In de veronderstelling dat het manne tje, die door zijn tranen heen alleen kon vertellen dat hij Harry heette, hier thuis hoorde, fietste de Middel burger een tijdje met hem rond. Toen dit echter geen succes opleverde ging hij er mee naar liet politiebureau. Omstreeks kwart voor elf was er echter nog niemand voor het knaap je komen opdagen en daarom werd Harry voor de nacht overgebracht naar het kindertehuis op de Koude- kerkseweg. Bovendien werden enkele omliggende gemeenten zoals Vlissin gen en Goes, alsmede de rijkspolitie gewaarschuwd. Zodoende kon men te Vlissingen tegen de politie uit Roo sendaal zeggen: .Middelburg weet er meer van", waarmee de zaak vlug was opgelost. Nog diezelfde nacht kwamen twee dolgelukkige ouders per auto uit Roosendaal om hun „we reldreiziger" op ta halen. Noorse matroos maakte val in ruim van schip Maandag ls de Noorse matroos Björn Kjelsbo aan boord van het Noorse schip „Tamerlane", dat op weg was naar Antwerpen in een ruim geval len. De matroos liep door deze val verwondingen op aan neus en mond en ls met een brandcard van boord ge haald. Hij werd in het St-Jozef-zie- kenhuis te Vlissingen opgenomen, waar dr. Kraan hem opereerde. Jongetje uit Gouweveer nog steeds buiten kennis Het driejarig zoontje va» de fam. B. uit Gouweveer onder Zierikzee, dat vrijdagmiddag door een paard werd gebeten en enige malen in de lucht gegooid, is nog steeds met tot be wustzijn gekomen. Naast een sche del basisfractuur had het kind een shock opgelopen. Het jongetje ver blijft momenteel in een ziekenhuis te Schiedam. Nieuw gedeelte lyceum 1e Vrijdagmiddag 29 mei a-s. zal hot nieuwe gedeelte van het Prof. Zee manlyceum te Zierikzee officieel worden geopend. Deze opening zal geschieden namens de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen. mr. J. M. L. Tb. Cals door dr. J. B. Digjwes. hoofd van de afdeling Voorbereidend Hoger- en Middelbaar Onderwijs te Den Haag. Negerzanger Blackmon concerteert vrijdag a.s. De negerzanger Henry Blackmon concerteert niet in Middelburg op donderdag 15 mei. zoals gemeld werd, maar op vrijdag 15 mei. Het is het laatste concert, dat Blackmon in Ne derland geeft; na zijn optreden in Middelhure vertrekt hij weer naar zijn vaderland, Amerika. acht uur had een dragline bij herver- kavellngswerkzaamheden in de omge ving van het haventje van Scharen- dijke een hoofdbuis van het waterlei dingnet kapot gestoten. De breuk lag bijzonder ongelukkig, want er moest ongeveer 25 meter nieuw buis wor den gelegd. In Zierikzee werden de gevolgen van de breuk eerst om tien uur gevoeld, omdat de reservoirs van de stad on middellijk werden ingeschakeld. La ter op de dag konden deze de druk niet meei tot de vereiste hoogte op hoeren, zodat men na enige uren ook ihier van leidingwater was verstoken. Vanzelfsprekend heeft het uitval len van de waterleiding hier en daar nogal stagnatie verwekt. Zo heeft de melkfabriek te Zierikzee vrijwel de gehele dag niet kunnen werken. De situatie was hier be paald precair, omdat het door het warme weer moeilijk was, de melk goed te houden. Men hoopte de achterstand door in de afgelopen nacht door te werken in te kunnen halen. Bij de Koninklijke Zeelandia Fabrie ken te Zierikzee, waar men eveneens zeer van het water afhankelijk is, had men tijdig maatregelen kunnen treffen, zodat hier hoegenaamd geen stagnatie ontstond. De directeur van de waterleiding maatschappij Schouwen-Duiveland, ir. J. L. van Sloten, deelde nog mee, dat, zo de breuk zich enige maanden later had voorgedaan, het de water voorziening op Duiveland niet had kunnen deren. Men is namelijk reeds ver gevorderd met de aanleg van ide ringleiding vanaf Haamstede naar (■Zierikzee. Zodra deze gereed ls zal zich bij een dergelijk incident geen stag natie meer voordoen. Nu kon het dus nog. Zelfs op maandag, de wasdag van de Duivelandse huis vrouwen KUNST ,,'n Moordverhaal" Vlissingen, „Britannia"; Toneelgroep „Theater". EN EEN ME7T VEÜ, routine en een bewonderenswaardig gemak gegeven voorstelling gaf de toneelgroep „Theater" gisteravond in „Britannia te Vlissingen onder auspciën van de Z.V.U. en 't Nut de première voor Zeeland van Arthur Watkyn's met evenveel routine geschreven thriller achtig blijspel ,,'n Moordverhaal". Een pretentieloze toneelgeschiedenis, met een prettige intrigue, grappige vondsten en leuke typeringen. En al deze adjectieven duiden er al op, dat ,,'n Moordverhaal" helemaal niet zo bijster moorddadig Is en daarom bij uitstek geschikt voor enkele uren aangename tijdspassering op een warme mei-avond. Vooral .wanneer het zo vakbekwaam wordtgebracht als in de gisteravond gegeven voor stelling hef geval was. Onder regie van Cruys Voorbergh en met Voor- bergh in de hoofdrol gaf „Theater" een vrijwel feilloze interpretatie van Watkyn's bedoelingen. Dit „Moord verhaal" kwam beurtelings spannend en amusant over het voetlicht en dat moet wel precies de opzet van de schrijver zijn geweest. Want hele maal geloven ln de brave burger, die van het ene ogenblik op het andere tot een heuse moord gebracht zou kunnen worden, k'an men niet en dat houdt er enerzijds de spanning ln en maakt dit stuk anderzijds tot de amusante historie, die het geworden ls. Méér over de Inhoud vermelden zou onhoffelijk zijn tegenover zowel „Theater" als degenen, die ,,'n Moord verhaal" vanavond (in Middelburg) en morgenavond (in Zierikzee) nog in de Z.V.U .-voorstellingen gaan zien. Het spel. Stuk voor stuk uitstekende vertolkingen, met als opvallende pres tatie de uiterst geloofwaardige Zuid amerikaan van Bob Goedhart; een heerlijk laconieke vrouw des huizes van Péronne Hosang en een met veel, heel veel flair gespeelde heer des huizes van Cruys Voorbergh. Gerard Hartkamp zorgde voor een juweel van een gepensioneerde kolonel; Slem Vroom voor een spontane, volkomen ongedwongen en natuurlijk neerge zette zoon en Johan Walhain voor een zeer overtuigende, schuchtere ad- spirant-schrijver. Piet van der Meu- len en John de Freese sloten zich daar als respectievelijk een inspecteur en een dokter voortreffelijk bij aan. De décors van Harry Wich waren stijlvol en prima verzorgd. „Theater" zag zich voor deze vlotte en onder houdende voorstelling beloond met een ovationeel applaus. v. B. Blauwe week De Nationale commissie tegen het al coholisme organiseert van 18 tot 24 mei de zogenaamde Blauwe Week. urende die week zal ook in Zee land gecollecteerd worden voor de hulp aan alcoholslachtoffers en het geven van voorlichting over het al coholvraagstuk. VANDAAG Middelburg Electro: „Dossier no. 308", 30 uur. 18 Jaar; Molenwater: Minia tuur Walcheren, 9—17 uur; Schouw burg: Toneelgroep Theater: „'n Moordverhaal". 20 uur; Concert- en Gehoorzaal: .d'Oprechte Amateur", 20 uur; Schuttershof Feestavond P 2. E.M., 30 uur; Kunstmuseum Tentoon stelling beeldhou 'werken, schilderij en en applicaties, 0—18 uur. Gouden Poorte: Vergadering Bona van Ou den van Dagen, 14 uur. Vlissingen - Alhambra: „High Noon", 19 en 21 uur, 14 Jaar; Luxor: „Het huls der geheimen 20 uur, 14 Jaar. Goes Grand: „714 antwoordt niet", 20 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2