Chief Whip Zeeuwse amateurs lieten zuidelijke profs dertig gulden per man minder verdienen... op ieders IN EN ROND KRUININGEN TIPPELDEN 600 WANDELAARS ZEEUWSE ATLETEN STELDEN WEER 4 RECORDS SCHERPER VRIJDAG S MEI 1959. PROVINCIALE ZEEUWSE CO U RAMT GEEN OVERWINNINGSPREMIE VOOR BETAALDE VOETBALLERS KNVB-elftal van Zeeland - met Van der Poel en Groenewegen als uitblinkers - won met 3-0... EU zuidelijke prof-voetballers hebben woensdagavond in Vlissingen dertig gulden per man minder verdiend aan hun „semi-beroep" dan ze verwacht hadden Want een groepje Zeeuwse amateurs zorgde ervoor, dat de betaalde spelers uit Brabant en Limburg zich te vreden moesten stellen met de premie voor eenver loren wedstrijd, zijnde twintig gulden per man. In deze wedstrijd tussen het vertegenwoordigend Zeeuws KNVB-elftal en, het zuidelijke bondsteam dachten de Brabantse en Limburgse profs kennelijk nu eens op hun gemak een overwinningspremie van vijftig gulden te kunnen opstrijken. Het pakte echter anders nït: tot verbazing van velen en vooral van de profs uit Brabant en Limburg opereerde het Zeeuwse elftal, dat nog nim mer in deze samenstelling had gespeeld, zo voortreffe lijk, dat het zuidelijk bondselftal in geen enkele periode enige superioriteit heeft kunnen tonen. Integendeel: de Zeeuwse amateurs, technisch misschien iets de minde ren, speelden geïnspireerder, combineerden uitstekend, hadden een betere aanvalstaktiek, schiepen zich dan ook veel meer doelrijpe kansen en waren schotvaardi- ger. Doorslaggevend was ook, dat een subliem spelende Van der Poel (spil van de kampioensploeg Hulst) de enige man met een gevaarlijk schot in de prof-aanval Coy Koopal (Willem II) praktisch volkomen uitscha kelde. Tenslotte wonnen de bekwaam opererende Zeeuwse amateurs met 30. Weliswaar waren de cij fers een weinig geflatteerd, doordat het tweede Zeeuwse doelpunt in duidelijke buitenspel-positie gescoord werd, maar de overwinning was ruimschoots en volkomen verdiend, omdat de Zeeuwen de kansen aanmerkelijk beter benutten. Voor rust is het zuidelijk bondselftal nog het gevaarlijkst geweest. Ken nelijk was het de bedoeling van de zuidelijke profs om goalgetter Koopal zoveel mogelijk in de vrije ruimte te lanceren en zodoende een snelle en ruime voorsprong te krijgen... Vleugelspelers Gosgens (Rapid JC) en De Jong (Willem II) en binnenspelers Lenz (Rapid JC) en De Wit (Willem II) deden dan ook alle moeite om scoringskansen voor Koopal te creëren. Er was echter één moeilijkheid: Koopal kreeg die zo zeer begeerde vrije ruimte niet... Steeds weer had Van der Poel het spelletje door: hij gaf de betaalde middenvoor geen meter ruimte. Tot ver na de rust weigerden de zuidelijke profs deze taktiek te laten varen. Wel ging Koopal in de loop van de tweede helft ten einde raad nog in teruggetrokken positie spelen, maar Lenz en De Wit misten tegen de samengebundelde krachten van de Zeeuwse defensie de schotvaardigheid en de doortastendheid om tot treffers te kunnen komen. Bovendien kwamen de Brabantse en Limburgse profs door het snelle in grijpen van de Zeeuwse backs De Waal en Verhulst (beiden Vlissin gen) slechts zelden tot open en dus gevaarlijk spel over de vleugels. Kiemkracht... Er was ook bepaald geen sprake van, dat de betaalde spelers het midden veld beheersten. Met name een steeds weer stuwende Vogel van Middelburg en ook Franken van Terneuzen deden in de eerste plaats nauwelijks onder voor Van Rooij (Eindhoven) en Stal man (Rapid JC). Maar bovendien zat er meer beweeg lijkheid in de Zeeuwse aanvalslinie. Met andere woorden: vooral binnen- speler Wim Groenewegen van Mid delburg was keer op keer op het mid- Italië liep 2-0 achterstand tegen Engeland in Verkeerd volkslied? Een bfessure van linkshalf Ron Flo wers is er oorzaak van geweest dat Engeland in de voetbalwedstrijd te gen Italië in het Wembley-stadion te Londen de zege is ontgaan. Dank zij een doelmatiger speelwijze nam de Engelse ploeg iu de eerste helft een 30 voorsprong. Pas in de 36e mi nuut opende Bobby Charlton de sco re, van de rand van het strafschop gebied schoot de middenvoor van Manchester United hard in. Nog geen kwartier later zorgde rechtsbuiten Warren Bradley voor het tweede Britse doelpunt. Kort na de hervatting raakte Ron Flowers bij een botsing geblesseerd aan de neus. De Engelse linkshalf móest op een brancard van het veld worden gedragen: Toen dertien mi nuten later de 90.000 toeschouwers in het Wembley stadion Flowers zagen terugkeren waren de Italianen er al in geslaagd de balans weer in evenwicht te brengen. In de 9e mi nuut zorgde middenvoor Segio Brig- hentï voor het eerste Italiaanse doel punt en na een kwartier scoorde Amos Mariani de gelijkmaker. In de laatste minuten kregen vooral de Italianen nog moeite met het tem po, doch het jonge onervaren team van de „Azzuri" zag kans stand te houden. Twee leden van het Italiaanse huis van afgevaardigden de linkse so cialist Mario Bettoli en de commu nist Gina Borellinï hebben bij de Italiaanse regering aangedrongen te protesteren tegen het feit dat voor de wedstrijd EngelandItalië niet het Italiaanse volkslied „Inno di Ma- meli" is gespeeld, doch de „Konings mars", de Marcia Reale, die herinne ringen opwekt aan een recent ver leden. De afgevaardigden noemden deze Vergissing van het Engelse militaire muziekkorps een ..belediging van de Italiaanse republiek". Zij hebben over: deze kwestie vragen in de ka mer gesteld. denveld te vinden om een schakel te vormen tussen defensie en aanval. Deze jeugdige Middelburger (met Van der Poel de ster van het Zeeuw se elftal) deed dit opbouwend werk uitnemend. Hij was tegelijkertijd de kiemkracht en de intelligentie van de Zeeuwse aanvallen, doordat hij steeds weer verraderlijker diepte- passes naar het centrum van de aan val zond en crosspasses naar de vleu gels. Dank zij deze architect kregen andere spelers vaak uitstekende kan sen. En de Zeeuwse voorhoede had boven dien het voordeel een man te bezit ten aan wie het wel lukte om de vrije ruimte op te zoeken en kansen te benutten. Dat was de snelle en schotvaardige Rob Moens uit Hulst. Overigens was de defensie van de zuidelijke profs met Heestermans (Willem H) en Mertens (Rapid JC) als backs en Haenen (Rapid JC) als spil vaak opvallend poreus. Daaren tegen toonde Feijt zich duidelijk een doelman _van klasse. Aan de andere kant van het veld zorgde Baart (Vlissingen) er voor, dat van hem hetzelfde gezegd kan worden Loodzware lading Al direct in het begin viel het op, dat het Zeeuwse elftal met de beste voornemens bezield was en dat de zuidelijke profs gebukt gingen onder een loodzware lading meerderwaar digheidsgevoel. Soepel gleden de eer ste Zeeuwse aanvallen dan ook door de gelederen van de zuidelijke profs en het was jammer voor middenvoor Nol Schuit (Zeeland Sport), die een geblesseerde Jan de Nooijer (Vlissin gen) verving, dat hij in vrije positie gekomen de bal iets te ver voor zich uitspeelde. Na dit voor Zeeland hoopvolle be gin, veerden de Brabantse en Lim burgse profs toch wel even op en het gevolg was, dat rechtsbuiten Gosgens op topsnelheid langs de lijn ijlde, de bal uitstekend voor zette en dat Koopal raak kopte Helaas voor de profs, op dat mo ment stond linksbuiten De Jong duidelijk buitenspel! Ongeldig dus. Een dribbelende Groenewegen trok later aan de andere kant enkele ver dedigers naar zich toe, schoof ver volgens het leer door naar een vrij staande Rob Moens, wiens schot ech ter voortreffelijk door Feijt werd ge stopt. Aan de andere kant speelde back Verhulst in een benarde situatie de bal bijna in eigen doel. maar Baart sloeg het leer nog juist langs de paal. In de 23e minuut luidden de Zecu- (Zie slot pag. 10 kol. 5) De zuidelijke profs hebben woens dagavond in de wedstrijd tegen het Zeeuws KNVB-elftal weinig kansen tot scoren gekregen. Hier maakt doel man Baart één van die weinige kan sen onschadelijk. Achter hem kijkt spil Vün der i oei enigszins ontzet- toe, maar reden daartoe is al niet meer aanwezigDe Zeeuwse ama teurs wonnen deze strijd met 30. 7Foto P.Z.C.) Produktieve voorhoedes bij Roosendaal-Middelburg Zeeuwen verloren met 54 De wedstrijd RoosendaalMiddel burg, van geen enkel belang meer, is een rustig partijtje zomervoetbal geworden, waaraan vanzelfsprekend de vrij hoge temperatuur mede oor zaak had. Middelburg verscheen zon der stopper Gillissen tussen de lijnen, terwijl direct na de aanvang ook Ca rol wegens een knieblessure het veld ruimde. Roosendaal liep hard van stapel en reeds na 10 min. keken de Zeeuwen tegen een 20-achterstand aan. Het gevolg van grove dekkings- fouten van de vrij slecht spelende Middelburg-defensie. Middelburg leek een grote nederlaag tegemoet te gaan, maar dank zij het doortastend optreden van Linden- bergh verzetten de hoofdstedelingen de bakens en kwamen tot enkele goed opgezette combinaties. In deze periode verdienen enkele harde scho ten van Goossen, die echter net naast of over gingen, vermelding. Na een half uur kreeg de Middelburg se voorhoede het plotseling op z'n heuj>en en in slechts enkele minuten slaagde dit vijfmanschap erin drie treffers te produceren, twee van Groenewegen en één van De Bruin. Ongeveer 10 min. voor rust was het weer Roosendaal, dat tweemaal ach tereen de roos trof. Op de vijfde treffer verkeek Versluis zich. Na rust was het goed merkbaar, dat Vogel en Groenewegen de wedstrijd van de vorige avond tegen de zuide lijke pvofs nog in de benen hadden. Na 10 min. maakte de Roosendaalse rechtsbuiten er 53 van. Hoewel de hoofdstedelingen nog enkele malen tot aardige combinaties kwamen, duurde het nog tot 10 min. voor tijd voordat Goossen uit een voorzet van De Bruin hard inschoot (54). Ver der geloofden de 22 spelers het wel en het eindsignaal kwam dan ook als een verademing. Schotland won met 3-2 van West-Duitsland Het Schotse voetbalelftal i— op 27 mei tegenstander van het Nederlands elftal heeft woensdagavond in Glasgow met 32 gewonnen van het Westduitse team. Alle doelpunten werden in de eerste helft gescoord. Kruiningen was tijdens Hemelvaarts dag een middag lang het wandelcen trum van Zeeland. Bijna 600 wande laars tippelden in het warme, voor jaarszonnetje in en rond Kruiningen. Een grote groep verlaat hier juist Kruiningen. (Foto P.Z.C.) Naar oesterputten van Yerseke De wandelsportvereniging „Kruinin gen" hield op Hemelvaartsdag voor de 6e maal wandeltochten en het dient gezegd te worden: de organisa tie was ook ditmaal prima verzorgd. Het aantal deelnemers berikte een recordhoogte. Bijna 600 wandelaars begonnen even na lialf één aan hun tochten. Tevoren had burgemeester A. Schipper alle deelnemers en deel neemsters een hartelijk welkom toe geroepen in Kruiningen. Begeleid door de koninklijke harmo nie „E.M.M." werden de tochten be gonnen. Het was een fleurig cn tege lijk kleurig schouwspel allen netjes in het gelid door de straten van Krui ningen te zien trekken. Op de Markt defileerden de wandelaars voor het gemeentebestuur van Kruiningen. Hierna gingen de groepen zich split sen, al naar gelang van de afstanden, die zij moesten afleggen. De groepen, die 25 km wandelden togen eerst naar Yerseke, waar zij langs de oes terputten kwamen, waarna zij terug in Kruiningen een rustpauze konden nemen in het Dorpshuis, om dan wat later uitgerust naar Hansweert en Schore te trekken. Ook de groepen op de 10 en 15 km gingen naar Hans' weert en Schore. De jury, bestaande uit de heren A. Peters, Bergen op Zoom, B. Th. Mat- zinger, Vlissingen en J. A. Gommers. Kruiningen, had geen gemakkelijke taak. Tenslotte kon omstreeks half zeven burgemeester Schipper de tal rijke extra prijzen aan de leiders van de diverse groepen uitreiken. De uitslagen waren als volgt: Militaire groepen 25 km: Detache ment L.U.A., Ossendrecht, le pr. 235 pt.; Groepen 10 km: Drumband Jong Hosanna, Goes, le pr. 262 pt.; W.S.V. Kruiningen, 2e pr. 252 pt.; Hertog Jan, Waalwijk, 3e pr. 234 pt.; Steeds Voorwaarts, Breda, 4e pr. 232 pt.; Herv. School, Krabbendijke, 5e pr., 226 pt.; B.W.V. Bergen op Zoom, 6e prijs, 218 pt.; Ghr. School, Krabben dijke, 7e prijs, 216 pt. IN ZIERIKZEE Ester Schot (Delta Sp.) en Vershiys (Dynamo) in vorm ENKELE ZEEUWSE atleten en at letes hebben reeds de tweede atletiek wedstrijd de reeds gelopen Zeeuw se kampioenschappen en de trai- ningspakkenwedstrijd van Dynamo niet meegerekend benut om vier Zeeuwse records scherper te stellen. Dal gebeurde tijdens de regionale wedstrijden, die het Zïerikzeese Del ta Sport in het sportpark Bannïnk op Hemelvaartsdag hield. Ten eerste verdienen de prestaties van het Del ta Sport A-meisje Ester Schot ver melding: zij verbeterde het dames- kogelstootrecord met 27 cm en bracht het thans op 11.03 m. Bij het discuswerpen meisjes A en dames vestigde zij bovendien een nieuw. Zeeuws record met een worp van 34.46 m. Voor het onde record werd de discus 33.33 m ver gegooid. De Dynamo A-junior Piet Ver- sluys trok het kogelstootrecord Jean Anastasi winnaar van Vierdaagse van Duinkerken Jo de Roo achtste en Jaap Huissoon vijfenzestigste Donderdag is de befaamde „vierdaag se van Duinkerken vier wedstrij den met start en finish in de Franse kustplaats begonnen. Winnaar van de eerste rit over 200 km werd de Fransman Jean Anastasi, die in de sprint de Belgen De Mulder, Frans Schoubben, Noel Foré en Frans Aerenhouts, alsmede Jacques Anque- til en Meneghini versloeg. Ook verschillende Nederlanders be hoorden tot de kopgroep: Jo de Roo werd achtste, de Haan 10e, Piet de Jangh 12e, terwijl Piet Damen en Daan de Groot o.a. .ex aequo als 16e werden geblaseerd. De tijd van deze renners was 5.10.25. Piet van der Brand finishte als 35ste met een achterstand van 2.44. Kersten werd 39ste op 15.16 (ruim een kwar tier dus), Piet van Est en Leo van der Pluyra kregen ha dezelfde tijd ex aequo de 42ste plaats en Jaap Huis soon tenslotte eindigde als 65ste met een achterstand van 15 minuten en 36 seconden. Aan de wedstrijd nemen nog 77 renners deel. Groepen 15 km: Globetrotters, Roo sendaal, le pr. 265 pt.; Gidsen, Ter- neuzen, 2e pr. 260 pt.; Tempo, Ouden bosch, 3e pr. 249 pt.; Optimisten, Roosendaal. 4e pr. 238 pt.; SUST, Oudenbosch, 5e en 6c pr. 231 pt.: W. S.V. Axel, 5e en 6e pr. 231 pt.; B.W. V. Bergen op Zoom, 7e pr. 230 pt. Groepen 25 km: Steeds Voorwaarts, Breda, le pr. 250 pt.; Gidsen, Ovezan- de, 2e pr. 252 pt.; Tempo, Ouden bosch, 3e pr. 251 pt.; Optimisten, Roosendaal, 4e pr. 235 pt.; B.W.V. Bergen op Zoom, 5e pr. 230 pt.; Ex celsior. Arnemuiden, 6e pr. 224 pt W.S.V. Axel, 7e pr. 218 pt. 's Avonds hield de W.S.V. Kruiningen nog een toneelavond voor alle mede werkers, voor haar leden, en voor de burgerij van Kruiningen. De toegang voor deze toneeluitvoering was gra tis, en de grote zaal van het Dorps huis was dan ook tot de laatste plaats bezet. Opgevoerd werd: „De man in het Bruin". met een stand van 13.11 m niet minder dan 80 cm naar boven! Bij de 4 maal 60 meter meisjes C verbeterde het Delta-Sportteam, bestaande uit de zusjes M. en J. Stoutjesdijk, N. Geluk en N. van Langeraad, eveneens een nieuw Zeeuws record. Dit kwartet haalde het bestaande liefst een volle se conde omlaag en bracht het nieu we op 33.9 sec. Voorts egaliseerde N. Visser van Del ta Sport met een tijd van S.l sec. het in 1952 door de Vlissingse Wil ly Bakker-Cysouw gevestigde record op de 60 meter meisjes B. Bij deze afstand voor de C-meisjes egaliseer den de zusjes Stoutjesdijk eveneens het bestaande record in 8.4 sec. De voornaamste uitslagen van deze wedstrijden, waaraan clubs uit Zee land, Brabant en Zuid-Holland deel namen luiden: 100 meter heren: 1 M. Bos (V. en L., Den Haagl 11.2; 2 A. Westerkamp (V en L) 11.6; 3 Kees de Munck (AV '56) 12.7; kogelstoten heren: 1 W. v. d. Linden (Zld. Sport) 12.23 m; 2 L. Masolijn (AV '56) 10.87 m; 3000 meter heren: 1 Henk Spaan (Minerva, Rottei'dam) 9.11.8; 2 Jo ris Wuyts (Het Zwin) 9.32.4; 3 J. Danen (Diomedon) 10.24.3; versprin gen heren: 1 M. Bos 6.30 m; 2 Wes terkamp 5.88 m; 60 meter dames: Stien Scharleman (Victoria, Rotter dam) 8.1; 80 meter dames: 1 Stien Scharleman 10.4; discuswerpen da mes: 1 Ester Schot (Delta Sport) 34.46 m; discuswerpen meisjes A: 1 Ester Schot 34.14 m; kogelstoten da mes: 1 C. Bolijn (Olympia) 9.33; ko gelstoten meisjes A: Ester Schot 11.83; speerwerpen heren: 1 L. Ma solijn 52.46 m; 2 W. v. d. Linden 43.80 m; 100 meter dames: 1 Stien Scharleman 13.1, 100 meter meisjes A: Matty Theune (Marathon) 12.9; polsstok jongens A: 1 M. Doeleman (Delta Sport) 2.90 m; 2 J. Ribbens (id.) 2.90 m; 3 W. v. d. Linden (Zld. Sport) 2.70 m.; verspringen jongens A: Piet Versluys (Dynamo) 5.51 m; jongens B: Kees van Langeraad (D. Sport) 5.20 m. Selectie-afdelingtsteam tegen Vlissingen II Ter voorbereiding van de wedstrijden voor de vertegenwoordigende elftal len van de K.N.V.B. Zeeland om de Moormanbeker zal op woensdag 13 mei a.s. des avonds om 7 uur op het terrein van Vlissingen een selectie elftal van afdelingsapelers uitkomen tegen Vlissingen H. Dit afdelingself tal is als volgt samengesteld: Doel: J. v. d. Bos (Brouwershaven); achter: J. B. A. M. de Wolf (Wal cheren) en W. Huibregtse (Noor mannen); midden: J. Hanse (Burgh), J. Roelse (Domburg) en W. Huigh (Schoondijke): voor: Jac. Willemse ^1.ei"il5zee)' H- pvan Oosterhout (Walcheren), J. Jansen (Domburg) J. Traas (Patrijzen) en J. J. Snoep (Robur). 1 Reserves zijn: M. Wolfert (Groedel, J. Seen (Schoondijke) en J. Dierxk (Groede). Boxtel won in Biervliet met 3-2 van De Spechten Op Hemelvaartsdag is in Bicrviïe' t de voetbalwedstrijd De Spechten Boxtel gespeeld, die met 3—2 door Boxtel werd gewonnen. De ruststand was 20 in het voordeel van Boxtel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5