Proces over mijnramp van Marcinelle Indonesië wil spoedig Nederlandse dochterbedrijven nationaliseren ..toffees moeten van vein Mie zijn! C0NTRAKT VAN 33,5 MILJOEN VOOR NIEUWE RUIMTERAKET GEEN FRANSE CURSUS OP GRONINGSE LAGERE SCHOOL SALVADOR DALI KWAM MET NEUSHOORN NAAR BAL 4 PROVINCIALE. ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 8 MEI 1959. IN UNIVERSITEITSZAAL TE CHARLEROI Vijf directeuren en ingenieurs beschuldigd van dood door schuld is voor de rechtbank te, Charleroi een proces begonnen naar aanleiding van de mijnramp van Marcinelle op 8 augustus 1956 waar bij 262 mijnwerkers om het leven kwamen. Vijf directeuren en in genieurs van de nüjn Cazier zijn be schuldigd van dood door schuld. Twee maatschappijen worden bur gerrechtelijk aangesproken. Men denkt dat het proces twee maanden zal duren. Er zal een tweehonderdtal getuigen worden gehoord op de zittingen die in een zaal van de universiteit van Charleroi worden gehouden daar de ruimte in het gerechtsgebouw voor deze gelegenheid niet voldoende was. Drie Italiaanse advocaten, onder wie senator Leo Leone, en twaalf Belgi sche zullen pleiten voor een honderd tal civiele partijen. Een der advoca ten van de verdediging is de oud premier Duvieusart. Overigens gaat de belangstelling voornamelijk uit naar hetgeen de door beide partijen aangewezen deskundigen omtrent de toedracht van de ramp te berde zul len brengen. De rechtbank wordt voorgezeten door Mayence, met als bijzitters Metz en Harmignies. De zetel van het openbaar ministerie wordt bezet door GuiUaume. substituut van de procureur des konings. De vijf beklaagden zijn: Adolphe Calicis, 51 jaar oud, mijningenieur directeur van de werken in de kolen mijn „Bois du Cazier". Eugene Jac- quemyns, 56 jaar oud, hoofdingenieur van de „Bois du Cazier", Louis de Vleeschauwer, 63 jaar oud, technisch ingenieur van de maatschappij Co- nelva, belast met het toezicht op de elektrische leiding. Roger Lefevre, 63 jaar oud, afdelingsdirecteur bij het korps der rijksmijningenieurs op hét ogenblik van de ramp, thans beheer der van een kolenmijn. En Philippe Dassargues, 28 jaar oud, ingenieur bij het korps der rijksmijningenieurs. Op de vraag van de president of de beklaagden de feiten bekennen die hun ten laste worden gelegd ant woordden allen ontkennend. D© president riep de ramp van 8 augustus 1956 in herinnering en vroeg of wel inderdaad alle 'geboden maatregelen waren getroffen. Hij wees er op dat er in de schacht voor de luchttoevoer elektrische kabels zowel als olieleidingen aanwezig wa ren, en dat de gelijktijdige breuk van Deze foto toont de hoes en de gram mofoonplaat met nazi-liederen er toespraken van Hitler, Göring er Göbbels, wélke sedert kort in Duits land werd verkocht. De plaats is ge ïmporteerd uit de Verenigde Staten. dit materieel de brand heeft veroor zaakt. Hij vroeg aan elk van de ver dachten: 1) Meent gij dat de elektri sche kabels naast de olïeleidingen moesten gelegen zijn; 2) Er was slechts een relais voor de kabel ter wijl er drie hadden moeten zijn, waarom?; 3) Had men tenslotte de schacht niet onder water moeten zet ten, zodra de omvang van de brand bekend was? Op deze laatste vraag antwoord den de verdachten dat het gieten van water op door het vuur gloei end geworden stenen veel damp en rook zou hebben ontwikkeld. De zitting zal vrijdag te 9 uur worden hervat. Tweeëntwintig weduwen van Ita liaanse slachtoffers, die nog hun rouwkleren droegen, woonden de eerste zitting bij. Schilderij van Frans Hals in Londen ontdekt? De in Nederland geboren Londense kunsthandelaar Leonard Koetsier, 52, meent een schilderij van Frans Hals te bezitten dat 30.000 pond waard is en dat hem zelf zes weken geleden maar 1312% pond heeft gekost. Het schilderij, dat door Koetsier ge kocht is in de veilingzaal Chris tie's. waar het door een onge noemd persoon was ingestuurd, heeft de naam „het garnalenmeis- je". Het is geschilderd op een dik houten paneel van 30 bij 23 cen timeter en het stelt een garnalen- meisje in Nederland voor. Kunstkenners zeggen dat het schil derij veel overeenkomst vertoont met andere kleine schilderijen van Hals en het model is overeen komstig aan het zigeuner-kopje dat zich thans in het Louvre be vindt. „Het garnalenmeïsje" is gesigneerd F. Hals en de afwe zigheid van de gebruikelijker volledige signatuur had bieders tot voorzichtigheid gemaand. „Het is de meest opwindende ontdek king uit mijn beroepsleven. Het was erg smerig en herhaaldelijk opnieuw gevernist, maar ik be sloot het te kopen". Koetsier, die vier jaar geleden een veronderstelde Francia in de Na- - tional Gallery als een vervalsing aan de kaak stelde, heeft „het garnalenmeisje" zelf gereinigd en zijn conclusie was dat het t oorspronkelijke Frans Hals is. (Advertentie) De National Aeronautic and Space Administration (N.A.S.A.) heeft aan do afdeling Convair van de General D-namies Corp. een contract van 33% miljoen dollar verleend voor de ontwikkeling van een nieuwe ruimte raket, die misschien vroeg in 1961 naar Venus gelanceerd zal worden. Dit drietraps vehikel, de „Vega" genaamd, zou in staat zijn een ruimte-laboratorium" van twee ton, met verscheidene mensen aan boord, gedurende een periode van verscheidene weken in een 500 ki lometer hoge baan om de aarde kunnen houden. De proefvluchten met de Vega worden eind 1960 verwacht. Het hoofd van N.A.S.A., T. Keith Glenman zegt dat de voornaamste taak van de Vega het Protest tegen komst van koningin Elizabeth Het executief comité van het Eis- teddfod-festival in Cardiff heeft het ontslag van acht van zijn le den, verzocht uit protest tegen de uitnodiging aan koning Eliza beth om het festival van volgend jaar bij te wonen, geaccepteerd. Het achttal wenste zijn functies neer te leggen, omdat het wenste dat Welsh de enige taal op het festival zou zijn en kon worden aangenomen dat de koningin haar toespraak in het Engels zou moeten houden. Het bestuur heeft een verklaring uitgegeven, waarin verteld wordt dat het reglement van Eisteddfod de komst toestaat van niet-Welsh sprekende kunstenaars en staats hoofden en met name de komst van een lid van de koninklijke familie als lid van do Gorsedd van Barden, het besturend li chaam van het festival. maan en planetair onderzoek zal zijn. In Frankfort is ds .'/5ste jaarlijkse grote landbouwtentoonstelling ge opend. Meer dan 1000 exposanten to nen alle mogelijke artikelen, die op de landbouw betrekking hebben. Ver der kan men op de beurs genieten van 2500 stuks ptijsvee. Foto: welke veehouder zou niet tróts zijn op zul ke prachtige stieren. DurejHollandaise" van Picasso te Londen „Queensland Art Galery", heeft woensdag op een kunstveiling te Londen Picasso's schnlderij „La belle Hollandaise" gekocht voor 55.000 pond sterling (580.000 gulden). Een woordvoerder van de veiling zei dat dit het hoogste bedrag is dat ooit voor een Picasso is betaald. Het schilderij dateert uit 1905. Verder werden onder meer werken ge veild van Utrillo, Toulouse Lautrec Coröt en Pissarro. Anderhalf uur na het begin van de veiling was in totaal al voor meer dan 250.000 pond sterling verkocht. B. EN W. ACHTEN HET NIET NODIG Ambtenarengerecht verklaart beroep ongegrond Het ambtenarengerecht te Gronin gen heeft woensdag het beroep, dat de Groningse onderwijzeres mej. H. W. Willemsen had ingesteld tegen een beslissing van B. en VV. van Gro ningen inzake het onderwijs aan la gere schoolleerlingen, ongegrond verklaard. Mej. Willemsen had B. en \V. toestemming gevraagd om gedu rende twee uur per week buiten het schoolgebouw onderwijs in het Frans te geven aan een door de oudercom missie van haar school voor de leer lingen van de zesde klas in het leven geroepen cursus. B. en W. weigerden Vega zal een Atlas-projéctiel als eer ste trap hebben, een Vanguard als tweede, en een thans in_ontwikkeling zijnde raket als derde. De ontwikke ling van die laatste raket heeft plaats in het laboratorium voor straalaan drijving van N.A.S.A. Andere contracten meegrekend, zal het Vega-program misschien onge veer 76 miljoen dollar kosten. Tegen eind 1961 moeten acht vehikels gereed zijn. Vega zal. als deze raket klaar staat voor de start, zo groot zijn als een gebouw van tien verdiepingen en ruim 147 ton wegen. Tweejarig ldnd door auto gegrepen In de Onlandstraat te Lobith is woensdag een tweejarig kindje van de familie W. Braam door een uit Groes- sen afkomstige fruitauto gegrepen. De kleine was op slag dood. Diepvriesinstallatie in Abtsdale opgericht Óp initiatief van enkele vooruitstre vende landbouwers uit de buurtschap Absdale zal aldaar een coöperatieve diepvries-installatie voor particulier gebruik worden gebouwd. Er zullen !4 boxen, elk met een inhoud van 210 liter, worden aangebracht. balzaal waarin hij zich, vanaf de laadbak van De surrealistische schil der Salvador Dali is ge heel volgens belofte in* een vrachtauto, weldra de voornacht van dins- dag op woensdag op ko men dagen op het „bal des petïts lits blancs", ten bate van ziekenhui- Dali had beloofd dat hij zich zou laten vergezel len van een twee-ton zware neushoorn, luis terend naar de naam „Joseph". De schilder maakte om twee uur met vers ge- pommadeerde antenne snor zijn intrede in de verloor in en wild en woordrijk betoog over de merites van de hoorn waaraan i Joseph zijn naam dankt. De gasten waren niet over de gehele linie ge boeid en wilden het beest ook inderdaad zien. Het zat weggedo ken achter dikke tralies van een kooi. Dali moest zich spoedig ver weren tegen op hem af gevuurde dadelpitten en 'verlepte tuiltjes bloe men. De schilder liet zich echter geenszins van de wijs brengen en ver volgde, al vegende, zijn lezin/;. Het grootste deel van zijn gehoor was teruggaan naar de dansvloer toen de mees ter tot enkele zinvolle demonstraties overging. Hij vulde een buste van gips voorstellende Vol taire. met melk en liet deze daarna onder de wielen van de kooi met Joseph verpletteren. f Advertentie) REACTIE OP AMERIKAANSE KRITIEK Voornemen tot betalen van schadevergoeding is „ernstig" Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag verklaard dat het Indonesië ernst is met zijn voornemen schadevergoeding te betalen voor de genationaliseerde Nederlandse on dernemingen, aldus meldt Antara. De woordvoerder zeide dit naar aanleiding van een rede van de heer Lof- tus Becker, rechtskundig adviseur van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, waarin deze kritiek op Indonesië uitoefende omdat het geen ernstige stappen heeft genomen om schadevergoeding te betalen. De woordvoerder verklaarde dat de kwestie van genationaliseerde Neder landse bedrijven „niet alleen van een juridisch standpunt kan worden be naderd". Inmiddels meldt Antara voorts, dat Indonesië spoedig over zal gaan tot de nationalisatie van dochterondernemingen van Nederlandse bedrijven in Indonesië, alsmede van cultuurondernemingen die gezamenlijk worden ge financierd met Nederlands en Indonesisch overheidskapitaal. In zijn rede, gehouden voor de jaar lijkse vergadering van het Ameri kaanse genootschap voor internatio naal recht in Washington, noemde de heer Loftus Becker de Indonesische maatregelen tegen Nederlandse ei gendommen onder de voorbeelden van „nationalisatie met minder dan volledige schadeloosstelling". Hij be toogde, dat de Tweede Wereldoorlog het proces van onteigening zonder compensatie heeft versneld en dat dit nog steeds voortduurt. „De gebeurte nissen liggen nog vers in ons geheu gen: in de satellietlanden, de Anglo- Amerikaanse oliemaatschappij, het Suezkanaal en Indonesië, aat, of schoon daartoe geen rechtstitel be stond, onlangs volledig bezit heeft genomen van de meeste Nederlandse eigendommen en deze onder zijn be heer heeft gesteld, met een bepaling voor schadeloosstelling, zonder ech ter enige werkelijke stappen to heb ben genomen om deze bepaling uit te voeren". De heer Becker verklaarde geen en kel land het recht te willen ontzeg gen particuliere eigendommen over te nemen voor openbare doeleinden tegen betaling van een rechtvaardige schadevergoeding. „Het recht van een staat om dat te doen wordt niet betwist en is nooit betwist. Ik spreek slechts over een poging van sommigen, onder wie zich tot mijn spijt ook een aantal internationale juristen bevindt, wettige grondslagen te leggen ter ondersteuning en ver ontschuldiging voor het in bezit ne men van particulier eigendom zon der een juiste schadeloosstelling". Hij herinnerde aan de „klassieke verklaring over de klassieke regel" van de Amerikaanse regering, des tijds door de toenmalige Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Cordell Huil afgelegd tijdens het geschil met Mexico over de onteige ningen in dit land: „het in bezit ne men van eigendommen zonder scha devergoeding is geen onteigening. Dit is confiscatie. Het is niet minder dan confiscatie indien de bedoeling is aangekondigd op enig tijdstip in de toekomst tot betaling over te gaan. De heer Becker verklaarde voorts, dat de multilaterale pogingen om te komen tot het aanvaarden van een aanvaardbare regel voor de bescher ming van buitenlandse investeringen vruchteloos zijn geweest. Hij zeide de voorkeur te geven aan het alge meen doen aanvaarden van do regel en het afsluiten van bilaterale over eenkomsten. „De vraag rijst wat nog meer kan worden gedaan voor de verster king van de kracht en invloed van de klassieke regel van rechtvaar digde schadevergoeding. Hier ligt een belangrijke laak voor de Ar rikaanse internationale jurist zijn buitenlandse collega's. Dit is om aanvallen tegen de fundamen- téle regel tegen te gaan door hen, die tot een compromis willen ko men, want gedeeltelijke compen satie is een compromis met een principe. deze toestemming, waarop mej. Wil lemsen in beroep ging. Het college van B. en W. heeft zich uitvoerig laten voorlichten door hoof den .van inrichtingen voor V.H.M.O., voor G.L.O., rijksinspecteurs van de takken van onderwijs, de gemeente lijke inspecteur van het onderwijs en de schoolpsycholoog over het al dan niet wenselijk zijn van het geven van onderricht in Frans aan leerlingen van lagere scholen. Nagenoeg una niem was men van oordeel, dat dit onderwijs ongewenst moet worden geacht. Op grond van dit resultaat hebben B. en W. bij circulaire van 13 maart 1958 aan de hoofden van be trokken scholen meegedeeld, dat met ingang van het schooljaar 1958/59 voor het onderricht in Frans geen gemeentelijke schoollokalen meer be schikbaar zullen worden gesteld en dat aan het onderwijzend personeel der lagere scholen geen toestemming meer zal worden gegeven dit onder wijs buiten de gewone schooluren te geven. In de overwegingen stelde het amb tenarengerecht onder meer, dat ver weerder wettelijk de vrijheid heeft aldus te oordelen, aangezien een be maling, welke overeenkomt met artl- ;el 2 lid 3 van de lager onderwijswet 1920, betreffende het onderwijs in de Friese taal, of een streektaal in le vend gebruik, ten aanzien van hét Frans ontbreekt. Overwegende, dat het weigeren van de gevraagde toe stemming derhalve niet in strijd is met het bepaalde in art. 12 van de verordening tot regeling van het openbaar onderwijs in Groningen, noch met het bepaalde in artikel 44 van de lager onderwijswet 1920, ter wijl aan het gerecht al evenmin een ander algemeen- verbindend voor schrift bekend is, waarmee de wei gering in strijd zou zijn. Overwegende tenslotte, dat het ferecht voorts niet is gebleken, at verweerder bij het uitspreken van de weigering van zijn be voegdheid een ander gebruik heeft gemaakt dan tot de doelein den, waartoe hem deze bevoegd heid is gegeven, concludeerde het ambtenarengerecht tot onge- grondverklaring van het beroep. Voorstel tot ontbinding Canadian Eagle Oil Company De raad van beheer van de Canadi an Eagle Oil Company limited hceft besloten zo spoedig mogelijk een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders bijeen te roepen. Voorgesteld wordt in te gaan op het voorstel van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maat schappij en The „Shel" Transport and Trading Company limited om de activa en het bedrijf van de Canadi an Eagle in hun geheel over te ne men. Zoals reeds bekend werd gemaakt zijn aan de Canadian Eagle ter uit kering als zodanig aan haar aandeel houders aangeboden 3.971.012 volge storte aandelen elk groot 20, in de Koninklijke Nederlandsche Petrole um Maatschappij en 5.956.518 volge storte aandelen, elk groot ponden sterling in The „Shel" Transport and Trading Company limited. De Ba taafse Petroleum Maatschappij N.V. een vennootschap van de Koninklijke Shell groep die ongeveer 21 procent van het geplaatste aandelenkapitaal van de Canadian Eagle bezit, zal afstand doen van haar recht op haar deel in deze uitkering. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 4