Noodwoningen aan de Singel te Vlissingen onder slopershamer Zeeland herdacht de gevallenen NIEUWE RODE KRUIS-B00T 23 MEI A.S. IN DE VAART DINSDAG 5 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERMOEDELIJK REEDS VOLGENDE MAAND „Mensen willen er graag uit" REEDS VOLGENDE maand zal vermoedelijk een begin gemaakt kunnen worden met de ontruiming van de nood woningen aan de Singel te Vlissingen. Op het ogenblik zijn namelijk aan de Bïoe- menlaan en de President Roo- seveltlaan twee complexen van elk veertig flatwoningen in aanbouw, die naar ver wacht wordt in juni gereed zullen komen. De bewoners van de noodwoningen aan de Singel zullen de gelegenheid krijgen deze flats te betrek ken en dan kan met de sloop van de houten huizen begon nen worden. Dit verklaarde ons de heer A. Ro- rije, hoofd van de gemeentelijke woningdienst, die voorts desge- Nieuwe flatwoningen aan de Bloe- menlaan te Vlissingen. Dank zij de bouw van deze complexen zul len nu ook de noodwoningen aan de Singel kunnen verdwijnenna dat die in de Paul Krugerstraat reeds eerder afgebroken konden worden. (Foto P.Z.C.) vraagd nog toelichtte, dat er op het ogenblik in Vlissingen in to taal nog 540 noodwoningen zijn, waarvan er rond 20 aan de Singel staan. Direct na de oorlog waren er 580, maar de laatste jaren kon den er aan de Paul Krugerstraat 40 worden gesloopt. „De aankon diging, die destijds in de gemeen teraad is gedaan namelijk dat de noodwoningen in leder geval zo spoedig mogelijk gesloopt zullen worden, is nog onverminderd van kracht", aldus de heer Rorije. Lang geduurd Het heeft niettemin geruime tijd geduurd voor en aleer in Vlissin gen de eerste noodwoningen onder de slopershamer konden vallen. Het hoofd van de woningdienst verklaart dit uit het feit, dat er eerst woongelegenheid moest wor den geschapen en dat hierbij niet alleen aan de bewoners van nood woningen, maar ook aan andere kandidaten (jonge echtparen en nieuw in Vlissingen gevestigden) moest worden gedacht. Op het ogenblik is de situatie dus in zo verre gunstig, dat aan Bloemen- laan en President Rooseveltlaan woonruimte gevonden kon worden voor de bewoners van de noodwo ningen aan de Singel. Met de be trokkenen zal tevoren overleg worden gepleegd, zoals dat ook gebeurd is met de Paul Kruger- straatbewoners. „De meeste men sen willen er graag uit", aldus de heer Rorije. ,Het is bepaald niet meer zoals tien jaar geleden, toen er nog om de noodwoningen ge vochten werd". Havendorp Intussen telt het Havendorp ook nog altijd 50 houten huizen en 330 Na vele jaren het straat- en stads beeld ontsierd te hebben, zijn de noodwoningen aan de Singel te Vlissingen nu toch tot verdwijnen gedoemd. De eerste houten hui zen zullen vermoedelijk reeds vol gende maand wanneer de flat woningen aan de Bloemenlaan en President Rooseveltlaan gereed zullen zijn onder de slopersha mer komen. (Foto P.Z.C.) stenen noodwoningen. Voor ont ruiming en afbraak van deze pan den geldt hetzelfde: eerst andere woongelegenheid scheppen. Op het ogenblik volgt men voor de hou ten huizen een systeem, waarbij de woningen die „vanzelf" vrij komen, niet meer worden uitgege ven. Op deze wijze hoopt men het Havendorp successievelijk te ont volken. Voor de stenen huizen is de des tijds door het Rijk vastgestelde bewoningstermijn van vijftien jaar (voor de houten was dit tien jaar) nog niet om. zo verklaarde de heer Rorije tenslotte nog. Strikt genomen heeft men voor deze woningen dus nog enig res pijt, maar dat neemt niet weg, dat Vlissingen er alleen mee gebaat kan zijn wanneer de voorgenomen „ontvolking" zich ook zo spoedig mogelijk tot die stenen woningen zou uitstrekken. Maar dit hangt vanzelfsprekend weer ten nauwste samen met de woongelegenheid en op dat gebied is de vraag voorlo pig nog groter dan het aanbod zowel in de sector arbeiders- als middenstands- en grotere wonin gen, aldus het hoofd van de wo ningdienst. Militair liep in Nieuwdorp rake klappen op Soldaat weigerde bevel van meerdere op te volgen De boninginneviertne te Nieuwdorp, waarvan zaterdagmiddag op een wei van de landbouwer C. Vermue het „restant" werd afgewerkt, zal voor de dienstplichtig soldaat J. A. P. uit Borssele minder aangename gevolgen hebben. P. die in uniform was gekleed, had op een gegeven moment zijn baret af gezet en toen de 23-jarige tijdelijk reserve sergeant-majoor administra tie C. M. O. uit Goes, die in gezel schap van zijn verloofde de feestelijk heden bijwoonde, hem verzocht zijn baret op te zetten, weigerde de sol daat dit bevel op te volgen. Tot vier maal toe herhaalde de SJM.A. zijn be vel, maar de 21-jarige J. A. P. stoor de zich niet aan zijn meerdere. Dat deden wel enkele burgers, die O. on omwonden vroegen waarmee hij zich bemoeide. Deze burgers gingen zelfs zo ver, dat zij 'O. enkele klappen toedienden. De rijkspolitie moest toen tussenbeide komen. De dienst plichtig soldaat J. A. P. is zondag middag door de Koninklijke Mare chaussee uit Hansweert terugge stuurd naar zijn onderdeel (L.ILA.) in Eindhoven. P. zal krijgstuchtelijk worden gecorrigeerd door zijn com mandant dan wel voor de krijgsraad terecht moeten staan. De beslissing hierover ligt aan de auditeur-militair van de krijgsraad. Oude fuik te Breskens verkuist pas dit najaar De fuik van de provinciale boot, die zich thans nog in de oude veerhaven van Breskens bevindt, zal niet, zoals aanvankelijk de bedoeling was, deze zomer naar de nieuwe veerhaven worden overgebracht, maar pas in het najaar. Dank zij dit uitstel wordt voorkomen dat juist in de drukke zomermaanden alleen de nieuwe gro te fuik ter beschikking zou zijn, het geen er op neer zou komen dat alleen met de „Prinses Beatrix" kon worden gevaren: de reserve boten varen im mers op de oude fuik. Na voltooiing van de overbrengingswerkzaamheden dit najaar zal dus de gehele veer dienst op de nieuwe veerhaven van Breskens zijn geconcentreerd. Onteigening van gronden voor „Drie-Eilandenweg" De provinciale waterstaat van Zee land is thans zover gevorderd met de plannen voor de wegen, die aan sluiten zullen op de dam door het Veerse Gat, dat met de schatting van de te onteigenen gronden bij Vrou wenpolder, Wissenkerke en Kamper land een begin is gemaakt. De hier geprojecteerde weg zal zoals bekend aansluiting geven op de provinciale weg Middelburg-Serooskerke, Het wordt een éénbaansweg met fietspad, terwijl er ruimte overblijft om in de toekomst een baan er bij aan te leg gen. De schatting van de te onteigenen gronden bij Kats, nodig voor de weg van de Zandkreekdam naar de nieu we veerhaven, is achter de rug. Op Zuid-Beveland dient 2ij echter nog te gebeuren. Oud-inwoonster van Kloetinge koninklijk onderscheiden Mevrouw H. W. Boersma-Smit te Amsterdam, voordien woonachtig te Kloetinge is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Mevrouw Boersma was de echtgenote van ds. H. Boersma die 18 december 1944 op 40-jarige leeftijd is overleden, nadat hij sedert 1937 verbonden was als predikant aan de Ned. hervormde gemeente te Kloetinge. In 1945 ver trok mevrouw Boersma naar Amster dam waar zij secretaresse werd voor het culturele werk van de Hervorm de Jeugdraad aldaar. Slot van pag. 2) van het gebouw van de rijks h.b.s. aan de Brouwenaarstraat te Vlissin gen een grote stoet voor de stille om gang, die via de Singel en het Koop mansvoetpad naar de algemene be graafplaats voerde, waar velen zich bij de stille stoet aansloten. Bij het monument voor de gevallenen op de begraafplaats zong de Vlissingse Oratoriumvereniging, waarna twee minuten stilte in acht werden geno men. Nadat de vlag, die halfstok hing, door een zeeverkenner en een padvinder was gehesen legden bur- femeester mr, B. Kolff en wethou- er M. A. van Popering namens het Vlissingse gemeentebestuur een krans. Verder werd namens de con sulaire vertegenwoordigers van Zwe den, Noorwegen en België bloemen gelegd door de heer L. A. Allart. De Vlissingse Oratoriumvereniging zong daarna het eerste en het zesde cou plet van het Wilhelmus. Ook bij de graven van Nederlandse en buiten landse militairen werden bloemen ge legd. Op Schouweit-Duiveland Te Renesse werden de gevallenen maandagmiddag herdacht met een kranslegging bij het monument, dat ter nagedachtenis aan de op Schou- wen-Duiveland gesneuvelde verzets strijders in deze plaats werd opge richt. De waarnemend burgemeester van Serooskerke, de heer J. Klompe, legde een krans namens het gemeen tebestuur. De voorzitter van de Oran jevereniging te Renesse, de heer M. C. van den Bout, legde bloemen aan de voet van het monument. Vervol gens hield ds. F. A. van Liere uit Renesse een korte preek. De plech tigheid werd bijgewoond door mr. F. Th. Dijckmeester, burgemeester van Zierikzee, de heer J. L. van Leeuwen, burgemeester van Brouwershaven en waarnemend burgemeester van Zon- nemaire, jhr. R. J. H. Q. Röell, bur gemeester van Haamstede en mr. G. F. Lunsing Tonckens, burgemeester van Renesse. Voorts waren tegen woordig familieleden van gevallenen, oud-strijders, leden van de Stichting 19401945, vertegenwoordigers van de Oranjeverenigingen uit de diverse plaatsen en leerlingen van de vierde, vijfde, zesde en zevende klas van de openbare lagere school te Renesse, vergezeld van het onderwijzend per soneel. In Zierikzee In Zierikzee zette zich om kwart over zeven bij de Grote Kerk de stoet in beweging, voor de stille omgang. De tocht ging via de Nobeipoort naar de r.-k. begraafplaats, waarbij het graf van een in de meidagen van 1940 ge sneuvelde militair bloemen werden gelegd. Vervolgens begaf de stoet zich naar de algemene begraafplaats waar bloemen werden gelegd op de graven van hen, die in de oorlogs jaren zijn omgekomen. Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester legde per soonlijk op elk graf een bloemstuk. Na het in acht nemen van de twee minuten stilte begaf men zich naar de Gasthuiskerk, waar ds. M. van der Klis, christelijk gereformeerd predi kant in een korte herdenkingsdienst voorging. Ds Van der Klis bepaalde zijn gehoor bij de ontmoeting, die Jacob had met God te Bethel. De Zierikzeese Oratoriumvereniging on der leiding van de heer J. M. Luijke- naar zong in deze dienst het „Beati Mortui" van Mendelssohn en „Eece quo Modo Moritur" van Handel. Na afloop werd een collecte gehou den voor het gedenkteken dat zal worden opgericht ter nagedachtenis van de 22 omgekomen Zierikzeese joden. De opbrengst bedroeg 155,20. In Terneuzen In Terneuzen heeft men de doden herdacht met een stille omgang. De stoet begaf zich, voorafgegaan door padvinders, verkenners en gidsen naar de Nieuwesluis, waar bij het monument voor de gevallenen de na tionale vlag werd gestreken en twee minuten stilte in acht genomen werd. Deputaties van de padvindersgroepen legden daarna bloemen aan de voet van het monument. Bij terugkeer op de Grote Markt speelde de harmonie „Terneuzen" het volkslied, waarna de stoet ontbonden werd. Te Oostburg Ter herdenking van de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog hield men in Oostburg een stille tocht vanaf het gemeentehuis naar de algemene be graafplaats. Om kwart voor acht vertrok men onder klokgelui van ker ken en gemeentehuis in volkomen stilzwijgen en voorafgegaan door groepen van de padvinderij. De plech tigheid op de begraafplaats geschied de op de gewijde plaats, waar burge meester mr. K. Hoekzema een korte herdenkingstoespraak hield. Na het gezamenlijk zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus werd de nationale driekleur door twee padvin ders gehesen en halfstok gehangen. Om acht uur werden twee minuten stilte in acht genomen, waarna het 6e couplet van het Wilhelmus werd gezongen. Velen legden na afloop bloemen bij het monument op de ge wijde plaats of op de graven van familieleden. Meisje te Vlissingen viel van rijdende wagen Maandagmorgen ging het vijfjarig dochtertje van de fam. v. d. L. uit de Breestraat te Vlissingen, in de Mo lenstraat aldaar aan de stapvoets rij dende motorbestelwagen van de melkslijter P. hangen. Het kind kwam daarbij te vallen, juist tussen het voor- en achterwiel van het voer tuig. Hot meisje werd daarbij ernstig gewond aan het linkerdijbeen. Zij is ter verpleging in het St.-Josephzie- kenhuis opgenomen. Bloesemrit L.J.G. De Zeeuwse Landbouw Jongeren Ge meenschap zal dit jaar weer een bloesemsterrit organiseren en wel op zaterdag 9 mei a.s. Aan deze bloe- semtocht kan worden deelgenomen door leden van de Z.L.M., platte landsvrouwenbond cn Zeeuwse plat- telandsmeisjesbond. De start is be- êaald om twee uur bij hotel „De waan" te Kapelle. Het parcours voert door Z.-Beveland tussen Goes en de Vlakebrug. Voor motorrijtuigen is de afstand bepaald op 60 km. en voor bromfietsen op 25 km. Na af loop is er in hotel „De Zwaan" te Kapelle een gezamenlijke maaltijd en een gezellig samenzijn met me dewerking van het muziekensemble Leon Pek aar uit Yerseke, Statenzitting op 30 juni en 28 juli a.s. De staten van Zeeland zullen hun zomerzitting in juni en juli houden. Op 30 juni wordt de zitting geopend en gaat men in de afdelingen, waar na op 28 juli de openbare vergade ring wordt gehouden. De agenda zal o.m. voorstellen bevatten "voor de aanpassing van de noordelijke veer dienst aan de nieuwe situatie, die onstaat tengevolge van de totstand koming van het Drie-Ellandenplan. Onderwijzeres Prins Willemschool Vlissingen benoemd Tot onderwijzeres aan de Prins Wil lemschool (chr. volksonderwijs) Gro te Markt te Vlissingen is met ingang van 1 september 1959 benoemd mej. F. W. van Zuilen, thans onderwijze res aan de Oranje Nassauschool te Oss. Benoeming burgemeester Heinkenszand aanstaande Binnen niet al te lange tijd kan de benoeming tegemoet worden gezien in de burgemeestersvacature te Hein kenszand. De commissaris der konin gin heeft thans een voordracht opge maakt en deze aan de minister van binnenlandse zaken ingezonden^ Onteigeningsgrenzen kanaalwerken Rijkswaterstaat heeft thans de ont- eïgeningsgrens vastgesteld van de percelen, die nodig zijn voor de uit breiding van het Kanaal Terneuzen- Gent. Te Sas van Gent zal aan de oostkant van het kanaal een aantal huizen moeten worden afgebroken. Tengevolge van de uitbreidingswer ken op Belgisch gebied zullen te Zei- zate ongeveer een driehonderd hul zen moeten verdwijnen. Universitaire examens Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde voor het doctoraal exa men in de economie de heer P. A. Geljon te Vlissingen. Collectes De opbrengst van de collecten in de Ned. herv. kerk te Sluiskil over de maand april beliep de volgende to taal-bedragen: voor diaconie 87,12; voor kerkvoogdij 216,85 en op brengst extra-collecte voor kerk voogdij 55,08. De opbrengst van de collecten in de iNed. herv. kerk te Hulst over de maand april beliepen de volgende bedragen: kerkvoogdij 53,56; dia conie 43,34; „Kerk en Wereld" 26,50; huwelijkscollecten 116,52; „Verjaringsfonds" 17.50 en ge meentelijke subsidie 1858 75, KRINGVERGADERING TE GOES Zilveren medaille van verdienste voor mejHoutman en burgemeester Bouwense Tijdens de vergadering van de kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis, die zaterdag in Goes onder voorzitterschap van de kringcommissa ris, mr. J. A. Heyse nit Middelburg gehouden is, werd bekendgemaakt, dat het nieuwe Rode Kruisschip „J. Henry Dunant" op 23 mei a.s. door de N.V. Scheepswerven v/h H. H. Bodewes te Millingen aan de Rijn aan het Nederlandse Rode Kruis zal worden overgedragen. Deze overdracht geschiedt te Rotterdam, waarna een korte tocht over de Nieuwe Water weg wordt gemaakt. Ruim zes weken later, namelijk van 13 tot 18 juli a.s., maken de Zeeuwse chronische patiënten hun tocht met deze nieuwe boot. De route gaat via de in- en ontschepingsplaatsen Ter neuzen, Vlake en Zijpe naar Alblas- serdam, Utrecht Durgerdam, Wijhe, Wijk bij Duurstede en Moerdijk en weer huiswaarts. De deelnemende pa tiënten kunnen door de huisartsen in Zeeland tot 15 mei a.s. bij de scheepsarts, dokter J. Stumphius uit Vlissingen, opgegeven worden. De kringvergadering werd namens het hoofdbestuur bijgewoond door mr. F. H. A. de Graaff, voorzitter, en generaal A. G. J. M. F. van der Kroon, eerste vice-voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis. De heer De Graaff reikte in een kern achtige speech het provinciaal campagnebord, dat de kring Zee land in het kader van de inzame ling 1958 voor de zesde maal in totaal en voor de vijfde maal in successie veroverde, 'uit aan mr. Heyse. Vervolgens was het de beurt aan de kringcommissaris, die het afdelings- campagnebord uitreikte aan de afde ling St.-Phillpsland. Deze afdeling slaagde er eveneens in voor de vijfde achtereenvolgende maal deze ereprijs te veroveren. Zoals bekend werd de bil dit campagnebord behorende lan delijke ers-wixnp.ej saiga tijd geleden door de heer De Graaff aan de voor zitter van de afdeling St.-Phiüpsland overhandigd. Verdiensten beloond Do huldigingsceremonïe was hier mee echter nog niet ten einde, daar nog twee hoge onderseheidin- Ëen uitgereikt werden. Mej. A. C. [ontman, secretaresse van de af deling Schouwen-Westlioek, en burgemeester D. C. Bouwense van Sint-Maartensdijk, voorzitter van de afdeling Tholen, ontvingen de medaille van verdienste in zilver. De hierbij behorende versierselen werden hen door de heer Heyse opgespeld. De heer Heyse hoopte, dat de onderscheiden leden nog lange tijd de Rode Kruisgeledr|r-en mogen blijven dienen op een wijze, zoals zij het tot nu gedaan heb ben. De vroegere waarnemend kringcom missaris, mr M. Tydeman, oud-burge meester van Westkapelle, die op deze vergadering aanwezig was, werd ver volgens hartelijk door de voorzitter bedankt voor al hetgeen hij in zijn functie voor het Rode Kruis In Zee land gedaan heeft. Spreker hoopte, dat zijn opvolger, mr J. J, van der Weel uit Middelburg, die tot waarne mend kringcommissaris werd geïn stalleerd, eenzelfde activiteit en be langstelling als mr Tydeman zal heb ben. Onteigening gronden voor uitbreidingsplan Groede Begroting chr. school afgewezen In de maandagavond te Groede on der voorzitterschap van burgemees ter J. C Everaars gehouden raads vergadering is onder meer besloten de bemiddeling van een Middelburg se advocaat in te roepen voor ont eigening van een perceel grond, toe behorend aan de heer A. van Gijs te Groede. Deze gronden horen thuis in het uitbreidingsplan. Op voorstel van B. en W. zal een prijs van 3.193,36 worden aangeboden. De begroting van de ohr. lagere school, die aanvankelijk gesteld was op 10.000,en naderhand op 9.199,50 werd afgewezen, De raad kon er niet mee akkoord gaan, dat een post van 305,50 was uitgetrok ken voor aankoop van twee tafels, een butagastel met ketel en 35 kop pen en schotels, bestemd om te ge- bruiken_voor in de middaguren ov§r- blijvende leerlingen. Men was van mening, dat het niet op de weg van de gemeente lag om hiervoor te zor gen. Voorts stelden B. en W. normen vast voor het kleuteronderwijs, waarbij geen schoolgeld verschuldigd zal zijn bij een inkomen van minder dan 46,50 per week (voor twee perso nen); 51,50 (voor drie personen) en zo met telkens 5,verschil vervolgens. In deze vergadering werd besloten de vergoeding van de wethouders, die zich van stemming onthielden, te verhogen van 645, per jaar tot 990,per jaar. Ten slotte werd de beplanting voor de nieuwe uitvalsweg geraamd op 2240,waarbij het rijk 70 van de kosten voor zijn rekening zal ne men, zodat voor de gemeente een be drag vai 672,zal resteren. Vlissingse Nutsspaarbank in de maand april Het tegoed van de spaarders bij de Vlissingse Nutsspaarbank is gedu rende de maand april gestegen van f 17.678.798,88 tot f 17.839.677,74. Er werd gedurende deze maand ingelegd f 826.734,47 en terugbetaald f 665.855,61. Het verschil bedraagt f 160.878,86. Er werden 175 nieuwe rekeningen geopend en 125 rekenin gen afbetaald, waardoor het aantal rekeningen op 25.208 kwam. De in leg van het schoolsparen bedroeg f 2484,10; uit de spaarbusjes kwam f 4264,— Hoofdkantoor: inleg f 459.522,79, terugbetaald f 392.465,13, tegoed f 11.595.060,91. Souburg: inleg f 29.131,94; terugbe taald f 23.313,14, tegoed f 973.904,73; Goes: inleg f 268.970,07, terugbe taald f 168.677,31, tegoed f 3.532.828; Wolf aartsdijk: inleg f 13.626,68, te rugbetaald f 18.178,62, tegoed f 648.299,77. Terneuzen: inleg f 27.283,38, terug betaald f 21.129,74, tegoed f 512.512,o2; Zaamslag: inleg f 4030, terugbet. f 810, tegoed f 109.847,80; Axel: inleg f 5332,88, terugbetaald f 6329, tegoed f 123.257,85. Noord-Beveland: ingelegd f 5180;51, terugbetaald f 12.540.32, tegoed f 180.877.61. Kapelle: inleg f 3028,41, terugbe taald f 12.856,76, tegoed f 109.955,53. Bijkantoor Bonedijkestraat Vlissin gen: inleg .f 25.491,01, terugbetaald f 26.285,99. Toogdag in Kapelle van herv. vrouwengroepen De hervormde vrouwengroepen van de C.J.VJ?. in Zeeland houden woens dag 13 mei a.s. in de veiling te Ka pelle hun Toogdag 1959. De morgen vergadering, die om 10.30 aanvangt, omvat het huishoudelijk gedeelte. In de middagbijeenkomst zal o.m. wor den opgevoerd het vrolijke detective- spel: „Mr. King", een toneelstuk in drie bedrijven. De hervormde jeugd raad te Goes za! dit spel opvoeren. Legaat voor Chr. Geref. Kerk Vlissingen Wijlen mevrouw S. M. Laernoes- Nieuwenhuijze te Vlissingen heeft aan de Chr. Gereformeerde Kerk al daar een legaat van ongeveer 4000 veimaakt,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13