Chemische industrie wil niet als geheimzinnige heks te boek staan Australiërs besteden zeer veel geld aan allerlei loterijen EAU DE COLOGNE Zeg het met bloemen... MACHINE ZET 300 PAGINA'S PER UUR OVER IN BRAILLE WERELDBEVOLKING IN. 1957 BIJNA 2,8 MILJARD ZIELEN WOENSDAG 6 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 DERDE BEDRIJFSTAK VRAAGT MEER BELANGSTELLING Overal chemische (Advertentie) Kennis en prestige Zo moet het beslist niet, consta teert bijvoorbeeld de heer Hoek stra. De arbeider wordt in de che mische industrie nog te veel als een kind behandeld. Dat kan zo niet blijven. We moeten de arbei der gebruiken met heel zijn ver stand. Zijn werk vereist oplettend heid, verantwoordelijkheidsgevoel, discipline. Ook voor de arbeider zijn er heel mooie banen in de chemische industrie, maar het zal nog wel een generatie duren voor dat dit voldoende bekend is. Velen kijken er nog vreemd tegenaan; als ze er eenmaal in zitten, vinden ze 't echter heel boeiend werk. De praktijk leert dan wel, dat men er niet wijs aan doet zijn arbeiders als onmondige kinderen te behande len. In Enimen bijvoorbeeld heeft de Arbeiders wordt verteld wat er in „hun" machines gebeurt (Van een speciale verslaggever). „Een arbeider in mijn bedrijf hoeft alleen maar te weten: als daar een rood lampje gaat branden, moet ik die kruk naar rechts draaien. Waar om zou ik dan proberen hem iets te leren van het ingewikkelde chemische proces, dat zich afspeelt in de installatie die hij bedient?" Er zijn in ons land nog leiders van grote chemische bedrijven die er zo over den ken. Dit is een van de redenen waarom „de chemische industrie" niet zo populair is als vele andere bedrijfstakken in Nederland. Er zijn ook andere oorzaken voor dat gebrek aan populariteit van de chemische industrie. Wat zij doet lijkt de buitenstaander dikwijls even geheimzinnig en griezelig als zwarte kunst. Wat zij produceert draagt namen waar een normaal mens zich gemakkelijk de tong over breekt. Haar afkomst is niet duidelijk; hoogstens denkt men terug aan de alche mist van vroeger eeuwen die, om het vurig begeerde goud te maken, zonder noemenswaardige kennis van de natuurwetten naar de „Steen der Wijzen" zocht. En omdat menigeen ni et precies weet wat zich in die in gewikkelde instalalties afspeelt, denkt hij dat het dan wel erg gevaarlijk zal zijn, In een poging om aan populariteit te winnen riep de chemische industrie dezer dagen ae Nederlandse pers te hulp. Tijdens een tweedaagse excur sie trachtte zij aan een groot aantal journalisten duidelijk te maken, dat zij veel te belangrijk is om zo onbe kend te zijn en „gewoon" genoeg is om niet voor een geheimzinnige heks te worden uitgekreten. „Het taboe, dat de chemische industrie belem mert, moet worden doorbroken", was bijvoorbeeld de hartekreet van ir. Ed. Nicolas. „Wij bedrijven geen zwatre kunst." Roeren en koken In 1957 werd de chemische Industrie met een omzet van 2,5 miljard gul den de derde bedrijfstak in Neder land, na de metaalindustrie van voe- dings- en genotmiddelen. Er vinden 67.000 mensen werk in de circa 400 bedrijven, waar in totaal een 1800 verschillende produkten worden ver vaardigd. De helft van de omzet wordt geëxporteerd, hetgeen 10 pro cent uitmaakt van de totale Neder landse industriële en agrarische uit voer. Belangrijk is de chemische in dustrie dus inderdaad. Maar „gewoon?" Edmond Nicolas bekend als uitstekend kok en geestig schrijver heeft in Em- men betoogd dat zich in de che mische fabriek niets wonderlijkers afspeelt dan wat de huisvrouw ln de Keuken doet: mengen, roeren, koken, filtreren, drogen, roosten enzovoorts. Het moge in principe waar zijn, voor de praktijk gaat het niet op; al was het alleen maar omdat de huisvrouw slechts even een deksel behoeft op te lichten om te zien wat er in het pannetje gebeurt. Maar het deksel van bij voorbeeld de polymerisatiekolom in de Enkalonfabriek in Emmen, waar het van steenkool der Staats mijnen afkomstige Caprolactam wordt omgezet in polymeer, kunt ge niet even optillen. Ge kimt er alleen, door een kijkglas, een soort pap zien borrelen. Die pap lijkt bruinachtig, hoewel het caprolac tam er als witte vlokken in ging eri het polymeer er als eindeloze witte draad weer uitkomt. En het wordt waarlijk niet „alleen maar gekookt, onder bijvoeging van een snufje zout." Zo 'erg "eenvoudig is het werkelijk niet. Schertsenderwijs vertelde dr. J. Hoek stra, directeur van Philips Roxane: als U in een fabriek komt waar U niets ziet gebeuren, is dat een che mische fabriek. U ziet er alleen appa raten, en die zijn niet het werk van de chemische industrie, maar van de werktuigbouwers. Het grote werk begint in de laborato ria, waar het proces wordt uitge dacht en waar de chemici, al roerend en kokend in „een potje" hun nieuwe stoffen brouwen. Dan komt het grote probleem: de machine bouwen, die jaren lang zonder haperen die stoffen in enorm grote hoeveelheden automa tisch produceert. Daarna behoort al les vanzelf te gaan: de machine en de moleculen doen het werk; als 't goed is doet de arbeider niets. De arbeider dat is de man, die in de chemische industrie het risico loopt om, zonder te weten wat er in die machine gebeurt, tot taak te krij gen de hele dag door naar een wijzer te kijken met de boodschap van een „witjas": als die wijzer zó staat, moet je me roepen. ...het begint iu het laboratorium... Te Acre in Israël is bij werkzaamhe den met een bulldozer voor wegaanleg een stenen altaar asm het daglicht geko men dat volgens een deskundige uit de tijd van de Romeinse bezetting van Pa lestina, twee duizend jaar geleden, da teert en voor wierookoffers werd ge bruikt. zondag-10 mei Moederdag bloemendag AKU terdege ervaren, dat men er zo niet komt. Al gauw bleek, dat de vroegere grondwerkers en „turftrap pers" thuis aan prestige verloren zo dra ze in de fabriek gingen werken. Waarom Omdat ze nun vrouwen, aan wie zij vroeger 's avonds konden vertellen hoeveel grond ze verzet of hoeveel turf ze gestoken hadden, niet wisten duidelijk te maken wat ze nu eigenlijk de hele dag deden, in die fabriek. Het leidde tot conflicten en voor de AKU was dat een reden om een cursus te organiseren. Toen de arbeiders eenmaal begrepen hadden waar het om ging, werden de vrouwen uitgenodigd op de fabriek, waar de mannen zelf haar toen precies vertel den wat er allemaal gebeurde in dat geheimzinnige gebouw. Het geschon den prestige was in één slag hersteld. Bakker en tuinder Lang niet overal werken echter de geschikte mensen in de chemi sche industrie. Allerlei oorzaken vooral de aanwezigheid van grondstoffen bepalen immers de plaats van vestiging van che mische fabrieken: in Pernis en Velsen waren het de aanvoermo- gelijkheden, in Delfzijl, Boekelo en Limburg de bodemschatten, in Groningen de landbouwprodukten als aardappelen en stro, in Em men het arbeidspotentieel, in Weesp de nabijheid van verschei dene universiteiten. Op die plaat sen moest men gaan werken met „mensen uit de buurt". Nu heeft de praktijk geleerd, dat bijvoorbeeld tuinders en bakkers van nature heel geschikt zijn voor werk in de chemische industrie. Dr. Hoekstra verklaarde het zo: een. tuinder laat de natuur, de bakker laat de oven zijn werk doen; dat doet de chemische indus trie ook; zij laat de moleculen voor zich werken. De chemische industrie kan echter produkten Zonder de chemische industrie lijk leven mogelijk zijn, zeggen zon er nog nauwelijks mense de chemici, en zij behoeven slechts het woord kunstmest te noemen om aan te tonen, dat dan inderdaad een wereldbevol king van de huidige omvang op een uitgemergelde aarde niet mogelijk zou zijn. Maar ook al lerlei ander terrein heeft de chemische industrie zich inge drongen in het leven van de mens. Men komt er al mee in contact wanneer men 's mor- gens de blote voet op het lino leum van de slaapkamer zet. In de badkamer staan de produk ten van de chemische industrie in slagorde: zeep, badzout, tandpasta, nylon tandenborstel, alkalivrije scheerzeep, cellulose kam, nagellak, lippenstift. Zelfs het water waarmee men zich wast heeft veelal een chemische bewerking ondergaan. Zo gaat het de. hele dag door. In de voeding,'de kleding, de woninginrichting, op straat en *.n de fabriek overal is er de lanraking met de chemische in dustrie. Nochtans voelt die che mische industrie zich door het publiek vergeten, meent zij niet de belangstelling te krijgen die zij verdient. Met enig recht vraagt zij daarom meer aan dacht van de bevolking. Niet met de bedoeling om iedereen te vertellen, dat uit fenyldïme- thylaninopyrazolonzout van iiethylmalonylcarbamaat noofdpijntabletjes kunnen wor den gemaakt, maar wel om dui delijk te maken dat chemische industrie niet de gevaarlijke en geheimzinnige tovenaar is waarvoor een groot deel van 't publiek althans volgens de chemici haar schijnt aan te zien. voor haar personeelsvoorziening moei lijk afhankelijk blijven van de toeval lige beschikbaarheid van tuinders en bakkers. Het onderwijs en dat geldt voor lager, middelbaar en hoger onderwijs moet meer op haar be hoeften worden ingesteld. Er is een grote achterstand, zowel in de oplei ding van chemische ingenieurs en middelbare technici als op de lagere technische scholen. Men is echter hard doende om die achterstand in te ha len. De behoefte aan personeel op alle niveaus neemt nog steeds toe en zal - zo voorspellen de chemische indus triëlen nog blijven toenemen. Van daar de poging om dit vak van de toekomst wat meer „populair" te ma ken: de Nederlandse bevolking moet, in eigen belang, meehelpen om de achterstand in te halen van ons land, waar het „industrieel chemisch den ken" pas een generatie oud is. 4711 Kwaliteit cMxwdeKA £leferfe Boek over Van Beinum In het najaar zal een boek over dr. Eduard van Beinum verschijnen, ge schreven door de muziekcriticus Leo Hanekroot. In de eerste plaats be doeld als een studie over het werk van de overleden dirigent, zal het boek, uitgaande van de voornaamste dirigenten van onze tijd, een be schrijving geven van de ontwikke ling der reproduktieve toonkunst in de loop dezer eeuw om aldus tot een bepaling te komen van de functie, die Eduard van Beinum ln deze evo lutie vervuld heeft. Talrijke illustra ties zullen de tekst verluchten. GEDEMONSTREERD IN NEW YORK Faroek onderdaan van prins Rainier Prins Rainier van Monaco heeft ex-koning Faroek van Egypte het monegaskisch staatsbur gerschap verleend. Hij zal thans alle voorrechten krijgen die de bewoners van dit land genieten, zoals vrijdom van be lastingen en vrijstelling van mi litaire dienst. Een week geleden is Faroek in Monaco aangeko men. Geschoolde vertalers hebben voor dit werk zes dagen nodig Met een snelheid van 300 pagina's binnen een uur kan thans met be hulp van een elektronische reken machine een gewone tekst wor den overgebracht in brailleschrift. Geschoolde vertalers hebben voor deze hoeveelheid pagina's meer dan zes dagen nodig. Dit overzetten met elektronische snelheid is in New York gedemonstreerd op een elektroni sche computer van de Internatio nal Business Machines. In enkele minuten werd een afdrukplaat in reliëf vervaardigd voor het druk ken van boeken in brailleschrift. Het overbrengen van dit schrift zal onmiddellijk op uitgebreide schaal ter hand worden genomen, teneinde het ernstige tekort op te. heffen aan bekwame braille schriftvertalers, wier opleiding gemiddel twee jaar vergt. De tekst, die door de machine wordt vertaald, wordt eerst overge bracht op ponskaarten. Déze kaarten worden direct in de com puter gevoerd, die vooraf in zijn „geheugen" is voorzien van een programma dat zorgt voor de herleiding van het Engels in brail leschrift. Zij voert 600 instructies per woord uit in minder dan een veertigste deel van een seconde. Men verwacht dat deze nieuwe tech niek het mogelijk zal maken te komen tot de produktie van ook schoolboeken en technische lite ratuur, van belang voor opleiding van begaafde blinden. Nederlanders behouden hun zelfbeheersing (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart.). Dezer dagen werd in Australië een hotel verloot; een prijs van bijna twee miljoen gulden. Het was een lo terij ten bate van een liefdadige in stelling, het bleek geen succes te zijn want een derde van het aantal loten kon -niet worden verkocht. Betekent het dat de „goklust" in Australië vermindert Dat aller minst, de loterijmarkt is overvoerd, hetgeen voor Australië heel wat zegt! Een weduwe ergens in het achterland werd voor de plm. tien gulden welke zij voor haar lot had neergeteld, de eigenaresse van het hotel. „Wat moet ik e-mee beginnen", vroeg zij zich af, „ik zal het maar verko pen" De verkoopswaarde van het ho tel wordt op rond anderhalf miljoen geschat. Verder waren er in deze loterij nog enkele huizen als kleinere prijzen, voor een totaal van plm. 200.000 gul den. Zoals gezegd, het werd geen finan cieel succes voor de organisatoren, leggen er stevig geld op toe, Set kan zelfs een Australiër te machtig worden met al die loterijen; er „lo pen" trouwens nog twee van die monster-verlotingen met hoofdprijzen van plm. 250.000 gulden. Maar de „gewone" loterijen, waar van in iedere staat zo gemiddeld zes tot acht per week worden getrokken, geven belastingvrije hoofdprij zen van 50.000 gulden met vele klei nere prijzen. Voor iedere trekking moeten 100.000 loten tegen 2.25 voor wat de ge wone loterij betreft, worden verkocht. Het beeld omtrent de Australische goklust is hiermee nog lang niet ge tekend. Want, naast de welhaast al gemene deelname aan die gewone- en soms extra loterijen, zijn daar vele andere „goksoorten", niet in het minst die, welke de paardenrennen betreffen. Er kan worden aangenomen, dat iu Australië door het publiek per jaar rond een miljard gulden aan allerlei vormen van weddenschap pen en loterijen wordt besteed, waarbij de staat Nieuw Zuid- Wales met 200 miljoen aan de top staat. Zij ontvangt er ruim zeven miljoen van uit de gemaakte win sten, waarvan 4% miljoen uit de eigen staatsloterijen. Men kan rustig zeggen dat er ondei de emigranten geen enkele is, die in zijn eigen vaderland een goklust heeft gezien als die, welke in Austra lië wordt aangetroffen en zelfs het befaamde Monte Carlo overscha duwt, Een bezoeker uit Nevade in Califor- nië, hetwelk als Amerikaans gok- centrum wordt aangemerkt, consta teerde bij zijn bezoek aan Australië dat hetgeen zich in zijn woonplaats afspeelt, nog maar „simpel" is wat hij hier zag. Er zijn ongetwijfeld uitzonderingen, maar als regel kan worden geconsta teerd, dat de emigrant zich in sterke mate weten te beheersen, waarbij on ze landgenoten gunstig opvallen. Het minst blijken de Grieken tegen de verleiding bestand; zij hebben zelfs eigen bureaus die adviseert op het ingewikkelde en vakkundige ter rein van wedden op de paarderennen. Na de Grieken zijn het de Italianen die verstrikt blijken te raken in, wat zij aanvankelijk denken gemakkelijk „geld verdienen". Het is echter gebleken dat in het al gemeen de Italiaanse vrouwen zich EX-KONING FAROEK onderdaan van Rainier..— tegen de goklust van hun echtgeno ten verzetten; zij in het bijzonder ne men de wijze lessen ter harte welke in deze worden geleerd. Zoals de Italiaan, die na vele jaren hard werken ruim 25.000 gulden had opgespaard en, toen de hartstocht hem te pakken kreeg, in twee weken tijds alles verloor. Zulk een les schokt de hele Italiaanse gemeenschap in wijde omgeving De meeste emigranten blijken in de diverse goksystemen pas belang te gaan stellen wanneer zij een aantal jaren in Australië zijn, voornamelijk doordat zij aanvankelijk, door onbe kendheid met de taal, beangst zijn te worden „genomen". Mogen de emigranten, van wie velen om principiële redenen, zich verre honden van al hetgeen met loterij en gokken te maken heeft, de Austra liërs zit dat om zo te zeggen in het bloed. Van kerkelijke zijde wordt soms fel tegen dat alles geageerd, doch men verneemt dan veelal het antivoord „Drinken en gokken zijn nu eenmaal de twee hoofdzonden van de Austra liërs", waarna men rustig verder drinkt en gokt In 1957 waren er bijna 2.8 miljard i De kindersterfte is vergeleken met mensen op de wereld, in 1950 bijna 195< in verscheidene landen mineer 2Yz miljard, aldus het statistische geworden, met name in Chili, Roe- jaarberioht van de Verenigde Naties menie. Guatemala. Polen eD op het In 1980 bedroeg de wereldbevolking *iland Mauritius, in andere landen iets meer dan 2 miljard zielen en in is de kindersterfte echter gestegen 1920 1,8 miljard. en wel in Tsjecho-Slowakije, Italië, Zesenvijftig percent van de wereld bevolking woont in Azië, de Sowj et- Unie niet inbegrepen. Het geboorte cijfer van Europa dat het dichtst bereikt feSa fel het laagste, Luxemburg, Spanje en Zuid-Slavië. Nederland komt in 1957 wat kinder- sterftebetreft het gunstigste uit de bus. Daarna volgen Zweden en A&stxa£ëb

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13