mmoRD Herdenking 25-jarig bestaan nijverheidsorganisatie T.N.O. Grote Deense belangstelling voor generaal Van Ham 58 GEEN BEZWAAR TEGEN HUUR VERHOGING MET COMPENSATIE DINSDAG 5 MEI 1959 PROVINCIALE) ZEEUWSE COURANT MIDDELMATIGE GROEI VAN PRODUKTIVITEIT Nederland investeerde hoog percentage van nationaal inkomen In het Kurhaus is gisteren het 25-jarig bestaan gevierd van de nijver heidsorganisatie toegepast natuurwetenschapelijk onderzoek (T.X.O.). Bij deze herdenking voerden prins Bernhard en de staatssecretaris van econo mische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, het woord. In zijn rede wees prins Bernhard er op, dat in de eerstvolgende jaren vele Nederlandse bedrijven voor de noodzaak komen te staan om een niet meer acceptabele technische achterstand in te halen. Deze technische achterstand is vooral ten gevolge van twee oorzaken Vaak zeer ernstig: 1) Door beperktheid van de binnen landse markt was het invoeren van nieuwe technieken soms economisch niet verantwoord, met als gevolg, dat de ervaring hiermede ontbreekt. 2) Door het niet.-deel-hebben aan uit militaire noodzaak voortkomende enorme research-inspanningen op ge bieden als atoomenergie, supersoni sche vliegtuigen, raketten en derge lijke, mist de Nederlandse industrie veel kennis en ervaring, van belang voor nieuwe civiele produkties. Dit betreft bijvoorbeeld ervaring met al lerlei nieuwe materialen in bepaalde processen. Wil de nijverheidsorganisatie T.N.O. een rol spelen bij een snelle vergro ting van het reservoir van technische mogelijkheden van de Nederlandse in dustrie, dan is het noodzakelijk, dat de instituten van de nijverheidsorga nisatie T.N.O. ernaar streven zo mo gelijk een voorsprong op de eigen research van de individuele bedrijven te hebben, waarbij vooral op het crea tieve element in de research de na druk zal moeten worden gelegd. Ook zal de nijverheidsorganisatie T.N.O. kansen moeten aangrijpen om via sa menwerking met buitenlandse rese- archorganisaties of door het aanvaar den van buitenlandse opdrachten, die niet met Nederlandse belangen in strijd komen, zijn potentiële waarde voor de Nederlandse industrie te ver groten. Dr. Veldkamp zeide over de positie van Nederland in West-Europa dat zowel conjuncturele factoren als verschillen in het niveau van economische ontwikkeling, welke beide elementen vooral bij de glo bale vergelijking tussen de com munistische en de westerse wereld een rol spelen, relatief minder in vloed trekken. Als kenmerkende factoren, die de economische ex pansie bepalen, treden' vooral naar Karei de Grote prijs voor generaal Marshall De zaagclastigde van de Duitse am bassade in Washington, Fratiz Krapf, hoeft maandag de medaille van de internationale lvarel de Grote-prijs van de stad Aken overhandigd aan generaal George C. Marshall, als er kenning voor zijn bijdrage aan het herstel van West-Europa door mid del van het Marshall-plan. Mrs. Marshall en generaal-majoor Leonard D. Heaton. hoofd van het Walter Reed legerhospïtaal, namen de onderscheiding in ontvangst na mens generaal Marshall die in het hospitaal wordt verpleegd. De over handiging geschiedde tijdens een korte plechtigheid in het kantoor van generaal Heaton. Vakantiekamp in Rheden van vele miljoenen Op een gisteren in Rotterdam gehou den persconferentie heeft de in 1953 opgerichte Rotterdamse vereniging tot bevordering van sociaal toerisme verteld van de plannen, die zij heeft om te komen tot een vakantiekamp, groot 42 ha, dat zal bevatten een vijftig bungalows, een kampeerter rein, een caravanterrein, een restau rant en een sporthal. Dit alles zal moeten verrijzen in Rheden (Gelderland) -n paar hon derd nieter van de 4» :sweg naar Duitsland. Secretaris Klaren uit Rotterdam deelde mee, dat de ge meente Rheden daar nog een zwem bad en sportterreinen bij zal laten bouwen. Al met al een plan van vele miljoenen. Het is de bedoeling, dat hier degenen, die over een iets min der goed gevulde beurs beschikken, hun vakantie comfortabel kunnen doorbrengen. Het ontwerp is van de secretaris van de Nederlandse Heide maatschappij en de grondwerkzaam heden zijn reeds begonnen. In juli zullen er al enige huisjes moeten staan, doch contractueel moet het gehele kamp. „de Gelderse Ardennen" genaamd, in april 1960 klaar zijn. De vereniging zegt geen winstbejag na te streven en stelt zich voor het com plex voor en na het vakantieseizoen ter beschikking van bijvoorbeeld ouden van dagen te stellen. De financiering zou door verschil lende bedrijven gezamenlijk geschie den. o.m. door dc Spoorwegen en een levensverzekeringsmaatschappij, al dus de heer Klaren. (GE)VAT. Een advocaat onderwierp in Ozark (in de Amerikaanse staat Arkansas) een getuige aan een in tensief verhoor. „Ik hoorde dut U weieens drinkt", zo voegde hij de man toe. „Dan hoorde U verkeerd", antwoordde die, „ik drink altijd." (VERT)ROUWEN. De Leader-News, een blad dat in Uvalde, Texas, ver schijnt, had veel waardering voor de verkiezing van de heer Watzon Frazer tot president van de Kamer van Koophandel. „Zijn vertrouwen in de toekomst van Uvalde wordt wel bewezen door de opening van e.en nieuw filiaal van zijn begrafe nisonderneming." voren de jaarlijkse groei van de kapitaalvoorraad, de investeringen dus. en de ontwikkeling der tech. niek, welke het mogeüj'k maakt met gelijke middelen een groter resultaat te bereiken. Op de vergroting van de kapitaalvoo- raad heeft ons land zich sinds de oor log in het bijzonder toegelegd. In ver gelijking tot de overige landen van de westerse wereld heeft Nederland een zeer hoog percentage van zijn nationale inkomen, in de laatste vijf jaren bijna 20 procent, weten te inves teren, een percentage waaraan noch de Verenigde Staten, noch de andere landen van de O.E.E.S., met uitzon dering van Noorwegen, toekwamen. Niettemin blijkt uit door de O.E.E.S. gepubliceerde cijfers, dat in ons land de produktiviteit niet sneller is toe genomen dan in de overige O.EJ3.S.- landen. Het gemiddelde stijgingsper centage van het nationaal produkt per hoofd van de bevolking bedraagt, over de laatste vijf jaren berekend, in beide gevallen circa 3 Va procent. De oorzaak van de schijnbare tegen strijdigheid tussen het relatief hoge investeringspercentage in ons land en de middelmatige groei der produkti viteit is in een aantal factoren te zoe ken. Direct na de oorlog, en in ver band met de watersnood ook nog la- ter, heeft ons land zeer veel aan het herstel van de infrastructuur en an dere, niet direct produktieve werken, zoals de woningbouw, ten koste moe ten leggen. Daarenboven neemt de bevolking in ons land relatief snel toe, het geen ons noodzaakt een groot deel van de nationale besparingen aan te wenden voor investeringen, die vooral gericht zijn op het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen. Voor onze economie wordt deze zaak nog geaccenteerd door de grote mate van afhankelijkheid van de buiten landse handel. In het bijzonder ter- wille van onze export moet de Neder- derlandse industrie de technische ont wikkeling bijhouden en zo mogelijk daarop vooruitlopen. Het is van dit gezichtspunt uit de vraag of onze economie als geheel in voldoende ma te zich op het toegepaste onderzoek toelegt. Wel kunnen wij trachten ons te spiegelen aan het door andere na ties bereikte. T.N.O. heeft een derge lijke studie gemaakt waarvan de re sultaten overeenkomen met die welke in het centraal economisch plan voor 1957 werden gepubliceerd. Met alle voorbehouden welke ons worden opgelegd door de enorme sta tistische moeili jkheden verbonden aan een meting van de research-inspan- ning, kwam till de studie als oordeel naar voren, dat Nederland zijn oor spronkelijke achterstand op landen als de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië sinds 1947 wol enigermate heeft ingelopen docli dat ook in 1955 de uitgaven voor research als percen tage van het nationale inkomen nog nauwelijks op een internationaal ni veau lagen. K.A.B. OVER S.E.R.-ADVIES Eis tot rechtmatig aandeel in algemene welvaart voor arbeiders In zijn gisteren te Utrecht gehouden vergadering heeft het verbondsbe- stuur van de Katholieke Arbeiders beweging zich uitvoerig beziggehou den niet het advies van de Sociaal Economische Raad voor het in 1959 en 1960 te voeren sociaal economisch beleid. Nu in dit advies met betrekking tot de belangrijkste actuele problemen drie verschillende standpunten voor komen, heeft liet verbondsbestuur van de K.A.B. er behoefte aan duide lijk te stellen, dat zijns inziens de tijd is aangebroken om onmiddellijk meer ruimte te bieden aan het be- drijfstaksgewijze overleg inzake ver betering van lonen en andere arbeids voorwaarden. Bij toeneming van de algemene welvaart eist de K.A.B. met beslistheid een rechtmatig aandeel voor de werknemers daarin. Het verbondsbestuur van de K.A. B. is van mening dat de onmiddel lijke realisering van de gedifferen tieerde aanpak van het verdelings vraagstuk een onlosmakelijk on derdeel is van een politiek, gericht op een reële verbetering van het voor de werknemers vrij besteed bare inkomen. De komende jaren zal immers, vol gens de K.A.B., gezien de vele natio nale verlangens die nog om verwer kelijking vragen, van zo veel kanten een beroep worden' gedaan op de nor male produktiviteitsstijging, dat zon der een stimulans voor een extra ver hoging van de produktiviteit, verder gaande reële welvaartsverbeteringen moeilijk te realiseren zullen zijn. Juist om voor de komende jaren het perspectief op een noemenswaardige verbetering van het vrij besteedbare inkomen open te houden, waarbij zij De 1/000 ton metende ,fPrins Johan Willem Friso" was het eerste schip, dat na van de nieuwste St.-Lau- rens waterweg gebruik te hebben ge maakt in Chicago aankwam. Het Nederlandse schip viel een In diaans welkom ten deel; scheeps hoorns, sirenes en vuurwerk zetten een c;i ander nog kracht bij. met name ook denkt aan de laagst betaalden, kiest de K.A.B. doelbe wust voor een dergelijke op het ni veau van de bedrijfstakken -sectoren en ondernemingen ruimtescheppende vevdelingspolitiek. I-Iet verbondsbestuur van de K.A.Bi heeft geen bezwaar tegen het voor stel van een nieuwe huurverhoging per 1 april 1960, gepaard gaande met een volledige compensatie voor de loon- en salaristrekkenden. Het te kent hierbij uitdrukkelijk aan, dat liet er daarbij van uitgaat dat on middellijk een begin wordt gemaakt met de verwerkelijking van de ge differentieerde loonpolitiek en dat op de meest korte termijn maatregelen worden getroffen, die tot een verdere verlaging van de kosten van de wo ningbouw kunnen bijdragen. Kroesjtsjew steelt en maakt gratis reclame Kroesjtsjew heeft maandag een on verwacht bezoek gebracht aan het Sokolniki-park in Moskou, waar de Amerikanen bezig zijn met de bouw van een tentoonstelling die op 25 juli door vice-president Nixou zal worden geopend. Beurtelings prees hij het werk, maak te grapjes en vuurde vragen af op de Amerikanen, die slechts een uur tevoren van zijn komst op de hoogte waren gesteld. Op een gegeven ogenblik greep de Sowjet-leider een stalen helm met de naam van een Amerikaanse firma erop en poseerde tezamen met een Italiaanse arbeider en de Amerikaan se ambassadeur, Thompson, die in derhaast naar het terrein was geko men, voor fotografen. „Dit is een miljoen dollar aan publiciteit waard", fluisterde een vertegenwoordiger van .de betrokken Amerikaanse firma. Toen Kroesjtsjew werklieden met een gecombineerde schroef en klinknagel bezig zag pakte hij er een, onder zocht het nauwkeurig en liet het toen breed .glimlachend in zijn jaszak glijden. „Kijk, ik steel dit", zei hij vervolgens tegen de ambassadeur. Kroesjtsjew toonde ook belangstel ling voor gewatteerde nylon jackets van Amerikaanse werklieden. Hij vond dat de Russische fabrieken deze ook moesten gaan maken. „Wij moe ten beetje bij beetje stelen", zei hij. In geheel het land zijn maandag de gevallenen van de Tweede Wereld oorlog herdacht. In Goes werd de nationale- herdenkingsavond begonnen met klokgelui van de herdenlcings- klolc in het stadiums. Na de klokslag van acht uur werden twee minuten stilte in acht genomen, waarna bur gemeester H. K. Michaëlis namens de gemeente Goes een krans legde bij het verzetsmonument. De heer A. de Roo deed dat vervolgens namens de vroegere illegaliteit. Voorts waren er ook enkele familieleden van gevalle nen, die bloemen legden bij liet monu ment. Tussen zeven uur en kwart vóór acht werd in de rooms-katholie- ke kerk een herdenkingsdienst gehou den. Na de plechtigheid bij het ver zetsmonument was er een herden kingsdienst in de Grote Kerk. Deze dienst werd geleid door ds. E. Jansen, gereformeerd predikant te Goes. (Foto P.Z.C.) Drieling in Heerenveen In het ziekenhuis te Heerenveen heeft de 27-jarige mevrouw E. de Boer-van der Broek zaterdagavond het leven geschonken aan een drieling. Het zijn drie jongens, die bij de geboorte respectievelijk 2000, 1800 en 2020 gram wogen. De baby's liggen in een couveuse en maken het uitstekend, evenals hun moeder. De vader van de kinderen is assistent-directeur van de coöperatieve zuivelfabriek te Ol- deberkoop. De Bredanaar, die het meeste weet van generaal P. van Ham kan een gratis reisje van een week naar Denemarken winnen. Dank zij een merkwaardig ini tiatief van een Kopenhaagse makelaar in onroerende goede ren, een zekere heer Boerge Nertman. Nertman lieeft een kerstvakantie van enkele weken in Breda doorgebracht. Uit het raam van zijn hotelkamer daar had hij uitzicht op het stand beeld van de generaal, die indertijd bekendheid verwierf in de Lombok expeditie in Nederlands-Indië. Dat standbeeld en de man, die liet voor stelde, gingen Nertman intrigeren. Hij verlangde alles over Van Ham te weten wat men maar te weten kon komen. Dit verlangen, gevoegd bij de grote liefde die Nertman tijdens zijn be- zoek van enkele weken aan Breda, voor de Nederlanders, althans voor de Brabanders ging koesteren, heeft geleid tot het uitschrijven van een prijsvraag. Er zijn al 28 opstellen binnengekomen, in lengte variërend van één pagina tot 30 vellen. De da tum van inzending is thans uitge steld tot 1 juli, en de beoordeling valt niet gemakkelijk. Nertman heeft dan ook al contact opgenomen met enkele Nederlandse universitei ten, in de hoop dat een Nederlandse geleerde als arbiter zal willen optre den. „Allerlei mensen hebben al meege daan. Er is een bibliothecaris bij, een archivaris, maar ook verscheidene schoolkinderen hebben een kans ge waagd, zoals een jongen van 15 en een van 12", zo vertelde Nertman ons „De winnaar zal op bijzondere wijze uit Breda uitgeleide worden gedaan, door de burgemeester cn een fanfa rekorps. Hier in Kopenhagen gaan wij ook een grootse ontvangst op touw zetten. En bovendien loopt er nog een andere prijsvraag waaraan Deense vrienden van Nederland mee kunnen doen. Gevraagd wordt een op stel over een Nederlander die iets bijzonders gedaan heeft voor de Deens-Nederlandse betrekkingen", al dus Nertman. Nertman heeft nog meer gedaan om zijn belangstelling voor Nederland uitdrukking te geven. Hij heeft in Kopenhagen een „Noord-Brabant- club" opgericht, die leden telt in De nemarken en Nederland. De contribu tie is laag: twee kronen in Denemar ken, een gulden in Nederland. Wij zenden elkaar over en weer verjaars- kaarten en prentbriefkaarten met landschappen en stadsgezichten van beide landen. Ook arrangeren wij cor respondentie-vriendschappen tussen Nederlandse en Deense families. Bin nenkort zal een groep Denen onder auspiciën van onze club naar Neder land gaan". Nertman lieeft een eigenaardige on derscheiding bedacht voor de leden van zijn club, die hij verdeelt in „Gamle genevere" en „unge gene- vere". Men herkent hier gemakkelijk de Deense benamingen in voor de Nederlandse begrippen „oude en jon ge jenever". „Gamle genevere" zijn zij, die al eens in Nederland geweest zijn, „unge genevere" zijn Denen die Nederland nog niet kennen. „Ik heb geen zakelijke belangen op het oog met deze activiteiten", zo verzekerde de heer Nertman, „De Noord-Brabant club is alleen opgericht omdat ik enthousiast ben over Nederland en omdat ik veel belangstelling voor dat land heb". Ongeval grootste oorzaak van kleutersterfte in ons land Het Wereldgebeuren Van de „oude" top S' ir Winston Churchill heeft giste ren huis en have verlaten oni op visite te gaan bij Amerika's president Dwight D. Eisenhower. Het landelijke leven waaraan hij zich de laatste jaren heeft overgegeven, zal voor een paar dagen worden afge wisseld met bezoeken aan regerings gebouwen, welke sfeer voor de nu 85-jarige wellicht herinneringen zal oproepen aan de tijd dat hij een der grote leiders der geallieerden was in de Tweede Wereldoorlog. De goud vissen in de vijver van zijn landhuis (die hij op zachte.avonden pleegt te voerderen na met een bel te hebben geluid en zo voor zichzelf te hebben bewezen dat deze dieren toch echt kunnen horen) zullen hun baas mis sen. Met president Eisenhower, die als generaal een van zijn naaste me dewerkers was in de dagen rond de invasie in Europa, zal Churchill ze ker aanknopingspunten genoeg heb ben voor gesprekken. Meer dan eens heeft hij overigens betoogd, dat de Duitse invasie in En geland ook mislukt zou zijn als et- geen Winston Churchill was geweest. En toen de kunstschilder Augustus John in 1947 een portret van hem had gemaakt, was dit zijn commentaar: „Het is amusant, dure meester, te bedenken dat de mensen over een paar honderd jaar mijn lelijke ge zicht zullen bewonderen, enkel en al leen omdat U het geschilderd hebt". Deze zelfspot en lichte ironie ver toonde Churchill niet. wanneer het om ernstige staats- en in ternationale problemen ging. In een verkiezingscompagne heeft hij al in 1950 de primeur gehad van een voor stel, eer. conferentie van de Grote Drie te houden. De kwestie van de atoombewapening bracht hem toen ertoe, een ernstig beroep op de ver antwoordelijke staatslieden te doen, gezamenlijk naar wegen te zoeken om de vrede te waarborgen. In 1946 had hij reeds als zijn mening te ken nen gegeven, dat „de Russen de vruchten van een oorlog willen oogst ten zonder werkelijk oorlog te voe ren". Een topconferentie, zoals hij in 1950 voorstelde, zou naar zijn mening ge bruikt kunnen worden óm het de Rus sische leiders duidelijk te maken dat zij onontkoombaar in een door henzelf feitelijk niet gewenste oorlog verwikkeld zouden worden, als zij met hun politieke tactiek zou den voortgaan op de ingeslagen weg. Maakt Churchill zijn nieuwe reis naar de Verenigde Staten om bij Eisenhower te betogen dat deze oude stellingen nog altijd geldig zijn? Wil hij de Amerikaanse president zijn visie geven op de in juli 1945 gehouden conferentie van Potsdam met Harry S. Truman en Jozef Stalin, een overleg dat hij ove rigens maar ten dele heeft bijge woond omdat de in zijn plaats als premier gekozen Clement R. Attlee hem aflos.te? Zoals hekend, zullen op de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten. Groot-Brittannië. Frankrijk en de Sowjet-Unie, die volgende week in Genève begint, de Berlijnse en de Duitse kwestie aan de orde komen, waarbij ook de afspraken van Pots dam in het geding zullen zijn. Misschien zullen inderdaad tij dens Churchills (privé)-bezoek aan Washington deze en nog verscheidene andere problemen de revue passeren, waarbij dan ook de ideeën van de huidige Britse pre mier Harold Macmillan voor een mi litair uitgedunde zone in Midden- Europa ónder de loep worden geno men. Men neemt aan dat de over eenstemming die vorige week dooi de westelijke ministers van buiten landse zaken te Parijs werd bereikt, alleen maar de houding betreft die zij bij het begin van de conferentie zullen aannemen. Alleen óver het program van maximale eisen was er overeenstemming. Als de Russen dit program verwerpen, zal het westen echter ook onderling meer diepgaand overleg moeten voeren alvorens de impasse kan worden doorbroken. Men moet de Russen immers niet de kans geven om van westelijke ver deeldheid gebruik te maken en zo „de vruchfen van een oorlog te oog sten zonder werkelijk oorlog te heb ben gevoerd". Twee belangrijke factoren spelen bij dit alles een rol: in de eer ste plaats de gereserveerdheid van de Amerikanen en van de Navo-mogendheden op het Europese vasteland, die ervan uitgaan dat een „militair uitgedunde zone" de Russen in een voordeliger positie zou plaat- sen. En in de tweede plaats de wens f van de Engelse l egering om wat be- weging in de internationale politiek te brengen en resultaten te behalen die tot de verbeelding spreken, niet het minst om de conservatieve partij een steviger positie te geven bij de komende verkiezingen. Churchill heeft zich al bereid verklaard om bij die verkiezingen weer kandidaat te zijn; misschien dat ook zijn reis naar Amerika in dit verkiezingslicht moet worden bezien. Het is daarbij goed te weten, dat hij de Russen kent. Bo vendien is het zeker, dat degenen, bij wie hij „aanbelt" niet alleen (zoals de goudvissen in zijn vijver) kunnen horen, maar ook kunnen zeggen, wat hun eventuele bezwaren zijn. „In ons land sterven meer kinderen beneden de sehoollecftijd door onge vallen dan door enige andere oor zaak, meer zelfs dan door allerlei kinderziekten samen. Een deel daar van komt op rekening van het ver keer, doch zeker niet minder in aantal zijn de gewone huis-, tuin- of kenkenongelukken, die het kind in of bij het huis treffen. Veel ongelukken van kinderen ont staan mede door gebrek aan ver- antwoordelijksheidsgevoel bi'j ou ders, bij oudere kinderen of bij on derwijzers. Veel rouw van ouders, veel kinderleed is en blijft het ge- .vplg van plorcligheicl en onna,tien» kendheid in het dagelijks gedrag der ouderen." Dit schrijft de directeur van de Ne derlandse bond voor moederschaps- zorg en kinderhygiëne. de arts M. Vromen, in een "slotwoord van de brochure „Was dat nou nodig?", die de commissie voorlichting kinderbe scherming en kinderhygiëne heeft doen uitgeven door 'de stichting „voor het kind". De brochure, die 12 ware verhalen bevat, wordt ter beschikking gesteld van alle kruis verenigingen in den lande, van de provinciale commissies voor de kin derhygiëne, van de G.G. en G.D. diensten van vrouwenorganisaties enz. WINSTON CHURCHILL „„.visite in het Witte Huis.,.*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3