ASPRO PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer DE HOEKENDIJK 2 ijk, dit is uw nieuwe 'ASPRO'-verpakking! SOCIALE TEGENSTELLINGEN BEDREIGEN SPANJE Waar zijn on ze schepen? Jeeves 16 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 6 MEI 1959 INKOMENS ONRECHTVAARDIG VERDEELD Braziliaanss binnenland. Pi loot Storm meende Zorin'a Stijgend tekort aan deviezen (Van een speciale correspondent) In het stadscentrum van Madrid kan men nauwelijks nog een plaatsje vin den om te parkeren. Amerikaanse sleeen, in zo groten getale als men ze nergens anders in Europa aantreft, vormen eindeloze files. Wie naar dit beeld Spanje zou beoordelen, zou het gauw voor het rijkste land van Euro pa houden. Het is echter maar één kant van de medaille. In de dorpen werken de boeren vaak nog op pre cies dezelfde manier als hun voorva deren zonder enig uitzicht op mecha nisatie en motorisering. Volgens de officiële statistieken heeft de Spaanse industrie in het afgelopen jaar onge veer veertigduizend auto's en 150.000 motoren en scooters vervaardigd, doch slechts 1.300 tractoren. Maar... de landbouw zou jaarlijks minstens tien duizend vermoedelijk zelfs vijftiendui zend trekkers kunnen gebruiken. De Spaanse industrialisatie heeft on danks een economische crisis en een voortdurend stijgend tekort aan de viezen zichtbare vooruitgang geboekt en de levensstandaard van de bevol king verbeterd. Maar de sociale tegen stellingen tussen lagen en klassen een oude kwaal van Spanje zijn niet verminderd. Integendeel: de in dustriële ontwikkeling omhoog en het onophoudelijk stijgen van de prijzen hebben de sociale tegenstellingen en spanningen nog vergroot. Het Madrileense avondblad „Pueblo" publiceerde kortgeleden een artikel over de verdelingen van het volksin komen, dat gebaseerd was op de on derzoekingen van de Jezuïtenpater Juan Martin de Nicholas. Volgens hem bedraagt het persoonlijk inkomen van ongeveer 320.000 grote en kleine in dustriële ondernemers veertig miljard pesetas. Een kwart miljoen rentetrek kers zij leven dus van een inkomen uit grond en onroerende goederen of van effecten komen op twintig mil- iard pesetas en 350.000 kooplieden en handwerklieden op ongeveer dezelfde som. Achthonderddertigduizend Spanjaar den uit de middenstand en de hoog ste inkomensklassen nemen dus tach tig miljard van het inkomen voor hun (Advertentie) Va* en ocez Schweitzers bijdrage tot de atoomdiscussie Bij H. D. Tjeenk Willink Zoon te Haarlem is de Nederlandse vertaling door A. Wempe verschenen van de drie radio-redevoeringen die Albert Schweitzer vorig jaar voor radio- Oslo hield over het onderwerp „Vre de of atoomoorlog". Schweitzers drie appèls: „Staken van de kernproeven" „De gevaren van een atoomoorlog" „Onderhan delingen op hoogste niveau" hebben wellicht mede bijge dragen tot het moeizame overleg dat thans te Genève wordt gepleegd over de mogelijkheid tot vervulling van het eerste appèl: een staking van de kernproeven. Wie in dit opzicht niet alleen de stem van politici en defen sie-specialisten, maar ook van den kers buiten die kring wil vernemen, kan in zijn boekenkast een plaatsje inruimen voor dit kleine boekje over een groot probleem. rekening. Tegenover hen staan 1,4 miljoen industrie-arbeiders, wier to tale inkomen, volgens de pater-eco- noom, slechts achttien miljard pese tas bedraagt. Huis- en dienstpersoneel nog altijd 600.000 vrouwen en man nen bereiken tezamen een inkomen van vier miljard pesetas. Deze wanverhouding tussen de inko mens van de zelfstandigen en de loontrekkers creëert niet alleen bin nenslands een explosieve situatie doch maakt ook de aanpassing van de totale Spaanse levensstandaard aan die van de overige Westeuropese sta ten moeilijk. Daarbij komt nog, f>at gewoonlijk de mensen met de laagste inkomens de grootste gezinnen hebben te onderhouden. De Spaanse vakbonden, dringen aan op fundamentele veranderin gen. De sociaal-politici zijn het erover eens, dat niet door loonsverhoging doch slechts door een ingrijpende hervorming van de maatschappe lijke orde en levensopvatting deze problemen op te lossen zijn. Zij ondervinden daarbij steun van de kerk, die tegenwoordig vaak met verrassende scherpte de houding van de conservatieven veroordeelt. Radio Moskou meldt dat in de Sowjet- Unle een zonne-oven in gebruik is ge nomen, waarin temperaturen van 1930 tot 3030 graden Celsius kunnen worden verkregen. De Journalistenvereniging in Tel Avlv heeft zich met 161 tegen 39 stemmen uitgesproken voor aansluiting bij de in ternationale Joumalistenfederatie; die haar zetel in Brussel heelt. Het Arabische nieuwsagentschap, een der Britse ondernemingen die in 1936 door de Egyptische regering onder be heer werden gesteld, werkt nu weer ge heel zelfstandig. Het agentschap speciali seert zich in het geven van een regiona le nieuwsdienst en verspreidt de Reuter- dienst in Egypte en het Midden-Oosten. Noordwijk 2 te ÏJmulden. Oldekerk 4 v. Marseille n. Tanger. Pema 3 te Pladju. Polydorus 4 v. Aden n. Fremantle. Polyphemus 3 16 m. z. Formosa. Phillne p. 4 Pantelaria n. R'dam. Randfontein 3 te Durban. Reza Sjah the Great 2 30 m. o.n.o. Kp. de Gata. Ridderkerk 2 v. Marseille. Samarinda 3 v. Port Albemi n. Beira. Sarpedon 2 v. Cardenas n. A'dam. Schie 2 v. Alexandrië n. Beiroet. Scherpendrecht 3 te Schiedam. Sibigo 3 te Blak. Sommelsdljk 4 v. Antwerpen n. New York. Stad Arnhem 2 te Toulon. Tabinta 3 te Lissabon. Tara 1 te Montevideo. Taria 2 v. .Sydney n. Brisbane. Temate 3 280 m. o. Madras. Talissee 5 te Ho Ho. Tiba 3 v. Rlo de Janeiro. Van Spilbergen 4 v. Freetown n. Monrovia. Vlist 4 v. Genua n. Hampton Roads. Waal 4 v. Rhodes n. Izmise. Waterman 4 v. Las Palm as n. Southampton. Weltevreden 6 te Rotterdam. Zulderkerk 4 v. Rotterdam n. Le Havre. (Advertentie) mijnen te moeten zoeken in de uitlopers van het Andes- gebergte, waar de Rio Ta- paua en de Rio Xirua ont sprongen, beide zijrivieren van de machtige Amazone- stroom. Mare hoopte spoe dig een Zorinschip te kun nen betrappen, als het de natuurlijke goed verborgen schuilplaats zou verlaten. Maar uren, dagen en nach ten verstreken, zonder dat het radarscherm ook maar de geringste activiteit kon vermelden. Steeds weer moest de radarman ontken nend het hoofd schudden, als zijn kapitein hem vra gend aankeek. Systematisch werd het ganse gebied afgezocht, maar de resultaten bleven nul komma nul. Het leek wel of het hele Zorin „bruggehoofd" in het niets was opgelost, alsof het nooit bestaan had. Ja, de mannen begon nen zich af te vragen, of het wel ooit bestaan had. Wie weet berustte het bestaan van de hele Zorin-kolonie wel op pure fantasie. Of was het misschien een manier om de aandacht van eventuele tegenstanders af te leiden van de ware vindplaatsen? Maar die kaart dan? Aegis 3 v. Curacao n. Paramaribo. Aagtedijk 5 v. R'dam n. Bremen. Aagtekerk 3 te Amsterdam. Akkrumdijk 2 120 m. w.n.w. Acapulco. Albireo 4 te Antwerpen. Alcor 2 v. B. Aires n. Santa Fe. Aldabi 3 te Montevideo. Alphacca 3 te New York. Amerskerk 2 v. Zanzibar n. Tanga. Andijk 3 410 m. o.t.z. Bermuda's. Arkeldijk 3 340 m. z.o. Halifax. Arnedijk 2 70 m. z. Miami. Alkes 3 te Antwerpen. Almkerk 1 750 m. o. Kp. Leeuwin. Ar ends dijk 2 v. New Orleans n. R'dam. Arendskerk 2 v. Adelaide. Bali 3 te DJeddah. Binnenhaven 1 te Duinkerken. Boskoop 2 450 m. z.z.o. Halifax, Caltex Pemis 6 te Vizagapatan. Caltex Arnhem 3 35 m. o. Gibraltar. Caltex Delft 4 v. R'dam n. Thamashaven. Caltex the Hagué 5 v. Bahrein n. Madras Caltex Leiden 3 890 m. n. Java. Camitia 2 v. Curacao n. R'dam. Carlllo 3 te Los Angeles. Cartago 2 150 m. w. Aeapulco. Castor 2 v. Aughton n. Paramaribo. Delfshaven 2 335 m. w.n.w. Key West. Dordrecht 3 190 m. o.z.o. Rlo de Janeiro. Drente 3 420 m. n. Bermuda's. Duivendrecht B te Lagos. Eemdijk 3 325 m. n.w. Flnlsterre. Eenhoorn 4 v. R'dam n. Hamburg. Ena 4 v. Ciudad Trujillo n. Curacao. Esso Amsterdam 1 500 m. o. Azoren. Esso Nederland 3 155 m. n.o. Flnlsterre. Friesland (K.RX.) 3 300 m. n.t.w, Paramaribo. Gaasterkerk 3 te Kobe. Giessenkerk 4 te Rotterdam. Gemma 3 25 m. w. Las Pal mas. Heemskerk 3 35 m. z.w. Aden. Ivoorkust 5 v. Douala n. Pt. Harcourt. Kalydon 2 te Rotterdam. Katelysia 1 100 m. n. Fortaleza. Kara 3 200 m. xz.o. Delawan City. Kellla 2 260 m. w. o.n-no. Barbados. Kennemerland 4 v. Rio de Janeiro n. Santos. Kermia 4 te Curacao. Khasiella 2 te Dublin. Kinderdijk 2 800 m. o. Bermuda's. Kloosterdljk 3 480 m. n. Azoren. Kreeft 5 te Narvik. Laertes 4 te Bremen. Labo tas 3 30 m. n.n.o. Kp. Villano. Langkoeas 3 75 m. z. Colombo. Lemsterkerk 4 v. Bushlre n. Basra. Maetsuycker 1 v. Fremantle n. Singapore Marcella 3 200 m. w. Far Oer. Mataram 4 te Ummsaid. Meliskerk 4 te Marseille. Maardrecht 4 v. Bamas n. Antwerpen. Meerkerk 3 v. Bremen n. Oostende. Mississippi Lloyd 4 rede Kharg eil. Merwe Lloyd 1 te Abadan. Maasdam 4 v. R'dam n. New York. Maaslloyd 4 v. Bremen n. Hamburg. Merseylloyd 3 te Jesselton. Nestor 5 te Puerto Cabello. (Advertentie) (Advertentie) KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te 's-Gravenhage (wijk- gemeente 21) A. J. Jörg te Delden; te Bovenhardinxveld A. J. Timmer te Huizen (N.H.); te Nieuw Lek- kerland W. S. Tukker te Rotter dam. Aangenomen naar Schagen J. S. Krol te Sappemeer. Bedankt voor Waddinxveen, vac. J. v. d. Haar, Th. Langerak te Vin kenveen; bedankt voor het beroep van het breed moderamen van de classlcale vergadering van Dordrecht voor buitengewone werkzaamheden te Bolnes D. Broeren, kand. te Slik kerveer. GEREF. KERKEN. Beroepen te Garijp A. van Egmond te Oosterbeek. Aangenomen naar Zutfen vac. dr. J. v. d. Berg, A. J. Dondorp te Dom burgWestkapelle. Bedankt voor Beverwijk (tweede pred. plaats) K. Ubels te Zwarte- broek. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Haarlem noord J. J. Re bel te Murmerwoude en S. van Zwoll te Kampen. REMONSTR. BROEDERSCHAP. Tweetal te Amsterdam (vacature prof. dr. G. J. Hoenderdaal) F. E. van Leeuwen te Rotterdam en J. van Goudoever te Leiden. BAPTISTENGEMEENTEN. Beroepen te Nieuw Weerdinge Th. v. d. Laan, kandidaat te Stadskanaal. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Middelhamis K. de Geer te 's-Gravenhage; voor Ridder kerk C. Molenaar te Leiden. 'ASPRO'* -enUifoittoeebjfet! (Advertentie) De praktische platte strip met de snelle, doeltreffende pijn- stiller, vindt in elke zak, tas, portefeuille of portemonnaio gemakkelijk plaats. En in deze hygiënische verpakking is elke ASPRO' volkomen hermetisch afgesloten. Met deze praktische strip voor de moderne mens: ■ASPRO' altijd bij de hand! Dit mag U van een moderne pijnstil ler verwachten: snel, doeltreffend, veilig en veelzijdig! En dat biedt U ASPRO': let op hoe ASPRO' ogenblikkelijk in water uiteenvalt. Zó snel wordt ASPRO' ook in Uw; lichaam op genomen. Zó snel "ook brengt ASPRO' verlichting: recht op zijn doel af Wèt U ook plaagt: hoofdpijn, verkoudheid, griep... ASPRO' helpt direct. Ja, ASPRO' doet méér: Als U zich maar even rillerig of on prettig voelt ""ASPRO* speciaal ge maakt om ongemakken te bestrijden. Om ge* makkelijk mee te nemen. Om gemakkelijk In te nemen. Nii voor Iedereen: ASPRO* altijd bij de-hand. Nog hygiënischer, nog gemakkelijker FEUILLETON DOOR P. G. WODEHOUSE. 9 „Maar U gaf me te verstaan mijn heer, dat U mijnheer Fink-Nottle wenste te spreken om hem raad te Seven in zijn affaire." •it was natuurlijk een andere kwes tie. In de maalstroom van mijn emo ties had ik glad vergeten om Gus- sie's belangen te behartigen. Dat veranderde de zaak natuurlijk. Je kunt een klant zijn congé niet ge ven. Ik bedoel maar, Sherlock Hol mes weigerde nimmer een cliènt te ontvangen alleen omdat hij de avond tevoren laat was thuisgekomen van Doctor Watsons verjaardagsfuif. Na tuurlijk had ik liever gehad dat de man een wat gunstiger uur had uit gezocht om mij te benaderen, maar daar hij een soort menselijke leeu werik scheen te zijn, die zijn wate rige nest al bij het ochtendkrieken verliet, leek het me het beste om hem een audiëntie te verlenen. „Da's waar" zei ik. „Goed. Laat hem binnenkomen." „Zeker mijnheer." „Maar voordat Je-dat doet, breng me eerst een van Je hartversterkinkjes". „Goed mijnheer." En even later kwam hij terug met het levenswater. Ik geloof dat ik al eens eerder ge sproken heb over Jeeves hartverster kingen en hun effect op iemand die nog maar met een draadje aan het leven hangt, de „volgende ochtend." Waar ze uit bestaan weet ik niet. Hij beweert dat het een of ander sausje is met een dooier van een rauw ei en een snufje rode peper, maar niets zal me er van kunnen overtuigen dat het niet veel gecompliceerder is. Hoe het echter ook zij, als je er een op slurpt is het resultaat verbluffend. Gedurende een fractie van een secon de gebeurt er niets. Het is alsof de natuur ademloos afwacht. Dan, plot seling, is het alsof er vreugdevuren ontbranden in alle delen van het lichaam, de maag wordt zwaar be last met gesmolten lava. Een hevige wind schijnt over de aarde te woe den en het slachtoffer wordt achter in zijn hoofd iets gewaar dat lijkt op een stoomhamer. Gedurende deze periode krijg je hevige oorsuizingen, de oogballen draaien snel om hun as en de wenkbrauwen tintelen. En daarna, net als je voelt dat het nou toch hoog tijd wordt om de no taris op te bellen en alles in orde te laten maken voordat je einde na dert, schijnt de hele toestand op te klaren. De wind neemt af. De oor suizingen zijn niet meer. Vogeltjes tjilpen. Een harmonie-orkest begint te spelen. De zon springt over de horizon heen. En weer even later word je je bewust van een grote rust. Toen ik het glas ledigde scheen het leven opnieuw in mij uit te bot ten. Ik herinner me dat Jeeves, die, hoezeer hij ook zijn boekje te bui ten mag gaan ter zake van kleding en in zijn advies aan minnaars, al tijd welgekozen woorden gebruikt, eens gezegd had van iemand dat hij over de treden van zijn gestorven ik opklom naar hoger sferen. Zo was het nu met mij ook. Ik voelde dat de Bertram Wooster die nu tegen de kussens leunde een betere, ster kere, edeler Bertram geworden was. „Dank je Jeeves" zei ik. „Niets te danken mijnheer." „Dat kwam net op tijd. 3.c ben nu weer in staat de problemen van dit leven het hoofd te bieden." „Het doet me deugd dat te horen mijnheer." „Wat stom van me om er niet een te nemen voordat ik tante Dahlia onder handen nam! Maar Ja, het is te laat om daar nu nog over in te zitten. Vertel me eens iets van Gus- sie, Hoe heeft hij het er afgebracht op het gemaskerde bal?" „Hij is niet gearriveerd op het bal- masqué, mijnheer." Ik keek hem een weinig stuurs aan. „Jeeves" zei ik, „ik erken dat ik me beter voel na je hartversterking van daarnet, maar drijf me nu niet tot het uiterste. Sta geen volslagen non sens uit te slaan naast mijn ziekbed. We hebben Gussie in een taxi ge stopt en hij ging er van door, met als bestemming dat bal-masqué, waar het dan ook was. Hij móet aan gekomen zijn." „Nee mijnheer. Voor zover ik be grijp is mijnheer Fink-Nottle in de taxi gestapt in de heilige overtui ging dat .de vermakelijkheid, waarop hij was geïnviteerd gehouden werd op Suffolk Squeare 17, terwijl het bal in werkelijkheid werd gehouden op Norfolk Terrace 71. Zulke geheu genafwijkingen zijn niet ongewoon Dij diegenen, die zoals mijnheer Fink-Nottle In wezen tot het drome rige type behoren." „Men zou het ook het ezelsveulen type kunnen noemen." „Ja mijnheer." „En toen?" „Toen hij aankwam op Suffolk Squa re 17, poogde de heer Fink-Nottle geld te voorschijn te halen om de rit te betalen." „Wat weerhield hem daarvan?" „Het feit dat hij geen geld bij zich had, mijnheer. Hij ontdekte, dat hij het, met zijn uitnodigingskaart op de schoorsteenmantel van zijn slaap kamer in het huls van zijn oom had achtergelaten. Hij verzocht dienten gevolge de taxi-chauffeur te wach ten, belde aan en verzocht, nadat hij was opengedaan, de butler om de taxi te betalen, daaraan toevoegende dat het in orde was en dat hij een van de gasten was die tot dansen waren uitgenodigd. Waarop de but ler ieder bestaan van een bal in dat huis ontkende." „En weigerde te betalen?" „Ja mijnneer." „Waarna .Mijnheer Fink-Nottle de chauffeur verzocht hem terug te brengen naar het huis van zijn oom." „Nou dat was geen gelukkig slot? Alles wat hij te doen had, was naar binnen te gaan, geld en uitnodiging te halen en hij zat weer op fluweel." „Ik had moeten vermelden, mijn heer, dat mijnheer Fink-Nottle ook zijn sleutel op de schoorsteenmantel ln zijn slaapkamer had achtergela ten." „Hij had kunnen aanbellen." „Dat heeft hij ook ongeveer een kwartier achtereen gedaan mijn heer. Na het verstrijken daarvan herinnerde hij zich dat hij de con ciërge het huis was officieel ge sloten en het hele personeel was op vakantie had toegestaan zijn zoon, een zeeman in Portsmouth, te gaan bezoeken." „Nee, Jeeves!" „Zeker mijnheer." „Er zijn toch nog dromers op deze wereld niet?" „En of mijnheer." „Wat gebeurde er toen?" „Mijnheer Fink-Nottle schijnt beseft te hebben dat zijn positie tegenover de chauffeur tamelijk verdacht ge worden was. De cijfers op de meter hadden al een behoorlijke som be reikt en hij was niet in staat zijn verplichtingen na te komen." „Hij zou het hebben kunnen uitleg gen." „Een taxichauffeur kan men niets uit leggen mijnheer. Toen hij dat tracht te te doen, bemerkte hij dat de kerel twijfelde aan zijn bona fides." „Ik zou de benen hebben genomen." „Dat ls de politiek die de heer Fink- Nottle ook gevolgd schijnt te hebben. Hij schoot weg als een pijl uit de boog en de chauffeur, die hem tracht te te weerhouden, dook naar zijn over jas. Mijnheer Fink-Nottle slaagde erin zich van zijn jas te ontdoen en toen scheen het alsof zijn verschijning in het maskeradekostuum daaronder de chauffeur tot op zijn grondvesten schokte. Mijnheer Fink-Nottle vertel de me dat hij een zachtfluitend geluid achter zich hoorde en toen hij om keek zag hij de man tegen het hek aankruipen met zijn handen voor zijn gelaat. Ongetwijfeld een onopgevoe de. bijgelovige kere\ mijnheer. Mis schien zelfs een drankzuchtige." (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 18