Voorjaarstrek vogels is in volle gang week 1 foto 1 grafie! CADEAU PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer I 1 1 GRAMMOFOON I PLAAT IN MIST ZAG BUSCHAUFFEUR VOERTUIG VAN COLLEGA NIET Waar zijn onze schepen? Bravo Jeeves 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 11 MEI 1959. ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Nachtegaal in 's-Gravenpolder via de telefoon beluisterd Onder de vele brieven en kaarten, die we mochten ontvangen over zeer uit eenlopende onderwerpen, was er geen enkele, die een vroegere datum opgaf voor het verschijnen van de koekoek, dan reeds gepubliceerd in de P.Z.C. van 18 april. Voor de aanvullingen zijn we desniettemin zeer erkentelijk. Een ervan willen we extra vermelden, n.l. een geval van Retranchement, waar van de lezeres van onze krant ver- meldt, dat dit de terugkeer van twee koekoeken tegelijk betreft en het niet de eerste keer is dat zij dit opmerkt. Dit jaar kwamen ze 12 april (13 april Cadzand 20 april Nieuwvliet) Voor wat de hermelijnen betreft, kunnen we ook nu weer een geval uit Zeeuwsch-Vlaanderen vermelden, n.l. Cadzand, waar er twee werden waar genomen. Overigens weten we van de Zeeyws-Vlaamse hermelijnen nog wei nig of niets. Wat niet wegnemt, dat juist vandaag een dankbriefjje bin nenkwam uit Wageningen voor de Zeeuwse opgaven. Deze dank geef ik graag aan onze berichtgevers door. C door V BAREND ZWERFMANS Intussen zijn we nog niet klaar met de ontvangen mededelingen, die vooral op het gebied van de vogels nog en kele waardevolle bijzonderheden ver melden. Zo ontvingen wij van de bekende eendenkenner mr. T. Lebret bericht dat hij op 21 april 1.1. onder de ge. meente Hoek een kruising tussen een Wilde Eend en een Pijlstaart eend opmerkte. Vroeger is 'n der gelijk geval reeds opgemerkt door ar. Wilmink in de Goese singels. Het is blijkbaar een van de nade len van het prachtige schouwspel dat de Goese vest ons elke winter biedt, de massa's wilde eenden in diverse soorten, die het stille water tot zulk een boeiend schouwspel omtoveren. Dezelfde melder zag, eveneens op 21 april daar 3 Zwarte Sterns, terwijl de heer Joosse bij Oost-Souburg vanaf 15 april Grote Sterns zag verschijnen. Hij hoorde de koekoek op 22 april en zag toen tevens een van de twee klei- ne karakieten, die hij daar hoorde. Een agent van politie zag op 21 april onder Schore een Beflijster. HOP Tenslotte moet nog even worden stil gestaan bij de verschijning van een vogel, die reeds vaker voor Zeeland werd gemeld (uit de duinreep van Walcheren), n.l. de Hop. Ditmaal werd de vogel veel meer westelijk gesigna leerd. Éénmaal door de heer J. Bruin- ooge te Borssele (gecontroleerd door vogelwachter Griep) op 14 april tus sen de haven van Borssele en Staartse dijk. De andere melding komt uit Kats. waar de heer J. v. d. Maas de vogel op 27 en 28 april waarnam op zijn hofstede. Mij dunkt, dit is in beide gevallen zo ver Zeeland in, dat mogelijk ook an dere personen deze vogel (of vogels) moeten hebben waargenomen. Ver. moedelijk zijn het hoppers, die naar hun broedplaatsen trekken. Bij infor matie bleek mij, dat op een mij be kende broedplaats de hop tot heden nog niet is gesignaleerd. Wat natuur lijk ook zou kunnen betekenen, dat hij er van 't jaar niet aankomt; meest al is hij toch op deze tijd op z'n plekie aangekomen, soms al vóór de koekoek. In het geval, dat de hop soms plan nen had hier in Zeeland te nestelen, willen we nog even opmerken, dat de vogel zelden wordt gezien, maar nog zeldzamer zijn de broedgevallen. De experts op vogelgebied geven dan jok de raad door, opgemerkte broed gevallen niet aan de openbaarheid te geven. Dit wil dus zeggen, nneer men ons zulk een geval kan melden, wij deze mededeling dolgraag zullen ontvangen en door geven, maar dat we daarbij zelfs de ;emeente, waar de vogel broedt, ge- aeim zullen houden. Het lijkt er n.l. veel op, dat het aantal broedgevallen in ons land toeneemt. Daar de hop een weidevogel is en dus in geen ge val schadelijk, zou het heel prettig zijn, wanneer we deze inderdaad prachtige kuifdragende vogel tot de avi-fauna van Zeeland zouden mogen rekenen. We zijn dus gewaarschuwd en kunnen naar hem uitkijken. Om elkaar daarbij te helpen, plaatsen we een afbeelding van de vogel en zullen we er tevens iets van vertellen. Jlen kan de hop herkennen aan de ranje-bruine kleur van het geveder- te, waartegen de fraai zwart-wit ge- bandeerde vleugels duidelijk afste ken. Op de kop een flinke kuif, dus van vrij lange veertjes, die hij waai ervormig kan opzetten, maar die ook in een dunne bundel over de kop kunnen liggen. Het broedgebied ligt zuidelijk tot en met noordwest-Afri- ka en noordelijk tot Denemarken. Passeren terugtrekkende vogels ons land, dan heeft dat plaats eind april of mei. Als legsel wordt opgegeven 58 eieren, een heel enkele keer meer, zodat bepaalde omstandighe den (misschien ruimte in het nest) daar invloed op zullen hebben. Het nest zelf is niet veel moois. Stro, stukjes hout, soms mest en daarbij schijnt de voerende vogel het niet nauw met de hygiëne te némen; er blijft nog al eens iets in het nest ach ter, dat andere vogels er onmiddellijk uit zouden verwijderen. De stank van een hoppenest is dan ook spreekwoor delijk geworden. Als nestholte kent men voor de hop behalve holle bomen, vele andere soorten holten, ze moeten echter vrij diep zijn en indien zicht baar op een heel rustig plekje liggen. In de tweede week van augustus zoekte de hop al weer warmer stre ken op. Warme streken! Maar nu ik dit schrijf, denk ik er aan, dat we vanmorgen om zes uur de rijm op het gras zagen liggen en ook voor vannacht is hier en daar Reeds een geringe hoeveelheid is voldoende voor een prachtige haarglans bij dames èn heren zware nachtvorst voorspeld. En toch zit nu te 23 uur de terug gekeerde nachtegaal te zingen, dat het een lieve lust is. Zo juist begonnen, een flink aantal kilo meters van mijn schrijfblok verwijderd. Hoe ik dat weet? Wel, ik werd zo juist opgebeld, neem de hoorn van de haak en... de nachtegaal uit 's Gravenpol der vertelt het me zelf. Hooguit en toch duidelijk komen de sle pende toontjes, de slagen en de trillers door en dat zal de hele nacht duren, zoals hij ook gis teren en eergisteren heeft ge zongen ondanks de nachtvorst, in elk geval bij zeer lage tem peraturen. Een nachtegaal, die bovendien zo dicht bij een wo ning zingt, dat hij zich niet al leen aan niets in de (drukke) omgeving stoort, maar boven dien nog telefonisch is te berei- (Advertentie) B Omdat het van de i ...een 45-toefen H met foto-tips i Vraag er om bij uw fofohandelaarl KANTONRECHTER MIDDELBURG Te hard rijden kwam automobilist op botsing en schaderekening van f 1100 te staan Tijdens de mistperiode, die in het begin van dit jaar herhaaldelijk Zeeland „teisterde",, reden op de rijksweg nabij Kruinlngen twee autobussen tegen elkaar. De schuld van de botsing berustte bij de chauffeur M. O. P. uit Kruiningen, die zich woensdag voor de Middelburgse kantonrechter, mr. J. Moolenburgli, moest verantwoorden. Het ongeluk gebeurde, toen P. bij een bushalte stopte om enkele passagiers gelegenheid te geven in te stap pen. Die passagiers stonden evenwel zover naar voren, dat de chauffeur zijn bus niet helemaal op de parkeerstrook voor het wachthuisje kon stop pen, Hierdoor was hij gedwongen enkele decimeters uit de kant te par keren. Ongelukkigerwijs stak toen nog een stuk van de bus over de rijksweg uit. Door het slechte zicht merkte de chauffeur van een achteropkomende bus het uitstekende deel te laat op, waardoor een botsing ontstond. De kantonrechter had oog voor de par- keermoeilijkheden van de chauffeur. „Maar dat neemt niet weg, dat U door claxonneren de passagiers er op merkzaam had moeten maken, dat zij in de weg stonden", vond mr. Moolenburgh. Als een volgende mo gelijkheid zou de chauffeur volgens de kantonrechter enkele meters voorbij de passagiers gestopt kunen hebben, hetgeen door de officier van justitie, mr. T. Lebret, werd onder streept. De officier eiste een boete ken. Een prachtig voorbeeld van moderne aanpassing in de vogelwereld. Het geeft bepaald moed tegenover eventuele ge volgen van de uitvoering van het Deltaplan. HOOG EN LAAG WATER Vlissingen Temeuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge nap uur meter 4.33 2.04 4.58 2.19 5.36 2.34 5.52 1.36 6.16 1.61 nap uur meter 16.51 17.19 17.54 18.08 18.37 1.81 2.02 2.18 1.21 1.45 nap uur meter 10.51 1.85 11.19 2.01 11.54 2.15 11.33 1.58 11.53 1.79 nap uur meter 23.14 1.93 23.41 2.09 23.55 1.70 van 20, die de kantonrechter redu ceerde tot 10. De chef de bureau J. F. D. uit Vlissingen veroorzaakte op 12 januari j.l. op de rijksweg onder Arnemuiden een aanrijding. In zijn personenauto was hij bezig een voor hem rijdende auto te passeren, juist op het moment, dat een tegenligger naderde. D. had echter verzuimd zijn snelheid zodanig te regelen, dat hij vroeg tijdig kon stoppen. Thans was hij genoodzaakt om naar rechts uit te wijken, waardoor hij in botsing kwam met de voorligger, die, zo als de eigenaresse, mevrouw J. K.P. uit Nieuwland, vertelde een schade had opgelopen van on geveer 1100. Niet voorzichtig „In de dagvaardinj het behoorlijk glai verdachte zich te verdedigen. „Dat hoeft ook niet", repliceerde de kan- ig stond niet, dat ,d was", probeerde G BIJ Koninklijk Besluit ls de lector dr. H. C. D. de Wit benoemd tot hoogleraar ln de plantensystematiek en -geografie van de tropische en sub-tropische gebie den aan de landbouwhogeschool te Wa geningen. tonrechter. Voorts meende de Vlis- singse automobilist, dat de bestuur der van de voor hem rijdende auto plotseling afremde. Maar ook daar van was niets gebleken. Mr. Lebret oordeelde, dat D. niet voorzichtig ge noeg geweest was. Hij eiste een boe te van 35. Ook de kantonrechter achtte het ten laste gelegde bewezen en vonniste conform. De Vlissingse melkhandelaar G. P. verleende op 29 januari geen voorrang. Dat was toen met zijn bestelauto van af de Paul Krugerstraat naar links de Van Dishoeckstraat wilde inrijden en daarbij in botsing kwam met een auto, die uit de tegenoverge stelde richting de Paul Kruger straat afreed. P. verklaarde normaal afgeremd te hebben, maar daarbij bleek, dat de weg glad was. De wagen schoof dus door. Hij had de andere auto wel de gelijk zien aankomen, zo verzekerde hij nog. Gelukkig was het ook hier beperkt gebleven tot materiële scha de. Niettemin eiste de officier een boete van 40. De kantonrechter vol stond evenwel met 25. De landbouwer J. J. K. uit Nieuw land had zijn auto zonder de vereiste verlichting 's avonds geparkeerd. De kantonrechter halveerde hier de eis en vonniste met 10. Dat kantonrechtsverslag wordt ook met een mistepisode besloten. Want de mist had eveneens verte genwoordiger J. H. H. uit St.-Lau- rens parten gespeeld. Bij zeer slecht zicht was hij door een afgesloten straat gereden. De opgelegde boete van 2 was nog drie gulden beneden de eis. Alwaki a v. Bahrein n. Bushlre, 9 te Bushlre. Angólkust 8 v. Abidlan n. Lagos. Annenkerk 8 v. Lorenzo Marques n. Belra. Banda 9 te Le Havre. Daphnis 8 v. New Orleans n. Laguair. Delfshaven pass. 8 Bermuda's n. R'dam. Ena 8 te Punta Cardon. Hermes 8 v. Santiago de Cuba n. Europa. 1168. Op een ander moment en onder gunstiger omstan digheden zou piloot Storm zo'n tochtje met de Horzel stellig als een pleziervlucht je hebben beschouwd, doch naarmate zij de plek na derden, waar zij de Zorin- mijn vermoedden, steeg de kans, dat zij plotseling van uit een hinderlaag onder vuur genomen zouden wor den. Lager en lager cirkel de de Horzel boven de jungle en Arend kon zich de enorme broeihitte voor stellen, die daar onder dat kolossale bladerdak moest heersen. Zorin's mannen moesten wel bar verlegen zitten om de hier in de bo dem verborgen mineralen, want in zo'n slopend en on genadig klimaat kon de vreemdeling op vele en on aangename wijze de dood vinden. Mare tikte zijn vriend op de schouder en wees naar de voet van het rotsmassief, waar duidelijk enkele gebouwtjes en hutten waren te onderscheiden. „Het ziet er erg stil uit?' Vind je niet?" vroeg hij. Arend knikte. „We zullen spoedig weten wat daarvan de oorzaak is, want ik ga landen". De Horzel had geheel vaart geminderd en zakte nu lang zaam omlaag. Jacob Verolme 8 v. Baltimore n. Coqulmbo. Jason 8 v. Georgetown n. Curasao. Krebsla 9 v. Eastham n. Curasao. Luna 8 v. Triest n. Ryeka. Meliskerk 8 v. Genua n. Port Said. Montferland pass. 8 Kp. Villano n. Amsterdam. Maess Llon 8 v. Sldon n. Fawley. Schiedijk 8 v. New York n. Antwerpen. Stad Alkmaar 8 v. Las Palmas n. Pepel. Stad Rotterdam 8 pass. Las Palmas n. IJmhlden. Tjiluwah 8 v. Hongkong te Wagaya. TJlnegara 8 v. Santos n Montevideo. Vashm 7 te Mena al Ahmadl. Vivlpara 8 v. Port Said n. Southampton. Alcor 8 v. Santa Fe n. B. Aires. Houtman 9 te Belra. Kylix 8 v. Holtenau n. Kopenhagen. Ridderkerk pass. 8 Kreta n. Port Said. Tankhaven 1 8 v. Musl-rivier n. Surabaja. Willem Ruys 8 v. Southampton n. Rot terdam, 9-5 ca. 0800 te R'dam verw. Alblreo pass. 8 Wight n. Les palmas. Groote Kerk 8 v. Suez n. Assab. Heemskerk 8 v. Port Said n. Genua. Japara 8 te Marseille. Misslsslppilloyd 8 te Bandair Shapour. Stad Arnhem pass. 8 Cartagana n. R'dam Straat Malakka 9 te Hongkong. Straat Mozambique 9 te Hongkong. Sumatra 8 v. Suez n. Djeddah. Tamo 8 pass. Ouessant n. Rosarlo. Waterman pass. 8 Guernsey n. Southampton. Alhena 9 v. Antwerpen te R'dam. Kenia 8 v. R'dam n. Hamble. Kerkedijk 9 v. R'dam n. Antwerpen. Kloosterdljk 8 te Rotterdam. Korenia 8 v. R'dam n Oslo, 10 te Oslo venv. Willem Ruys 9 te Rotterdam. FEUlLLEiUM DOOR P. G. WODEHOÜSE. 12 Het zal tante Dahlia zo ogneveer drie uur hébben gekost om in Brinkley te arriveren, want na de lunch ontving ik haar telegram pas. Het zag er uit als een telegram dat verstuurd was in een withete golf van emotie twee mi nuten nadat ze het mijne gelezen had. Als volgt: Heb advocaat opgebeld om te we ten of het wurgen van een krankzin nige neef gestraft wordt als moord. Zo niet, kijk dan uit. Beschouw ie ge drag beneden alle peil. Wat is de be doeling van die afschuwelijke vriend, die je mij op mijn dak stuurt? Denk je soms dat Brinkley Court een bleekneusjeskolonie is of zo? Wie is Bpink-Bottle? Kusjes. Travers Zo'n eerste reactie had ik eigenlijk wel verwacht. Ik antwoordde in di plomatieke zin: Geen Bottle. Nottle. Groeten. Ber tie Bijna direct nadat ze bovenstaande hartekreet had verzonden moet Gus sie zijn aangekomen, want nog geen twintig minuten later ontving ik het volgende: Cijfertelegram door jou getekend heeft me hier bereikt. Luidt: „Handen af van de worstjes. Vermijd de ham". Sein onmiddellijk sleutel., Fink-Nott- le Ik antwoordde: Niertjes ook. Cheerio. Bertie. Ik had er alles op gezet dat Gussie een gunstige indruk zou maken op zijn gastvrouw, en baseerde mijn ver trouwen op het feit dat hij een van die vérlegen, overbeleefde, theekop jes-doorgevende, dun-brood-met-bo- ter-aanbiedende-ja-mannen was die vrouwen als mijn tante Dahlia prak tisch altijd al op het eerste gezicht graag mogen, pat ik mijn scherpzin nigheid niet overschat had werd be wezen door haar volgende telegram, dat, naar ik blij was te vernemen, een aanzienlijk hoger percentage menselijke vriendelijkheid bevatte. Nou, je vriendje is hier aangeko men en ik moet zeggen dat, hoewel het een van jouw vrienden is, hij me menselijker toeschijnt dan ik ver wachtte. Een hologig schaap overi gens, maar tamelijk netjes en beleefd, en zeer zeker leerzaam voor wat be treft salamanders. Overweeg voor hem serie lezingen te organiseren in de buurt. Niettemin vind ik het maar kras van je dat je mijn huls be schouwt als zomerpension en zal hier over heel wat zeggen als je hier komt. Verwacht je de dertigste. Breng slobkousen mee. Kusjes. Tra vers. Hierop riposteerde ik: Vólgens agenda onmogelijk Brink ley Court te bezoeken. Spijt me zeer. Toedeloe. Bertie. Haar antwoord was tamelijk sinister: O, bedoel je dat? Jij en je agen da, ja, ja. De groeten met je spijt me zeer. Laat me je vertellen kerel dat het je nog veel meer zal spijten als je niet komt. Als je soms maar een ogenblik denkt dat je van die prijs uitreiking afkomt dan sla je de plank wel een heel eind mis. Betreur het feit Brinkley Court honderd mijl van Londen daar nu niet in staat jou tref fen met baksteen. Kusjes. Travers. Hierna legde ik hutje bij mudje om het er nog eens op te wagen en te winnen of te verliezen. Dit was geen tijd voor kleine bezuinigingen. Ik liet me gaan, wat het me ook zou kos ten: Wel verdraaid, luister nou toch even. Eerlijk, heus, je hebt niets aan mij. Laat Fink-Nottle de prijzen uitreiken. Een geboren uit- reiker waar U eer mee zult inleg gen. Verwacht vol vertrouwen dat Augustus Fink-Nottle als Ceremo- niarus op de eenendertigste een enorme sensatie zal verwekken. Grijp deze kans, die misschien nim mer meer terugkeert. Tinkertietonk, Bertie. Na een uur van ademloze spanning kwam het vrolijke nieuws binnen: Nou, goed dan. Er zit wat in, vind ik. Beschouw je als een afzichtelijke, verraderlijke worm, ruggegraatloze laffe pudding, maar heb Spink-Bott- le geboekt. Blijf waar je bent nu, en ik hoop dat je onder een omnibus komt. Kusjes, Travers. De opluchting was enorm, zoals je wel zult kunnen voorstellen. Een groot pak was er van mijn hart ge vallen. Het was alsof iemand Jeeves' opknappertjes in mij gegoten had door een schoorsteen. Ik zong die avond toen ik me kleedde voor het diner. Op de Drones was ik zo vrolijk en opgelucht dat er verscheidene klachten waren. En toen ik thuis kwam en het oude vertrouwde bed inkroop, viel ik in slaap als een klein kind binnen vijf minuten nadat ik me tussen de lakens had gedeponeerd. Het kwam me voor dat de hele wal gelijke affaire nu voorgoed als ge sloten kon worden beschouwd. Bergijp dus wel mijn verbazing toen ik de volgende morgen ontwaakte en op het blaadje naast mijn theekopje weer een telegram zag liggen. Mijn hart zonk in mijn schoenen. Zou tante Dahlia er nog eens over geslapen hebben en van gedachten veranderd zijn? Kon het zijn dat Gussie het oordeel dat hem wachtte niet kon verdragen en ontsnapt was door een riool? Terwijl deze overwe gingen door mijn kersepit flitsten, scheurde ik het telegram open. En toen ik van de inhoud nota genomen had uitte ik een verschrikte kreet. „Mijnheer?" zei Jeeves, die bij de deur stond. Ik las het ding nog eens. Ja, ik had het toch goed begrepen. Nee, ik had me toch niet vergist. „Jeeves", zei ik, „zal ik je eens wat vertellen?" „Nou mijnheer?" „Je kent mijn nicht Angela?" „Ja mijnheer". „Je kent de jonge Tuppy Glossop?" „Ja mijnheer". ;,Zij hebbe nhun verloving verbro ken". „Het spijt me dat te vernemen, mijn heer". „Ik heb een telegram van tante Dahlia waar dat alleen instaat. Ik vraag me af waar de ruzie over ging". „Ik zou het U met kunnen zeggen, mijnheer". „Natuurlijk kun je dat niet. Wees geen ezel, Jeeves". „Nee mijnheer". Ik dacht na. Ik was diep bewogen, „Nou, dat betekent dat we vandaag naar Brinkley zullen moeten gaan. Tante Dahlia is klaarblijkelijk op van de zenuwen en mijn plaats is aan haar zijde. Je moest vanmorgen maar pakken en de trein van 12.45 nemen met de bagage. Ik heb een afspraak voor een lunch, dus ik volg in de wagen". „Uitstekend, mijnheer". Ik dacht weer na. „Ik moet zeggen dat dit een grote schok voor me is Jeeves". „Ongetwijfeld mijnheer". „Een zeer grote schok. Angela en Tuppy Tut, tut! Ik dacht dat dat koek en ei was. Het leven is vol droefenis, Jeeves". „Ja mijnheer". „En je doet er niets aan". „Zo is het mijnheer". „Mooi zo. Laat het bad dan maar vollopen". „Uitstekend, mijnheer". Toen ik die middag in de oude trou we two-seater naar Brinkley reed dacht ik tamelijk veel na. Het nieuws van deze kloof of splitsing tussen Angela en Tuppy had me ta melijk geschokt. Het voorgenomen huwelijk had namelijk destijds mijn volledige goedkeuring gehrd. Het gebeurt maar al te vaak, dat als er een kennis van je het voornemen heeft zich in het huwelijk te storten, je je wenkbrauwen fronst en op je lippen bijt, omdat je voelt dat hij of zij, of beiden, gewaarschuwd moeten worden voor het te laat is. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 12