Constructieve commentaren op het Noordbrabantse Kreekrakplan Zeenwse Almanak :mn MUZIEKCONCOURS ST. KRUIS BIJ JUBILERENDE VERENIGING VERZWARING VLISSINGSE BOULEVARD AANBESTEED Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT a IN LAATSTE NUMMER VAN LAND EN WATER Dr. Van Veen: „Zeeuwse tannel wordt door dit plan mogelijk Iu het tijdschrift „Land en Water", 3e Jaargang nr. 2, dat zojuist is ver schenen, is een aantal commentaren opgenomen over het welvaartsplan „Noord-Brabant en het nieuwe westen". Zoals bekend wordt een belang rijk onderdeel van dit plan gevormd door het havenproject rond de oude Kreekrak. De commentaren zijn geschreven door de heren Fr. WUdiers, di recteur van het Vlaams Economisch Verbond, ir. M. de Vink, directeur van de P.P.D. Zeeland, drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. Zee land, drs. L. H. Klaassen, directeur van het Nederlands Economische In stituut, dr. ir. F. P. Mesu, oud-directeur~van de Cultuurtechnische Dienst. Het Is Interessant van deze commentaren kennis te nemen. Zo schrijft dr. Mesu over de aanleg van een zeehaven tussen Bath en Woensdrecht: „Met alle waardering voor deze conceptie, ben ik toch van mening, dat zij niet voldoende uit de verf te gekomen". De heer Mesu vraagt zich af, of dc ontwerpers de „stoute sprong" niet hebben aangedurfd. „Op de aan het rapport toegevoegde kaart had men naar zijn mening gerust het ontwor pen Benelux-kanaal door kunnen trekken door de Oosterschelde, on geveer langs de Noordbrabants- Zeeuwso grens en door de Een dracht, met een doorgraving door de Heen naar bet Volkerak, een traject ongeveer overeenkomende met het vroegere plan-Van Konijnenburg. De verbinding van de haven van Bergen op Zoom naar het noorden zou tegelijk hiermede tot oplossing zijn gebracht". Het zou naar de mening van dr. Me su voorkeur verdienen de geprojec teerde sluis in het Benelux-kanaal te bouwen ten zuiden van het zijkanaal naar Bath. Het Beneluxkanaal met zijtak naar Bath kan dan tevens ge bruikt worden als spui-kanaal voor het terugdringen van het zoute schutwater, benevens voor het ver zoeten en zoet houden in de toe komst van het water in de zak van de afgesloten Oosterschelde. Ten slotte wijst dr. Mesu nog op het ver- Advertentie) Cadeaus voor moederdag Zie pagina 28. Alles in één pand. lies aan cultuurgrond (tenminste 2000 ha). Dr. Van Veen, oud-hoofdingenleur- dlrecteur van de rijkswaterstaat, een waterbouwkundige die zoals bekend een belangrijke rol heeft gespeeld bij de totstandkoming van het Deltaplan schrijft over een „voorbeeldig" plan. Niet te wild met te zwakke argu menten, ook niet verzet kwekende „pushing group-allures" maar een rustig betoog, dat de wetenschappe lijke grondslag niet verlaat. „Een goed beleid en een goede samenwer king zitten hier achter", aldus dr. Van Veen. En hij betoogt verder: „Andere provincies zullen nu wel volgen, wel moeten volgen. Zee land zal bijvoorbeeld eon tunnel plan naar voren brengen ten be hoeve van Zeeuwsch-Vlaanderen. De aangewezen plaats daarvoor is bij Bath, waar Noord-Brabant thans de Kreekrakhaven heeft ge schetst. België de andere huur zal hier gaarne een betere bocht voor de zeevaart hebben, dat wil zeg gen een bochtafsnijding van het Schaar van de Noord. Daarvoor bestaan sinds jaren plannen en een tunnel kan hiermede uitste kend worden gecombineerd, even als het havenplan van Brabant er mee gecombineerd kan (moet) worden. Men kan de ogen voor zulke „buurmogelijkheden" niet sluiten. Een tunnel zou dan bij voorbeeld in den droge kunnen worden gemaakt". Dr. Van Veen schrijft verder nog, dat een welvaartsplan als dit „met de Jaren groeit". En hij zegt: „De welvaart zelf hangt thans als een druiventros boven West-Brabant". Uiteraard is het commentaar van de heren De Vink en Verburg uit de „Zeeuwge hoek" gegeven. Zo zegt de heer De Vink, dat de goede samen werking tussen Brabant en Zeeland impliceert, dat de nodige stedebouw- kundige maatregelen niet alleen tij dig kunnen worden getroffen, maar ook tijdig zullen worden voorbe reid. „De allesoverheersende gedach te na de lezing van de Brabantse brochure is tenslotte: zuidwest Ne derland gaat zijn rol mede spelen in de nationale Nederlandse en de West- europese economie" aldus besluit de heer De Vink. Drs. L. H. Klaassen, directeur van het Nederland Economisch Instituut spreekt van „positieve factoren en toch tweeslachtig". Hij heeft name lijk twee verschillende uitgangspun ten in het plan ontdekt, namelijk een grootscheepse ontwikkeling van één complex met internationale functie en voorts „een wat houterige en vooral kool- en geitsparende gedach te van de ontwikkeling van een aan tal kernen naast dit complex". Deze twee verschillende punten zijn op 'n betrekkelijk klein gebied als West- Brabant nauwelijks met elkaar in overeenstemming te brengen, aldus meent drs. Klaassen. De Belgische econoom Wildiers wijst er op, dat in het verleden elk nieuw voorstel Inzake de waterwegen in gië een slechte pers had. „Voor de eerste maal schijnt het thans an- VAN TOT BEZOEK (I). Men heeft onlangs in St.-Maartens- dijk wel even vreemd staan kijken, toen daar een Amerikaanse dame, nirs. Ann Havender uit de 234ste straat in New York, op het dorp kwam, op zoek naar een Greetje Woudstra. Greetje woonde echter niet In deze Thoolse gemeente, mis schien kon het wel Maartensdijk in Utrecht zijn, zo opperde men, maar ook daar was Greetje een grote onbe kende. Totdat mrs. Havender in het Noordhollandse dorpje St.-Maarten kwam. Daar vond ze de ouders van Greetje, die zelf niet thuis was. Jammer voor Greetje, want de Amerikaanse pen vriendin kwam haar uitnodigen om een vakantieuitstapje mee naar de States te maken. Wat echter het voornaamste doel van mrs. Havender was? Greetje had in een damestijd schrift gelezen, dat de Amerikaanse een verzameling van 2000 lege par- IJSPRET Een dagje uit duizenden, gisterenmet meer ijspret in het tijdsbestek van een tiental uren, dan anders in een hele winter. Overal waar onze benen ons voerden, in MiddelburgGoes en Vli88ingen, kinderen gesignaleerd, likkend en smikkelend aan witte, roze, rode en licht- tot donker bruine ijsjes. Ijsjes met parasollen, deftig lu coupes, en doodgewone ijs jes in wafeltjes, recht toe-recht aan ijsjes, die vroeger voor de oor log bekendheid genoten als „één van vijf". Trouwens, niet alleen kin deren gesignaleerd, die van de koude substantie genoten, nee, bepaald niet. Ook zeer véle volwassenen ge zien, die dromerig 'likkend aan het zo zomerse produkt hun zonbeschenen weg gingen op deze uitbundig mooie dag, waarop ogenschijnlijk alleen maar gewerkt werd door ijscoman nen en kelners, die overigens een dankbare taak hadden om al die op gewekte mensen te laven en van ijs te voorzien. Vooral veel ijs. ,Jk maak er lekker pap van", sprak een heel klein meisje op een terras aan de Vlissingse boulevards tot haar ouders en die ouders vonden het best.JU aak jij er maar lekker pap van, hoor", 'spralc papa, zélf helemaal verdiept in de consumptie van een levensgrote „coupe", in alle kleuren van de regen boog en op dat ogenblik hélemaal één met zijn in jaren toch zo aanmerke lijk veel jongere spruit. ,JIij zag er naar uit of hij er zelf ook best pap van zou willen maken en in ieder ge val lustte hij het er wel van. Een kwartier nadat hij de laatste lik had aedaan, sprak hij tenminste tot zijn eega: „Zullen we nog maar", en hup, daar kicamen weer drie composities ia zachtgroen en roze en rood plus wit en daar begon de ijspret wéér van voren af aan. 't Is nou toch heus wel lente fumflesjes uit 8.11e delen van de we reld bezat. Nu had de jongedame uit St.-Maarten ook een bijzonder flesje, in de vorm van een mijnwerkers- lamp. Greetje wilde het wel afstaan voor deze bijzondere verzameling en daarom kwam mrs. Havender het nu zelf „even" halen. Het werd no. 3001 van de Amerikaanse verzameling! BEZOEK (II) Een ander Amerikaans bezoek, maar niet onverwacht, krijgt de familie C. van Gorsel te Rilland- Bath van 12 augustus tot en met 14 september. Het 20-jarige meis je Willette Lupo uit Omega (Geor gia), die in het kader van de plat- telandsjongerenuitwisseling reeds sinds een paar weken in ons land vertoeft, zal ook een deel. van haar verblijf In ons land, op dit Bevelandse dorp doorbrengen. Willette, die later bij het onder wijs wil, heeft thans drie jaar stu die met „Business Education" als hoofdvak aan het Abraham Bald win College en het Georgia State College for Women achter dc rug. Zij heeft haar hele leven op een middelgroot gemengd bedrijf door gebracht, waar aardnoten, tabak, mais en katoen de belangrijkste produkten zijn. Willette zal dus wel van verandering weten in dit Zeeuwse akkerbouwgebied. UUR WERKK WE STDE Sint-Anna ter Muiden zit nog al tijd met een uurwerkkwestie". I ele toeristen die naar de toren kijken komen tot de ontdekking dat de klok stilstaat. Waarom, ju dat weten de inwoners zelf ook niet helemaal precies. Ze hebben nu aan het college van B. en W. een verzoekschrift gezonden om een oplossing in deze kwestie te vinden. ZESTIG JAAR. Tenslotte een jubileum. Een zeld zaam jubileum, mogen we wel zeg gen. Op vrijdag 8 mei is het name lijk zestig jaar geleden dat de heer M. Faase te Kamperland als jongen van dertien jaar op de hofstede „An- tonette" van de familie Luik kwam. De eerste veertien jaar was hij op dat bedrijf werkzaam bij nu wijlen de heer J. de Kam, sindsdien bij de familie Luik. Op de jubileumdag wordt de heer Faasse 73 jaar en trots deze hoge ouderdom, doet hij nog alle voorkomende werkzaamhe den. (Advertentie) Moederdag zakdoeken EERSTE PRIJS NAAR TERNEUZEN ders te zijn en ln talrijke commen taren, die in België voorliggen, wordt in gunstige zin gereageerd". Het voordeel van het Brabantse plan ligt naar het oordeel van deze schrij ver ln het feit, dat hierin België niet meer alleen de vragende partij ia. Er zal nu van beide zijden gevraagd en gegeven moeten worden. De heer Wildiers besluit: „Het sinds de laatste halve eeuw opgestapelde wantrouwen moet langzaam over wonnen worden en dit kan alleen ge schieden bij rustige arbeid". TWEEDE DEEL VAN MILJOENENWERK Laagste inschrijving ca. 1.6 miljoen Woensdagochtend is in het bureau van de directie Zeeland van rijkswa terstaat het verzwaren van deel van de Vlissingse zeewering aanbesteed. Het betreft hier de verzwaring van ongeveer 450 meter zeewering voor het oostelijk gedeelte van de Boule vard De Ruyter en het uitvoeren van bijkomende werken ten behoeve van de rijkszeewering te Vlissingen. In totaal schreven Aderentwintig aanne- mersinaatschappïjen en firma's in. Het laagste inschrijfbedrag was 1.623.000 en het hoogst ƒ1.925.000. De gehele inschrijving luidt als volgt: Aannemingsmij. Jac. Q. van Oord N.V. te Utrecht ƒ1.623.000; C.V. Ge- br. Van 't Verlaat te Hardinxveld ƒ1.683.000; N.V. T. en P. de Klerk te Werkendam ƒ1.743.000; Holland- sche Beton Maatschappij N.V. Den Haag ƒ1.748.000; Aannemingsbedrijf Oosterwijk N.V. te Rotterdam ƒ1.749.000; N.V. Aannemers en Han delsbedrijf Van Oord en N.V. Gebr. Van Oord te Werkendam 1.784.000; N.V. Aannemersbedrijf Jacob van der Vlis te Sliedrecht 1.800.000; Aanne mingsmaatschappij P. C. Zanen N.V. te Heemstede 1.831.000; Aannemers bedrijf Dirk Verstoep Den Haag ƒ1.833.000; N.V. C. J. van der Hoe ven Den Haag 1.833.000; N.V. Am- sterdamsche Ballast Maatschappij te Amsterdam 1.833.000; Amsterdam- sche Aannemingsmaatschappij N.V. Den Haag ƒ1.838.000; N.V. Aanne- mings- en wegenbouwbedrijf P. H. Offrlnga te Den Haag ƒ1.841.000; Reef's Aann.- en Handel Mij. N.V. te Oldenzaal ƒ1.866.000; N.V. Aann. Mij v.h. Gebr. M. Strijland te Uit hoorn 1.869.000; S. A. Sanders Aan nemersbedrijf N.V., Delft ƒ1.879.000; D. Blankevoorts en Zoon N.V. Alg. Aannemings Mij. te Bloemendaal 1.880.000; fa. Gebr. Hakkers te Wer kendam ƒ1.888.000; B. Stegink te Vlissingen 1.890.000; Gebr. C. en Th. Wijnands N.V. te Werkendam 1.893.600; fa. Bot en Van Seventer te Sliedrecht ƒ1.895.000; N.V. Aan nemers en wegenbouwmij. vJi. fa. J. Heijmans te Rosmalen 1.898.000; fa. W. van Hattum en Zonen te Zalt- bommel 1.917.000 en Aannemer E. Blok te Rotterdam 1.925.000. Tweebisamratten in Axel gevangen De kantonnier II. Knol van de Rijks waterstaat to Axel ving tijdens zijn werkzaamheden aan het afwaterings kanaal langs de Rijksweg Axel-Hulst een bisamrat van het vrouwelijk ge slacht met een lengte van 55 cm. Toen de heer Knol, die het dier aan een touw liad opgehangen om het te drogen, twee uur later terugkwam, zat Dij de dode vrouwtjesrat een man nelijk exemplaar. De heer Knol wist ook deze rat te doden. De twee hisam- ratten werden opgezonden naar de Plantenziektenkundigedienst te Wa peningen. Het mannetje had een leng te van ongeveer 50 cm. Elk naar zijn krachten" bestaat 75 jaar Te St.-Kruis Is donderdag het jaar lijks muziekconcours gehouden van de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen, die aangeslo ten is bij de Koninklijke Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfare- gezelscliappen. Burgemeester J. M. A. C. van Dongen uit Aardenburg heette de genodigden welkom in het „Dorps huis". Bondsvoorzitter P. A. Ocké uit Hoek verwelkomde speciaal de jury leden van de federatie. Hij feliciteer de namens de bond de organiserende verenigingen „Elk naar zijn krach ten" uit St.-Kruis met het 75-Jarig jubileum. Verder verwelkomde spreker de heer W. Vernooijs, die met zijn gezel schap uit Nieuwe Tonge naar hier kwam om het concours mee te ma ken. De directeur is oud-directeur van Bureau-secretaressen Pro Juventute in Middelburg Elk Jaar moet de bureau-secretaresse van Pro Juventute uit Middelburg naar Amsterdam reizen om de verga dering van de commissie, bestaande uit landelijke bureau-secretaressen van de vereniging, bij te wonen. Hét werk van de kinderbescherming is voortdurend in beweging,, zoals dat tegenwoordig heet, en om zich te be raden over de verschillende punten in dat werk is zo'n vërgadèring noodza kelijk. Maar de secretaressen wilden wel eens iets anders. Dus besloten zij om de bijeenkomst irf 1959 ln Middelburg te houden en dat gebéurde j.1. woensdag. In de „Gouden Poórte" waren da :da- mes bij elkaar gekomen;. Mej.. A.'.W. Bos, de Middelburgse secretaresse; was daar de gastvrouwe. Mej. Bos wist evenwél hét aangena-- me met het nuttige te verenigen. Want behalve dat de dames een zeer goede vergadering hadden,- kregen zij ook iets van Zeeland te zien. Zij wa ren er opgetogen over: een bezoek aan de provinciale bibliotheek en de kloostergangen in de Middelburgse Abdij, een boottochtje van Veere naar Kamperland, tijdens welk tochtje zij juist getuige waren van de binnen komst van de vissersvloot en tot slot een bezoek aan het Middelburgs stad huis. Na dit alles gezien te hebben, besloten enkele dames onmiddellijk om de aanstaande vakantie in Zee door te brengen. Muziek-„problemen" op het donder dag te St.-Kruis gehouden concours. de plaatselijke vereniging te St.- Kruis. Tenslotte reikte hij aan de voorzitter van „Elk naar zijn krach ten" de gouden ere-medaille van de Koninklijke Nederlandse Federatie uit. Nadat „Apollo" uit Nieuwe Ton ge een marswedstrijd verzorgd had en daarvoor een eerste prijs met S3 punten had verkregen, begon de op tocht der korpsen door St.-Kruis, die eindigde op net terrein van de heer Noé, waar het concours begon. Na afloop van het concours werden door burgemeester Van Dongen de prijzen uitgereikt. „Apollo" uit Nieuwe Tonge, dat bul ten mededinging van de beker mee speelde, behaalde in de eerste afde ling fanfare met 11 punten een eer ste prijs, met lof van de jury. De harmonie Terneuzen behaalde onder dirigent Jan Meijers in de afdeling uitmuntendheid harmonie met 101 punten een eerste prijs, met de me daille van H.M. de Koningin en de wisselbeker. Deze blijft echter in het bezit van de bond, daar dit korps een afdeling lager speelde onder voor waarde, dat de beker niet uitgereikt zou wordeu. De uitslagen De overige uitslagen luiden as, volgt: 'Vierde afdeling harmonie: „Jeugdor kest Harmonie", Terneuzen 50 p., Ie prijs; derde afdeling fanfare: „Oefe ning baart kunst", Hoofplaat 76 p., 3e prijs; tweede afdeling fanfare: i.Elk naar zijn krachten"', St.-Kruis 77 p., 3e prijs, „Koninklijke Aarden- burgse Fanfare" 94 p., 2e prijs; eer ste afdeling fanfare: „Uit het volk, voor het volk",- Breskens 84 p., 2e prijs; uitmuntendheid: „Harmonie De Volharding", Zaamslag 100 p., eerste prijs, medaille commissaris der ko ningin; uitmuntendheid fanfare: ko ninklijke muziekvereniging „Veroni ca", Zuidzande, 96 p., 2e prijs, me daille van de .gemeente Aardenburg, vereniging E.M.M., Groode 93 p., 2e prijs: vaandelafdeling: harmonie „Oefening Kweekt Kunst", Schoon- dijke, 94 p., tweede prijs, lauwertak yan oud-burgemeester Dhont; vaan delafdeling fanfare: „Harmonie" uit Oostburg, 81 p., tweede prijs. Teraardebestelling slachtoffer moordzaak-Axel Vandaag in Gentbrugge Het slachtoffer van de moordzaak Axel, de 89-jarige Julia Schietse, wier stoffelijk overschot dezer da gen aan de Belgische justitie werd overgedragen, zal op vrijdag 8 mei a.s. te Gent ter aarde worden be steld. De Belgische justitie die eerst nog sectie op het lijk heeft verricht, gar het stoffelijk overschot vrij, waarna het naar de woning van de moeder te Gent werd vervoerd. In de St.-Annakerk zal vanmorgen een lijkdienst worden gehouden waarna de begrafenis te Gentbrugge zal plaatsvinden. Over het motief van de moord is nog steeds niets be kend, daar de daaer, Xavier de Backer volhardt in zijn verklaring, 'niet met voorbedachte rade te heb ben gehandeld. De technische dienst van de rijkspolitie te Den Haag heeft aan de hand van luchtfoto's een uitgebreide maquette van het misdrijf vervaardigd, die zal wor den gebruikt bij de reconstructie van de moord te Brussel. Ook de getuigenverklaringen en de berech ting van de dader zullen door de Belgische justitie worden afgehan deld. Wie als oningewijde een zangles volgt, waarbij gebruik gemaakt wordt van de Gehrels-methodc, waant zich min of meer toeschou wer van een gooehelvoorstelling. Want hier wordt visueel gezongen oi» handbewegingen en inderdaad (Advertentie) lijken deze bewegingen op het eerste gezicht wat vreemd, maar ze stellen alle een bepaalde noot voor. Op de lagere en kweekscholen in ons land wordt al geruime tijd via Gehrels -methode les gegeven. Om de ouders van de Middelburgse kinderen wat meer bekendheid te geven met dit zangonderricht dan alleen maar via de onbegrijpelijke handbewegingen van de zoons of dochters thuis, heb ben enkele scholen het plan opgevat om volgende week donderdag een soort openbare les te geven. Dat wordt gedaan door de jongens en meisjes van de 5e en 6e klas van de Olmenlaanschool, de 5e en 6e klas van de openbare school aan 't Zand en die van de 6e klas van de rijks leerschool. Om niet helemaal onbeslagen op het ijs te komen, hebben deze ongeveer 180 leerlingen woensdagmorgen on der leiding van de heer C. Schljve. zangleraar aan de hoofdstedelijke rijkskweekschool, met elkaar geoe fend in de aula van de rijkskweek school. Het ging tijdens deze „oefenbijeen komst" al heel aardig. Zo zongen de jongens en meisjes zelfs een liedje op handbewegingen van een van hun col- legaatje's en dat is iets, waarmee de kwekelingen nog de grootste moeite hebben, we geloven vast, dat de va ders en moeders, die volgende week donderdag ln de Concert- en Gehoor zaal een kijkje komen nemen, een goede indruk krijgen van hetgeen de Gehrels-methode inhoudt en welke re sultaten er mee te bereiken zijn;. Op de foto: Ernstig oplettend en zin gend volgen de jongens en meisjeé de handen van de heer. Bohijve, Advertentie Wereldvermaard en niet zonder redenWant over de hele wereld wordt in elke goede keuken Maizena Duryea gebruikt voor het binden van groenten, soe pen en sausen. VANDAAG. Middelburg Electro: „Jerry als baby sitter", 19 en 21.15 uur, a.l. Schouw burg: „Het verloren meisje", 20 uur, 18 J. Gouden Poorte: Ledenvergade ring „Mercurius", 20 u. Groenewe- gen: Bijeenkomst „Cecoba", 10 uur Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9—17 uur. Vlissingen Alhambra: „Schön 1st die Welt", 19-21 uur, a.l. Luxor: „Met de dood voor ogen". 20 uur, 14 j. Goes Grand: „Das Drclmüderl-haus, 20 uur, a.l. Prins van Oranje: Onder ling Kunstgenot met „En zo begon het.../', 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2