Raad van Temeuzen sprak over informele raadsbijeenkomsten poLAk RIVELLA Zeeuwse Almanak DR. A. SNETHLAGE LEGDE NA BIJNA 44 JAAR PRAKTIJK NEER P.Z.E.M. BETREKT FRAAI KANTOOR TE TERNEUZEN HORREGAAS Vlistinqen Agenda 2 PR0VINC1 ALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 9 MEI 1959. WARS VAN ALLE GEHEIMZINNIGHEID Het doel is op openbare zittingen goed beslagen ten ijs te komen De Terneuzense raad heeft vrijdagavond tijdens de rondvraag uitvoerig gesproken over de informele bijeenkomsten, die deze raad op gezette tij den uil houden. Deze discussie werd gehouden naar aanleiding van een artikel in de Provinciale Zeeuwse Courant van 28 april, waarin deze informele zittingen een „bedenkelijke ontwikkeling" werden genoemd, om dat op die manier de publieke zaak binnenskamers wordt gehaald en een vertegenwoordigend college wordt gedegradeerd tot een commissie waar van de leden onder elkaar de gemeentezaken bedisselen. Gisteravond werd er in de Terneuzense raad met nadruk op gewezen, dat het ze ker niet de bedoeling is verschillende zaken ?n besprekingen aan de openbaarheid te onttrekken. De heer P. Pijn van Draat (v.v.d.) begon de debatten over dit onder werp met het afleggen van een ver klaring. „In het nummer van één der provinciale dagbladen van 28 april kwam een ai-tikel voor over het stadhuis van Terneuzen als een gla zen huis", zo zei dit raadslid, „en ik ben het volkomen eens met deze kwalificatie, want In raadsvergade ringen moet volgens goed democra tisch gebruik geen geheimzinnigheid bestaan. Dat dit in onze raad wel degelijk wordt ingezien blijkt uit het feit, dat er sinds 1956 geen be sloten zittingen meer zijn geweest... Dat desondanks het artikel toch werd geschreven, is waarschijn lijk mede een gevolg van het feit, dat ik enige tijd geleden heb ge vraagd, goed te worden geïnfor meerd over gemeentezaken. Ik dacht toen aan stadsuitbreiding, wegenaanleg, plantsoenen en der gelijke, waarover deskundigen, die meestal geen Inwoners van Terneuzen zijn, de raadsleden kunnen inlichten en zodoende een beter begrip bijbrengen", aldus de heer Fijn van Draat. Volgens Advertentie) PRAKTIJKEXAMEN Boekh., Ned., Fr., Duits, Eng. en Spaans. De kortste en voordeligste opleiding. R E S A - HILVERSUM. Bekende Schriftelijke Cursus) spreker was hier niets ondemo cratisch bij. Hij vond onoordeel kundig praten in de gemeente raad veel gevaarlijker voor de de mocratie. „Persoonlijk zou lk er zelfs geen be zwaar tegen hebben, dat zulke bij eenkomsten door de pers worden bij gewoond", aldus dit raadslid, die er nog aan toevoegde: „Wanneer de pers dit niet begrepen heeft, komt dat, omdat ze onvoldoende geïnfor meerd ls geweest of de informatie over dit onderwerp niet heeft ver staan. Dit artikel ware dan waar schijnlijk niet geschreven". De heer Fijn van Draat besloot met de woor den: „Ik meende dit even naar vo ren te moeten brengen om de blaam op ons geworpen weg te nemen. Dit artikel was onnodig, onverdiend en onjuist". De waarnemend-voorzitter, wethou der M. de Vos, toonde zich ook ver baasd over het bewuste artikel. Er Is volgens hem geen sprake van, dat men verschillende besprekingen aan de openbaarheid wil onttrekken. Hij noemde het onbegrijpelijk, dat een blad van standing een artikel van dergelijke strekking had gepubli ceerd. „Waar we naar streven", al dus de voorzitter, „is op openbare vergaderingen goed beslagen ten ijs te komen. Dit geldt zowel voor afdelingsver- "ideringen ter behandeling van de igroting als voor bijeenkmsten voor andere onderwerpen, die informatief voorgelicht kunnen worden. Zo wor den in het eollege van B. en W. ook wel eens dingen besproken, dia de raad nog niet kent en die bij open baarheid zelfs speculatieve handelin gen tot gevolg zouden kunnen heb ben". De heer S. W. Henry (p.v.d.a.) ver moedde een misverstand. Wat in het artikel vermeld is, noemde hij juist. Maar het destijds geopperde voor stel had een andere bedoeling. Hij zag beslist het nut wel in van een informatief gesprek tussen bijvoor beeld een havendirecteur en gemeen teraadsleden. De heer Fijn van Draat merkte tenslotte nog op, dat zijn be doelingen wars van alle geheimzin nigheid zijn geweest. Zoutschade Deze spoedeisende was bijeengeroepen voor een voorstel om ter verbetering van de kaspositie een geldlening van één miljoen gul den aan te gaan. De raad ging daar mee grif akkoord en daar het niet onmogelijk is, dat binnenkort opnieuw Advertentie Rivella ook suikervrij! De ideale drank voor diabetici en voor hen die slank willen blijvea slechts 14 kcal per flesje van 240 cc. goedgekeurd door de N.VS. Lage prijs: 32 cf. let op het blauwe etiket dan andeU /J EEN FRIES CUE VUG-DOMO PRODUCT I een dergelijke lening wordt aangebo den, werden B. en W. gemachtigd in dit geval ook deze lening aan te gaan. De gegarandeerde rekening-courant overeenkomst van de woningbouw vereniging „Werkmansbelang" met de Nederlandsehe Middenstandsbank N.V. werd met een jaar verlengd. De heer R. Hol (p.v.d.a.) vroeg of het geen aanbeveling zou verdienen betrokkenen bekend te maken met de zoutschaderegeling voor panden, die door inundatie of watersnood ge troffen zijn. Volgens wethouder De Vos is hierover nog niet officieel bekend. Als het zover is zullen de be langhebbenden op de hoogte worden gesteld. BEMIND GENEESHEER, VOL HUMOR Middelburgse huidarts vertrekt naar Huizen VAN :mn TOT olijfje GROF GESCHUT Een machinist van het Waterschap „Het Vrije van Sluis" deed bij graaf werk met de dragline een niet alle daagse, historische vondst. In de om gewoelde aarde lag een ijzeren ko gel van 10,5 kilo, waarmee waar schijnlijk destijds een schip werd bestookt op het Oude Zwin. De kogel is overgebracht naar het Polderhuls van „Het Vrije van Sluis" te Oost burg. VEEL MOSSELZAAD De mosselzaadvisserij op de Wadden zee heeft tot op heden een gunstig verloop gehad. Het is gebleken, dat er dit jaar buitengewoon veel mos selzaad is gevallen, zodat alle kwe kers voldoende kunnen vissen om al le braakliggende gronden, waaronder 120 pas uitgegeven nieuwe percelen, te bezaaien. „IEDER ZIJN VAK" Dat er grote waarheid schuilt In de uitdrukking „ieder zijn vak" bleek in de buitenhaven van Hans- weert waar de schipper van het sleepschip „Isala I" tevergeefs moeizame pogingen deed om zijn verloren anker op te vissen. An kervissers kregen tenslotte de op dracht hef eens te proberen en nog dezelfde dag brachten zij het verdwenen anker boven water. DRIE JUBILARISSEN De muziekvereniging „Geduld over wint" te LJzendijke heeft dezer da gen driemaal vrolijker gemusiceerd dan gewoonlijk. Reden voor die vro lijkheid was het jubileum van drie personeelsleden van de boterfabriek „Eensgezindheid", dat gevierd werd in hotel Lievens. De heren J. de Veth en J. Rokx her dachten namelijk de dag, waarop zij dertig jaar geleden bij de „Eensge zindheid" in dienst traden, terwijl de heer A. Termont gedurende 25 jaar zijn beste krachten aan de fabriek TULPEN De tulpen in die Middelburgse tuin stonden er prachtig bij en ze waren de trots van de man, die ze verzorgd had. Helaas toerden die bewondering en trots nog niet gedeeld door zijn driejarig zoontje, dat met zijn drie jaren overigens ook moeilijk verant woordelijk gesteld kon worden voor zijn daden. Daarom zei papa er maar niet al te veel van, toen zoonlief in zijn onschuld enkele tulpen „in de knop had gebrokenom het eens dichterlijk uit te drukken. Maar jammer was het wet. De fraaie tul pencompositie in het perk had veel aan harmonie ingeboet. De man schafte daarom enkele nieuwe tulpen aan en herstelde zo de eenheid weer in perk en tuin. De volgende morgen liet hij zijn zoon Klaasje het herstel aanschouwen en sprak er enkele opvoedende woorden bij. Klaasje luisterde aandachtig en sprak bewonderend: ,,7ij hebt de ka potte tulpen weer gemaakt!" Want in de ogen van driejarige kin deren kunnen vaders alles gaf. Voorzitter L. Cammaert bood de jubilarissen een gouden horloge aan, waarna de directeur, de heer J. van Oers, hen toesprak. De heer Van Oers zei, dat het niet eenvoudig zal zijn om de heren De Veth en Rokx, die van de oprichting van de fabriek af in dienst zijn en nu met pensioen gaan, te vervangen. Ook namens het personeel werden nog geschenken aangeboden. LAATSTE SCHOOLDAG Vijftien leerlingen van de r.k. h.b.s. te Goes het St. Willibrordscollego die voor het eindexamen staan, hebben de laatste schooldag afscheid gevierd. Zij deden dat door verkleed in kleurrijke en zomerse gewaden een eilandje ln de Oostvest op te zoeken en daar een picknick te hou den. De jongelui werden met een kano van de vaste wal naar het eilandje gebracht. Op uitbundige wij ze werd hier het afscheid gevierd, tot groot plezier van een aantal toe schouwers. WINNAAR De heer L. Lauret uit Boschkapel- ie (gemeente Vogelwaarde) is een bekend en succesvol d ui venhou der. Een van zijn laatste succes sen was de kringvlucht uit Arras. Hij won met zijn vogels de eerste prijs. Behalve een aanzienlijk be drag Sn contanten kreeg hij een fiets. BRUILOFTSFEESTEN Het echtpaar A. Buys-Van Over loop te Koewacht ondervond grote belangstelling bij de viering van zijn gouden brailoft. Een buurtcommissie had de organisatie van het feest in handen. De heer en mevrouw J. van de Kloos terGunst te Oud-Vossemeer vier den deze week eveneens feest. Zij zijn vijftig jaar getrouwd. UITGESTELD FEEST Een gedeelte van de feestelijkheden, die wegens het slechte weer op ko ninginnedag geen doorgang konden vinden, zullen in Westkapelle van daag (zaterdag) doorgaan, nadat de kinderspelen dinsdag zijn gehouden. Het programma luidt: 's Middags stoeltjerijden (te paard), hindernis- rijden (op de fiets), vliegerwedstrij den, voetbalwedstrijden '(voor dames en voor heren) en 's avonds: kruiwa genrijden, touwtrekken, de prijsuit reiking en een concert in de tent. ii TIP van BOOTZ, gij Koning der dranken, Wat heeft men aan U veel te danken; Want gij haalt muziek. Uit het saaiste publiek. En ontlokt het de vrolijkste klanken! 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. G. H-, Groningen onv. 1 fl. TIP 4- 1 LIJ. Bootz' Oude Genever- Inz. Hr. G. H., Groningen ontv. l tl. TIP ,IK KEEK op de kaart en zag, dat er In Zeeland geen huidarts was, zodat ik besloot het daar maar eens te proberen. Bovendien kende ik de provincie en vond ik het een aardige streek". Gevraagd naar de reden van dr. A. Enethlages komst naar Mid delburg, zal hij deze eenvoudige ver klaring geven. Hij kwam naar de Zeeuwse hoofdstad In september 1915. Kort geleden, om precies te zijn op 1 mei J.I., heeft de thans 76- Jarige dermatoloog het officiële woord voor huidarts zijn werk na een bijna 44-jarige uitzonderlijke praktijk neergelegd. Vanmiddag zal dokter Snethlage tijdens een recep tie In de Nieuwe Doelen, die om half vier begint, afscheid nemen. In de loop van zijn lange praktijk heeft de nog uiterst vitale arts zich bij duizenden patiënten tot een be mind geneesheer gemaakt. Dat bleek wel, toen hij in september 1955.zijn 40-jarig jubileum als praktiserend medicus vierde. Bovendien deed de scheidende arts zich immer als een bijzonder humoristisch mens kennen. Tij dens de uitoefening van zijn werk, maar vooral ook tijdeus vergaderingen met collega's. Daarbij kwam nog, dat dokter Snethlage welhaast alwetend was, omdat hij bijzonder veel las. Dokter Snethlage werd op 9 februari 1883 in Wijckel in Friesland gebo ren. Hij volgde het gymnasium in Amsterdam en studeerde vervolgens in Leiden. Daarna voer hij enige tijd als scheepsarts naar Oost en West en op Amerika, totdat hij een functie kreeg als assistent aan de dermatologische kliniek in Leiden. Op 9 september 1915 begon hij zijn praktijk in Middelburg. Datum negen Vijftien jaar later, op 9 mei 1930, promoveerde hij in Leiden op een getuigschrift, getiteld „Een geval van lupus pernio". Hieruit blijkt wel, dat de datum negen in het leven van de Middelburgse arts een belangrijke rol speelt. Men kan er nog aan toevoegen, dat hij ook op -een 9e in het huwelijk trad. Dokter Snethlage hield, on danks zijn hoge leeftijd, elke week spreekuren in Goes, Bergen op Zoom en Tholen. Gedurende de bijna 44 jaar van zijn praktijk woonde de dokter Snethla ge, die tot 1 mei j.l. als de oudste praktiserende arts in Zeeland be schouwd kon worden uiteraard niet meer als de enige huidarts in het statige patriciërshuis in de Mid delburgse Noordstraat. Nu hij in Huizen van een welverdiende rust zal genieten, wordt dit huis thans door zijn opvolger bewoond. Dokter Snethlage heeft het immer een pret tig huis gevonden voor een specia listenpraktijk. V ooraanstaand Zeeland eerste dermatoloog ls ook 'n vooraanstaand man in het vereni gingsleven in de Zeeuwse hoofdstad geweest. Zo was hij voorzitter en op richter van de afdeling Middelburg der Koninklijke Vereniging „Oost en West", bibliothecaris van de afde ling Walcheren van de Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunde en lid van het Zeeuws Genootschap. Tijdens de receptie zal namens de gezamenlijke artsen van Zeeland een geschenk aangeboden worden, ter wijl verder de artsenstaf van het Middelburgse Gasthuis, waarmee dokter Snethlage samenwerkte, hem een cadeau zal overhandigen. DR. A. SNETHLAGE CENTRUM VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Maandag a.s. officiële opening Maandagmiddag om 3 nnr zal de commissaris van de koningin in Zee land, jhr. inr. A. F. C. de C'asem- broot, het nieuwe gebouw van de P. Z.E.M. aan de Axelsestraat. te Ter neuzen officieel openen. Het fraaie gebouw, waaraan men in december 1957 is begonnen, zal het centrum vormen van de administrative en technische P.Z.E.M.-diensten in Zeeuwsch-Vlaander en Het bestaat uit een souterrain, een gelijkvloerse afdeling en twee verdie pingen. Op de begane grond komt een moderne toonzaal, waarin de di verse elektrische huishoudelijke ar tikelen tc bezichtigen zullen zijn. In deze zaal is tevens een kantoorruim te voor een aqulsiteur. Bijzondere aandacht is besteed aan do verlich ting in deze showroom, waar be weegbare lampen de artikelen stuk voor stuk onder de aandacht bren gen en waar naast de normale cen trale verwarming aparte verwar mingslampen aan de zolder voor een juiste temeperatuur zorgen. Verder zijn er op deze verdieping kantoor ruimte voor de administratieve en technische ambtenaren, een archief ruimte, een postlift en een expeditie afdeling. Op de eerste verdieping zijn onderge bracht de werkkamers van do dis trictsingenieur en z'n assistenten met een aparto kamer voor lichtdrukken en de technische administratie, ter wijl daar eveneens de bouwkundige diensten worden ondergebracht. Op de bovenverdieping is een stem mige vergaderzaal met podium voor demonstraties, dienstvergaderingen, personeelsbijeenkomsten en eventu eel voor ontspanningsdoeleindcn. Daarnaast een grote reserve-ruimte, die desgewenst als kantoor kan wor den ingericht. In het souterrain zijn archief en andere opbergruimten, de telefoonapparatuur en de centrale verwarming ondergebracht. Het ter rein achter het gebouw wordt voor een deel Ingenomen door garages en werkplaatsen. Iedere verdieping heeft een elektrische keuken en eer spreekkamertje voor bezoekers. Voor het P.Z.E.M.-personeel bete kent dit nieuwe gebouw met zijn kleurrijke en zorgvuldig ingerich te vertrekken dan ook een bijl der grote verbetering. Tot voor enkele jaren waren de districts kantoren ondergebracht in de ou de centrale te Driekwart. In 1954 werd deze, na de Ingebruikneming van de nieuwe centrale te Vlis- 8ingen, buiten bedrijf gesteld. Reeds toen bestonden er plannen om de gehele dienst naar Terneu zen over te brengen. Kort daarna kreeg men de beschik king over de gronden aan de Axel sestraat, waarop het oude ziekenhuis had gestaan. Op die grond werd een drietal barakken gebouwd, wat voor de vele ln Terneuzen woonachtige personeelsleden al een aanzienlijke verbetering betekende. Maar ideaal was het zeker niet te noemen. Men groeide al spoedig uit de barakken, de accommodatie was primitief, wer ken zonder kunstlicht was onmoge lijk en in de zomermaanden was het in deze barakken beslist onhoudbaar. In 1957 kwam de bouwvergunning los en toen kon men de plannen voor het thans verrezen gebouw realise ren. Momenteel wordt daaraan de laatste hand gelegd. Do verhuizing uit de barakkene is in voile gang en maandag wordt de kroon op het werk gezet, door de officiële inge bruikname. gapfi-: ..-'y-iM., - M -nmi KUNST „En zo begon het...." Goes, „De Prins van Oranje"; „Ouderling Kunstgenot". DE ROOMTAARTEN, waarmee in slapsticks gesmeten wordt, ontbreken in de klucht „How they run" van'Phi lip King, die in Nederland gespeeld wordt in zowel de vertaling van „Zie ze rennen", als „En zo begon bet". Onder dat laatste motto bracht de to neelvereniging ..Onderling Kunstge not" te Goes gisteravond in „De Prins van Oranje" Kings klucht en het is ondanks bet ontbreken van de roomtaarten weer eens een avond je van daper gooi- en smijtwerk ge worden. Het spelen van een dergelijk, uit persoonsverwisselingen opge bouwd toneelspel, kan bij wijze van „uitsmijter" voor een ama teurtoneelvereniging dankbaar werk zijn, maar men dient zich dan wel terdege voor overdrijving te hoeden. Doet men dat niet. dan gaat een groot deel van de tekst teloor in het tumult, dat onvermijdelijk op de planken ontstaat, wanneer de execu tanten zich vei'liezen in de door de auteur opgeroepen kolderieke scènes en de verleiding om dat te doen is toegegeven wel groot. Aan die verleiding ontkwamen de tonelisten van „Onderling Kunstgenot" in de gisteravond gegeven voorstelling niet helemaal en bet gevolg was dan ook, dat het over het algemeen wel erg gooi- en smijtwerk werd, zonder meer. Aan acteren kwam men vrij wel met meer toe, enkele uitzonde ringen daargelaten, en dan dient in de eerste plaats genoemd Albertien Wiersma, die een natuurlijk, onge dwongen en vlot gespeeld dienstmeis je op de planken zette. Dat gold ten dele ook voor Albert Reicharclt als de korporaal, maar hij ging zich al acterend toch teveel te buiten aan overdrijving, zoals Siem Berrevoets teveel een karikatuur maakte van dominee Lionel Toop. Ems Warmen- hoven had als de ongetrouwde, rod delende dorpsjuffer wel iets venijni ger kunnen zijn, hoewel zij voor het overige wel overtuigde. Kitty Haas donk bleef wat vlakjes als de gewe zen actrice, die met een dominee ge trouwd is. Wat een Berrevoets te veel had aan charge, miste zij, en bovendien leed haar tekst nogal eens onder het over de gehele Unie enigs zins geforceerde tempo. Jo Rijkse had zijn bisschop gerust nog iets plech tiger mogen maken en Piet Romijn zijn Duitser nog wel iets krijgshaf- tiger. Bert Haanebrink speelde zijn dominee beheerst en met overgave een goede typering en Eli Carels tenslotte voldeed goed in zijn bijrol van de sergeant. Dat is al met al nogal enige kritiek, maar dat neemt niet weg, dat de toeschouwers deze „uitsmijr ter" met smaak genuttigd hebben. Er is hartelijk gelachen, hetgeen de be doeling was, en er is dankbaar geap plaudisseerd. Rest ons nog één opmer king over een detail, dat misschien wel typerend was voor de min of meer nonchalante wijze, waarop deze klucht behandeld wes; waneer er op het toneel whisky of cognac wordt geschonken, dan moet men dat toch niet als een rood gekleurd drankje serveren.... Oé decors van Piet Romijn waren fris en doeltreffend; de raamregie en de leiding van resp. Jan Lemaire Jr. en Bert Haanebrink hadden straffer kunnen zijn. v. B. (Advertentie) r?.v. /b geb VANDAAG Mlddelburg-Electro; Jerry als baby-sit- ter", 19 en 21.15 uur, a.l. Schouwburg: „Het verloren meisje", 20 uur, 18 j. „Sint Paulus", causerie door Jan Le maire Jr., 20 uur. Wöhler: Bijeenkomst „Groninger Club", 20 uur. Gouden Poorte: Feestavond eportver. Vltrite, 20 uur. Kunstmuseum: Tentoonstelling beeld houwwerken, schilderijen en appli caties, 9—18 uur. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 0—17 uur. Vlisslngen-Alhambra: „Schön 1st die Welt", 19 en 21 uur, a.l. Luxor: „Met de dood voor ogen", 19 en 21 uur, 14 j. Restaurant Delta: Concert Walcherse jazz-soclety met combo's, Henk va» Buul en Jack van Pol, 20 uur. Concertgebouw; Uitvoering buurtver. „De Posthoorn", 20 uur. Britannia: Uitvoering A.B.V A., 20 u. Domburg-Bactpavll.1 oen-bioscoop: „De le vensroman van Johann Strauss", 20 uur, a.l. Gocs-Grand: „Das DreimSderlhaus", 19 en 21 uur, a->. Prins vnn Oranje: Zangrally „Youth for Christ", 20 uur- MORGEN MiddclburB-ICIectro: Als vandaag, 15.30, 10 en 21.19 uur. Schouwburg: Als vandaag, 14.30 en 20 uur. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9—17 uur. Kunstmuseum: Als vandaag. Vlissingen-Alhambra: Als vaVidaag, 15, 19 en 21 uur. Luxor: Als vandaag, 15 10 en 21 uur. Soheldekwartier: 2lste lustrumconcert Kon. Nederlands Zangers Jerbond, 20 uur. Gocs-Grand: Al6 vandaag, 19 en 21 uur. „71* antwoordt niet", 10 uur, li U

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2