Z.L.M.- tentoonstelling 1959 wordt internationaal festijn Muren met zoutschade LEXINGTONPRIJSVRAAG STEMMEN UIT DE KERKEN Examen doen 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 9 MEI 1959. OP 18, 19 EN 20 JUNI IN AARDENBURG: Reeds nu grote belangstelling voor jaarlijks agrarisch gebeuren WESTELIJK ZEEUWSCH- VLAANDEREN zal dit jaar de traditionele agrarische hoogtij dagen van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij organise ren. Drie dagen, op 18,19 en 20 juni a.s., zal agrarisch Zeeland bij duizenden naar Aardenburg stromen, waar op het ongeveer tien ha. grote tentoonstellings terrein rond „De Elderschans", dit sterkst gemechaniseerde landbouwgebied van het gehele land, een machtige manifestatie; zal geven van wat deze streek presteert. „West Zeeuws-Vlaan- deren, randgebied van Neder land, centraal in Europees ver band" is de leuze, waarmee de enthousiaste organisatoren zich in een aantrekkelijke folder ook tot hun vakgenoten in België en tot zelfs in Frankrijk richten. Dertig- tot vijfendertigdui zend bezoekers verwacht men zeker ïn Aardenburg en om de ze stroom van gasten een on vergetelijke indruk van het „Land van Cadzand" mee te ge ven, hebben de Z.L.M.-ers een driedaags programma opge steld, dat iets bijzonders belooft té worden. De tentoonstellingscommissie heeft gisteren een en ander over de voor bereidingen aan de pers verteld. Zeeuws Vlamingen plegen van natu re optimistisch te zijn, doch de tot dusver ontvangen medewerking en de getoonde interesse voor dit bijzon dere agrarische gebeuren, bleken zelfs de verwachtingen van deze he ren te hebben overtroffen. Het ge meentebestuur van Aardenburg bood de tussen het lommer verscholen gro te tentoonstellingsterreinen met als centrum het voormalige buiten „De Elderschans" eens de woning van de eerste Z.LJVf.-voorzitter, mr. Hen- nequin in gebruik aan. Ja, zelfs het in dit ontspanningscentrum ge- leger zwembad en de speeltuin zullen in deze dagen ter beschikking van de bezoekers staan. Meer dan duizend tractoren ron ken er over de twintigduizend hectaren van het Westelijk Zeeuws-Vlaamse land, zodat het niet verwonderlijk is, dat de werktuigenshow op de komende tentoonstelling een van de grote „succesnummers" wordt. Vijftig deelnemers uit binnen- en buiten land hebben zich reeds aange meld om daar de nieuwste trac toren en landbouwwerktuigen te demonstreren. Hiervoor is 20.000 m2 open terrein beschikbaar, waarvan 14.000 m2 nu reeds is verhuurd. Daarnaast komen de Z.L.M.-afdelingen zelf met een eigen werktuigenshow, waarvoor 10.000 m2 terrein is gereserveerd. Een van de grote attracties zal daarbij zijn een défilé van ruim 2 km. lengte, waarin de gehele mechanische bewerking van de in deze streek verbouwde produk- ten zal worden getoond. Ook het gebouw „De Elderschans" zal als expositieruimte worden be nut. Er zal een oudheidkundige ten toonstelling worden ingericht, welke een beel zal geven van het ontstaan van Zeeuwsch-Vlaanderen. Voorts zal het waterschap „Het Vrije van Sluis" in samenwerking met de cul tuurtechnische dienst, met kaarten- materiaal e.d. de waterstaatkundige toestand van dit gebied tonen. El ders in het gebouw zal de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst doorlopend films draaien. Daarnaast zijn er op de Z.L.M.-ten- toonstelling zoals gebruikelijk weer tal van stands van allerlei diensten e.d., waarvoor een tenten kamp wordt gebouwd. Thans is reeds 5000 m2 tentruimte verhuurd. Hoewel de mechanisatie op deze ten toonstelling wel sterk op de voor grond zal treden, is het vee echter niet vergeten. Er is een terrein van 20.000 m2. beschikbaar, waar keurin gen van paarden, rundvee en klein vee worden gehouden en de kampioe nen zullen defileren. Er werden reeds 120 paarden en ruim 200 stuks rund vee ingeschreven. Het driedaags programma dat nog niet geheel definitief vaststaat, zal zoals gebruikelijk donderdag 18 juni worden geopend met de algeme ne vergadering van de Z.L.M., die in de oude St. Baafskerk van Aarden burg zal worden gehouden. Des mid dags om half twee zal dan de alge mene voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze, de tentoonstelling offici eel openen. Op de morgen van de tweede dag is er de traditionele rijtoer, terwijl in tussen de keuringen van het vee wor den gehouden. Des middags is er een defile van bekroonde paarden en rundvee, gvolgd door de show met de moderne werktuigen door de boe ren uit de streek. Zaterdag, de derde en laatste dag is weer gereserveerd voor de jeugd. Be halve de sportwedstrijd voor de leer lingen van de landbouwhuishoud- scholen uit geheel Zeeland, zal dit maal een internationale behendig heidswedstrijd met tractoren tussen jongeren uit Frankrijk, België en Z.W.-Nederland de grote attractie worden. Voor de muzikale omlijsting zal de Amsterdamse politiekapel twee da gen in ALardenburg vertoeven, de L. J.G.-ers zullen vrijdags en zaterdags een openluchtspel opvoeren, dat de eenwording in Europa zal uitbeelden. Het feest zal worden besloten met een openluchtspel in Aardenburg zelf. Verschillende Belgische hoeren gilden hebben hun komst reeds toe gezegd, zodat deze tweede naoorlog se Z.L.M.-exnositie in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen tot een groot in ternationaal agrarisch festijn kan uitgroeien. (Slot van pag. 1 Onder meer een chemische fabriek in Woersen is er in geslaagd zo'n pro- dukt te ontwikkelen. Duurzame oplossing T.N.O., dat zich onder leiding van ar. C. A. Lobrij van Troostenburg de Bruijn jarenlang met proeven in verband met de zoutschade heeft bezig gehouden, zegt over dit produkt onder meer: „Hoe wel de muurkanker, vooral in met zeewater verzilte muren, een ern stig en hardnekkig terugkomend verschijnsel is, blijkt een behan deling met deze „dampdichte laag" tot heden een zeer gun stig resultaat te hebben. De sa menstelling en de werkwijze wet tigen 't vertrouwen hiermee een duurzame oplossing te hebben be reikt". Ondertussen zijn vele kerken, scho len en woningen op Walcheren en ook in Schouwen-Duiveland reeds be handeld met zo'n „vochtdichte laag". Uit een onderzoek, dat wij instelden bleek inderdaad, dat de resultaten zeer gunstig waren. „Iedereen, die er mee zit, moet het laten doen", zei bijvoorbeeld de heer A. van der Stolpe uit Ellemeet, wiens boerderij van 1 februari tot begin december 1953 in het zoute water stond. In zijn woonhuis werd reeds begin 1954 een „dampdichte laag" aangebracht en sindsdien heeft hij bijvoorbeeld in zijn woonkamer nog altijd hetzelfde behang, dat er ove rigens nog als nieuw uitziet en dat nergens loslaat. Van enig vocht aan de muren is dan ook geen sprake meer. Dezelfde resultaten zijn ook in Sou- burgse woningen verkregen, met dit verschil echter, dat hier geadviseerd werd geen behang te gebruiken, maar afwasbare muurverf aan te brengen. Ook de Nederlands hervorm de kerken van Serooskerke (W.) en Aagtekerke en de gereformeerde school in Aagtekerke, om slechts en kele voorbeelden te noemen, zijn dank zij zo'n .vochtdichte laag' prak tisch afdoende gerestaureerd. Ook 't monumentale gebouw, de prachtige Sint Nikolaaskerk in Brouwershaven, wordt met succes met deze laag bepleisterd. Het is overigens ook begrijpelijk, dat deze oplossing niet goedkoop is. Zoals bekend bedraagt de vergoe- I ding voor zoutschade-wonïngen op Walcheren ten hoogte 15 per vier kante meter als er inderdaad ingrij pende voorzieningen zijn getroffen. Voor .huizen, die getroffen zijn door de watersnoodschade is dit 9,50 per vierkante meter. Dat zijn bepaald geen onredelijke be dragen, maar toch zal de eigenaar van een zoutschade-woning, die in zijn huis een „vochtdichte laag" laat aanbrengen nog een belangrijk be drag moeten bijbetalen. In dit verband wordt er allerwege ook op gewezen, dat de vergoeding per vierkante meter weliswaar rede lijk is, maar dat er ...te weinig vier kante meters gemeten kunnen wor- C.H. te Souburg wil geen samenvoeging met Vlissingen De C.H. kiesvereniging te Oost- en West-Souburg besloot zich tot Ge deputeerde Staten te wenden met het verzoek, de samenvoeging van die gemeente met Vlissingen en Ritthem geen doorgang te doen vinden. De kiesvereniging meent, dat eerst getracht moet worden door middel van samenwerking met andere ge meenten tot een oplossing van de moeilijkheden te geraken. Naar ge lang van het resultaat van deze sa menwerking wil zij dan nagaan of samenvoeging al dan niet noodzake lijk zal zijn. De kiesvereniging is vooralsnog van mening, dat de ge meente Oost- en West-Souburg een door de eeuwen gegroeide ge meenschap recht heeft op 'n zelf standige plaats te midden van de Ne derlandse gemeenten. den. De vergoeding geldt namelijk tot een muurhoogte van 70 centime ter boven de hoogste bereikte wa terstand. Maar In vrijwel alle woningen en andere gebouwen blijkt duidelijk, dat het vernielende zout veel ho- f;er in de muren is doorgedrongen, n het algemeen mag men stel len: tot aan de eerste verdieping. De vraag is ook of de huiseigenaren inderdaad deze „ingrijpende voorzie ningen" zullen aanbrengen. In dat geval ontvangen ze weliswaar 15 per vierkante meter (of 9,50 in de rampgebieden), maar moeten dan zelf ook nog een belangrijk bedrag bijbetalen. Het is echter ook moge lijk, dat de huiseigenaren zich te vreden zullen stellen met de afkoop som van 7,50 per vierkante meter (in de rampgebieden 5,75) en in hun huizen volstaan met bijvoorbeeld „camouflage-hardboard"... De meningen hierover zijn verdeeld. De verwachting is echter, dat voor al de Zeeuwen, die een eigen huis be wonen, de voorkeur geven aan de „duurzame oplossing", ook al moeten zij dan zelf wat bijbetalen... Deze detailfoto van een muur geeft een beeld, dat in Zeeland zeker niet onbekend is: een brosse, half-verpul verde wand, aangevreten door zout schade, op vochtige dagen druipend van vuil water, op droge dagen be dekt met wit poeder. Deze zoutbe- schadigde" wand is te zien in de ge reformeerde school in Meliskerke. Nog deze zomer wordt dit onderwijs- gebouvj hersteld. De muren krijgen dan een dampdichte laag"... (Foto P.Z.C.) Advertentie Lexi maakt bekend de PRIJSWINNAARS van de maand april De jury, bestaande uit de heren Kees Stip letterkundige L. P. A. Soeterboek copywriter M. C. de Jong redacteur C. Krouwel reclamedeskundige K. van Lieshout reclame-assistent beeft, onder toezicht van notaris Mr. P. Donker te Rotterdam, de volgende acht prijswinnaars aangewezen. Deze krijgen een tweedaagse vliegtocht naar Kopenhagen J. Stom, Jasper Wamerhof 18 m. Amsterdam-W. II Mevr. G. W. Hegeman-Hemmers. Old Hickoryplein 63 C. Maastricht. G. Verheuvel, Schoolstraat 59, Krimpen a. d. Lek. J. Kutft, Blaricummerstraat 33, Huizen N.-H. Mevr. C. C. de Boer-van Gelder. Utrechtseweg 54, Zeis' F. de Vries, Peppelweg 109 d. Rotterdam 12. Mevr. Daviena, J. de Rejjgerstraat 4, Delden. P. H. Middelburg, Mijnbouwplein 1, Delft. Tevena werden de vijftig winnaars van een slof 200 Lexingtonsigaret ten door de jury ge kozen, die hun prjja krijgen toegezonden U DOET TOCH OOK MEE? De acht winnaars van mei gaan twee dagen naar Londen! Vraag een af- druk van de publicatie met algemene voorwaarden aan: Lexington Postbus 305 - Den Haag Lexi wenst u veel succes en geeft u de goede raad STEEK ER EEN LEXINGTON BIJ OP from America's Best Tobaccos Drs. Verburg docent aan het Institute of Social Studies Aan het Institute of Social Studies, dat in Den Haag is gevestigd, is het tweede deel van de tweejaarlijkse cursus „Allocation of priorities" aan- fevangen. Dit instituut, ingesteld oor de Netherlands University Foundation stelt afgestudeerden uit onderontwikkelde landen in de gele genheid zich nader te specialiseren. Tot de docenten behoren de profes- (Slot van pag. 3) waarmee men op de studiedagen in de abdij van Berne eveneens in de knoop heeft gezeten. „In de steden bereikt men geen werkelijke kerste ning en geen werkelijk gemeenschaps leven door grote, monumentale ker ken, hoe fraai ook. Zij worden door de meeste mensen ook niet meer ver langd". Naast de rooms-katholieken die een kerkgebouw begeren dat een teken is in de omgeving en die de buitenkant van de kerk voor alles op een kerk willen laten lijken, zijn er anderen, die helemaal niet om het uiterlijk geven en die zich het best thuis gevoelen in noodoplossingen. Te Berne heeft de aartsbisschopJ met actieve,beheerste zenuwen Mijnhardt's Zeiiuwtableiten Nog niet zo heel lang geleden was deze muur niet zo kurkdroog, strak en schoon als op de foto. Want het is een muur, die véle maanden lang in het zoute zeewater gestaan heeft. De zoutschade hield deze muur drui pend nat, verpulverde steen en spe cie en zorgde voor onfrisse geurtjes. Nu echter is deze muur van de gereformeerde school in Aagtekerke als nieuw door het aanbrengen van een zogenaamde dampdichte laag'\ (Foto P.Z.C.J dat het opvallend is hoeveel priesters er de voorkeur aan geven „de heili ge geheimen te vieren in een fa briekshal, een kantine of een huiska mer". „Het is heel begrijpelijk waar deze voorkeur vandaan komt. Niet een lust tot louter nieuwigheid lijkt mij hiervan de oorsprong, maar het zuivere apostolische verlangen Christus nabij te brengen in de da gelijkse wereld, Christus te presente ren in het leven van de werkende, beminnende, twistende, vereenzaam de, naar gemeenschap verlangende en niet meer wetende mensen". En als zodanig wordt die kerk in het flatgebouw in Maastricht ten zeerste geprezen. Met dit alles komt de vraag op wat het doel moet zijn van de bouw van kerken. Moet deze „een manifestatie" zijn? Maar hoe is dat mogelijk in de moderne steden? Ze kunnen niet con curreren met de warenhuizen, schouw burgen. banken en officiële gebou wen. „Moet de kerkenbouw in dienst staan van een menselijke lust tot pracht en grootheid, die dan ter ere Gods zou zijn? Is dat evangelisch"? „Moet de kerkebouw in dienst staan van de stedebouwkundige planning?" Wanneer deze vragen gesteld worden, ligt het antwoord er reeds in. In heel deze discussie wordt telkens weer de naam genoemd van drs. van der Ende, de secretaris van het bis dom Rotterdam. Hij verlangt „naar een zo leeg mogelijke kerkruimte, die uiterlijk niet als zodanig herkenbaar behoeft te wezen en waarin alle aan dacht zou kunnen worden gericht op gemeenschap en offermaal". „Het gaat om de ontmoeting met God en medemens in een ruimte, die daarvoor soren Margaret Read, J. P. Thijsse, J. Tinbergen, W. Brand en verder on der meer dr. J. van Veen (oud hoofd ingenieur directeur van de rijkswa terstaat) die ir. A. G. Maris ver vangt, dr. C. L. van Doorn (direc teur Sociologisch Instituut van de Nederlandse Missieraad), J. G. Clark (directie United Africa) en drs. M. C. Verburg (directeur ETI Zeeland). Daar prof. Tinbergen dit jaar vaak verhinderd is, is aan drs. Verburg verzocht hem te vervangen. Daarbij treedt hij op als supervisor van een kleine studiegroep, die ziel; speciaal bezighoudt met de criteria voor de nroduktiviteit van investeringspro jecten, als waterstaatkundige werken, industrie-ontwikkeling,ruilverkave lingen, hydro-elektrische werken, re creatieprojecten en daarmee parallel lopende maatregelen op sociaal ter rein. Clubmatch kynologenclub Tijdens de clubmatch van de Kyno logenclub „Zeeland", die op Hemel vaartsdag in Goes werd gehouden, werd de St. Bernhard Desirée van Adelhorst als eerste geklasseerd in zijn afdeling. (Advertentie) leeg genoeg is en die uiterlijk zo aan sluit bij het hedendaagse leven, dat zij er niet als iets vreemds, als afge zonderd bij staat". En als zodanig is dan in Maastricht een kerk inge bouwd in het St. Gerlach flatgebouw. Het zijn nog al radicale gedachten die er op de studiedagen voor kerk bouw te Berne naar voren kwamen. Het is geweest een vragen, zoeken en tasten. Maar dit besluit mogen we hieruit toch wel trekken dat liet ge daan is met die massale kerkgebou wen. Bij de protestantse kerken we hebben daarover vroeger al eens geschreven zit men eveneens met die kerkbouw. Had men vroeger in de steden hier ruimte nodig waar 8001000 mensen een zitplaats kon den vinden, nu bouwt men kerken met 300400 zitplaatsen. Maar te genwoordig wordt veel meer nadruk dan vroeger het geval was gelegd op de bijgebouwen, die een meerdere functie hebben gekregen. Maar ook bij de protestantse kerken zit men eigenlijk nog middenin bet experi ment en het blijft de grote vraag wat de kerk van de toekomst zal zijn. Misschien ook ruimten, weggedoken in grote flatgebouwen. Er is een tijd geweest waarin men precies wist hoe ae kerkbouw moest zijn. Dat is ge weest in de tijd van de middeleeuwen. Bij het F 'otestantisme was de taak van de k -k reeds een andere ge worden, maar men bewaarde toch do kerk als manifestatie. Tegenwoordig is alles onzeker. „De onzekerheid be hoort tot bet wezen van onze tijd. Maar ook bet zoeken dat. gedragen door het geloof, de weg zal vinden".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6