Aandeel Italianen in bouw van 35 wijkgebouwen in rampgebied VITELLA Zeeuwse Almanak Nog witter... DE HEER DOCKHEER 40 JAAR IN DIENST VAN PROVINCIE nare dagen VLISSINGEN VIERDE VROLIJK ORANJE- EN BEVRIJDINGSFEEST Agenda stralend wit... zó wast... 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSD AC> R MET 1959 iie- Jétece. instant pudding 38 ct per pakje DANK ZIJ GIFT VAN 1,2 MILJOEN GULDEN VIA RODE KRUIS (Advertentie) BEVORDERING TOT HOOFDCOMMIES (Advertentie) „Zuidelijk" bezoek aan Zeeland om resultaten te bekijken De inwoners van liet voormalige rampgebied Zeeland, West- Brabant en de Zuidlioliandse eilanden zijn veel dank verschul digd aan bevriende naties in oost en west, die met grotere en kleinere geldschenkingen de nood van de slachtoffers hebben gelenigd. Een van deze landen is Italië, waar het Bode Kruis in de weken na de watersnoodramp in het zuidwesten van ons land een bedrag van tweehonderd miljoen lire bijeenbracht, om gerekend in Nederlands geld rond 1,2 miljoen. Dit bedrag heeft de basis gevormd voor de stichting van 35 wijkgebouwen in Zeeland, West-Brabant en op de Zuidhollandse eilanden. Deze centra behoren aan het Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis. Uiteraard is het bedrag van 1,2 mil joen gulden niet toereikend om 35 wijkcentra te bouwen. In vele geval len is verdere financiële hulp ver kregen van het Nationaal Rampen fonds, de gemeenten, de provincies en het rijk, alsmede van de hoofdbe sturen van het Groene Kruis en het Wlt-Gele Kruis. Het startkapitaal gemiddeld ruim 30.000 was even wel afkomstig van de gift van het Italiaanse volk. Met dit beginbedrag heeft men verder gewerkt, met als resultaat, dat momenteel 35 -wijkge bouwen zijn gereedgekomen, in aan bouw zijn of spoedig zullen verrijzen. Reeds voor de ramp bestond in vele gemeenten de behoefte aan een wijkcentrum. Plaatselijk was men bezig een en ander financieel voor te bereiden, maar daarbij werden de initiatiefnemers voor tal van problemen gesteld. De wa tersnoodramp van 1 februari 1953 deed alle plannen in duigen vallen en van de illusie om een wijkge- bouw te stichten bleef bij de plaat selijke besturen van het Wit-Gele Kruis en het Groene Krufs weinig meer over. De Italianen waren toen de redders in nood, want zij bepaalden, dat hun gift moest worden aangewend voor een doel van blijvende waarde. Dit doel heeft men gevonden in het stich ten van wijkgebouwen, waarmede meteen: een lang gekoesterde wens van Groene- en Wit-Gele-Kruisbe- stuurders in vervulling kon gaan. In nauw overleg met de Stichting Her stel Zuid-West Nederland, de zg. „Commissari8senpot", werden de Ita liaanse gelden verdeeld. Voor West-Brabant zijn er 15 wijk gebouwen uit d© büs gekomen, voor Zuid-Holland 13 en voor Zeeland 7. In deze provincie betrof het de plaat sen Arnemuiden, Kortgene, Terneu- zen, Hanswecrt en Nieuw- en St.- Joosland, die een Groene-Krulsge- bouw kregen en nogmaals Temeuzen en Hontenisse voor een Wit-Gele- Advertentie) vervelendheid Niet van allei proberen. Direct "Akkertjes" nemen. Het fijne micropoeder in een "Akkertje" maakt nare dagen tot gewone dagen, zonder pijn of loomheid. Kruisgebouw. De plaatselijke afde lingen van het Rode Krnis kunnen in deze plaatsen over het wijkge- bouw beschikken bij oefeningen, ver gaderingen en dergelijke. Italiaans bezoek Aanstaande vrijdag en zaterdag zal een Italiaans gezelschap enkele van deze gebouwen bezichtigen. Het ge zelschap bestaat uit de staatssecreta ris van volksgezondheid, Camillo Giardine, de staatssecretaris van buitenlandse zaken Alberto Folehi, de gevolmachtigde minister van bui tenlandse zaken Paolo Vita Finzi, de burgemeester van Triëst, dr. Mario Franzil, de echtgenote van Italiës president, mevrouw Carla Gronchi, de president van het Italiaanse Rode Kruis, dokter Guido Ferri, de natio naal inspectrice voor Rode-Kruisver- pleegsters, mej. Paola Menada en het hoofd van de afdeling buitenlandse zaken van het Italiaanse Rode Kruis, dr. Efisio Nonis. Zij zullen vrijdag een bezoek bren gen aan het gecombineerde wljkgé- bouw van het Groene en Wit-Gele Kruis In Dinteloord. Zaterdagmorgen volgt een bezoek aan het nlenwe wijkgebouw in Oude Tonge en om streeks half vier 's middags zal het gezelschap in Kortgene arriveren. Vandaaruit reist men via Kamper land bezichtiging Drie-Eilanden- werken naar Middelburg, waar zij in de Statenzaal met de provinciale besturen van Zuid-Holland, Noord- Brabant en Zeeland aan een maaltijd zullen aanzitten. BIJ STRALEND MEI-WEER Dag geopend met grote zanghulde op Oude Markt Met stralend mei-weer, dat reeds bij voorbaat een behoorlijk aantal toe schouwers verzekerde, heeft de bevol king van Vlissingen dinsdag 5 mei, het koninginnefeest, dat de week daarvoor zo jammerlijk Verregende en verwaaide nu op prettige wijze ge vierd, „in combinatie" met het bevrij dingsfeest. Onder deze ideale weersomstandighe den kon liet feest uitstekend slagen, want niets behoefde ditmaal afgelast te worden en de zon maakte de vreug de alleen maar groter. Honderden kin deren, leerlingen van de vierde en vijfde klassen van de Vlissingse Iage- ZEELAXD VAKANTIELAND De publiciteitsafdeling van de Ne derlandse Spoorwegen heeft weer een aardige folder uitgegeven, waarin dagtochten uiteraard per trein door heel Nederland worden aanbe volen. Het motto van deze folder is: „Zoek het niet te ver" en inderdaad, wanneer men een blik in deze, met talrijke foto's verluchtigde, reisgids werpt dan is het dnidelijk waarom. Nederland heeft veel schoons te bie den. Wat Zeeland betreft is de fol der uitgebreid met inlichtingen over een tocht naar Veere en de Deltawer ken. Van Veere (steiger Campveer- se Toren) vertrekt namelijk zes maal per dag een boot naar de Del tawerken. De tocht duurt een uur en een kwartier. Verder worden in de N.S.-folder aanbevolen de badplaat sen Vlissingen, Zoutelande, Oost- en Westkapelle en Middelburg met Mi niatuur Walcheren. „DE ZWALUW" GESLOOPT. De restanten van de molen „De Zwa luw" te Bruinisse worden opge ruimd. De sloop betekent het einde van een onofficieel monument, dat de herinnering aan de verwoestingen van de Tweede Wereldoorlog levend hield. De heer J. C. van Rhee, de ei genaar, maakt het bouwwerk met de grond gelijk. MODDERBAD. Er is een begin gemaakt met het herstel van het Wilhelmina-zwem- bad te Breskens. Dat begin be stond uit het leegpompen van het bad, dat daarna zal worden uit gediept. Het leegpompen ge schiedde onder grote belangstel ling van de jeugd en velen na men vrijwillig een modderbad om de paling, die nu, zo maar voor het grijpen, naar lucht lag te happen, buit te maken. WINDHONDENRENNEN Ter gelegenheid van het hengelcon- cours te Strijenham zullen op tweede pinksterdag in Tholen op een terrein aan de Zuidsingel windhondenrennen worden gehouden. Verscheidene kam pioenen onder de deelnemers zullen de wedstrijden extra attractief ma ken. ROLLERS JUBILEUM Bij café Wauters te Sas van Gent had zich dezer dagen een grote me nigte mensen verzameld ter gelegen heid van het 25-jarig jubileum van de bolclub „De Herleving". Met aan dacht luisterden allen naar de woor den van voorzitter C. Wauters, die de meer dan dertig trofeeën, welke de club in de afgelopen 25 jaar be haalde, een duidelijk bewijs van gro te prestaties noemde. Burgemeester R. A. J. den Boer wees er op hoe be langrijk de bolsport is voor het kwe ken van saamhorigheid in een bui tenwijk (Zandstraat), waar uiter aard weinig gelegenheid is om zich op een andere verantwoorde wijze te amuseren. De bugmeester wees oo kop de folk loristische waarden van de bolsport en na dit min of meer officiële ge deelte speelde de muziekvereniging „Sint Caecilia" uit Philippine er lus tig op los. Met „de muziek" voorop maakten de jubilerende „boilers", het gemeentebestuur, de verkenners en met ballonnen gewapende school jeugd een wandeling door de buurt. Na in enkele stamlokalen in de wijk wat te hebben genist belandde men weer in het clublokaal, waar men nog geruime tijd gezellig bijeen bleef. VIJFTIG JAAR. Vijftig jaar geleden stapten d< heer en mevrouw Th. Vleugel-Ou deman in Wemeldinge In het hu welijksbootje. Woensdag vieren zij in het C.J.M.V.-gebouw, dat in de nabijheid van hun woning aan de Zuidelijke Achterweg, ligt, te midden van kinderen en kleinkin- deren, feest. 'rug 'dreimden"dêtrommen een rustig] De heer en mevrouw A. M de Roo- rit'me, dat hem klaarblijkelijk in zijn van Houte, Prlnsestraat 5, Cadzand taak sterkte en stimuleerde tot de vieren (vandaag) eveneens hun vijf- strakst denkbare staf voering: op- j tigjarige bruiloft. Aan belangstelling neer, op-neer, op-neer. zal bet hen ongetwijfeld niet ont- Reyèlrecht de toekomst tegemoetbreken. TA MBOUR-MAITRE. In Vlissingen zagen wij ter gelegen heid van het bevrijdingsfeest een jeugddrumband voorbij trekkenmet vliegend vaandel en slaande trom mogen wij wel zeggen en met voorop een zeldzaam kranig voortstappende tambour-maitre van nog zeer gerin- fe afmetingen. Dit laatste belette em evenwel niet zijn staf met groot zelfbewustzijn te zwaaien, precies op de maat van de trommen: op-neer- op-neer-op-neer, in een keiharde ca dans. Zijn gelaat stond hoogst ern stig en terecht, want op zijn smalle schouders rustte de zware taak om zijn slaande- en pijpende volgelingen in het goede spoor te houden. Het lukte voortreffelijk. Hij keek niet op en hij keek niet om. Hij marcheerde alsmaar rechtdoor, de zware staf, vast in de kleine knuistjes gekneld, danste met strak ke bewegingen op en neer, op er neer, op en neer. Achter zijn smalle re scholen zorgden 's morgens om half elf, getooid met vlaggen, vlag getjes en feestmutsen, op de Oude Markt voor een vrolijke opening met een grootse aubade. Onder de goedkeurende blikken van vele moeders, die hun werk vanwege het mooie weer kennelijk in de steek hadden gelaten, zongen de jonge zan ders en zangeressen behalve het Wil helmus, nog verschillende vaderlandse liederen, zoals het „Wie Neerlands bloed", „Waar de blanke top" en „Wilt heden nu treden." Gezeten voor het oude (houten) 17e eeuwse patri ciërshuis, nog wel bekend van de De Ruyterfeesten, hebben burgemeester mr. B. Kolff en de wethouders deze feestelijke hulde in ontvangst geno men. Onmiddellijk na deze zanghulde hield burgemeester Kolff een feestre de, waarin hij wees op de nauwe band tussen het Nederlandse volk en het vorstenhuis. De heer Kolff benadruk te voorts, dat het een dubbele feest dag was. In de eerste plaats door de verlate viering van koninginnedag en ten tweede doordat het tevens bevrij dingsdag was. Hierbij ging hij die per in op het begrip vrijheia. Tot slot werd het Wilhelmus gezongen, waar na een krachtig driewerf-hoera op koningin Juliana werd uitgebracht. De kinderspelen, die 's middags op het sportveld aan de Keersluis ge houden werden gaven soms aanleiding tot uitbundige vreugde. Om twee uur precies verrichtte wethouder Ch. Gillissen Verschage hier de aftrap in een komische ge kostumeerde voetbalwedstrijd; Honderden, merendeels jeugdige, toeschouwers, genoten van de zon, die wel eens even verstek liet gaan, maar toch het meest van de capriolen van de imitatie-Dorus- sen, die zeer In trek waren, de ge laarsde kat, vele verklede „meis jes" en van een Volendammer, die al spoedig gevreesd werd om zijn onweerstaanbare rushes. De uit slag deed er eigenlijk maar wei nig toe, want er werd nogal eens gestruikeld over een rok of over de bal, maar de wedstrijd eindig de tenslotte met II3. Wethouder Gillissen Verschage ver lootte na afloop onder de 22 gekos tumeerde „Abe Lenstra's" twee leren voetballen. Hierna kwam de paarden sport aan de beurt met een variatie op een stoelendans, wat eveneens veel lachwekkende tonelen opleverde, vooral toen een van de ruiters de ste vigheid van een stoel onderschatte en er doorheen ging. De heer Bakker won de eerste ronde van deze stoelen dans en de tweede ronde was voor de heer Castel. Toen was het tijd voor de Duindigt-koersen. Hoewel er geen sierlijke renpaarden meeliepen, maar echte Zeeuwse trekpaarden, die niet temin wel uit de voeten konden ko men. De uitslag van de finale werd: 1 Joziasse. 47,6 sec.; 2 Bakker, 49,5 sec.; 3 Van de Kreeke. 55 sec.; 4 Ova, 55.4 sec.; 5 Castel, 1.08,7 sec.; 6 Kik, 1.09.7 sec. In de avonduren werd een grote op tocht gehouden met muziekkorpsen en een groot aantal sportverenigingen, zoals korfbal-, atletiek-, volleybal- en voetbalverenigingen. Ook liep in de grote stoet een Ambonees fluitorkest mee. In de dr. Stavermanstraat werd een défilé gehouden voor het gemeen tebestuur. Om kwart over aeht maak te de koninklijke harmonie „Ons Genoegen" met de kinderen, die lam pions meedroegen, een tocht door de stad, wat een kleurig gezicht was. Ook in het Havendorp hield men een lampionoptocht met muziek van een Ambonees fluitorkest. De feestelijk heden werden besloten met een open luchtbal op de Oude Markt, die zich hiervoor uitstekend bleek te lenen en een grote taptoe van de harmonie „Sint Caecilia" op d© Nieuwedijk. VANDAAG Mlddelburg-Electro: „Het meisje Rose- marie", 20 uur. 18 J. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9—17 uur. Bogardzaal: Bejaardenmiddag. 14.30 u. Gouden Poorte: Bijeenkomst Pro Ju- ventute, 10 en 14 uur. Groenewegen, thans van den Berge: Bijeenkomst vereniging „Helpt Elk ander", 15 uur. Vlisslngen-Alhambra: „Twaalf uur tus sen leven en dood", 19 en 21 uur. Luxor: „De wanhoop van inspecteur Gideon", 20 uur, 14 j. Hervormd Wijkcentrum: Bonedijke- straat: Bazaar ten bate Inrichting wijkcentrum, 1417-30 en na 19 uur. Goes-Grand: „De weg van het geweld", 20 uur, 14 j. MORGEN Mlddelburg-Electro: „Trapeze", 15.30, 19 en 21-15 uur, a.l. Schouwburg: „Jantjes op Tahiti" 14.30 en 20 uur, a.l. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9—17 uur. Schuttershof: Dansen, 20 uur. Vlisslngen-Alhambra: „China Doll", 15, 19 en 21 uur, 14 J. Luxor „Johnny Concho" 15, 19 en 21 uur, 14 J. Goes-Grand: „Gekruiste zwaarden", 15, 19 en 21 uur. 14 j, Stoffelijk overschot Axelse moordzaak naar België Dinsdagmorgen is op de r.-k. be graafplaats te Axel het stoffelijk overschot van het slachtoffer van de Axelse moordzaak opgegraven. Hier bij waren tal van autoriteiten tegen woordig. Van Nederlandse zijde wa ren o.a. aanwezig dokter J, Zeldeij- rust uit Den Haag, mr. Lebret, offi cier van justitie te Middelburg en de districtscommandant der rijkspolitie, majoor Van Thiel. Van Belgische zij de waren er de procureur des konings, mr. Van Wijmer uit Gent, de onder zoeksrechter, mr. Oomen uit Brussel, de commissaris der gerechtelijke po litie, die de leiding van het onderzoek heeft gehad, commissaris Spiritus en de patholoog-anatoom van ae gerech telijke politie, prof. dr. Thomas. Het stoffelijk overschot is thans overge dragen aan de gerechtelijke politie bij het parket te Brussel en is naar Bel gië vervoerd. Tot aan de grens werd toezicht op het vervoer gehouden door de Nederlandse rijkspolitie. Ver hoor van getuigen vond niet plaats; wel werd een kijkje genomen op de plaats van de misdaad in de Catha- rinapolder. De technische dienst van de recher che in Den Haag heeft aan de hand van luchtfoto's een maquette ver vaardigd, die de omgeving waar het misdrijf werd gepleegd in beeld brengt. Deze maquette zal worden ge bruikt bij de reconstructie van de moord. Jubileum bij provinciale griffie te Middelburg De chef van het bureau van expedi tie bij de provinciale griffie te Mid delburg, de heer C. Dockheer, is sinds 1 mei J.L geen hoofdcommies- titulair meer, maar hoofdcommies. Deze mededeling deed de griffier der Staten, mr. J. M. Pilaar, dinsdag morgen tijdens een bijeenkomst in de derde afdeling van het griffiege bouw, waar de heer Dockheer in aanwezigheid van het voltallige per soneel gehuldigd werd in verband met zijn 40-jarig ambtsjubileum. De griffier, die de jubilaris toesprak bij afwezigheid van de commissaris der koningin, die niet de leden van Ged. Staten vergaderde, had nog meer in petto: de gebruikelijke enveloppe met inhoud en een geschenk van het gezamenlijk griffiepersoneel. Aan het begin van deze bijeenkomst had mr. Pilaar de staat van dienst van de heer Dockheer gememoreerd. Daaruit bleek, dat de Jubilaris bij de Marine gediend had. Het gebeurt niet vaak, dat een marineman, al diende hij dan ook voor zijn nummer, later bij de provinciale overheid te recht komt, verklaarde de griffier. „Het is dan ook in zekere zin een unicum", aldus mr. Pilaar. Nadat de heer Dockheer enige tijd op de gemeente-secretarie van Arne muiden werkzaam geweest was, deed hij op 5 mei 1919 zijn Intrede bij de provinciale griffie. Hij kreeg zijn op leiding tot chef de bureau van de heer Kerkmeljer. „En hiervan pluk ken we nog altijd de vruchten", be toogde de griffier. „Want er wordt niaar zelden op uw afdeling een fout naar bui ten gemaakt", verzekerde de heer Pilaar. „Daarnaast heeft U er in bijzondere mate toe bijgedragen, dat er op de expeditie-afdeling immer oen goede sfeer heerst", vervolgde de heer Pilaar. Hij hoopte, dat de heer Dockheer er .in zal slagen om ook de volgende jaren deze sfeer te handhaven. Daarna voerde de griffier de hem toebedachte opdrachten uit. Zeer actief De heer J, Parent, de secretaris van het kabinet van de commissaris der koningin, sprak de heer Dockheer vervolgens toe namens de personeels vereniging der griffie. De heer Pa- rent, voorzitter van deze vereniging, betoogde, dat de heer Dockheer het oudste lid er van is, sinds de vereni- De heer C. Dockheer was dinsdag 4 0 jaar in dienst xxm de provinciale griffie te Middelburg. Tijdens een bijeenkomst werd hij hartelijk ge- huldigd met dit jubileum. Namens het personeel ontving hij uit handen van de griffier der Staten, mr. J. M. Pilaar, een polshorloge. Tezamen met zijn echtgenote bekeek de heer Dockheer dit geschenk aandachtig. Foto PJj.C.) ging op 10 mei 1947 opgericht is. „Maar daarvoor was U al zeer actief werkzaam ln het belang van de amb tenaren, vooral waar het de voetbal vereniging betrof", betoogde de heer Parent. Ook in het brldge-viertal van de griffie la de jubilaris een gevaar lijke tegenstander. „Maar de kroon op het werk is wel, dat U zich de beste „pooler" van de griffie mag noemen". De heer Dockheer is namelijk een deelnemer aan de Caritas-pool en daarin behoorde hij de laatste maal tot één van de vier prijswin naars, terwijl hij ook een deel van de tweede prijs binnenhaalde. Na mens de personeelsvereniging bood de heer Parent een boek werkje over bridgeproblemen aan. „Om uw puzzelaarsgaven op bot te vieren", aldus de heer Parent. De heer Dockheer dankte de beide sprekers voor hun vriendelijke woor den en het personeel voor het ge schenk. In het bijzonder sprak hij een dankwoord tot de heren Th. Wijtman en J. J. den Boer, zijn naas te medewerkers op het bureau van expeditie. Mevrouw Dockheer ont ving aan het begin van de bijeen komst bloemen. Binnen enkele maanden zullen een vijftal oude, reeds enige tijd onbe woonbaar verklaarde huisjes, alsmede enkele oude paklmisjes in de Bree- straat hoek Schuitvlotstraat onder de slopershamer lcomen. Twee naastge legen woningen, die reeds eigendom van de gemeente zijn, zullen wat later worden afgebroken. Hiervoor in de plaats worden drie woningen gebouwd. Bijna was men te laat ge weest met het slopen van deze pan den. Enige tijd geleden ontdekte een hoofdstedelijke politieagent namelijk midden in de nacht brand in een van deze oude woningen. Door het reso luut ingrijpen van de brandweer kon toen erger worden voorkomen. Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2