PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT D£ BILT REEDS ONENIGHEID IN GENEVE VOOR CONFERENTIE BEGINT Strijdvraag ontstaan over rol van West- en Oost Duitsland Bende verwondde in Amsterdam winkelier Hoog ITALIAANS bezoek aan Zeeland PROF. BEEL WERKT HARD ACHTER EEN ROOKGORDIJN Prinses Beatrix koopt landgoed bij Lage Vuursche. Prinses Beatrix heeft een deel van het landgoed „Groot Drakenstein" ge kocht namelijk 20 hectare met daarop het kasteel Lage Vuursche. De prinses heeft op het ogenblik nog geen plannen voor haar nieuwe bezit. Zij wil in de toekomst over een ge schikt huis kunnen beschikken, waar zij haar gasten zal kunnen ontvan gen. Het kasteel „Lage Vuursche" heeft deel uitgemaakt van het land goed van jhr. Bosch van Drakenstein, dat tot voor kort veel door het pu bliek werd bezocht. Foto: een deel van het landgoed Groot Drakenstein". kei verbleef, sloeg terstond alarm. Het idee van twee agenten in een surveillancewagen van bureau Lin- naeusstraat, dat de overvallers zon der twijfel de stad zouden verlaten, mogelijk langs de Flevoweg over de Schellingerwouderbrug, deed de jon gelui letterlijk in de val lopen. In 'een der straten in oost ontdekten de agenten, de grijsgroene Ford, die op een gegeven moment de op het Shell- sportpark doodlopende Valentijnkade opdraaide. Aan het einde van deze kade zat de auto dan ook weldra klem. Onverschrokken De beide politiemannen sprongen on verschrokken uit hun auto en nader den met getrokken pistool de wagen van de overvallers, ieder aan een kant. Ook de in het nauw gedreven jongelui grepen hun wapens en rich ten die op de politiemannen. Aan een harde sommatie van de politieman nen om de wapens te laten vallen, gaven 4 van de vijf jongens gehoor. De vijfde aarzelde, doch volgde het voorbeeld van zijn kornuiten na een 2e en 3e bevel. De overvallers zijn direct gefouilleerd en met in der haast ontboden politie- assistentie overgebracht naar enkele bureaus waar zij streng gescheiden zijn opgesloten. Het zijn: de 20-jarige typograaf C. N. R., de gebroeders K. "en A. F. de (Zie slot pag. 7 kol. 1 Broer (26) en zus (13) in de Lek verdronken. De 26-jarige J. Engel en zijn 13-jarige zuster M. Engel uit LJsselstein zijn zondag, 50 meter ten westen van de „Hoge Brug" te Vianen in de Lek ver dronken. Het ongeval gebeurde toen beiden de bal, waarmee ze op het strandje aan de Lek aan het spelen waren, achter na sprongen toen de bal in de rivier terechtkwam. Beiden konden nage noeg niet zwemmen. Het stoffelijk overschot van het meisje was zondag avond nog niet gevonden. De 7-jarige R. Kraan is zaterdagmid dag in „De Does" te Hoogmade, waar schijnlijk spelenderwijs, te water ge raakt en verdronken. Toen het knaapje, de jongste uit een gezin van vijftien kinderen, 's avonds niet thuis kwam, begon men te dreg gen. VERWACHT... Geldig tol hedenavond. AANHOUDEND WARM Overwegend zonnig weer maar in hoofdzaak in het zuiden van het land ook een kans op onweer. Warm weer met een zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen maar aan de kust tijdelijk afkoeling bij wind van zee. ZON EN MAAN 12 mei Zon op 4.52 onder 20.21 Maan op 8.28 onder 202e jaargang - no. 109 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 11 mei 1S59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p: regel met eeD minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Nog voor de opening van de conferentie der ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier te Genève is het tot een betrekkelijk ernstig ge schil gekomen tussen oost en west. De Sowjet-Unie verlangt dat de Oost- duitse groep als gelijkgerechtigde aan de vergaderingen deelneemt. Voor het westen is dit onaanvaardbaar. De westelijke mogendheden onderhou den geen diplomatieke betrekkingen met Oost-Duitsland. De Sowjet-minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko heeft zon dagmiddag gedurende twee uur besprekingen gevoerd met zijn Engelse ambtgenoot Selwyn Lloyd. In Genève is vernomen dat dit onderhond geen resultaat heeft opgeleverd. Waarschijnlijk zullen beide ministers vandaag voor de aanvang van de of ficiële zitting (15,30 uur Ned. tijd) nogmaals besprekingen voeren.. Ook de Franse minister, Couve de Mur- ville, zal wellicht een onderhoud hebben met Gromyko. De westelijken willen dé ministers van oost- en west-Duitsland wel toe laten tot de vergadering, doch slechts als „adviseurs". De officiële woordvoerder van de Amerikaanse delegatie, onderminis ter Andrew Berding, zeide gister avond dat de westelijke mogendhe den het Sowjet-verzoelc ten aanzien van Oost-Duitsland niet kunnen in willigen. „Dit is meer dan een proce dure-kwestie, het is een vraagstuk van fundamentele betekenis", zo zei- de hij. Van de zijde van de Franse delegatie werd betoogd dat de Westelijke ge delegeerden de zaal zullen verlaten wanneer de Oostduitsers als gelijk- gerechtigden deelnemen. Dit werd overigens van Engelse of Ameri kaanse zijde niet bevestigd. De Amerikaanse regering wenst de conferentie niet op een procedure kwestie te zien mislukken, aldus Ber ding, maar het betreft hier een vorm van erkenning van Oost-Duitsland. Tijdens de notawisseling die aan de conferentie voorafging stemde de Sowjet-Unie ermee in dat vertegen woordigers van beide Duitslanden als „adviseurs" zullen deelnemen, zo voegde hij er aan toe. Ook de mogelijke deelneming van Polen en Tsjeeho-Slowakije staat in verband met de vorm van de tafel waaraan zal worden verga derd. In de vroege ochtend werd gepoogd de kwestie op laag ni veau op te lossen. Toen de Sow jet-Unie Obstduitslands deelne ming ter sprake bracht ging mi nister Selwyn Lloyd mede na mens Herter en Couve de Murvil- le naar Gromyko, zoals gemeld zonder resultaat. De drie westelijke ministers lunchten gisteren ten huize van Couve de Murville. Pella en Von Brentano wa ren eveneens aanwezig. Het korte verblijf van de Italiaanse minister in Genève hij Is er niet langer dan negen uur geweest wordt alge meen zo uitgelegd, dat Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten zullen voorstellen Italië te laten deel nemen wanneer de Sowjet-Unie Po len en Tsjeeho-Slowakije in de be sprekingen wil betrekken. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Haimnarskjöld, had gisteren een onderhoud met mi nister Herter. Hammarskjöld ont moette Sehvyn Lloyd na dii sprek met Gromyko. diens ge- Drama tijdens preek van Graham in Sydney. Tijdens een predikatie, die dc Ame rikaanse evangelist Graham zondag te Sydney hielu, heeft een man in een vlaag van geestesverbijstering een vrouw doodgestoken èn aan twee an dere vrouwen ernstig letsel toe bracht, zo meldt United Press. Graham sprak de grootste menigte toe, die hp ooit heeft getrokken. Ruim 150.000 personen hadden zich in de twee grootste stadions van Sydney verzameld om de laatste preek van zijn actie in Sydney te horen. Jongen in watermolen te Ruinen bekneld. De 10-jarige Jan Wil'lem G raakte zondag te Ruinen aan de. rand van Rakose heide spelenderwijs in een watermolen bekneld. Hij overleed ter plaatse. Zondagmorgen is in Den Haag onver wachts overleden ir. M. Ch. E. Bon- gaerts, oud-mintster van waterstaat en oud-lid van de Tweede Kamer voor de R.-K. Staatspartij. Een delegatie van de Italiaanse re gering en het Italiaanse Rode Kruis heeft zaterdag een bezoek gebracht aan Zeeland. Het gezelschap arri veert hier bij het Groene Kruis-ge- bouw te Kortgene. Op de voorgrond van links naar rechts mevrouw Gronchi, burgemeester A. Schuit en dokter H. Janssen. (Foto P.Z.C.). GEEN NIEUWE AFSPRAKEN Niet met „restanten' naar C.H.U. Fraude in een Haags levensmiddelenbedrijf. Magazijnchef had prachtige auto De Haagse politie is op het spoor gekomen van een fraude in een le. vensmiddelenmagazijn, waarbij de eigenaar voor minstens f 32.000 is benadeeld. De fraude werd gepleegd, onder leiding van de magazijnchef, de 36-jarige R. J. van door de 50-ja- rige magazijnknecht M. T., de 36-jari- ge pakhuisknecht P. van D., die allen gearresteerd zijn, evenals de voor naamste helers. Wanneer in bedoeld levensmiddelen- bedrijf een winkelier suiker kwam halen, dan kreeg hij de dubbele hoe veelheid van wat hij vroeg. De winst van het gratis meegegevene werd dan later gedeeld door de kruidenier en de magazijnbediende, die hem dit ge geven had. De directie van het bedrijf was het opgevallen, dat de zaak min der goed liep en daarom besloot zij tot reorganisatie over te gaan. Dit be lette haar employés niet om rustig met stelen door te gaan. De zaak kwam aan het rollen doordat de luxueuze levenswijze van de znaga- zijnohef, die in een prachtige auto reed, opviel. De secretaris-generaal van de Italiaan se sociaal-democratische partij, Saragat, zal in de zomer aan het hoofd van een partijdelegatie een bezoek aan de Sow jet-Unie brengen, aldus meldt radio-Mos- kdu. (Van onze parlementaire redacteur) Sinds vrijdag:, toen prof. Beel zijn ge sprekken iiad met de heren Korthals (v.v.d.), Zijlstra (a.r.) en Cals (k.v. p.), waarschijnlijk over de zetelver deling in het te vormen kabinet, heeft hij nog: geen nieuwe afspraken ge maakt. De omgeving van prof. Beel kon zondagavond a Heen maar ver klaren, dat niet bekend was of de demissionaire min.-president maan dag personen zou ontvangen. Het staat vast. dat prof. Beel hard werkt en daarbij een druk gebruik maakt van de telefoon, vooral nu het gaat om het aantrekken van de kan didaten voor de te bezetten ministers- ROOFOVERVAL MET GESTOLEN WAPENS Pistolen op politie-agenten gericht Een groepje jongelui heeft zaterdag een gewapende roofoverval gepleegd j op een postagentschap in de Landbouwstraat, in het z.g. betondorp in Am- sterdam-Oost. Kort na de overval zijn de daders door de politie op de Va- i lentïjnkade, eveneens in Amsterdam-Oost, gegrepen. Even voor twaalf Sdeni Suïujkbl™avoeoSom1"'"Pd£ I ""r' h"t "jds">> wa8roP de '«-Jarige H. Nukoop zijn sigarenwinkel eventuele bedankjes openlijk bekend annex postagentschap aan de Landbouwstraat 51 zon sluiten, zag hij zich zouden worden, waarvan mogelijk 'n schadelijke invloed zou kunnen uit gaan, zoals dit ook het geval was tijdens de formatiepoging van prof. De Quay. Overigens wacht prof. Beel nog de antwoorden af, die de heren Kort hals, Zijlstra en Cals hem, namens hun partijen zullen geven op het door hem uitgedachte plan tot ze telverdeling. Over een officieel contact met de C.H.U. is nog niets bekend. Het zou echter niet be hoeven te verwonderen, indien pro fessor Beel ook hiervoor de tele foon heeft gebruikt. Men mag aannemen, dat prof. Beel er naar zal streven deze keer niet met „restanten" bijcde C.H.U. aan te komen. i -it zijn ontsteltenis geplaatst tegenover niet minder dan vier jongelui, al len met een getrokken pistool in de hand. Zij bevalen de winkelier die aan het loket zat het aanwezige geld op dit moment een zeer aanzienlijk bedrag vanwege uitbetalingen voor de A.O.W. te overhandigen. De man bleek zich evenwel snel van de eerste schrik te hebben hersteld. In plaats van aan het dreigend bevel te voldoen kwam hij vanachter het loket tevoor schijn en baande zich een weg naai- de uitgang, daarbij links en rechts naar zijn overvallers trap pend en luid schreeuwend om hulp. Er knalden drie schoten, het ene trof de kantoorhouder in de rechter lies, de ander schampte zijn rechter bovenarm. De man wankelde en viel neer en de vier jongelui namen de benen. Zij sprongen in een grijsgroene auto, die met een vijfde man aan het stuur gereed stond. Een voorbijgaande da me, die dit overhaaste vertrek gade sloeg, slaagde er even later in de po litie een vrij nauwkeurige omschrij ving van de auto te geven: kleur, merk en cijfercombinatie van het nummerbord. Een winkeljuffrouw, die op het mo ment van de overval niet in de win- BEZICHTIGING „EIGEN" WUKGEBOUW IN KORTGENE Dank voor hulp bij ramp DE BEVOLKING VAN NOORD- BEVELAND heeft zaterdagmiddag een delegatie van de Italiaanse re gering en het Italiaanse Rode Kruis een hartelijk welkom bereid bij haar bezoek aan het eiland. Met de zelfde spontaniteit, waarmede de Italianen na de watersnoodramp in 1953 de helpende hand boden aan in nood verkerende Nederlanders, werden thans representanten van dit volk op Noord-Beveland ont vangen. Luister werd aan dit be zoek bijgezet door het optreden van de muziekkorpsen uit Colijnsplaat, waar het illustere gezelschap voet aan wal zette en uit Kortgene, waar het nieuwe wijkgebomv van Het Groene en het Rode Krnis werd be zichtigd. Met name de Italiaanse dames van het gezelschap waren onder de indruk van de spontane begroeting. Onder hen was de echt genote van de president van Italië, mevrouw Carla Gronchi. Het bezoek van de Italianen aan ons land heeft drie dagen geduurd. Het doel ervan was in ogenschouw te ne men, wat voor de Italiaanse gelden in het rampgebied tot stand is geko men. Na de watersnood heft het Ita liaanse volk namelijk 1.2 miljoen gulden bijeengebracht. Deze gelden zijn aangewend om de bouw van 35 wijkgebouwen in Zeeland, Zuid-Hol land en West-Brabaht te financieren. Uiteraard vergde 't stichten %'an de ze wijkcentra een groter bedrag, maar in alle gevallen vormde de Italiaanse gift het basisbedrag. De Italiaanse regeringsdelegatie be stond o.m. uit de staatssecretaris van volksgezondheid Camillo Giardina en zijn echtgenote, de gevolmachtigd minister Paolo Vita Finzi, de burge meester van Triest, dr. Mario Fran- zil en de Italiaanse ambassadeur in ons land, de heer Giustiniani. Het Ita liaanse Rode Kruis werd onder meer vertegenwoordigd door zijn president, dr. Guido Ferri en de echtgenote van Italiës président, mevrouw Carlo Gronchi, die aanwezig was in haar functie van presidente van de Natio nale Vrouwenafdeling van het Itali aanse Rode Kruis. Van Nederlandse zijde waren o.a. aanwezig de voorzitter van de Neder, landse Vereniging „Het Groene Kruis", prof. mr. A. Kleyn, de voor zitter van het Zeeuwse Groene Kruis, (Zie slot pag. 7 kol. 5) Speurtocht naar volkslied De Middelburgse pianist, die het verzoek ontvangen had om met zijn drie musici voor de muzikale omlijsting te zorgen I tijdens het diner bij kaarslicht, i dat zaterdagavond het Italiaans j gezelschap in de Statenzaal werd aangeboden, heeft wel een beetje in angst gezeten. Aan het begin moest namelijk ook het Italiaanse volkslied ge speeld worden. Nu wilde deze pianist een herhaling van de ongelukkige omstandigheid tij- i dens de interland-voetbalwed strijd EngelandItalië, toen het verkeerde Italiaanse volkslied gespeeld werd, voorkomen., Dus i toog hij op onderzoek uit om het goede volkslied te bemach- j tigen. In eeivGoese muziekwinkel had men het gezochte, zo deelde men de pianist mee. Hij belde op met liet verzoek dë muziek i te reserveren. De avond daarop zou hij er om komen. Vergeefs j echter: het bleek het verkeerde volkslied te zijn. Een Vlissingse ingezetene kon hem een boek -j vol volksliederen doen toeko- j men. Met het Italiaanse, werd hem verzekerd. Voor alle ze- i kerfieid speelde de pianist de j muziek voor aan een in Mid- j dellburg wonende Italiaan. Maar i ook dit was het juiste volkslied niet. Ten einde raad heeft toen de behulpzame Italiaanse heer 1 het goede volkslied voorgeneu- i ried, waarop deze muzikale voortbrengselen noot vöor noot door de pianist genoteerd wer den. En zo kon het muziekge- zelschapje met een gerust hart het „rinno-d'i-mameli", het ech- i te Italiaanse volkslied, spelen, j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1