PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Hogere landbouwschool: een Zeeuws belang Raad van ministers hield geen stemming over voorstellen Hoge Autoriteit BESPREKINGEN WORDEN IN STRAATSBURG VOORTGEZET KROESJTSJEW: TOPOVERLEG OP KORTE TERMIJN WENSELIJK IN LEIDSCHENDAM WOEDDE FELLE BRAND IN RIETFABRIEK Zoals reeds maandagavond werd voorzien zijn de bijzondere raad van ministers der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en de leden der Hoge Autoriteit bij de voortzetting der besprekingen gisteren niet tot een akkoord gekomen over de voorstellen van de Hoge Autoriteit betreffende een eventuele afkondiging van de „duidelijke crisis" op de kolenmarkt en de daaruit voortvloeiende beperking van de invoer en de produktie van steenkool in de landen der zes. Stemming over deze voor stellen, die ongetwijfeld geleid zou hebben tot verwerping van de voorstellen der Hoge Autoriteit, vond niet plaats en nadat beide partijen langdurig overleg hadden gepleegd werd gisteren be sloten de gedachtenwisseling over de toestand op de kolenmarkt op 14 mei, ter gelegenheid van de bijeenkomst van het Europese Parlement in Straatsburg, voort te zetten. Waarnemers rondom deze conferentie waren van oordeel, dat het duidelijk is, dat deze formule door de vergadering was ge kozen om de ongunstige repercussies, die een abrupte verwer ping van de voorstellen der Hoge Autoriteit gehad zou hebben op de andere Europese instellingen, te vermijden. De vice-voorzitter van de Hoge Auto riteit, D. P. Spierenburg, verklaarde na afloop van de conferentie, dat, hoewel de raad en de Hoge Autori teit niet tot overeenstemming zijn ge- Portret van een mijnwerker. komen, niettemin een zekere vooruit gang is geboekt. Toch meende hij, dat het moeilijk zal zijn een defini tieve oplossing te vinden. De stel regel van de Hoge Autoriteit is, dat men voorstander is van iedere oplos sing, die het karakter van een ge meenschapsoplossing draagt en ge kant is tegen nationale maatregelen, zoals Duitsland en Frankrijk deze wensen. Anderzijds gaf de lieer Spierenburg toe, dat er de laatste tijd factoren aanwezig zijn, die erop wijzen, dat de situatie op «le kolenmarkt een wijzi ging ondergaat. Hij wees erop, dat de contracten voor 'de invoer van Amerikaanse steenkool in Duitsland voor het grootste deel zijn geannu leerd, dat zich door de invoering van de werkweek van vijf dagen in Duits land een vermindering van de pro duktie aftekent en in het algemeen een opleving van de conjunctuur valt waar te nemen. De heer Spierenburg was van oor deel, dat het afkondigen van de cri sistoestand, wanneer men België bui ten beschouwing laat, niet meer het zelfde dringende karakter draagt als enkele weken geleden. De Hoge Auto riteit wenste echter de zekerheid te hebben, zo zei hij, dat wanneer het in de toekomst weer minder goed gaat dan thans wordt aangenomen, de artikelen 58 (afkondiging van de duidelijke crisistoestand) en 74 (be perking van invoer en uitvoer) auto- Fidel Castro's soldaten zijn weer baardloos De soldaten van Fidel Castro's I leger raken de baarden en de i I lange haren kwijt, die ze tot nu i I toe met zorg hebben aange- j i kweekt. Zij hebben bevel ge- i kregen zich te scheren en de j haren te laten knippen. Deze j j beslissing is door de baard- j i mannen warm toegejuicht. Zij i I hadden hun haar laten groeien i I omdat zij bij hun strijd in de i e hergen geen scharen en scheer- apparaten hadden. Daarna j I hebnen zij uit traditie de haar- j j en baarddracht nog enige tijd j voortgezet. matisch in werking kunnen worden gesteld. Aan de hand van de voor stellen, die door de Hoge Autoriteit en ook van Duitse, Franse en Neder landse zijde in de afgelopen dagen werden ingediend, zullen in, Straats burg op 14 mei opnieuw besprekingen worden gehouden. De heer Spierenburg wees er verder op, dat voor België een oplossing ge vonden moet worden, waardoor dit land zijn steenkolenprijzen kan ver lagen en in staat zal zijn deze uit te voeren naar bijvoorbeeld Italië, dat thans in hoofdzaak goedkope steen kool uit Amerika afneemt. Door mid del van een subsidie zal de Belgische regering, moeten trachten de prijs lijsten voor de Belgische steenkool laag te houden en hierop zal dan een controle moeten worden toegepast. De vice-voorzitter van de Hoge Auto riteit verklaarde nog, dat uit de on derhandelingen duidelijk is gebleken, dat de Duitsers het principe"van art. 58 (afkondiging van de kolencrisis) Toen Sir Winston Churchill van Lon don Airport vertrok voor een privé- bezoek aan vriend en oud strijdmak ker president Eisenhower, werd hem door Alex, Robert en John, zoons van lady Heslcèth uit Northampton een allercharmantst afscheid bereid, waarmee de bejaarde staatsman zeer ingenomen was. niet wensen.te onderschrijven. Voor de Fransen was zulks wel het geval en de heer Spierenburg beschouwde dit als een vooruitgang vergeleken met.drie weken geleden. Bij de Fran sen zit echter kennelijk voor, zo liet hij er op volgen, dat zij een oplossing wensen, waarbij zij in nationaal op zicht alles kunnen doen wat zij wil len. De heer Spierenburg had zich tij dens de discussie verzet tegen de Duitse staatssecretaris van financiën dr. Westrick, die in de raad tussen de zes regeringen een akkoord tracht te te bereiken over de oplossing van het kolenvraagstuk, dat buiten het verdrag omging. Minister Zijlstra verklaarde, dat na de voorstellen van de Hoge Autori teit tegenvoorstellen zijn ontvangen in de raad van ministers, welke ver dienen op de volgende bijeenkomst te worden onderzocht. Een commissie van deskundigen zal i intussen de binnengekomen voorstel- j len, waaronder er" zijn van Duits land, Frankrijk en Nederland, met de j Hoge Autoriteit aan een nauwken- j rig onderzoek onderwerpen. De heer I Zijlstra achtte het niet onmogelijk. dat een nadere bestudering der voor- stellen alsnog tót een oplossing zon kunnen leiden. Het is evenwel niei verstandig, zo merkte hij op, deze 1 met al te groot optimisme tegemoet i te zien. GESPREK MET WESTDU1TSE JOURNALISTEN De Sowjct-premier en partijleider Ni- kita Kroesjtsjew heeft dinsdag in 'n gesprek met West duit se* journalisten in Moskou verklaard, dat een top conferentie op korte termijn wense- lijk Is, zelfs als men op de komende ministersconferentie lu Ocnève geen opmerkelijke vooruitgang zou boe ken. Op de vraag van de journalisten of de Sowjet-Unie maatregelen ten aan zien van Berlijn zal nemen als de onderhandelingen in Genève lang du ren, volstond Kroesjtsjew met een verwijzing naar de verklaring die hij eerder dit jaar in Leipzig aflegde. (Hij zei toen dat het overdragen van de controlebevoegdheden in Oost- Berlijn aan de Oost-Duitsers, aan vankelijk voorgenomen per 27 mei, zou kunnen worden uitgesteld). Overigens zei de Sowjet-premler dinsdag, dat het niet alleen om Ber lijn gaat. De Sowjet-Unie wenst een vredesverdrag onder de huidige om- oiandighcdeu waarschijnlijk met de twee Duitse republieken. Als de vroegere bondgenoten van de Sowjet- Unie dit niet wensten, zou Moskou alle kwesties van een vredesverdrag eenzijdig met Bonn hebben geregeld. In dat geval zou de Sowjet-Unie een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland sluiten. Als het zover zou komen, zou de taak van de wes telijke mogendheden in Berlijn aflo pen en hun recht om troepen in West- Berlijn te hebben onhoudbaar wor den. Kroesjtsjew1 verklaarde voorts, dat de Sowjet-Unie er mee zou kunnen instemmen als de westelijke mogend heden gedurende een overgangsperio de symbolische troepen in Berlijn houden. „Wij zijn het erover eens dat de nieuwe status dient te wor den gegarandeerd door de Verenigde Naties en dat een garantie moet ge geven worden dat de Oostduitse auto riteiten zich niet zullen mengen in de aangelegenheden van de vrije stad West-Berlijn", zo zei hij. De Sowjet-leider wenste geen ver binding van een Duits vredesver drag met de kwestie der Europe se veiligheid. Op de vraag of de Sowjet-Unie alleen in Duitse here niging zou toestemmen als het herenigd Duitsland een communis tische staat zou worden, ant woordde Kroesjtsjew nog: „Na tuurlijk wensen wij dat alle lan den communistisch worden. Maar dat is iets dat het volk van elk land zelf moet uitmaken." TWAALF BRANDWEERWAGENS Kinderen zouden met vuur hebben gespeeld Twaalf brandweerwagens, waarvan zes uit 's-Gravenhage en de overigen uit Rijswijk, Voorburg en Leidschen- dam waren gisteren ingezet in een strijd tegen een uitgebreide brand aan de Westvlietweg In Leidschen- dain, in een rïetmattenfabriek en op het rieten dak van een ongeveer hon derd meter verder liggende kapitale villa. Met talrijke slangen heeft men sinds ongeveer kwart over twaalf, toen een negenjarig jongetje de brand in de rietschelven ontdekte, een verwoede strijd geleverd tegen het steeds weer opkomende vuur. Te gen het rieten dak van de villa dat in brand geraakte door overgewaaide vonken van de rietstapels werden tonnen water gesmeten. Aan een zij de van de villa ging men er tenslot te toe over het smeulende riet van het dak te harken. De bewoners van de villa waren op vakantie. Van de rietmattenfabriek zijn het grootste deel van de voorraad riet en een schuur-werkplaats verbrand. Voorts brandde een werkplaats van een onderneming ernaast, de Smits- vonk N.V. uit. Daar stonden o.m. een koelkast van ongeveer 10.000.en enige proefstanden van bromfietsen. Enige huizen in de onmiddellijke om geving moesten ontruimd worden omdat er groot gevaar bestond dat de brand nog verder zou overslaan. Omstreeks kwart voor drie kon men melden dat de villa behouden zou blijven. Het nablussen duurde echter nog vele uren. De rietmattenfabrikant, die is verzekerd, heeft enige jaren gele den zijn voorraad riet ook al eens een prooi van een brand zien wor den Men meent dat de brand is ontstaan doordat kinderen met vuur zouden hebben gespeeld. Platteland moet „bij" blijven „Wanneer de Zeeuwse boeren stand in deze steeds gecompli ceerder wordende maatschappij zijn partij wil blijven meespe len, dan zullen de boerenzoons zich nog meer en breder moeten ontwikkelen." Dit is een uit spraak van de directeur van de rijks middelbare landbouw school te Goes, ir. J. Versteeg, die enkele weken geleden tij dens de eradies van zijn school een pleidooi liiehl voor de stich ting van een hogere landbouw school in Zeeland en ons thans in een vraaggesprek zijn motie ven hiervoor uiteenzette. Met alle respect voor wat de Zeeuw se landbouw tot dusver heeft gepresteerd, is het duidelijk, dat bij de steeds omvangrijker en ingewikkelder wordende pro blemen, evenals in alle moge lijke andere takken van het bedrijfsleven, een hogere ont wikkeling niets minder dan een levenseis geworden is. De idee om in dit gebied een hogere landbouwschool te stichten is niet nieuw. Drie jaar geleden werden hierover in Goes ook reeds oriënte rende besprekingen gevoerd. Ir. Ver steeg nam toen nog een gereserveer de houding aan. Niet zonder reden, want de jongens die toen de middel bare landbouwschoool vroeger rijkslandbóuwwinterschool geheten bevolkten, hadden over het alge meen alleen maar lager onderwijs genoten. De boeren waren veelal nog niet doordrongen van het feit, dat ook voor de werkers in de landbouw een bredere ontwikkeling door een h.b.s.- of ulo-opleiding van groot praktisch belang is. En omdat voor toelating tot een hogere landbouw school als eis wordt gesteld het be zit van een ulo-diploma B of het be wijs van overgang van de 3de naar de 4de klas van de h.b.s., leek hem de tijd voor een Zeeuwse hogere land bouwschool toen nog niet rijp. Kentering Er is echter thans een kentering ten gunste te bespeuren. Van bij voorbeeld de 72 leerlingen, die in het afgelopen cursusjaar de mid delbare landbouwschool te Goes bezochten, waren er vijftig die ulo of middelbaar onderwijs hadden gevolgd. Een belangrijk deel van hen zou dus voldaan hebben aan de toelatings eisen voor een hogere landbouw school, zo die er in Zeeland zou zijn geweest. Wat overigens nu ook niet wil zeggen, dat er helemaal geen jon gens uit deze provincie het hogere landbouwonderwijs volgen. Nog de zer dagen zijn er te Dordrecht vijf met goed gevolg afgestudeerd. Wan neer echter een dergelijke onderwijs inrichting in Zeeland zou zijn geves tigd, zou de interesse hiervoor onge twijfeld groter zijn. Wat dan liet nut van hoger land bouwonderwijs in Zeeland zou zijn? Zonder te stellen dat landbouwers met een lagere ontwikkeling In de praktijk minder zouden zijn, ziet ir. Versteeg in het hogere landbouw onderwijs toch onmiskenbaar grote belangen voor het platteland In zijn geheel en de agrarische stand in het bijzonder. Om als gelijke partners in het maat- (Zie slot pag. S kol. S De „Provinciale Zeeuwse Cou rant" zal morgen, Hemel vaartsdag, niet verschijnen. Het centrale redactiebureau zal woensdagavond gesloten zijn en eerst donderdagavond na 8 uur weer geopend zijn. KORTE PREDIKATIE HET IS BETER VOOR U DAT IE HEEN GA. Joh. 16 7. Het is beter voor U. De Staten Ven taling geeft hier: Het is U nut dat Ik weg ga. En waarschijnlijk in ver band daarmee vraagt de Heidelberg- se catechismus; Wat nut ons de hemel vaart van Christus'I Zeer zakelijk is dat gesteld. Daarop wordt dan het antwoord gegeven: le Dat Christus Jezus is onze voorspraak bij de Ver der. 2e Dat Hij, die het Hoofd is, ons zijn lidmaten tot zich zal nemen. Se Dat Hij ons de Geest zal zenden. Op onze aarde is men volop bezig met de ruimtevaart. Kunstmanen en kunstplaneten worden gelanceerd. De ruimte van het heelal is niet meer geheel en al onbekend. Het wereld beeld met zijn verdiepingen is reeds lang afgebroken en de laatste resten worden nu weggevaagd. En zo vraagt men, de een met een zekere angst en de ander met een zekere trots: waar is nu de liemél der hemelen, waar heen Christus Jezus is opgevarent ,J)e natuurwetenschappen maken ra vage in de twaalf Artikelen", zegt dr. O. Noordmans. Is dat zo? Noordmans spreekt dan van 't christelijk geloof, dat rekening houdt met de ruimten Gods; dat zijn „ruimten" tvaarvan wij iets weten door de openbaring en niet door welk onderzoek dan ook met de meest ver fijnde instrumenten, die zijn uitge dacht door het menselijk brein. De Kerk leeft in geloof en niet in aan schouwen. Zo is het geweest en zo zal het blijven en zo ook belijdt zij en zal blijven belijden de hemelvaart van Christus. Hij is gekomen van de Vader. Hij is wederom gegaan naar de Vader, waar Hij'ons ten goede daar is. Het is beter voor U dat ik heen ga. Waarom? De Here Jezus zegt zelf dat Hij plaats moet maken voor de Hei lige Geest, die de discipelen zal troosten. En zo is de hemelvaart een nieuw begin. Dan pas gaat het werk van Christus eerst recht beginnen en daarom zingt de Kerk op de hemel vaartsdag: Schenk ons de Geest door U beloofd leer ons volgen, Heer en Hoofd. H. VERWACHT. Geldig tot hedenavond ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden en droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak noordoostelijk. Ongeveer dezelfde middagtempera- toren. ZON EN MAAN 7 mei Zon op 5.01 onder 20.13 Maan op 5.08 onder 19.51 Dinsdag 5 mei 19S9 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; ir. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSING5E, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 6 mei 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ,3rieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: VUssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr.-63, tel. 2475 Cb.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Fauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. teL 2094. BESPREKINGEN OVER KOLENCRISIS Daar de feestelijkheden op SO april wegens het slechte weer afgelast moesten worden is dinsdag op de Bevrijdingsdag in VUssingen een verlaat koninginnefeest gevierd en nu on- der bijna ideale weersomstandigheden. De feestelijkheden iver- den 's morgens om half elf met een aubade door de leerlin- gen van de vierde en vijfde klassen van de lagere scholen op de Oude Markt geopend. Deze foto geeft een beeld van deze grootse zanghulde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1