A.R. uit ernstige bezwaren tegen structuur van „mammoetwet" klankbord Sjah van Perzië brengt officieel bezoek aan Engeland VIJFTIEN „UITVERKOPERS" STONDEN VOOR DE RECHTER NEDERLANDSE BANKEN NEMEN RESTANT VAN LENING OVER WOENSDAG 6 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TEVEEL AAN DE KROON GEDELEGEERD Ontwerp in strijd met karakter van openbaar en bijzonder onderwijs De onderwijscommissie van het college van advies der Anti- Revolutionaire Partij heeft een nota opgesteld over het ontwerp van wet tot regeling van het voortgezet onderwijs (de zgn. mammoetwet)In deze nota worden onder meer ernstige bezwa ren aangevoerd tegen de structuur van het wetsontwerp, waarin het openbare en het gesubsidieerde bijzondere onderwijs onder één regeling worden samengevat. Dit wordt in strijd met het karakter zowel Van het openbare als ook van het gesubsidieerde bijzondere onderwijs geacht. Het openbare onderwijs immers moet door de overheid geheel uitputtend worden geregeld en ingericht, terwijl daarentegen het bijzondere onderwijs in beginsel vrij behoort te zijn, zo wordt betoogd. Dit brengt mede, dat bijvoorbeeld de eisen van deugdelijkheid en de subsidievoorwaarden, welke aan het ge subsidieerde bijzondere onderwijs worden gesteld, tot het nood zakelijke minimum beperkt dienen te blijven. In het wetsontwerp wordt echter één regeling voorgesteld voor het open bare en het gesubsidieerde bijzonde re onderwijs met het gevolg dat het bijzondere onderwijs niet alleen ge bonden wordt aan de strikt noodzake lijke subsidievoorwaarden maar te vens aan tal van (voor het openbare onderwijs inderdaad onmisbare) be palingen, welke het onderwijs als zo danig raken. Het gehele gesubsidi eerde bijzondere onderwijs wordt daardoor in feite voorwerp van rege ling bij de wet, aldus wordt in de A.R.P.-nota gezegd. In de nota wordt vervolgens kritiek geoefend op het feit, dat in het wets ontwerp de regeling van vrijwel alle belangrijke aangelegenheden aan de Kroon wordt gedelegeerd. Dit wordt niet alleen ongewenst, maar in strijd geacht met de grondwet. Een leemte in het wetsontwerp noemt de nota het ontbreken van el ke overgangsregeling. Voorts worden bedenkingen ingebracht tegen de voorgestelde scheiding van het voor bereidend wetenschappelijk onder wijs (V.W.O.) en het hoge algemeen voortgezet onderwijs (H.A.V.O.). Twee broers onder trein: één gedood De 15-jarige Joop Glandorf en zijn 12-jarig broertje René uit de gemeen te Beets onder Oosthuizen zijn giste ren op de onbewaakte overweg bij de verlengde Beetserweg gegrepen dooi de trein van Purmerend naar Hoorn. Joop werd op slag gedood, zijn broer tje werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Hoorn vervoerd. Hij zal waarschijnlijk een been moe ten missen. Joop Glandorf zou over enige dagen 16 jaar worden. Ter ge legenheid hiervan had hij reeds nu een bromfiets gekregen, die hij giste ren met zijn broertje achterop wilde inrijden. Vermoedelijk heeft hij te veel aandacht aan de bromfiets ge schonken en daardoor het naderen van de trein niet bemerkt. De trein had 20 minuten vertraging. Lijk van ontvoerde neger in rivier gevonden Vit de rivier de Parel nabij Bogalusa in dc Amerikaanse staat Louisiana is liet lijk opgehaald van de 23-jarige neger Mack Charles Parker, die ne gen dagen geleden uit een cel in de gevangenis van het in «Ie slaat Mis sissippi gelegen Poplarville werd ontvoerd. Parker was beschuldigd van aanran ding van een blanke vrouw. De vindplaats ligt ongeveer dertig kilometer van de gevangenis te Pop larville. De identificatie geschiedde door het nemen van vingerafdruk- keil. Parker werd 25 april j.l. door ge maskerde en gehandschoende mannen uit de niet bewaakte ge vangenis van Poplarville ontvoerd. De jeugdige getrouwde blanke vrouw, die indertijd in tegenwoor digheid van haar dochtertje van 5 jaar door Parker zou zijn aange rand, had tégenover verslagge vers verklaard- dat zij de ontvoe ring van dc neger en zijn mogelij ke. terdoodbrenging „verschrikke lijk" vond. Zij had hieraan toege voegd de voorkeur te hebben ge geven aan een gerechtelijk proces. 0 in Tsjeeho-Slowakije is uit „lelietjes der dalen" een middel ter beïnvloeding van de werkzaamheid van het hart be reid. WAT ZE ZEGGEN. Dc Amerikaan se ex-president Harry S. Truman: „Ik ben er trots op. een politicus te zijn. Als een goede politicus dood gaat, wordt hij staatsman. Ik wil daarom een flinke tijd politicus blij ven". De Brit. sir Ernest Rock Car- ling, oud-voorzlttcr van dc Interna tionale Commissie voor Radiologi sche Bescherming: „Leven is een ge vaarlijk tijdverdrijf". BEZET. Xavler Federman, eigenaar van Israels grootste hotelcombinatie, moest toen hij voor het joodse paas feest uit Amerika in zijn land aan kwam een nacht zonder slaapgele genheid op het vliegveld Lydda door brengen daar alle bedden "in zijn ei gen hotels door toeristen bezet wa ren. Op verschillende gronden wordt ge pleit voor een 'regeling, volgens wel ke het H.A.V.O. een gedifferentieer de vorm van onderwijs aan de scho len voor V.W.O. zal zijn en wel na het derde leerjaar. Daarenboven zul len de scholen voor middelbaar alge meen voortgezet onderwijs (M.A.V. O.) vierjarig moeten zijn, zoals de huidige Ulo-scholen, met de 'eventue le mogelijkheid van een uitbouw in de richting van het H.A.V.O. Do in het wetsontwerp voorgestelde planprocedure welke gevolgd zou worden bij de stichting van openbare en de subsidiëring van bijzondere scholen, wordt in de nota onbevredi gend genoemd. Daarmede wordt de beslissingsbevoegdheid te zeer uit sluitend in handen van de minister van onderwijs gelegd. Bovendien acht de nota de voor de onderschei dene soorten van scholen gestelde mi nimumaantallen leerlingen te hoog. De nota sluit met de volgende con clusies: Tegen de structuur van het wetsont werp bestaan overwegende bezwaren. Een regeling van het Nederlandse onderwijs is slechts aanvaardbaar, indien daarin duidelijk het onder scheiden karakter van het openbaar onderwijs enerzijds en het bijzonder onderwijs anderzijds tot uitdrukking komt. De grote omvang van de delegatie van bevoegdheden aan de Kroon, is, nog afgezien van grondwettelijke be zwaren, ongewenst. Het valt te be treuren, dat in het wetsontwerp het overgangsrecht niet is geregeld. De in het wetsontwerp voorgestelde scheiding van voorbereidend weten schappelijk onderwijs en hoger alge meen voortgezet onderwijs verdient geen aanbeveling. Het middelbaar algemeen voortgezet onderwijs, zo concludeert het rapport verder, is in het wetsontwerp niet op bevredigende wijze geregeld. De planprocedure is in de voorgestel de vorm moeilijk aanvaardbaar. De minimum-leerlingen-bezetting, ver eist voor het voortbestaan respectie velijk het behoud van het subsidie- recht van scholen is voor de minder dicht bevolkte delen van ons land te hoog. Het rapport acht het niet gewenst, dat aan besturen van bijzondere scholen de verplichting wordt op gelegd, in bepaalde gevallen aan leerlingen vrijstelling van gods dienstonderwijs te verlenen. GELDBOETES OPGELEGD Zaak tegen landelijke N.V. werd aangehouden Voor de economische politierechter te Breda moesten gisteren 15 leiders van textielbedrijven en schoenenwin kels terechtstaan wegens overtreding van de uitverkoopwet 1956. Herwa ren middenstanders en grote N.V.'9 met zaken in Breda, Tilburg en Bergen op Zoom, die allemaal ervan beschuldigd werden dat zij op 2 janu ari van dit jaar niet de uitverkoop VORDERINGEN DER WERELDBANK Vermindering van buitenlandse schuld Naar van dc zijde van de Wereldbank wordt meegedeeld heeft een syndicaat van Nederlandse banken van de We reldbank ongeveer 54,9 miljoen dollar aan vorderingen overgenomen, welke bet restant vertegenwoordigen van een lening, die door de bank in augustus 1947 aan de Nederlandse regering werd verstrekt. Het betreft- hier een bedrag van 54.540.000 dollar aan Nederlandse dollarobligaties en het equivalent van 353.000 dollar in Belgische franken, welke alle tussen 1959 en I960 vervallen. De gelden, die het syndicaat nodig heeft voor de aankoop van de obli gaties van de Wereldbank, zullen af komstig zijn uit de kasreserves van de Nederlandse banken. De Neder- landsche Bank heeft toestemming verleend tot een verlaging van de verplichte reserves met een bedrag, groot genoeg om de aankoop te kun nen betalen. De Nederlandscne Bank gaf haar toestemming tot deze transactie, daar zij meende, dat een verminde ring van de buitenlandse schuld op Itet. grote filmfestival in Cannes heeft., zoals altijd weer, vele fotogra fen én cineasten getrokken. Het is verder de taak van de filmsterren, te zorgen, dat de cameralieden hun lens op hun richten. De Franse film ster Mylene Dimongeot nam met haar kleren aan een bad in de Mid dellandse zee... en deed daarbij alsof ze het allemaal heel erg naar vond. dit moment mogelijk is en dat er door de vermindering van de reser ves geen nieuwe middelen op de geldmarkt zullen komen. De in 1947 aan Nederland verstrekte lening beliep 195 miljoen dollar. Zij stelde Nederland in staat de drin gend noodzakelijke invoer voort te zetten, zowel van uitrusting als van grondstoffen, op een zeer moeilijk moment van de na-oorlogse pogingen tot herstel. Oorspronkelijk liepen de die" dan ook 100 boete eiste. vervaldata tot 1972, maar in augus- tus 1954 en in februari 1955 heeft de Nederlandse regering twee terugbeta lingen verricht van tezamen ruim 103 miljoen dollar, waarmede de op en na 1 oktober 1966 vervallende vorderin gen vervielen. Dc stoet, die dinsdagavond ter gele genheid van het bevrijdingsfeest en als uitgesteld onderdeel van de ko ninginnedag door de Vlissingse stra ten trok, bood een alleszins sportieve aanblik. Tal van sportverenigingen maakten er deel van uit. waren begonnen, terwijl de wettelijk vastgestelde datum 15 januari is. De eerste verdachte was L. S. uit Amsterdam, die in zijn textielzaak in Bergen op Zoom na een advertentie in de dagbladen met een etalage met goedkope coupons en reclamebiljetten de indruk had gewekt dat de uit verkoop bij hem was begonnen. In heel ons land is op 2 januari of in die dagen daarna de uitverkoop be gonnen en overal zijn processen-ver baal opgemaakt, nadat in 1957 en in 1958 door de economische controle- dienst „waarschuwend" was opgetre- den. Dit jaar was echter het hek com pleet van de dam. Verdachte ontken de overigens echte uitverkooprecla me te hebben gemaakt. Een ambte naar van het departement van econo mische zaken werd als getuige-des- kundige gehoord. Hij verklaarde dat de datum 15 januari in overleg met het bedrijfsleven is tot standgekomen en dat men ook nu nog handhaving van deze datum wenst. De officier van justitie betoogde dat de ver dachte bij het publiek de indruk had gewekt dat de uitverkoop begonnen was. In de advertentie werd gezegd „S. breekt de prijzen". Ook de in richting van de etalage was dusdanig geweest, dat iedereen direct aan uit verkoop moest denken. De officier wilde er rekening mee houden dat iedeï-een in de textielbranche begon nen was en dat verdachte dus moei lijk kon achterblijven. Strafbaar blijft het echter, aldus de officier, Het vonnis luidde 75 boete. In alle andere zaken werden ook geldboeten opgelegd. In een zaak, tegen een lan delijke N.V., werd de uitspraak be paald over 8 dagen. Deze N.V. had centraal in alle zaken in ons land en in Breda dus ook, een nieuwjaars- Hoge druk met zon (Van onze weerk. medewerk.) M Deze eerste meidagen worden H gekenmerkt door koud ijsheili- genweer. Vooral in het binnen- land kwamen in de twee laat- ste nachten vrij zware nacht- H vorsten voor. Ook overdag H bleef 't te koud. Een hoge-druk- gebied strekt zich van Enge ls land over onze omgeving naar sj Oosl-Europa uit en brengt ons f| droog en vrij zonnig weer. Een depressie bij Spanje krijgt hierdoor geen kans om dichter bij te komen. Het lijkt ons daarom waarschijnlijk, dat wij tijdens Hemelvaartsdag ook nog van dit hoge-drukgebïed zullen profiteren, met droog en vrij zonnig weer en 'n zwak ke tot. matige wind tussen noord en oost. De middagtem- peratuur zal daarbij 2 tot 4 M graden hoger worden dan dinsdag het geval was. llllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll [lllllllllllllllllllllllllllllllllll collectie aangekondigd met adverten ties en door de etalage-inrichting. Het publiek werd uitgenodigd „Nu reeds (2 jan.) kennis te komen ne men van cie nieuwe voorjaarscollec tie". Volgens de officier van justitie, was de indruk gewekt van een uitver koop omdat in de etalage rijtjes kin derkleding waren uitgestald op uit verkoopmanier en de eis luidde 160 boete. Na het pleidooi van nir. Ja cobs, die bestreed dat in dit geval uitverkoop was gesuggereerd, omdat bij de reclame juist zorgvuldig die suggestie was vermeden, bepaalde de politierechter de uitspraak oArer 8 da gen. Het Wereldgebeuren Een koning, die een vrouw zoekt en twee ongehuwde prin sessen ontmoetten elkaar giste ren onder de klok van het Vic toria-station. Doch er was niets spontaan of informeel aan de ontmoeting tussen Zijne Keizer lijke Hoogheid de Sjahansjah (koning der koningen) van Per zië, en de Britse prinses Marga ret en haar nicht prinses Alex-' andra, omdat hun ontmoeting het begin betekent van een offi cieel bezoek van vier dagen aan Engeland. De 39-jarige sjah, die zich verleden jaar van koniugin Soroja liet schei den, omdut zij hem geen zoon en erf genaam voor de troon schonk, ar riveerde uil Genêve, terwijl nog steeds dc geruchten niet verstomd zijn dat hij naar de hand dingt van de 19-jarige Italiaanse prinses Ma ria Gabrielln. Daarbij is het vermoe den gekomen dat de sjah thans de kans krijgt: de 28-jarige prinses Mar garet en haar 22-jarige nicht beter te leren kennen. Zowel de kleine, donkere prinses Margaret als de grote, blonde prin ses Alexandra, is een passende par tij voor een vorst. En wel in zulk een mate dat de romantische royalisten slechts aarzelend bekennen "dat het verschil in godsdienst een onoverko melijke hinderpaal voor een Britse prinses zou vormen om zelfs maar aan een mohammedaanse troon te denken, De sjah en zijn gezelschap zijn op de luchthaven Gatwick begroet door een oom van koningin Elizabeth, de her tog van Gloucester. De koningin, de hertog van Edinburgh en andere le den van de koninklijke familie, heb ben de sjah op het Victoria-station begroet met de gebruikelijke luister. De sjah, koningin Elizabeth en prins FMip zün daarna naar bet Bucking ham Palace gereden in een met zes schimmels bespannen koninklijke landauer. De cavallerie van de ko ninklijke huishouding heeft de stoet in vol ornaat geëscorteerd via de met vlaggen versierde Mali naar het pa leis. Na de lunch heeft de sjah een krans gelegd op het graf van de on bekende soldaat in de Westminster Abdij en een officieel bezoek ge bracht aan koningin Elizabeth, de koningin-moeder en prinses Marga ret, in Clarence House. De koninklijke familie heeft met inbegrip van de twee prins.essen op Buckingham Palace een staatsie banket bijgewoond dat door de ko ningin en prins Philip gegeven werd. Vandaag zal de koninklijke familie door de sjah ontvangen worden op de Iraanse ambassade, welke uitzicht biedt op het Kensington Park. Het hoogtepunt van zijn bezoek zal een gala-voorstelling zijn van het koninklijk ballet in Covent Garden. Dc koninklijke loge is getransfor meerd in een Perzisch paviljoen dat aan „duizend en een nacht" doet den ken. Uiteraard bieden de" huwelijksperike len van de sjah de Londense „roddel rubrieken" thans royaal stof. De Daily Herald annonceerde een nieu we dans genaamd de sjahansjah cha- eha: als de man naar voren treedt, treden de meisjes terug". Verteld werd dat deze dans geprobeerd is in Ge nêve, toen prinses Maria Gabriel- la de stad verliet terwijl de sjah er arriveerde. Wanneer hij hier komt. aldus de Daily Herald, zal de 19- jarige Fallah weg zijn uit haar En gelse „finishing school" en terug zijn in Teheran, zij een dochter van een rijke Iraanse familie, is genoemd als een mogelijke huwelijkspartner voor de sjah. Volgens andere berichten maakt de 21-jarige Ferial, dochter van ex-koning Faroek, een kans. Deze schoonheid-met-donkere-ogen is in Zwitserland, doch zij heeft de sjah niet ontmoet tijdens zijn be zoek daar. De eerste vrouw van 4e üaii is een teut* ïan ZeraJ. Zwart goud Robert Schuman heeft zich inder tijd dc antipathie van heel wat Franse landgenoten op dc hals gehaald, toen hij op 9 mei 1950 voor stelde de Franse en Duitse kolen- en staalproduktie onder één gezagsli- chaam onder te brengen, waarbij oolc de andere Europese landen konden aansluiten. Men begreep, dat de mi nister van buitenlandse zaken ei-van uitging dat Frankrijk in zo'n ge meenschap een overheersende positie zou innemen. Maar wat vooral de Gaullisten van die dagen niet kon den verkroppen, was het feit. dat ook Frankrijk offers aan soevereini teit zou moeten brengen. Maar het voorstel vond bij andere regeringen met sympathie voor de verwezenlijking van ten Europese eenheid, veel bijval. De Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal werd opgericht, door West-Duitsland, Frankrijk, Italië en de drie BêneluxlanÜen. Schumans plan had ten doel een zo goedkoop mogelijke produk- tie te verwezenlijken. Drukte men de kosten, dan zou dat niet al leen de concurrentiekracht van West- Europa en van de bedrijven in dit ge bied kunnen bevorderen, maar ook kon dan het verbruik worden gesti muleerd. Grotere welvaart lagen in het verschiet voor dc werkende be volking. Maar men ging zijn E.G.K. S.-verpJichtingen niet aan met de gedachte dat een utopia aanstaande was. Dat er ook zwarte tijden kon den komen in de wereld van het zwarte goud, stond voor de onderte kenende ministers wel vast. Vandaar dat in het verdrag voorzieningen werden opgenomen voor „mogelijke maatregelen van de Hoge Autoriteit in abnormale tijden voor kolen en staal". Een van die voorzieningen gold een „uitgesproken crisistoe stand". De Hoge Autoriteit (het hoogste ge zagsorgaan van de gemeenschap) kan in zo'n toestand na raadpleging van het raadgevend comité en met instemming van de ministerraad een stelsel van produktiequota invoeren. De Hoge Autoriteit kan ook wanneer zij dat nodig acht de importpolitiek van de zes regeringen ingeval van crisis coördineren en dus de vrijheid die anders op dit gebied bestaat, be perken. Paul Finet, een Belg die zijn car rière indertijd als leerjongen in een ketelmakerij begon, maar die een gedegen kennis van de pro blemen in dc kolen- en staalindus trie opdeed in de nationale en in de internationale vakbeweging, waar hij hoge functies heeft vervuld, heeft maandag en dinsdag in Luxemburg diepgaande discussies gevoerd met een gezelschap van lieden die even als hij „aan de top" staan in West- Europa. Finet is indertijd door de acht leden van de Hoge Autoriteit benoemd; het negende lid van hun college moeten die heren namelijk zelf aanwijzen, urn de laatste tijd fungeert hij als voorzitter. In die functie was hij een der hoofdrolspe lers in het overleg met de minister raad der E.G.K.S. over de huidigé toestand in de kolen- en staalindus trie. Finet (wie sociale aangelegenheden misschien nog meer interesseren dan menig ander lid van de Hoge Auto riteit) is met zijn medeleden ervan overtuigd dat er op dit ogenblik, nu zich bij dc mijnen in de Gemeenschap grote voorraden kolen hebben opge hoopt. een duidelijke crisis voordoet. De Hoge Autoriteit wil dwingende maatregelen voor de hele gemeen schap voorschrijven zoals die in het plan-Schuman zijn voorzien. In deze noodsituatie ziet de Hoge Autoriteit zich ineens door een aan tal vrienden (en nog wel de mach- tïgsten) in de steek gelaten. De Duitsers, die zelf inmiddels maatre gelen hebben genomen om de situatie in hun land enigermate het hoofd te bicden, zijn er niet van overtuigd dat de huidige crisistoestand een officië le afkondiging waard is; de Fransen zijn niet tegen die afkondiging, maar zij wensen een oplossing waar bij zij in nationaal opzicht alles kun nen doen wat zij willen. Paul Finet en degenen met wie hij sprak moeten ervan over tuigd zijn geweest, hoe belang rijk hun beslissingen zouden zijn. He laas hebben in elk geval de Fransen en Duitsers leden van de minister raad de indruk gewekt, het stelsel van de éénwording te willen verla ten en terug te verlangen naar een Europese samenwerking waarbij ie der zijn volledige soevereiniteit be houdt. Zij zijn niet bereid de nu door de Hoge Autoriteit gewenste be voegdheden af te staan. Hebben Ro bert Schumans plannen dan toch op hersenschimmen berust? Deze vraag stond op de achtergrond van de Lu xemburgse discussies. Men heeft 't antwoord tenslotte ontweken: een beslissing werd verdaagd „om reke ning te kunnen houden met de zowel door de vertegenwoordigers van sommige regeringen als door de Ho ge Autoriteit gedane voorstellen". Het zullen tien spannende dagen zijn, omdat nu wordt beslist, of het Euro pa dat Schuman voor de geest stond, al of niet verwezenlijkt wordt. PAUL FINET L^om kolen nu Buropa...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5